MAANDAG 14 JANUARI %itm}erudkmjpm en helpeed zaetijes in den oerspnmkeljjkeu rnrm brnjrn No 11 62e Jaargang 1924 fiFMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON PARKERS RUST. Stads= en Provinciemeuws VUSS1NGSCHE COURANT bekendmaking. Burs en Weth. van Vlissingen maken hekend dat in de vergadering van den Raad 'dezer gemeente d.d. 28 December 1923 a. tot leden der vaste commissiën uit zijn midden zijn benoemd in de commissie voor de Strafverordeningen de lieer A, C. Van Hal de Gemeentewerkende heer H. Wesseling de Financien de heer M. J. Harts de Oudheidkundige verzamelingde heer J. G. van Niftrik Jr. b. tot lid van de Commissie voor de Mo numentenzorg is benoemd de heer H. C. Wesseling- Vlissingen, 12 Januari 1924. Burg en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Bezuiniging op pensioenen. Naar de „Res. bode" wist te berich ten, is men aan het departement van jinanciën bezig met het ontwerpen van een wijziging van de pensioenwetten, waardoor een belangrijke besparing zal verkregen worden. Nader verneemt de „Volkskrant" nog daaromtrent, dat het in het voornemen moet liggen de pensioenstorting met 4 te verhoogen, het jaarpercentage van 2 op 1% te brengen, waar door het maximum-pensioen niet bereikt zal worden in 35 maar in 40 jaren, en een aanmerkelijke wijziging in de we- duwenpensioenen aan te brengen. Na de regeeringscrisis. Zaterdagmiddag is in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage vanwege het N.V.V. en de S.D.A.P. een meeting gehouden tot protest en verweer tegen het aanblij ven van het ministerie-Ruys de Beeren- brouck. De zaal was geheel gevuld, be halve de koningsloge, die leeg bleef en waarboven een roode lap hing. Mr. Troelstra werd met applaus en het zingen van de Internationale be groet. Op het podium zaten het partij bestuur en het dagelijksch bestuur van het N.V.V., benevens eenige leden van de Kamerfractie, die' geen deet" uitmaf- ken van het partijbestuur. De heer Schaper leidde de vergade ring. Hij herinnerde in zijn openings woord aan de geschiedenis van het pe titionnement, de verwerping van de Vlootwet en de crisis. Spreker deelde mede, hoe door heel het land de S.D.A. P. meeleeft met deze vergadering, waarvan hij tallooze telegrammen als bewijs ontving. De heer Troelstra begon met er op te wijzen, dat in de R. K. Volkskrant een protest verscheen tegen deze vergade ring, omdat daardoor de boel te veel op stelten zou worden gezet. Doch, zeide spr., de boel moet wel degelijk op stel ten worden gezet, om zich met kracht te kunnen verweren tegen de reactie en tegen de wijze, waarop thans de crisis is opgelost. Dat de crisis het Nederlandsche volk vier ton per dag kostte, zooals „de cij- fergoochelaar" Colijn berekende, noem de spr. een becijferderij van Jan Kalle bas. Doch juist hij, die dan op dien schadepost wees, hield het langst de oplossing van de crisis tegen. Indien Roman van FRIEDRICH JACOBSEN. 1) Als men de groote middelduitsche stad aan het Oostelijke eind verliet, strekte zich voor het oog het zelfde beeld uit, dat alle plaatsen in die stre ken bieden. Want onmiddellijk na de laatste door een oude poort afgesloten straat, kwam de kale, eenzame weg, die liep tusschen den vrij steilen bergwand aan de eene zijde en aan de andere het lage rivierdal, terwijl hij zich aan den horizon verloor in een donker groot bosch. Toch spraken de menschen in deze eenzame streek nog van een villa, maar ze deden het met een bijna bijge lovige schuwheid en als de naam Ebbenhoutvilla genoemd werd, voer groot en klein een