>mber liElWJAARSOIIET DONDERDAG 13 DECEMBER oving skaarten ij ks kaarten ilijks-Circulaires it-SSaapkamer )I»I!MQ WIET TUIN. houdster :he Maatschappij van Itoomvaari iNo294< GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND ïrlanden" (thuisr.) 10 PERICHT. rstand 777.0 te Neu- rstand 732.8 te Vest- len avond van 13 De- cke Oostelijke tot Zui- g tot half bewolkt of nig of geen neerslag. :s. Zelfde temperatuur TE VLISSINGEN. v.m. 4.45 5.37 n.m. 5.20 6.16 VUTO's EN FIETSEN. ember uur 13 4.15 14 4.15 N D A. ikclijkheden, Openbare ergaderingen enz. lederen avond bios- aanvang 8 uur. erdag- en Zondaginid- Da gelijks bioscoop- avonds 8 uur. erdag- en Zondagmid- ber. Lezing A. G. O. 8 uur. r. Lezing van de tion, „Concertgebouw, vee en konijnen, Con- 0 uur. ing Christ. Nat. Werk- we Kerk, 8 uur. jer. Gymnastiek- Ned. Gym. Verbond, dschap", 8 uur. er. Jubileum-voor- e Boervan Rijk, „de ap", 8 uur. jer. Liefdadigheids- he Vereeniging, Con- 0 uur. IOOTE KEUZE en JflET DUTJE SOBIGE UITVOEELNG TLUGGE LEVERING ikerij VandeVelde Ier pension te Vlis- eboden, tegen 1 Jan. 1 stand. Br. no. 1670, ;s Courant". gevraagd te Oost- rstond of later een ezin, liefst met groo- aurprijs nader over- ;n. Br. onder no. 50, d. PEIJL, Souburg. toorstr. 99, Souburg. unnende koken, voor •eau „Vliss. Courant" een net &ISJJE2 n de 14 jaar. Adres Breewaterstraat 38. Middelb. - Rotterdam ngelegen plaatsen. VAN PASSAGIERS EREN EN VEE. mber 3 4 7 T, Kidi ï.ai. tui 8 8 t. EOtt. v.m. uur 8 8 naties te bekomen: N.V. Transport- en Exp Erven G. VOS, Tel. B. EENHOORN, Tei.153» OOSTERHOUT, Tel. 282. ÏK Tel. 101. VL1SS1NGSCHE COURANT 1 Jattuari I Voor hen, die door middel eener adver tentie aan Vrienden en Begunstigers hun of -wensch willen brengen, bestaat daartoe gelegenheid in de „Vlissingsche Courant" die Maandag 31 dezer verschijnt Een dergelijke advertentie, die het zen den van kaartjes vervangt, welke dikwijls eerst eenige dagen na Nieuwjaar worden bezorgd, is meteen voor neringdoenden een uitstekende gelegenheid om hun adres nog eens onder de oogen van het publiek te brengen. Opdat de kosten voor niemand een be zwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertenties belangrijk afgeweken van het gewone tarief, nl. slechts 60 Cent voor advertenties van 14 regels, elke regel meer 15 Cent. Zij die dus in het oudejaarsavondnummer een advertentie wensclien te plaatsen, ge lieven deze- cp te geven aan het bureau van ons blad, Walstraat 58, of aan onzen Agent voor Souburg en Ritthem, den Heel ed F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat te Souburg. Wil men dezelfde advertentie geplaatst zier. als het vorig jaar werd opgenomen, dan hééft men dit slechts te meiden. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin, onder een algemeenen wensch, vermeld worden naam, beroep en woon plaats van den adverteerder. Plaatsing laarvan kost 15 Cent per regel. Alles bij vooruitbetaling. Wij verzoeken de opgaven ten spoedigste te mogen ontvangen. DE ADMINISTRATIE. ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voöfzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in het, daarvoor aangewezen lo kaal ten gemeentehuize op Vrijdag 14 De cember a.s., des middags 12 uur, ter be noeming van een lid van den Gemeente raad, wegens het ophouden yan het lid maatschap van den Raad van den heer A. Staverman. Vlissingen, 13 December 1923. De Voorzitter voornoemd. VAN WOELDEREN. De kabinetscrisis. Naar „de Tel." verneemt, zijn giste renmiddag in het gebouw der Tweede Kamer besprekingen aangevangen tus- schen vertegenwoordigers var. A. R. en R. K. fracties. Ook de groep der 10 R. K. Vlootwed- bestrijders was daarbij vertegenwoor digd.' Uit parlementairen kring verneemt „het Centrum", dat thans, nu mr. Bee- laerts van Blokland er niet in geslaagd is een extra-parlementair kabinet te vormen, verwacht wordt, dat opnieuw ernstige pogingen in het werk zullen worden gesteld de verbroken samen werking der rechterzijde te herstellen. Men zou er dan" naar streven een rechtsch kabinet ad hoe te vormen, m. a. w. een rechts kabinet, dat tot eenige taak heeft de bezuiniging