EIGENAARS VAN HUIZEN B. J. MEIJER, Walstraat 31 SF^ {schappij v» irt Mo297> vil vu M4I.ND4G 17 DECEMBER GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND INEN FEUILLETON Gestolen Geluk Stads= en Provindenieaws de 18 jaar. |en 's avonds Aevr. BEEK, - Rotterdam n plaatsen. 'ASSA01ERS VEE. Md TO 8 8 Bolt I. MT 8 8 Jekomen msport- en Exp T G. VOS, Tel HOORN, T«U5S. kHOUT, Tel. 282. wHEK.TeLlOl. 1923» VL1SS1NGSCHE COURANT OPENBARE VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 21 December a.s., des namiddags 2 uur. I. Onderzoek van den geloofsbrief en installatie van den heer H. C. Wesse- ling, als lid van den raad. II. Over te leggen stukken. UI. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot goedkeuring der begrootingen voor 1924 a. van het Burgerlijk Armbe stuur b. van het Gasthuis c. van het Burger Weeshuis d. van de Gezond heidscommissie en e. van den Armen raad. 2. Idem tot vaststelling van de be grooting der gemeente en van die der bedrijven voor 1924. 168 Het ontslag aan gehuwde ambtenaressen. De „Tel." verneemt, dat het volgend ontwerp Kon. besluit aan de commissie van georganiseerd overleg is voorge legd Art. 1. Vrouwelijke ambtenaren, die in het huwelijk treden, worden met in gang van den dag van haar huwelijk eervol uit 's lands dienst ontslagen. Art. 2. De in artikel 1 gestelde regel geldt als uitzondering a. wanneer de vrouw den vijf-en- veertig jarigen leeftijd heeft bereikt b. wanneer ambtelijke werkzaamhe den kunnen worden verricht in de ech telijke woning of in een localiteit welke binnenshuis gemeenschap heeft met die woning c. wanneer dit door Ons, uit hoofde van de omstandigheid dat het ambt ais een bijbetrekking kan worden waarge nomen, hetzij voor een speciaal geval, hetzij voor een bepaalde categorie van ambten, wordt bepaald. Dit ontwerp Kon. besluit is feitelijk een overdruk van het in de'ziting 1909/ 1910 door het toenmalig ministerie Heemskerk bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot regeling van de positie der gehuwde ambtenares. Bedoeld wetsontwerp, dat destijds ernstig bestreden werd o.m. van Chr.-Historiscbe zijde is onder het kabinet-Gort van der Linden ingetrok ken. De loonsverlaging bij de spoorwegen. In de conferentie tusschen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en de' vertegenwoordigers van de spoor- wegpersoneel-organisaties heeft de di rectie medegedeeld, dat zij aan den mi nister van waterstaat zal voorstellen, een nieuw artikel in het Reglement Dienstvoorwaarden op te nemen, waar bij het mogelijk wordt de Ioonen met ingang van 1 januari 1924 met 10 te verlagen. De directie heeft zich voorts bereid verklaard met de organisaties te over leggen of op andere wijze het te jpezui- nigen bedrag, dat tien millioen gulden moet zijn, te verkrijgen is. De Hollandsche schoener „Zeehond" De bemanning van den Holiandschen schoener „Zeehond", die 8 dezer met een lading alcoholische dranken aan boord, door de Amerikaansche drank wetambtenaren in de nabijheid van de drie mijiszone in beslag werd genomen, Roman van RE1NHOLD ORTMANN. Stellig. En ik had wellicht beter gedaan, bij mijne weigering te volhar den. Nu is het echter te laat want ik kan mijn eenmaal gegeven woord na tuurlijk niet terugnemen. Om haar mondhoek trok een spottend glimlachen, weliswaar bijna onmerk baar, doch altoos nog duidelijk genoeg om hem niet heelemaal te ontgaan. Hij veranderde van kleur en drukte de lip pen op elkaar, want het kostte hem waarlijk moeite, het bittere woord te onderdrukken, dat er over wilde komen. Van alle levende wezens was zij toch stellig de laatste, die recht had', hem met een uitdrukking van ironie en meerderheid te behandelen. Bovendien hoop ik, dat het publiek terwille van het humane doel toege vend zal zijn, voegde hij er nu een klei ne pauze aan toe. De composities ken ik en ook goed genoeg, dat ik ze van het blad kan spelen, en als u zoo goed wil zijn, mij hier en daar nog eenige vingerwijzingen te geven, zal ik mij naar ik hoop niet al te bedroevend van mijn taak kwijten. Zij namen hunne bladen en traden in de vensternis, om dichting