rilling door de leden. Overigens was het geval vrij prozaïsch en van iets bijzonders aan liet gebouw kon geen sprake zijn. Ongeveer een kwartier buiten de Nicolaipoort had vroeger een oude bier brouwerij gelegen, die echter in den loop der tijden door zware concurrentie verloopen was. Ondanks de uitstekend m de_ berghelling gebouwde kelders wou niemand hef bedrijf weer opnemen en de schuldeischers waren eindelijk maar biij, dat een Engelschman, wien de omgeving beviel, alles voor weinig geld kocht, tegen den grond wierp en er een villa liet bouwen. Deze, waarschijnlijk geheel onschul hij niet als 'n dictator had willen optre den. zou Nederland veel eerder 'n re geering hebben gehad. Spr. had een oplossing verwacht van een samengaan der conservatieve groe pen, groepen van links en rechts, of een regeering van de democratische groe pen links en rechts. Het ministerie, dat thans zit, zal, be toogde spr., moeten worden aangespro ken over het feit dit het er nog zit. Spr. en zijn partij zal zich niet den weg op laten drijven van strijd met de Koningin. Spr. wil geen strijd noch actie tégen de persoon van de Koningin. Dan zou z.i. Colijn maar kans hebben een popu lair figuur te worden. De heer Wibaut, die eveneens met applaus werd begroet, zeide de finan- cieele zijde van de crisisoplossing te zullen behandelen. Hij achtte de nieuwe regeering een gevaar voor de veiligheid van den gul den. Men moet in deze tijden, zeide spreker, alleen geld leenen voor pro ductieve doeleinden, zooals op de int. conferentie van financiers te Brussel algemeen tot uiting werd gebracht. Doch de regeering, die thans komt, heeft geld willen leenen voor 'n vloot, wat 't meest improductieve is wat men zich denken kan. Geen geld wil ze lee nen voor woningbouw of werkloosheid- bestrijding. Vervolgens behandelde spr. het be- zuinigingsplan-Colijn, de verschillende onderdeelen daarvan critiseerende. De heer Wibaut hoopte, dat men bij Kamerontbinding zal toonen dat men het rustig overwogen stelsel wenscht. De heer Stenhuis, de derde spreker, waarschuwde ook tegen het fascisme en de reactie. Ook deze spreker noem de het plan-Colijn, dat volgens hem niets christelijks heeft, doch heidensch is, een gevaar. Het beteekent z.i. een geweldige schade voor de arbeiders klasse. Als dat program er nu nog is, dan rust daarvoor de verantwoordelijkheid op de Roomsch- en Protestantsch- christelijke democraten 1 Met kracht wees spr. er op, dat die rechtsche medearbeiders daarmede hun linkschen vakgenooten nadeel berokke nen. Er zal strijd moeten komen tus schen hen, die den arbeid wülen ver heffen, en degenen die blijken dezien neer te. willen halen. Daarom zal er samenwerking van al le arbeiders noodzakelijk zijn. Aan het eind der vergadering werd met algemeene stemmen een motie aan genomen, waarbij de vergadering pro test aanteekende tegen de oplossing der crisis en aandrong op een zoo spoedig mogelijke Kamerontbinding, opdat het volk in dezen uiting kan ge ven aan zijn gevoelens. Hierna ging men onder het zingen van de internationale uiteen. De postchèque- en girodienst. Naar „de Tel." verneemt, is aan de onderscheidene kantoren van den post en telegraafdienst opgaaf verzocht van de ambtenaren die daar werkzaam zijn en die naar het oordeel van het hoofd van den dienst geschikt worden geacht voor den dienst van het centrale giro kantoor te 's-Gravenhage. Het zou in de bedoeling liggen, deze ambtenaren in de plaats te stellen van het thans aan het girokantoor werkzame tijdelijke personeel. Tevens zou deze maatregel