VRIJO&G 4 JANUARI IVo3-62eJaargang^-!924 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws VLISSINGSCHE COURANT dienstplicht. Vr ij stellingen. De Burgemeester van Vlissingen brengt, ingevolge art. 44, tweede lid, van het Dienstplichtbesluit ter openbare kennis, dat bij beschikking van den Minister van Oor log d.d 29 December 1923, no. 220 V., aan Simon van Wouwe, uit deze gemeente, lichting 1923, met ingang van 10 Januari 1924 voor den tijd van twee jaren vrij stelling van den dienstplicht is verleend, wegens liet verkeeren in een geval, als be doeld in art. 15, le lid, punt d der Dienst plichtwet. (Het bekleeden van een geeste lijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt). Tegen deze beslissing kunnen vanaf he den binnen tien dagen bij de Kroon in be roep komen, de ingeschrevene wien de uit spraak geldt, elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen of de wettige vertegenwoor diger. Het verzoekschrift, dat met redenen om kleed moet zijn, moet worden ingediend bij den Burgemeester ter Secretarie dezer ge meente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Vlissingen, 4 Januari 1924. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De Kabinetscrisis. De „Nederlander" onthult de hou ding. welke de christelijk-historische fractie van de Tweede Kamer tegen over de opdracht aan de rechterzijde heeft ingenomen. Van de opdracht van 24 December werd ontheffing verzocht, althans van christelijk-historische zijde, niet omdat vorming van een rechtsch kabinet on mogelijk bleek, maar omdat het voldoen aan de opdracht, in den vorm, waarin zij tot de Kamerleden kwam, inconsti tutioneel scheen en dus voor de toe komst tot noodlottige gevolgen van ons volk zou kunnen leiden. En daaruit concludeert het blad, dat een kabinet uit de rechterzijde nog geenszins tot de onmogelijkheden be hoeft te behooren De vorming van een zuiver rechtsch kabinet is sedert 26 October 1923 één maal mislukt, toen de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kooien, op 24 No vember aan de Koningin moest verkla ren, dat hij niet in staat was, de hem gegeven opdracht tot samenstelling van een nieuw kabinet te aanvaarden. In de geschiedenis dezer mislukking treden wij thans niet terug. Maar in het verzoek van 31 Decem ber, namens de rechterzijde, tot onthef fing van de haar gegeven opdracht, te zien een tweede mislukte poging tot vorming van een nieuw rechtsch kabi net, is inderdaad niet juist. Uit d.e opdracht van 24 December, nu de vorm ongewijzigd bleef, kon en mocht niets blijvends voortkomen. Wa re er wél iets uit voortgekomen, het ware geoordeeld vóór het tot leven kwam. Niet onmacht, maar eerbied voor on ze constitutioneele staatsinstelling was aanleiding dat' tot ontheffing van de opdracht het verzoek moest worden ge daan. Soirée ten Hove. Gisterenavond heeft ten Koninklijken Paleize te 's-Gravenhage de aangekon digde groote soirée plaats gehad, waar toe een 800-tal genoodigde dames en heeren, die den wensch hadden te ken nen gegeven hun opwachting aan de Koningin te maken, waren uitgenoo- digd. Met de Koningin en den Prins nam ook de Koningin-Moeder aan deze avondreceptie deel. De vorstelijke personen hielden ten 9 ure een eerste cercie, ten einde den le den van het diplomatieke korps de ge legenheid te bieden Hare Majesteiten en den Prins geluk te wenschen met de jaarwisseling. Een tweede cercie voor gelijk doel werd daarna gehouden voor de Neder landsche autoriteiten. Beide cercles werden gehouden jn de groote Balzaal. Daarna bewoog de koninklijke fami lie zich te midden