en muziek samen door te gaan. Hoewel haar het hart tot berstens klopte, dwong Ilse zich tot uiterlijke kalmte, die hem naar is, naar uit New-York aan „de Tel." wordt gemeld, door de federale recht bank te Brooklyn op grond van de „Volstead Act" veroordeeld. Kapitein Kraus werd veroordeeld tot 10.000 dollar boete en de overige leden der bemanning ieder tot 5000 dollar boete. De kustwacht beweerde den schoener binnen de driemijtszone te hebben aangehouden. Zeeuwsche Vriendenkring. Te Amsterdam is opgericht een ver- eeniging genaamd „de Zeeuwsche Vriendenkring", welke zich ten doel stelt, door het geven van bijeenkomsten en gezellige avonden den onderlingen band der te Amsterdam wonende Zeeu wen te versterken. Het secretariaat is voorloopig gevestigd Kloveniersburg wal 127. VLISSINGEN, 17 DECEMBER. Gouden jubileum mevr. Esther de Boer Van Rijk. De stijlvoile, vriendelijke schouw burgzaal van „de Oude Vriendschap" stampvol van bezoekers. Keurig ge kapte kopjes van dames en jongere da mes naast glimmende of gladgekamde hoofden van gelukkige vaders en natuurlijk ook gelukkige niet-vaders. De atmosfeer vibreert van intense span ning de Scheldestad zal hulde bren gen aan mevrouw De Boer:Van Rijk. Het teeken tot „halen 1" wordt gegeven, het doek gaat op. Adem- looze stilte Gretha, de dochter van de Woekeraarster, speelt met Johan, den handelsreiziger, voortreffelijk de in leiding om de stemming te scheppen, waarin de jubileerende actrice straks zal verschijnen en dan... gaat de zijdeur open, waardoor het simpele, oude vrouwtje, in wier oogen de kracht en den wil, om wier mond de hardvochtig heid en gestrengheid liggen, de woeke raarster, binnentreedt. Dan kloppen de koude harten, dan iaait de geestdrift hoog op, dan klappen de handen en rij zen de menschen, dan omvangt hun geestdriftige bewondering de oude, grijze kunstenares in warme liefde, dan is er ontroering in alle harten van deze bewoners van Vlissingen, welke stad in haar gevoel hoog uitgaat boven bestof te provinciestadjes, waar politiek of klein gedoe, dergelijke spontane betoo gingen onmogelijk maakt. Vlissingen, stad van leven en opbloeiende energie eert op haar eigen sympathieke, inne mende wijze „Kniertje" één van Neer- lands vele, groote kunstenaars. Het jubileumstuk uitvoerig bespreken zullen we niet doen. De groote pers heeft het niet onverdeeld gunstig beoor deeld. Natuurlijk lijkt het ons niet, wan neer we de ontwikkeling van de hoofd figuur buiten beschouwing laten, en vooral het eerste bedrijf vinden wij zwak. De dialoog springt daar wat te onnatuurlijk van de eene stemming in de andere over. Dat de woekeraarster in het derde bedrijf ais onfknooping sterft, lijkt ons toevlucht nemen van den auteur, waarvan deze tijd niet meer gediend is dat is te goedkoop. On dankbaar is de taak voor de medespe lers in een jubileumstuk, maar gerust mogen geprezen worden mevr. S. de VriesDe Boer, vooral in het laatste bedrijf, en Jacques de Haas, terwijl Kramer vaak voortreffelijk de type, die hij moest voorstellen drafnatiseerde, haar meening niets van haar innerlijk gevoelen kon doen raden. Rudek maak te volgens haar opgaven hier en daar kleine aanteekeningen op zijn bladen, en wat daarbij tusschen hen gesproken werd. had stellig den meest ijverzuchti- gen luisteraar geen aanleiding tot wan trouwen kunnen geven. Daar kwamen zij aan een gedeelte, dat van de ver gankelijkheid van aardsch geluk en van de ijdelheid van menschelijke hoop sprak. Het was den dichter juist hier gelukt, een warmen en pakkenden har- tetoon aan te slaan, en de gemoeds stemming, waarin beiden zich bevon den, gaf natuurlijk aan de verzen nog een heel andere diepere beteekenis. Hoe zij zich ook inhield, toch kon Ilse niet voorkomen, dat haar stem de vastheid verloor, en haar partner drong het bloed plotseling zoo onstuimig naar het hart, dat de met moeite bedwongen kalme gelatenheid niet langer stand hield voor zijn machtige ontroering. Hij liet het notenblad zinken en vroeg Zacht Moesten wij dan werkelijk elkan der onder zulke omstandigheden weer zien, juffrouw Ilse En heeft zich in uw hart nog