vertenties Fa BELDERGK S Ï&H KSO UITVERKOOP gemeentebestuur binnenland feuilleton rvo i3! 62e Jaargang 1924 WOEN8DAC 16 J4NUARI Maatschappij van lOfflvaart PARKERS RUST. Stads= en Provincienieuws ro's EN FIETSEN., uur 4.45 4.46 D A. ijkheden, Openbare aderingen enz. ederen avond bios- lanvang 8 uur. ag- en Zondagmid- agelijks bioscoop- ivonds 8 uur. ag- en Zondagmid- Uitvoering R.~ ,St, Agnes", Con- ur. Openbare ver van hoofdarbeiders; hap", 8 uur. rtgebouw, 8. uur. Liefdadigheids-uit- n Genoegen", Con- Vlissingsche Turn- >ering voor dona- 'gden, „de Oude r. RG. Gemaskerd bal, est-Souburg. URG. Zangavond Arnold Gehoorzaal, 8 'uur. TALKPOEDER, 35 cent. tube 15 cent. ANDPASTA, per 0 cent. H. ANGERMAN, Bellamvpark 37. erhuur, Koop en Verkoop n Dienstaanvragen, enz. taling, van 1-5 regels gel meer 15 cent CKENBURG, Kleine een .TBODE, leerde laapkamer r een of twee per- len. AdresGez. itraat 15. (Salonkast) mooie schilderijen?, cobstraht 29. ËNHUIS 35— pér maand. 0, biireau „Vijssin g- flinke >wagent nd voor het weg- restraat 26. :rsjongen ;elstraat 81. VLISSINGSCHE COURANT hinderwet. Burg en Weth. van Vlissingen, gelet op art 8 cier Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van 14 Januari 1924 'aan H. Wegeling Jr., alhier, op de daarbii gestelde voorwaarden vergunning is verleend tot het uitbreiden der bestaan- He drukkerij, waarin zal worden geplaatst een eiectro-rnotor van 7'/2,P..K., drijvende een rotatiepers, en waarin zich reeds be vinden twee electro-motors, elk van 1 P K drijvende respectievelijk een snelpers en een vouwmachine, in het perceel, ka dastraal bekend gemeente Vlissingen sec tie E no. 1097, plaatselijk gemerkt Noord straat no. 44 Vlissingen, 16 Januari 1924. Burg en Weth. voornoemd. VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. een 1sje, ht. Bekend met ko- tej. TUK, Haarlem- ,'OetsIuis. v. g. g. v., vraagt lhuizen. rs K. A Bureau üumkachel ander en 2e hands elstraat 70, beneden. VIOOL 1, en een Mandoline. Dekenstraat 69. ameublement ide uit 2 fauteuils en (als nieuw), gde Glacisstraat 20. U I S. ve Vlissingsche weg tari Vtil LI.' lil! 8 8 kameroverzicht. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag. Onder veel geroezemoes kwam de Kamer heden weer bijeen. Tribunes alle vol de ministerstafel krijgt successie velijk haaf menschen om zich heen. Als of er niets gebeurd is. Alleen de heeren Colijn en de Visser ontbreken. Er wor den vele handen gedrukt. Het groote moment is dan natuurlijk de regeeringsverklaring. Zij munt uit door gemis aan inhoud. Het eenige dat van belang is is het uitstellen van nieu we vlootplannen totdat het ziekteproces onzer financiën is doorgeziekt. Dit kan wel tot de verkiezingen in 1925 duren. Voorop bezuinigingen en daarna zullen wij zien. Omtrent den aard van het kabinet geen woord. Alles gaat op-zien-komen. Men zou alleen kunnen zeggen dat het kabinet van inzicht is veranderd door dat het de maritieme belangen achter de bezuinigingen heeft gezet. Het heeft dus gebogen voor den wensch der Kamer. Overigens is afwachten de bood schap. Alles hangt er van af of het ge lukt telkens voor ieder ontwerp een meerderheid te krijgen. De Kamer luisterde met aandacht toe bij de voorlezing. Toen de voorzitter voorstelde morgen de discussies er over :te houden, riep de heer Ketelaar Het is eigenlijk niet de moeite waard. Verschillende formaliteiten werden vervuld en de heer Wijnkoop vroeg een interpellatie aan over de loonsverlaging van het spoorwegpersoneel. Morgen gaat het er dus op los. En als we dat debat te boven zijn zullen de gewone werkzaamheden weer haar gang hebben, nl. de interpellatie-Wes terman over de gehuwde ambtenares en dito-Boon over den postchèque- en girodienst. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Naar het Haagsche Correspondentie bureau verneemt heeft de Koningin het i voornemen, om in de laatste dagen van Maart of begin April het jaarlijksch be zoek aan de hoofdstad te brengen. Na de regeerings-crisis. In het „Berliner Tageblatt" schrijft Paul Sdheffer over de thans beëindigde kabinetscrisis „Van Duitsch standpunt bezien, is het aanblijven van het kabinet-Ruys de Beerenbrouck, welks opvatting in de buitenlandsche politiek, door jjxr. 'Van gens vertrek, een )IEPINGSHUIS, ietriciteit, gas en wa- aanvaarden half Fe- bareau „Vliss. Crt." iddelb. - Rotterdam gelegen plaatsen. AN PASSAOIERS JEN EN VEE. i. Kon Lm, re ties te bekomen: .V. Transport- en Exp Erven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel. 153 DOSTERHOUT, Tel. 282 BÜITENHEK, Tel. 101.. Roman van FR1EDRICH JACOBSEN. 3) En dat alles om dien roman vroeg ze levendig; Me dunkt, ieder mensch moet zijn gaven gebruiken om rn de wereld vooruit te komen. En u moet niet vergeten dat hij een veel bewogen verleden achter zich heeft. Een verleden dat wij niet kennen, maar dat zijn eigen vader wel gekend zal hebben. Men onterft zijn eigen kind niet om een kleinigheid. Dan zou hij er niet zoo openhartig over spreken, papa O, maar er zijn ook menschen, die met dergelijke dingen pronken. Ik kan natuurlijk ongelijk hebben, maar zijn I glad gezicht bevalt me niet. Edith lachte. r— U met uw grooten baard ook, va dertje. Dat is juist Amerikaansch, glad geschoren en mager. Toch dacht ik ^fr,dat.gezicht, er ligt een raadsel in, dat ik wil trachtten te doorgronden. I Je wil werkelijk met zijn auto uit - Waarom niet Hij is toch een gentleman. En ik zal zijn eersten roman 'ezen. dat werk uit de Ebbenhoutvilla. Waarin geen liefde zal voorkomen. Dat bevalt me juist aan hem. Hij is neelemaa! niet sentimenteel en daar om kunnen we juist kameraden zijn. Lens zal hij mij ook het geheim van z'jn trekken ontsluieren, want er is op Karnebeek wordt vertegenwoordigd, toe te juichen. Van Europeesch standpunt zijn de gebeurtenissen in Nederland in teressant, omdat ze een teeken zijn van de algemeen toenemende verzwakking van het politiek initiatief en het gezag van den staat in Europa. Want een par lementaire crisis, die blijk geeft van zulk een gebrek aan politieke, voortbrengen de kracht in een dusver zoo „aktion- fahigen" staat als Nederland, heeft de beteekenis van een staatscrisis. In haar weerspiegelt zich het naar den afgrond glijden van geheel Europa. Zij toont, hoe, bij gebrek aan gemeenschappelij- ken, opbouwenden arbeid en het vol vertrouwen samenwerken der volken familie, een negatieve solidariteit van het lot ontstaat. De algemeene onzeker heid der omstandigheden, de weten schappelijke verwording op duizenden plaatsen, die van het centrum van on rust in Europa uitgaat, plaatst eik volk op zichzelf langzamerhand voor de on oplosbare problemen, die een automati- schen achteruitgang stelt, verlamt den wil, om de verantwoordelijkheid op zich te nemen, en ondermijnt, door bewust of onbewust sceptisme, de kracht, om besluiten te nemen". Het instructiebataljon te- Kampen. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft aan den minister van oor log gevraagd le. Is het juist, dat het in het voor nemen van den minister ligt, in den loop van dit jaar het instructie-bataljon te Kampen op te heffen 2e. Zoo ja, op welke wijze zal dan voortaan in de opleiding tot kader bij de infanterie worden voorzien 3e. Welke bestemming denkt de mi nister aan de gebouwen te geven, die tengevolge van de opheffing zullen vrij komen 4e. Is de minister bereid te overwe gen, de schóól van verlofsofficieren, die 2ich thans te Amersfoort bevindt, ter wille van een betere kazerneering en een doelmatiger onderwijsgelegenheid naar Kampen over te brengen Mr. Marchant over den polltieken toestand. Op uitnoodiging van de vrijz.