ter hand te nemen. Gemeend wordt, dat de bekende ver klaring van den premier hierbij niet in den weg zal staan om ook enkele mi nisters uit het démissionnaire kabinet in dit kabinet ad hoe te doen overgaan. Het zonder meer aanblijven van het démissionnaire kabinet wordt vrijwel uitgesloten geacht. Het ontslag van de gehuwde ambtenares. De Haagsche correspondent van „de Tel" heeft zich, in verband met de aan gevraagde interpellatie van mej. Wes terman, inzake het ontslag van de ge huwde ambtenares, gewend tot den heer Van Giessel, algemeen secretaris van den Centraien Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel, om nadere inlichtingen, daar hij vernomen had, dat bij posterijen en telegrafie dit ontslag jeeds eerder was aangezegd. De heer Van Giesspl deelde mede, dat zijn bestuur reeds op Woensdag 5 December j.l van den directeur-generaal mededeeling ontving, dat per I Maart een 250-tal gehuwde ambtenaressen bij posterijen en telegrafie voor op wacht geldstelling in aanmerking zouden ge bracht worden. Zoowel de ambtenares, getrouwd met een ambtenaar,als degene die getrouwd is met een particulier, zal voor afvloei ing in aanmerking komen. Alleen zij, die ten genoege van de administratie kunnen aantoonen, kostwinner te zijn, blijven in dienst. Op de vraag of de op wachtgeld te stellen ambtenaressen on der de gewone bepalingen van de wachtgeldregeling gouden vallen, was door den directeur-generaal geant woord, dat hem van een afwijkende regeling niets bekend is. Volgens de wachtgeldregeling ont vangen de ambtenaressen die getrouwd zijn met een ambtenaar, gedurende een tijdvak, gelijk aan den diensttijd, het volgende bedrag van 1 Maart tot 31 Mei, de laatstelijk genoten wedde (dat is het salaris ver minderd met 8'/2 van 1 Juni tot 31 Augustus 75 van de laatstelijk genoten wedde verdei* 59 van de laatstelijk geno ten wedde. Dé ambtenaressen die met een par ticulier gehuwd zijn krijgen slechts drie maanden wachtgeld. Na afloop van den wachtgeldtermijn, als de pensioenjaren (diensttijd plus wachtgeldtijd) meer dan zeven jaren bedragen, ontvangt de op wachtgeld gestelde dadelijk ingaand pensioen voor elk jaar 2 van den gemiddelden pensioengrondslag over de laatste drie jaren met een minmum van 30 De heer Van Giessel deelde ten slotte nog mede, dat nader is besloten de ontslag-aanzeggingen, welke voor ver zending gereed liggen, aan te houden, in afwachting van een Jloor de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken op 18 December a.s. terzake uit te brengen advies. P. W. van der Sfeyden. f In den ouderdom van 81 jaar is te 's Gravenhage overleden de heer P. W. van der Sleyden, oud-minister van wa terstaat, handel en nijverheid, oud- hoofd-ingenieur van den waterstaat en ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Bij Kon. besluit van 9 Mei 1894 werd hij in het kabinet Röëll van Houten tot minister van waterstaat, handel en nij verheid benoemd. Hij vervulde dit ambt tot het optreden van het kabinetPier- son op 27 Juli 1897. Onder zijn bewind kwamen o.a. tot stand een nieuwe Hinderwet, een nieuwe Arbeidswet, Be palingen omtrent de rijkspostspaar bank, algemeene regelen omtrent het waterstaatsbestuur, een overeenkomst met België over het kanaal GentTer Neuzen, een met Pruisen over de afwa tering langs den Ouden ijssel en vele rentelooze voorschotten voor tramaan- ieg. De postcheque- en girodienst. In verband niet de geruchten die ook in de pers tot uiting komen, volgens welke de postcheque- en girodienst met ingang van 1 Januari 1924 weer zou worden heropend, verneemt de -j~cor respondent van het „Hbld.", dat het saldo der rekeninghouders op 4 Octo ber nog niet „de deur uit" is. Aangezien de rekeninghouders zelf zich met dit saldo accoord moeten verklaren en eventueeie bezwaren nog moeten wor den behandeld, ligt de conclusie voor de hand, dat heropening van den dienst tegen den genoemden datum moeilijk kan worden verwacht. Te bevoegder plaatse heeft men ons dan ook nog geen datum kunnen noemen tegen wel ken de heropening kan worden tege moet gezien. Hulp voor Duitschiand. Onder leiding van het hoofdbestuur