nooit spijt daarover doen ge voelen, dat het zoo geworden is De smartelijk-verwijtende toon van zijn woorden trof haar, 'als bij die eerste wederontmoeting op de straat zijn in- droeve blik haar getroffen had. Zij stond op het punt, in tranen uit te bar sten, en tegelijk was zij boos op zich- zelve over haar onwaardige zwakte. Daar zij niet nog eens weer tegen haar vooral in de twee laatste bedrijven, waar hij ons beter beviel dan in het eerste. De draagster van het stuk was natuurlijk mevr. De BoerVan Rijk, die de titelrol vervulde. Het hoog-tragische van haar lot leed die vrouw der duis ternis, welke uit het kind der duisternis gegroeid was, voor de toeschouwers. Welk een taal van oogen, wat een spreken van gelaatstrekken, wat een stil spel, dat de echte kunstenares ty peert. Als ze, onbegrepen, zooals zoo velen in dit ieven, haar liefde doet blij ken door den schijn, die haar isoleert, door een offer te verbreken, dan voert ze het stuk op en rukt het mee. Zou iemand haar „Dag, kind" in het laatste bedrijf zóó kunnen nazeggen Binnenkort zal de grijze kunstenares in Rotterdam op veler verzoek jubilee- ren met Heijerman's meesterwerk „Op Hoop van Zegen". Daarin hadden wij haar ook liever gezien. „Kniertje" is onsterfelijk in de literaire tooneelkunst In dat spel van de zee en nog meer, naar wij meenen, van erbarmen is zij naar ons gegroeid, is zij onze nationale trots geworden. Haar genie culmineert in dat stuk, dat als een monument van kracht staat in onze nationale literatuur, dat honderden malen opgevoerd is en in vele talen overgezet. Maar nu moeten wij, bij het overle zen, bekennen, ons lichtelijk vergist te hebben. De zaal was niet stampvol, de geestdrift was er niet dadelijk, de men schen rezen niet dat was elders zoo de bloemstukken, waar in andere plaatsen het tooneel mee bezaaid was, telden maar twee de ontvangst was beneden de waardigheid van onze Scheldestad. Want van Amsterdam tot Nieuweschans en Wieringen, zijn uit de burgerij huidigingscommissies zonder politiek van oud- en jong-Nederland spontaan verrezen om het groote talent van mevr. E. de BoerVan Rijk als nationaal en universeel menschelijk be zit te huldigen. In ons Vlissingen zijn onverklaarbaar de pogingen daartoe verkeerd uitgeloopen en staat onze stad armzalig in de groote rij van steden, dié dat beter verstonden. De actieve direc tie van „de Oude Vriendschap" schijnt een reprise in Januari mogelijk te ma ken. Kon hier het Alg. Nederlandse!) Verbond, dat boven politiek verre uit gaat en klein gedoe, wat eik voortreffe lijk pogen zoo vaak deed mislukken, in dit werk, dat volkomen aan haar pro gram beantwoordt, niet het initiatief nemen Wij twijfelen niet, of de vol gende maal zal Vlissingen „Kniertje" huldigen, zooals het behoort, en dat wel vol Zeeuwsche hartelijkheid. English Association in Holland. Flushing Branch. De eenigszins uitvoerige titel ..Chan ges in the industrial and Home lives of the English people to-day, as compared with 50 years ago" and „Ireland, her troubles and sorrows in the Nord and in the South, Glimpses of Irish life", met mr. Mumford als spreker van deze on derwerpen, had Vrijdagavond niet zoo veel menschen gelokt. Dat was jammer, want die er we! waren hebben aüen zonder onderscheid bijzonder genoten. Met een kort woord leidde de heer Coster spreker in. Deze begon met te zeggen, dat hij geen lezing ging hou den, evenmin een toespraak, maar dat hij een gesprek zou voeren, waarin hij aan het woord was. Onmiddellijk pakte hij zijn gehoor door zijn bescheiden en aangename wijze van optreden. In zijn „gesprek" deed hij een reeks grepen uit het Engelsche leven van zijn jeugd met zijn diligences en lief zien, welke wil wilde bezwijken voor de onweer staanbare macht van zijn oogen, wend de zij met een heftig, toornig gebaar het hoofd af, en een hard woord was stellig haar antwoord geworden, als hun gesprek niet juist op dat oogenblik onderbroken was. Met verontschuldiging kwam de re gisseur nader, om hun mede te deelen, dat men het publiek onmogelijk langer kon laten wachten, en Ilse begroette zijn tusschenkomst als