mogelijk de afvloeiing van vaste ambte dige man, had een slechten naam gekre gen. Men wist niet, vanwaar deze mr. Smith kwam, hij moest echter in Bra zilië of ergens anders gewoond hebben en omdat hij rijk scheen te zijn, vertelde men al gauw, dat hij Slavenhandelaar was geweest, en daarom doopte men het huis „De Ebbenhoutvilla". Het spookte er, vertelde men. Dit alles was natuurlijk niet heel ge schikt, om mr. Smith het leven aange naam te maken hij kon slechts heel moeilijk personeel krijgen en het knagen van een muis was al voldoende om de dienstboden het huis uit te jagen. Ten slotte verwonderde niemand zich, toen de advocaat Claudius op een avond in het Casino vertelde, dat de Engelsch man de villa verkocht had en weer naar Engeland terugkeeren zou. De naam van den nieuwen eigenaar wekte alge meene belangstelling en riep herinnerin gen wakker, want er kwam nu een kleinkind op de bezitting van zijn voor ouders terug. Voor een 30 jaar was namelijk de dochter van den toenmaligen bezitter van de brouwerij, een zekere Seifert, met een Amerikaan getrouwd. Het meisje bezocht een Hamburgsch pensio naat en leerde daar den koopman Par ker uit New-York kennen, verloving en huwelijk volgden snel op elkaar, de jonge dame vertrok natuurlijk naar Amerika en de banden met het vader land werden vanzelf losser, toen de oude Seifert ziek werd en al heel spoe dig overleed. Nu echter herinnerde men zich alles weer, want Frank Parker, een zoon uit dat huwelijk, was eensklaps in naren bij posterijen en telegrafie kun nen voorkomen. De loonen bij de spoorwegen. Wij vernemen, dat de directie van de Nederlandsche Spoorwegen met den Bond van Ambtenaren geen overleg wenscht te plegen over de maatregelen tot invoering van de bekende 10 op de loonen, zoo lang deze organisatie niet bereid is te verklaren bij voorbaat afstand te doen van de rechten op be houd van de loonen, welke aan de ar beidsovereenkomst kunnen worden ont leend en daarover dus in geen geval een proces zal voeren. Ofschoon het bestuur den eisch on redelijk acht, zal het hoofdbestuur dien aan een algemeene vergadering, te houden op 20 Januari a.s.:, voorleggen, opdat deze voor den bond een beslis sing zal kunnen nemen. („Vad." Nog een opdracht aan een buitenlandsche werf. De reederij Erhardt en Dekkers te Rotterdam heeft aan de Clyde Shipbuil ding Company te Glasgow opdracht gegeven tot den bouw van een vracht boot van 5600 ton. Er waren ook aan biedingen van Nederlandsche werven gevraagd, doch het prijsverschil tus schen de Nederlandsche inschrijvingen en die van de Schotschè werf, aan welke thans de opdracht gegeven is,was niet onbelangrijk. VLISSINGEN, 14 JANUARI. Verkiezing lid Ged. Staten. Naar men ons van zeer bevoegde zij de mededeelt, moet het bericht, hetwelk wij Zaterdag uit „Het Volk" hebben overgenomen betreffende de verkiezing van den heer Van de Putte tot lid van Ged. Staten, zeer voorbarig en onjuist worden genoemd. Een beslissing dien aangaande is nog niet genomen en kan hierover nog niets definitiefs worden medegedeeld. Een gedenksteen op het graf van dr. Merckens. Er is een comité gevormd met het doel een steen te plaatsen op het graf van wijlen den heer dr. P. Merckens. Dit comité is samengesteld als volgt de heeren J. H. Blum, voorzitter, A. S. Talma, secretaris en G. van de Putte, penningmeester en bestaat verder uit mevr. H. C. EngeringSpillner en de heeren C. van Herk, dr. A. Staverman en C. A. van Woelderen. W. L. van Gelenken, f Het stoffelijk overschot van wijlen den heer W. L. van Geleuken zal te Venio