Eerste Blad ZATERDAG 22 DECEMBER H. Brons Jr., Rotterdam No302--=s—-=-=-b=s—-- 61e Jaargang ggl923 B. J. Meijer, Walstraat 31, Vlissmgen Brieven uit de Hofstad FEUILLETON Gestolen Geluk Gemeenteraad. VLISSINGSCHE COURANT INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Beëedigd Makelaar in Assurantiën Belast zich saet het sluiten van aüe Verzekeringen Solide dekking ter beurze Concurreerende premiën Prompte en coulante Schadeaiwikkeliag V c i (e|eu woordi^tï i Dit nummer bestaat uit 2 bladen Begrooting. De bassen. Hoewel de wet bepaalt, dat gemeen tebesturen verplicht zijn te zorgen dsrt de begrooting voor 31 October is af gehandeld, permitteert ons gemeentebe stuur zich de vrijheid om pas half De cember aan de behandeling te beginnen en ofschoon Loosduinen reeds sedert 1 Juli geannexeerd is, ontbreekt de be grooting voor dit nieuwe gedeelte van de stad nog geheel en al. Wat de oor zaken zijn van dezen achterstand ver mogen we niet te zeggen. Noodïg is die nalatigheid natuurlijk niet en ge- wenscht al evenmin. Maar het is nu eenmaal zoo. Als overal is de behande ling voor vele leden de aangewezen gelegenheid om hun staatsmanswijs- heid bot te vieren en hun fraaie plan nen ten opzichte van de leiding der ge meentezaken te ontvouwen. Natuurlijk zijn bezuiniging en be lastingverlaging bij het overgroote deel der leden de voornaamste themata. We weten echter dat noch van het één noch van het ander iets valt te verwachten. Misschien na 1924, want in dit jaar lost Den Haag het restje van zijn cri- sisschuld af. Dat zal eenige verlichting geven. Het is in een veel te snel tempo geweest zes jaren dat deze schul den zijn afgelost en het nakomend ge slacht zal er allicht niet dankbaar voor zijn, want het weet er dan niets meer van. Misschien breekt eenmaal een beter inzicht door In de belasfingpolitiek, zoodat de geljate bedrijfsbelasting, de belasting op de publieke vermakelijk heden, óe straatbelasting en de opcen ten op óe personeele belasting zullen verdwijnen. Dat edele viertal behoort tot het genre gap-belasfing d.w.z. be lastingen die niet op redelijke wijze •worden gelheven, doch die alleen maar -willekeurig wat geld weggappen, daar waar geld zit of geld van de ééne hand' in de andere overgaat. 'Maar zoover zijn wij nog in jaren niet, want al is ^r voor de afschaffing van iedere soort wel een aantal leden te vinden, voor geen enkele is er nog een meerderheid. Op den duur echter zal er wel iets van slagen. Wat we tot nog toe genoten hébben van de atgemeene beschouwingen over de begrooting, Is niet veel zaaks Het zijn de oude verhalen, die jaarlijks weerkeeren en die in de praktijk niet vee! beteëkenis hébben. Er zijn tal van urgente zaken, die het gemeentebestuur diende af te doen en die kalmpjes blij ven liggen, maar waarover de raadsle den niet schijnen te spreken. Opmerke lijk is het hoe weinig onderwerpen, die in den boezem der burgerij telkens groote 'belangstelling hebben, onbe sproken blijven. Helaas schijnt daaraan niets te doen, omdat de raad nu een maal aan hooge politiek doet. De vijf voornaamste politieke groepen hebben ■m den raad ais leader een Kamerlid en men behoeft dus niet te vragen hoe de begroot'mgsdebatteis druipen van poli tiek. De burgemeester heeft de laatste weken een zeer slechte pers. Algemeen keurt men zijn houding in zake de ■Roman van REINHOLD ORTMANN. '23') Ondanks de door hem zelf genoemde feilbaarheid van alle geneeskundige voorspellingen, wist hij sedert den tweeden,dag der ziekte inaar al te ze ker, dat zijn ongelukkige patiënt een reddeloos verloren man was, en dat dit afmattend waken ook zonder zijn toe doen spoedig een eind zou nemen. De moeder, die na de groote gemoedsbe wegingen z.elf zeer lijdend was en zich slechts met groote inspanning eiken dag een paar uur op de been kon houden, richtte tot zijn verlichting geen vragen meer tot hem maar er was wel geen