Eerste Blad N0307 61e Jaargang t onder 3.51 4 57 5.34 5.42 6 07 7 24 7.37 7.50 8.01 8.16 8 24 8.36 8.45 8.54 9.06 915 9.24 9.35 9.46 9.55 703 4.19* 4.36 6 20 8 05 7 45 9.17 9 42 10.09 10.32 7.25 8.37 9 20 9.50 10.39 10.55 11.14 11.25 11.3» 11.59 12.07 ^3» MAANDAG 31 Dit nummer bestaat uit 3 bladen WEGENS DEN NIEUWJAARSDAG ZAL DE „VLISSINGSCHE COURANT" MORGEN NIET VERSCHIJNEN. Stads- en Provincienietiws VLISSINGEN, 31 DECEMBER. De verplaatsing der marine. De opheffing van het marine-com- mandernent Zeeland en van den torpe do- en onderzeedienst te Vlissingen wekt begrijpelijkerwijze te dezer stede zoowel als te Middelburg ernstige ont stemming, vooral ook door het auto cratisch optreden van den heer Wester- veld, die steekhoudende argumenten doodzwijgt en zijn meening tegen beter weten in doorgedreven heeft. De vragen van Kamerleden laat hij zelfs onbeant woord. Men vraagt zich af, of deze kwestie, die veel meer is dan een intieme mari ne-aangelegenheid, wel voldoende ter kennis is gebracht van onzen minister van buitenlandsche zaken. Afscheid A. R. de Boo van Uijen. Hedenmorgen nam de heer A. R. de Boo van Uijen, majoor-rechercheur van politie, aan wien met ingang van I Ja nuari, op verzoek eervol ontslag is ver leend, afscheid van het politiekorps. Hierbij waren tegenwoordig de bur gemeester, de commissaris met het ge- heele korps, voor zoover de dienst- zulks toeliet, de heeren van Niftrik, D. L. H. van Raalte, J. Siegers en J. F. Schönfeld, namens een deputatie uit de burgerij. Verder werden opgemerkt de heer W. F. van Meerendonk, inspecteur der rijksveldwacht en oud-inspecteur van politie alhier en de heer Lampier, brigade-commandant van de mare- chausse. !Nog was bij dit afscheid aanwezig, een deputatie van de Belgische loodsen- societeit, waaruit de goede verstand houding blijkt, welke tusschen de Belgi sche kolonie en de ingezetenen dezer gemeente bestaat en waarmede de be richten welke nu en dan van het tegen deel gewagen, hierdoor volkomen wor den gelogenstraft. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat ons nimmer van een minder goede verstandhouding tusschen Belgen en Hollanders en haar gezag, hier ter stede iets is gebleken. De heer De Boo van Uijen heeft een zeer eervollen staat van dienst achter den rug. Op 14-jarigen leeftijd, den len Juli 1880, trad hij bij de Kon. marine in dienst. Hij bracht 2 maal een periode van 4 jaar in Indië door en werd hem met ingang van 4 December 1891 eer vol ontslag uit de marine verleend als matroos le klasse. Den 1 December 1891 werd hij be noemd tot agent van politie. Hij door liep bij het politiekorps de verschillende graden en werd ten slotte den 1 Janu ari 1920 benoemd tot majoor-recher cheur. De heer De Boo van Uijen is gerech tigd tot het dragen van de volgende onderscheidingen de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, welke onderscheiding thans is verhoogd tot de zilveren medaille. Verder het expeditie-kruis met 3 gespen, de bronzen medaille voor 12- jarigen dienst de bronzen reddings medaille de gouden eere-medaille van de Kroonorde van Pruisen en het zil veren en gouden dienstkruis van den Algemeenen Ned. Politiebond, terwijl hij voorts in het bezit is van de zilveren legmedaille van de Algemeene Maat schappij tot Redding van Drenkelingen. Tijdens den oorlog werden zijn dien sten door de regeering beloond door het toekennen van een belangrijke gelde lijke belooning, daar het aan zijn door tastend en volhardend beleid is te dan ken geweest, dat van een hier liggenden oorlogsbodem gestolen geheime Hol- landsche defensiekaarten tijdig konden worden opgespoord, alvorens zij in han den van een buitenlandsche mogendheid konden geraken, hetwelk het plan der misdadigers was. Het afscheid had plaats in de kamer der inspecteurs, die