ter aarde worden besteld. Morgenochtend te 10 uur wordt in de R. Kath. kerk aan den Singel alhier de plechtige uitvaartdienst gehouden tot bijwoning waarvan verschillende auto riteiten zijn uitgenoodigd. Een klankwerende schutting. In de Frans Naereboutstraat is een hooge schutting geplaatst, welke de bij zondere aandacht trekt. Deze schutting is daar geplaatst, oni te onderzoeken of hierdoor de hinder, welke op de Ulo-schölen onder vonden wordt van het klinken op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde", kan worden verminderd. De schutting moet dus het geluid tegenhouden en als de geboorteplaats van zijn moeder te ruggekeerd en had de Ebbenhoutvilla gekocht. Eenige dagen na het plotseling be kend worden van dit bericht zat de ad vocaat Claudius met Frank Parker in zijn kantoor en besprak de formaliteiten voor den verkoop. Hij had een volmacht van den eigenaar van de villa en de beide heeren kwamen overeen, dat de zaken zoo spoedig mogelijk geregeld zouden worden. Ik wil eindelijk rust hebben, zeide Frank. Ik ben nu dertig jaar en het laatste derde deel van mijn leven was een voortdurend heen en weer trekken door de Vereenigde Staten en nog ver over de grenzen, 't Is nu werkelijk tijd, dat ik al mijn ondervindingen verwerk, en de eenzaamheid van mijn nieuwe bezitting kan me daarvoor een goede gelegenheid bieden. De advocaat schudde zachtjes het grijze hoofd. Heel Amerikaansch klinkt dat alles niet, mr. Parker, maar u spreekt ook zoo uitstekend Duitsch, dat ik wel bij u rekenen mag op eenige Germaansche eigenschappen. Ik heb uw moeder nog gekend. Mijn ouders zijn beiden dood, ant woordde Frank gelaten. Maar u hebt gelijk, mijn opvoeding is hoofdzakelijk door mijn moeder geleid, zoodat ik me eigenlijk geen Amerikaan kan noemen, 't Is bij ons trouwens niet iets zeld zaams, want de vrouw heeft daar een grooten invloed in het gezin, terwijl de man hoofdzakelijk voor zijn eigen be zigheden leeft. Bij mislukte huwelijken INGEZONDEN EV1EDEDEELINGEN Uw wollen trui, U heeft geen idêe hoe zorgvuldig deze gewasschen moet worden. Wilt U ze zacht en luchtig houden en steeds in haar goeden vorm dragen, zorg dan ze na het wasschen in LUX voorzichtig in do vorm te trekken en leg ze plat te drogen. Dit is de veiligste en gemakkelijkste weg. LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN Fabrikanten van SUNLIGHT en 'I WlNK. de proef nu het gewenschte resultaat oplevert, blijft de schutting daar ver moedelijk wel staan. Mocht het even wel blijken dat het geluid er niet door getemperd wordt, dan heeft het natuur lijk geen zin de schutting te laten staan en wordt zij weer weggenomen. Gedurende schooltijd wordt de deur in de schutting geslotep. Buiten school tijd blijft de deur geopend. De rijkswaterstaat heeft het uitvoe ren van zinkwerk en bestortingen aan de westzijde van de Wester- of Koop manshaven en tusschen het Walen- en Leugenaarshoofd en van bestortingen rond de koppen der hoofden van de zeewering te Vlissingen, opgedragen aan den heer J. Roskam Cz. te Slie- drecht, voor ƒ41440. SOUBURG. De Vooruitgang. De werkliedenvereniging „De Voor uitgang" alhier heeft haar jaarvergade ring gehouden. