ft. ilange ISSE VRIJDAG 28 DECEMBER '"bïnnenunp No305< ►op, E S 4 GEMEENTEBESTUUR Een rustige oude dag! Stads= en Pirovineienieuws Iten gbaar le voor- fine Na- |r pakje :n al uw jdmini- iQRES DAGH Vlis- ïroot 3 [vrucht- Direct f VLISSINGSCHE COURANT BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS-PRIjS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels: ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. PREMIES VOOR GEDOODE ZEEKONDEN. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat bij Koninklijk Be sluit d.d. 13 December 1923, no. 13, is be paald, dat van 1 Januari 1924 af tot nadere aankondiging geen premiën zullen worden toegekend voor het dooden van zeehonden. Vlissingen, 28 December 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag. Hef Schoenenwetje. Voor principieel debat over het wetje Fleskens had ook de Eerste Kamer geen lust, maar de heer Van den Bergh her haalde de kritiek die ook in de Tweede Kamer is uitgeoefend. Het ontbreekt aan gegevens voor de beoordeeling van de uitwerking van het wetje. De groote wijziging in de toestanden in Duitsch- land had z.i. grooten invloed gehad en zelfs was de toestand zóó geworden, dat uitvoer uit Nederland naar Duitsch- land plaats heeft. Het was dus aller minst noodig dat de invoer werd be perkt of belemmerd. Minister Aalberse heeft zich laten intimideeren door de schoenen fabrikanten en heeft geen on derzoek ingesteld. Had hij dit laatste wel gedaan dan had hij gansch andere gegevens gevonden dan thans het geval is. De Schoenenindustrie is geen export industrie zij leed gelijk alle industrieën maar waarom juist deze industrie ge holpen moest worden, is niet duidelijk. Op grond van die eenzijdigheid was de heer Van den Bergh tegen dit wetje. Volgens den heer Heerkens Tijssen vergat de heer Van den Bergh gansch en al de concurrentie van België. Echter wordt die concurrentie alleen nog maar gevreesd, want zij is er nog niet. De heer Wibaut meende dat van den kant van België repressaiiie-maafregelen zijn te duchten en daarom is hij ook tegen dit ontwerp. Enkele leden der rechterzijde verde digden het ontwerp en steunden den heer Fleskens, die zijn voorstel alleen op practische gronden wenschte beoor deeld te zien. Het ontwerp werd aangenomen met 22 tegen 17 stemmen, links tegen rechts behalve de heeren Arentz en Van der Hoeven. De Kabinetscrisis. De „Standaard", het blad van Colijn, komt thans ook met zijn beschouwing van de opdracht aan „de-rechterzijde". Deze vorm, zoo lezen we, is geen novum in ons politieke leven. Wij kennen haar reeds uit 1907. Ook toen ontving de rechterzijde op dracht tot formatie, door bemiddeling van den toenmaligen voorzitter der Eerste Kamer, den heer Schimmelpen- ninck. Destijds was de bedoeling aan vankelijk óók niet heel duidelijk. Velen meenden zelfs dat eigenlijk aan den heer Schimmelpenninck opdracht gege ven was om uit de rechterzijde een Ka binet saam te stellen. Dit was niet juist. Gelijk later bij het Kamerdebat bleek. De heer De Savornin Lohman heeft toen duidelijk gezegd wat er bedoeld was met de boodschap des heeren Schimmelpenninck. Dit n.l., dat de rechterzijde zich beraden zog over den persoon aan wien ge voeglijk de kabintesformatie zou k u n- n e n worden opgedragen. is dat ook nu de bedoeling Dan zou er plaats zijn voor de op merking, dat zulks zonder bezwaar ook wel duidelijk gezegd had kunnen wor den. Als de eerst gevormde indrukken later onjuist blijken te zijn, blijft er in den regel toch altijd wat van hangen. En dragen we zoodoende een stuk on juiste voorstelling met ons mee. Hoe dit zij, afwachten is voorloopig de boodschap. Wellicht