i.S. Kleine Advertenties IMD 'een Z4TGRD4Q 3 J4NUARI Eerste Blad H. Brons Jr., Rotterdam O. O. ivang 8 uur. jnsclub mart 62eJaargang A A N V A N O. FEUILLETON Gestolen Geluk Beursbeschouwingen B. J. Meijer, Walstraat 31, VHssingen EET GARR'S ^OÜTBROOD mastraat 99 aan de zaal. IET BESTUUR. ereen die cor- lentie van eeni- iffen zich een f2 aan. :len een schrijf- ichtingen hier- /ij verhuren en ilage Walstraat. MERMAN. g aanmelden aan de zaal. BESTUUR. 'et~ dnA&i fabrieken ANKER DOBBELMANN «EGEN I S J E e morgenuren. Zon- Paul Krugerstraat jUFFROUW CAMPVEERSCHE Idelb. - Rotterdam degen plaatsen. n passaoiers :n en vee. T. BUI ■i jv.Bi. air 8 8 r. Hon T.m. nr 8 8 te bekomen: Transport- en Ex® ven G. VOS, Tel. SEN HOORN, Tel. 155 VTERHOUT.Tel 282 fTENHEK Tel. 101 FREVEN :erij" in den an bestuurs- ette haar het lanteekening 61e over de No4' '8924 SSIINGSCHE COU Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het oude heeft afgedaan, het nieuwe ïam begin, het jonge jaar werd gebo ren. Een jaar van werken, van hopen, van streven ligt voor ons en heel zijn duur zal van ons allen het beste vragen, dat wij te geven hebben. Want de tee kenen vallen niet te misduiden en een tijd van ernstige vraagstukken, die om oplossing dringen ligt vóór ons. Niet den blik meer naar achter gewend, maar vooruit schouwen we nu, naar het komende, naar de naaste toekomst. En wie onzer, die ontkennen durft, dat deze onzeker en duister is We behoeven waarlijk niet in bijzon derheden af te dalen, om te doen be seffen, waarin deze bestaan, op maat schappelijk zoo goed als op staatkundig gebied, in het openbaar leven, zoo goed als in den meer beperkten kring van elk onzer. De breede middenklasse der maatschappij voelt we! zeer den druk der tijden, bekneld als zij ligt tusschen de groote machtige stroomingen welke het economisch leven beheerschen, te weten de groepen van werkgevers en werknemers. De kleine nijveren, de win kelstand, zij maken in ons vaderland een moeilijken tijd door, waarbij zich de groote en onmisbare categorie der dusgenaamde intellectueelen ten nauw ste aansluit. Gelukkig kunnen de onbe vredigende omstandigheden waarin deze en ook andere groepen onzer va- derlandsche samenleving zich bevinden, niet vergeleken worden met de zware en vernielende stormen welke in andere landen, en we denken daarbij aan onze oostelijke naburen in de eerste plaats, breede lagen der bevolking teisteren en aan den rand der wanhoop, ja in menig geval daar zelfs overheen voeren, toch blijft de zorg stage gast in menige woning en moet ten koste van veel dat het leven veraangenamen kan, het hoogst noodwendige verschaft worden en gelukkig te prijzen zijn nog dezul ken. Immers er zijn er zelfs die ook dit laatste'niet dan ternauwernood en met de grootste moeite deelachtig worden. Toch, daar gaat een schemering van verwachting op, een nog wel flauw, maar onmisbaar schijnsel van verbete ring kleurt den eindeioozen horizon en zoo niet alle teekenen bedriegen, dan zal wellicht het reeds aangevangen jaar voor de meest geteisterde landen eenig herstel, althans geen verdere inzinking meer brengen. En ongetwijfeld moet ook aan ons kleine land een deel dier betere omstandigheden toevallen. In dien dit zoo is en de uitkomst de hope niet teleurstelt, dan zou het nog maar een tijd van overgang, van .wachten zijn en komt het er dus op aan, die moeilijke periode zoo goed mogelijk te door staan. Blijkbaar geldt dan hier vooral het tijd gewonnen, veel gewonnen. We willen het inderdaad hopen. Want het gaat met het slaan van een blik in den komenden tijd dikwijls zoo, dat we achteraf ons de dingen blijken \yel wat al te somber te hebben ingezien. Een Roman van REiNHOLD ORTMANN. Eerst twee seconden later, toen de nachtelijke wandelaar weer in de duis ternis was ondergedoken .als een spook verschijning, kwam zij plotseling tot het volle bewustzijn van den toestand en. tot de erkentenis van de' ongehoorde driestheid van den man aan haar zijde. Met een