I M veor vaatwerk 'i RAGON WOENSDAG 3 JANUARI Vraagt ons §@scb@n!s@§t-aBfeym! Ti 6>2e Jaargang BINNENLAND Stad=en Provincienieuws EAU DE COLOGNE EAU DE DE" EU '1924' INCSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal- 1: neren f 2.20 per drie maanden. Franco j. oor het g.eheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- i- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere i gel meer 26 centbij abonnement spe- -ale prijzen. Reclames 52 cent per regel O Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen an 15 regels 65 centiedere regel meer 'i i3 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, s, ïdere regel meer 26 cent. De kabinetscrisis. „De Tijd" schrijft De opdracht tot vorming van een ka il 1 binet aan de rechterzijde moet het ge- 'olg zijn geweest van een misverstand. in parlementaire kringen verwacht 'en, dat Hare Majesteit de bespreking 'i net de meerderheid als geëindigd zal beschouwen en vermoedelijk een po- l ging zal doen, om door een staatsman r van links een zoogenaamd nationaal oezuinigingskabinet te laten vormen. Bezuiniging Naar van wege het departement van financiën wordt medegedeeld, is het ook door ons uit de ,,N. R. Ct." over genomen bericht betreffende het wach ten van onderdeelen van kanonnen op een verklaring van vrijdom van invoer rechten, welke van het departemtnt van financiën moet komen, ten eenen- male onjuist. Ontslag van gehuwde ambtenaressen. Aan de gehuwde ambtenaressen, voor zoover zij geen kostwinster zijn, bij den dienst der posterijen, telegrafie en tele fonie hebben Maandag de directeuren op last van den directeur-generaal haar ontslag aangezegd, met ingang van 1 Maart, wegens dit is de gewone formule opheffing van haar betrek king of verandering in de inrichting van 'iet dienstvak. IAOp het postkantoor te Rotterdam Mftien 5 gehuwde ambtenaressen ten- BBilge van den nieuwen maatregel ürar ontslag gekregen bij de rijkstele graaf- en telefoondiensten 37 ambtena- Uitbreiding bankiersgiro. Een aantal banken, bankiers en kas siers-instellingen te Amsterdam, Rot terdam en elders hebben besloten het reeds thans bestaande bankiersgiro op breeder grondslag te brengen. De geld handel zal binnenkort op ruime schaal een circulaire onder de cliënten ver spreiden waarin aan ieder die zaken doet, in overweging wordt gegeven den naam van zijn bankier of kassier op zijn uitgaande brieven te plaatsen. Maakt een leverancier met zijn afnemer de praak dat de betaling per bankiers giro zal plaats hebben, dan kan de schuldvereffening geschieden zonder dat één stukje papier- of zilvergeld be hoeft verplaatst te worden. Laagste en hoogste koersen. Van Arnold Gillissen's Bank te Am sterdam ontvingen wij de !6e uitgave van haar boekje hoogste en laagste koersen gedurende de laatste 10 jaren. Daarin zijn tevens opgenomen de laag ste en hoogste bankdisconto's der voor naamste geld-centra, de prijzen der voornaamste producten, zooals koper, rubber enz., evenals een staat der ta baks-inschrijvingen. Verder bevat het boekje de dividen den gedurende de laatste 10 jaren van alle officieel genoteerde fondsen. Een half millioen voor het Koloniaal Instituut. Naar de „Tel." verneemt, zal de ver- eeniging „Het Koloniaal Instituut" van een ongenoemden gever een half mil lioen ontvangen, welke haar in staat stelt, den onderbroken bouw yan het gebouw buiten de Muiderpoort te Am sterdam voort te zetten. Scheepsbouw. De Maatschappij „Nederland" heeft een nieuw motor-passagiersschip be- steld bij de scheepsbouwmaatschappij .Ateliers et Chantiers de ia Loire", te t,. Nazaire. Het schip krijgt de volgen de afmetingen 540 voet buiten, 520 vcct tusschen de loodlijnen, 67.9 in de breedte en 38.6 voet hol. Bruto regis ter-tonnage 14.000 ton, diepgang, ge- iaden, 28 voet. Het groote prijsverschil heeft haar genoopt deze order in het buitenland te plaatsen. De winter aangebroken De bekende weerkundige medewer ker van het „Vad." schrijft Eenige dagen'geleden heeft zich in Noord- en Noordoost-Europa gen weerstoestand ontwikkeld, die voor ons van belang is. In hoofdzaak komt deze merop neer, dat, in ruwe trekken, ten S'c!