VRIJDAG 21 DECEMBER A. J. P's Kerstpudding GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provincienieuws «i No 301 VLISSINGSCHE COURANT 9 t PENSIOENEN. Afgifte attestatiën de vita. De Burgemeester van Vlissingen, gelet op de bepalingen omtrent de betaling van een pensioen ingeval van overlijden van den belanghebbende, voorkomende in de Militaire pensioenwetten van de Zee- en Landmacht 1922 (Stbl. 65 en 66) en de Burgerlijke Pensioenwet (Stbl. 240), brengt het navolgende ter kennis van belangheb benden lm verband met genoemde bepalingen zullen de attestatiën de vita, benoodigd voor de ontvangst van die pensioenen, voortaan alhier verkrijgbaar worden ge steld ten stadhuize (4e afdeeling) op of na de le van de tweede maand van het kwar taal waarover ze verschuldigd zijn in casu op of na 1 Februari, 1 Mel, 1 Augustus en 1 November. Hiervan '•zijn uitgezonderd de attestatiën de vita welke worden afgegeven voor de ontvangst van pensioenstermijnen die reeds verstreken zijn. De bestaande rege ling blijft van kracht voor de afgifte van attestatiën de vita betreffende kerkelijke pensioenen, voor die van de weduwen van de broeders in de Orde van den Nederland- schen Leeuw en die van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vlissingen, 21 December 1923. De Burgemeester vap Vlissingen, VAN WOELDEREN. De kabinetscrisis. De heer Frowein deelde aan den cor respondent van „de Tel." mede, dat hem van een portefeuillewisseling als door „de Maasbode" medegedeeld, niets bekend is. Hij noemde het bericht, wat hem betreft, absoluut onjuist. Uitvoer van varkensvleesch naar Engeland. De redacteur van „de Maasbode" te 'Londen seint De Engelsche varkensmarkt, die een groot tekort heeft tengevolge van het uitbreken van mond- en klauwzeer, wordt aangevuld door groote scheeps ladingen Nederlandsch varkensvleesch, dat uit Vlissingen te Folkestone aan komt. Meer dan duizend ton zijn reeds ontscheept. Alvorens in speciale treinen naar verschillende centra te worden vervoerd, wordt het vleesch geïnspec teerd. Afschaffing zakelijke bedrijfsbelasting. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de minister van binnenlandsche zaken een wetsontwerp tot wijziging van art. 240 der Gemeentewet in gereedheid gebracht, dat de afschaffing van de zakelijke belasting op 't bedrijf beoogt, met ingang van 1 Januari 1924. Het blad deelt dit bericht onder voor behoud mede, omdat wij niet begrijpen hoe de gemeenten dan een aequivalent moeten vinden voor de reeds uit die belasting voor 1924 geraamde inkom sten, en het ons twijfelachtig voorkomt, dat een demissionair minister de indie ning van een dergelijk wetsontwerp voorbereidt. Concurrentie tusschen tram en autobus. De electrische tram te Rotterdam ver voerde over de eerste drie kwartalen 39.577.010 reizigers en ontving een be drag van 4.429.000 het vorige jaar was de verhouding 45.316.524 reizigers met een ontvangst van 4.833.229. De ontvangsten zijn dus verminderd met 404.000. De stoomtram naar de Zuid-Holland- sche eilanden ontving 757.000 tegen 895.500 het vorige jaar aan personen vervoer, benevens 598.000 tegen vervoer. De loop der bevolking. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft een statistiek uitgegeven van den loop der bevolking van Nederland over 1922. Daaruit blijkt dat de bevolking op 1 Januari 1830 bedroeg 2.613.487 en in 1922 7.086.913. De cijfers der tabel wijzensedert 1840 op een steeds vermeerderende toe neming der bevolking, die het geringst is tusschen 1859 en 1869, toen zij zoo goed als gelijk was aan die van 1849 1859, het grootst was zij tusschen 1869 en 1879 toen de vermeerdering der toe neming niet minder dan 0.34 be droeg. Vrij groot was zij ook van 1899 op 1909 0.15 en in het jaar 1921 ruim 0.18 In 1922 is de vermeerde ring der bevolking vergeleken met het vorieg jaar 0.06 minder. Het aantal vrouwen is op al de tijd stippen van waarneming in ons land steeds grooter geweest dan het aantal mannen, niettegenstaande er steeds meer jongens dan meisjes geboren worden, nl. 105 jongens tegen -00 meisjes. De