halfluiden uitroep van onwil onttrok zij hem hare hand en keerde, zonder op zijn haastig gesproken woor den te letten, in de kamer terug. De uitdrukking van haar gelaat was zoo veranderd, dat de professorsweduwe vroeg of haar iets mankeerde. Maar Ilse ontkende en vroeg slechts verlof, te mogen vertrekken, daar zij haar broeder nog wilde schrijven. Maar op haar kamer wierp zij zich achter de gegrendelde deur op het rustbed neer, drukte het gezicht in de handen en weende zoo hartstochtelijk als zij het sedert dien ongelukkigen schouwburg- avond^niet meer had kunnen doen. HOOFDSTUK XVI. De storm, die ruw aan de vensters ven het landhuis schudde, wekte den volgenden morgen de bewoners uit den slaap. Donderend joeg de woeste zee haar golven tot ver op het strand, en onheilspellende witte kammen vertoon klein maar treffend juist vaderiandsch rijmpje uit den ouden tijd heeft ook he den beteekenis en een les, die wel eens ter harte genomen mag worden. Het luidt dan Een mensch lijdt dikwijls 't meest Door lijden dat hij vreest Maar dat nooit op komt dagen Zoo heeft hij méér te dragen Dan God te dragen geeft. En daarom, blikken wij met vertrou wen en blijmoedig vooruit niets is zoo fnuikend, zoo terneerslaande ais onnoo- dige bezorgdheid, niets werkt zoo be lemmerend op onze veerkracht dan geest en hart te kwellen met ongerust heid en vrees voor het ongewisse en van niets dienen we zoo groot leedge voel te hebben, dan wanneer achteraf al dat beklemmende, hoezeer ook ge lukkig op zich zelf, overbodig blijkt ge weest te zijn. Menig werk, menige ar beid, menig menschenleven zelfs is op die wijze reeds bij den aanvang tot mislukken gedoemd geworden. Laat het pas begonnen jaar, wanneer het oud en afgedaan van ons eenmaal zal scheiden gaan, ons zulk een verwijt niet kunnen maken De nieuwe daling van den Pondenkoers. Idem van den Frankenkoers. Invloed daar van op handel en bedrijf hier te lande. Lichtpunten voor 1924. Beweging in Tabakswaarden. Kon. Holl. Lloyd vast. Stij gende petroleumprijs Betere stemming voor Industrials. De geldmarkt nog krap. Het nieuwe jaar is ook op de Am- sterdamsche effectenbeurs onder betere auspiciën ingezet, waartoe ook de gun stige tendenz op de bujtenlandsche beurzen medewerkte. Het voorzichtig optimisme, dat sinds eenigen tijd in handêl en bedrijf zich baanbrak, laat zich door de politieke strubbelingen in buiten- en binnenland nie.t terugdrin gen. Wat de eerste betreft, de tamelijke ongevoeligheid er voor js wel opmer kelijk, wijl de vree9 voor het optreden van een arbeiderskabinet in Engeland zich de laatste dagen in den Ponden- koers vrij scherp heeft afgespiegeld, zoodat deze gedaald is beneden het ni veau van 17 November jl., toen de vrees voor een inflatiepolitiek«en een kapi taalsheffing de noteering in een week tijds van 4.38.75 tot 4.28.12 (dollars per pond) deed vallen. Hierop is toen ech ter een herstel gevolgd tot 4.38 (22 November jl.), sinds dit tijdstip ging het echter opnieuw bergafwaarts en het nieuwe jaar is met een laagterecord van 4.28 ingezet, een depreciatie aan wijzende van circa 12 Ten onzent is dienovereenkomstig de Pondennotee- ring tot 11.30 teruggegaan, zijnde 6 beneden haar pariteit (12.10) tegen over den dollar doet het Engelsche Pond dus een disagio* van circa 12 ,7, tegenover den Hollandschen gulden van circa f>y2 het verschil tusschen die beide percentages is het disagio van den gulden tegenover den dollar. Welke de ware oorzaken zijn van de her nieuwde daling van den Sterlingkoers wordt gewoonlijk eerst eenigen tijd „na dato" openbaar, dat de politieke onze kerheid er ten deele aansprakelijk voor moet worden gesteld, schijnt toch wel v.ast te staan. De mogelijkheid dat den zich, zoover, het oog de donker groene hier en daar zwarte watervlakte kon overzien. Daarbij ruischten in korte tusschenpoozen geweldige regenvlagen neer, en het was natuurlijk, dat bij zulk weer geen van de badgasten zich bui ten de vier muren waagde. Des te verdrietiger