twijfel, dat haar door zorg en angst gescherpt moederoog een van uur tot uur voortschrijdenden achteruitgang even duidelijk waarnam als hij zelf. Men behoefde haar slechts aan te zien, nis zij zich geheel onbespied waande, om dat te begrijpen, en de arme, oude vrouw, die zwijgend d.en verschrikkelij- ken strijd van haar leven streed, was in zulke oogenblikken stellig niet minder beklagenswaard dan haar stervende zoon. Den vijfden dag zette de dokter bij zijn morgenbezoek een bijzonder beden kelijk gezicht. Toen hij na lang wachten dralend afscheid nam, hield hij Use's hand met krachtigen druk in de zijne. U zal ook verder vast en moedig autobusdiensten af en het gevolg is dan ook, dat hij al aardig aan het terugkrabbelen is. Thans is het systeem geworden, de exploitanten eischen te stellen, die hen dupeeren en die vele diensten onmógelijk zullen maken. Men wil hun standplaatsen aanwijzen en gelijk die van de bureaucratie is te wachten, kiest men niet op grond van hetgeen in bet belang van de bus diensten is, maar wel van hetgeen in het belang van het straatverkeer is. Wanneer tedere bus telkenmale' eenige minuten langer moet rijden dan strikt noodzakelijk is voor zijn traject, kost dat op den duur natuurlijk heel wat. Het laat zich dan ook aanzien, dat verschillende diensten het niet zullen kunnen volhouden. inmiddels heeft de directie van de tram nog lichtelijk-buikpijn gekregen van de concurrentie der bussen. Nog openbaart zich de ziekte alleen maar in mooie praatjes over plannen tot ver betering van de verbindingen, doch misschien komt er ten slotte iets van practische verbetering uit als het ge lukt de bussen te handhaven. De trammaatschappij zal aardig in den zak moeten tasten, want wil zij haar dienst verbeteren, dan zal zij heel wat motorwagens moeten aanschaffen en dat zal zij zeker niet sdoen als zij in de gaten krijgt dat in "ÏÖ26 de con cessie niet wordt verlengd. Met het oog op de belangrijke beslissing over deze concessie is het van gemeente-stand punt gezien ook zoo verkeerd, dat men het auto-wezen niet kalm zijn gang iaat gaan. Merkwaardig is het, dat het publiek zich aan alle kanten keert te gen den burgemeester en tegen de tram, hetgeen wel bewijst, dat de eerste slecht op de hoogte was van de toe standen in de verkeersbedrijven en hoe willekeurig Hij daarop heeft ingehakt. Het doet ons genoegen, dat het ver zet van alle kanten komt en dat men de oekase tot stopzetting, waarna de gedupeerden nederig om vergeving mo gen vragen, afkeurt. Misschien is het een waarschuwing voor een volgend geval. De bepalingen die men thans voor de bussen heeft opgesteld, zijn al zeer draconisch. Tot zelfs met de ta rieven laten Zij zich in en de politie izal de kaartjes waarmerken. Bepalingen omtrent veiligheid en omtrent deugde lijkheid van materiaal zijn zeer goed, maar hoe men de verdere tirannie kan motiveeren met een beroep op de taak die de gemeentelijke overheid heeft, is onbegrijpelijk. Het doet ons haast denken aan het geval in een dorpje, waar de stoom tram niet sneller mocht rijden dan een voetganger loopt, zoodat steeds een be ambte voor de tram uitwandelde om de „vaart" te markeeren. Het verkeer in een groote stad is een uiterst moeilijk vraagstuk, omdat het steeds grooter wordt, maar juist daarom is het zaak, dat het met beleid en overleg wordt behandeld. Wanneer men daarop gaat inhakken met groote messen, komt er niets van terecht. De overheid heeft in de oplossing van dit-vraagstuk een be- Tangrijke taak, maar helaas 'is geble ken, dat de overheid In Den 'Haag althans tin dit geval niet voor die taak berekend is. Te veel heeft de bu reaucratie de leiding geabad en ie wei nig het nuchtere verstand. Misschien wordt dat nog eens beter maat voor het oogenbiik, gezien de -discussies bij de begrootj-ng, hebben wij er niet vee! hoop op. EIBER. blijven, zooals u het tot nu toe geweest is, nietwaar, lieve