gemeentebestuur binnenland feuilleton üsNoSi - 62e Jaargang 1924» SINGSCHE COURANT MAAND4G 7 JANUARI bekendmaking. Burg en Weth. van Vlissingen maken bekend dat. ingevolge de nieuwe reke ningsvoorschriften, de door leveranciers aan de gemeente ingezonden nota s, welke betrc-kkin!' hebben op het dienstjaar 1924 en volgende jaren, moeten zijn voorzien van een deugdelijkverklaring. Bedoelde verklaring kan luiden als volgt: „Deze rekening wordt deugdelijk ver klaard tot een bedrag van door mij" (Volgt onderteekenmg door den leve- rancier). Vlissingen, 5 Januari 1924. Burg en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN, De Secretaris, F. BISSCHOP. De S. D. A. P. en de crisis. Zaterdag kwam de sociaal-democra tische Kamerfractie bijeen, ter bespre king van den door de crisis ontstanen poiitieken toestand. Naar „de Tel." daaromtrent ter oore kwam, namen aan deze vergadering, welke vele uren duurde, ook de Eertse Kamerfractie der S.D.A.P. en de redac tie van „het Volle" deel. De besprekingen liepen allereerst over de situatie, geschapen door de derde mislukking, die der opdracht aan de rechterzijde, en de consequenties, welke daaruit voor de sociaal-democra ten konden voortvloeien. Uit het nu wel evident gebleken feit, dat de rechterzijde orimachtig is tot vorming van een kabinet en de samen- hang der coalitie verbroken is, conclu deerde men tot de mogelijkheid, dat de Kroon opnieuw het advies der leiders van de linksche fracties inwinnen en de vorming overwegen zal van een ge mengd neutraal kabinet, hetzij parle mentair, hetzij extra-parlementair. Is het blad goed ingelicht, dan bleef men zich algemeen vereenigen met de strekking der verklaringen, reeds bij de behandeling der Vlootwet in de Kamer en daarna in „het Volk" afgelegd door mr. Troelstra, in zake de principieele bereidheid der sociaal-democraten tot aanvaarding van regeeringsverant- woordelijkheid. 'De kansen op Kamer ontbinding eh nieuwe verkiezingen werden mede in dit verband onder de oogen gezien. In den breede is voorts, naar „de Tel." verder verneemt, de vraag bespro ken of de gang van zaken aan de volksvertegenwoordiging geen aanlei ding behoort te geven haren invloed op een bespoediging van de oplossing der crisis te doen gelden en voorts aan de afwikkeling van urgente en actueele zaken haar medewerking moet ver- leenen. Een poging om tot bijeenroeping der Kamer te geraken werd trouwens reeds voor vier weken van deze zijde onder nomen (op 11 December ter gelegen heid van de Kamerzitting, waarin het noodwetje Fleskens werd behandeld.) Het daartoe door een aantal sociaal democratische Kamerleden ondertee kend verzoek lag gereed en de indiening werd reeds met den voorzitter, mr. Koo ien, besproken. Aan dit voornemen is toen, naar het blad meent te weten, op aandrang van laatstgenoemde geen gevolg gegeven, daar bijv. in zake het voorgenomen ontslag aan gehuwde ambtenaressen een geruststellend communiqué in uit- GestoSen Geksk Roman van RE1NHOLD ORTMANN. 30 Bijna zonder te weten, wat ze deed, had Ilse den arm om de oude vrouw geslagen aan haar magere, ongebogen gestalte steun zoekend in dezen over maat van jammer, die haar dreigde te vernietigen. In deze oogenblikken van gemeenschappelijk leed bestond er geen verschil van rang en stand meer. De zwakke, liefhebbende, wanhopige vrouw zocht troost en bemoediging niet bij de ruwe, onbeschaafde visschers- vrotiw, maar bij de vrouw, in wier hart zich hetzelfde moest afspelen als in haar eigen. En de grijze vrouw stiet haar niet terug. De onbluschbare haat verstomde voor de sombere majesteit van deze oogenblikken van moeilijke beslissing. Nader en nader kwam de jol bij het land. Duidelijker waren de omtrekken te herkennen, als zij op den rug van een geweldige golf hoog werd opgeheven. Zoo gering was reeds de afstand ge worden, dat Ilse niet begreep, waarom er nog altoos geen uitroep van jube lende blijdschap klonk uit den kring dergenen, die rondom haar" stonden... waarom nog altoos dezelfde sombere, nopelooze ernst op het gelaat van de zwtjgende mannen lag. En nu gleed het bruine zeil aan den mast naar beneden, de gevaarlijke streek van de branding was bereikt. Als er nog eenige mogelijkheid was, die te zicht werd gesteld en voorts wijl men meande. dat de behandeling der wet op de middelen toch eerlang een samen komst der Earner zou noodig maken. Vrij algemeen bleek men overtuigd, dat een bijeenroeping van de Kamer te meer gewettigd was te achten nu het parlement door de laatste