No7! 62e Jaargang 1924 WOENSD4G 9 JANUARI GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON Gestolen Geluk Stads- en Provincienieuws Gesprongen Winterhanden VLISS1NGSCHE COURANT HINDERWET. Kennisgeving uitbreiding inrichting van de bergplaatsen voor springmiddelen. Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien de artikelen 6 en 26 der Hinderwet, geven bij dezen kennis, dat bij hen is ingekomen een kennisgeving van het Departement van 'Oorlog, ter zake van het voornemen tot het uitbreiden van de inrichting van de berg plaatsen tot berging van springmiddelen in de Bomvrije Kazerne, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie E no. 1590 dat deze kennisgeving met bijlagen te beginnen met Woensdag den 9en januari 1924 op de Gemeente-Secretarie, 3e afdee- ling, ter visie zal gelegd worden dat ter openbare kennis zal worden ge bracht de plaats waar en het uur waarop ten overstaan van een commissie uit het college van Gedeputeerde Staten van Zee land gelegenheid zal gegeven worden be zwaren tegen het uitbreiden dier berg plaats tot berging van springmiddelen in te brengen. 'Vlissingen, 8 Januari 1924. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WÖELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het kab'.net-Ruys blijft ongewijzigd. Naar aanleiding van de mededeeling van het Haagsche Correspondentie bureau dat het kabinet zijn werkzaam heden zal blijven voortzetten in de sa menstelling zooals dat was op het tijd stip, waarop de ministers ontheffing uit hun ambt verzochten, schrijft „de Maasbode" het volgende Bij deze mededeeling, welke doet ver moeden, dat dus ook de heeren Aal- berse en De Visser op hun post blijven, past, dunkt óns, een woord van dank bare hulde voor den zedelijken moed, welke uit de door den ministerraad ge nomen beslissing spreekt. Want afgezien van den hoon en spot, waarmee verschillende ter linkerzijde dit kloek besluit zullen bejegenen, moet er voor de betrokken ministers en f.un collectiviteit een groote zelfoverwin ning in gelegen hebben, dit offer op het altaar des vaderlands te brengen. Na de vele, te vele woorden over de crisis, haar oorzaken en gevolgen, ge wisseld, eindelijk dan een daad, die hoe weinig dan ook de politieke hemel nog mag zijn opgehelderd, het vertrou wen weer doet ontwaken, dat de on weerswolken eerlang zullen overdrijven en er ruim baan komt voor de koeste ring eener milde voorjaarszon van her stelde samenwerking en betere ver standhouding tusschen de meerder heids-partijen. Minister Aalberse. De „Nederl. Hanze" verneemt dat een benoeming van minister Aalberse in de hoofdredactie van „het Centrum" binnen afzienbaren tijd kan worden te gemoet gezien. Minister Aalberse heeft zijn redaeti- oneele taak aan het Kath. Soc. Week blad hervat en zegt daarin Moeilijk kon ik denken, toen ik mij begin November verbond, om met 1 Ja nuari de redactie van dit weekblad te hervatten, dat ik op dat oogenbiik nog geen ambteloos burger zou zijn. Na de zeer uitdrukkelijke en zelfs ongewone verklaring van den voorzitter van den ministerraad, dat na verwerping van de Vlootwet niet alleen het kabinet zou aftreden, maar dat zelfs de individueele ministers zich voor een volgend kabinet Roman van REIN HOLD ORTMANN. 