Stads= en Provincienieuws SPORT BUITENLAND van ook liever weg. Er is zooveel aan te wijzen voor verbetering, men zou bijv. kunen zeggen, dat de werktijd van de leeraren te kort is. Maar men moet er voor waken buiten het politiek ter- rien te blijven. Alle onderwijswetten dienen te worden gewijzigd, maar daar voor hebben wij het departement met zijn ambtenaren. Wellicht zou het beter zijn de motie wat te verkorten. Men moet voornamelijk vragen de finantieele bezwaren en de aantasting van de auto nomie te verminderen. Na enkele oogenblikken neemt de heer van 't Hoff andermaal het woord en stelt hij voor de motie aan de Veree niging van Ned. Gemeenten te geven, die kan er dan den boer mede opgaan, ook zou hij de verdere actie aan die vereeniging willen overlaten. De heer mr. Jonger, directeur der Vereeniging van Ned. Gemeenten, brengt dank voor de geboden gelegen heid de vergadering bij te wonen. In andere provincies heelt men ook reeds de klachten aangehoord. Het was moei lijk die van geheel Zeeland te ontvan gen, daar zooals reeds is opgemerkt er te weinig gemeenten zijn aange sloten en er geen provinciale afdeeling bestaat. Spr. had niet gedacht dat men de actie aan de Vereeniging zou endos- seeren, maar zij is er niet mede be zwaard. Het was aangenaam ook hier de indrukken, die de wet heeft gemaakt aan te hooren, ook elders heeft men de zelfde bezwaren vernomen. Als spr. goed heeft geluisterd, dan is het voornaamste bezwaar dat men zoo maar een rekening thuis krijgt, ook al heeft men wel wat voor het onderwijs over. Een tweede punt is het bezwaar te gen de wijze, waarop de regeling is getroffen. Zooals ook de heer mr. De Veer, die als wethouder van Middel burg tegenwoordig is, ais bestuurslid der vereeniging weet, heeft de kwestie in het bestuur een onderwerp van be spreking uitgemaakt en zal opnieuw een nota door de directie worden over gelegd. Als men dus de zaak aan de vereeniging overlaat, behoeft men niet te denken haar aan een kapstok op te hangen, zooals bij staatscommissies zoo dikwijls het geval is. Spreker zal op de zaak zelf niet diep ingaan, maar onderstreept dat het een uitermate moeilijke kwestie is, vooral omdat men liefst minder betaalt en het geld toch ergens vandaan moet komen. Men kan, gezien de rijksfinanciën, zoo moeilijk zeggen tegen het rijk dat het betalen moet, maar als het rijk de ge meenten verplicht te betalen, dan kan dit niet zonder dat hef rijk zich de fi nanciën der gemeenten ook aantrekt. Het rijk ontlast zich nu ten koste der gemeenten. Als men niet bedoelt dat de motie moet worden overgenomen, dan zal de vereeniging gaarne tot zich nemen wat men nu gehoord heeft en is zij gaarne bereid de actie verder te voeren. De heer Van 't Hoff stelt nu voor om tot een einde te komen en zich uit te spreken tegen het aantasten der auto nomie en tegen de financieele lasten, erkennende de moeilijkheden die aan een oplossing in den weg staan. Ver der om de actie over te dragen aan de Vereeniging, die haar resultaat aan de regeering, de volksvertegenwoordiging en de colleges van Ged. Staten kan overleggen. Spreker vraagt nu hoe de gemeen ten zich de dekking der kosten van de tot nu toe gevoerde actie denken. Een der aanwezigen roept zendt ons maar een rekening net als het rijk dit wilt. De heer mr. Jonker zegt dat waar de Vereeniging reeds de actie overneemt, zij ook de gemaakte kosten wil dragen. De heer S. Hage, burgemeester van Bruinisse, en voorzitter van de veree niging van burgemeesters en secreta- rissen op Schouwen en Duiveland, vindt in het gehoorde aanleiding om te verklaren, dat hij alles zal doen om de gemeenten in zijn rayon zich te doen aansluiten bij de Vereeniging. De heer P. van Rees zegt dat de ver gadering anders is verloopen ais toen hij in eerste instantie het