der honderden ande re genoodigden in de overige zalen van het Paleis. De soirée werd opgeluisterd door de muziek van de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van le luitenant Boer. De aangerichte buffetten waren smaakvol versierd met gele en roode tulpen. De gehuwde vrouw bij de posterijen. Omtrent het ontslag van de gehuwde ambtenares der posterijen en telegrafie, ■rnoneem' "c'e "Ee'-" nader, dat aan ruim 200 dames ontslag wordt verleend in gaande l Maart a.s. overeenkomstig artikel 118 sub e van het reglement uienstvoorwaarden. Genoemd artikel geeft ontslag „wegens opheffing van haar betrekking of verandering in de inrichting van het dienstvak" en vindt toepassing op het ontslag van „over complete ambtenaren". Hieruit volgt, dat de gehuwde ambtenares onder de gewone wachtgeld bepalingen zal ge bracht worden, voor zoover althans de regeering niet achteraf andere maatre gelen in het leven roept. Het laat zich aanzien, dat speciaal de op wachtgeld te steiien telefonisten binnenkort teruggeroepen zullen wor den of wel het ontslag per 1 Maart voor haar geen voortgang zal hebben, wegens thans reeds bestaand tekort in dien rang. Dit tekort tracht men nog aan te vullen door overgang van vrou welijke telefonisten en Kantoorbedien den in den r;ang van telefoniste. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. Naar „de Tel." verneemt, is het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging van spoor- en tramwegper soneel door de directie van de Neder landsche Spoorwegen uitgenoodigd tot een conferentie op Maandag 7 dezer, om na te gaan, of eventueel op andere wijze dan door 10 loonsverlaging bezuinigingen kunnen worden toege past. Het hoofdbestuur zal op deze confe rentie een eigen program van bezuini gingen overleggen, doch het zal geen enkele verplichting op zich nemen. Na afloop der conferentie zal het hoofdbe stuur den datum van het buitengewoon congres der Nederlandsche vereeniging vaststellen, waarop door de leden een uitspraak omtrent het resultaat van de conferentie zal worden gedaan. Pensioen-aftrek gemeente-ambtenaren. Ged. Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den gemeenteraad van Har derwijk van 22 November j.l. tot verhaal van drie ten honderd van den pensi oensgrondslag op alle ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente, uit overweging, dat zij geenszins overtuigd zijn geworden, dat er thans, in tegen stelling met het begin van het vorige jaar, overwegende redenen zijn, die de vroeger getroffen regeling, waarbij aan de gemeent-ambtenaren premievrij pen sioen is toegekend, ongedaan moeten maken en het raadsbesluit dan ook in strijd is met de billijkheid. De bevolking van Rotterdam. De malaise is te Rotterdam al bijzon der goed merkbaar. De burgemeester wees daar gisteren ook op in zijn Nieuwjaarsrede. Er vertrokken 2920 personen meer uit de gemeente dan er zich vestigden. De toeneming van be volking is alleen een gevolg van het overschot van het aantal der geboorten boven dat der sterfgevallen. Tegenover 12.144 geborenen staan slechts 4350 overleden. Op 31 December 1923 be stond de bevolking uit 536.770 perso nen. Hamburg, Antwerpen en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in December binnengekomen 1068 sche pen, metende 1.347.584 ton, tegen 936 schepen, metende 1.041.068 ton in Dec. 1922, zijnde een vermeerdering met 132 schepen en met 306.498 ton. In de haven van Antwerpen zijn in December binnengekomen 821 schepen, metende 1.439.240 ton (herleid), tegen 815 schepen, metende 1.289.092 ton (herleid) in December 