-demo- cratische kiesvereeniging „Burger plicht" te Groningen "hield mr. H. P. Marchant Maandagavond een rede over den politieken toestand. De oplossing der kabinets-crisis door de bestendiging van het ministerie-Ruys achtte de heer Marchant geen oplos sing. Verkeerd noemde hij het intus- schen een mogelijk herstel der coalitie tegen te werken. De coalitie moet z. i. haar eigen dood sterven door nieuwe pogingen tot herstel. Men zal dienen af te wachten of zich daarbij niet een denkbeeld zal kristailiseeren dat de mogelijkheid van eén andere groepee ring inhoudt. Invaliditeits- en Ouderdomswet Op 1 December werden 2868 wedu- wenrenten en 4918 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum 32.048 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente van drie gulden per week voorts genoten 4261 personen een invaliditeitsrente als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 70.830 personen in het genot van eene als vrucht hunner .verzekering verkre- de heele wereld geen man, die zijn ge dachten op den duur voor .ons vrouwen verbergen kan. 'Glimlachend, even zijn -schouders op- hallend, verliet Claudius het vertrek. Gedurende de volgende week spraken de bewoners van de buurt bij de Nico- laipoort over niets anders, dan dat de Ebbenhoutvilla een nieuwen „schatrij ken" bezitter had gekregen, want er waren talrijke werklieden aangenomen om herstellingen te verrichten. Men zag de wagens van de voornaamste meubel fabriek zwaarbeladen er heen gaan en eindelijk vertelde Jozef Binder in het logement „In den wilden man", dat hij door mr. Parker als chauffeur was aan genomen en eerstdaags in dienst zou treden. Deze „wilde man" lag dicht achter de Nicolaipoort aan den ingang van de slecht bekend staande Glockengasse en was eigenlijk niet veel meer dan een kroegje, maar Jozef Binder was be vriend met den waard en bracht het g ootste deel van zijn tijd in de vuile gelagkamer door. Bij dit nieuws schudde de herbergier bedenkelijk het hoofd. iAls jou nieuwe meneer werkelijk zooveel geld heeft, Jozef, dan moet je daar maar niet te veel over praten. Het huis ligt nogal eenzaam en je weet wel dat de omstreken door allerlei gepeupel bezocht worden. Ja zeker, door jou klanten, Kühn. Ik verdien mijn geld waarmee ik kan. „De wilde man" ligt nu eenmaal gen ouderdomsrente van drie gulden per week. Werktijd drukkersbedrijf. De minister van arbeid heeft onder bepaalde voorwaarden een werktijdver lenging toegestaan voor het drukkers- bedrijf in 1924. Onder deze voorwaarden is bepaald dat het aantal uren, waarmede de 48- urige werkweek wordt overschreden, voor een jeugdig persoon van 16 jaar of ouder of voor een vrouw niet meer bedraagt dan 25 uren per kwartaal, en voor een man niet meer dan 10 uren per week en 25 uren per kwartaal dat in een kalenderjaar een arbeider van 16 jaar of ouder niet langer arbeid verrïcht dan 2500 uren. Opdrachten aan buitenlandsche Scheepswerven. Naar aanleiding van het feit, dat ook een Rotterdamsche reederij aan een bui tenlandsche werf den bouw van een schip heeft opgedragen, ditmaal geen Fransche maar een Engelsche werf, zoodat er van valuta of andere kunst matige concurrentie geen sprake kan zijn, heeft het „Hbld." aan een expert op scheepsbouwgebied die bij verschil lende