ï van een ''in' die ongeveer met ilen 5den lengtegraad, gerekend ten O. van Greenwich, gelijk loopt, Europa on- dersen vorstgebied ligt, terwijl het ten Wejen van die lijn dooi weer is. Die lijn öopt ongeveer over Noorwegen, de Nocdzee en Nederland en boog zich danover België .naar hel Zuid-Oosten. Gehèl Frankrijk was vorstvrij, met naaij het Zuid-Westen toenemende tempratuur. Ook in Engeland heersch- te doi weer. In hoofdzaken was deze verdéling dezelfde gebleven. Hti gedeelte van het vorstgebied, dat ten resten van on sland ligt, bevat een kernpet sterke vorst, die zich tong- vorng naar 't Westen uitstrekt. Deze tongAiordt afwisselend verder uitge- stokqj (24 en 27 December) of iets in- getroken. Als gevolg daarvan was voor.iin het Oosten en Noord Oosten van (is land de temperatuur ver onder nul te Groningen 24 December .11 gr. C '27 December .13.0 daartus- schenweer hooger). In den nacht van Woer.dag op Donderdag daalde de tempeatuur over het geheeie land, te 's-Graënhage tot 7.5 gr. C. onder nui. Het ét zich aanzien dat een periode van stfke vorst zou beginnen, maar de windnhting was niet gunstig daar voor'. .oo bleef de weerstoestand wei felen t'sschep vriezen en dooien, maar de natjheid van een uitgestrekt vorst gebied dat ook geheel onder een dik sneeuvkleed ligt, waardoor de onder ste luatlagen door uitstraling sterk kunner.afkoelen, gaf voortdurend een groote kans, dat de vorst zich West- waartszou uitbreiden. Het wachten was slcfits op een Oostenwind, die de koude ücht uit het Oostgebied naar het Wsten zou jagen, maar door de heerschpde luchtdrukverdeeling kon deze wnd nog niet komen. Zondg is de weersverdeeling echter piotselig anders geworden. Bij sterk stijgendn barometer kwam een krach tige Ostenwind door, zoodat in den loop \in den nacht de temperatuur sterk gig dalen. Deze daling begon in den naot van Zaterdag op Zondag en den naiiddag was de daling 't sterkst, ai vors',aan. Tusschen 2 en 4 uur in den naiijddag was de daling 't tserkst. In den oop van den nacht is daarna de teiperatuur verder gedaald tot .11.6 {r. C. (12 gr. F.) terwijl de thermorëter in het gras .15.6 gr. C. (4 F.) Breikte. De sterke nachtelijke warmte-Jitstraling heeft dus met het transpoijvan koude lucht uit het Oos ten sauiigewerkt om de temperatuur ver benaen nul te brengen. Het heft er veel van of het weer nu de beslisende keuze heeft gedaan. VLISS1NGEN, 2 JANUARI. De vjplaatsing van de marine uit lissingen naar Helder. De eer De Nijs te Den Helder schrijft de „N. R. Ct." Hoewl.de opheffing van het zelfstan dig commando in Middelburg haar be slag heit gekregen, voel ik toch dat het allesxns wenschelijk is dat opgeko men wodt tegen de voorstelling van zaken dor ^Insider" in uw blad van 24 dezeigtgeven ais zouden er te Hel der in aanbouw zijn 261 woningen, waarbij nog in voorbereiding is de bouw va 44 woningen bestemd om be trokken e worden door onderofficieren. inside zegt dat deze (zijne) bewe ring eengevolg is van een nader inge steld onerzoek Doch aar mij te bevoegder plaatse is geblekn worden er enkele woningen gebouwt en is er nog wel een plan in voorbereding, doch hoe Insider aan het totaal kil 305 woningen komt, mag een raajlel zijn. Of moet deze bewering dienen gatoor' rooskle m het geschrevene van „Navi- die opkwam tegen een al te «ge voorstelling van zaken te dezen jiichte, te ontzenuwen Zou luider mogelijk willen mededee- len hoe tij aan dit enorme aantal wo ningen lit te Helder in aanbouw zou zijn, gelcmen is Men 1 li een zaak toch evengoed ver zonder daarbij onjuiste of ei voorstellingen te wekken, telang voor Helder om meer ersoneel ten koste van wat of binnen haar veste te krijgen, och nimmer toe leiden dat be- worden gedaan welke bij na- rzioek als niet juist zijn aan te dedigen overdre- En het marine- wien oo mag er weringe der ond merken. Na de Sneeuw en ijzel. ,trenge vorst van Zondag trad Maandajsyond plotseling dooiweer in. Een gev li hiervan