1922. Er is dus een vermeerdering met 6 schepen en met 150.148 ton. De cijfers van de havenbeweging over de jaren 1923 en 1922 -zijn (met her leiding van de Antwerpsche cijfers om ze vergelijkbaar te maken) Hamburg 1923 12.340 schepen en 15.400.923 ton 1922 10.838 schepen en 13.005.134 ton. Er is dus een ver meerdering van 1502 schepen en een vermeerdering met 2.395.789 ton. Antwerpen 1923 9351 schepen en 14.737.363 ton 1922 8331 schepen en 12.987.718 ton. Er is dus een ver meerdering van 1O20 schepen en een vermeerdering met 1.749.645 ton. Rotterdam 1923 8069 schepen en 11.401.865 ton; 1922 8462 schepen en 12.338.012 ton. Er is dus een verminde ring van 393 schepen en een verminde ring met 936.131 ton. Over het jaar 1923 is dus dé haven beweging van Rotterdam bij die van Antwerpen met' 3.335.498 ton achter gebleven. VLISSINGEN, 4 JANUARI. Een nieuw ziekenhuis. In „de Maasbode" komt een ingezon den stuk voor, onderteekend door N. N. uit Vlissingen, waarin hij het volgende schrijft In de vergadering van den gemeente raad van Vrijdag 21 December werd door een der wethouders de mededce- ling gedaan, dat halt Maart het nieuwe gemeente-ziekenhuis aanbesteed zal worden en dat er hard aan de plannen en bestek gewerkt wordt. In ieder geval moet de raad toch eerst een besluit nemen of al of niet een nieuw gemeente-ziekenhuis gebouwd zal worden en in de tweede plaats waar het benoodigde geld vandaan moet ko men, gezien den ongunstigen finantiee- len toestand van de gemeente die er niet beter op wordt nu verscheidene inwoners de gemeente gaan verlaten wegens verplaatsing of opheffing van verschillende lichamen. Alvorens de vroede vaderen een be slissing nemen mogen zij hier wel eens terdege rekening mede houden. De ma rine wordt geheel opgeheven, hetgeen beteekent, dat alleen uit 'de gemeente Vlissingen 60 a 70 gezinnen worden overgeplaatst naar Den Helder. De werkplaats van de Nederlandsche Spoorwegen is hier overbodig gewor den, met het gevolg overplaatsing van een 60-tal gezinnen naar Susteren. Ten slotte nog de geruchten, die hier loopen omtrent de gedeeltelijke verplaatsing van het Belgisch loodswezen naar Ant werpen of Zeebrugge, hetgeen terige- volge heeft, dat een 70-tal gezinnen naar België verhuist. Men vraagt zich dan ook af of de kwestie wel zoo urgent is om nu tot den bouw van een nieuw gemeente-zie kenhuis over te gaan, te meer daar hier een naar alle eischen des tijds ingericht R. K. ziekenhuis is. De heeren van den raad bedenken, dat de gevolgen van het bouwen van zoo'n ziekenhuis 'n groote strop zou zijn voor de arme belastingbetalers, die hier zonder nieuw gemeente-ziekenhuis toch reeds zuchten onder de zware be lasting. Of wordt de drie ton, die door de inwoners eenige jaren geleden te veel aan belasting betaald is, voor een nieuw ziekenhuis aangewend. Zou het niet meer op den weg liggen om deze drie ton aan de belastingbetalers te restitueeren. Amortisatie-trekking. In het hotel Noordzeebotilevard alhier had gisterenavond de amortisatie-trek king plaats der 6 obligatiêleening der Coöp. vereeniging „Herstellingsoorden Duin, Bosch, Heide en Zee." De trekking had een vlot en geregeld verloop en de aanwezigen konden zich overtuigen van de goede werking van de trekkingsmachine. De uitslag der trekking vindt men in achterstaande advertentie vermeld. Voor het examen als costumière -ijn geslaagd de dames S. BiesmaBertijn, R. Rubben, S. Hollebrandse, C. Hen- drikse, A. van der Made, M. Verburg, P. Lippes, J. Huibregtsen, F. Cristiaans, P. Ostê en C. Looij, allen leerlingen van de Modevakschool