woord voerde. Hij wil nu ook zijnerzijds nog dank brengen aan de heeren Van 't Hoff en Verhorst. De heer Verhorst zegt, dat hij en de heer Van 't Hoff met -groote spanning naar de vergadering zijn gekomen. Dankbaar is spr. voor het bereikte resultaat. Hij meent, dat de nieuwe mi nister van onderwijs als eerste brief op zijn bureau moet vinden het resul taat der actie over deze kwestie. Met een woord van dank voor de groote opkomst sluit spr. hierop de ver gadering. VLISSINGEN, 14 DECEMBER. Verkiezing gemeenteraad. In de heden gehouden zitting van het Centraal stembureau voor de verkie zing van leden van den gemeenteraad werd tot lid van den gemeenteraad ge kozen verklaard de heer H. C. Wesse- ling- De plannen der rechtsche raadsfractie. Naar wij vernemen is het door ons gisteren aan „het Volk" ontleend be richt betreffende de plannen der recnt- sche raadsfractie, juist. Echter is het onjuist, zooals de correspondent van „het Volk" aan dit bericht toevoegt, dat zij de vermindering der inkomsten wil verhalen door 5y2 van de pen sioenen te laten betalen door de arbei ders en ambtenaren. Het equivalent wil de raadsfractie verhalen op den hoofdelijken omslag. Nader vernemen wij dat het verschil in opbrengst van de zakelijke belasting op het bedrijf geen 20.000 bedraagt, zooals „het Volk" meldt, doch oingeveer 10.000. Gemeente-begrooting. Het rapport is verschenen betreffen de het onderzoek der gemeente-begroo ting voor 1924, welke Maandagavond' heeft plaats gehad. Dit rapport is een zeer lijvig dossier, dat wij in ons volgend nummer in zijn geheel hopen op te nemen. Het loodswezen te Vlissingen. Een hoofdambtenaar van het Belgi sche loodswezen te- Antwerpen, deelde gisteren mede, aldus lezen wij in het Brusselsche „Laatste Nieuws", dat er in het Nederlandsch Loodswezen verande ringen komen. Behalve voor den kust- ioodsdienst kunnen er ook loodsvaar- tuigen met loodsen aan boord aangewe zen worden om te kruisen als „één of meer vooruitgezette" posten. Naar ge- tang van de behoeften der scheepvaart wordt dan door den Nederlandschen minister van marine bepaald, waar zul ke vaartuigen zullen komen en voor welke zeegaten er loodsen aan boord zullen zijn. Een buitengewoon concert. Donderdag 20 December wordt in het Athambra-theater alhier een buiten gewoon concert gegeven en wei door miss Susanne Morvay, een pianiste die behoort tot de vaste medewerkers van de Royal Albert Hall te Londen. De Engelsche bladen spraken met den grootsten lof over déze pianiste. Trouwens als men in de Royal Albert Hall te Londen optreedt, is alle verdere aanbeveling overbodig. Alleen de aller eerste krachten op muzikaal gebied ge ven daar concerten. Ter gelegenheid van d'e Nat. Ten toonstelling van Pluimvee en Konijnen op 15, 16 en 17 December a.s. in de zalen van 't Concertgebouw,zal door de „Mand'oline-vereeniging ,,'Tovido", on der leiding van haren directeur, den heer Ventevogel, een concert worden gegeven op Zondagmiddag a.s., van half 3 tot half 6. Aan d'e- gemeente-universiteit te Am sterdam is tot arts bevorderd de heer C. Man-se- alhier. Door den heer J. Paauwe wordt, blij kens achterstaande advertentie, heden in de Paul Krugerstraat -no. 12 een zaak in rijwielen en onderdeelen daar van, geopend. Aan deze zaak is ook een lak- en nikkelinrichting verbonden. Voor het examen als machinist di ploma C (theoretisch gedeelte) is ge slaagd de -heer C. Joosse en voor het examen als derden stuurman de heeren P. Fritz, W. H. de Graaff en W. Hen- drikse, allen leerlingen van de De Ruyterschoot. Voor het examen als machinist, di ploma B, is -geslaagd onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. Meijnderts. De mist. Door den zeer dikken mist lag he denmorgen alle scheepvaartverkeer ge heel stil. Tegen den middag klaarde