DONDERDAG lO JANUARI ater. 62e Jaargang 1924— OEMEENTEBESTUUR BINNENLAND gen' FEUILLETON Gestolen Geluk Stads=en Provlncienfeuws Openbare a enz. vond bios- uur. 'ondagtnid- bioscoop- uur. ondagmid- A. G. O., Januari. Vliiitair Te- skera de-bal ifonds, „de ver kinder- 1/2 uur. squé, Con- 5 DAG r. son T.m. mi ÏVo8 SSINGSCH COURAN DIENSTPLICHT, Vrijstelling wegeas kostwfftnerschap. De iBurgemeester van Vlissingen brengt ingevolge art. 44, tweede lid van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Minister van Ma rine d.d. 7 Januari 1924, no. 154, aan den aan de Zeemacht toegewezen dienstplich tige Josephus Johannes van Mulbregt, der lichting 1923 uit deze gemeente, met in gang van 16 Maart 1924, vrijstelling van den dienstplicht is verleend wegens kost winnerschap voor den tijd van een jaar. Tegen deze uitspraak kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen, of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed móet zijn, moet worden ingediend b:' den Burgemeester ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen, 10 Januari 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De oplossing van de kabinetscrisis. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw, voorzitter van den raad van ministers, heeft gisteren aan den voorzitter van de Tweede Kamer den volgenden brief gezonden Ik heb de eer U Hoogedelgestrenge te berichten dat thans de aanleiding is vervallen voor het verzoek, in mijn brief van 30 October jl. gedaan, om voorloopig te schorsen de behandeling van aangelegeheden, bij welke de aan wezigheid van één of meer leden van het kabinet gevorderd wordt. U Hoogedelgestrenge zou mij ver plichten mij in de gelegenheid te stel len, in een vergadering der Tweede Ka mer een regeeringsverklaring af te leg- De kabinetscrisis. Door het besluit van de Kroon acht „de Standaard" de crisis geëindigd, zij 't dan op een andere wijze, dan velen aanvankelijk gedacht zullen hebben. Toch is dit bijna ondenkbare geval herhaling van hetgeen in 1907 met het kabinet-De Meester geschiedde, nu een feit geworden. Dat deze oplossing een goede is, zal wel door niemand worden staande ge houden, maar de vraag is, of er ten slotte een betere te vinden ware ge weest. De ervaring der laatste 2% maand geeft niet veel uitzicht op een bevesti gend antwoord. Het blad herinnert er dan aan, dat men in 1922 saam in zee was gegaan op een program, dat niet was, gelijk velen gezegd hebben, een program van de drie rechtsche groepen, dat door het kabinet-Ruys moest worden uitgevoerd, maar dat was een program van den kabinetsformateur, waaraan de drie groepen hun goedkeuring gehecht had den. Zonder reserve, zooals men weet. Met uitzondering van den heer Kuiper. In de anti-rev. „Rotterdammer" schrijft (mr. V. H.) R(utgers) Den IOen December schreven wij, een redelijke of bevredigende oplossing der crisis niet meer te verwachten. En onder de onbevredigende oplos singen, die wij ons konden denken, noemden wij ook, dat H. M. de Konin gin zich genoodzaakt zou zien het ont slag van het kabinet te weigeren, omdat Roman van REINHOLD ORTMANN. 34) Wellicht moet ik thans nog om zijnentwille het verschrikkelijke noodlot zegenen, dat hem wegnam, vóór hij ook de laatste, bitterste ontgoocheling on dervond. - lk weet niet, van welke ontgoo cheling u spreekt, mama. Ik had hem slechts beloofd, mijn plicht te doen, en ik had dien vervuld, ook al moest mijn hart er onder breken, Dat zijn woorden, waarmee je mij niet langer kunt misleiden. Hij geloofde niet meer aan jouw trouw dat heeft hem gedood. En dat hij recht had te twijfelen, is dat dan niet thans zonne klaar bewezen, thans waar je brandt van verlangen, je den vroegeren ge liefde in de armen te werpen Mis schien heb je hier een samenkomst af gesproken en de dokter, die zoo hard nekkig op deze verandering van lucht aandrong, omdat je de stilte en een zaamheid van een rouwhuis zoo%lecht bekwam, hij was misschien als vriende lijk handlanger mee in het komplot Zeg me toch, dat je hartsvriend niet hier is. Verloochen hem toch, als je dat kunt 1 lk heb hem reden, hem te verloo chenen. Ja, de man, dien ik liefheb, dien ik alleen heb lief gehad en altoos zal geen ander kabinet mogelijk blijkt. Dat