GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Provineienieuws AFSLUITING BOSGHJESWEG. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door hen, krach tens een aan hen door Gedeputeerde Staten van Zeeland verleende vergunning in ver band met het aanbrengen van een verhar ding met steenslag, den Boschjesweg tus- schen den Singelweg en de Anjelieremaan, voor het openbaar verkeer met tij- en voertuigen en vee is afgesloten van 19 De cember 1923 tot en met 23 Januari 1924. Vlissingen, 19 December 1923. Burg.- en Weth. voornoemd, •VAN' WOELDËREN. De Secretaris, F. BISSCHOFé De loonsverlaging bij de Nederlandsche spoorwegen. De bond van ambtenaren bij .de Ned. Spoorwegen (B.A.N.S.) heeft aan de ■organisaties van. spoorwegpersoneel n verzoek gericht om een conferentie bij te wonen, waarin over samenwerking ten aanzien van de door de directie voorgestelde maatregelen, gesproken zou kunnen worden. Zoowel de R. K. Bond van spoorweg personeel St. Raphael als de Protes- tantsch Christelijke bond zijn bereid man deze samenspreking deel te nemen. Handelsvoorlichting. Het hoofdbestuur der Nederlandsche 'Maatschappij voor Handel en Nijverheid 'heeft een lijst samengesteld van de verschillende inlichtingen, die op het gebied der Handelsvoorlichting kunnen worden gevraagd, met vermelding van die bureaux en lichamen, welke in elk geval voor het verstrekken van voor lichting in aanmerking komen. Indien ieder belanghebbende zich aan deze lijst houdt en uitsluitend inlichtin gen vraagt aan het aangewezen bureau of lichaam, zal onnoodig dubbel werk worden voorkomen en zoodoende eenerzijds snellere en betere voorlich ting van 'belanghebbenden, anderzijds bezuiniging bevorderd worden. Dat deze 'lijst gewaardeerd wordt, bewijst de tweede en vefheterde oplage, welke thans 'is verschenen. Voor postzegelverzamelaars. Bij dienstorder is door den directeur- generaal ter kennis 'van het personeel gebracht dat aan verzoeken van het publiek, om Nederlandsche post- en frankeerzegels, welke niet op stukken zijn gehecht, van een afdruk van den dagteekeningsstempei voortaan moet worden voldaan en dat de afstempeling van die niet opgeplakte zegels mede ter voorkoming van beschadiging, met zorg behoort te geschieden. Kalenders. Tegen het eind van het jaar krijgen wij altijd een heele serie kalenders toe gezonden, de eene al mooier afgewerkt dan de andere. In de eerste plaats mogen wij zeker wel noemen den Nederlandschen Pesta- lozzi kalender. Daarin komen tal van nuttige gegevens voor. Wij noemen vooral de portretten van groote man nen met een passend bijschrift, ge plaatst op den datum van geboorte van deze bekende mannen. De geheele inhoud van dezen kalen der is rijk aan wetenswaardigheden. De Nieuwe Eerste Nederlandsche zond ons een mooien portefeuille-alma nak. De Rotterdamsehe Lloyd geeft even eens een werkelijk practischen reclame- kalender uit. De silhouetten-kalender van W. Hiia- rius Wzn. te Almelo is mooi afgewerkt en de silhouetten geven blijk van dege lijk werk. Een practische wand-kaiender is uit gegeven door de verzekering-maatsch. „de Nieuwe Boerhaave" te 's-Graren- hage. De teekenaar, de heer D. de Haan, heeft alle eer van zijn werk. De vloei-kalender „The Three Castles", tobacco and sigarettes is al bijzonder fraai. VLISSINGEN, 19 DECEA1BER. Kerstconcert. Het gaat behooren tot de geestelijke bezittingen van onze stad het Kerst concert, waar de naam Höfelein aan ver bonden is en waar de heer en mevrouw Höfelein de ziel van zijn. Hét is bekend, dat het doel van dit concert liefdadig is en wel bestaat uit steun aan behoeftige Duitsche kinderen. Gisterenavond had dan weder zoo een uitvoering plaats en wel in het Concertgebouw in de Emmastraat, dat met groen en