juffrouw Wat er ook gebeuren moge, denk er aan, dat de beklagenswaardige oude dame in dit oogenbjik geen anderen troost en steun heeft dan u. In Use's trekken kwam geen verande ring, terwijl hij sprak. Haar bleeke lip pen had zij nog stijver samengedrukt, en nn trok het even om haar mond, toen zij vroeg U vreest dus, dokter, dat er iets verschrikkelijks kon gebeuren De dokter boog het hoofd en bleef zwijgen. En u meent dat nog heden Ik kan het uur niet vooruit zeggen. Ook grootere wonderen, dan dat er hier een ommekeer ten goede zou komen, zijn reeds geschied. Maar ik achtte het mijn plicht, u niet geheel onvoorbereid te laten. 'En als u verandering waar neemt, die u ongerust maakt, stuur dan terstond om mij. Hij ging en spoedig na zijn heengaan kwam de ontvangersweduwe in de zie kenkamer. Op de liefdevolle woorden van zijn moeder opende de patiënt lang zaam de oogen, maar geen glimlach verhelderde den somberen ernst van zijn trekken, geen aanmoedigend woord kwam als antwoord op haar vragen. Hij duldde, dat zij feeder zijn handen streel de, maar hij deed geen poging, de hare te vatten. AI de roerende bewijzen van haar moederliefde lieten hem koud en zonder deelneming, als ware zij een vreemde, die zich daar over hem boog. Ilse J fluisterde hij na een poos Zitting van Vrijdag 21 December, des namiddags 2 uur. GEMEENTE-BEGROOTING. Alvorens de begrooting voor 1924 werd behandeld, drong de voorzitter aan op beperking der discussiess. Van de gelegenheid "tot het houden van algemeene beschouwingen werd het eerst gebruik gemaakt door den heer Lindeljer. Hij zeide dat er bij deze begrooting wel aanleiding bestaat om het een en ander in het midden te brengen, vooral na de algemeene verkiezingen. De evenredige verkiezing geeft niet den uitslag weer, welke de kiezers wirden. Hij gaf toe dat in de hitte van den verkiezingsstrijd wel eens iets gedaan wordt, wat niet at te nauw genomen moet worden. Hij kwam echter op tegen de houding van de katholieken en anti-revolutionai ren bij de verkiezingen. De eerste door het overplakken van biljetten der S. D. A. P. en wat de tweede betreft met het verkiezingsblaadje. Wat de anti-revolu- tonairen in hun blaadje hebben gezegd kan niet door den beugel. Hiertegen moet hij met kracht protesteeren, vooral tegen de beschuldigingen aan het adres van de sociaal-democraten gericht kwam hij krachtig op en hij vroeg of de heer Van de Putte dit geschrijf voor zijn verantwoording durft nemen. Verder zette de heer Lindeijer het standpunt der S. D. A. P. uiteen, ten opzichte van de wethouders-verkiezing. In eerste instantie gevoelde de S. D. A. P. niet veel om aan de wethoudersver kiezing deel te nemen. Echter is dit standpunt verlaten, omdat zij van hun onthouding de rechtsche partijen niet wilden 'doen profiteeren. Er is toen sa menwerking gekomen van de linksche partijen, vooral ten opzichte van het nieuwe ziekenhuis. De linksche partijen hebben van hun meerderheid gebruik gemaakt, nadat bekend was dat de rechtsche partijen daarvan misbruik wilden maken. Hierna kwam hij tot de financiën. Over het algemeen keurt hij de finan- cieele politiek van Burg. en Weth. goed. Ook in de toekomst zal de belasting verminderd kunnen worden. Hij gaat van het standpunt uit dat in de aller eerste plaats de hoofdelijke omslag moet verlaagd worden. Hierna kwam hij tot de rechtsche voorstellen. In de eerste plaats de af schaffing der kermis. Zoolang er in piaats van de kermis geen algemeen neutraal volksfeest kan komen, is de S. D. A. P. niet bereid aan de afschaffing van de kermis mede te doen. Op alle feesten zijn menschen, die zich onwei- voegelijk gedragen. Ook de financieeie kant moet worden bekeken, want dan moeten er toch weer ƒ8000 op andere wijze gevonden .wor den. Vervolgens kwam ter sprake de pro gressieve bedrijfsbelasting. Hij zou er we! voor te vinden zijn dat de kleine bedrijven niet werden