alhier. Heden is hier binnengekomen het Engeische stoomschip „Comedian", ko mende van Demarara met een lading hout voor Middelburg. Rijksarchief in Zeeland. In de verslagen omtrent 's Rijks oude archieven in 1922, wordt omtrent het rijksarchief in Zeeland het volgende medegedeeld De inventaris van het archief der Staten van Zeeland en hunne gecom mitteerde Raden zag het licht. De be schrijving der archieven van Huister ambacht en het Vrije van Sluis werd geheel voltooid. Ook de archieven der notarissen, die vóór den Franschen tijd in het Vrije resideerden, zijn beschre ven. De ordening en beschrijving van het archief der ambachtsheerlijkheid St. Annaland is beëindigd. Een aan vang werd gemaakt met de beschrijving van de archieven der gewestelijke be sturen van Zeeland van 1799 tot 1814. Een aantal rechterlijke archieven van Middelburg werden overgenomen. In bruikleen werd ontvangen het archief der Nederlandsche-Israëlietische ge meente te Middelburg. Verschillende andere stukken, o.a. een groote verza meling doopregisters enz. werden van gemeenten en particulieren ontvangen. Behalve de staat van aanwinsten vol gen als bijlagen de inventarissen van de ambachtsheerlijkheid St. Annaland, van een verzameling van stukken van notaris W. C. de Smidt, te Schoondijke, van een andere, afkomstig van de am- bachtsheeren van Aagtekerke, van een derde van de familie >De Jonge van Ei- lemeet, eindelijk het verslag over de gemeente- en waterschapsarchieven. SOUBURG. Gisterenmiddag kwamen bij Souburg tegelijk aan een tram, een autobus en een bierwagen. Een jongen geraakte bekneld tusschen bus en wagen en werd door de bus over den voet gere den. Hij werd gelukkig slechts licht verwond. De politie steit een onderzoek in hoe ver hier van schuld sprake kan zijn. RITTHEM. De collecte langs de huizen voor de noodlijdenden in Duitschland gehou den, heeft 188.20 opgebracht. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Installatie hoofd Christ Ulo-schooL Het nieuwbenoemde hoofd der Christ. Ulo-school de heer G. A. Theunis, werd gisterenmiddag als zoodanig geïnstal leerd. In het gymnastieklokaal waren daar toe bijeengekomen het schoolbestuur, de wethouder van onderwijs, onderwij zend personeel, leerlingen en enkele genoodigden. De inspecteur van het Jager onder wijs, de heer Pattist, had bericht gezon den, zoo eenigszins mogelijk, ook de installatie te zullen bijwonen. Hij schijnt echter verhinderd te zijn geweest. Daar de voorzitter, de heer ds. W. A. B. ten Kate, uitstedig was, werd de bij eenkomst geopend door den vice-voor- zitter, den heer ds. P. Ch. van der Vliet, die eerst voorging in gebed. Ds. Van der Vliet heette daarna alle aanwezigen welkom en bracht hun dank voor hun tegenwoordigheid. Vervolgens richtte de heer Van der Vliet zich tot het hoofd der school, den heer Teunis. Hij wees op het heengaan van den heer Mol, die zooveel voor de school heeft gedaan. Als een donderslag bij helderen hemel vernam het bestuur het vertrek van den heer Mol. Het be stuur is toen niet bij de pakken gaan neerzitten en is weldra geslaagd in het vinden van een nieuw hoofd en wel van den heer Teunis, wiens benoeming met algemeene stemmen kon geschieden. De heer Van der Vliet beval het nieu we hoofd de belangen der school aan en hoopte ook dat hij hier zich in deze gemeente spoedig thuis mag gevoelen. Hij sprak den wensch uit dat de school onder leiding van den heer Teu nis moge groeien en bloeien, tot eer van Hem, Wiens naam wij aan onze Chris telijke scholen hebben verbonden, Ko ning Jezus. De wethouder van onderwijs, de