van het Nederiandsche Roode Kruis heeft een vergadering plaats gehad van de voornaamste organisaties die op het oogenblik hulp verleenen aan Duitsch iand. Onder leiding van het Nederiand sche Roode Kruis zal in de week van 1724 December een algemeene col lecte in den lande worden gehouden, waaraan deze organisaties krachtdadig zullen medewerken. Uit de inkomende gelden krijgt iedere organisatie een percentage, dat ter vergadering werd vastgesteld. Met algemeene stemmen werd besloten dat 1/3 der inkomende gelden zal besteed worden om de be hoeftige Nederlanders in Duitschiand te steunen, terwijl 2/3 aan de Duitsche bevolking zal ten goede komen. De collecte, welke voor de noodlij denden in Duitschiand door het Alge meen Nederlandsch Vakverbond op 20 December gehouden zou worden, komt hierdoor te vervallen. Bezuiniging bij de politie. Het politiebureau aan de Nieuwe Ha ven te 's-Gravenhage zal worden opge heven. Er zullen nu enkele bureaux sa mengevoegd worden, waardoor het po litiekorps met 35 man zal verminderd kunnen worden, hetgeen een bezuini ging van omstreeks 100.000 per jaar zal medebrengen. ACTIE VAN DE ZEEUWSCHE PLATTELANDSGEMEENTEN. Hedenmiddag had in de sociëteit „St. Joris" te Middelburg de bijeen komst plaats, waartoe de heeren J. W. van 't Hoff, wethouder te St. Laurens en M. J. Verhorst, burgemeester te Wissenkerke, de plattelandsgemeenten van geheel Zeeland hadden uitgenoo- digd ter bespreking van een actie tegen de wetsbepalingen, vaststellende het deel, dat de plattelandsgemeenten moeten betalen in de kosten van hoo- ger, middelbaar en nijverheidsonder wijs in andere, meestal grootere ge meenten. De vergadering werd geopend door den heer Van 't Hoff, die zijn voldoe ning uitsprak over het groot aantal aanwezige vertegenwoordigers van ge meenten, uit alle deelen van Zeeland en die wees op het groot aantal betui gingen van instemming, weike spreken uit de vele brieven, die werden ontvan gen. Het blijkt, dat men, afgezien van alle mogelijke verschil van opvattin gen, een ding zeker gemeen hééft, nl. het bevorderen van de belangen der gemeenten, welke men in een of andere functie dient en in die eensgezindheid zal men zijn kracht moeten zoeken. Na mede namens den heer Verhorst alle aanwezigen te hebben welkom gehee- ten, zeide de heer van 't Hoff, dat de heeren zich niet ontveinzen zich voor een moeilijke taak te hebben geplaatst. Zij hopen, dat de hier begonnen actie zich zal voortplanten door het geheele land. en regeering en volksvertegen woordiging zullen erkennen, dat. wat gevraagd wordt, niet alleen billijk is, maar voor veie gemeenten zeifs een le venskwestie. Spr. iegde er den nadruk op. dat het hier niet is een strijd van het platteland tegen de stad. In geen enkel opzicht mag' dit idee zich post vatten, eenvoudig omdat dit niet zoo is en geen verschuiving van lasten wordt gevraagd, maar een andere verdeeling. De actie spruit s'echts voort uit plichts- en verantwoordelijkheidsgevoel. Alle hebben in de een of andere functie den eed afgelegd, dat zij de hun toever trouwde belangen zullen behartigen en zij zouden zich schuldig maken aan meineed, als zij langer,in den bestaan- den toestand berusten. Na een opwekking, zich bij de te voeren discussies te bekorten, gaf de heer van 't Hoff het woord aan den heer Verhorst, die het doei der verga dering nader zou uiteenzetten. De heer Verhorst wees er op. hoe door de verplichting aan de Nijver heids- en Handelsondeipvijsinrichtin- gen in 1919 is opgelegd ofn de salaris sen der leeraren te verhoogen, van welke verhooging het r;;k de helft zou betalen, terwijl men maar moest zien van provincie of gemeenten de andere 50 te krijgen. De Staten van Zeeland wezen het verzoek van enkele der be trokken schoolbesturen van de hand en namen bovendien nog het besluit, bij het in werking treden der wet op het nijverheidsonderwijs zich te ontdoen van de subsidies aan die scholen, wat voor de provincie een belangrijke be zuiniging beteekende. Over 1919 was ƒ46500 voor zulke subsidies uitgetrok ken. Waar bij de behandeling der kwestie in de staten er op gewezen werd, dat