opdracht feitelijk reeds in de oplossing der crisis was betrokken. In dit verband tegenover het Neder- landsche volk de verantwoordelijkheid vast te stellen voor het sleepend ver loop der crisis, kwam, zoo verzekert men, velen in hooge mate gewenscht voor. Nog gingen stemmen op tot het or- ganiseeren eener openbare landelijke actie tot ditzelfde doel. De beraadslagingen over de kwestie der bijeenroeping van de Tweede Ka mer waarvoor, naar men weet, een door tien leden ingediend verzoek vol doende is zullen, naar nog gemeld wordt in een morgen te houden voort gezette vergadering worden hervat. Hef ontslag der gehuwde ambtenares- niet-kostwinster. Aan een artikel van den heer Scha per in „het Volk" is het volgende ont leend Er moeten, naar het schijnt, ambte naren worden ontslagen, omdat ze blijkbaar overtollig zijn. Natuurlijk is dit ontzettend voor degenen wien het treft. Men meende een „zeker" bestaan te hebben en wordt desondanks ontsla gen, terwijl het zeer moeilijk is, in de burgermaatschappij een nieuwen werk kring te vinden. Ook voor een gehuwde vrouwelijke ambtenaar' is ontslag on aangenaam, al heeft haar man dan ook zelf nog een betaalde betrekking. Maar oneindig harder is het toch voor den man-kostwinner met een gezin, dan voor een vrouw, wier man nog een kostwinning heeft. Zeker zijn er geval len te noemen, dat vrouwen haar be trekking behoorlijk waarnemen en te vens voor haar gezin een aannemelijke regeling hebben getroffen, zij het dan dat dit nimmer een ideale kan zijn. Maar tegenover zulke gevallen ken ik er als deze een man en een vrouw zonder kinderen zijn beiden bij het on derwijs, tesamen verdienen zij zes a zeven duizend gulden per jaar. Kan men het nu recht" en billijk noemen, dat een onderwijzer, hoofd van een gezin met kinderen, wanhopig rondloopt zonder middel van bestaan, terwijl een ander gezin, zonder kinderen, een dubbel inkomen heeft Wat ter wereld anders dan een dogmatisch feminisme kan dit goed praten In normale tijden aanvaard ik gaarne de stelling, dat de regeering niets te maken heeft met den burgerlijken staat van de ambtenaren. Doch in tijden van nood als de tegenwoordige is dit stand punt hard en onhoudbaar. Men geloove niet, dat in de volksziel dit stelsel wordt goedgekeurd En waarom moeten wij een rechtvaardig en Billijk stelsel in tijden van nood door onze tegen standers laten toepassen en hen daarin bestrijden Tegenover de feministische draverijen verliezen wij ongetwijfeld aan sympathie in de massa ook de vrouwen want als de ntenschen zich onbevangen afvragen, wat recht en billijk is, dan zullen ze zich ten slotte bij hun antwoord niet storen aan steile redeneeringen, die in strijd zijn met het gevoel van recht. Met katecheseermees- terschap van den staat heeft dit niets te maken. Het is-hier eigenlijk geen kwestie van bedwingen, kon het slechts door roeien geschieden. Nu komt het laatste, mompelde de oude vrouw. En de mannen, zooveel handen als er maar plaats vonden, zon der dat er een kommando gehoord werd, drukten zich tegen eene der boo ten en schoven die met vereende krach ten in zee. Als ze in de branding een ongeluk krijgen, zullen de kameraden ze helpen, niet waar vróeg Ilse, door doodsangst aangegrepen. Maar weer antwoordde de vrouw in haar verschrikkelijke, on begrijpelijke kalmte met een ontken nend gebaar Zij zullen doen, wat zij moeten doen, maar helpen kunnen zij, ze niet. Een nieuwe, pikzwarte woikenmuur, die met spookachtige snelheid van den westelijken hemel naar voren schoof, had plotseling ook het laatste, daglicht weggenomen, zoodat zelfs voor de scherpe visschersoogen de boot nog nauwelijks als een donkere massa tus- schen de witte golfkammen zichtbaar bleef. Ilse meende niet anders, dan dat ze reeds in den brandenden gloed be graven was, en met een schellen kreet viel zij op de knieën. O, hemel, help hem. laat mij voor hem sterven. Toen had zij geen helder bewustzijn meer van alles, wat om haar heen ge beurde. Zij zag slechts als door een nevel, dat de mannen van de boot af kwamen, dat sommigen van hen tot de heupen door het water waadden... zij hoorde langgerekte uitroepen, die bo ven het donderen en bruisen van de vrouwenarbeid, het is er een van dub bele verdientsen. Eischt de dienst het behoud der vrouw, dan wordt zij,, bij eerlijke toepassing, ook behouden is zij kostwinster, dan wordt ze niet ont slagen. Wordt de maatregel verkeerd toegepast, dan dienen w|j kritiek te oefenen en de foutieve uitvoering te signaleeren. Juist