was dat de straten verandepijwerden in ijsvelden. Het was beslist oppogelijk zich over straat te begeven.i want voortdurend had men kans ml-:} de straatsteenen kennis te maken. Gtwoonlijk duurt een dergelijke gladheid naar een korie poos, doch nu was zij van bijzonder langen duur, want op Nieuwjaarsmorgen was het nog even ;lad op de straten. De ijzel was nog riet ontdooid en het was eerst tegen demmiddag dat men weer be hoorlijk ion loopen. De doorgezette dooi beddte de straten toen met een brijachtige massa. Des avonds kregen wij weer enkele sneeuwbuitjes en tegen den morgen begon het opnieuw te vrie zen. De vorst zal wel niet van langen duur zijn, want de wind zit daarvoor in den verkeerden hoek. Voor de schaatsenrijders zal liet wel geen teleurstelling zijn, want door de gevallen sneeuw is het ijs totaal bedor ven. Als wij eerst nog wat dooiweer krijgen en dan vorst zal men spoedig van de ijssport kunndn genieten, c mdat er zeer veel water in het land staat. De autobusondernemingen hebben ook veel last van de gladheid ondervon den, want gisterenmorgen reden er van de 12 bussen, welke tegenwoordig een dienst ViissingenMiddelburg onder houden, slechts 2 en deze geraakten onderweg nog defect. Afscheid. Maandag was wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, de heer j. Boers, bankwerkersbaas bij de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" voor het laatst in functie. Met eenige toepasse lijke woorden werd hem namens den chef-machinist, collega's en verder per soneel een mooie leuningstoel benevens een rookstel aangeboden. De heer Boers dankte hartelijk voor dit mooie geschenk. Zaterdag heeft de heer J. Vos, ketel maker bij genoemde maatschappij eveneens den dienst verlaten. Beide'i hebben zij den dienst met pensioen verlaten. Poging tot inbraak De politie werd voor eenige dagen gewaarschuwd dat in een nief bewoon de viiia vermoedelijk was ingebroken, althans een tweetal deuren bleken ge forceerd te zijn. Bij onderzoek werd evenwel niets- vermist en bij een nader onderzoek is het vermoedenn aar voren getreden dat hier niet aan inbraak moet worden gedacht, doch dat ver moedelijk eenige jongens de villa zijn binnengedrongen om daar waf rond te kijken of daar te spelen. Tapverbod. Bij de controle welke gisteren do< r de politie werd gehouden in verband met het tapverbod, vond zij bij haar binnentreden in een café een bezoeker met een glaasje sterken drank' voer zich. De drank werd in beslag genomen en tegen den caféhouder proces-ver baal opgemaakt. Nieuwjaarwenschen. Door de politie werd gisteren een I4-jarige jongen aangehouden, die bij ingezetenen Nieuwjaar wenschte, zoo genaamd als couranten-rondbrenger, wat hij echter niet was. Deze jongen maakte zich dus aan oplichting schui- dig. Houtdiefstal. Een aannemer deed bij de politie aangifte dat hij den laatsten tijd telkens balken vermist van zijn terrein, liggen de aan den buitenkant der gemeente. Een onderzoek wordt ingesteld. Een opstandig meisje. Door de ouders werd de hulp der politie ingeroepen voor hun 17-jarige dochter die thuis was gekomen, ver- keerende onder drankinvloed. De poli tie heeft het meisje, dat niet onder het ouderlijk gezag wilde gesteld worden en zich opstandig toonde, tot reden gebracht. Minderjarige. Door de polite te Rotterdam is een 17-jarige jongen uit deze gemeente, die daar zonder middelen van bestaan werd aangetroffen, op transport ge steld om weder onder het ouderlijk ge zag te worden teruggebracht. Een wegwijzer beschadigd. Vanwege den A. N. W. B. was bij de politie een klacht ingekomen dat van een wegwijzer van den Bond, staande bij de Keersluis, vermoedelijk uit balda digheid een arm was afgerukt, welke arm althans werd vermist. Een inge steld onderzoek heeft echter aange toond dat deze arm door een passee- renden wagen is afgereden geworden, althans de politie heeft den arm opge spoord en zal deze nu weder aan den wegwijzer bevestigd kunnen worden. Een opgewonden „danseur". Op verzoek van den eigenaar ver leende de politie gisterenavond iaat