T VRIJ040 14 DECEMBER A. J. P's Kerstpudding 61e Jaargang 1923» BINNENLAND FEUILLETON Gestolen Gel°jk VLISSINCSCHE COURANT Voer hen, die door middel eener adver tentie aan Vrienden en Begunstigers hun of -wensch willen brengen, bestaat daartoe gelegenheid in de „Vlissingsche Courant" die Maandag 31 dezer verschijnt Een dergelijke advertentie, die het zen den van kaartjes vervangt, welke dikwijls eerst eenige dagen na Nieuwjaar worden bezorgd, is meteen voor neringdoenden een uitstekende gelegenheid om hun adres nog eens onder de oogen van het publiek te brengen. Opdat de kosten voor niemand een be zwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertenties belangrijk afgeweken van het gewone tarief, nl. slechts 60 Cent voor advertenties van 14 regels, elke regel meer 15 Cent. Zij die dus in het oudejaarsavondnummer een advertentie wenschen te plaatsen, ge lieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Walstraat 58, of aan onzen Agent voor Souburg en Ritthem, den Heer C. F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat te Souburg. Wil men dezelfde advertentie geplaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts te melden. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin, onder een algemeenen wensch, vermeld worden naam, beroep en woon plaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost 15 Cent per regel. Alles bij vooruitbetaling. Wij verzoeken de opgaven ten spoedigste te mogen ontvangen. DE ADMINISTRATIE. Nederland en België. Naar de Brusselsche correspondent van de „N. R. Ct." meldt, ziet minister Theunis er van af, Belgische ambtena ren aan te wijzen voor de verificatie van de afrekening van het door België aan Nederland verschuldigde, uit hoofd van de interneering van Belgische sol daten in Nederland. De juistheid van die afrekening is, zegt de minister, boven allen twijfel verbeven, en bovendien zou dan de controle-werkzaamheden veel kosten, zeker meer dan het herstel van mogelijke fouten waard is. Waar het geld blijft. De commissie uit de Tweede Kamer voor de staatsuitgaven, betreffende het verslag der Algemeene Rekenkamer in zake hare werkzaamheden over 1922, zegt in haar verslag getroffen te zijn, dat van de zijde der regeering niet meer aandacht wordt geschonken aan behartigingswaardige opmerkingen van de Rekenkamer. Verschillende gevallen, waarbij 's Rijks schatkist ernstig is benadeeld, zijn te wijten aan verregaande slordig heid aan departementen. De commissie doelt o.m. op een ge val, waarin een wissel, groot 750 dui zend Rijksmark, in Juni 1919 aange kocht tegen den koers van 17.60 per 100 mark, tengevolge van het overlijden van een ambtenaar bij het departement in een dossier was blijven rusten. Roman van REINHOLD ORTMANN. 18) Al dat onschuldige koketteeren en het hof maken, waarvan zij daarbij getuige moest zijn, deed haar pijn en wekte ge voelens in haar hart, die zich niet lieten verdrijven, doordat zij er zich over schaamde. Het onschuldig vroolijke le ven, waarin zij zelf ook vroeger zooveel genot vond, was haar vreemd gewor den, alsof niet een korte poos van eeni ge maanden, maar een heel menschen- (even haar scheidde vau de zonnige dagen der jeugd, en zij snakte uit de vroolijke drukte weg naar de kerkhofs- rust van het huis der Steinackers, daal de doffe moeheid, die daar op haar drukte, toch nog dragelijker was dan de wilde gedachten, waartegen zij zich niet kon verzetten, als de gouden vloed van het volle leven om haar heen golfde. Zoo kwam de dag van het feest, een afschuwelijke, nat-koude winterdag van de somberste soort. Ilse, die een „godin van barmhartigheid" moest