en Slaapkamer WOENSDAG 12 DECEMBER No293i 1923» TE JONGEN aLAGERSJONGEN shoudster - en Werkvrouw IKVROUW nstbode dienstbode gsche Maatschappij van Stoomvaart GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Gestolen Geluk BINNENLAND Gesprongen Winterhanden Wpi I sM keuken te huur. prijs. Brieven No. 125, Vlis«. Courant". Binderij gevraagd. DE VEY MESTDAGH directe indiensttreding niet beneden 16 jaar. M. P. GLERUM. Wal- kunnende koken. Voor irieven letters T. V., Vliss. Crt." igd een nette Bureau „Vliss. Courant' gd nette Woensdag, Vrijdag en norgen. Aanmelden 7 en 8 uur Bellamy- iw LAURENSE, Kou- le weg 64, vraagt tegen en nette tegen 1 Januari. Mevr. OTTE, Boule- rlsen 16. n-Middelb. - Rotterdam :hengelegen plaatsen. R VAN PASSAOIERS SDEREN EN VEE. Y. SH44 T.ui. nar 1. 8011 T.itt. wir icember igl3 14 8 17 18 8 "ormatiea te bekomen; n: N.V. Transport- en Exp r.h. Erven G. VOS, Tel •eB. EENHOORN, Tel. 153» 7 v. OOSTERHOUT, Tel. 282. "Geb. BUITENHEK, Tel. 101 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent 1 Januari 1ÖS4 Voor hen, die door middel eener adver tentie aan Vrienden en Begunstigers hun of -wensch willen brengen, bestaat daartoe gelegenheid in de „Vlissingsche Courant" die Maandag 31 dezer verschijnt Een dergelijke advertentie, die het zen den van kaartjes vervangt, welke dikwijls eerst eenige dagen na Nieuwjaar worden bezorgd, is meteen voor neringdoenden een uitstekende gelegenheid om hun adres nog eens onder de oogen van het publiek te brengen. Opdat de kosten voor niemand een be zwaar behoeven te zijn, is met den prijs dezer advertenties belangrijk afgeweken van het gewone tarief, nl. slechts 60 Cent voor advertenties van 14 regels, elke regel meer 15 Cent. Zij die dus in het oudejaarsavondnummer een advertentie wenschen te plaatsen, ge lieven deze op te geven aan het bureau van ons blad, Walstraat 58, of aan onzen Agent voor Souburg en Ritthem, den Heer C. F. VAN DER PEIJL, Boekhandelaar, Kanaalstraat te Souburg. Wil men dezelfde advertentie geplaatst zien als het vorig jaar werd opgenomen, dan heeft men dit slechts te melden. Tevens zal er wederom een rubriek zijn, waarin, onder een algemeenen wensch, vermeld worden naam, beroep en woon plaats van den adverteerder. Plaatsing daarvan kost 15 Cent per regel. Alles bij vooruitbetaling. Wij verzoeken de opgaven ten spoedigste te mogen ontvangen. DE ADMINISTRATIE. MOTORRIJTUIGEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente- Secretarie (3e Afdeeling) ter inzage is nedergelegd het Provinciaal blad No. 59 van 1923, inzake de sluiting van kunst wegen, geen Rijkswegen zijnde, in de pro vincie Zeeland voor zware motorrijtuigen dat van de bij het genoemde Provinciaal blad genoemde bepalingen door Gedepu teerde Staten ontheffing kan worden ver leend dat formulieren tot het aanvragen van deze ontheffing verkrijgbaar zijn ter Pro vinciale Griffie van Zeeland, tegen betaling van tien centen per exemplaar. Vlissingen, 10 December 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Roman van REINHOLD ORTMANN. 17) Wat neem jij mij in het verhoor, Frans Dat ik mij mijn eigen gedachten gevormd heb nu ja, dat wil ik niet loochenen. Ilse staat alleen en onbe schermd in de wereld. Op de tooneei- ioopbaan heeft zij het gehoopte geluk niet gevonden, en haar vooruitzichten voor de toekomst waren wel droevig genoeg. Daar kwam jij plotseling voor haar, om haar een geachten naam te geven, haar een veilig tehuis en een maatschappelijke positie aan te bieden, waarom menige dame haar benijden kan. Mocht zij nog grooter gunst van het lot verwachten dan deze En was. het niet volkomen begrijpelijk, dat zij ja zei, zonder zich lang te bezinnen Een aardige verklaring even vleiend voor mij als voor mijn verloof de. Maar nu, aangenomen, dat u juist hebt gezien, wat zou u mij dan raden te doen Hoe kun je mij daarnaar vragen Als jij wist, dat zij jou niet liefheeft, had jij dan ook niet de zekerheid, dat je met haar nooit gelukkig kon worden? Een paar seconden bleef het stil toen stiet de bouwmeester barsch uit Neen Dat is vrouwenlogica Het kan zijn, dat zij met mij niet gelukkig zou wezen, als zij mij niet bemint. Maar ik nu, ik zou haar in elk geval bezitten. En dat j? yoorloopig al, wat ik verlang MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter aigemeene kennis, dat blijkens bij hem ingekomen ambtsberichten de Canarische eilanden zijn besmet verklaard wegens pest. Vlissingen, 12 December 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Dinsdag. De Kroonprins. Het Schoenen-wetje. Alvorens het voorstelFleskens tot verlenging van het Schoenenwetje te behandelen, hield de aanvrage van den heer Van Ravesteijn om de Regeering te interpelleeren over het vertrek van den ex-kroonprins, de Kamer bezig. Wei praat niemand meer over dit „ge val", maar dit is voor menig Kamerlid nog niet voldoende reden om te zwij gen. President Kooien had groot gelijk toen hij adviseerde deze interpellatie niet toe te staan, wijl geen enkel lands belang meer betrokken is bij dit geval tn de Kamer voldoende op de hoogte is van de houding der Regeering, gelijk die is gebleken uit hare mededeelingen aan de gezanten. Dat de heer Van Ra- vetseijn nog wel wilde na-diplomatisee- ren is begrijpelijk, maar dat de heer Troelstra hem daarbij steunde, ver baasde ons. De Kamer was zoo verstandig dit gansche geval maar te laten rusten. Zij wees het verzoek af met 55 tegen 27 stemmen. if Mej. Westerman vroeg een interpel latie aan over het ontslag der gehuwde ambtenaressen. Hef Schoenenwetje heeft weinig te beduiden. Het principieele verzet tegen het daarin gehuldigde stelsel bleef bij alle tegenstemmers bestaan maar een half jaar korter of langer heeft niet veel te beduiden. Een principieel debat werd dus niet gevoerd. Omtrent de gevolgen van het wetje valt nog niet veel te zeg gen de gegevens voor beoordeeling ontbreken en het enkele feit dat de prijzen der schoenen niet zijn gestegen, zegt niet veel. In het algemeen is de in voer van fabrikaten gedaald en dus is niet na te gaan hoe de toestand zonder wet zou zijn geweest. Het eenige wat enkele leden wtnscli- ten, was den termijn van zes maanden te verkorten tot drie, zoodat de nieuwe Regeering zoo kort mogelijk gebon den zij. De voorsteller scheen zich op een uit voerig debat voorbereid te hebben en herhaalde zijn Memorie van Antwoord zelfs op de punten waarop zij allerminst was aangevallen. Voor de verkorting tot drie maanden gevoelde hij niets. De termijn van zes maanden was het kort ste wat onvermijdelijk is voor het sor- teeren van eenig effect. Daaraan hield hij zich dus in het belang van de in dustrie, die volgens hem in het afgeloo- pen jaar zoozeer is opgebloeid. Het ontwerp werd aangenomen met 45 tegen 33 stemmen links tegen rechts, behalve de heeren Lovinck, Weitkamp, Bakker en Rutgers van Ro zenburg. De Kabinetscrisis. De club van Katholieke Kamerleden heeft gisterenmiddag, na afloop van de Frans 1 kreet de oude dame. Neen, dat kan niet je meening zijn. Zoo kun jij niet in ernst spreken jij, die tot heden niet het minste vlekje op je eer hebt geduld Frans Steinacker liep weer door de kamer maar hij deed het stellig slechts om ongemerkt den angstig vorschen- den blik zijner moeder te ontwijken. j— En wat heeft dit met mijn eer te maken Zou ik mij de vervulling van mijn innigsten wensch ontzeggen, ai- leen omdat Ilse misschien eerst in het huwelijk zal ieeren, mij op de rechte wijze lief te hebben En hebt u werke lijk verwacht, moeder, dat ik op uwe waarschuwing af een einde aan mijn verloving zou maken Niet op mijn waarschuwing af, Frans Want ik kan mij vergissen. 'Maar dat jij haar ernstig beproeft dat jij haar op haar geweten af vragen zult ja, dat heb ik verwacht. En ik twijfelde niet, dat jij versmaden zoudt Steinacker stond weer aan het ven ster en keek naar de duistere straat. Met een onstuimige armbeweging be lette hij zijn moeder verder te spreken maar zijn stem was toonloos, toen hij zei Houdt de rest voor u, moeder Ge ziet wel, dat u zich vergist hebt. Neen, ik zal haar niet vragen, en ik zal ook niet dulden, dat iemand anders het in mijn plaats doet, want ik wil niet weten, hoe het er in haar hart uitziet. Hoort u, moeder Ik wil niet En ik verwacht, dat u alles zal doen, wat in uw vermogen staat, om haar het leven in ons huis vroolijk en zonnig te maken. Kamervergadering, een bijeenkomst ge houden in verband met de kabinets crisis. Gisterenavond werd een dergelijke vergadering gehouden door de Anti- Revolutionaire Kamerfractie. In een te Amsterdam gehouden