vermindering van dat vrouwensurplus van 1045 in 1830 tot 1013 op 1000 mannen in 1921 is, naast een onbeduidende daling van het jon gensoverschot bij de geboorte, in hoofd zaak het gevolg van de daling der sterf te, die, zoolang betrouwbare bevol- kingsstatistische gegevens zijn verza meld, meer het mannelijke dan het vrouwelijke geslacht is ten goede geko men. In 1922 is de verhouding weer iets grooter (1014) waarop vooral het feit, dat zich ruim 12.000 meer vrouwen dan mannen uit het buiutenland in ons land hebben gevestigd van invloed zal zijn geweest. De vermeerdering der bevolking in ons land is zoo goed als geheel het gevolg van geboorte-overschotten bo ven sterfte, omdat ons land gemiddeld meer door vertrek van personen uit ons land verliest dan het aan nieuwe be woners door vestiging wint. Sedert 1 Jan. 1840 toen de bevolking 2.860.559 zielen bedroeg, zijn in ons land tot 1920 4.300.648 kinderen meer geboren dan er personeq zijn gestorven, zoodat, in dien geen vestiging of vertrek had plaats gehad, de volkstelling van 1920 een bevolking zou hebben aangewezen van 7.161.207, terwijl er slechts zijn ge teld 6.865.314. Hieruit volgt dat ons land door meer vertrek dan vestiging uit vreemde landen 295.893 heeft ver loren, dat is gemiddeld pl.m. 3650 per jaar. GEMEENTERAAD VAN SOUBURG Woensdag kwam de gemeenteraad in voltallige zitting bijeen. Voorzitter de heer W. N. Jobse. De voorzitter deelde na opening mede, dat den burgemeester verlof was toege staan van 12 tot 27 December. Ingekomen was een schrijven van de di rectie der Vlissingsche Duinwaterleiding- maatschappij, berichtende, dat op het ver zoek om aansluiting van de gemeente aan het buizennet; voorloopig niet kan inge gaan worden. Na vele discussie besloot de raad een schrijven te richten aan de directie waarin deze zijn spijt uitspreekt over de door de directie genomen beslissing. Be sloten werd, dat Burg. en Weth. over deze zaak met de directie in verbinding zullen blijven. Door het bestuur der bouwvereeniging was aan Burg. en Weth. een verzoek ge richt, om de nog aan den aannemer ver schuldigde gelden te betalen uit een geld- leening, door de gemeente aan te gaan. De voorzitter las 'het verzoek voor, waar uit bleek, dat nog een som van circa 5000 aan de aannemers moet betaald worden, welke het rijk "niet betaalt. Uit de toelich ting door den voorzitter bfeök, dat deze post ontstaan is door de kappenverhooging. Verder zeide de voorzitter, dat het be stuur der bouwvereeniging geenerlei blaam treft, bij het gehouden onderzoek door een accountant van het 'rijk werd alles in de beste orde bevonden. De heer Brouwer dankte den voorzitter voor deze mededeeling. De heer Cijsou-w meende, dat een ver zoek aan den raad moest gericht zijn en wilde het verzoek aanhouden tot -de bur gemeester weer in functie is. De 'neer De Priester ontraadde dit en zeide dat,behandeling in het belang der ge meente is. De heer Brouwer wilde den penning meester mededeeling laten doen omtrent de financiën. De voorzitter vroeg of de heer Cijsouw zijn voorstel tot aanhouding (handhaafde, daar dan over dit voorstel eerst gestemd kan worden, daar bij aanneming verdere discussies overbodig zijn. De heer Cysouw zeide zijn voorstel te handhaven. Het voorstel tot aanhouding in stemming gebracht, werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Brouwer en De Priester. Een voorstel van Burg. en Weth. tot wij ziging van art. 7 der verordening op de vee- en vleeschkeuringsdienst werd na be spreking en toelichting door den heer Melis, besloten te doen blijven zooals het nu is. Ter tafel kwam een ontwerp-overeen- komst van overgave en overname van het roeiboot-veer te Abeele. De heer Holthuijzen vroeg inlichtingen omtrent c'e in het ontwerp genoemde ont vangsten. De voorzitter antwoordde dat de ontvangsten zijn een subsidie van 1000 van het rijk, waarvan de gemeente de be diening van het pontveer en het onderhoud moet bekostigen. De heer Suurmond wilde in de overeen komst bepaald zien, dat het noodzakelijk overzetten van belanghebbenden op