voorstellen, had den wensch van den bouwmeester, daarvoor een bijzonder mooi en kost baar costuum te laten maken, beslist afgewezen en uit den heel bescheiden toilettenvoorraad, dien zij van het too- neel bezat, een eenvoudig Grieksch ge waad gekozen, dat door toevoeging van geschikte attributen tot een heel pas send costuum werd gemaakt. Tallooze malen blijkt uit het verslag, dat niet de vereischte zuinigheid in acht is genomen, zonder dat sprake is van' ongeoorloofde handelingen óf slordig heid. Bij verscheidene ambtenaren schijnt niet het besef te zijn doorge drongen, dat het rijksbelang bij het doen van uitgaven in acht moet wor den genomen. Nadat nog verschillende gevallen worden genoemd, wijst de commissie op eenige gevallen betreffende het depar tement van Arbeid, bijv.' de stoffeering en de meubileering vap de nieuwe bu relen van den Gezondheidsraad. Door de ministers van landbouw en van arbeid zijn ter bewoning afgestaan aan onder hun departementen ressor- teerende ambtenaren twee perceelen, welke op rijkskosten van vaste wasch- tafels en jaloeziën werden voorzien. De commisste verlangt, dat er meer controle komt op de bestellingen en meer overleg tusschen de verschillende diensten onderling. Voorwerpen, die voor 's rijksdienst kunnen worden gemist, moeten worden overgedragen aan het Rijksinkoop- bureau, dat uit dezen voorraad in de eerste plaats zal moeten putten. Op verplaatsingskosten van ambtenaren moet worden bezuinigd. Voor een ver huizing van Utrecht naar 's-Graven- hage werd bijv. een tegemoetkoming van ƒ4924.82 betaald. In 't algemeen is der commissie ge bleken, dat door sommige ministers eigenaardige comptabele opvattingen worden gehuldigd. De postcheque en girodienst. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over de begrooting van posterijen, telegrafie en telefonie over 1924, is gevraagd, welke motieven er toe hebben geleid, den postcheque- en girodienst 24 Au gustus j.l. te centraliseeren, en welke de oorzaken zijn, waardoor het doel, dat men zich daarbij had voorgesteld, niet is bereikt geworden. Intusschen spieken .ele leSèn reeds nu ais hun meëring uit, dat de centrali satie op weinig bereidvolle wijze is on dernomen. Zij willen vernemen, wie daarvoor verantwoordelijk moeten wor den gesteld en welke gevolgen deze verantwoordelijkheid voor de betrok kenen zal medebrengen. Verscheiden leden achten het een groote fout, dat een regeling is getrof fen, volgens welke de saldo-biljetten alleen de nummers der rekeninghou ders, doch niet hun namen vermelden. Voorts is gevraagd hoe het mogelijk is geweest, dat de mechanische bewer king aan blijkbaar geheel ongeschoold personeel is toevertrouwd. Door de ergerlijke wijze, waarop het publiek is gedupeerd, heeft de dienst een knak gekregen, waarvan hij niet ge makkelijk zal herstellen. Sommige leden merken op, dat de postcheque- en girodienst, aanvankelijk opgezet als een instelling tot vergemak kelijking van het betalingsverkeer, zich daarnaast meer en meer tot een deposi- tobedrijf heeft ontwikkeld. Zij achten het onder deze omstandigheden nood zakelijk waarborgen te scheppen, dat de door het publiek aan dien dienst toe vertrouwde gelden op juiste wijze wor den belegd en voldoende liquide zijn. Verkeer met Engeland. In verband met het a.s. Kerstfeest wórdt het verkeer met Engeland als volgt geregeld Toen zij gekleed de woonkamer be trad, waar de twee anderen reeds wachtten, kon de moeder, hoe weinig sympathiek haar ook de heele feestver- tooning was, toch een uitroep van blijde bewondering niet onderdrukken, en in Frans Steinackers in den laatsten tijd