I binnenland feuilletcn —No 12 62e Jaargang' 1924 DINSDAG 13 JANUARI I PARKERS RUST, INGEZONDEN STUKKEN VLISSINGSCHE COURANT Indiening van een nieuw ontwerp- Vlootwet. pe Haagsche redacteur van „de MnasbQde" meldt Naaf* ons uit betrouwbare bron ter nore kwam, is de eenheid in de Katho lieke fractie betreffende kwesties van practische politiek momenteel geheel hersteld. Het moet in de bedoeling der regee ring liggen, een nieuw ontwerp-Vloot- wet in te dienen, waarin door enkele wijzigingen de voornaamste bezwaren zouden worden ondervangen, welke van rechtsche zijde in de Kamer tegen de oorspronkelijke wetsvoordracht werden gemaakt. Raad van Defensie. Bij Kon. besluit van 25 December is aan H. Colijn, minister van financiën, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als niet-militair lid van den Raad van Defensie, met dankbetuiging voor de door hem in bedoelde betrekking bewe zen diensten tot niet-militair lid van den Raad van Defensie benoemd mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal bepaald, dat de heer De Vos van Steenwijk, voörnoemd, zitting zal heb ben in de tweede afdeeling van boven vermelden raad. Een woord van waarschuwing. De oud-minister van financiën, mr. M. W. F. Treub, heeft een brochure geschreven onder den titel „Een woord van waarschuwing aan de Ne- derlandsche beleggers". Daarin geeft deze bij uitstek bevoegde autoriteit aan de beleggers den wijzen raad dat wie 't speculeeren heelemaal niet laten kan, aandeelen in goed Nëderlandsche of Indische zaken moet koopen. Wie, voor zoover dit tegenwoordig mogelijk is, rustig wil slapen, koope goed gefun deerde Nederlandsche of Indische obli gaties. Het omruilen van goede vader- landsche fondsen tegen dollarwaarden of andere buitenlandsche papieren is onredelijk en landsgevaarlijk tevens. Moge deze raad van mr. Treub door belanghebbenden behartigd wor den. De Oplossing van de kabinetscrisis. De oplossing der kabinetscrisis heeft ook in het buitenland de aandacht ge trokken en het „Handelsblad van Ant werpen" heeft daarover in zijn nummer van Zondag een hoofdartikel geschre ven, waaraan het volgende is ontleend Het toonaangevend liberale blad de „N. Rott. Ct.", vindt het erg, dat de Koningin niet eens aan het oude kabi net verzocht, zijn ontslag-aanvrage van einde October nog eens in nadere over weging te nemen, maar het kabinet on der eigen verantwoordelijkheid heeft gehandhaafd. Deze beslissing lijkt het blad gevaarlijk. Als de Kamer over het aanblijven van het kabinet haar afkeu ring eens uitspreekt, wie vraagt het treft dan zulk een votum Deze op lossing zou dan het gevaar meebren gen, dat niet het verantwoordelijke ka binet, doch de Kroon zelve met de volksvertegenwoordiging in conflict raakt. Ons komt echter die redeneering van het Rotterdamsche blad .voor als louter casüistiek. Door het feit immers, dat het oude kabinet aanneemt te blijven, is zijn verantwoordelijkspJidlrt onaam- Roman vap FRIEDR1CH JACOBSEN, Frank hield even op en bekeek ■nauwkeurig het patroon van het tapijt Ik wil mijn broer John niet van slinksche handelingen beschuldigen, hij heeft zich zelfs heel aardig tegenover mij gedragen, ofschoon hij het recht volkomen aan zijn zijde had. Deze kwestie deed me het plan opvatten om hierheen te gaan, waar ik trouwens toch al over gedacht had, met het oog op mijn werk. Ik verlangde naar het land, waar mijn moeder had gewoond. Noem mij desnoods, sentimenteel, maar ik voel me nu eenmaal als Duitscher en ik zal mijn werken ook schrijven in de taal van mijn moederland. De Yankee's jagen te zeer den dollar na, dan dat een dichter