dat iets meer bekend is, vóór de week ten einde is. Maar vóór half Januari zit er o. i. geen nieuw Kabinet in den zadel en vóór Februari vangt men niet aan met de behandeling der begrooting. Dit schijnt zoowat het eenige, dat met den. Afgezien van de omstandigheid, dat de Kroon uit onderscheidene be sprekingen, de laatste twee weken ge houden, blijkbaar den indruk heeft ge kregen, dat de vorming van een rechts parlementair Kabinet, onder bepaalde omstandigheden nog niet als uitgesloten behoeft te worden beschouwd. En aan gezien zulk een Kabinet het best bij den algemeenen toestand past, is het geens zins onverklaarbaar, dat nog een laat ste poging ondernomen wordt, om tot de samenstelling van een zoodanig Ka binet te geraken. De gehuwde ambtenaressen. Onder het opschrift „Het juiste stand punt" schrijft „de Standaard" ■De minister van binnenlandsche za ken heeft, in antwoord op de vragen van enkele vrouwelijke Kamerleden, het standpunt van het huidige Kabinet, met betrekking tot de gehuwde ambtenares, duidelijk uiteengezet. Hij deelde mede, dat, naar de meening van de commissie van georganiseerd overleg alsnog zai worden geïnformeerd, maar voor hem staat wel vast, dat bij ontslag van amb tenaren wegens overcompleet, de ge huwde ambtenares, die geen kostwinner is, vóór den ambtenaar, die voor zijn gezin heeft te zorgen, behoort te gaan. Tenzij het belang van den dienst zich daartegen verzet. En voorts wordt als goede regel aangegeven, dat de huwen de ambtenares uit den dienst wordt ontslagen. in beide gevallen gelooven wij, dat het juiste standpunt wordt ingenomen. Een standpunt, dat door onze feministen wel zal worden gewraakt, maar dat toch ook in dien kring zelfs verdediging vindt. Uit een discussie over dit onderwerp, gevoerd in het orgaan van den Vrij heidsbond bleek, dat bijv. het Kamerlid mej. Van Dorp van oordeel is, dat de gehuwde vrouw aan haar gezin behoort en dat bij ontslag wegens overcompleet het voor de hand ligt, dat de gehuwde vrouw zich eenige achterstelling laat aanleunen om plaats open te houden voor gezinshoofden, die toch in de eer ste plaats zijn aangewezen om het le vensonderhoud te verdienen. Dit is, naar wij meenen, in overeen stemming niet alleen met den goedert gang van zaken, maar ook met de over tuiging, die in breeden volkskring leeft. Waar in vele gezinnen het enkele sa laris in gevaar komt, behoort het dub bele in de eerste plaats te wijken. De huipkommiezen van de belastingen. De „Ambtenaar" meldt, dat het vrij zeker is, dat het tegen 1 Januari aan gezegde ontsiag aan de huipkommiezen van de belastingen niet zal doorgaan. Op een tiental na zullen de betrok kenen overgaan naar het departement van justitie. Dit tiental zal over de be trokken directies der directe belastingen invoerrechten en accijnzen worden ver deeld de keuze van de personen zal aan de directeuren worden overgelaten waarbij, naar de secretaris-generaai van het departement van financiën heeft medegedeeld, rekening zal worden ge houden met de omstandigheden van de betrokkenen en met het recht op dade lijk ingaand pensioen. Examens machinist. De commissie voor de machinisten examens zal, aanvangende 22 Januari a.s., zitting houden te 's-Gravenhage. De aanvragen om tot die examens te worden toegelaten moeten den voorzit ter der commissie den heer J. W. van Aalst, Molenstraat 15," 's-Gravenhage, vóór 5 Januari bereikt hebben. De nood in Saksen. Ds. H. Janssen, leger- en vloot-pre- dikant in algemeenen dienst, deelt me de dat hij Zaterdag van zijn reis naar Saksen, die hij in gezelschap van docent A. van der Schuijt en ds. J. H. Geels, van Apeldoorn, gemaakt heeft, thuis