kerstboomen was versierd. De bezoekers zijn op dezen avond een drachtig bijeen en zij zijn solidair in de in stemming, terwijl onbewust is bepaald, dat men zijn stemming niet laat verstoren. Toch is het meer dan een eenvoudige mu ziekavond, die uitsluitend populair getint zou zijn. Daarvan is geen sprake. En waar men zoo gelukkig is geweest het Leipziger Kwartet te engageeren, is er artistiek veel gepresteerd. Door het uitvallen van een speler heeft mevr. Höfelein in plaats van den heer Höfelein de leiding op £ich genomen. En de geheele uitvoering is ongestoord .geble ven, waar men anders van de kleine zaal of de straat last kan hebben van nevenge luiden. Slechts éénmaal blies .een beleefde boot een accoord-toon mee. Er werd medewerking verleend door het symphonie-orkest, door den heer van Kes teren, thet kwartet uit Leipzig, J,Ons Ge noegen" in het enkelvoud en meervoud en het gemeugde koor van de Duitsche Ver- eeniging. Tegen achten ving. het concert aan met .een ouverture van Mozart. Aan het orkest was te bespeuren, dat aan de leiding niets ontbrak de voordracht was uit één stuk. De cello's én het harmonium deden mooi aan het effect van het harmonium en de fluit in de beide orkestnummers was zeer ^eigenaardig. Als openingsnummer leek de ouverture ons minder geschiktde aan dacht werd door algemeen forsch spel te laat gepakt. Een Kerstlied als korte inlei- jdijig zou meer .direct c$e Kerst-aandacht concentueeren. Op de uitvoering van de ouverture valt niets af te dingen. De heer .Beiehert droeg nu in dichtvorm ■zijn' proloog voor. Hij zinspeelde op de nieuwe wonden, die een nieuw jaar had gebracht, op de behoefte om nóg brood te geven en op de banden nïet Duitschland van ons Vorstenhuis. Na de toespraak van den heer Beichert zong de heer Trankner een bariton-solo van Wagner, n.l. uit de opera „Der flie- gende Hollander". Het was een recitatief, vrij van vorm, toch logisch en vol chro matische wendingen en intervallen. De so list bracht het er schitterend af zonder zweving zong 'hij zijn zware partij en vol zelfbeheersching 'stond hij daar zonder-' muziek voor zich. Hij werd begeleid door vleugel, Vleugels en viool. De heer Van Kesteren speelde twee fluitnummers van Godard. No. 4a was zeer melodieus, 4b was voor-moderne ooren om van- te smullen. Het spel en de compositie grenzen, zonder óver te slaan, aan het overmoedige. Het tweede nummer was een groote technische prestatie de heer Van Kesteren durft blijkbaar alles onderhanden te nemen. En het accompagneeren, op zich zelf al een heerlijk werk, was in de han den van den heer Höfelein veilig. Na veel applaus speelde de fluitist een toegift, met een fijn schemering-accompagnement. Drie duetten voor alt en tenor besloten het eerste gedeelte van den avond. Het is zoo aangenaam te kunnen luisteren naar iets, waar niets aan mankeert. Men heeft na bet kerkconcert van de. Leipziger solis ten kennis kunnen nemen van de veelzijdi ge ontwikkeling dezer zangers. Hun duet ten waren innig mooi en waarom zouden we trachten het beste op te zoeken De zang voldoet ongetwijfeld in een kerkge bouw beter, maar wat gegeven werd, en hoe gegeven werd, er is maar één meening over. De pauze, éen belangrijk deel van zoo'n gespannen en gecompliceerden avond, ver liep zonder gedrang. Er was geen over schot aan menschen om te dringen, dank zij een betere regeling dan verleden jaar. Na die pauze speelde het orkest Ballet- musik uit „Rosamunde" van Schubert. O Rosamunde, wat zïjt gijlang. En het was plotseling uit ook Maar dat is de schuld van Schubert. We hebben voor hét spel niets dan lof en de geduldige spelers, dames en heeren, mogen wel eens een extra bedankje voor hun studie en hun te genwoordigheid. Ook de Middelburgers. Thans