Zon dag kosteloos zal geschieden en de rege ling der uren van overvaart over te laten aan Burg. en Weth. De heer Brouwer wilde ook de mogelijk heid opgenomen zien, dat op Zondag overgezet moet worden niet alleen voor be langhebbenden maar voor allen. Het voorstel Brouwer, in stemming ge bracht, werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Het voorstel Suurmond werd aangenomen met 10 tegen 1 stem. Tegen was de heer Melis. Hierna werd de ge heele ontwerp-overeerakomst aangenomen. Voorlezing geschiedde van een adres der vereeniging „het Groene Kruis", houdende hetverzoek, maatregelen te nemen tegen den onaangenamen reuk door sommige slooten verspreid. De voorzitter lichtte toe, dat door vele slooten een onaangename geur wordt verspreid, maar zeide dat hét publiek niet medewerkt om verbetering te brengen en wilde het adres voor kennisge ving aannemen. De heer La Soe beklaagde zich over te weinig toezicht der politie en noemde en kele dingen die voor de politie gemakkelijk te constateeren zijn. De voorzitter zal de politie op verscherpt toezicht wijzen. De heer Brouwer wees op een onhoud- baren toestand in de Nieuwstraat. De heer Melis wees op een sloot in de Kanaalstraat en aan de Vlissingsche straat. Algemeen was de raad van oordeel, dat verbetering' een dringende behoefte is. De voorzitter zeide dat alleen verscherpt poli tietoezicht eenige verbetering kan brengen. De heer SuurmoncJ zeide dat de oorzaak is, dat geen voldoende rioleering bestaat en meende, dat geen afdoende maatregelen te nemen zijn, dan door geheele rioleering, wat om de groote kosten niet kan geschie den. De heer Melis wilde dat het hoofd der politie met de veldwachters de verschil lende stinkplaatsen zal bezoeken en de po litie er op wijzen daar scherp toezicht te houden, wat \yel eenige verbetering zal brengen en gaf den raad in overweging mét rioleering te beginnen. De voorzitter wees er op, dat uitmon ding voor aan te leggen rioleering op som mige plaatsen een gróót bezwaar is. De heer Lasoe wilde vangbakkeii in de slooten aanbrengen en deze op tijd laten ledigen door den reinigingsdienst. De heer De priester zeide, dat uit de ge voerde discussie gebleken is, dat tweeërlei oorzaken' aanwezig zijn tot verontreiniging der slooten ten eerste geschiedt dit door de bewoners zelf en ten tweede door de uitloozing der rioleermgén en stélde daar- ofn voOr, die slooten, die aansluiting heb ben op de rioleering, direct te dempen. De heer Melis stelde voor, deze zaak te verwijzén naar de werkloozencommissie, om in een volgende vergadering met een plan en kostenberekening ter tafel te ko men. De heer De Priester kon zich hiermede vereenigen en met algemeene stemmen werd aldus besloten. Naar aanleiding van een adres van het bestuur der vereeniging „School voor Christ. Volksonderwijs", tot het verleenen eeriër bijdrage aan de avondschool in de Julianaschöoi; stelden Burg. en Weth. voor op dit adres afwijzend te beschikken. De heer Kodde wees er op, dat 27 leer lingen gebruik maken van het onderwijs gegeven op de avondschool in de Juliana- school en 23 leerlingen op de openbare school, zóodat het billijk is ook de lesuren aan de Julianasch'ool te betalen, temeer daar wanneer deze leerlingen alle in de openbare school waren ondergebracht, deze toch ook zouden betaald worden. De beer Cijsouw zeide, dat de onder wijzers van Chr. Volksonderwijs niet gesol liciteerd hebben voor het geven van on derwijs aan de avondschool op de open bare school, omdat het daar gegeven on derwijs neutraal moet zijn en sloot zich aan bij het gesprokene door den heer Kodde. Den heerjDe Priester bevreemdde het, dat deze vraad hier is gekomen. Hij besprak het eerste adres dat van het bestuur hier is gekomen en zeide een onderzoek bij de onderteekenaars van het adres te hebben ingesteld, waaruit blijkt, dat zes ondertee kenaars'niet 'hadden geteekend, omdat zij Chr. Onderwijs begeerden, maar om aller lei andere reden. 