is gekomen. Natuurlijk heerschte er in de Saksische pastoriën groote vreugde over de komst van deze deputatie, die 7000 aan ingezamelde giften mede bracht. Ds. Janssen zal over zijn erva ringen in Saksen een serie artikelen publiceeren. VOORSTELLEN AAN DEN GEMEENTERAAD. Door Burg. en Weth. zijn nog de vol gende voorstellen aan den gemeente raad gedaan Onder wederaanbieding van het In onze handen om bericht en raad gesteld adres van «Je heeren S. j. Hiliinga en F. G. Lemmers, respectievelijk voorzit ter en secretaris van het comité ter ver krijging van een vaste muziektent in het Bellamypark, alhier, d.d. 20 December 1923, houdende verzoek in het genoem de park een vaste muziektent te doen bouwen en een som, groot 1200, sa mengesteld uit particuliere bijdragen, ter gedeeltelijke bestrijding van de kos ten te willen aanvaarden, hebben wij de eer U het navolgende mede te deelen. Het bovengenoemde comité is des tijds gevormd om te trachten in het Bel lamypark een vaste tent, waarin mu- zipknitvoerinrren -tullen...wnjcdPtr..up<TP- vtn, te verkrijgen, en heeft ter verwe zenlijking van dit doel gelden tot een bedrag van 1200 van particulieren ingezameld. Door ons college wonden de door dit comité aangewende pogingen, en het daarbij aanbieden van een tamelijk groot bedrag van 1200 als bijdrage ter bestrijding van de kosten, ten zeer ste gewaardeerd. Tot dusver werd voor verschillende doeleinden telkens ter plaatse een tent opgeslagen, wat echter voor de ge meente met kosten gepaard ging. Reeds bij het onderzoek en de behan deling der gemeente-begrooting voor het jaar !924 werd door een uwer leden op financieelen steun van de gemeente voor deze gelegenheid aangedrongen, terwijl wij eveneens van meening zijn, dat de pogingen van adressanten door haar dienen te worden ondersteund. Bij het bouwen van deze muziektent, waartoe mede door adressanten een teekening is overgelégd, zal worden zorggedragen dat deze aan de eischen van welstand voldoet. Op grond van het bovenstaande heb ben wij de eer, U voor te stellen, ons te machtigen, tot het bouwen van een vaste muziektent in het Bellamypark, met het aanvaarden van een bijdrage van adressanten, groot 1200, ter be strijding van 'n deel der kosten te doen overgaan, en het overblijvende gedeelte der kosten voor rekening der gemeente te nemen, welk bedrag zal kunnen wor den gekweten uit den post „onvoorzie ne uitgaven" der begrooting voor den dienst 1924. Indien uwe vergadering zich met het bovenstaande kan vereenigen, kan met den bouw een aanvhng worden ge maakt, zoodra de goedkeuring van Gedep. Staten van Zeeland op uw be sluit zal zijn verkregen en het door het comité toegezegde bedrag, ten kantore van den gemeente-ontvanger, is gestort. Het is ons college bekend, dat door verschillende bouwers van huizen wordt gewacht op den aanvang van den bouw van het eerste pand aan de over zijde van de huizenrij aan de Van der Manderéstraat, teneinde den bouw van één zijgevel te ontgaan. Het bestuur der Vlissingsche coöpe ratieve Bouwassoeiatie verzoekt in een overgelegd schrijven het daarheen te willen leiden, dat de prijs van het eerste perceel zóóveel lager werd gesteld als de kosten van een zijmuur bedragen, om deze door de gemeente op de volgende koopers te verhalen. Alhoewel noode, is ons college, in overleg met de commissie voor tiet grondbedrijf bereid aan het bezwaar, hetwelk den bouw van woningen ter plaatse belemmert, tegemoet te komen, echter niet op de wijze als door de Bouwassoeiatie is aangegeven. Volgens die manier lijdt de gemeente direct de schade wegens het minder ontvangen van de waarde van den zij gevel, welke wij op