daar van zijn werk zou kunnen leven. Dit alles kwam er kalm en openhartig uit, en toch voelde Claudius er zich niet door aangetrokken. Als jurist stond het hem tegen, dat vertrouwen, hetwelk voor de zaak niet noodig was. En als menschenkennèr kon hij zich niet voor stellen, dat een heele of halve Ameri kaan ook maar iets kon doen zonder een bepaald doel. Evenwel had de man den wensch van een persoonlijk verkeer uitgesproken dn dat kon men den vreemdeling eigenlijk met kwalijk nemen. De heer Claudius getast, en blijft de Kroon hier buiten. Intusschen heèft het blijvend kabinet een zware taak voor den boeg. Het voornaamste zal wel bestaan in het in evenwicht brengen der staatsfinanciën. Het zal denkelijk hier wel al een vast overwogen plan gereed hebben, dat noodzakelijk zal overeenkomen, althans in de groote lijnen, met het plan Colijn. Daarin kan het ministerie op een meer derheid rekenen. De groote moeilijkheid zal bestaan in het zoeken naar een geschikte basis, waarop de verdediging der Oost-Indi sche kolonie kan geregeld worden. Hierin schijnt ons echter, met wat goe den wil, een gulden middenweg niet on vindbaar. Het landsbelang vordert na tuurlijk een afdoende oplossing, maar ons komt het voor, dat met het oog op de mindere strijdvaardigheid van Ja pan, na de vulkanische ramp, het uit schakelen van Rusland en de pacifisti sche strekkingen van Engeland, hier toch zoo'n groote haagt niet mee ge moeid is. Wordt men het in de rechterzijde over deze hoofdpunten eens wat wij van harte hopen dan is het te voor zien, dat ook over kleinere geschillen zal kunnen heengestapt worden: En in 't licht van deze vooruitzichten zien wij de toekomst voor het aanblijvend ka binet nog niet zoo donker in. Het mi nisterie Ruys heeft stellig wat er ook is voorgevallen de sympathie van het Nederlandsche volk niet ver loren wij hebben het reeds vroeger aangetoond en nu ook wenschen wij het nieuwen moed en gescherpte wils kracht bij het aanvaarden van deze derde regeeringstaak. Ontslag gehuwde ambtenaressen. Aan de gehuwde ambtenaressen, be- hoorende tot het vaste personeel van het hoofdbestuur der post en telegrafie en van den postchèque- en girodienst, is eervol ontslag aangezegd met ingang van 1 April 1924. Belasting en vakcontributie. Wij hebben ook gemeld, dat de be lasting-administratie geen aftrek als beroepskosten meer zal toestaan voor de contributies, welke betaald wordt aan vakorganisaties, -bonden of -ver- eenigingen. Met het aftrekken van deze uitgaven, teneinde aldus te komen tot het zuiver te belasten inkomen, is het eigenaardig geloopen, aldus schrijft het „Hbld." In den beginne ging men uit van de stelling, dat aftrek kon worden toege staan in de gevallen, dat, in het alge meen genomen, een werknemer een em plooi kon vinden, zonder lid te zijn van een organisatie. In de diamant-in dustrie was dit bijvoorbeeld streng doorgevoerd. En zoo waren de dia mantbewerkers dan ook de eersten, die hun verplichte contributie aan A. N. D. B., Betsalel, christelijke of ka tholieke organisatie in mindering op hun verdiensten mochten brengen. In vrijwel (gelijke omstandigheden, als de diamantbewerkers, kwamen later ook de typografen. Er wercl ook voor dezen toegestaan, de verplichte bondscontri- butie af te trekken. Tot men er ten slotte toe overging, de lijn door te trek ken over alle werknemers in alle vak ken, ambtelijke functies niet uitgeslo ten. Art. 10 der wet .op de inkomstenbe lasting laat aftrek toe van de kosten tot verwerving, inning en behoud der opbrengst van een bron van inkomen, liet zich daarom door een zekere wel