heeft thans plaats gehad. Daarmede zijn wij in een constitutio neel niet onbedenkelijken toestand ge raakt. De ministerieele verantwoorde lijkheid is een der hoeksteenen onzer constitutie. De ministerieele verant woordelijkheid komt het duidelijkst tot uiting in'het heengaan van een minister of van een kabinet, wanneer op vitale punten het gemeen overleg met het par lement mislukt. Soms kan door ontbin ding van eene der Kamers herstel van het tot dusver mislukt overleg worden beproefd maar bestendiging van een bewind, dat in overleg met het parle ment niet zóó kan regeeren, als met zijn inzicht in de eischen van het staats bestuur strookt, is met een gezonde op vatting van de ministerieele verant woordelijkheid niet in overeenstem ming. De „Tijd" is van meening, dat door het besluit van de Koningin deze ern stige crisis, die nu juist 73 dagen heeft geduurd, geëindigd is „want de tien ministers zullen, huns ondanks, den nieuw-geschapen toestand wel moeien aanvaarden", hoewel het blad meent, dat het voor de leden van het kabinet- Ruys een onaangenamen bijsmaak zal hebben, nu zij door de Kroon worden opgeroepen om opnieuw te regeeren met een Tweede Kamer „die het be staande wel kan afbreken, doch tot op bouwen niet in staat is gebleken." Het blad hoopt voorts, dat alle ministers, óók de heeren Aalberse en De Visser, met het oog op den ernst van den toe stand, zich opnieuw in den dienst zullen stellen van 's lands belang. Volgens „het Volk" is nu, door het besluit van de Koningin, het parlemen taire kabinet-Ruys omgezet in een Ko ninklijk kabinet-Ruys, dat niet meer krachtens de wilsuiting der rechterzijde maar krachtens de wilsuiting der Ko ningin tegen de wilsuiting der rechter zijde zijn ambt vervult. En het blad noemt het een hoogst-ernstigen toe stand door de persoonlijke politiek der Koningin geschapen. Zeer waarschijnlijk echter is de Ko ningin hier slechts het werktuig van drijvende machten ter rechterzijde. De halsstarrigheid van den heer Colijn ge durende deze gansche crisis heeft van den aanvang af geen ander doel gehad dan elke andere oplossing onmogelijk te maken dan die, waarbij hij zelf weer met de macht bekleed werd de reden zijner politiek bestond hierin, dat zijn eigen onmisbaarheid aangetoond moet worden. Ook de heer Nolens heeft, als niet alle teekenen bedriegen, stelselmatig gedreven naar deze weder-inhuring van het kabinet-Ruys. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans ter ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag a.s., om twee uur. Aan de orde is dan Behandeling van het verzoek van mej. Westerman om verlof tot het richten van vragen tot de regeering betreffen de het verleenen van ohtslag aan ge huwde ambtenaressen trekking van de afdeelingen en regeling van werk zaamheden. De voorzitter is voornemens om, na dat in deze vergadering door de regee ring mededeelingen zullen zijn gedaan in verband met het beëindigen van de kabinetscrisis, voor te stellen, even- tueele besprekingen naar aanleiding van die mededeelingen den volgenden dag te houden en om in de vergadering van Dinsdag, na hef trekken van de afdeelingen, over te gaan tot het benoe men van een lid der huishoudelijke blijven liefhebben, hij is hier, en in dit laatste uur, waar ik vol waanzinnigen angst beefde voor zijn leven maar waartoe spreek ik met u van hem. Niet zijn wil of de mijne, doch slechts het toeval was het, dat ons hier samen ge bracht heeft, en ik vraag van u immers niets anders dan de mogelijkheid, zijn nabijheid te ontvluchten en mij voor hem te verbergen op een plaats, waar heen hij mij niet kan volgen. Ik verlang er niet naar, mij in zijn armen te wer pen en ik zal hem nooit toebehooren. De belofte, die ik uw stervenden zoon deed, staat onoverkomelijk tusschen hem en mij. Wat is het dus, waarvoor u vreest In de doffe oogen der oude vrouw die bijna uitgebluscht schenen onder den tranenstroom der laatste maanden, was plotseling een zonderlinge, bijna demonische glans gekomen. Ja, jouw belofte, riep zij met ver heffing van stem. Aan haar houd ik je ren je zult die keten niet verbreken, zoolang ik adem kan halen, lk wil niet, dat een misdadig geluk wordt opge bouwd op den grafheuvel van mijn ar men, vermoorden