het eigenlijk de buitengemeenten waren, die de ellende veroorzaakten of althans hielpen vergrooten, waar zij zich voor 't meerendeel met een Jantje van Lei den van de zaak afmaakten of een sub sidie betaalden, die in geen enkele ver houding stond tot het aantal leerlin gen dat van harentwege van dat onder wijs gebruik maakte, meent spr. dat er wellicht gemeentebesturen zijn, die in deze niet geheel vrij uitgaan. Zij hebben al te schriel een onderwijs gesteund, dat toch dit belangrijke voordeel heeft, dat kosteloos of tegen een zeer laag schoolgeld, goede vakkennis kan wor den verkregen en de dingen zouden mogelijk een anderen loop hebben ge nomen, wanneer alle buitengemeenten in deze haar roeping hadden verstaan. De besturen der scholen trachtten toen gedaan te krijgen dat de dorps gemeenten, die kinderen naar hun scholen zonden, naar verhouding te doen bijdragen in de kosten dier scho len. Hetzelfde beginsel dus ais thans in de wet is vastgelegd. Maar direct voelde men toen de bezwaren voor die kringgemeenten, omdat ze zouden ko men te staan voor onbegrensde moge lijkheden, die al heel spoedig in onbe grensde moeilijkheden zouden ont aarden. Zulks doordat de maatregel niet tot een gemeente zou blijven be perkt, waardoor een toestand van anar chie zou worden geschapen, omdat buitenstaanders over de gemeentegej- den zouden gaan beschikken. Men wei gerde dan ook algemeene voorstellen in dezen geest aan de gemeenteraden te doen, en toen men dus ook langs dien weg niet uit de impasse geraakte, heeft de minister de kibbelende partijen bij den kraag gepakt om ieders aan deel in de wet vast te leggen. De mi nister maakte echter de toestand nog donkerder door de financieele rege ling uit te breiden tot voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Toen de vorderingen daarover geleidelijk bij de gemeentebesturen binnenkwamen, werd allerwege verzet merkbaar. Zelfs gingen er in enkele raden stemmen op de betaling te weigeren, het bleef ech ter bij verzuchtingen en men pakte de zaak niet voldoende aan men blafte wel, maar men beet niet. INGEZONDEN RKEDEDEELINGEN. Een weinig V f op eert vochtigen doek maakt in eert oogwenk Uw vaatwerk prachtig helder. De Lever's Zeep Maatschappij, Vlaardingen Fabrifcanlen ven LUX en TWfNK. Vraagt orts. 6esoher?k©n-a®um. .Met de motie van den raad van Wis- sekerke vereenigde men zich niet, men beschouwde blijkbaar de posten voor de subsidies als onafwendbaar en wierp men zich op de posten waarover men wel te beschikken had, iets wat psychologisch wel te verklaren is, maar waarbij toch vaak een ijver aan den dag wer.d gelegd" zonder verstand. Als men het er over eens is, dat ter bescherming van de financiën der plat telandsgemeenten dringend noodig is de gewraakte wetsbepalingen gewijzigd te krijgen, dan moet de zaak anders worden aangevat. De regeering zal moeten begrijpen, dat de draagwijdte der wet niet is voorzien en de finan ciën van de bedoelde gemeenten hope loos in de war zullen loopen, wanneer deze regeling niet wordt gewijzigd, die in sommige gemeenten een belasting- verhooging van 20 tot 30 beteekent. De gemeentebesturen zijn voor liet be heer van die gelden verantwoordelijk en het ligt dus het eerst op hun weg de regeering op de ernstige gevolgen at tent te maken, waartoe art. 148 van de Grondwet en het analoge art. 120 der Gemeentewet ons het recht geven, want hoe kunnen zij langer die verant woordelijkheid aanvaarden, wanneer aan de gemeentelijke kassen telkens vorderingen kunnen worden voorge legd, die niet waren te voorzien, niet te controleeren en niet te beïnvloeden eigenschappen, die geheel in strijd zijn met den geest der Gemeentewet die, in verband met de begrootingsvoorschrif- ten, uitgaven waaraan zulken eigen schappen eigen zijn, niet toelaatbaar acht. Daartegenover komen van de re geering aanschrijvingen, om ieder dub beltje een paar maal om te draaien al vorens het uit te geven. Hoe kan men op die wijze sluitende begrootingen maken en wat blijft er over van de autonomie der gemeenten. Hoe men het woord autonomie ook uitlegt, zeker is het, dat men thans ver schillende