heer M. Laernoes, sprak namens het ge meentebestuur eenige woorden van welkom tot het nieuwe schoolhoofd en hoopte dat de samenwerking tusschen hem en het gemeentebestuur even aan genaam mag zijn als toen de heer Mol hoofd der school was. De heer Laer noes hoopte dat de school onder den zegen des Allerhoogsten moge bloeien. Vervolgens werd de heer Teunis toe gesproken door den heer W. P. Calli- ber, hoofd der Christ, school in de Pa lingstraat, die zijn collega een hartelijk welkom toeriep. Ds. Van der Vliet deed daarna voor lezing van een schrijven van het hoofd der christ. school op Gereformeerden grondslag, den heer J. Baarschers, die verhinderd was tegenwoordig te zijn. Hij sprak in dit schrijven ook de beste wenschen uit voor de school en dat er zegen moge rusten op het werk van den heer Teunis. Namens het personeel werd het woord gevoerd door het waarnemend hoofd, den heer C. van Alten, die wees op de aangename en prettige verstand houding welke er heeft bestaan tus schen het vroegere hoofd, den heer A. Mol en het personeel. Hij hoopte dat deze zal blijven bestaan omdat samen werking van zoo'n groot belang is voor het onderwijs. De heer Teunis dankte hartelijk voor de tot hem gerichte woorden en bracht in de eerste plaats dank aan het bestuur dat hem met algemeene stemmen tot hoofd heeft benoemd. Hij gaf de verze kering dat hij alles zal doen wat kan strekken in het belang van den bloei van het onderwijs en richtte zich ook tot de kinderen, en wees hen op hun plicht om te werken. Ten slotte bracht de heer Van der Vliet, namens het bestuur, nog een bij zonder woord van dank aan den heer C. van Alten, voor de wijze waarop hij gedurende 2 maanden het hoofdschap heeft waargenomen. Daarna werd de bijeenkomst door ds. Van der Vliet met dankzegging geslo ten. RECHTSZAKEN. Annie Pascal. De rechtbank te Amsterdam heeft de 50-jarige Guurtje Heider, echtgenoote Th. A. J. van der Meer, alias Annie Pascal, schuldig verklaard aan oplich ting en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden voorloopige hechtenis. Zij had in Mei j.l. de schilderes Jo Pieneman door een opeenstapeling van leugens bewogen tot afgifte van een schilder stukje en een paar teekeqingen, tenein de de opbrengst te besteden ten bate van een behoeftig gezin. Het O. M. had één jaar gevangenisstraf geëischt. MARINE EN LEGER. De „Tromp". Blijkens bij hef departement van marine ontvangen telegram is het pant serschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee T. A. van Hengel, op zijn oefeningsreis naar de Middelland- sche Zee, 2 Januari van Palma vertrok ken. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De minister van marine heeft be paald le. dat de zeemilicien-verlofgangers van de eerste en tweede groep der lich ting 1922 met uitzondering van de kustwachters zullen worden opge roepen voor het vervullen van herha lingsoefeningen in twee ploegen, waar van de eene ploeg in werkelijken dienst zal verblijven van Zaterdag 5 April tot en met Vrijdag 9 Mei en de andere ploeg van Zaterdag 10 Mei tot en met Vrijdag 13 Juni 2o. dat, indien er zich onder deze zeemiliciens personen mochten bevin den, die voorkeur hebben voor indeeling bij de eerste of bij de tweede ploeg, zij dit bij ongezegeld doch gefrankeerd verzoekschrift vóór 1 Februari kunnen kenbaar maken aan den minister van marine, onder opgave van de reden van hun voorkeur en van hun stam boeknummer 3o. dat met het door de betrokkenen te kennen gegeven verlangen zooveel mogelijk rekening zal worden gehou den, en dat na 1 Februari zal worden beslist, bij