zoon. Ilse scheen iets te willen antwoorden, maar zij bezon zich en ging naar de deur. De hemel geve, mama, dat u nim mer behoeft te berouwen, hoe zwaar u zich in dit uur tegen mij bezondigt, zei ze met moede stem, toen zij reeds op den drempel stond. Met of zonder u, morgen vertrek ik. Goeden nacht commissie in de plaats van den heer Visser van IJzendoorn en, in afwijking van art. 15 van het reglement van orde, tot het benoemen van de voorzitters en de tweede voorzitters der afdeelingen. Het schip van de „Nederland". De directie van de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" schrijft aan de „N. R. Ct." Nu wij vrijheid hebben om cijfers bekend fe maken, Willen wij, tegenover de gegevens, van andere zijde verstrekt ten opzichte van den prijs, waarvoor de Nederlansdche Scheepsbouw Maat schappij zou hebben ingeschreven voor den bouw van ons nieuwe passagiers schip, dé cijfers stellen, die voor ons den grondslag hebben gevormd voor onze beslissing omtrent de gunning De inschrijvingsprijzen van de Hol- landsche werven waren als volgt van de combinatie Maat schappij Feyenoord/ Wilton f 6,200,000 van de combinatie Maat schappij De Schelde/ Wilton - 6,400,000 van de Nederlandsche Scheepsbouw Maatsch. - 6.600.000 Door voor de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij toe te passen de marge van 5 waarop zij, volgens het met ons gesloten hellingcontract recht kan laten gelden, kwam hare inschrij ving uit op6,270,000 De Nederlandsche Scheepsbouw Mij. bood ons het groote voordeel van een belangrijk vluggeren levertijd de beide andere Hollandsche werven werden hierdoor feitelijk uitgeschakeld. Voor de vergelijking met den laag- sten Franschen inschrijver kwam dus het aanbod van de Ned. Scheepsbouw Mij. in aanmerking. Zooals gezegd, bedroeg dit 6,600,000 af 5 ten laste der Stoom-Mij. „Nederland" - 330,000 6,270,000 De Fransche prijs was- 4,900,000 verschil 1,370,000 Bij bouw te Amsterdam be rekenen wij een bespa ring aan reiskosten, toe zicht, transport, enz. van - 50,000 Waar de Nederl. Scheeps bouw Mij. 2 maanden vluggere levering geeft dan de Fransche werf, kan daardoor in 't voor deel van de N. S. M. ge bracht worden een be drag van .1,320,000 50,000 f 1,270,000 Eventueele steun van re geering en gemeente wege zou hebben kun nen bedragen maximum - 450,000 ongedekt 820,000 Het ontslag van de gehuwde ambtenares. De Koningin heeft gisterenmiddag ten Paleize in Den Haag ontvangen een deputatie uit het agitatie-comité inzake het ontslag van de gehuwde ambtena res, bestaande uit mevrouw W.Drucker, mevrouw Koek-Mulder en mevrouw Schwiez-Rutters, afgevaardigd door de Algem. Nederl. Vrouwenorganisatie, de Unie voor Vrouwenbelangen, de Veree- niging van Staatsburgeressen, de Vrou wengroep uit den Vrijheidsbond, de Vrijz.-Dem. Vrouwenclub en de Vrije Zij ging veel te vroeg voor de ontvangersweduwe, wier doodelijk ge krenkt moederhart nog een overvloed van toorn en bitterheid over haar had willen uitgieten. In haar opgewonden heid was de oude vrouw haar misschien nog gevolgd, als zich niet onverwacht een stevige hand op haar arm had ge légd, om haar tegen te houden. Toen zij zich verbaasd omwendde, zag zij in het blozende gelaat der professors weduwe, die van de veranda moest zijn binnengekomen, zonder dat zij het had bemerkt. Laat dat arme jonge ding nu met rust Me dunkt, je hebt haar meer dan genoeg gemarteld Wat wil je daarmee zeggen Je hebt dus geluisterd Ja, hoewel het niet mijn gewoonte is, aan de deuren te luisteren. Maar ditmaal was mijn belangstelling voor het lieve, gouden schepseltje dan toch sterker dan mijn aangeboren beschei denheid. En terwille van deze belang stelling mag je ook niet boos op mij zijn, ais ik mij meng in dingen, die mij eigenlijk niet mogen aangaan. Je hebt dus werkelijk besloten, haar tot eeuwi gen rouw om je dooden zoon te ver- bordeelen. iIk veroordeel haar tot niets. Zij is de vrije meesteres over haar wil. Als zij het voor haar geweten verantwoorden kan, een anderen man om den hals te vallen, hoewel de groeve zich nauwe lijks boven de kist van haar verloofde heeft gesloten, ik heb noch de macht, VronwenversgiMjing. De deputatie be pleitte biJgMpPfan mevrouw Drucker gelijke raiBffl vottr alle ambtenaren. H. M. h»orde met belangstelling de uiteenzetting aan, richtte vervolgens het woord tot elk der dames en raadde ten slotte de deputatie ter zake aan, Haar een adres te doen toekomen. Opheffing portvrijdom. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de gemeentebesturen het volgend schrijven gezonden Naar mij is gebleken, kan mijn circu laire van 7 December 1923, betreffende verzendingskosten van dienststukken, aanleiding geven tot verschil van op vatting ten aanzien van de vraag, welke uitgaande correspondentie van ge meentebesturen valt onder die, waar voor door mijn departement de porto kosten aan het staatsbedrijf der post en telegraaf zullen worden betaald. Het ligt voor de hand, dat het begrip „dienststukken van-de gemeentebestu ren" niet maar kan worden uitgebreid tot alle stukken, uitgaande van ge meente-instellingen. Alleen die takken van gemeentedienst, die tot taak heb ben het uitoefenen van bestuursfuncties, komen in aanmerking voor afkoop ten laste van mijn departement van de kos ten van de uitgaande die»aprrespon- dentie. Hieronder vallem^Érhalve in vollen omvang de gemeentelijke dien sten ter vervulling van de aan de ge meente wettelijk opgedragen functies. Uit deze omschrijving volgt, dat niet voor afkoop in aanmerking komen de gemeentebedrijven deze toch worden zooveel mogelijk commercieel geëxploi teerd en vallen buiten den eigenlijk ge zegden publiekrechtelijken overheids dienst. Ook de uitgaande dienstcorrespon- dentie van hoofden van onderwijs-in- richtingen kan b.v. niet worden ge rangschikt onder die, welke door mijn departement zou moeten worden be taald. Ik doe van dit laatste in het bij zonder mededeeling aan mijn ambtge noot van onderwijs, kunsten en weten schappen. Ik heb de eer u te verzoeken, bij de uitvoering van mijn circulaire vari'T November jl. met het bovenstaande re kening te houden. Directe belastingen en vereenigings- contributie. Zaterdag 5 Januari hebben, naar het „Volk" meldt, de inspecteurs der directe belastingen bericht ontvangen, dat de mededeelingen van den betrokken mi nister, dat de vakvereenigingscontribu- tie mag worden afgetrokken, op een vergissing berust en wettelijk niet mo gelijk is. Een dergelijke aftrek moet zijn grondslag vinden in de wet. In tien jaar een eigen woning. De directie van de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft een regeling getroffen, volgens welke het voor haar arbeiders mogelijk is in tien jaar een eigen woning te koopen. Deze woningen zullen een waarde hebben van ongeveer 3000 en zullen gebouwd worden overeenkom stig de wenschen der toekomstige eige naars, die direct 300 storten en de hypotheek ad 2400, door de directie te verleenen, a 4/2 in tien jaar heb ben af te lossen. Het rijk geeft voor elke woning een premie van 300. Bezuiniging op pensioenen. Naar de „Rsb." verneemt, is men op het departement van financiën bezig noch het recht, haar daarin te verhin deren. En de belofte, waarmee je haar wilt houden Kun je mij toevertrouwen, hoe het daarmee staat De ontvangersweduwe was blijkbaar inwendig verontwaardigd over het dui delijke partij kiezen van haar vriendin anderzijds echter gaf het haar zekere verlichting, haar overvol hart voor iemand lucht te kunnen geven en zoo schilderde zij de professorsvrouw met aanklagende welsprekendheid al de zorgen en bekommernissen, die zij se dert de verloving van haar zoon geduld had, de zonderlinge gebeurtenissen op den avond van zijn ziek worden en ein delijk het aangrijpende tooneel, dat zich in zijn stervensuur afspeelde. Met alle kenteekenen van werkelijke deelneming luisterde mevrouw von Breuning, maar het was toch onzeker, of die deelne ming niet meest degene gold, die in de oogen der ontvangersweduwe aan on vergefelijke trouwbreuk schuldig was. Toen de spreekster geëindigd had, vroeg zij ronduit Je bent dus overtuigd, dat zij jouw Frans nooit werkelijk heeft bemind toch verlang je thans van haar, dat zij tot het eind haars levens om hem zal weenen, dat zij den rouw om 'n onbe- minden man harer jeugd, haar schoon heid, haar natuurlijken dorst naar geluk en vreugde ten offer zal brengen als een boetelinge De ontvangersweduwew dacht er aan dat dr. Stockmar voor