'v De heer Kodde wees er nogmaals op, dat door te late aangifte niet bekend was hoe veel leerlingen op de Julianaschool avond- schoolonderwijs begeerden. Was dit be kend geweest, dan, meende de heer Kodde, zou de raad uit billijkheidsoogpunt zeker anders besloten hebben en riep thans deze billijkheid in. De heer Cijsouw stemde toe, dat het ge zegde van den heer De Priester waarheid bevat en dat geteekend is door ouders^lie dit niet hadden behoóren te doen. De heer Suurmond wees er op, dat ieder ouder het recht heeft om onderwijs voor zijn kinderen te begeeren, dat overeen komt met de gezinsopvoeding en zeide dat de heere.i van links een onrecht bestendi gen, door gelden uit de publieke kas te voteeren voor de openbare school en niet voor de Chr. school. De heer Melis bepleitte het goed recht van het ingediende verzoek. De heer De Priester las een missieve van Ged. Staten voor, die voorstaat, het avondschoolonderwijs zooveel mogelijk, ter beperking der kosten, op één school te geven. De heer Holthuijzen betwistte de gezeg den van de heeren Melis en Suurmond, dat links niet toegeeflijk is voor het Christ, ónderwijs, maar het Chr. onderwijs kost te veel. Het verzoek in stemming gebracht werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen, rechts tegen links. Burg. en Weth. stelden voor een veror dening vast te stellen betreffende het ver halen van pensioenbijdragen op de ge meente-ambtenaren. De heer De Priester zeide, dat zijn frac tie niet mede zal doen om een verkapte loonsverlaging in te voeren en zeide, dat de gemeente voor moet gaan in het geven van premievrij pensioen. De voorzitter antwoordde den heer De Priester, dat het rijk de gemeenten voor gaat en het niet is om de ambtenaren te treffen, maar uit bezuiniging. De heer Arendse stelde voor, een pen sioenbijdrage te laten betalen als volgt van een salaris boven ƒ4000 7 aftrek, van twee tot vier duizend gulden 6 be neden ƒ2000 tot ƒ1200 5 beneden ƒ1200 vrij. De heer De Priester stelde voor het pen sioen premievrij te doen zijn. Het voorstel De Priester het eerst in stemming gebracht werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Het voorstel-Arendse werd verworpen met 9 tegen 2 stemmen. Het voorstel van Burg. en Weth. om 8Vi pensioensbijdrage te heffen werd hierna aangenomen. Een voorstel van Burg.' en Weth., om een leerkracht aan de openbare school in ver band met (het aantal leerlingen met 1 Ja nuari 1924 op wachtgeld te stellen, werd door den voorzitter toegelicht en gewezen op de kosten die bij behouden hieruit voor de gemeente zouden ontstaan, temeer daar dan ook de bijzondere scholen het recht hebben om een overtalligen onderwijzer te houden op kosten van de gemeente. Burg. en Weth. hadden advies gevraagd van den schoolopziener en deze adviseerde den oud sten onderwijzer te ontslaan. De voorzitter stelde voor, de discussie in gesloten zitting te voeren. Alzoo werd be- a sloten en de openbare vergadering ge schorst. De openbare vergadering heropend zijn de werd met algemeene stemmen besloten een onderwijzer aan dé openbare school te ontslaan en deze op wachtgeld te stellen. Met 6 stemmen werd besloten den heer Zegelaar te ontslaan met 1 Januari a.s. twee wilden mej. Duvekot ontslaan, 1 mej. Luijmes, 1 stem was van onwaarde en 1 blanco uitgebracht. Eenige opmerkingen van Ged. Staten be treffende de begrooting 1924, werdén goed gekeurd. Door de werkloozencommissie werd den raad een regeling voorgelegd, waarover een zeer breede discussie ontstond èh veel verscb.il van meening zich openbaarde, zoo dat op voorstel van den heer Melis met algemeene stemmen werd besloten de ver gadering te verdagen tot Donderdagavond half acht. Vergadering van Donderdagavond. In voltallige zitting werden de besprekin gen voortgezet. Het volgende voorstel van uitkeering van de meerderheid der com missie voor werkloozenzorg, werd door den heer De Priester nogmaals verdedigd 1. Aan gehuwden of kostwinners, geor- ganiseerden 16 per week, ongeorganiseer den 15 pér week 2. ongehuwden, kost gangers niet bij ouders inwonend, georga- niseerden 11 per week, ongeorganiseerden 10 per week 3. ongehuwden bij ouders inwonend, georganiseerden