was de profes sorsvrouw over een met de inorgenpost ontvangen brief, die haar noodzaakte nog voor een paar uur naar de naaste stad te gaan. Zij moest tegen den mid dag aan het stafion zijn, en de omstan digheden dwongen haar, dat haar zoon haar moest vergezellen. ik ben ontroostbaar, verklaarde zij telkens weer, want bij zulk weer kan ik natuurlijk niet vragen, mee te gaan. En het ongelukkigste is, dat niet eens Guido hier kan blijven, om u gezelschap te houden. De beide dames vonden dat echter volstrekt niet zoo onpleizierig, en voor al Ilse deed zoo weinig moeite, spijt te huichelen, die zij niet gevoelde, dat de moeder zich daardoor terwille van haar zoon wel een weinig gekrenkt had kun nen gevoelen. Toen tegen den middag het rijtuig voorkwam en Guido, in een dikken plaid gewikkeld, eindelijk bij zijn moeder was ingestapt, haalde Ilse die voor het venster naar het vertrek gekeken had, zoo diep en verlicht adem, dat mevrouw Steinacker zich niet kon weerhouden van te zeggen Is je het gezelschap van den jon gen man werkelijk zoo onaangenaam, mijn kind' Ik moet bekennen, dat ik Ramsay MacDonald in de gelegenheid zal worden gesteld de sociaal-democra tische experimenten op het Engelsche kapitaal toe te passen heeft niet alleen in Engpland, maar ook op het conti nent het vertrouwen in het Pondsterling geschokt, want ook ai schijnt de kans op het doorvoeren der gevreesde kapi taalsheffing gering, een Labour-regee- ring zal de programpunten van haar partij, welke uiteraard meerendeels een aanslag op het kapitaal beteekenen, niet ganschelijk kunnen negeeren. In Duitschland en ons land heeft men der halve reeds eenigen tijd sterlingbonds tegen dollarbonds verwisseld, terwijl de stabiliteit van den nieuwen Duit- schen Rentenmark oorzaak is, dat een deel van het in buitenlandsche valuta belegde Duitsche kapitaal repatrieert. En nog altijd blijft voor alle Europee- sche beleggers de „almighty dollar" het summum van soloditeit, zoodat eerste rangs spoorwegobligaties op een 4 en 4/2 rendementsbasis.zijn aangeland en van Engelsche of Nederlandsche Aan onze Lezers Hiermede berichten wij, dat van heden af in otize advertentie-kotommen een rubriek is geopend, waarin kunnen geplaatst worden aankondigingen, betrekking hebbende op Huur- en Verhuur, Koop en Verkoop, alsmede Dienst- eanbiedtngen, Dienstaanvragen, enz. De prys dezer KLEINE ADVER TENTIES is - bij vooruitbetaling - van 1-5 regels f 9.75, elke regel meer 15 cent. - Bewijsnummers gratis. DE UITGEVERS der „Viiseingtche Co»irantM staatsfondsen 5 a 6 rente verkregen wordt. Dit teekent de financieele deca dentie van Europa. In een nog veel sterkere mate dan het Pondsterling is gedurende de laat ste weken de noteering der Fransche en Belgische Francs gedaald. De Franken koers,'die begin 1922 te New-York nog 7.44 (7.44 is Frs. 100) noteerde, was eind 1923 tot 5.09 gedaald, ging echter bij de intrede van 1924 verder tot 4.97 terug, ten onzent is de noteering thans 13 (per Frs. 100) bij een pariteit van circa ƒ48, de daling beloopt dus reeds 75 en nog altijd is het einde niet te zien, wijl in de positie der Fransche schatkist, welke hoofdzakelijk het wan trouwen jegens de Franc heeft gaande gemaakt, vooreerst geen ingrijpende verbetering te verwachten is. Wel heeft de minister van financiën onlangs ver klaard, dat het deficit der Fransche handelsbalans niet grooter is dan in 1913, dat het probleem van het bud getair evenwicht opgelost is en de da- een poos eerder het tegendeel vreesde. De aangesprokene had er zich zelve geen rekenschap van kunnen geven, hoe het kwam, dat deze woorden een opwelling van trots, zooals haar sedert langen, heel langen tijd geheel'vreemd was geworden, in haar hart wakker riep. Uw bezorgdheid was, zooals u ziet, ongegrond, mama. Maar ik weet niet, of het werkelijk een onrecht zou geweest zijn, als ik aan zijn gezelschap behagen had gevonden. Ontsteld door den toon van die woorden keek mevrouw Steinacker op. Daarop kan slechts