gedrukt. Door het voorstel van rechfsch zouden vooral de grootJindustrieeIen profiteeren. De groot-industrie kan de kleine las ten wel dragen aan de bedrijfsbelasting verbonden. De industrie jaagt de ge meente op kosten en daarom mogen deze industrieën wel iets aan de ge meente bijdragen. De middenstand is gebaat bij de vestiging van industrieën en si kosten -deze iets aan de gemeente, ■met een zwaren zucht. Waar is Ilse Hier, lieve Frans, was het ant woord, en als steeds boog zij haar ge laat dicht over 't zijne. Verlang je iets Ja, en nadat hij minutenlang had gezwegen, voegde hij er aan toe Weet je ook, Ilse, dat ik ga ster ven Zeker niet, Frans. Hoe kom je op die ieelijkc gedachten Neen, je zult leven en wij -zuilen heel gelukkig zijn. Neen, het is voorbij spoedig spoedig. Maar vóór ik sterf, Ilse, moet jij me nog wat beloven Hoe dapper zij tot nu toe geweest was, thans dreigden haar beenen haar den dienst te weigeren, en zij zonk naast het bed op de knieën. Frans ik smeek je ik be zweer je spreek niet zoo. Denk veel meer aan je herstel. Zoo niet om mij, dan toch terwille van je moeder mag je den moed niet laten zakken. Mijn zoon mijij zoon mijn lieve, lieve zoon, smeekte nu ook met trillende stem de oude vrouw. Maar hij hoorde haar niet. Zij was voor hem blijkbaar niet aanwezig. Je moet mij wat beloven, Ilse, her haalde hij, en zijn oogen kregen een zonderlinge uitdrukking. Neen, niet be loven zweren moet je het mij hoor je zweren bij alles wat je dierbaar is bij het leven van je broeder Ik wil immers alles doen, wat je verlangt, maar zoo'n eed nietwaar, zoo'n eed zal niet noodig zijn Toch toch ik kan niet rustig sterven, als je het mij weigert. Wil je, deze moet de gemeente op den koop toenemen. Hij kwam er tegen op de belasting op de arbeiders te verhalen. Dat is de verkeerde taktiek. De voorstellen van de rechtsche frac tie zullen in het geheel ongeveer 16000 a 17000 minder in de gemeentekas brengen. De rechtsche fractie vyjl deze kosten verhalen op de gemeente-ambte naren. Het tekort zal dan uitsluitend moeten woróen gedekt door het ge meente-personeel. Dit noemde hij niet rechtvaardig. Ook in de Prov. Staten heeft de heer Van de Putte dezen zomer nog gezegd dat de kosten van levens onderhoud niet zoo zijn gedaald om de loonen te verminderen. IJu de belastingdruk telkens minder wodt en de begrooting sluitend is, is er geen reden pensioen aftrek toe te staan. In het georganiseerd overleg is de ver lengde werktijd wei aanvaard, wat reeds ^en salarisverlaging beteekent. Nog een enkel woord sprak de heer Lindeijer over het adres van Óen Christ. Besturenbond, betreflende den ver hoogden kinderaftrek. De S. D. A. P. wil daaraan gaarne medewerken, doch thans kan dit nog niet gedaan worden, omdat de gevolgen nog niet zijn te overzien. De tegenwoordige regeling is te wijten aan de rechtsche raadsleden. Verder besprak de heer Lindeijer de gemeentelijke grondpolitiek en den woningbouw. Vooral ten opzichte van -tie onbewoonbaarverklaring is nog weinig door Burg. en Weth. gedaan. Er bestaat r.og steeds een achterstand ten opzichte van den woningbouw. Hij brengt hulde aan Burg. en Weth., dat zij steeds steun hebben verleend aan het bouwen van nieuwe woningen. Hij twijfelt niet dat Burg. en Weth. overleg zullen plegen met de onderwij zers-organisaties ten opzichte van de in 1924 in te voeren reorganisatie van het onderwijs. Wat de plannen van een nieuw zie kenhuis betreft, geloofde hij wel dat Burg. en Weth. 1924 met nadere plan nen bij den raad zullen komen. De geneeskundige armenverzorging dient geheel te loopen over regenten van het gasthuis. Regenten zijn wei be reid ïn dezen geest de zaak op te los sen. Tenslotte sprak hij nog over de adressen van de drankbestrijding. Hij is geen voorstander van drankbestrijding. Door voorlichting en eigen voorbeeld dient men den drank te bestrijden. dat ik in wanhoop - Neen Zeg, wat ik zal zweren, je ziet, ik ben bereid, het-te doen Zweer mij, dat je hem nooit zult ioebehooren zweer Maar wien zou ijc dan toebehoo- ren, zoo niet jou, Frans Ik weet im mers niet eens, over wien je spreekt Je weet het hijgde hij. Theo- door Rudek jij hebt hem lief maar hij zal niet... Ik zweer het, Frans. Maar ik smeek je wees bedaard ik blijf je trouw ik Mijn zoon Barmhartige hemel, neem mij maar niet mijn zoon Hartverscheurende wanhoopskreten waren het, die plotseling door het stilte huis klonken. De verpleegster, die ge kleed in de naaste kamer sluimerde, kwam bleek van schrik binnen, en een enkele blik zei haar, wat hier gebeurd was. Ilse lag in onmacht, de ongeluk kige moeder had zich over het bed ge worpen en omklemde haar dooden zoon. HOOFDSTUK XII. e&n Nog sprak de heer Lindeijer over de werkwijze bij het havenbedrijf. De door de directie in te voeren werkwijze kon hij niet goedkeuren. Als er bezuinigd moet worden, moet deze niet te veel in één richting gezocht worden. Hij bepleitte nog eens de instelling van een havenreserve, wat hij in het belang van een goede organisatie noodig acht. De heer Van de Putte wenschte geen algemeene beschouwingen te houden. Het antwoord van Burg. en Weth. op het rapport van de gemeente-begroo ting heeft de rechtsche fractie teleur gesteld. De verschillende voorstellen zuiien worden gehandhaafdalleen zal worden ingetrokken het voorstel tot afschaffing van de opcenten op de vermogensbelasting. De wethoudersbenoeming werd nog eens besproken en de houding van den heer Huson niet goedgekeurd." Hij wilde hierop niet nader ingaan. Tegenover Burg. en Weth. zal de; rechtsche fractie een lovale houding aannemen. ïn antwoord aan den heer Lindeijer zeide de heer Van de Putte, dat de so ciaal-democratisch idee leidt tot de revolutie. De heer Hensel wilde de crediet- waardigheid der gemeente zoo sterk mogelijk maken, teneinde den belas tingdruk te verminderen. Hij noemde den financieeien toestand der gemeente niet zoo heel gunstig, vooral waar een groote leening moet worden aange- Op een lentewarmen, zonnigen April dag kon de weduwe voor het eerst weer het huis verlaten, om, op Use's arm ge steund, een langzame wandeling door den tuin te maken. Uit de kale twijgen der struiken kwamen de eerste groene knoppen, en boven in de biaderlooze boomen klonk blij vogelgekwetter. Maar het hart van de bleeke oude vrouw bleef ongeroerd bij al dit veel belovende voorjaarsleven rondom haar. Zij voelde niets van het heerlijk, geluk kig gevoel van genezing als een last drukte de zekerheid van langzaam ge zond worden op haar hark-Zij klaagde en jammerde weliswaar niet meer als in de eerste dagen van haar zoon. De overmaat van zielelijden en lichamelijk leed had haar geduldig en stil doen worden. Wel maakte het zien van eèn voor werp, dat haar aan hem herinnerde en wat in dit huis deed dat niet haar opnieuw tot schreiens bewogen, maar het gebeurde niet meer met wan hopig snikken, doch de brandende tra nen vloeide zacht over de verwelkte wangen als bloeddruppels uit een steeds opnieuw bloedende wonde. Dat al haar gedachten den doode toebe hoorden hoe had dat anders kunnen zijn, waar reeds de levende heel den inhoud van haar leven had uitgemaakt. En dat zij onophoudelijk van hem spre ken kon, dat er een wezen was, dat niet moede werd haar geduldig en liefdevol, deelnemend en medegevoelend aan te hooren dat alleen bewaarde de oude vrouw voor die stompzinnige zwaar moedigheid, die vroeger óf later haar verstand zou hebben verwoest. Een werkelijke vereering was het, die in het oude grijze huis met het aanden ken van Frans Steinacker bedreven werd. Op heel de wijde wereld waren er slechts deze twee, die om hem treur den. Zij voerden geen levendige ge sprekken met elkander kwartieren lang zaten ze bijeen, dat er geen woord werd gezegd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1