het eenigszins op, waardoor het verkeer weer gedeeltelijk kon hervat worden. Gisterenavond is bij de zwarte ton no. 9 bij Terneuzcn een onbekend stoomschip omhoog gevaren. De autobussen. Gisterenmorgen is van een der auto bussen onder Middelburg een as ge broken, terwijl gisterenavond half elf een motorbus, waaraan een defect was ontstaan, door een paard naar Middel burg getransporteerd is geworden. Aan den kantoorknecht C. D. Kriek- aard te Goes (postkantoor) is met in gang van 1 Maart 1924 eervol ontslag verleend. Vergunningen en verlof in Zeeland. Gedurende het tijdvak 1 Juni 1922 tot 31 Mei 1923 werden in onze pro vincie 24 vergunningen verleend voor ongesplitsten verkoop van sterken drank zoowel voor tappen ais voor slijten verleend, verder 4 alleen voor tappen en één alleen voor slijten. Er werden 4 vergunningen op een andere Iocaliteit en 5 op een ander per soon overgeschreven.- Ingetrokken werden 20 vergunningen, medetellen-de voor het maximum en 3 logementvergunningen, en vervallen zijn er resp. 22 en 1. Op 31 (Mei waren in Zeeland 693 vergunningen voor ongesplitsten ver koop, 73 alleen voor tappen, 35 alleen voor slijten, 9 societeitsvergunningen, 187 logementsvergunningen, en 6 voor slijten van 2 tot 10 liter. Totaal dus 1003 vergunningen, waarvan 364 ver leend vóór 1 Mei 1904. Het bedrag van het betaalde vergun ningsrecht bedroeg ƒ27.200.25. Er werden 91 verloven verleend, 120 werden ingetrokken of vervielen, het aantal bedroeg op 31 Mei 1130. Het grootst aantal vergunningen en verloven is in de gemeenten in Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen, namelijk resp. 296 en 640. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zijn 178 vergunningen en 157 verloven. Op Zuid-Beveland zijn 152 vergun ningen en 60 verloven, op Noord-Be veland resp. 27 en 3. Voor het eiland Tholen bedraagt het aantal vergunningen 58 en dat der ver loven 7. Voor St. ptiilipsland zijn de cijfers resp. 6 en 6. Voor Walcheren waren er 194 ver gunningen en 147 verloven. Ten slotte telt Schouwen en Duive land 84 vergunningen en 33 verlovoi. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De Gereformeerde Kerken en het buitenland. Den laatsten tijd wordt er van ver schillende zijden door Gereformeerde kerken en groepen in het buitenland aangedrongen op kennismaking en meer contact met het Gereformeerd kerkelijk leven in ons land. in het jongste nummer van „de Refor matie" stelt prof. Hepp daarom de vraag hoe lichten wij het buitenland over onze kerken in Een voor de hand liggend, krachtig en uitvoerbaar middel lijkt hem de pers te zijn. „Als no. 1 op het program" zegt schrijver „zou ik willen zetten een brochure, waarin in 't kort wordt uit eengezet de historie, de inrichting en de belijdenis onzer Gereformeerde Kerken. Deze zou moeten verschijnen in het En- gelsch, het Fransch, het Duitsch en het Hongaarsch. Natuurlijk zou men alleen de hoofdzaken moeten vermelden. Geen uitgesponnen historie-studie bijv. zou men daarin mogen geven, maar alleen dingen, die onder ons volkomen zeker heid hebben. Geen afdruk van de drie formulieren van Eenigheid, maar om te beginnen een beknopte, populaire dog matiek..." „Natuurlijk zou zij niet in alle deelen gelijkluidend kunnen zijn voor elk land. Wat bijv. de kerkinrichting aangaat zal men rekening hebben te houden met de kerkinrichting van de bepaalde landen, waarvoor ze bestemd is en zich anders moeten uitdrukken." Voor het examen Fransch middel baar onderwijs B is te Amsterdam ge slaagd de heer H. M. van Praag te Zierikzee. RECHTSZAKEN. De moordaanslag te Valkenswaard. Het O.M. bij den Hoogen Raad zal Maandag a.s. conclusie nemen in de zaak tegen C. P. de W., huisvrouw van M. Desmet, oud 37 jaar, door het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf, terza