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het ledental steeds vooruitgaande is en op 1 Januari 193 leden bedroeg. Over 1923 waren de ontvangsten 1173.93 en de uitgaven 1133.23. DRAISMA-vAN-VALKEriBURq'S-' e A -"iLEVERTR/ ontstaan daardoor soms scherpe tegen stellingen en ik zelf kan me wel zoowat ais slachtoffer daarvan beschouwen. Hij zweeg eenige oogenbiikken en ging daarna levendiger verder. Ik hoop, dat ik u vaker bezoeken mag, mijnheer de advocaat. Ik heb u als een man van vertrouwen leeren kennen en vermoede lijk zal mijn onbekendheid met de Duit- sche rechtsverhoudingen me dikwijls in uwe kantoren brengen. Misschien is het voor beide partijen wei nuttig, als te voren enkele dingen bekend worden, zoodat praatjes als over mijn voorgan ger vermeden worden. Hij kwam even eens van buiten en niemand kende zijn verleden, evenmin als men het mijne kent. Claudius lachte een beetje. weet dus, mr. Parker, welken naam uw nieuwe bezitting in den volksmond heeft Men heeft het me verteld, en ik zie vooruit, dat „men" ook van mij veel buitengewoons zal weten te vertellen. Wat ik nu vertel moet u niet als een geheim beschouwen, maar breng het alstublieft onder de menschen. Ik hoop daarmee te bereiken, dat de „Ebben houtvilla" en ik zelf zoo onopgemerkt blijven, ais voor een man die rust be hoeft, wenscheiijk kan zijn. Frank Parker streek zich over het magere gladgeschoren gezicht en lei zijn hoofd met een moede beweging te gen de rugleuning van zijn stoel. Ik ben een onterfde, mijnheer de advocaat. Niet in socialen zin, want de natuur heeft me met gelukkige gaven bedacht en het lot lei me in de wieg Aan 44 leden werd ziekengeld uitge keerd. Vanaf de oprichting der vereeni- ging af is aan ziekengeld uitgekeerd 26.489.371/2 De aftredende bestuursleden werden wederom benoemd. Tevens werd besloten door te gaan met de verhoogde zieken-uitkeering zonder contributie-verhooging. Tusschen de Abeele en Souburg stond hedenmorgen een groentewagen dicht bij de tramrails juist toen de tram van 8.30 uit Middelburg van de halte Abeele was afgereden. Het voor den wagen gespannen paard werd schichtig en deinsde eeniszins terug, tengevolge waarvan de groentewagen met de tram in aanraking kwam. De treeplank van den bagagewagen werd afgerukt, ter wijl van de andere tramwagens de verf eenigszins was beschadigd. Het ongeval liep overigens bijzonder goed af. van een rijke familie. Mijn vader was een echte taaie Yankee, terwijl mijn moeder behoorde tot het volk van de denkers en dichters en mij nader bracht tot de natuur van haar volk. Zoo werd ik dichter, terwijl ik zakenman had moe ten worden. De tegenstelling werd des te grooter, omdat mijn broer John ge heel naar mijn vader aardde en dus zijn lieveling werd. Het gevolg kunt u zich denken. Toen mijn moeder stierf, verliet ik het huis. Ik was toen 20 jaar, dus nog minderjarig, 't Was tegen den zin van mijn vader, die daardoor een recht ver kreeg, waarvan hij later gebruik maak te. 't Was een dolle streek van mij, maar ik kon niet anders en u weet bo vendien wel, dat de jeugd steeds lucht- kasteeien bouwt. Ook ik had de mijne, die natuurlijk ineenstortten. Ik wilde mijn eigen brood met de pen verdienen, maar ik bemerkte heel gauw, dat daar toe in Amerika meer nog dan op andere plaatsen practische ondervinding noo- dig is fantasie alleen is niet voldoen de. Toen begon mijn zwerversleven. Er is zeker geen beroep, dat ik niet uitge oefend heb, van stoker op een Missis- sippistoomer tot pelsjager in 't verre Westen toe. En steeds weer deed ik de ervaring op, dat eerlijke arbeid nooit schaadt, maar dat het drommels zwaar is op die manier de noodige dollars samen te schrapen. Wel, eindelijk had ik dan toch een klein kapitaaltje biieen en keerde naar New-York terug, juist toen mijn vader gestorven was en mij in zijn testament als ongehoorzame zoon onterfd had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1