ƒ11 per week, ongeorganiseerd ƒ10 per week. De uitkee ring wordt verhoogd met 75 cent per dag wanneer er meer dan 2 kinderen zijn boven het 2e kind. Deze regeling van de meerderheid der commissie in stemming gebracht, werd punt 1 met 8 tegen 3 stemmen verworpen vóór de heeren Jobse, Brouwer en De Pries ter. Punt 2 werd eveneens verworpen met 9 tegen 2 stemmen vóór de heeren Brou wer en De Priester. Punt 3 ook verworpen met 9 tegen 2 stemmen vóór de heeren Brouwer en De Priester. Namens de minderheid der commissie voor werkloozenzorg, stelde de heer Cij souw nu de volgende regeling van uitkee ring voor 1. aan hoofden van gezinnen en kostwinners 10 per week idem met minder dan 3 kinderen 12 per week idem met meer dan 2 kinderen 75 cent per kind en per week toeslag. Voor alle geor ganiseerden 75 cent per week meer 2. Aan ongehuwden (kostgangers) niet bij ouders rnwonend, die 4 weken werkeloos zijn, 8 per week, georganiseerden 75 cent per week meer 3. Aan ongehuwden bij ouders inwonend, waar een gezinsinkomen is van ƒ20 of meer per week, wordt geen steun verleend. Ieder geval afzonderlijk te beoordeelen door de werkloozencommissie. Bij werkverschaffing wordt een dagloon- berekend van 2 per dag. Feestdagen zul len worden uitbetaald. Pensioen en ouder domsrente komen voor gezinsinkomen in mindering voor uitkeering. Punt 1 dezer regeling werd aangenomen met 9 tegen 2 stemmen tegen de heeren De Priester en Brouwer. Punt 2 werd aan genomen met 9 tegen 2 stemmen tegen de heeren Brouwer en De Priester. Punt 3 werd aangenomen met 6 tegen 5 stemmen; tegen de heeren Melis, Suurmond, Lasoe, Brouwer en De Priester. Een tusschentijds voorstel van den heer Brouwer, om een uitkeering te geven aan hoofden van gezinnen zonder kinderen 14 per week, met 1 kind 14.50, met 2 kin deren ƒ15, met 3 kinderen ƒ15.50, met 4 of meer ƒ16.50 en ƒ1 voor de georgani seerden meer per week, werd verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Vóór de heeren La Soe, Brouwer en De Priester. Nadat het voorstel-Cijsouw in zijn ge heel was aangenomen, wilde de heer Brou wer nog bepalen, dat bij constateeren van openbare dronkenschap van steuntrekken- den of hen die aan de werkverschaffing zijn, deze onmiddellijk te schrappen. Uua- niem keurde de raad dezen te nemen maat regel goed. Besloten werd deze aangeno men regeling van uitkeering aan de werk loozencommissie mede te deelen. VLISSINGEN, 21 DECEMBER. Begrafenis dr. Merckens. Buitengewoon groot was de belang stelling toen wijlen de heer dr. P. Mer ckens gisteren naar zijn laatste rust plaats werd gebracht. Reeds lang voor dat de stoet op het graf aankwam, werden daar tal van autoriteiten en een zeer groot aantal vrienden en belang stellenden, zoowel van hier als elders, opgemerkt. Onder de autoriteiten noemen wij in de eerste plaats den Commissaris der Koningin met enkele leden van Ged. Staten, leden van de Prov. Staten, het geheele college van Burg. en Weth. met den secretaris, vele leden van den ge meenteraad, den gemeente-ontvanger, directeur van gemeente-werken enz. Van de takken van provincialen dienst waren ook vele vertegenwoordi gers op den doodenakker, terwijl verder werden opgemerkt de meeste doktoren te dezer stede en bestuursleden van Jen geneeskundigen kring op Walcheren. Van verschillende andere colleges en vereenigingen, waarin wijlen dr. Mer ckens zitting had, van het college van notabelen der Ned. Herv. gemeente, van de vereeniging „Vrederust", van de Christ, school in de Palingstraat, waren vertegenwoordigers bij de droeve plechtigheid aanwezig, alsmede een deputatie van het bestuur der anti-rev. kiesvereeniging alhier. Ook de directie van den provinciaien stoombootdienst met een deputatie van INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, proningen het personeel van genoemden dienst woonde de teraardebestelling bij. Ver der de provinciale bibliothecaris en ver tegenwoordigers van de Prov. Zeeuw- sche Electriciteits-maatschappij. Nadat de kist, die onder een schat van bloemen was bedolven, in de groe ve was neergelaten, trad