nog bleeker en magerder geworden gezicht vlamden weer de verdachte, koortsig roode vlekken op, toen zijn blik over het bekoorlijk kopje en de prachtig evenredige gestalte van zijne verloofde gleed. Inderdaad, je had niet mooier kun nen zijn dan in dit costuum zeide hij met eigenaardig bevende stem, terwijl hij op haar toetrad en, al zijn gewone terughoudendheid vergetend, drukte hij een kus op haar ontblooten arm. Ilse werd donkerrood en onttrok zich met zoo'n onstuimige beweging, dat de we duwe, voor haar zoon ten zeerste ge krenkt, op het punt stond, woorden te geven aan haar verbazing daarover. Maar de bouwmeester liet het zoover niet komen. Zorgzaam en ridderlijk, alsof hij de bijna verschrikte afwijzing van zijn teederheid niet had opgemerkt, legde hij den warmen, met pels gevoer- den mantel om Use's schouders en praatte daarbij op den onverschiiligsten toon over allerlei dingen. Een broeder, die zijn knappe zuster geleidt, zou zich niet bedaarder en met minder hartstocht hebben kunnen gedragen. Toch bleef Ilse ontsteld en stil ook gedurende den rit naar de „Phiiharino- nie". De scherpe Noordoostenwind vond door honderden reten en vouwen zijn weg in de gebrekkige huurkoets en p. Over Hoek van Holland. Op Dins dag 25 December van Holland naar Harwich en omgekeerd. In verband hiermede zullen op Dinsdag 25 Decem ber de treinen 17' Rotterdam D.P. Hoek van Holland, 160 Schiedam-Hoek van Holland en op Woensdag 26 De cember de treinen 171 Hoek van Hol- lanRotterdam D.P. en 161 Hoek van HollandAmsterdam niet loopen. b. Over Vlissingen. In de dienstrege ling der booten van de Zeeland en van de treinen naar en van Vlissingen wordt geen wijziging gebracht. De herclassificatie bij de spoorwegen. Voor de civiele kamer van het kan tongerecht te Utrecht heeft gisteren de zaak gediend tegen de Nederlandsche Spoorwegen, die een brugwachter uit Zwollerkerspel had doen dagvaarden tot terugbetaling van 19, zijnde dit bedrag aan loon van hem ingehouden door zijn plaatsing in de vierde loon- klasse. Dit proces wordt door den brug wachter gevoerd in overleg met de Ned. vereeniging van Spoor- en Tramweg- personeel.Als procureur van de eischen- de partij was aanw. mej. mr. Estella Simons en voor de gedagvaarde partij mr. Pit. De zaak zal schriftelijk worden toegelicht en daarom werd de behan deling vier weken uitgesteld. Fabrieken van electrische machines in 1920 en 21. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft in de November-aflevering van het Maandschrift een aantal ge gevens gepubliceerd betreffende de voortbrenging en het verbruik der fa brieken van electrische machines, toe stellen en werktuigen. De gegevens over 1920 hebben be trekking op 31 ondernemingen en die over 1921 op 36 ondernemingen. 'De inkoopwaarde van een 6-tal der voornaamste door deze industrie ver bruikte materialen bedroeg in 1920 ƒ5027.000 tegen in 1921 ƒ3.153.000. De verkoopwaarde der vervaardigde producten in de statistiek gesplitst over een 4-tal groepen bedroeg met inbegrip der verrichte hulpdiensten en herstellingen in 1920 17.977.000 en in 1921 ƒ13.449.000. De sterkte van. het personeel was op 15 September 1920 4587 personen, te gen 4010 in 1921. Het vermogen der primaire drijfkracht bedroeg resp. op 15 December 1920 en 1921,3740 P.K. ACTIE VAN DE ZEEUWSCHE PLATTELANDSGEMEENTEN. De gisteren te Middelburg gehouden vergadering van de Zeeuwsohe platte landsgemeenten wqs bezocht door 146 afgevaardigden van 62 gemeenten, ter wijl nog 17 andere gemeenten bewijzen van instemming met het doel der ver gadering hadden gezonden. Verder waren aanwezig de heer P. F. Fruijtier, lid