was het de beurt aan de sopraan, die vier liederen zong. Zij heeft voor het hoogtepunt van den avond gezorgd, in meer dan een opzicht. Alle respect voor een zangeres, die die buiten-mode! muziek van Reger (Tb) aandurft. Dan was 7c van denzelfden toondichter heel wat natuurlij ker. En laat ons in het kort zeggen, dat deze soliste verrukkelijk, roerend schoon heeft gezongen. Het applaus werd na 7c, Maria's Wiegelied, een ware ovatie en het lied werd herhaald. Het was geen koude beleefdheid, dat men reeds bij het verschijnen van het ge heel e kwartet applaudisseerde. Men doet dat hier niet gauw nu was het een bewijs van oprechte achting, dat men de solisten verwelkomde, vóór zij gezongen hadden. Zonder accompagnement werden eenige kwartetten ten gehoore gebracht, die al even goeden indruk maakten, als de solo zang. Het is een geheel, dat onderling be grijpt en niet op den voorgrond treedt in onderdeden. Fijne zang, nuanceering, smaak en zelfbeheersching. Na het optreden werd een mand met bloemen aangeboden, doch ook mevr. Höfelein heeft na volbren ging Van haat taak een bouquet in ont vangst genomen. Vóór het Slotnummer nam de heer H. Dronkers, Duitsch Consulte Middelburg, het woord om een woord van dank te spreken tot de aanwezigen, en tot allen, die op eenige wijze hadden medegewerkt, terwij! hij de collecte, die aan de deur zou gehouden worden, aanbeval. Hij was er kentelijk voor het vele, dat reeds in Vlis singen voor onze Duitsche buren is gedaan. De avond werd besloten met een muzi kale schilderij ip Kerst-trant, waar koor, kwartet, orkest en „Ons Genoegen" in mee werkten. Het arrangeerëri van zoo'n aan eenschakeling, van Kérstmis-toofieelen zal heel wat voeten in de aarde hebben. Het effect is aardig, hoewel de een meer op de muziek let, de ander meer op de actie, op het tooneel. Alles wat tooneel en muziek betrof is zonder storing vlot van tapel geloopen. Van nuiziek-standpunt was „Stille Nacht" van het kwartet maximaal schoon. En de kinder-scènes waren, wat het acteeren aangaat, erg lief. Het geheel is meer een ontspanningsnummer en past in de rij van een speciaal Kerstconcert. Vandaar dat het toegelaten kan woiden. Het was als dessert na een diner, met het hartigst. Van het geheele concert mag gezegd worden, dat het zeer goed is geslaagd. Het is voor de firma HöfeleinBekker verblij dend en moedgevend een woord van lof aan alle medewerkers is niet overbodig. De zaal was zoo goed als geheel gevuld. Morgenavond heeft,, zooals men kon lezen, een herhaling van de uitvoering plaats. Om het liefdadig doel. en om de schoone mu ziek kunnen wij het bijwonen van harte aanbevelen. Stille nacht Heilige nacht Rust zacht Si La. Jeugdige avonturiers. Op verzoek der ouders zijn de jon gens, die sedert een paar dagen de ouderlijke woning waren ontloopen, door de zorgen der politie te Bergen op Zoom opgespoord en weer naar Vlis singen teruggebracht. De jongens verklaarden te zijn weg- geloopen, omdat zij de wijde wereld wilden ingaan. Ze zijn na een flinke berisping aan de ouders teruggegeven. Rijwielverduistering. Een rijwielhandelaar deed bij de po litie aangifte dat een varensgezel bij hem een rijwiel had gehuurd en dit niet had teruggebracht, zoodat aan verduis tering werd gedacht, 'Later bleek dat de „zeeman" een uitstapje had gemaakt naar Middelburg, daar „uit" was ge weest, althans hij wist niet goed meer waar het rijwiel gebleven was. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld of hier van misdrijf sprake is. Een pakjesdrager wien bij wijze van strafmaatregel zijn vergunning als pak jesdrager tijdelijk was ingetrokken, omdat hij een reiziger te veel in reke ning had gebracht voor het wegbren gen zijner bagage, kreeg hedenmorgen voor het politie-bureau een tweetal toe vallen. Toen hij in het politiebureau was gebracht en zijn zenuwen wat be daard waren, kreeg hij op een der ka mers een derden aanval. De man heeft blijkbaar zijn straf zich wèl erg aangetrokken. Een 5 geldleening. Het polderbestuur van Walcheren heeft een geldleening van 112.000 a pari en rentende 5 afgesloten met een Mijnwerkersfonds te Heerlen. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met ingang van 20 December 1.923, tot kan- tonrechter-plaatsvery&iriger. in het kan ton Öostburg mr. J. Erasmus, advo caat en procureur té Oostburg. SOUBURG. De opbrengst der voor Duitschland gehouden collecte bedroeg 312.69%. Velen zegden kleeren en schoenen toe, welke deze week zullen worden opgehaald. Besloten werd dat het comité voor- loopig zal blijven bestaan. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Toezegging van be roep naar Axel is gedaan aan ds. K. Ruysch van Dugteren, emeritus-predi kant. Beroepen te Eek en Wiel (toez.)- ds. E. Raams te Hoek (Z.) Chr. Geref: Kerk. Bedankt voor het beroep naar Gouda door ds. J. B. G. Croes tè IJmuiden, vroeger alhier. Ger. Gem. Tweetal te Goes ds. M. Hofman te Rijssen en ds. A. Verhagen te Middelburg. RECHTSZAKEN. Rechtspraak. De Haagsche rechtbank heeft de 62- jarige dame uit Voorburg, die haar man met een^ dolk doorstak, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, na aftrek van preventieve hechtenis. Dit is een uit spraak, die allerminst het rechtsgevoel der massa zal bevredigen, omdat de ongelukkige, om wie het hier gaat, in het hart van elke weldenkende reeds is vrijgesproken. De Haagsche rechters hebben een schoone gelegenheid, het Recht in Nederland ietwat populairder te maken, voorbij laten gaan, wat geèn verwijt beteekent, daar zij natuurlijk rechtspreken volgens hun geweten. Doch vreemd doet het aan, dat een vrouw uit Enschedé, die wegens poging tot doodslag op haar man, die slecht oppaste, door hem met een ijzeren staaf op het hoofd te slaan het hoofd van den man was harder dan de staaf door het Hof te Arnhem tot twee maan den gevangenisstraf is veroordeeld, na dat eerst de rechtbank te Almelo haar drie maanden had opgelegd. De motie ven van de vróuw uit Voorburg en die uit Enschedé waren dezelfde. Het mid del, dat zij te baat namen verschilde alleen in aard en uitwerking, zoodat men tot de slotsom moet komen, dat het verschil tusschen het gebruik van een dolk en een ijzeren staaf in Neder land neerkomt op negen maanden ge vangenisstraf. („Tel.") MARINE EN LEGER. Dé gepensionneerden der zeemacht, beneden den rang van officier van vóór de wet van 1918, worden opgeroepen tot een vergadering, welke Donderdag a.s., des avonds 8 uur, in het lokaal Bu- ning, Bellamypark, wordt gehouden. Er zullen daar, zooals in achterstaande advertentie wordt bekend gemaakt, be langrijke mededeelingen worden ge daan. Op 11 December zijn per stoomschip „Johan de Witt" uit Oost-Indië in Ne derland teruggekeerd Torpedomaker-majoor E. Roskam en J. W. Gombert, sergeant-torpedomaker R. Koning, sergeant-torpedist H. J. varf Arnhem, marinier le klasse H. P. van Etteger, J. A. van Lil en H. T. van den Befs- Opgave van overgeplaatste -onderof ficieren der marine 15 Januari sergeant-machinedrijver N. Welboren van Van Speyk naar Z 3. 24 December torpedomaker-majoor L. Hermes van marinekazerne Amster dam naar onderzeèdienstkazerne. 3 Janpari sergeant-konstabel C. M. Steutef van wachtschip Willemsoord naar Schorpioen idem J. de Groot van idem naar idem. 14 December maehinedrijver-majoor W. C. Kraay van wachtschip Willems oord naar Van Speyk bootsman F. A. Heuser van idem naar idem (geplaatst bij kernbem. Triton). 