willendheid leiden en reikte zijn cliënt eenigszins aarzelend de hand. Het zal me genoegen doen, u met mijn raad ter zijde te staan, zei hij. En omdat u vermoedelijk een onbezetten avond voor u hebt, zou ik u willen vra gen, onzen eenvoudigen maaltijd met ons te willen deelen. Daarmee had hij zijn cliënt de noo- dige beleefdheid bewezen en toen Frank schijnbaar verheugd aannam, ging de advocaat naar de telefoon om thuis de noodige bevelen te geven. Daarna verlieten beide mannen het kan toor en gingen langzaam naar het westeinde van de stad, waar Claudius zijn villa had. Onderweg kwam Parker nog eens op den gesloten koop terug. Mijn nieuwe bezitting ligt heel eenzaam, zeide hij, ik zal me gauw een hond moeten aanschaffen en dan nog iets hoe staat het met het personeel Claudius zette een bedenkelijk gezicht. Uw voorganger had daar voortdu rend last mee. U weet zelf immers, hoe zwaar het valt het ingewortelde bijge loof uit te roeien en de villa staat nu eenmaal in den roep van een spookhuis. Hoeveel personeel hebt u noodig, mr. Parker Allereerst een chauffeur, Ik ben een hartstochtelijk automobilist en zou die luxe niet graag ontberen. Overigens kan die man ook ander werk verrichten, zoodat ik verder alleen een dagmeisje noodig heb. Kunt u mij daarvoor mis schien menschen aanbevelen zooals de bedrijfs- en beroepskosten, waaronder worden verstaan de kosten, noodig voor de uitoefening van een be drijf of beroep of rechtstreeks daartoe betrekking hebbende. In verschillende arresten besliste de Hooge Raad, dat beroepskosten slechts die zijn, welke de betrekking naar haar aard medebrengt. Toetst men deze bewoordingen nu aan het begrip vakcontributie, dan zal men moeten toegeven, dat zulke bijdra gen niet zijn kosten tot verwerving, in ning en behoud der opbrengst van een bron van inkomsten. Voor een diamant bewerker en een typograaf, die, zonder lid te zijn van een organisatie, geen werk kunnen vinden, is de contributie feitelijk niet anders dan een uitgave, om de bron van inkomen zelve te ver krijgen. De aard der betrekking brengt ede uitgaven voor onderhoud van ge reedschappen en van werkkleeding, maar uit den aard van het werk vloeit niet voort, dat men vakcontributie moet afzonderen zonder goed gereedschap of zonder werkpak zou men het werk niet behoorlijk kunnen verrichten, zon der de betaling van vakcontributie zou et evengoed gaan. Vermoedelijk hebben deze overwe gingen de belastingadministratie er toe geleid, om met de eens gedane conces sie te breken. Een andere vraag is nu echter, of omgekeerd de reglementaire of andere bondsuitkeeringen bij werkloosheid on der de te belasten inkomsten zijn te re kenen. Deze uitkeeringen zijn geen op brengst van onderneming of arbeid. Zij vallen dus niet onder de bewoordingen van artikel 7 der wet. Hoogstens kun nen zij gerekend worden tot de perio dieke uitkeeringen van artikel 8. Dit artikel zegt de opbrengst van rechten op periodieke uitkeeringen van het le ven afhankelijk, omvat in het algemeen alle verschuldigde uitkeeringen en ver strekkingen, die bij het overlijden van den gerechtigde of van een derde ein digen. Op de gecursiveerde woorden komt het hier aan. Wil de m'tkieering voor de wet belast zijn, dan moet de werknemer een recht doen gelden op zoodanige uitkeering. Voor de organi satie moet er een wettelijke verschul digdheid van deze uitkeeringen bestaan. De werknemer zal de uitkeeringen des noods in rechte moeten, kunnen vorde ren. En tevens moet de uitkeering- van zijn leven afhankelijk vzijn, met andere woorden de uitkeering moet ophou den bij zijn overlijden. Naar het