van Ged. Staten en de heeren mr. A. Jonker en H. Th. Klein, directeuren van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. De heer Van 't Hoff heette in zijn openingswoord speciaal den heer Fruij tier welkom, daar Ged. Staten het best in staat zijn den nood der gemeenten te begrijpen: Ook de Sieeren van genoem de vereeniging heette spr. in het bijzon der welkom De heer Verhorst wees er in zijn in leiding nog op, dat het zeker van be- teekeivis is, dat van de 107 gemeenten de bouwmeester hoestte bijna onafge broken, hoewel hij tot gevaar van te stikken toe zijn best deed, den hoest- prikkel te bedwingen. Op eene bezorgde uitdrukking van zijn moeder antwoord de hij schertsend, dat hij die kleine ver koudheid vandaag wel zou wegdansen, maar toen hij daarna de dames hielp uitstappen, zag hij er in het flikkerende lantarenlicht verschrikkelijk mager en ellendig uit. De oude dame werd door een der le den van de commissie in de zaal ge leid, terwijl Frans Steinacker zelf zijne verloofde naar de kunstenaarskamer achter het tooneel bracht, waar alle me dewerkenden bijeen zouden komen. Op, den weg er heen meende hij op te mer ken, dat Ilse beefde als in lichte huive ring van kou, en hij vroeg haar, of zij reeds plankenkoorts gevoelde. Geen plankenkoorts, antwoordde zij hoofdschuddend. Het is niet deze voordracht, waarvoor ik vrees, maar iets, waaraan ik geen naam kan geven. Het is mij, alsof mij vanavond nog iets ergers wacht. Als wij een uur ouder geworden zijn, zul je over die verschrikkelijke voorgevoelens lachen, stelde hij haar vriendelijk gerust, want ik profeteer, dat je de koningin van den avond zult zijn, en ik zou niet weten wat daar voor ergs aan kan zijn. Maar zijn vleiend vertrouwen ver mocht hare sombere stemming niet te verdrijven. Ik hoop, dat je mij toestaat, na afloop van de voorstelling met je moe der naar huis tp mnerpn ernnn Maai- in Zeeland er zooveel tegenwoordig zijn. Na het uitspreken van zijn gisteren vermeide en met groote aandacht ge volgde inleiding, stelde de heer Ver horst eerst de vraag of men zou voort gaan met een actie. In het aantal aan wezigen ziet hij bijna reeds het bevesti gend antwoord op deze vraag. De heer P. A. Schwartz, burgemees ter van Rilland Bath, meent dat dank betuigd moet worden aan de heeren, dfc deze vergadering samen riepen. Er is echter een gebrek in den opzet der ac tie, daar de beide door de heeren verte genwoordigde gemeenten geen lid zijn der Vereeniging va-n Ned. Gemeenten. Het wordt nu een in het wild gevoerde actie. Trouwens slechts 20 gemeenten in Zeeland zijn lid der vereeniging, en men mist dan ook een gewestelijke af- deeling in deze provincie. De gemeen ten moeten begrijpen, dat men een drachtig actie moet voeren en niet ver geten dat de vereeniging in haar jong ste vergadering de aanhangige kwestie ook reeds heeft besproken. Heel de kwestie van het onderwijs is daar onder de oogen gezien. De veree niging moet hef centraal orgaan der gemeenten worden. Een groote behoef te tot aansluiting is nu toch zeker wei gebleken. De heer Verhorst zegt dat hij tot nu toe alleen de vraag heeft gesteld of er actie zal worden gevoerd, later kan be slist worden hoe dit zal geschieden. Maar de-heeren van de vereeniging zijn niet voor niets ter vergadering. Men hoopt met de vereeniging tot een ac- coord te komen. De vergadering geeft blijk algemeen voor hef voortzetten der actie te zijn. De heer Verhorsf wil nu alvorens de verdere bezwaren tegen de wetsbepa lingen te hooren, toonen dat men ver der heeft gewerkt en doet een door hem opgemaakte motie ronddeelen. De heer Van 't H-off