ke van medeplichtigheid aan poging tot moord op haar echtgenoot, in welke zaak de cassatiemiddeien verdedigd werden door mr. Viser'van ijzendöorn. Straatroof met geweldpleging. Voor het gerechtshof te 's-Graven- hage is in hooger beroep de behande ling voortgezet van de zaak tegen een 34-jarigen varensgezet, een 25-jarigen koopman en een 31-jarige vrouw, alle drie uit 'Rotterdam, thans gedetineerd, die door de Rotterdamsche rechtbank wegens straatroof, voorafgegaan door geweldpleging, gepleegd in een nacht in April 1.1. in de Korte Wagenstraat te Rotterdam, waren veroordeeld tot on derscheidenlijk 7 jaren, 5 jaren en 4 ja ren gevangenisstraf. De eerste beklaag de zou het slachtoffer met een of ander zwaar voorwerp hebben neergeslagen, waarna men gezamenlijk den man zijn portemonnaie e.d. ontrolde. Enkele getuigen werden gehoord'. De beklaagden ontkenden alles. De procureur-generaal achtte het vonnis van de Rotterdamsche rechtbank juist gewezen en vroeg bevestiging daarvan. Poging van doostag op haar man. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een vrouw te Enschedé, die terecht had ge staan wegens poging tot doodslag op haar man, die slecht oppaste. Zij heeft haar man met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen met de bedoeling hem te dooden. Het bleef echter bij verwon dingen. Het Hof heeft de straf, welke beklaagde door de rechtbank te Almelo werd opgelegd drie maanden gevan genisstraf tot twee maanden ver minderd. MARINE EN LEGER. Examineeren officieren en adelborsten. Het plan bestaat om den gepension- neerden vice-admiraal W. C. Smit de functie op te dragen van permanent voorzitter van de commissie voor het examineeren van officieren en adelbor sten der Kon. Ned. marine, welke be trekking, gelijk dezer dagen reeds is gemeld, in de plaats komt van het ambt van inspecteur van het militair onder wijs bij de zeemacht. De kapitein-luitenant ter zee E. M. Wissmann, die benoemd is, blijkens de Staatscourant van Woensdag, tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau, is de zeeofficier, die Hr. Ms. depotschip voor onderzeebooten „Pelikaan" en de onderzeebooten K II, K VII en K VIII, welke dezer dagen te Sabang arriveer den, naar Nederlandsch-Indië heeft overgebracht. Hr. Ms. kanonneerboot „Vidar" is van Gorinchem te Hellevoetsluis aan gekomen om op het Haringvliet vaar- oefeningen te houden met jongens van Hr. Ms. opleidingsschip „Schorpioen". Morgen vertrekt met het stoomschip „Tabanan" een transport van 16' on derofficieren der marine, onder bevel van den luitenant tér zee 2e klasse W. Gauw. i De officier van <ïen marine stoom vaartdienst 2e klasse W. N. Bart, dié 15 dezer ter beschikking gesteld wordt is bestem'di voor den dienst in Oost- ludlë. De luitenants ter zee 2e klasse J. L. K. Hoeke, F.W. van Overeem, J. F. W. Nuboer, A. H. I. Kramers, j. A. van Duijnen Montijn', J. Varkevisser en C. Moolenburgh en de officieren van den M. S. D. 2e klasse J. W. van Winger den en J. Lugtenburg, zijn met het stoomschip „Johan de Witt" uit Oost- Indië teruggekeerd1. De navolgende onderofficieren zijn aangewezen om dén 5en Januari a.s. per stoomschip „Johan de Witt" naar Oost-Indië te worden uitgezonden- Konstabel-majoor W. A. Jongepier, sergeant-torpedomaker J. Pool en B. D. H. Tortike. De kleine gouden medaille is toege kend aan torpedisf-majoor C. Besier, schipper W. J. Kasten, sergeant-hof meester J. 