je geweten je antwoord geven, Ilse. Daarvan, dat de wereld het als geen onrecht beschou wen zal, zal je de houding van mijn vriendin wel al lang overtuigd hebben. Het schijnt immers bijna, alsof men den rouw van een verloofde hier voor iets dwaas en overbodigs rekent. En u vreest, dat ik die meening tot mijn eigene zou kunnen maken Waarlijk, ik weet niet mama, waardoor ik u daartoe aanleiding kan hebben gegeven. Neen, neen, mijn lieve kind, het zij verre van mij, je te wantrouwen. Dat je mijn armen zoon niet eeuwig beweenen zult, ik moet mij ten slotte wel met die voorstelling vertrouwd maken, hoe zwaar het mij ook moge vallen, jou te denken aan de zijde van een anderen man. Maar dat het beeld van den doode reeds thans in jouw hart kan verblee- ken, reeds thans.. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Beëedigd Makelaar in Assurantiën Belast zich met het sluiten van alle Verzekeringen Solide dekking ter beurze Concurreerende premiën Prompte en coulante Schadeafwikkeling Vertegenwoordiger ling van den Frankenkoers enkel uit psychologische oorzaken kan worden verklaard, de psychologische voelhoorn van beurs en publiek hebben niet zel den van een juiste waarneming blijk gegeven en ook ten opzichte van den Frankenkoers voorzien zij vermoedelijk geen denkbeeldig gevaar. De stijging der biljettencirculatie over een langer tijdvak valt niet te ontkennen, het niet- aflossen der regeeringsvoorschotten en het ais betaalmiddel fungeeren van de Bons de la Dëfense Nationale heeft al- lerwege een slechten indruk gemaakt en wijst zonder twijfel op het bestaan van inflatie, welk verschijnsel trouwens be wezen wordt door de algemeene prijs stijging. Er zijn ongetwijfeld gerust- lende factoren, als de gunstige ontwik keling der handelsbalans en de toene mende productiviteit der h.erstelde ge bieden, anderzijds is er echter reden om op de toekomstige bewegingen van den Frankenkoers niet gerust te zijn, vooral niet wanneer Amerika op afdoe ning of oo]s alleen maar op rentebeta ling van de milliardenschuld aandringt. Dat de daling van Ponden en Francs voor handel -en industrie hier te lande van beteekenis is, behoeft geen betoog. Na het grootendeels wegvallen der Duitsche vaiuta-concurrentie beteekent zij voor tal van ondernemingen hef aanbreken van een nieuwe periode van bedrijfsonzekerheid. In zijn belangwek kende Nieuwjaarsrede heeft de voor zitter der Amsterdamsche Kamer van Koophandel er op gewezen, dat onze havensteden niet langer met de abnor male concurrentie van Hamburg en Bremen, doch met de mededinging van Antwerpen te doen hebben, welke ha ven overvol is met ladende en lossende schepen, waarbij hij weliswaar opmerkt dat deze z.g. valutaconcurrentie den valuta-zwakken valuta-concurrent voortdurend verarmt, doordien hij. zijn fictieve winst in papier en meer aan zijn dfnemer schenkt, de ervaring met de Duitsche vaiuta-concurrentie heeft voldoende bewezen hoelang de in- industrie der „valuta-gaverianden" on der zulk een feitelijk oneerlijke mede dinging kan gebukt gaan. Het optimisme heeft dusver evenwel den boventoon op de beurs behouden. Ook de zoojuist genoemde Nieuw jaarsrede van den heer E. Heldring is, algemeen .gesproken, eerder in majeur dan in mineur gesteld. Hij is „geneigd Zij snikte en drukte den zakdoek te gen de oogen. Het was wel de eerste maal sedert den dood van den bouw meester, dat Ilse in zoo'n geval niet ter stond aan haar zijde kwam, om haar feeder te omarmen en met liefdevolle woorden te troosten. En mevrouw Steinacker zou waarschijnlijk diep in haar hart verontrust zijn, als zij Jen diepen rimpel had gezien tusschen de wenkbrauwen vin het meisje en de har de lijnen aan haar mondhoeken. Een poosje bleef het stil tusschen hen, toen klonk Use's antwoord halfluid en met eigenaardige stem bij het venster U zal mij ook nooit aan de zijde van een anderen man zien, mama. Ik heb het aan Frans' sterfbed beloofd en ik beloof het u thans opnieuw. Maar ik mag nu wel ook na