f300 wenschen te bepalen, en krijgt daarvan successieve lijk een gedeelte terug. Deze methode levert ook een bezwaar op ten aanzien van de boekhouding van het Grondbedrijf. In overeenstemming met de commis sie van het Grondbedrijf meenen wij echter een goede oplossing dezer quaestie te hebben gevonden, indien als volgt worden gehandeld. De voorwaarden, welke aan den ver koop van gemeentegrond worden ver bonden, bevatten een bepaling, dat een der zijmuren wordt beschouwd als ge- meenschappeiijken muur, terwijl de kooper zal moeten gedoogen, dat der den daartegen aanbouwen en inbalken en deze zoo noodig verhoogen of ver lengen, zonder dat hij daarvoor eenige betaling zal kunnen of mogen vorderen. Het slot van genoemde bepaling ware nu te wijzigen in dien zin, dat den kooper naast die verplichting het recht werd verleend om een vergoeding voor het aanbouwen en inbanken van den opvolgenden kooper te vorderen. Waar aan de Van der Manderestraat volgens enze berekening negen wonin gen kunnen worden gebouwd zou het billijk zijn, indien de bouwkosten van den bedoelden zijmuur ten laste van de negen woningen werden gebracht. De vergoeding voor het inbalken zou derhalve op de volgende wijze kunnen worden bepaald De eerste bouwer draagt de kosten van beide zijmuren door ons vastge steld op 300 voor eiken muur, en ont vangt van den tweeden bouwer ƒ300 (ƒ300 9 ƒ33 267 (rond) de tweede ontvangt van den derden 267 33 234 de derde van den vier den 234 33 201 en zoo ver volgens. Ten aanzien van den verkoop van grond aan de Van der Manderestraat (Noordzijde) hebben wij de eer U voor te stellen bovengenoemde bepaling in de verkoopsvoorwaarden op te nemen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Evang. Luth. Kerk. Beroepen bij de jMcombineerdp _^ejpeenten te Vjidjiql- INGEZONDEN MEDEDEEL!NGEN. Een ieder kan zich dit lang niet veroorloven. Toch kan de huisvrouw heel wat gemak hebben van RÏNSO. Al het harde werken van den waschdag is overbodig geworden. Al wat zij te doen heeft is des avonds het goed in een RINSO sopje te weeken te zetten. RÏNSO is het meest moderne en volmaakte zeepproduct in fijne korrels. Het weekt des nachts al het vuil uit het goed terwij! U slaapt. Des morgens is Uw werk gedaan. U behoeft alleen maar uit te spoelen, anders niet. Optimen in koKend water rotmens gebruiksaanwijzing OrerciMen in de kuip inso DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ. VLAARDIHGEN. burgVlissingen ds. C. C. G. Visser te Rotterdam. Geref. Gem. Beroepen te Goes en te Krabbendijke ds. M. Hoffman te Rijs- sen. Bedankt voor het beroep naar Kala mazoo (Michigan, N.-Amerika) door ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. Afscheid van den heer J. H. van der Bel Nadat eerst de kinderen der rijks leerschool te Afiddelburg afscheid had den genomen, verzamelden zicli Zater dagochtend het personeel van rijks- kweek- en -leerschool en alle kweeke- lingen in het gymnastieklokaal, waarin de scheidende leeraar meer dan 30 jaar had gearbeid. De directeur der kweekschool, mede sprekend namens den inspecteur van het lager onderwijs, die door ambtelijke vergadering verhinderd was te komen, bracht heel den langen arbeid in herin nering, en sprak het woord van waar deering voor den leeraar die meer dan 600 kweekelingen lichamelijk had ge vormd, die de vele veranderingen in het vak had meegemaakt, en op de hoogte van den tijd was gebleven. Hij prees in hem den eenvoudigen, voorkomenden, hartelijken collega, met wien het een genoegen was samen te werken, en sprak de hoop uit, dat de jaren van rust vele mochten zijn. Het hoofd der leerschool, zelf oud leerling, bracht dank voor