17 December maehinedrijver-majoor L. Kloosterman van wachtschip Wil lemsoord naar Van Speyk torpedist- majoor J. van der Molen van wacht schip Willemsoord naar Van Speyk. Kadervorming. De jongelui die van de lichting 1924 nationale militie voor de kadervorming zijn aangewezen, worden reeds in de eerste dagen van Januari ingelijfd, 't Is de eerste maal, dat de meerdere dienst tijd voor deze groep voorafgaan aan de opkomst der volle zomerlichting einde Maart. Voorheen moest worden nage- aiend. Op wachtgeld. Van de infanterie zullen binnenkort 120 sergeanten en fouriers, gerang schikt in categorie B, als overcompleet uit den dienst worden ontslagen onder toekenning van wachtgeld. Wijziging militaire pensioenwetten. Naar „de Avondp." verneemt bestaat het voornemen om over te gaan tot wij ziging van de militaire pensioenwetten in dier voege dat het pènsioenbedrag niet zal worden toegekend naar het over de laatste 12 maanden genoten salaris over de laatste drie jaar, even als in de pensioenwetten voor de bur gerlijke rijksambtenaren is bepaald. PROVINCIALE STATEN. Zitting van Dinsdag (Vervolg). Verschillende subsidies. Naar aanleiding van opmerkingen in de afdeelingen over het voorstel tot be schikking op verschillende aanvragen om subsidies aan auto- en wagendien sten, merken Ged. Staten op dat een deel dier opmerkingen betrekking heb ben op het vorige voorstel en daarbij ook reeds zijn beantwoord. Hun voor stel handhaven Ged. Staten geheel, al leen stellen zij voor de volgende maxi ma vast te stellen Voor den dienst van Axel over Zuiddorpe, Koewacht St. Jansteen naar Hulst en terug van de N. V. Automobiel- en Rijwielhandel vh. MannaertGeers te Neuzen 5400 voor den dienst tusschen Graauw en Hulst van A. Poppe te Graauw 6100 en voor den dienst tusschen St. Anna- land, Oud-Vossemeer en Thoien van C. v. d. Klundert te Oud-Vossemeer 8000. Tegen het verleenen van subsidies aan den dienst AxelHuist, en aan Grauw—Hulst stemden de drie Staatk. Geref. en de heer Sonke. De dienst tusschen St. Annaland en Thoien kreeg de gevraagde subsidie, de Gram, de onderneming Kraak Steeman en de Nieuwe Onderneming niet. De beide andere voorstellen inzake subsidie aan Leendertse en Federatie te lerseke werden aangenomen. Subsidie herstel toren te Ritthem. Het voorstel om aan de gemeente Ritthem als aanvullingsbijdrage in de kosten van herstel van den toren aldaar uit de provinciale fondsen een jaar- lijksch subsidie te verleenen van 1000 over de jaren 1925 en 1926, vond in de afdeelingen geen bestrijding en werd dan ook aangenomen. Heffing buitengewone opcenten voor wegsverbetering. Het voorstel tot het richten van een aanvrage tot de regeering, om een voorstel van wet betreffende het heffen van buitengewone opcenten voor ver betering van wegen, werd in de afdee lingen over het algemeen zeer gunstig ontvangen. Naar aanleiding van gemaakte op merkingen, deelden Ged. Staten mede. dat de voor- en nadeelen van een weg geld, als in Noord-Brabant wordt ge heven, in het rapport der Verkeerscom- missie in het licht zijn gesteld, 'en de vraag of het in Zeeland zou kunnen worden ingevoerd, is in ontkennenden zin beslist door de aanneming van de INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Voor elke plek van Uw huid welke ruw' is of schrijnt gebruikt men liet beste Parol, in dóozen 90, 60 en 30 lef. Bij apoth. en drogisten. achtste conclusie der commissie. Ged. Staten vinden geen aanleiding om daarop terug te komen. De Staten zullen later geheel vrij zijn te bepalen op welke rijksbelastingen de opcenten worden geheven en om dit duidelijk te laten uitkomen wijzigen zij hun ontwerp-besluit zoo, dat er komt te staan „van een of meer der Rijks direc te belastingen". Nog stellen Ged. Staten voor ;een be paling op te nemen, waarbij zij gemach tigd worden, in het