33^ HOOFDSTUK XVII. De ontvangersweduwe was juist be gonnen zich over Use's opvallend lang uitblijven ongerust te maken toen de verwachte de kamer binnen kwam, doodsbleek, met van tranen roodge- worden oogen en doornatte kleeren. Groote goedheid riep de oude dame uit. Kind, wat zie je er uit Je bent buiten geweest, daarginds, mis schien wel den heelen tijd en in dit weer Maar de gevraagde luisterde niet naar haar woorden. Zooals zij was, het hoofd nog in den natten doek gehuld, wierp zij zich voor de moeder van haar gestorven verloofde op de knieën en smeekte, de gevouwen handen tot haar opgeheven Laten wij van hier weggaan, mamanaar huis of naar het andere einde der wereld waarheen ge wilt Maar laat ons hier niet langer blijven slechts hier niet. Buiten zichzelve van schrik staarde de oude vrouw in het van smart ver wrongen, bleeke gelaat der knielende. Ilse, wat is er dan gebeurd Wat heeft men je gedaan Sta toch op Waarom wil je zoo plotseling weg Het is immers, alsof je opeens het ver stand hebt verloren niet meer beschikbaar zouden stellen, kon ik mij na 26 October vrij gevoelen, om over mijn persoon te beschikken. De mogelijkheid, dat zelfs na ruim twee maanden er nog geen nieuw kabinet zou zijn opgetreden, bestond zeker in theorie. Maar behoefde men daar prac- tisch ook mee te rekenen Zeker, ook de vorige crisis duurde lang, maar de oorzaak daarvan was het buitenlands vertoeven van verschillenden, met wie onderhandeld moest worden. Thans schijnt bij ons gebruik te worden, dat een kabinetscrisis langer duur heeft dan in 't buitenland een kabinet. Thans sta ik voor het feit, dat ik nog niet vrij ben, en toch mij bond. Veel van wat ik bij de hervatting van mijn oude taak in dit weekblad had willen zeg gen, zal ik daarom thans in de pen houden. Weldra zal er wel gelegenheid zijn, dit tot uiting te brengen. Nederland en België. In het Brusselsche „Laatste Nieuws" komt een artikel voor, waarin de schrij ver tot de conclusie komt dat het tot den natuurlijken gang van zaken be hoort, dat er economische toenadering tusschen Nederland en België komt. De verhoudingen daarvoor zijn thans, ondanks eenige individueele pogingen van baloorig allooi, over heei de lijn onbetwistbaar gunstiger. Steun aan den Ned. Scheepsbouw. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft op verzoek van de Scheepsbouwmaatsch. Nieuwe Wa terweg te Schiedam, toezegging ge daan, dat door het rijk 30 zal wor den bijgedragen in de loonen van ar beiders boven 18 jaar, uitsiuitend uit Schiedam, voor den bouw van schepen voor buitenlandsche rekening. De voor waarde is er aan verbonden, dat de gemeente Schiedam daarvan 1\'2 voor haar rekening neemt. Op een klacht van hef Rotterdamsche gemeentebestuur heeft de minister toe gezegd aan de loonen van de Rotter damsche werklieden op die werf 15 te willen vergoeden, mits de gemeente Rotterdam ook 15 van de loonen voor haar rekening neemt. Stuurlieden-examens. De commissie voor de stuurlieden examens, bedoeld in de Schipperswet (Staatsblad 1907, no. 244), zal, aan vangende 5 Februari 1924, zitting hou den te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzit ter der commissie bereikt hebben vóór 20 Januari 1924. Belanghebbenden worden ten aanzien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toegelaten verwezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 Decem ber 1907 (Staatsblad no. 353) vastge stelde reglement voor de stuurlieden examens. Postchèque- en girodienst. Het voornemen moet bestaan om een commissie van toezicht op den postchèque- en girodienst. Verloskundige hulp bij geboorten. Door den minister van binnenland sche zaken is aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het de aandacht heeft getrokken, dat omtrent de al of niet aanwezigheid van verloskundige