open bare vergadering van de afdeeling van den Vrijheidsbond, heeft mr. Dressel- huijs over den politieken toestand ge sproken. Hij hield een pleidooi voor de vorming van een nationaal kabinet, dat te zorgen heeft voor de veiligstelling van den gulden en voor den economi- schen wederopbouw van ons land. Er zal een stilstand in de partij-politiek moeten komen. Het beloodsen van de „Nieuw Amsterdam". De hoefijzer-correspondent van het „Hbld." schrijft het volgende aan zijn blad Naar aanleiding van wat wij dezer dagen schreven over het beloodsen van de „'Nieuw-Amsterdam'" ontvingen wij nog een brief van de Holland-Amerika- Lijn. Daarin lezen wij o.a. „Te uwer informatie willen wij nog mededeelen, dat wij, alvorens verdere beslissingen te nemen met betrekking tot het be loodsen van onze groote passagiers schepen te Antwerpen, het rapport zul len afwachten, dat wij den kapitein van de „Nieuw Amsterdam" hebben opge dragen aan ons uit te brengen na de ervaring, die hij deze week te Antwer pen zal hebben." De wachtgeldregeling. De „Ambtenaar" meldt, dat eerst daags een Kon. besluit is te wachten, waarbij de wachtgeldregeling aldus wordt gewijzigd, dat ook de pensioen gerechtigden op 55-jarigen leeftijd, bij ontslag wegens overcompleet, eerst op wachtgeld worden gesteld en daarna gepensionneerd op het tijdstip, dat het wachtgeld vervalt of lager wordt dan het pensioen, waarop men krachtens zijn dienstjaren aanspraak heeft. Op 65-jarigen leeftijd gaat in elk geval het pensioen in. De Amsterdamsche begrooting. De behandejing van de gemeente- begröotirrg fé~Xmsterdam heeft' nu reeds 4 weken geduurd en de voorzitter heeft aangekondigd een voorstel te zul len indienen, dat de besprekingen Vrij dagavond moeten worden beëindigd. Als dit voorstel wordt aangenomen, zal de behandeling der begrooting toch reeds 25000 hebben gekost. Zoo worden de belastingpenningen weggesmeten aan langdradig geleuter, want het gewicht der discussies weegt in geen enkel opzicht op tegen deze groote kosten. Wethouders-salarissen. De gemeenteraad te Groningen heeft met 18 tegen 14 stemmen verworpen een voorstel om de wethouders-salaris sen te veriagen van 5000 op 4000. STUKKEN VOOR DE KAA1ER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg vergadert Vrijdagavond a.s. ten stadhuize te Middelburg. Door het bureau wordt overgelegd een lijst van 38 ingekomen stukken, die het bureau voorstelt voor het grootste opdat zij niet op eenigen dag in gevaar komt, haar besluit te berouwen. Want, opdat u het weet, moeder en hoe u daarover ook moogt denken den dag, waarop zij voor mij verloren zou zijn - - dien zou ik niet kunnen over leven Reeds bij de laatste woorden nog steeds met afgewend gelaat was hij naar de deur gegaan, en nu wierp hij die achter zich zoo hard in het slot, dat het door het stille huis dreunde, en de oude vrouw, verschrikt in haar stoel ineen kromp. Mijn hemel Wat is er van hem geworden klaagde zij zacht, terwijl zware tranen over hare magere wan gen rolden, en half werktuigelijk her haalden haar bevende lippen na eene poos Wat is er van jou geworden mijn arme, arme jongen HOOFDSTUK IX. Ik heb interessant nieuws voor je, lieve Ilse, zei de bouwmeester twee dagen later onder het middageten. Je zult achteraf nog een kleine straf onder gaan, voor dat je eens de hand hebt uitgestoken naar de lauweren van Rachel en Corona Schröter. Ilse, die bleek en zwijgend neerzat, keek bevreemd op. Een straf, in hoeverre De landrechter Baldenius was vanmorgen bij mij op het bureau. Hij is voorzitter van het comité voor het groote Liefdadigheidsfeest ten bate van de slachtoffers van den brand in Stei- nau. De halve sfad zal, naar het schijnt, aan dit feest deelnemen, en hij rekent gedeelte voor kennisgeving aan te ne men, althans voor zoover zij niet slaan op hierna te melden voorstellen. Inzake een verzoek van de hoofd commissie voor de normalisatie om aan het fonds voor de normalisatie een bij drage toe te kennen, stelt het bureau voor afwijzend te beschikken in ver band met vroegere beslissingen in der gelijke gevallen. Onder de stukken die het bureau voor kennisgeving wil doen aannemen, komen o.a. de volgende voor Een van de Kamer te Tilburg, dat zij aan den ministerraad heeft verzocht geen gevolg te geven aan het