staatsbemoeiingen van den laatsten tijd voelt als een aantasten van de vrijheidssfeer der gemeenten, vooral wanneer dat ingrijpen van het centraal gezag voor de gemeenten belangrijke financieele verplichtingen met zich brengt, en aan degenen, die met veel zorg en moeite dat financieele beheer in evenwicht trachten te houden, eiken invloed daarop wordt onthouden. Als de klachten kans krijgen eenig effect te sorteeren, dan zullen zij moeten worden samengevoegd tot een machtig koor, dat ter bestemder plaatse kan doordringen en wel met zulk een kracht, dat daaraan op de een of andere wijze gehoor wordt verleend. Spr. achtte het niet onbillijk, dat de gemeentebesturen verplicht worden iets bij te dragen als kinderen uit hunne ge meenten een school elders bezoeken, althans als het kinderen zijn van min- gegoeden, maar nu betreft het in de meeste gevallen kinderen van ingezete nen, die zich die meerdere kosten van opvoeding kunnen getroosten. Het ge meentebestuur staat geheel buiten de keuze van onderwijsrichting, maar krijgt alleen de rekening te betalen, waarbij het dan blijkt, dat het lang niet onverschillig is naar welke schooi de leerlingen worden gezonden, omdat niet aiie scholen van hetzelfde soort gelijkelijk expioiteeren. Hiermede is reeds de ondeugdelijkheid van het stel sel aangetoond, waarbij dan nog de mogelijkheid blijft, dat in zeker dienst jaar zich personen in een gemeente vestigen met elders schoolgaande kin deren. Nu weren de gemeenten nog zoo veel mogelijk krankzinnigen en idioten, •omdat die ten laste der gemeente kun nen komen, maar dan ziet spr. den tijd nog aanbreken, dat zij aan den ingang van hun dorp een bord moeten plaatsen met ais opschrift Verboden toegang voor intellectueeien. Wat betreft het oncontroleerbare van de vorderingen, wijst spr. er op. dat Ged. Staten en de besturen van de gemeenten, waar de scholen gevestigd zijn, wei de cijfers controleeren, maar niet vragen hoe die zijn samengesteld, wat we! de gemeente zou doen, die be talen moet. Zoo hebben de gemeente- sturen niets te zeggen over de gelden, uitgegeven voor de leerartikelen enz. Als de post, betrekking hebbend op deze subsidies, moet worden verhoogd, moet de raad wei toestemming geven tot wijziging der begrooting, maar dit is alleen een formeele handeling, die den spot drijft met het beschikkings recht van den raad. Men acht het zelfs in de meeste gevallen niet noodig ken nis te geven aan het gemeentebestuur, dat weder een jongmensch elders naar school is gegaan en merkt dit alleen later op de rekening. Een en ander is o.a. oorzaak van het intrekken van vrijwillig gegeven sub sidies, waarmede een mooi .beginsel verloren gaat. Spr. meent, dat bij het inzenden der grieven aan de regeering geen weg moet worden aangegeven voor een an dere oplossing, wel zouden daarbij eenige wenken kunnen worden gegeven, In verband daarmede merkte spr. op, dat de plaats, waar dergelijke inrich tingen van onderwijs gevestigd zijn, daarvan materieele en ook indirect geestelijke voordeelen trekt, welke voordeelen het platteland mist. Bij de gemeenten, waar de scholen gevestigd zijn, moet dus in de eerste plaats de meerdere dekking der kosten worden gezocht. Bij het Nijverheidsonderwijs kan het zelfs voorkomen, dat, tenge volge van particuliere subsidies, de ge meente van vestiging maar betrekke lijk weinig in de kosten heeft bij te dragen. Vervolgens wijst spr. op de bepaling, dat die gelden niet op de verzorgers mogen worden verhaald en ofschoon hij erkent, dat die menschen toch reeds extra uitgaven hebben, meent hij, dat er nog een weg is tussehen alles of niets. Ook het feit dat de provincie thans 46000 minder uitgeeft, welke maat regel spr. indertijd heeft toegejuicht, roert spr. nogmaals aan om er op te wijzen, dat dit alles nu een geheel an der karakter heeft gekregen en het nu gaat om de bij bij het nijverheidsonder wijs overschietende 30 en hetgeen er bij het ander hooger onderwijs tekort komt na aftrek van hetgeen het Rijk daartoe bijdraagt, welke restanten nog van een zoodanig gewicht blijken te

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1