hulp bij de geboorten niet steeds dezelfde meening bestaat. Teneinde in het vervolg een beter inzicht te verkrijgen in de voldoende Neen, nog niet. Maar ik zal het verliezen, stellig, als ge mij dwingt, hier te blijven. En ik zal ook niet eerder op staan, dan voor ik je belofte heb, dat wij morgen heengaan. Met bevende vingers trachtte de oude vrouw Ilse uit den natten doek los te maken. Je hebt koorts, kind en je moet in die natte kleeren wel doodziek wor den. Ais het noodzakelijk is, zal ik stel lig alles doen, wat je van mij verlangt, maar wil je niet voor alles eerst andere kleeren aandoen of tenminste wat heete thee drinken Neen, weerde zij af. Ik voel geen koude. Het staat dus vast, dat wij ver trekken Hoe zou ik terstond met ja kun nen antwoorden, zonder ook maar de reden van je zonderling verlangen te kennen Wij zijn immers nauwelijks aangekomen en men behandelt ons met groote vriendelijkheid. Ik zou zoo'n plotseling besluit tegenover mijn vrien din toch moeten kunnen rechtvaardigen, als ik haar niet ten diepste zal beleedi- gen. Wat ter wereld moet ik haar dan toch zeggen. Ik weet het niet het is immers ook onverschillig wat zij van ons den ken. Ge kunt mij toch niet alleen maar ter wille van anderen aan de wanhoop ten prijs willen geven En wanhopig worden moet ik hier wanhopig of meineedig worden, mama Ontsteld hief de oude vrouw de handen omhoog. Wat schrikkelijke woorden zijn aanwezigheid van die hulp in ons land, verzoekt de minister maatregelen te ne men, dat van 1 Januari 1924 af op de telkaarten van de levend aangegevenen en op die van de levenloos aangegeve nen de door den minister verlangde opgaven voor de statistiek kunnen ver strekt worden. Mocht twijfel rijzen omtrent de be trouwbaarheid van de bij de aangifte verkregen opgaaf, dan zal de minister het op prijs stellen, indien bij den door den aangever genoemden geneeskundi ge of vroedvrouw nadere inlichtingen worden ingewonnen, om, zoo noodig, op de telkaart een correctie aan te brengen. Steeds moet op deze kaart een aanteekening worden gesteld; wanneer bij een door een vroedvrouw geleide verlossing de hulp van een geneesheer is ingeroepen. Dit kan op eenvoudige wijze geschieden, door in zoo'n geval zoowel den naam van de vroedvrouw als van den geneeskundige op de kaart te vermelden. Indien uit de opgaven blijkt, dat de geboorte zonder verloskundige hulp heeft plaats gehad, dan verzoekt de minister aan de achterzijde van de kaart in beknopten vorm de oorzaak van het niet verleend zijn van verlos kundige hulp op te geven. Loonsverlaging spoorwegpersoneel. Te Utrecht heeft een bespreking plaats tusschen de directie der Nederl. Spoorwegen en de vakbonden over eventueel te treffen maatregelen, die geheel of gedeeltelijk zouden kunnen komen in de plaats van de verlangde 10 loonsverlaging. VLISSINGEN, 9 JANUARI. Het Belgische loodswezen te Vlissingen Het „Volk" deelt het volgende mede Reeds geruimen tijd gingen geruchten over voorgenomen verplaatsing van een gedeelte van het Belgisch loodswe zen naar Zeebrugge of Antwerpen. Verplaatst zouden dan worden de bemanning van de loodsvaartuigen (stokers, machinisten, matrozen, stuur lieden en schippers), zoodat dus alleen de loodsen te Vlissingen zouden blijven: - Het schijnt nu, dat de^verplaatsing definitief is geworden en dat deze met ingang van 1 Juli 1924 haar beslag zal krijgen. De motieven, die tot deze verplaatsing hebben geleid, vloeien eensdeels voort uit nationalisme, anderdeels uit eigen belang. Was het loodswezen