'E. Schouten, militair werk man D. Jongepier en A. F. H. Bakker. Op het R. K. kerkhof te Middelburg werd gisteren ter aarde- besteld het stoffelijk overschot van wijlen den al daar op 79-jarigen leeftijd overleden 'heer L. J. Emans, in leven gepension- neerd sergeant-ziekenvader van het O. I. leger, en begiftigd met het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrich tingen, de uit het op Atjeh veroverde geschut vervaardigde Atjeh-medaillè. E,en deputatie van de vereeniging „Madjoe", bestaande uit de heeren P. A. de Reij en A. M. J. Daane, waren bij de ter aardebestelling van dén ouden krijgsmakker aanwezig en legde een palmtak, op het lint waarvan de naam der vereeniging stond, op de lijkkist neer. Korporaal A. Leeuwe -j- In den ouderdom van bijna 77 jaar is plotseling overleden dé gepensioneerde korporaal A. Leeuwe, van het instruc- tiebataljon, in het leger algemeen Be kend als „paatje". „Paatje" heeft bij het instructie-Ba taljon bijna 40 jaren gediénd en was het grootste gedeelte van dién tijd can- tirte-oppasser. Ongeveer vijf jaren ge leden zag hij zich genoodzaakt pensioen aan te vragen. 'Hij bracht zijn laatste levensjaren door als verpleegde in het Oudeliedenhuis Züid- Buitensingel' te 's-Gravenhage, alwaar hij" ook is over leden. Deze eenvoudige man- was behalve met de gouden medaille- voor langdü- rigen diénst, versierd met dfe bronzen eeremedaille van Oranjè-Nassau. Bij de kroning van H. M. de Koningin in 1898, werd hij bij onderscheiding bevorderd1 tot korporaal.' Verlofspersoneel' bij den vrijwilligen landstorm. De bezutnigingscommissie heeft on derstaand schrijven' gezonden- aan- den: inspecteur van den- vrijwilligen land storm- „De Bezuiinigin-gscommi'ssie bereikte- meermalen klachten van op wachtgeld of op non-acti'vi'teit gestelde beroeps militairen, waaruit bleek dat verschei dene personen, niet behoorend tot het beroepspersoneel werkzaam bij d'en vrijwilligen' landstorm, bij dezen tak van dienst, zooveel aan sadaris, toeta- 1 gen, iesgetden, reis- en verblijfkosten, bureelgelden of weekloon genieten, dat zij in hoofdzaak van de ontvangen be- dragen in 'hun levensonderhoud voor zien. Het beroepspersoneel was van mee- nïng, dat op wachtgeld of op non-acti viteit gestelde militairen of burgers, voor zoover mogelijk, voor het verrich ten van werkzaamheden bij den vrij willigen landstorm in aanmerking moe ten worden -gebracht. Ten einde dus een juist inzicht te kunnen verschaffen van deze aangele genheid, zouden wij gaarne een opgave ontvangen van het personeel, werk zaam bij den vrijwilligen landstorm, niet behoorend tot het beroepsperso neel, hetwelk, over een jaar 'berekend 1000 of meer ten behoeve van den vrijwilligen landstorm." VOETBAL. Programma voor Zondag 16 December. AFDEELING IV. ie klasse. BredaniaN.O.A.D. AllianceD.O.S.K.O. M.V.V.Eindhoven. Willem IIN.A.C. B.V.V.Wilhelmina. 2e klasse A. VlissingenBreda. 't ZesdeB. V. V. II Reserve 2e klasse. Willem li 3—N.A.C. 3. DOSKO 2.—Alliance 2. Roosendaal 2NOAD 3. 3e klasse A. T emeuzenW alcheren. ZeelandiaBOZ. VlissingenBreda. Wanneer terrein- en weersgesteld heid het eindelijk weer eens toelaten, ontmoet Zondag Vlissingen voor de STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Vierde lijst. Trekking van 13 December. 267109. No. 13658. 2000 No. 20702 f Itm No. 20562. 100 No. 12683. PRIJZEN VAN 30. 62 279 441 514 598 815' 1075 1475 1827 2003 2176 2925 3234 3264 3279 3335- 3731 3754 3809 4118 4695 4781 5031 5034 5595 6199 6348 6457- 6588 6667 6756 7346 7592 7596 8162 8198 8539 8654 8904 9054 9801 9994 10810 11326 17558 11586 11774 11949 12209 12356 12391 12519 12575 12591 12705 12945 13165 13195 133941345314511 14624 14672 15319 15324 15393 1540615523 15655 15788 16056 16098 16206 16330 16900 17117 17335 17742 17862 18295 18393 18720 19238 19866 19930 19935 19998 2084221271 2141021623 21707 21720 2211622442 22487 tweedfe maai in dit seizoen de mi'dden- inootclub Breda. Bij de eerste ontmoe ting op het terrein der tegenpartij heeft Vlissingen een fraaie 3—0 overwinning behaald. Breda is in den laatsten tijd1 evenwel'in een zeer goeden vorm (even als N.A.C. II, dat van het „overleden" Velocitas spelers heeft overgenomen) en bezet thans de 5e plaats, zooals men uit onderstaand ranglijstje kan zien. Dientengevolge kan ftet Zondag een aardigen wedstrijd' word'en, waarin we evenwel onze stadgenooten toch dé overwinning voorspellen, daar we hun kracht hooger aanslaan, dan die der Bredanaars. Hóe groot d'ie overwinning zal worden is moeilijk te' voorspellen, juist doordat beide ctubs beter zijn gaan spelen. Wij hopen evenwei, dat Vlissingen eens goed' aan haar doelge- middeldë zal dénken, warrt de kans is- geenszins uitgesloten, d'art aan het ein de van het seizoen dit gemiddelde nog zou moeten beslissen over het kam pioenschap. Thans zijn de doelcijferS' 164, düs "Keel goed. Het kan echter nooit kwaad' d'eze cijfers, wanneer het mogelijk is, te verbeteren. Een bijzondere aanmoediging voor onze roodtvitten is ditmaal, dunkt mij; niet noodig. D'e VTissïn-gers zullen zelf wel beseffen, dat met een club als „Breda" niét „gespeeld" mag worden, dat onderschatting van een dergelijke' vereeniging wel eens een zeer onaan gename gewaarwording tengevolge zou kunnen Hebben en daarom zullen zij' zich wel allen van het begin tot het einde ten voile' geven om het resultaat voor dó' roodwi'tten zoo gunstig moge lijk te maken. Vlissingen, jullie' sup porters verwachten een behoorlijke overwinning van jullie, zorgt düs daar voor Stand dier Zuidelijke 2e Klasse Vlissingen 6 5 1 0 11 164' 1.83 Middelburg 5 4 0 1 8 10^—3 1.60 RöosendöaV 6 3 2 1 8 12=8 1.33= B. V. v. n 6 3 0 3 6 14=10 L— Breda 7 2 2 3 6 11—11 0.85 n. a\ e. i 7 2 2 3 6 1114 0.85 N. O. A. Dl 1 2 3 4 6—15 0.67 't Zesde 7 2 4 4 7—14 0.57 Willem It (2) 6 0 3 3 3 7—15 0.5© SH*P-EYE. AMERIKA EN DUITSCHLAND. in Duïtsehland is mea zeer ingeno men met Amerika's deelneming aan het experten-onderzoek. Ter voorbereiding van die-ze enquête naar de Duitsche hetalingseapaciteit zou de Duitsche regeering voornemens zijn, dezer dagen aan de Fransche re geering directe onderhandelingen voor te stellen over een aantal kwesties, Pijn en Roer betreffende. VRIJLATING VAN POUTIEKE GEVANGENEN. De Fransche en de Belgische bevel hebber deelden aan de gedelegeerden van het Duitsche Roode Kruis voor het Roergebied mede, dat de vrijlating van een groot aantal politieke gevangenen in de allernaaste toekomst kan worden verwacht, daar het lijdelijk verzet, nu de rijksregeering de overeenkomst tus- schen de Duitsche spoorwegdirectie.en de regie heeft goedgekeurd, als geëin digd kan worden beschouwd. DE DUITSCHE F1NANTIEN. Uit de verschillende officieuse en olfi- eieele mededeelingen, die in de laatste dagen in de Duitsche pers zijn gepuoli- ceerd, blijkt duidelijk, dat de Duitsche finantien er veel treuriger aan toe zijn, dan men geneigd zou zijn te vermoeden. Het rentemarkcrediet waar de regee ring over beschikt zal nu weldra zijn uitgeput en het rijk kan op geen ver deren steun van de rijksbank of de ren- tebank meer rekenen.De regeering moet dus trachten op andere wijze in het bui tenland en door het innen van de be staande belastingen binnen de Duitsche grenzen in den nood te voorzien,. De meeste bestaande belastingen worden reeds in goudmark berekend. De nieuw'e termijn van de Rijn- en Roerbelasting, die eerst in Januari zou worden geind moet nu nog deze week worden gestort. Aldus vloeit er weer heel wat geld in de staatskas, maar ook deze nieuwe inkomsten zullen onvol doende zijn. Twee nieuwe maatregelen van de rijksregeering worden thans aangekondigd. In de eerste plaats schijnt de regeering eindelijk besloten te zijn tot 't „aantasten van de substate tie", een maatregel die reeds sinds en kele jaren door verschillende financieele deskundigen werd gewenscht. Men wij met andere woorden overgaan foj het

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2