wat de heer Van der Bel voor de kinderen is ge weest. Een der kweekelingen bracht namens allen dank voor het genoten onderwijs en de hartelijke wijze, waarop de leeraar met hén omging. Hij bood me vrouw Van der Bel bloemen aan, en voegde een geschenk toe aan de vele, die reeds gegeven waren. ■Geroerd sprak de heer Van der Bel woorden van dank. VLISSINGEN, 28 DECEMBER. De verplaatsing der marine. Uit het Kon. besluit, in ons vorig nummer opgenomen, betreffende de ontheffing van den schout-bij-nacht J. H. O. graaf van den Bosch, van de be trekking van commandant der marine te Middelburg, blijkt dus de verplaat sing van de marine van hier naar Den Helder een fait accompli te zijn. De onderzeedienst en de torpedo- dienst worden in de eerste maanden van 1924 naar Den Heider verplaatst. De kapitein ter zee J. Tissot van Pa- tot, belast met de betrekking van oudst- aanwezend zee-officier te Vlissingen, komt nu onder de bevelen van den commandant der marine te Willems oord. De krachtige pogingen door het ge meentebestuur aangewend om de ver plaatsing der marine te helpen voorko komen, hebben dus voorloopig niet het gewensehte resultaat opgeleverd. Dat de plannen reeds vaststonden toen het gemeentebestuur de noodige stappen deed om het gevaar nog af te wenden, blijkt dus waar te zijn ge weest. Wij wilden destijds deze mededee- ling, die ons van hoogst bevoegde zijde werd gedaan, niet openbaar maken. Thans moeten wij dit wel doen. De demissionnaire minister van ma rine heeft zijn plannen doorgezet en wij zijn er de dupe van geworden. Minister Westerveld heeft niet eens de vragen beantwoord door het Kamer lid Dresselhuijs gedaan, toen de plan nen tot verplaatsing hangende waren. De verplaatsing betref! in het geheel 250 personen met 150 gezinnen, wonen de .te Vlissingen, Souburg en Middel burg. Er zullen nog 60 andere gezinnen uit Vlissingen en Souburg vertrekken, in verband met de verplaatsing van spoor wegpersoneel van hier naar Susteren. Met de havenplannen wordt ook ge traineerd. Vlissingen is het demissionnaire ka binet dus allerminst dank verschuldigd en wij spreken de hoop uit dat het nieuwe kabinet ons gunstiger gezind zal mogen zijn. Het raadslidmaatschap van den heer Wesseling. De Vlissingsche correspondent van „het Volk" schrijft over de verklaring van het nieuwe lid van den gemeente raad, den heer Wesseling, dat hij zich aan niets gebonden achtte, 't volgende Wij dachten dat deze zaak nog wel door de liberale raadsfractie, den Vrij heidsbond en den heer Wesseling in orde zou komen, maar in een ingezon den stuk in de „Vlissingsche Courant" komt de heer Paap, die ook op de libe rale lijst staat den heer Wesseling ver tellen dat hij zich als een vrij man in den raad moet gevoelen en zich niets van overeenkomsten aantrekken. Een typisch staaltje van politieke moraliteit der liberale heeren, die blijkbaar nog denken dat zij de alleenheerschers van 15 jaar geleden zijn, terwijl zij nu toch maar bij de gratie der socialisten in het college zitting hebben. Bij de laatste wethoudersbenoeming is wel gebleken, dat de socialisten niet voor hun plezier de verkiezing van een vrijheidsbonder helpen bevorderen en alleen een groot belang als een nieuw ziekenhuis deed hen over de bezwaren heen stappen. Doch als dan de heeren eenmaal op het kussen zitten en de Vrijheidsbond- sche raadsleden komen niet persoonlijk hun verplichtingen na die hun partij aanging, dan zullen ook wij onzerzijds daaruit de con'sékwenties trekken. Inschrijving voor de militie. Wij herinneren nog eens aan de in schrijving voor de militie. Hiertoe moe-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1