verplaatst geworden naar Zeebrugge dan zou de grondspeculatie van eenige Belgen te ZeebrHgge gelukt zijn. Nu A.ntwerpsche belanghebbenden het gewonnen heb ben, ontgaat hun dit. Deze verplaatsing kost uit den aard der zaak schatten aan het Belgische rijk. Een loodsboot moet voortaan dus de Schelde opvaren, een vaart van 5 uur heen en 5 uur terug. Dat moet elke loodsboot geregeld iedere 10 dagen doen. Hoeveel kost dat niet aan salaris, kolen en olie. Maar juist om de kolen en olie, of liever om de leverantie en eventueele percentjes die daaraan vast zitten, is het te doen. Alle nuchter denkende Belgen te Vlissingen begrijpen ook niet hoe hun regeerders zoo dwaas komen en keuren unaniem dezen maatregel af. Intusschen is zij een groote strop voor Vlissingen. Na het garnizoen, de marine en het dat, kind. En ik begrijp er niets van. Inderdaad, je maakt me ziek, als je mij niet eindelijk met duidelijke woorden zegt, wat je in dezen toestand heeft gebracht. Ach, waarom moet ge mij daartoe dwingen Ik zal u pijn doen, dat weet ik. Maar ik ben thans niet in staat, een of ander leugentje om bestwil te ver zinnen. Ik mag hier niet blijven, omdat ik er anders niet voor kan instaan, dat ik de belofte zal nakomen, die ik ge daan heb Alle zorgvolle deelneming en teeder- heid was als met een tooverslag uit het gelaat der oude vrouw verdwenen. Haar trekken hadden plotseling dezelf de uitdrukking van hardheid aangeno men als in het uur, toen zij de verloofde van haar zoon van zijn sterfbed had willen wegsturen. Sta op zei ze streng, ik kan uit jou niet veel wijs worden, maar ik be grijp toch zooveel, dat je niet eerst in gevaar bent, meineedig te worden, doch dat je het in je gedachten reeds geweest bent. En als dat zoo is, dan was alles slechts huichelarij en leugen je rouw evengoed als je zoogenaam de liefde voor mijn ongeiukkigen zoon. Ilse was onder hef korte bevel wer kelijk uit haar knielende houding opge staan. Zij was onder de scherpe woor den van de oude vrouw ineengekrom pen als onder harde zweepslagen maar nu stond zij hoog opgericht voor haar en keek haar vast in-de oogen. Ja, antwoordde zij, het is de waar heid ik heb uw zoon nooit liefgehad, spoorweg( werkplaats) personeel thans het Belgisch loodswezen. Wij hebben reeds herhaaldelijk ge tracht iets te weten te komen omtrent de plannen betreffende een gedeeltelijke overplaatsing van het Belgische loods wezen. Het is ons echter niet mogen gelukken daaromtrent betrouwbare in lichtingen te verkrijgen. Dat een gedeelte van het loodswezen wordt verplaatst schijnt echter wel vast te staan en houdt voornamelijk verband met de valuta-kwestie. Zoover onze in lichtingen gaan zou de bemanning van de loodsvaartuigen naar Antwerpen worden overgeplaatst. Op het bureau van het Belgisch loodswezen kon men ons geen inlich tingen verstrekken. Het bericht van „het Volk" laten wij dus voor rekening van dat blad, omdat wij niets met zekerheid kunnen mede- deelen. De Ziekenhuisplannen. Wij hebben uit „de Maasbode" een beschouwing overgenomen over de plannen voor den bouw van een nieuw gemeente-ziekenhuis. Thans komt in „het Volk" ook een artikel over de ziekenhuiskwestie voor. Wij zullen dit artikel in het volgend nummer opnemen. Sneeuw en ijs. Wij kunnen zeker van een ouderwet- schen winter spreken. In de maand December hebben wij zelfs reeds 11 sneeuwdagen gehad en ook dit jaar heeft het witte winterkleed ons reeds enkele malen verrast. De hedennacht gevallen sneeuw was zgn. stuifsneeuw en deze wordt door den wind