deze verklaring ho pen, nooit weer zulke woorden uit uw mond te vernemen. U vermoedt wel nauwelijks, hoeveel pijn u mij daarmede doet. Het was sedert maanden de eerste wanklank in hun anders zoo harmo- nschen omgang en hij beroerde het hart der oude dame pijnlijk, zoodat zij bijna deemoedig alle schuld op zich nam. Wees wat toegevend met mij, mijn kind, zei ze, ik wilde je stellig geen pijn doen, maar ik ben immers zijn moeder. En ik alleen weet, hoe diep zijn liefde voor je was... veel, veel die per dan de aanhankelijkheid, die hij voor mij gevoelde. Voor jou had hij met vreugde alles gegeven, zijn goed en zijn leven, wellicht zelfs zijn eer. Als opof- Gezond. Voedzaam. Heerlijk, f. W. v. d. LINDE Walstraat 98. te gelooven" dat we het keerpunt in het binnenland achter den rug hebben, maar dat het herstel nog voor veel moeilijkheden zal staan. Het is echter al veel gewonnen, wanneer hier en daar weer lichtpunten kunnen worden ont dekt, waarvan er meerdere door den heer Heldring zijn genoemd, betrekking hebbende op de scheepvaartbeweging, de scheepsbouwindustrie (hoewel de Fransche concurrentie zich hier scher per doet gevoelen, gelijk ook wel ge bleken is uit het onlangs door de St. Mij. „Nederland" gepubliceerde bericht, dat zij den bouw van een motor-mail schip aan een Fransche scheepsbouw- werf heeft moeten gunnen), de dia mantnijverheid, de bierbrouwerijen, de confectiebedrijven, het winkelbedrijf etc. Zonder twijfel heeft het economisch overzicht van den voorzitter der Am sterdamsche Kamer van Koophandel op de Amsterdamsche Beurs een gunstigen indruk gemaakt. De levendigheid op de sinds geruimen tijd verwaarloosde af- deeling der Tabakswaarden werd bijv. gemotiveerd met de verwachting van toenemende Duitsche kooplust, waar van in bedoeld overzicht gesproken wordt. Den laatsten tijd trekt Duitsch land sedert de Rentemark er eenigszins het vertrouwen van het publiek heeft gewonnen, groote hoeveelheden import- artikelen van onze markten, op grond waarvan men ook op de voorjaarsin schrijvingen van Sumatra-tabak groo- tere belangstelling van Duitsche zijde verwacht, hetgeen voor de ondernemin gen daarom van zoo groot belang zou zijn, wijl America gedurende de laatste jaren weliswaar grootere hoeveelheden absorbeerde, maar in hoofdzaak slechts op tabak van bepaalde hoedanigheid de hand legt. Inferieure tabakken brachten deswege de laatste jaren verhoudings gewijs zeer weinig op, terwijl met name de Javasche fabaksondernemingen door de verminderde Duitsche koopkracht terende liefde eenige aanspraak kan ge ven op trouw ook over het graf, dan heeft mijn arme zoon zich waarlijk die aanspraak verworven. Zeker, mama. Hij en u... gij bei den kendet mij heel weinig, anders had ge noch eeden noch beloften van mij verlangd, nadat ik eenmaal mijn woord had gegeven, zijn vrouw te worden. Maar ik ben daarover niet boos, zoo weinig op u als ik het op hem was, en ik vraag u van harte, laten we nu. niet verder van deze dingen spreken. Mevrouw Steinacker moest zich schikken, maar zij kon het drukkende gevoel niet kwijt raken, dat iets vreemds, iets onbekends zijn schaduw tusschen hen had geworpen... dat zij in Use's hart niet meer te lezen vermocht ais vroeger en dat de rouw der verloof de toch wellicht van het begin af van heel anderen aard was geweest, dan zij tot dit uur, waar zij slechts met de maat van haar moedersmart had gemeten, als iets onomstootelijks»had geloofd. Het onweder scheen in den loop van den namiddag nog heviger te worden, en Ilse was zeer verbaasd, dat zij van uit het venster desondanks ver buiten eenige bruine zeilen ontdekte, die ech ter spoedig uit het gezicht verdwenen. Tegen den avond vroeg zij aan de meid, die de theetafel in orde maakte, of de visschers van Merditten ook bij zulk weer nog hun bedrijf uitoefenden. Het meisje schudde het vlasblonde hoofd en zei Visschen doen ze wel niet, maar de netten moeten toch weer worden

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1