een redding. On bekommerd er over, dat zij niet de waarheid sprak, zei ze snel We zijn gereed. Laat dus het tee ken geven. En zij week niet meer van de zijde van den regisseur tot de ouverture ge ëindigd was en zij op het tooneel kon gaan, om haar voordracht te beginnen. Toen zij straks haar verloofde had geantwoord, dat het niet het optreden in het publiek was, waarvoor zij vrees de, toen was er niets onwaars in hare verzekering geweest. Deze getooide toeschouwers waren haar volkomen onverschillig en zij had zelfs geen ver langen naar goedkoope tooneelsucces- sen. Ja, op het oogenblik, dat het gor dijn gehaald werd, dacht zij er aan, dat onder deze dames en heeren, wier wel dadigheid en menscheniiefde zij in pa thetische verzen zou prijzen, stellig ook diegenen waren, die bij de maatschap pelijke ruïne van haar vader niets dan zelfzucht en hardheid van gemoed had den getoond zij dacht er aan, dat on der de honderden wellicht niet een den vieienden lof verdiende, waarvan de SNGEZONDEfcS B3EDEDEEL8NGEPJ. Als ge Uw huizen wenscht te verzekeren bij le klas Maatschappijen, wendt U dan-tot liet Assurantie-kantoor a—HU«iMHiMir iiiwr.rorrfHrypaasataiiaioaMiazsraBeOTaim'JTassgBaM it i i wUjrrngMrrn—nuu«Maa Concurreerende premiën op Beurspobs Sluit alle verzekeringen 's-Avonds van 7 tot 9 uur te spreken voorname rol de herbergen vooral in de dorpen in dien tijd. innamen en verge leek dit met onze dagen van gejaagd heid, van vliegmachines en van geheel onthouding. Hij vertelde van Engeland's politiek en van de groote staatslieden zooals Disraeli en Gladstone. Hij sprak van het kiesrecht van die dagen, toen de stemmen nog dikwijls gekocht wer den en het hedendaagsche algemeen kiesrecht. Wat uitvoeriger stond spre ker stil bij de groote vlucht, die er plaats heeft gehad van 't platteland naar de stad. Dit is volgens spreker zeer te betreuren en vormt één van de moeilijke kwesties waar Engeland zich lieden voor geplaatst ziet. Een ander moeilijk vraagstuk is de overbevolking, waar immigratie een oplossing voor zou zijn, zoo niet velen de moreele moed hiertoe ontbrak. Zoo raakte spreker veel belangrijke punten aan, alles door spekt met geestige opmerkingen en aardige anecdotes. Na de pauze sprak mr. Alum lord over zijn eigen land, over Ierland. Spr. deed dit op een zeer onbevooroordeelde wijze en had een open oog voor de werkelijke gebreken van de Ieren en hun minder gunstige eigenaardigheden, o.a. willen de Ieren niet bestuurd wor den en willen ze geen wetten erkennen. .Merkwaardig is dan ook, dat in alle hoeken van de wereld men politie agenten kan vinden, handhavers van wet en orde, die van iersche afkomst zijn. Spreker betreurde het zeer, dat Ierland het land van troebelen en on rust is en was en sprak den wensch uit dat de nieuwe regeering van den Free State rust zou weten te brengen. Mr. Mumford eindigde met een echt harfelijken Engelschen Kerst- en Nieuwjaarswensch en hoopte dat het nieuwe jaar meer vrede zou brengen. Toen de heer Coster spreker met zeer waardeerende woorden bedankte, sprak hij zeker namens alle aanwezigen, die van 't begin tot 't einde dezen aar- digen Engelschen prater met spanning gevolgd hadden, en zijn goed Engelsch en zijn grooten humor begrepen had den. Het concert van de Duitsche Vereeniging. Wij brengen nog eens in herinnering dat het concert van de Duitsche Veree niging, aai morgenavond in het Con certgebouw wordt gegeven, om precies half acht aanvangt. De zaal wordt om halt zeven geopend en aan de cassa zijn ook nog enkele kaarten verkrijgbaar. holle rijmen van dit gelegenheidsge dicht letterlijk overliepen, en zij gevoel de bijna afschuw van de ai te bereid willig op zich genomen taak. Onver schillig, gedwongen, en zonder dat haar hart ook maar het kleinste aandeel had aan wat haar lippen spraken, begon zij haar. voordracht. Als haar lieflijke ver- schijrfing en de welluidende klank van hare stem aesondanksk groote uitwer king hadden, dan gebeurde dit tegen haar verwachting en zonder haar wil len. Zij gevoelde geene vreugde bij de ktinkende muziek van het handgeklap, dat eens zoo kostelijk