overal tusschen gedreven. De wissels van de tram zaten dan ook hedennacht vol sneeuw en de rails waren eveneens met deze poeder-sneeuw bedekt. Hoewel reeds hedennacht tusschen 4 en 5 uur de pekeiwagen is uitgereden, was de dienst pas om 9 uur weder normaal. Het ijsvermaak is door de sneeuw leelijk bedorven. Was er anders mis schien kans geweest dat het ijs op den Spuiboezem zou worden goedgekeurd, nu was daar gaan sprake van. Op Zwanenburg was de baan ge veegd en daar werd druk gereden. Te Middelburg werden enkele vesten geveegd. Van schaatsenrijden op de watergan gen is voorloopig nog geen sprake. We gens den hoogen waterstand in den polder wordt zooveel mogelijk water naar zee geloosd en als een gevolg hiervan treft men overal trekgaten aan en blijft het ijs op de watergangen dus hoogst onbetrouwbaar, wat er met de sneeuw, nu de zwakke plaatsen niet te onderscheiden zijn, niet beter op ge worden is. Wij blijven in ons waterland steeds van flinke ijstochten verstoken. In Hol land en de noordelijke provincies be staat voor dergelijke tochten volop ge legenheid en er wordt dan ook door duizenden gebruik van gemaakt. Ir^het Noorden worden thans dage lijks vele hardrijderijen en wedstrijden in het schoonrijden gehouden. Mercurius-Soirée. Drie jaren zijn verstreken, sedert vanwege den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" een weldadigheidsuitvoering werd gegeven ten bate van het herstellingsoord „Den nenheuvel". Gaarne hadden wij, gezien het beoogde doel, geschreven dat voor de soirée. welke gisterenavond in het en nooit ook heb ik hem doen gelooven, dat ik het deed. Hij verlangde van mij niets meer, dan dat ik zijn vrouw zou worden en dat ik mijn plichten als zijn vrouw vervullen zou. Dat heb ik hem beloofd en dat zou ik hebben gehouden. Mijn liefde te begeeren, daartoe had hij geen recht, want hij wist, dat die een ander toebehoorde. Dat lieg je, voer de weduwe heftig uit. Als hij dat had geweten, zou hij zich nooit zoover hebben vernederd, jou tot zijn verloofde te maken. Je beschimpt het aandenken van mijn zoon, om je te reinigen van het bedrog, dat je tegen over hem gepleegd hebt. Een gloeiend rood vloog plotseling over de bleeke wangen van hef gepij nigde meisje. Reeds openden zich haar lippen, om het onverdiende verwijt af te wentelen, wiens schandelijk bedrog haar eerst in dit uur gebleken was maar te rechter tijd herinnerde zij zich nog, dat het zijn moeder was, tot wie zij sprak, en dat die arme vrouw ter wereld niets meer had dan de dierbare herinnering aan den zoon. Als zij haar alles zei en als zij haar zoover bracht, dat zij haar geloofde wat vreeselijke gruwzaamheid zou ze daarmee tegen de ongelukkige begaan. En wat had zij voor zichzelve daarmee gewonnen, zij, die toch ook zonder dat onherroepelijk besloten had, haar belofte te houden, om het even door welke middelen men haar die had afgedwongen. Een korten strijd had Ilse met haar beleedigden trots te voeren toen was het haar overtuiging geworden, dat zij INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. Concertgebouw werd gehouden, een overmatige belangstelling bestond, doch gelet op de tijds-en weersom standigheden mogen wij dan toch dankbaar gewagen van een vrij talrijke opkomst. Dank zij het feit, dat verschil lende eerste krachten zich belangeloos beschikbaar hadden gesteld, was „Mer curius" in staat den bezoekers een schitterend programma aan te bieden. Alvorens met de afwerking begon nen werd, sprak de afdeelingsvoorzit- fer, de heer A.ppef, een