het eerst naar voren de Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. Quarles van Ufford, die bij de open groeve een woord van af scheid sprak. Hij herdacht het groote verlies dat de familie door het overlij den van dr. Merckens heeft getroffen. Innig medelijden heeft spreker met de nabestaanden en hoopte dat het tot troost moge strekken dat dr. Merckens in zijn Heiland is overleden. Na hartelijke troostwoorden tot de familieleden te hebben gericht wees de Commissaris op het werkzaam leven van den overledene, die eerst als lid van den gemeenteraad te Vlissingen, vervolgens als lid van de Prov. Stalen en als lid van Ged. Staten zooveel heeft gedaan wat het algemeen belang kon bevorderen. Hij bracht dr. Merckens dank voor alles wat hij voor de provincie heeft gedaan, en wenschte hem een rust zacht toe. De burgemeester, de heer C. A. van Woeideren, schetste het verlies dat de gemeente heeft geleden door het over lijden van dr. Merckens. Hij had een bijzondere liefde voor de stad zijner inwoning, hoewel hij hier niet geboren was. In den gemeenteraad nam hij steeds ijverig deel aan de discussies en ook in verschillende commissies uit den raad is hij zeer nuttig werkzaam ge weest, vooral in de commissie voor werkverschaffing en in de huurcommis- sie. Hoe zijn heengaan betreurd wordt, blijkt wel het best uit de groote be langstelling bij zijn begrafenis. Wij werden dan ook allen diep ge troffen, toen wij den zwaren slag ver namen dat dr. Merckens was overleden. De burgemeester herdacht de aange name samenwerking en zijn minzamen omgang. Dr. Merckens zal niet vergeten wor den. Zijn nagedachtenis zal in eere ge houden' worden. Rust in vrede in Vlis singsche aarde, na welbesteden arbeid, aldus eindigde de burgemeester. De volgende spreker, de heer ds. C. L. Voorhoeve, behoefde niet veel meer te zeggen na hetgeen bij den rouwdienst in het sterfhuis is gezegd. Alleen wilde hij als voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente dank brengen voor al hetgeen dr. Merckens voor deze kerk heeft gedaan. De heer mr. P. Dielenian sprak na mens de protestantsch rechfsche Sta- tenclub en meer in het bijzonder na mens de anti-revolutionaire fractie. Wij waren allen diep getroffen toen wij het overlijden van dr. Merckens vernamen. Op de middaghoogte van zijn leven is hij van ons weg gerukt. Gods doen is wonderlijk cn groot, dat blijkt ook thans weer nu wij bij deze geopende groeve staan, God trooste de vrouw en kinderen bij dit zeer zwaar verlies. Namens de anti-rev. kiesvereeniging werd gesproken door den heer G. van de Putte, die er aan herinnerde dat dr. Merckens in 1905 lid van de anti-rev. kiesvereeniging werd en dat met volle overtuiging. De anti-revolutionaire par- tij was in die dagen klein, doch dr. Merckens schaamde zich den Christus niet. Hij werkte met kracht mede aan de handhaving van Gods woord op maatschappelijk en staatkundig gebied. De heer Van de Putte bracht in her innering dat hij van 1907 tot 1922 met hem samengewerkt heeft in den ge meenteraad en hem daar heeft leeren kennen als iemand van buitengewone gaven. Het groote verlies dat door het over lijden van dr. Merckens geleden wordt, toonde ook de heer Van de Putte nog aan, doch hij dankte God voor wat Hij in dr. Merckens gegeven heeft en het strekte spr. tot troost dat wij niet treu ren als zij die geen hoop meer hebben. Ook namens het bestuur der vereeni ging tot christ. verzorging van krank zinnigen in Zeeland „Vrederust" her dacht de heer v. d. Putte nog het groote verlies dat ook deze stichting heeft ge leden door het afsterven van dr. Mer ckens. Met zijn liefdevol hart heeft hij veel voor deze stichting en de ver pleegden gedaan, hij was enkele jaren bestuurslid van deze stichting, doch moest wegens drukke werkzaamheden hiervoor bedanken. De heer L. Weijl uit Middelburg, de volgende spreker, voerde het woord namens den Geneeskundigen Kring op Walcheren en bracht een laatsten groet aan collega Merckens. De heer J. P. Vermaas sprak als oud-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1