voor deze gelegen heid met groen was versierd. De burgemeester voerde het eerst het woord en deed den heer De Boo van Uijen de heuglijke mededeeling dat hem bij Kon. besluit van 21 December is verleend de zilveren eere-medaille ver bonden aan de orde van Oranje-Nas- sau. De burgemeester zeide, dat het hem veel genoegen deed deze verrassing aan den heer De Boo van Uijen te kunnen mededeelen. Verder bracht de burge meester dank voor al hetgeen hij in den politiedienst voor de gemeente heeft ge daan. Men staat verwonderd dat als men nagaat, dat de heer De Boo van Uijen bijna een 50-jarigen dienst achter den rug heeft, de Indische jaren daarbij medegeteld, dat hij nog zoo flink en krachtig is. Hij wenschte hem toe dat hij nog lang een welverdiende rust zal mogen genieten. De commissaris van politie, de heer Gasinjet, nam op hartelijke wijze af scheid van den majoor-rechercheur en prees zijn doortastend en degelijk op treden. Vooral in de oorlogsjaren heeft hij aan den heer De Boo van Uijen een grooten steun gehad. Het politiekorps heeft den heer De Boo van Uijen maar niet zoo willen laten heengaan en de heer Gasinjet bood daarop den schei denden majoor-rechercheur een album aan, bevattend een heele reeks foto's op het politiewezen te dezer stede, en in het bijzonder ook op den dienst van den heer De Boo van Uijen betrekking heb bend. Deze foto's zijn in een prachtig album gebonden en het artistieke al bumblad, een zinnebeeldige voorstelling van het leven van den vertrekkenden majoor-rechercheur gevend, is vervaar digd door majoor Bretschneider, die ook bij het afscheid tegenwoordig was. De commissaris bracht dank aan de firma De Veij Mestdagh voor de ver vaardiging van het fraaie album en aan de firma Preuninger, die de foto's heeft gemaakt. De heer Gassinjet richtte nog een zeer waardeerend woord van af scheid tot den heer De Boo van Uijen en voegde daarbij een persoonlijk sou venir. Hij wenschte den heer De Boo van Uijen met zijn gezin verder het beste toe. De heer W. L. van Meerendonk, in specteur der rijksveldwacht, vroeger in specteur van politie alhier, herdacht de aangename samenwerking met den heer De Boo van Uijen en mede namens den gepensionneerden commissaris van po litie, den heer Fanoy, bracht hij den heer De Boo van Uijen dank voor het geen hij als politieman heeft gedaan. De volgende spreker, de oudste in specteur van politie, de heer P. J. Bar- telse, wees eveneens op de prettige sa menwerking en hoopte dat de heer De Boo van Uijen met zijn gezin nog vele jaren van een welverdiende rust mag genieten. Namens een commissie uit de burgerij voerde de heer Van Niftrik het woord. Hij wees op de gewichtige taak van de politie in onze gemeente met haar inter nationaal verkeer en op den goeden naam die onze politie hier heeft. Het past de burgerij niet aan de politie een belooning toe te kennen vdor haar dien sten. Thans evenwel nu de heer De Boo van Uijen den dienst heeft verlaten staat de burgerij vrij en daarom bood hij den heer De Boo van Uijen een ge schenk in enveloppe aan. De heer H. Abrahamse, gepension- neerd hoofdagent van politie, die den heer De Boo.van Üijen het eerst als agent heeft rondgeleid, zeide dat de heer De Boo van Uijen een kameraad was waarop men steeds kon rekenen. Hij hoopte dat het hem gegeven moge zijn nog lang van zijn rust te mogen genieten. De laatste spreker, de heer P. Lam pier, brigade-commandant der maré- chaussée, bracht mede namens den districts-commandant, den heer De Boo van Uijen dank voor de aangename sa menwerking. De heer De Boo van Uijen, zichtbaar aangedaan door zooveel huldebetuigin gen, bracht alle sprekers afzonderlijk dank voor de gesproken woorden en voor de aangeboden souvenirs, die hij op hoogen prijs stelde. Het verheugde hem ook zeer dat een