ontwerp van wet geringe wijzigingen van, administratie ven of redactioneelen aard aan te bren gen, wanneer die door de regeering mochten worden verlangd. De heer Van Niftrik bestrijdt het arti kel van mr. De Veer in „de Zeeuw". Hij ontkent dat men dan deze belasting op het kapitaal vermindert, men verhoogt het gemeenschappelijk bezit, want de verkeersmiddelen zijn-een der eerste levensaderen van ons leven. De' heer Van Niftrik beveelt met kiem het voorste! van Ged. Staten aan. De heer Van der Wart acht de tijden al heel slecht om met verhooging van belasting te komen. De heer Van de Putte acht het ook niet goed en meent, dat men beter met- afzonderlijke voorstellen kan komen voor de wegen, die het het hardst noo- dig hebben. De heer Moelker vreest, .dat nog sterker aanzetten van de belasting- schroef de menschen uit de provincie zal jagen. De heer Lindeijer verdedigt het voor stel van Ged. Staten en brengt hen hulde voor den spoed, waarmede zij ditmaal met een voorstel zijn gekomen. Hij wijst er op, dat men de conse quenties moet aanvaarden van hetgeen naar aanleiding van het rapport van de verkeerscommissie is besloten. De per jaar uit te geven 125.000 is toch niet' te veel. En wanneer zal dit komen De weg is nog lang. Af en toe een weg acht spreker niet goed, want dan moet dit uit de gewone middelen geschieden. Spr. komt er tegen op, als personen hier hun geld trekken en het over de grens uitgeven. De heer Kodde meent, omdat het niet vaststaat, dat het rijk wegen zal over nemen,, als bedoeld in het rapport der wegencommissie, het voorstel niet moet worden aangenomen. De heer Welleman meent, dat men moet zorgen gereed te zijn, als betere tijden komen en daarom is dit voorstel juist op tijd. De heer Dieleman spreekt niet na mens Ged. Staten, maar verdedigt toch het voorstel. Men moet rekenen met de toekomst onzer provincie, daar goede wegen noodig zijn om Zeeland niet in een hoek te doen drukken. Men vergete ook niet, dat het wel 3 jaar kan duren voor de wet er is en dan hebben de Staten nog de bevoegdheid te bepalen hoe de opcenten verdeeld zullen wor den. De heer Van Oeveren verdedigt ook met kiem het voorstel in het belang van den landbouw. De heer Van Waesberghe beveelt ook aanneming aan. Het voorstel wordt aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. Weg NeuzenAxel. Aangenomen werd het voorste! om een gedeelte van den weg van Neuzen naar Axel in beheer en onderhoud over te dragen aan de gemeente Axel. De overbrugging van de Eendracht. Het voorstel om aan de gemeente Thoien voor den bouw van een brug over de Eendracht bij 'Thoien, een ren teloos voorschot te verleenen van één derde der geraamde kosten ad ƒ579.000, verminderd met het brug- fonds der gemeente Thoien ad 24.295, gaf in de afdeelingen aanleiding tot be sprekingen en bleken er verschillende leden te zijn, die een brug voor spoor wegverkeer niet noodig achten enz., ook een spoorweg op Thoien niet. Waar gevraagd werd naar de tot standkoming van genoemd brugfonds, zetten Ged. Staten dit in hun antwoord in den breede uiteen en meenen zij, dat er geen de minste onbillijkheid in schuilt, wanneer van de gemeente Tho ien wordt verlangd, dat zij den uit de verhoogde opbrengst van het veer ge- kweekten spaarpot in de eerste plaats gebruikt als bijdrage in de kosten van een brug. Waar het rijk en de provin cie gedurende een 'lange reeks van ja ren de rente der voorschotten zuilen derven is er niets onbillijks in, dat Thoien de netto-opbrengst van het veerrecht ad 7000 mist, al kan de ge meente trachten in deze bijdrage te doen deelen do.or anderen, die bij de tot standkoming der brug belang heb ben. Voor zooveel betreft de vraag, of

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1