bij een „christelijke" regeering bestaat dit gevaar, doch wij hebben meer gelegenheid om vrucht bare critiek te oefenen als wij het nut en de billijkheid in de bedoelde geval len erkennen, dan dat wij ons halsstar rig verzetten en daardoor ons buiten de zaak plaatsen. Loodswezen. Bij Kon. besluit is de. met ingang van 1 Januari 1924 op verzoek eervol ont slagen gezagvoerder aan boord van het stoomloodstransportvaartuig voor den algemeenen dienst van het loods wezen enz. in het 4e en 5e district J. Goos benoemd tot brpeder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De herclassificatie voor spoorweg personeel. Naar de „Volkskrant" verneemt, is het door mr. Visser uitgebrachte advies over het tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en St. Raphael en P. C. B. gerezen geschilpunt over de met 1 Oc tober ingevoerde herclassificatie, voor de organisaties ongunstig en blijft der halve de vierde klasse met een aftrek van 16 bij de spoorwegen gehand haafd. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Vanwege het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel zal heden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht een vergadering van spoorwegpersoneel worden gehouden, waarin het hoofdbestuur verslag zal uitbrengen over de dien dag met de directie der Nederlandsche Spoorwegen gehóuden conferentie. Zondag 20 dezer zal de vereeniging in het park Tivoli te Utrecht een aan gekondigd buitengewoon congres hou den, waarin de loonsverlaging nader besproken zal worden. De Prot. Christ. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zal 10 dezer, even eens te Utrecht, een buitengewone alge- meene vergadering houden. Bezuiniging te Arnhem. Bij de a.s. behandeling van de ge meente-begrooting te Arnhem zullen voorstellen van Burg. en Weth. aan de orde komen tot wijziging der arbeids voorwaarden voor gemeentepersoneel, waardoor het college een besparing van ongeveer twee ton wenscht te be reiken. Burg. en Weth. hebben aan de commissie voor georganiseerd overleg thans de keuze gelaten tusschen twee voorstellen. Burg. en Weth. stellen na melijk voor om over te gaan óf tot een verhooging van de arbeidsweek van 45 tot 48 uur met een pensioenkorting (weduwen- en weezenpensioen) van 3i/2 óf de 45-urige werkweek te be houden en een loonsverlaging over de geheele lijn te accepteeren van 5 Het antwoord van georganiseerd overleg wordt nog deze maand ver wacht. Naar aanleiding hiervan zullen Burg. en Weth. met een hunnen voor stellen in den raad komen. Faillissementen^in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der branding uitklonken. Niet in staat, fen angst en de ontsteltenis langer te dra gen, sloeg zij beide handen voor het gelaat, om zich met gebroken hart te voegen in het onvermijdelijke. De on stuimige aanraking van een menschen- arm, een heftige, bijna stormachtige omhelzing deed haar eenige minuten later opschrikken uit haar halve bewus teloosheid. Maar zij sloot terstond weer de oogen, want de stem, die in haar oor klonk, gaf haar de zekerheid, dat het geen werkelijkheid kon zijn, wat zij daar meende te doorleven. O, hoe won derbaar kostelijk drong die toon van die stem in haar hart, hoe gelukkig zou zij geweest zijn, als zij uit dezen liefe lijken droom niet, nooit weer fot de erkentenis van de gruwzame waarheid had behoeven te ontwaken. Zij luisterde naar de lang ontbeerde, lieve teedere klanken, als naar hemel- sche muziek... zij luisterde, zonder den zin te vatten der woorden, die zij ver nam, en zonder er aan te denken, dat van haar ook een 'antwoord kon wor den verwacht. Het was htar zoo onbe schrijfelijk goed rusten in zijn sterken arm, die haar zacht had opgeheven, met gesloten oogen rustte haar hoofd aan zijn wild kloppend hart, en alleen de donkere, onbestemde vrees, voor het gruwzaam bitter ontwaken schokte soms als een gevoel van lichamelijke pijn door haar hart. Slechts een blik, mijn heerlijk, lief meisje, slechts een enkel klein woordje. Ik kan het immers nog heelemaal niet gelooven, niet vatten, dat ik het ben geweest, ik, voor wien je geleden en INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Bij aankoop van een doosje zonder verzekeringsbiljet, zal Uw winkelier U dit binnen enkele dagen verstrekken. Graaf Co.'s Bureaux voor den han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 31 December in Nederland uit gesproken 62 faillissementen tegen 71 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Decem ber 4292 faillissementen tegenover 3153 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het weer in 1923. Het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bildt publiceert het volgende voor- loopige overzicht van het weer in het jaar 1923. Gemiddeld over het geheele land bedroeg de neerslag 78<t m.M, te gen 691 m.M. normaal. Vooral in Mei en October viel veel regen. De tempe ratuur ovérdag was gemiddeld een /2 gr. C. beneden normaal. Het aantal uren met zonneschijn bedroeg 1346 te gen 1377 norma al. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ds. D. van Maanen, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Waarde, is voornemens Zondag 17 Februari af scheid van deze gemeente te nemen en op Zondag 24 Februari zijn intrede te doen te KerkradeTerwinselen, na bevestigd te zijn door ds. J. A. Verhoef aldaar. gebeden hebt. Dat was het eerste, wat zij volkomen duidelijk verstond. Langzaam sloeg zij de oogen op en keek vol in Theodoor Rudeks diep over haar gebogen gelaat. Zijn aanblik vervulde haar niet meer met schrik en ontzetting, zooais bij de vorige ontmoetingen, en zij dacht er niet aan, zich uit zijn omarming te bevrijden. Alleen, dat zij nog altoos in dezelfde omgeving was als straks, dat zij het waaien van den storm voelde en het donderen van de branding hoorde, maakte haar een weinig verbaasd. Als dit een droom was, hoe kon het dan geschieden, dat die zich zoo zonderling met de werkelijkheid vermengde. Ook thans antwoordde zij niet, maar een glimlach ging over haar bleek gezichtje, en het moest hem wel antwoord genoeg zijn geweest, daar hij haar nu vaster tot zich trok en haastig vervolgde Voor mij. Voor mij. En ik arme dwaas was zoo ongelukkig, zoo onuit sprekelijk ellendig, heel dien langen droevigen tijd. Maar nu is alles goed, nu weet ik immers, dat je nooit hebt opgehouden, mij li|f te hebben. Geze gend de zee en de" storm, die het mij hebben verraden. Daar eindelijk ging het als een blik semstraal van bewust worden door Use's hoofd. Door doodelijken schrik aangegrepen, maakte zij zich met een kreet uit Rudeks armen los. Wat is dat Wat heb ik gedaan U, mijnheer Rudek Was u dan niet buiten en werd uw boot niet verplet terd door de golven De kerkeraad van de Geref. Kerk te Middelburg heeft besloten in het ver volg bij de huwelijksbevestigingen eerst voor een eeredienst, later voor de dia conie te collecteeren. De reden is, dat blijkbaar veel te weinig overwogen wordt in deze eerediensten dankoffers te brengen, terwijl toch de kosten dezer diensten geheel uit de kerkelijke kas moeten worden betaald. De Protestantsche beweging in Oostenrijk. Ds. J. B. du Buy te Utrecht schrijft in de „Hervorming" „Dit jaar is een jubileumjaar voor de protestantsche beweging in Oostenrijk. Vijf en twintig jaren is zij thans gaande. Wat is er veel gebeurd sinds het oogen- blik, dat een student in een studenten- bijeenkomst de leuze aanhief „Los van Rome", zeker niet bevroedende, dat hij hiermede een parool uitgaf, dat zulk een weerklank zou vinden als het geval is geweest. Men weet hoe er in de eer ste jaren telkens 5 a 6000 overgangen plaats hadden. Langzamerhand is dat aantal wat gezakt, maar nu is het merk waardig, hoe het totaal-cijfer in de Neen, geliefd meisje... ze werd niet verpletterd, maar kwam behouden aan land, door een wonder misschien, of misschien ook, omdat jij hier aan het strand voor mij bad. Hij zag in het vale licht niet, hoe zij bloosde, maar hij zag, dat zij haar door natte kleeren bijeen nam en zich gereed maakte, heen te gaan zonder iets te zeggen. Maar ditmaal liet hij haar niet gaan ais bij de eerste ontmoeting op den duinrug, doch trad haar vastbera den in den weg. Neen, Ilse, je 'moogt mij nu niet meer ontvluchten. Nu is het toch immers te laat, de waarheid te verbergen. De oude vrouw daar heeft het mij verteld, en jij zelf, je eigen lippen hebben het bevestigd. Meent ge, dat ik voor de tweede maal het geluk aan mij zal laten voorbijgaan, zonder het met beide han den vast te houden Hij poogde haar nogmaals te omvat ten maar Ilse week voor hem terug en strekte met gebiedende beweging afwe rend de hand tegen hem uit. Houd mij niet op, mijnheer Rudek. Als ik in mijn halve bewusteloosheid iets heb gezegd of gedaan, dat u naar uwe meening recht geeft om zoo te spreken, dan neem ik dat thans terug. En de achting, die u mijn persoon schijnt te weigeren, zal u naar ik hoop tenminste nog hebben voor het rouw kleed, dat ik draag. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1