voorkomt, zal het niet zoo eenvoudig zijn, uit de statuten der ver- eenigingen de feiten vast te stellen, welke een eisch zijn voor de toepasse lijkheid van art. 8 der wet. Tot dusver maakten de bonden zich, gedachtig aan hetvoor wat, hoort wat, niet bijzonder druk over deze belastbaarheid. Nu de fiscus zich echter op een formeel standpunt gaat stellen, wordt dit an ders, naar reeds is gebleken De loonsverlaging voor het spoorweg personeel. Gisteren werd in een der hoofdadmi nistratie-gebouwen der Nederlandsche Spoorwegen en de afgevaardigden van de Nederlandsche Vereeniging van Spoorwegen te Utrecht een bijeenkomst gehouden met de afgevaardigden van Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël", den Protestantsch Chris- telijken Bond van Spoor- en Tramweg personeel en den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel. De Bond van Amb tenaren bij de Ned. Spoorwegen was De advocaat dacht eenige oogenblik- ken na. Hm, een geschikte weet ik wel, maar of hij vertrouwd 'is Hij komt uit het dorp aan den anderen kant van het bosch en werkte het laatst op de auto mobielfabriek hier. Op 't oogertbjik is hij buiten betrekking en ik interesseer me voor Hem, omdat zijn oude brave moeder als meisje bij mfjrt ouders ge diend heeft. Een deugniet, mijnheer de advo caat Dat is misschien te veel gezegd, maar een waaghals is hij. Ziet u de rivier daar beneden Het water kan na een onweersbui daar heel woelig zijn, maar Jozef Binder is verleden jaar lan ger dan een uur tegen den stroom op gezwommen, alleen omdat hij gewed had dat te kunnen doen. Zulke lui zijn niet voor iedereen geschikt, maar een auto besturen kan hij. Frank noteerde den naam. Probeeren kan ik het in ieder ge val. Op mijn tochten door Amerika heb ik dikwijls dergelijke menschen ont moet en als men ze maar op de juiste manier weet aan te pakken, zijn het nog lang de slechtsten niet. Voor de vrou welijke bediening mag ik misschien de hulp van uw vrouw inroepen Op het gezicht van den advocaat kwam een droeve trek. Ik ben sinds eenige jaren weduw naar. Maar mijn dochter Edith wacht- we zijn er, ik zie haar al staan. U zult een verwante ziel vinden, mijnheer Par ker, want mijn gestorven vrouw was niet vertegenwoordigd. Na zeer uitvoerige besprekingen werd op alle punten overeenstemming bereikt behalve op dat van den loonaftrek voor de 4e klasse standplaatsen. De vakbon den wilden den standplaats-aftrek van 16 op 12 zien teruggebracht, ter wijl de directie slechts tot 14 wilde gaan. Hoewel de vakbonden er mede willen instemmen, dat de 200.000 waarover het verschil liep dan op ande re wijze zou gevonden worden, wilde de directie daarop niet ingaan. Even eens wilde zij niet instemmen met een aftrek van 12 indien deze slechts zou gelden voor het in dienst zijnde perso neel en dat dan het nieuwe personeel zou worden belast met den vollen aftrek van 16 Aangezien op dit punt geen overeenstemming kon worden verkre gen zijn de zeer langdurige onderhan delingen daarop afgestuit. Winterverpleging. De koloniehuizen van het Centraal Genootschap „Huis Heelsum" te Heel- sum en „Zwartendijk" te Egmoni aan Zee, welke ruim één maand onbezet zijn geweest, worden respectievelijk 17 Ja nuari en 1 Februari weder geopend. Buiten verautwoordeliilciieid dei' redactie De copie wordt niet teruggegeven DE ZIEKENHUISPLANNEN. Mijnheer de Redacteur, Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van het ingezonden stuk van „Cijferaar" in uw vorig nummer. Het is mijn (doel niet over de Ziekenhuisplan nen als zoodanig iets in het midden te brengen. Daar is reeds zooveel over gezegd