Nederlandsche scheepswerven ge ïnteresseerd is, en die herhaaldelijk bui tenlandsche werven bezoekt, gevraagd of de buitenlandsche industrie zoo fel is dat onze Nederlandsche industrie daar niet tegen op kan. Hij was niet optimistisch gestemd wat betreft de vooruitzichten voor de naaste toekomst. Er dreigen nog meer orders naar het buitenland te zullen gaan, want de Engelsche werven doen aanbiedingen die 10 shilling per ton lager zijn dan de Nederlandsche. Toch zien zij, ondanks dat prijsverschil, kans tot het maken van matige winsten, wat van onze Nederlandsche werven met haar hoogere prijzen niet gezegd kan worden. Het verschil vindt zijn oorzaak voor namelijk hierin, dat men in Engeland, wat de loonen aangaat, thans vrijwel is gedaald tot het peil van voor den oor log. In ons land is dat -bij lange na nog niet het geval. Toepassing van het subsidie-stelsel zooals bijv. bij de werf van De Nieuwe Waterweg gebeurd is, was z. i. geheel uit den booze. Wij zulen onze prijzen moeten aanpassen aan 'i Wereld-niveau. Hoe eerder hoe beter. Bijdragen van rijk en gemeente in de loonen, bij wijze van werkverschaffing, vertragen juist de aanpassing en verhinderen dat wij, zij het dan ook na een moeilijken tijd, tot normale verhoudingen terugkeeren. Hij heeft herhaaldelijk de werven te St. Nazaire bezocht, waar de „Nederland" haar schip laat bouwen en wist uit er varing dat het daar met den arbeidstild niet zoo nauw genomen wordt, wat er officieel dan ook op papier moge staan. Om zeven, jq zelfs om acht uur des avonds is het bedrijf er soms nog in vollen gang. Hij achtte dan ook de con currentie, die deze werven onzen Neder- landschen bedrijven aandoen door den langeren arbeidstijd, grooter dan de valuta-concurrentie. Bovendien zijn de loonen er in verhouding lager dan hier te lande. Het Theater Carré wordt gesloten. De directie van het theater Carré te Amsterdam heeft, in verband met de huidige malaise en de hooge, het be drijf drukkende belastingen (alleen aan stedelijke belasting werd van de ope ning op 20 Augustus af tot heden een bedrag van 35.000 betaald), het raad- niet-in 'i voornaamste deel van de stad. En wie zal er nu dienstmeisje worden Ik heb mr. Parker Orete Mohn aangeraden, zei Jozef grijnzend. Zoozoo, de dochter van dien schoenmaker uit de Quergasse Dat is jou vriendin, Immers De knappe jonge man draaide zijn snor op. Nou ja, we gaan met elkaar, maar trouwen komt er nog niet van. Overi gens, Grete komt alleen als dagmeisje en ze slaapt 's nachts bij haar ouders. De herbergier lachte. Dat behoef je me heusch niet te vertellen, Jozef, ik zou het meisje wel eens willen zien, dat een nacht in de Ebbenhoutvilla blijft het spookt er immers Dat kan me niet schelen, ik heb mijn kamer in de garage en die ligt minstens tien passen van het huis af. Overigens moet ik een hond aanschaf fen, een echten boxer, van de kwaad aardigste soort. jDat komt wel in orde, Jozef. Maar vergeet „De wilde man" nu niet heele- maai. Zoo'n chauffeur in livrei is een voornaam personage. De ander was al van plan weg te gaan, maar keerde zich bij de deur nog eens om. Ik geloof, dat de dienst drommels vervelend zal worden, want mr. Parker zei me, dat hij boeken wou schrijven. Dus we zullen de vriendschap warm houden, Kühn en mettertijd zal er ook wel eens eens jonge mevrouw in huis komen. Met den hond kom ik in ieder zaam geoordeeld, ten einde niet in een ongezonde exploitatie te vervallen, de geregelde voorstellingen in haar theater voorloopig stop te zetten. Gisterenavond vond de laatste speci aliteiten-voorstelling plaats. Amsterdam in 1923. Bij het begin van 1923 had