kort dezelfde met het ontwerpen va» een wijziging der pensioenwetten, waardoor een be langrijke besparing op deze uitgave zal verkregen worden. Volgens inlichtingen van bevoegde zijde zuilen deze wijzigingen niet alleen voor het rijk, maar ook voor de ge meenten een besparing geven in de kosten der pensioenbijdragen. Op een vraag, welke gevolgen deze wijziging zou hebben, zoowel voor het rijks- als gemeentepersoneel, kon men het blad niet inlichten, wel bevestigde men, dat door dit personeel een finan cieel offer zal moeten worden gebracht. Lichtschepen. Naar aanleiding van een onlangs ter nauwernood ontweken aanvaring tus schen een lichtschip op de Nederland sche kust en een te dicht voorbijvarend stoomschip, dat blijkbaar niet op den stroom rekende, wordt de scheepvaart verzocht, de lichtschepen niet te dicht te naderen. VLISSINGEN, 10 JANJJARI. De ziekenhuisJplannen. Teneinde onze lezers op de hoogte te houden van het pro en contra inzake de ziekenhuispiannen, hebben wij' de vori ge v/eek een ingezonden stuk overgeno men uit „de Maasbode". Thans zullen wij een artikel uit „het Volk" overne men, dat als volgt luidt Het hoofdgebouw van het tegen woordige gasthuis, dat ziekenhuis en oudeiiedengesticht is, was in het begin der vorige eeuw een logement, en be antwoordt ondanks veranderingen en verbeteringen, niet meer aan de eischen van dezen tijd. De plannen voor een nieuw ziekenhuis dateeren uit den la- teren tijd, van reeds meer dan tien jaren geleden. Er was toen een comité op gericht door ds. Hogerzeil voor een protestantsch ziekenhuis, waarna een ander comité ontstond, dat een adres aan den raad zond voor een nieuw ge meente-ziekenhuis. Daarop is een zie kenhuis-commissie, bestaande uit raadsleden en deskundigen, benoemd, om plannen voor een nieuw gemeente ziekenhuis voor te bereiden. Door de geraadpleegde deskundigen werd ver bouwing van het bestaande ziekenhuis afgeraden verbouwing van het vroe gere Burgerweeshuis aan de Badhuis straat zou belangrijke sommen kosten en evenmin een bevredigende oplossing geven, en een nieuw ziekenhuis het was toen in de oorlogsjaren leek on betaalbaar. Totdat onze tegenwoordige burgemeester werd benoemd, die den moed had een commissie te stichten, die geld van particulieren voor een nieuw gemeenteziekenhuis wilde bijeenbren gen. Een niet onbelangrijk bedrag kwam bij elkaar, maar het was niets in vergelijking met de honderd-duizen den die noodig waren. De commissie heeft toen voor haar rekening een ont werp voor een nieuw ziekenhuis, hoek Kerkhoflaan en Hoogeweg, laten rrf- ken en naar we meenen de voor dit ziekenhuis benoodigde terreinen aan gekocht. Daar het bestuur van het R. K. St. Joseph-ziekenhuis plannen tot uitbrei ding had, deed dit enkele jaren geleden een aanbod aan het gemeentebestuur om voor 25 jaren de gemeentelijke zie- kenhuisverpleging over te nemen, de gemeente zou voor 50.000 per jaar recht op 10.000 verpleegdagen hebben. Begin vorig jaar kwam deze zaak in behandeling, dr. Staverman verdedigde het aanbod, het werd door den heer De uitdrukking had gebruikt met betrek king tot Ilse, en met heftigheid nam zij die op. Ja, als een boetelinge Is het niet haar hart, dat er haar toe drijft, lan zij het mijnentwege het bewustzijn van haar schuld. Welke schuld Heeft zij je zoon misleid, zoo lang zij met hem verloofd was Kun je haar nageven, dat zij een harer plichten heeft verzaakt In den gewonen zin neen Maar haar heele verhouding tot hem was niets dan een groote leugen. En daarvoor zou zij met de ver woesting van haar bestaan boeten Dat kun je van haar verlangen, juist Jij Ja ik. Waarom wilde je juist mij het recht daartoe bestrijden Omdat ik denk aan een dag, waarop je in mijn kamer weenend op den vloer lag en in wanhopige smart over den gruwzamen dwang, die je een onbemind man in de armen dreef, je de haren uit het hoofd trok. Toen maakte jij je, als ik de zaken goed beoordeel, aan hetzelfde strafbare onrecht schul dig, want ook jij werd de verloofde van dien man, hoewel je hart een ander toebehoorde. En niet je verloving al leen, ook heel je huwelijk was, om je eigen woorden te gebruiken, slechts een enkele groote leugen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1