en ik vermoed dat daarover nog wel eens een enkel woordje in het mid den zal worden gebracht. Ik wil alleen opkomen tegen het betoog van „Cijfe raar" alsof de gemeenteraads-verkie- zingen als het ware in het teeken van de ziekenhuisplannen zouden hebben -gestaan. Dat is niet het geval geweest. Het was een gewone strijd tusschen de verschillende politieke partijen, zooals bij elke raadsverkiezing het geval is. Daarnaast werd de strijd persoonlijk, omdat het vooral om den persoon van dr. Staverman ging. Deze strijd gold eohter niet de quaesfie vóór of tegen een gemeente-ziekenhuis, doch was het meer een strijd Staverman contra Van Niftrik en in dien strijd heeft dr. Sta verman een overweldigend succes be haald. Om -nu echter te durven conclu- deeren dat al de stemmen op dr. Sta verman uitgebracht afkomstig zijn van tegenstanders van een gemeente-zie kenhuis, dit zou ik niet gaarne bevesti gen. Ik kan mij overigens geheel aanslui ten bij het betoog van „Cijferaar" ten opzichte van de absurditeit welke van het tegenwoordige kiesstelsel een ge volg is. De gekozenen kunnen daar evenwel niets aan doen. Als zij eenmaal gekozen zijn, zijn zij raadslid en verte genwoordiger der partij waarvoor zij zitting hebben. Het spreekt vanzelf dat zij dan met aanspraken van kiezers niets te ma-ken hebben. In Goes heeft b.v. een sociaal-democraat zitting ge had voor een vacature op een anti-rev. lijst, doch het socaal-democratisch lid had er natuurlijk maling aan dat hij op een anti-rev. was gekozen. Dat kan toch ook niet. En zoo hebben hier de leden die met kleine cijfers in den raad z'tten, er niets hoegenaamd mede te een Engelsche. Het onderhoud aan de theetafel was zeer levendig, want Edith Claudius was door het leiden van de huishouding vroeg zelfstandig geworden en ze be handelde den gast met die vrijmoedig heid, welke haar angelsaksische af komst verried. Men kon het tweeëntwintigjarige meisje niet bepaald mooi noemen, maar haar gelaat verried verstand en wils kracht en haar lichaam was prachtig ontwikkeld door de velerlei sport, die ze beoefende. Zoo kwam het gesprek dan ook al gauw op sport, en Edith meende, dat het heerlijk moest zijn in een auto de wereld rond te vliegen. Onafhankelijk van vreemden wil en iedere seconde op eigen initiatief aangewezen zijn, zei ze, en haar mooie: handen grepen daarbij in de lucht, alsof ze reeds het stuurrad in haar handen voelde. Frank glimlachte. U hebt gelijk, juffrouw, 't is een machtig gevoel, Maar u moet niet ver geten, dat het volk ons uitscheldt en het egoïsme van dezen tijd in ons verper soonlijkt ziet. Zou u daartegen kunnen Ja, zei Edith openhartig, ik heb een krachtige natuur, het is niet onge vaarlijk den strijd met mij aan te binden. Dan bied ik mij als onderwijzer aan. Top, ik houd u aan uw woord. Dat ging alles zoo snel, dat de Ame rikaan ophield en onwillekeurig naar den advocaat keek. Maar Claudius trok INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpilien. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, ver schaft normale werking der ingewan den, en helpt de iever om gezond, voe dend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismid- dei veilig toepassen. Prijs per facon van vijftig versuikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 11 maken dat zij .zoover van den kiesdeeler zijn gebleven. De meerderheid in den raad beslist over de voorstellen aan zijn oordeel on derworpen en kan en mag geen reke ning houden met uitspraken van kie zers. Dit .wil ik „Cijferaar" alleen on der de aandacht brengen. Dankend voor de plaatsing, GEEN CIJFERAAR. EEN