Amster dam 696.484 inwoners op 31 Decem ber was dit aantal gestegen tot 706.201 (331.720 mannen ne 367.481 vrouwen). De sterfte was in 1923 gunstiger dan ooit zij bedroeg 6527 tegen 7309, of, uitgedrukt in van de bevolking, 9.32 tegen 10.54. Daar in geen enkel van de voorgaande'jaren het sterftecijfer bene den 10 gedaald is, kan in dit opzicht het jaar 1923 als een recordjaar worden beschouwd. In 1918, dat bekend staat als het „griepjaar", was de sterfte 15.85. Aan de hand van de kort geleden be kend geworden gegevens betreffende Engeland, waaruit bleek, dat ook daar de afgeloopen periode een buitenge woon „gezond" jaar geweest is, kan men overigens constateeren, dat het hier vermelde verschijnsel niet alleen geldt voor Amsterdam, doch dat het een .meer algemeene beteekenis bezit. Ook de zuigelingensterfte in het bij zonder was lager dan vorige jaren. Zij bedroeg toch 3.88 tegen 4.77 in 1922 en zelfs 5.44 in 1921 en 5.99 in 1919. Dit, niettegenstaande de weliswaar korte, periode van abnormale zomerhitte, die het jaar 1923 kenmerkte. Het aantal huwelijken neemt af. In 1923 was het 6860, terwijl het de beide vorige jaren respectievelijk was 1327 en 7007. vlissingen, 16 januari. Het Belgische Loodswezen te Vlissingen. Het Brusselsche „Laatste Nieuws" meldt Gemeld werd, dat het personeel van de Belgische loodsdiensten te Vlissin gen gedeeltelijk zou worden overge plaatst, met het oog op de valuta-toe- standen. Dat bericht is voorbarig, verklaar de men ons te bevoegder plaatse. Voorbarig, maar niet ongegrond Voor het oogenblik staat nog niets vast. Er wordt met Nederland onder handeld. Men wil een overeenkomst be reiken, waardoor de mededinging zou verdwijnen. Zijn er reeds uitslagen Neen. Wordt die overeenkomst bereikt, wat zal dan het lot zijn van het Bel gisch personeel te Vlissingen In dat geval zou het meer dan 200 leden sterke personeel naar België over geplaatst worden. iNaar Antwerpen Niet uitsluitend ook zeer waar schijnlijk naar Zeebrugge, Gent, Nieuw- poort, enz. ook naar Terneuzen. De overplaatsingen zullen natuurlijk ge schieden naar gelang van de dienst- behoetten. Zangvereeniging „Looft den Heer". 1873—1923. Toen wij gisterenavond op vertoon van onze perskaart toegang verwacht ten tot het concert van de zangvereeni ging „Looft den Heer" in de Groote Kerk, werd die toegang ons geweigerd, daar de pers niet was uitgenoodigd. Waar het gebruik is, dat een verslag- kunsten ook eens toonen. Weer een week later kreeg Claudius de schriftelijke uitnoodiging om de nieuw ingerichte villa te komen bezien. Ook Edith's naam was er in genoemd, ofschoon in bescheiden termen. Omdat dag en uur 't Engelsche tweede ontbijt precies bepaald wa ren, was het duidelijk een tegenbeleefd- hèid voor de genoten gastvrijheid en Claudius toonde het schrijven aan zijn dochter. Ze greep met een levendige beweging er naar, maar liet dadelijk ontnuchterd het papier weer zinken. Och hemel, machineschrift. Natuurlijk, zei de advocaat iro nisch, modern van top tot teen. [e wilde er een graphologische studie van maken 't Schrift is altijd een teeken van het karakter, papa. Jawel, maar karakters moet men teenwoordig met een lantaarntje zoe ken. Ga je met me mee i't Is zeker niet meer dan beleefd, meende Edith aarzelend. Dus met andere woorden ja. Ten slotte heeft de man toch wel manieren, dat moet ik tenminste toegeven. 't Was een mooie Meidag toen ze naar de Ebbenhoutvilla wandelden en de schitterende voorjaarszon gaf het eenzaam gelegen huis het uiterlijk van een liefelijke idylle, zoodat de advocaat mopperde, dat die Yankee hem met den prijs leelijk bij den neus had gehad. De villa was nauwelijks meer te herken-r nen. Frisch geverfd, keek het huis uit INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MIDDELBURG. 