kort openings woord, waarin hij een klein" uiteenzet ting gaf van de wordingsgeschiedenis van de stichting „Dennenheuvel", wel ke thans aan beroepsziekten lijdende kantoorbedienden, benevens aan hunne gezinsleden, gelegenheid biedt om her stel van geschokte krachten te beko men. De instandhouding van de inrich ting eischt veel geld, redenen waarom de afdeeling Vlissineen heeft gemeend dezen avond het nuttige met het aan gename te moeten vereenigen. Het mag een gelukkig verschijnsel geacht wor den, dat ieder, wien men om medewer king verzocht, spontaan het jawoord gegeven had. Qua het programma. We hebben ons kostelijk te goed gedaan aan de diver se nummers. De dames-Kvmnastiekvereeniging „Lichaams-Ontwikkeling", leider de heer Van der Steen, vergastte ons op een drietal rhvtmische oefeningen, wel ke, met pianobegeleiding, correct wer den uitgevoerd. Een viertal plastische groepen oogstten een enormen bijval het slagen van deze „momentopnamen" eischt veel moeite en bovenal een mees- ter-oog. Op verzoek van de commissie werd de „Vlinderdans" gegeven, welke een uitbundig succes verwierf. Dit was' zeer zeker nog verhoogd geworden, in dien de mooie muziek (compositie van den heer Jan Morks) beter tot zijn recht gekomen was, wat niet aan den pianist, doch aan het instrument te wiiten is. Meiuffr. A. >M. Schl. heeft haar ge hoor laten genieten van haar aange naam geluid. Zij werd voortreffelijk ge accompagneerd door den heer Theo Höfeiein. Op aardige wijze vertolkte zij Cavatine uit de opera „Figaro's Hocb- zeit" van Mozart en het Recitatief en Aria uit „Xerxes" van Handel, welk laatste meer bekend is onder den naam „Largo van Handel". Het welbekende, dankbare „Voort 't kantkussen" van Emiel Hullebroeck was een zeer prach tig nummertje. Bij dit liedje willen we nog even stilstaan, ter wille van de be geleiding. Deze geschiedde op zóó emi nente wijze, dat wij werkelijk voor ons geestesoog de nijvere handen „losies" met de „kantklosjes" aanschouwden. Bloemenhulde en applaus waren wel verdiend. Het peil van den avond werd in niet geringe mate opgevoerd door de heer lijke muziek, welke het versterkte orkest uit barmhartigheid voor de oude vrouw den gloriekrans niet mocht verscheuren om het hoofd van hem, met wiens aan bidding de eenzame de rest van haar arm, vreugdeloos leven nog alleen wist te vullen. Zij boog het hoofd en zei zacht Ik heb hem niet opzettelijk bedro gen, mama, maar ais er hier schuld is, dan neem ik die toch alleen op mij. Mijn hart behoorde een ander, toen Frans voor mij kwam staan en mijn hand ver langde. Wild verzette zich alles in mij tegen de gedachte, mij aan een man te geven, dien ik niet lief had. Maar hij stond voor mij als redder uit zware droefenis, als het verpersoonlijkte be grip van kalme, edele mannelijkheid. Ik gaf mij over aan den waan, dat ik door achting en vereering kon vergoeden, wat ik aan liefde niet kon geven. Ik weet, dat ik toen een noodlottige dwa ling beging, maar als het tegelijk een zwaar onrecht was, dan was het toch een onrecht niet alleen tegen hem, doch ook tegen mij, waar ik sedert dat uur onuitsprekelijk ongelukkig ben geweest. En hij mijn arme zoon Geloof je misschien, dat hij gelukkig is geweest in den tijd van die verloving, dien je koelheid tot een zoo onnatuurlijke maakte O nu eerst begrijp ik geheel wat hij moet hebben geleden hij, de edele trotsche, die den vollen overvloed aan liefde van zijn rijk hart vruchteloos aan jou verspilde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1