PROTESTANTSCH CHRISTELIJK ZIEKENHUIS VOOR ZUID- EN NOORD-BEVELAND. Het is aan een ieder, die geen vreem deling is in de wereld van leed en lij den, bekend, dat de behoefte aan zie kenhuisruimte toeneemt, naarmate de medici bekwamer worden in het gebruik maken van de middelen, welke de voortschrijdende wetenschap te hunner beschikking stelt. Röntgenbestraling en X-foto's zijn van deze laatste de wel reeds algemeen bekende voorbeelden. Van hoeveel waarde het daarbij is, dat het ziekenhuis, waar zoo vaak plot seling en snel hulp gezocht moet wor den, in de nabijheid en gemakkelijk te bereiken is, zullen velen, en in het bij zonder Zuid- en Noord-Bevelanders, pijnlijk hebbpn ervaren. Geen wonjier, dat van verschillende zijden de vraag gesteld is kan in dit, voor Zuid- en Noord-Beveland welhaast absolute gemis, niet worden voorzien Het is bekend, hoe van Roomsch- Katholieke zijde enkele jaren geleden plannen zijn gepubliceerd en in welken vorm zich deze thans gaan belichamen. Dat vanwege het college van regen ten van het Goesche gasthuis de moge lijkheid is overwogen tot voorziening in de bestaande behoefje, zij mede in herinnering gebracht. Ook van belijdend Protestantsche zij de is speciaal de behoefte aan een ge legenheid tot Protestantsch-Christelijke ziekenverpleging gevoeld. Zonder veel ruchtbaarheid naar buiten, is ook door deze groep gewerkt en is begonnen naar den gulden regel wie een toren bouwen wil, berekene eerst de kosten. En nu is wel de vraag öf er behoefte is, spoedig beantwoord, doch de vraag of deze behoefte van voldoenden om vang is en de omstandigheden ook ove rigens zoo, dat de arbeid tot oprichting en instandhouding van een Protes- tantsch-Christelijk ziekenhuis met goede kans op welslagen begonnen konde worden, was niet zoo spoedig op goede gronden beantwoord. Daartoe moesten gegevens verzameld, inlichtingen en ad viezen van deskundigen ingewonnen en samenwerking tusschen de verschillen de Protestantsch Christelijke groepen verkregen worden. Thans echter is deze phase van on derzoek en voorbereiding voorbij en wel met dit resultaat, dat ondergetee- kenden zich thans met vertrouwen gezet hebben aan den arbeid tor oprichting en instandhouding van een Protestantsch- Christelijk ziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland. Over de voorloopige plannen door hen gevormd tot verwezenlijking van de schouders op en streek eens over zijn baard. U zult nog ondervinden, mijnheer Parker, dat mijn dochtertje een eigen wil heeft. En ik hoor u al brommen, als gij te midden van uw werk het bevel krijgt den wagen klaar te maken. Voor mijn gezelschap behoeft u niet bang te zijn, ik ben nog van den ouden stempel. Het gesprek nam een andere wending en Edith vroeg den gast, aan welk soort literatuur hij zich dacht te wijden. iDe sensatieroman, verklaarde Frank heel kalm, ik ben genoeg Ame rikaan om me in dienst van den tegen- woordigen smaak te stellen en mijn verleden levert stof genoeg. Ik ben er zeker van de meeste van mijn lezers te zullen bevallen. Het was vrij laat toen de gast af scheid nam. Claudius vergezelde hem tot de deur en toen hij terugkwam, zat Edith voor den haard en pookte naden kend in de glimmende asch, want de eerste lentedagen waren nog vrij koud. De advocaat legde de handen op den rug en doorliep met groote passen de kamer. Ik denk juist over hem na, papa. Is hij dat werkelijk waard Edith hief het donkere hoofd op. Waarom niet Omdat hij een sensatieroman wil schrijven Vindt u dat zooiets bijzonders Ik houd hem voor een avonturier. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1