1419 Januari Jaarljjksche gever, ai of niet geïnviteerd, elke openbare uitvoering kan bijwo nen, vinden wij de houding der vereeni ging in strijd met de meest elementaire beginselen der wellevendheid. De in druk, die de weigering naar buiten maakt, is natuurlijk voor rekening van „Looft den Heer". Wij hebben, zoo als van zelf spreekt, geen gebruik gemaakt van het tevens in ons bezit zijnde tekst boekje, dat toegang gaf, maar er de voorkeur aan gegeven weggestuurd te worden. Tot zoover de mededeeling van onzen muziek-verslaggever. Was het bestuur der zangvereeniging bang voor critiek, dat het zoo'n klein standpunt innam of betreft het hier soms een wraakneming over de scher pe critiek van onzen verslaggever over een vorige uitvoering Het bestuur heeft het klaarblijkelijk goed ingezien, want als de verslaggever zijn meening had moeten weergeven zou deze verre van gunstig geweest zijn. Het feit alleen reeds dat enkele malen onder de uitvoering is afgetikt moeten worden, zegt meer dan genoeg. Het bewijst ten volle dat het verre van gunstig oordeel over de vereeni- ging bij een vorige uitvoering zeker volkomen gerechtvaardigd was. De vereeniging overschat haar kracht en dat wreekt zich, zooals gisteren avond is gebleken. Grand Hotel Britannia. Het Grand Hotel des Bains alhier wordt, zooals bekend, van 1 Februari a.s. af geëxploiteerd door de stoom vaart-maatschappij „Zeeland".De naam van het hotel is thans veranderd in Grand Hotel „Britannia" en tot direc teur is benoemd de heer B. J. H. van Dijk Soerewijn, thans gérant van het hotel Noordzeebouievard alhier. Theosofische Vereeniging. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie zal de voorzitter van de Hermes Loge der Theosofische vereeni ging, de heer D. H. Prins Jr. alhier, Maandag a.s. in het Concertgebouw (kleine zaal) een lezing houden over het onderwerp ,JDe Theosofische Le vensbeschouwing". Deze lezing dient ter inleiding van de cursussen, waarop men door gemeenschappelijke bespre king en bestudeering de in de voor dracht slechts in groote trekken aan te geven gedachten en opvattingen nader kan komen. Waar nog zoo vaak in woord en geschrift blijkt, hoezeer het Theosofisch streven verkeerd begrepen wordt, volge hier nog de mededeeling, dat de Theosofische vereeniging een geval nog eens bij je, dan kan die zijn het jonge groen als een sprookje, de verwilderde tuin was opgeknapt, een zee van bloesems liet hun geur gaan over de dieper gelegen stoffige land- straat. Is hier dan getooverd vroeg de advocaat. Angelsaksische energie, meende Edith. En Amerikaansche dollars. Hij noemt zich wel een onterfde, maar dat kan zoo erg niet wezen. De koopprijs heeft hij tot den laatsten cent betaald. Ik begin respect te krijgen. Frank had zijn gasten al zien aan komen en kwam hen bij de tuinpoort tegemoet. In zijn gezelschap was een echt Engelsche boxer, een voorbeeld van leeiijkheid, welks gespierde bouw echter Edith's bewondering opwekte. Een veilig gezelschap, zei ze, als ik heer des huizes was, zou ik 2 of 3 exemplaren daarvan houden, want u woont werkelijk in een donker hoekje, mr. Parker. Aan onzen kant was toch ook wel een passende gelegenheid geweest. Maar niet de woonplaats van mijn voorouders, juffrouw Ze zag hem aan en glimlachte eer, beetje spottend. Dat klinkt sentimenteel en staar u met. Bent u van plan uw werker. tl en toon te schrijven V Nee, miss Claudius, ik vraag u vergiffenis. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1