in een dansgelegenheid assistentie, daar een de^ bezoekers hem met een bier glas had geworpen en hem in het ge laat had geslagen. De opgewonden „danseur" vond zichzelven eernge oogenblikken later in het politie-bureau terug, teneinde aldaar de noodige kalmte te verkrijgen en over zijn zon den na te denken. Lastige bezoeker. Gisteren heeft de politie in een gezin assistentie moeten verleenen, omdat de man te veel aan Bacchus had geofferd INGEZONDEN IttEDEDEELINGEN. De ViiVi cartons zijn evenals de SUNLIGHT uitknipsels geldig voor dezelfde fraaie geschenken en helpen U dus om spoediger een mooi cadeau te ontvangen. De Lever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen en daardoor vermoedelijk in een minde aangename Nieuwjaarsstemming ver keerde. Aan het postkantoor alhier werd ge durende de maand December in de rijkspostspaarbang ingelegd ƒ55493.74 en terugbetaald ƒ43988.44. Bij het alhier gehouden examen ter verkrijging van het diploma Neder- landsche Handelscorrespondentie, af genomen vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam, slaagde onze stadgenoot de -heer W. Looisen alhier. De autobusdienst Middelburg Wolfaartdsijk. Een inwoner uit Goes reisde Zondag avond met de bus van 5.15 naar Kat- sche Veer. ging daar op de boot en voer naar Wolfaartsdijk, waar de boot moet wachten op de autobus, die 5.40 uit Middelburg vertrekt. Gewoonlijk vertrekt de boot dan pim. 7 uur naar Zierikzee. Men wachtte en wachtte, maar wat er kwam, geen autobus. Men wachtte tot Maandagmorgen 4 uur te vergeefs. Toen moest de boot vertrek ken voor den eersten morgendienst. Eerst om kwart voor vijt is de autobus verschenen. Nader vernam de „Goesche Ct.", dat de autobus uit Middelburg (naar men mededeelt een Fordje, de andere wa gens waren stuk) slechts tot Nieuw- land heeft gereden. Toen reed de chauf feur tegen den dijk op en werd de auto beschadigd. Men reed toen maar niet meer. Maar dit had dan toch wel aan het Wolfaarts- dijksche Veer gemeld moeten worden, opdat de boot had kunnen vertrekken. Gelukkig heeft het lid van Ged. Staten de heer A. van der Weijde, ook een heelen nacht in de boot gewacht, zoo dat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. Bij Kon. besluit is benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Sas van Gent B. Ranke, thans te Beek en Donk. ZWARE SHAG) Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstop ping en slechte spijsvertering is eelt dosis Foster's Maagpillen, Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en ingewan den, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuiikerde pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 12 V DUB DUBAPRY KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Jubilé van den heer J. B. van dei- Schaaf. De heer J. B. van der Schaaf mocht 1 Januari den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als diaken der Ned. Herv. Gem. alhier, bevestigd werd. Het heeft den sympathieken diaken niet aan belangstelling ontbroken. Zondagavond bij de bevestiging van ouderlingen en diakenen, richtte ds. Voorhoeve harte lijke woorden van gelukwensch tot hem en daarna was er een samenkomst in de consistoriekamer van den kerkeraad met de familie Van der Schaaf. Als voorzitter van den kerkeraad sprak ds. Voorhoeve hem toe, hem dankend voor alles wat hij 25 jaar voor de diaconie had gedaan. Namens den kerkeraad bood hij den jubileerenden diaken een huldeblijk aan. De heer P. Landsman sprak namens het college van ouderlin gen woorden van ;groote waardeering, waarna de heer Kerpestein, fungeerend praeses van diakenen, sprak van de groote vriendschap, die dat college voor zijn nestor voelde. Hij overhandigde na mens de diakenen een mooi uitgevoerd album, met allerlei herinneringen aan iaya. ito». Said. Dec. aden .70- l-enen 35— 70— t.40; rritz. ydis- i Ja- uide- cken. inke- n het punt. .m. 46 47 42 SEN. •bare lios- nid- iop- (.nid- gsch I uur, i s-uit- ouw, I Jei:- ïriiig )ude ;it- JA- l'ting mo lt tAT, 'G. ;LE- ent. '*g- an

Vlissingse Courant | 1924 | | pagina 1