leest intusschen de motie voor. Deze motie bevat in korter trekken den inhoud van hetgeen de heer Ver horst volgens ons verslag van gisteren tegen de wettelijke bepalingen te berde bracht en ook in het kort de weg dien hij aangaf om tot verbetering te gera ken. Naar aanleiding van die motie merk te de heer P. van Rees, burgemeester van Scherpenisse en Poortvliet op, dat hij gaarne nog eenige toelichting zou ontvangen over de zinsnede dat het platteland de geestelijke en materieele voordeelen mist van de onderwijsin richtingen, die de gemeenten krijgen, waar de scholen gevestigd zijn. Ook vraagt spreker waarom het niet op den weg der vergadering zou liggen om een weg tot verbetering aan te wijzen. Ook vraagt spr. of het zoo vast staat, dat juist vele kinderen van het platteland het onderwijs op de H. B. S. niet kun nen volgen. Als dit niet vast staat, acht spr. de desbetreffende clausule ge vaarlijk. De heer Verhorst zegt, dat alles wat in de motie staat, aan zijn inleiding is ontleend. Spr. meent, dat het van groot belang is een school in een gemeente te hebben, en dit zijn toch voordeelen, die aan het platteland ontgaan. Men moet zich wel degelijk onthouden een weg aan te wijzen, want men heeft geen enkele stem in het kapittel, en men kan niets aan de regeering voorschrijven. Toen de vergadering bijeen geroepen werd, voelden de initiatiefnemers zelf vergeef ik heb natuurlijk niet de bedoeling, je met dwaze luimen te kwellen. Zij waren in de kamer gekomen, waar allen bijeen kwamen, en waar reeds een bont gewirwar van gecostu- meerde dames en heeren te zien was. Hier moet ik je nu wel aan je lot overlaten, zei de bouwmeester, want het schijnt me toe, dat ik slechts in den weg zou zijn en ik zou het schouwspel toch ook gaarne van uit de zaal willen genieten. Hij ging. Nog van den drempel zag hij, hoe ze reeds met verscheidene hee ren in gesprek was maar hij voelde daarbij niet de minste ijverzucht in zijn hart. Hij kende immers geen anderen wensch dan dien, haar een triomf, een groot, gelukkig makend succes te ver schaffen. Hij wilde hare lippen weer vroolijk zien glimlachen, wilde haar oogen weer zien schitteren. En dan, als zich de lang gehoopte verandering had voltrokken, dan wilde hij haar toefluis teren, dat zij hem alleen de vreugde van dezen avond te danken had, dat het bezoek van den landrechter en de uit- noodiging tot medewerking alleen het gevolg van zijn bemoeiingen was ge weest dat zij heden ongevierd en on opgemerkt gebleven zou zijn ais de meeste anderen, als hij niet al zijn maatschappelijken invloed had aange wend, haar de bevoorrechte en yeelbe- nijde taak te verschaffen. Wat dë dank bare ontroering bij haars vaders met bloemen getooide graf niet had ver mocht, dat zou misschien de vreugde INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. mei nieuwe rözijntjes 'en amanctëlein EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen de groote moeilijkheden en ook de di recteuren der Ver. van Ned. Gemeenten achten de kwestie een moeilijk vraag stuk. Daarom moeten zeer bescheiden en kele maatregelen worden genoemd en is 'n stippellijn voldoende. De kwestie van het examen voor de H.B.S. is ook maar een kleine bescheiden opmerking. De heer L. J. van Voorthuizen, burge meester van Domburg, bracht huide aan de beide heeren, die de vergadering bij eenriepen. Het geidt de zaak, die alom thans bespreking uitlokt en er is durf voor noodig zulk een vergadering bijeen te roepen. De iieeren verdienen dank, omdat zij de kat de bel hebben aan geboden. Het voornaamste acht spreker het verzet tegen de hooge kosten en te gen de