deputatie van de Belgische loodsensocieteit tegenwoor dig was. Na dit officieel gedeelte namen allen met een handdruk afscheid van den heer De Boo van Uijen. Collecte Nood in Duitschland. Vorige opgave 1787.571/2 Opbrengst collecte Zondags school Doopsgez. Gem. - 14.20 1801.771/2 Namens het Comité De Penningmeester M. J. HEMMEKAM. Gemeente-secretarie en kantoor gemeente-ontvanger. Alet ingang van 2 Januari zal de ge meente-secretarie, het bureau van den burgerlijken stand, alsmede het kantoor van den gemeente-ontvanger voor het publiek geopend zijn van Maandag tot en met Vrijdag van 9\2'/2 en van 2514 uur en op Zaterdag van 912 uur. Vergadering anti-rev. kiesvereeniging. In de laatstgehouden vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging alhier herdacht de voorzitter, de heer P. G. Lacrnoes, in waardeerende bewoordin gen het overlijden van dr. P. Merckens. Spr. herinnerde er aan, hoe acht dagen geleden dr. Merckens ten grave werd gebracht. God maakte een ledige plaats in onzen anti-rev. kring, zoowel hier als in de provincie. Jarenlang verdedigde de overledene onze beginselen in wijden kring. De geschriften van dr. Kuyper en de bestudeering daarvan deden hem vóór meer dan 20 jaar onze beginselen lief krijgen. Daarvoor heeft hij gekozen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 3rf/dmcbad...'n^ciüW!,^^A *51 GAR EN" en toen de anti-rev. beginselen met al de liefde van zijn hart verdedigd. Veel hebben wij in dr. Merckens verloren en de ledige plaats zal moeilijk te vervullen zijn. Spr. eindigde met de woorden, dat God ons mannen moge geven als dr. Merckens, die pal staan voor de anti- rev. beginselen, en trooste Hij de we duwe en kinderen, zooals Hij dat alleen doen kan. Hierna hield de heer Van Ligteringen een inleiding over '„Wat is Waarheid Op duidelijke wijze gaf spr. een uiteen zetting van de huidige crisis besprak de verwerping van de Vlootwet en de „hetze" tegen minister Colijn. Aan het einde der vergadering werd bij acclamatie besloten het volgende telegram aan minister Colijn te zenden „De anti-rev. kiesvereeniging te Vlis singen, in cursus-vergadering bijeen ter bespreking van het defensie-vraagstuk in verband met de verworpen Vloot wet verontwaardigd over de laster campagne, die tegen den persoon van onzen leider wordt gevoerd, gevoelt zich gedrongen U dank te zeggen voor alles wat U voor land en volk hebt ge daan, en bidt U Gods zegen toe voor uw verderen arbeid.." Op het onderwerp volgde nog eenige bespreking, waarna ds. Van der Vliet eindigde met dankzegging. Een gehouden collecte voor de Cal vinisten in Duitschland werd nog ge houden. Provinciale Staten verkiezing. In de heden te Middelburg gehouden zitting van het Centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Pro vinciale Staten van Zeeland, werd ge kozen verklaard in de vacature wijlen den heer P. Merckens, de heer P. G. Laernoes (anti-rev.) alhier. Voor het voorloopig machinisten-di ploma is te 's-Gravenhage geslaagd de heer I. van de Velde te Borsele. In de vergadering der Provinciale Staten op Dinsdag 22 Januari zal o.a. aan de orde komen de verkiezing van een lid van Ged. Staten in de vacature wijlen den heer P. Merckens. Men schrijft ons uit Middelburg Zaterdagmiddag heeft de heer A. ten Harmsen van der Beek, commissaris van politie alhier, die 1 Januari den dienst met pensioen verlaat, afscheid genomen van zijn werkkring. De burgemeester kwam op 't bureau afscheid nemen van den commissaris en bracht hem dank voor hetgeen hij ge durende 20 jaar voor de gemeente heeft gedaan, zulks ook namens het gemeen tebestuur. De inspecteurs en de hoofdagenten boden hun scheidenden chef een foto aan. Ook van de agenten kwamen meerderen den vertrekkenden chef de hand drukken. Zaterdag in den vooravond werd onraad gehoord in een kantoor in het centrum van de stad. Bij het eerste on derzoek bleek een ongenoode gast zich in de W. C. te hebben verscholen. Toen men terugkeerde met den eigenaar van het kantoor, bleek de inbreker zich door de voordeur te ontsluiten hij Was langs achter binnen gekomen uit de voeten te hebben gemaakt. Er wordt niets vermist. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen. 1823—1923. Den 12en November 1923 vierde het Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen het eeuwfeest van zijn bestaan. Opgericht in een tijd, waarin de staat zijn taak geëindigd beschouw de, wanneer hij het individu in het maatschappelijk belang had opgesloten, had het Genootschap zich de zedelijke verbetering der gevangenen ten doei gesteld Om het nu aan het Genootschap mo gelijk te maken dit werk van dienende liefde en van groot maatschappelijk belang met onverminderde kracht te kunnen voortzetten, heeft men besloten te trachten een gift van honderdduizend gulden aan het Genootséhap ter eere van haar honderdjarig bestaan aan te bieden. Het geheele land heeft daartoe meegewerkt en ook Vlissingen zal in de gelegenheid worden gesteld haar gave te geven voor dezen arbeid van barm hartigheid. Door bemiddeling van het Provinciaal Comité voor Zeeland, dat zich voor dit doel heeft gevormd, zal op Dinsdag 8 Januari a.s., des avonds om 8 uur in het Schuttershof te Middelburg een film worden vertoond over het ge vangeniswezen in Nederland, welke nader zal worden toegelicht dóór dr. L. Rademakers uit 's-Gravenhage. Vele dorpen gingen reeds voor in het verzamelen van giften en het mag wor den verwacht, dat ook de Vlissingsche bevolking dien avond niet zal ontbre ken. Restauratie toren te Kruiningen. De gemeenteraad van Kruiningen be sloot na eenige discussie met algemeene stemmen tot het aannemen van 18000 rijkssubsidie voor de restauratie van den in 1400 gebouwden, doch in 1624 afgebranden en in 1629 herbouwden toren. De gemeente zelve zal ook hoog stens 18000 aan den toren ten koste leggen- Bij Kon. besluit is de standplaats ge meente Ellewoutsdijk van den notaris L. A. Beth, op zijn verzoek, veranderd in de standplaats gemeente Ovezande. Gevaar voor overstroomingen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Nabij het dorp Eede in West Zeeuwsch-Vlaanderen, loopen dicht bij elkaar op Belgisch grondgebied bij het gehucht Stroobrugge, het Leopoldka- naal en het afwateringskanaal van de Leije, zijrivier van de Schelde. Beide kanalen Ioozen door de sluizen bij Heijst aan de Belgische kust in zee. Dezer dagen was door ongunstigen windstand daar niet voldoende loozing op het oogenblik, dat het eb was, aldus meldt „de Tel." Dientengevolge rees 't niveau voortdurend door het van uit Frankrijk komende water, tot het Za terdag de kruin van den dijk had be reikt en gevreesd wordt voor overstroo ming. De bewoners hebben nu hun hui zen ontruimd en 200 man zijn dag en nacht bezig om overstrooming te voor komen. Aanslag op een marechaussee. Te Groenendijk (gem. Hontenisse) is de maréchaussée de M. door een Bel gisch deserteur, den schaapherder Sch., met een mes aan den slagader van zijn hals ernstig verwond. De politieman schoot zijn revolver af en trof Sch. in den buik. De man werd daarop geares- teerd. De maréchaussée maakt het naar omstandigheden vrijwel. De maréchaussée is evenals de Belg naar het ziekenhuis te Middelburg over gebracht ter observatie. De Belg, die in den buik werd geschoten door de M. na de aanranding, schijnt in een vlaag van waanzin te hebben gehandeld. De Belg is in het gasthuis te Midel- burg geopereerd, waarbij bleek, dat geen edele deelen zijn geraakt, de kogel kon worden verwijderd.. De wond aan de politieman toege bracht, moest slechts weinig dieper zijn geweest om levensgevaarlijk te zijn. De marechausse, de M., wordt eveneens in het gasthuis verpleegd. SOUBURG. De Nieuwjaarscollecte heeft hier op gebracht 296.77(4. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine is de officier-vlieger der 2e klasse H. W. J. Doorn met 3 Januari 1924 geplaatst bij het vliegkamp „De Kooy". Bij Kon. besluit is aan den kapitein ter zee titulair C. Canters met ingang van 1 Januari 1924 op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst eervol ont slag uit den zeedienst verleend onder toekenning van levenslang pensioen. Inlijving lichting 1924. Van de lichting 1924 worden in het tijdvak 15 Januari ingelijfd de eerste ploeg van de infanterie en van de wielrijders, waarbij de niet- voorgeoefenden bestemd voor de on derofficiersopleiding het personeel bestemd voor de oefe- nigsdetachementen voor de scholen voor verlofsofficieren en de K. M. A.; en de eerste ploeg der le, 2e, 3e en 4e artillerie-brigade (beredenen). SPORT VOETBAL. De Wedstrijd Vlissingen-Middelburg. Toen Vlissingen Vrijdag jl. vernam, dat alle competitiewedstrijden wegens terreinomstandigheden waren uitgesteld nam zij stappen, om bovengenoemden wedstrijd tóch te doen doorgaan, aan gezien, zooals boven vermeld, haar ter rein Zondag best in orde kon zijn. Hier mede werd tegelijk het onzinnige bewezen van het algeheel uitstel len van wedstrijden door den com petitie-leider. Geheel onnoodig zou er dus een kostbare Zondag verloren zijn gegaan, wanneer de natuur anders had gewild, dan thans het geval is ge weest. Zondagmorgen zette Pluvius de hemelsluizen open, zoodat het veld inderdaad onbespeelbaar werd, waar door dus deze Zondag ook voor de competitie verloren geweest zou zijn. In ieder geval komt aan de vereeniging „Vlissingen" een woord van lof toe, dat zij nog getracht heeft den wedstrijd doorgang te doen vinden. Deden alle clubs dit, dan zou de competitieleider zelf het belachelijke van zijn handel wijze inzien en voortaan aan den con sul de beslissing overlaten, of een wed strijd él of niet doorgaat. Komt zulks nog eens voor, dan zou den wij „Vlissingen" zelfs aanraden te legrafisch te verzoeken den wedstrijd toch te laten doorgaan. Intusschen wordt het programma slecht afgewerkt en het wordt tijd, dat sneeuw en regen eindelijk eens ophou den het programma in de war te schop pen SHARP-EYE. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Op 63-jarigen leeftijd is plotseling de predikant bij de Geref. Kerk te Oud- Vossemeer ds. C. Staal overleden. Aan vankelijk voor het onderwijs opgeleid werd hij in 1901, na studie aan de Theol. School te Kampen predikant te Oosterland (Zeeland) en sedert 22 De cember 1917 te Oud-Vossemeer. J. J. DE VLIEGER. Bierbottelarij en Limonadefabriek. Oranjestraat 9. P- f- J. BOSTELAAR. Melkhandel. Oranjestraat 23. p. f. Ph. J. DE KOOIJ. Café Biljart. Emmastraat 24. p. f. NIEUWJAARSGROET aan Clientèle, alsmede aan Bestuur en Leden van onder mijn directie staande Mandoline-Vereenigingen. Vlissingen, 1 Januari 1924. P. C. OORSCHOT. Wagenaarstraat 5. F eest-Vergaderlokaal en Café „Admiraal de Ruyter". P. ADRIAANSE. P- f F. OTS. Concertgebouw, Emmastraat. P- P. MOENS I. A. SMIT. Metselaars en Stukadoors. O. BORGMAN. Café „Musical". Vrouwestraat 23. P- f- P. WASCHINRICHTING, Van Dishoeckstraat 26 wenscht haar Cliëntèle Gelukkig Nieuw jaar. B. DE NOOIJER. In Kruidenierswaren. Gravenstraat 33. P- A. LE ROY. Handel in Kruidenierswaren, Tabak en Sigaren. Koudekerksche weg 71.p. f. J. VAN DEN BERG. Kruidenierswaren. Joost de Moorstraat 19. p. f. J. M. AKERBOOM. Amsterdamsche Boterhandel. Bellamypark 28- P- A. DONS. Café Belgique". Beursplein 5. p. f. M. G. VAN SABBEN. Café „Scheldezicht". Joost de Moorstraat 1p. f. Th. J. SWENNEN. Café-Biljart. Palingstraat 15. P-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1