welke ploeg elk hunner zal worden ingedeeld, waarvan bij nadere kennisgeving aanwijzing zal worden gedaan met vermelding van datum en plaats van opkomst 4o. dat nader zal worden vastgesteld en bekend gemaakt het tijdstip van op komst van de tot de kustwacht behoo- rende zeemilicien-verlofgangers, die in den loop van het jaar 1924 gehouden zullen zijn voor het vervullen van her halingsoefeningen voor den duur van drie weken, in werkelijken dienst op te komen, en welke zijn de kustwachters van de tweede ploeg der lichting 1921 en van de eerste en tweede ploeg der lichting 1922 vermoedelijk zullen deze oefeningen plaats vinden in de maand juli 1924. Met de zeemiliciens die behooren tot een der onder lo. en 4o. genoemde ploegen, worden bedoeld zij, die hun eerste oefening volbracht hebben in de tijdvakken, waarin genoemde ploegen destijds geoefend werden. Opgave van overgeplaatste officieren der zeemacht 22 Januari kapitein-luitenant ter zee R. H. Haantjes van ter beschikking ge plaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord als eerste officier. 22 Januari luitenant ter zee le klas se R. P. v. d. Wetering bijgenaamd de Rooy eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. „Van Meerlant" en ge plaatst bij de afdeeling Defensie van het departement van marine. I Januari idem A. C. Wakerlin, thans adjunet-chef van den staf dei- zeemacht en adjudant van den com mandant der marine te Middelburg ter beschikking gesteld van den o.a. zee officier te Vlissingen en den 22en Ja nuari beiast met het bevel over Hr. Ms. „Van Meerlant". 8 Januari luitenant ter zee 2e klasse A. E. Ernste van ter beschikking be last met de betrekking van adjunct chef van den staf der zeemacht te Willems oord. 8 Januari idem J. Varkevisser van idem geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord. 12 Januari idem J. L. K. Hoeke van idem geplaatst bij de onderzeedienst te Willemsoord. II Januari idem J. A. van Duynen Montyn van ter beschikking geplaatst aan boord van de „Schorpioen". 9 Januari officier van den marine- stoomvaartdienst 2e klasse A. H. Voe telink van geplaatst op 's Rijkswerf te Willemsoord gesteld ter beschikking. 8 Januari luitenant ter zee le klasse P. van Waasdijk weder uitsluitend ter beschikking gesteld van den directeur \an 's Rijkswerf te Willemsoord. 8 Januari officier-vlieger 2e klasse H. W. J. Doorn van ter beschikking ge plaatst op Kooij. Morgen vertrekt van Amsterdam per stoomschip „Johan de Witt" naar Oost- Indië een transport van 3 onderofficie ren en 24 verdere schepelingen der zeemacht onder bevel van konstabel majoor W. A. Jongepier. OPGAVE DER PERSONEN die zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten, gedurende de 2e helft der maand December. INGEKOMEN: A. dé Kan, zonder, Palingstraat 32, van 's-Hertogembosch. G. Broekhuizen, scheepsbeschieter, Ban- kertstraat 46, van Alblasserdam. Mej. J. S. Gazan, verpleegster, Korte Zelke 42, van Rotterdam. M. Quist, kommies Rijks directe belas tingen, Kasteelstraat lib, van Kruiningen. J. L. Lier, opzichter van fortificatiën, Em- mastraat 2, van Loenen a/d Vecht. M. C. van den Berge, zonder, Van der Manderestraat 8, van Breda. t P. J. M. Cikot, luitenant ter zee, üroene- woud 66, van Helder. D. J. Brinxma, korporaal-kok K. M., Hr. Ms. „Gruno", van Amsterdam. A. Raamsdonk, zonder, Boulevard de Ruyter 62, van Nieuwer-Amstel. C. L. RaamsdonkHaarzakker, zonder, Boulevard de Ruyter 62, van Nieuwer- Amstel. P. J. Ego, chauffeur, Scheldestraat 48, van Middelburg.

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1