aantasting van de autonomie der gemeenten. Alleen het indienen van een motie is z.i. niet voldoende en spr. vraagt of het niet de bedoeling is ook bij den minister op audiëntie te gaan en er Kamerleden of een fractie voor te spannen om over de kwestie te inter- peleeren. De heer E. H. P. Nahuijs, burgemees ter van Dreischor en Noordgouwe, meent.dat men de alinea over geestelij ke en materieele voordeelen beter kan weglaten, want ook de kringgemeenlen hebben toch voordeel van de scholen. De heer Verhorst zegt in antwoord aan den heer Voortlmijzen, dat er na tuurlijk nog een slot aan de motie moet worden gemaakt. De heer Nahuijs schijnt het minder goed te begrijpen, de buitengemeenten zijn van de voordee len ontstoken en moeten hetzelfde be talen. De heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke, brengt ook gaarne hulde aan beide heeren, maar meent te moeten opmerken dat de motie wel wat lang is. Spreker acht het verkeerd het Nijverheidsonderwijs en het H.B.S. on derwijs in een adem te noemen. Het Nijverheidsonderwijs is wel degelijk 'n ptattelandsbelang. De vakscholen zijn van groot belang, vooral ook als, zoo- ais van de meisjesvakschool te Goes, de leeraressen naar de verschillende ge meenten overkomen om cursussen te leiden. Hiervan profiteeren de blijvende inwoners der gemeenten. Het is dus juist dat gemeenten iets bijdragen, al was het beter, dat dit geregeld werd naar het aantal inwoners dan naar het aantal leerlingen, omdat de gemeente ook belang bij de school blijft houden al heeft zij toevallig er geen leerlingen op. Iets anders is het met het Burger school onderwijs en in verband daar mede wijst spr. op de gemeente Krui- ningen, die voor leerlingen uit Hans- weert, waar veel rijksambtenaren wo nen,veel moeten betalen.Zijn die jonge lui van de H. B. S. te Goes ai dan gaan zij meestal verder het land in en ook de ouders worden meestal verplaatst. De gemeente heeft er geen voordeel van bijv. dokters op te leiden, die elders zich vestigen. Men dient dus wel goed verschil te maken. De heer van 't Hot heeft de door den heer Verhorst opgemaakte motie eerst des morgens gezien. Hij had het slot er gen. En ai gelukte het hem ook niet, met behulp hiervan den ganschen schat van hare liefde te winnen hij was immers voorloopig al met de beschei- denste aalmoes van dien schat tevreden. Men had zijn moeder en hem de twee hoekplaatsen van een der voorste rijen stoelen gereserveerd, en de oude dame, die sedert jaren geen dergelijk feest had bezocht, monsterde met ze kere nieuw ontwakende vreugde aan het leven, het feestelijk gekleede, schitte rende publiek in de zaal. Reeds waren parterre en loges dicht bezet en men wachtte in nieuwsgierige spanning het teeken tot het begin van de uitvoering. Daar zag Steinacker den landrechter in zichtbare opgewondenheid uit de kleine deur naast het podium komen en een haastige samenspreking met eenige an dere comitéleden houden. Door onbe stemde vrees gedreven, dat het betrek king op Use kon hebben, stond hij op en voegde zich bij de groep. Wij zijn in groote verlegenheid deelde Baldenius hem mee. Verschillen de deelen van de voordracht en som mige levende beelden zouden niet door het orkest, maar door een achter het tooneel gespeelde begeleiding op het orgel muzikaal geïllusreerd worden. Organist Merkel had dit deel van het programma op zich genomen, en wij wachtten nog slechts op hem, om te beginnen. Daar komt nu in zijne plaats het bericht, dat hij plotseling ziek ge worden is en dat wij in geen, geval op zijn medewerking kunnen rekenen.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1