in haar ooren klonk, en terwijl zij dankend het hoofdje boog, had zij geen anderen wensch dan dien, dat deze heele voorstelling, die haar zoo leeg en onwaardig voorkwam, maar spoedig mocht zijn afgeloopen. Maar een zonderlinge verandering greep in haar plaats, tpen Rudek zijn spel achter het tooneel begon. Er was voor haar niets verrassends in dat zachte instemmen van de plechtige klanken, en toch schrikte zij, toch legde zich er een beklemmend gevoel op haar hart, en voelde zij de wangen branden, alsof een angstvallig behoed, heilig ge heim plotseling aan de brutaal-gapende blikken dezer vreemde menigte prijsge geven was. Het kostte haar inspanning, verder te spreken, en zij berouwde het bitter, niet straks met beslistheid te hebben verklaard, dat zij deze begelei ding onmogelijk kon aannemen. Hare onzekerheid, die haar nu secondenlang deed rusten, dan in overgroote haast de woorden deed uitstooten, had zelfs een ÏNFUENZA EN GRIEP kan men het beste bestrijden door het gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijn- hardt). Koker 75 ct. Bij apoth. en dro gisten. Tentoonstelling van pluimvee, konijnen en duiven. Deze leerrijke tentoonstelling behoort weer tot het verleden. Zij mag in alle opzichten schitterend geslaagd heeten en heeft zich in een flinke belangstel ling mogen verheugen. Zondagmiddag van half 3 tot half 6 gaf de mandoline- vereeniging „Tovido", directeur de heer Ventevogel, een concert, waar een aar dig programma op verdienstelijke wijze werd uitgevoerd. Voor den nood in Saksen. De christelijke reciteer-vereeniging „O. U. T.", onderafdeeling van de chr. vereeniging voor jonge mannen, geeft Woensdag a.s., des avonds 8 uur een uitvoering in het lokaal Noordstraat 34. De opbrengst hiervan is bestemd voor den nood in Saksen. Men zie verder achterstaande adver- Nederiandsche reisvereeniging. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal Donderdag 20 deier, des avonds 8 uur in de aula der Zeevaart school voor de afd. Walcheren der Ned. Reisvereeniging een lezing met licht beelden worden gehouden door den heer G. Bergsma te Zoutelande, met ais onderwerp „Italië". De spreker, die 5 jaar in Italië heeft gewoond, zal meer speciaal de Sabeinsche bergen behan delen. Fantasie. Een meisje verloor haar armband. Bang zijnde daarover thuis te worden onderhouden, verzon zij met haar vrien dinnen een verhaal, dat een man haai den armband had afgerukt. Het resul taat hiervan was dat de politie in den arm werd genomen. Een kort verhoor en een ingesteld onderzoek en alras bleek het verhaal op fantasie te berus ten en kwam de waarheid voor den dag. meer geoefend musicus gemakkelijk er toe kunnen brengen, de voeling met de voordracht te verliezen maar Theo- door Rudek vervulde met bewonderens waardige handigheid die zware taak. Hij sloot met zijn spel zi,ch aan bij de eigenaardigheden van haar voordracht, alsof die overeenstemming verkregen was door talrijke repetities, en lise ge voelde zijn fijngevoelige handelwijze als een beschaming, die haar tot schreiens toe ontroerde. Toen dan de beteekenisvolle plaats kwam, waar zij straks de vergelijking hadden afgebroken, was het met haar zelfbeheersching gedaan. Nooit vroeger had zij iets als ontroering bij deze ver zen ondervonden, nu echter greep haai de muziek in het hart, alsof de zwaar moedige klacht over de vergankelijk heid van al het aardsche slechts haar persoonlijk aanging, als liet de man die, voor haar onzichtbaar daar aan het harmonium zat, in aangrijpende tonen uitstroomen, wat hij haar straks niet had mogen zeggen. En zoo gewel dig, zoo doordringend en overtuigend was die taal der tonen, dat daarvoor alle bitterheid en alle verachting weg smolt, waarmee zij zich tegen de ver leidelijke macht zijner persoonlijkheid zoo sterk gepantserd waande. Een diep innig medelijden en een heet ver langen deden haar borst zwellen. De mooie oogen staarden in de ledige ruimte, zoo vergat zij het publiek aan haar voeten, vergat de plaats, waar zij zich bevond en al het vreugdelooze, dat haar buiten wachtte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1