verzoek der Middel- burgsche Kamer tot opheffing van hef rijks-inkoopbureau van de Kamers te Nijmegen en Roermond, dat zij dit ver zoek hebben gesteund van de Kamer te Arnhem, dat zij vooralsnog geen ter men kan vinden het verzoek te steunen en van den minister van financiën, dat hij de opheffing van het R. i. B. geen bezuiniging zou achten en de feiten hebben bewezen dat het alle recht van bestaan heeft. Verder een bericht van het gemeentebestuur van Rilland-Bath, dat het niet kan overgaan tot de intrek king van de verordening op de zakelij ke bedrijfsbelasting, al is die belasting haar niet sympathiek en van het ge meentebestuur van Vlissingen, dat het afwijzend heeft beschikt op het verzoek tot afschaffing van die belasting. Ten slotte nog een adres van de Kamer te Nijmegen, inzake bespoediging van de inrichting van een zeepostkantoor op de Harwichbooten. Postcheque- en girodienst. Naar aanleiding van het adres van de Kamer te Groningen aan den minis ter van waterstaat, waarin wordt aan gedrongen op een rente van 5 te ver goeden voor den tijd dat de rekening houders bij den postchèque- en giro dienst door de débacle op hun geld moeten wachten, deelt het bureau mee, dat het geheel en al het gevoelen van de Kamer te Groningen deelt, dat nu door de schuld van de administratie de rekeninghouders tijdelijk niet vrijelijk over hun saldo's kunnen beschikken, het alleszins billijk is, dat liet rijk hun tegemoet komt door gedurende dien tijd een hoogere rente over het saldo te vergoeden. Het bureau stelt daarom voor aan het adres van de Groningsen? Kamer adhaesie te betuigen. Cautie bij aannemingen en het doen inschrijven van cessies. Naar aanleiding van besprekingen in de Kamer te Zwolle stelt het bureau dier Kamer aan haar zusterkamers de volgende vragen 1. Moet het in het leven roepen van bepalingen, waarop aannemers ver plicht worden een bepaalde cautie (bv. 1/10 der aannemingssom) te stellen, noodzakelijk (zeer wenschelijk) worden geacht 2. Is het noodzakelijk (zeer wensche lijk) dat het verleenen van geheime cessies op aannemingssommen wordt tegengegaan en zoo ja, is dan de in schrijving bij de Kamer van Koophan del aan te bevelen Moet men zich in dezen bepalen tot cessies op aanne mingssommen, dan wel alle cessies daarin betrekken De beantwoording van deze vragen komt het-bureau niet eenvoudig voor tn het steit daarom voor een en ander om prae-advies te stellen in handen van een commissie van deskundigen. Het steit voor in die commissie te be noemen de heeren J. G. van Niftrik Jr., Ais jij wilt, dat wij er heen gaan, ben ik natuurlijk bereid. Maar ik weet niet, welke straf De bouwmeester glimlachte. Dat was natuurlijk slechts scherts. Ik wilde er je op voorbereiden, dat men nog meer dan alleen het bezoek aan het feest van jou verwacht. Men hoopt met veel vertrouwen op je medewerking als kunstenares. Haastig afwerend schudde Ilse het hoofd. Neen neen Je hebt dien heer toch hoop ik terstond gezegd, dat daar van geen sprake kan zijn. Hoe zou ik dat kunnen Ik geloof de integendeel, dat het je pleizier zou doen. En dan de goede man zat wer kelijk in verlegenheid. Van de jonge dames hier, die in aanmerking komen, is naar zijn verzekering geene berekend voor de moeilijke taak. En die taak waarin bestaat die? Het betreft de voordracht van een proloog en een verbindenden tekst tus- schen de levende beelden, die het hoofdnummer van het programma vor men. Als ik hem goed begrepen heb, zal het zoo iets als een melodramati sche voordracht zijn. Baldenius wist zich precies te herinneren, hoe mooi jij zulke dingen vroeger deed, en ik kon hem toch niet recht antwoorden, dat jij het talent intusschen verloren hebt Dat had je gerust mogen doen. Maar als je wellicht reeds uit mijn naam een toezegging hebt gedaan, is het na tuurlijk wat anders, antwoordde Ilse. De bouwmeester wierp zijn moeder een blik toe, alsof hii had wi" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. A. C. de Vos, W. Anker, P. Chamuleau en J. P. A. Machgeels. De Arbeidswet. Inzake een adres van de Kamer van Koophandel te Tilburg aan den minis ter van arbeid, handel en nijverheid, zegt het bureau, dat het zich met de strekking en in hoofdzaak ook met den inhoud van het adres zeer wel kan ver eenigen. Men deelt geheel en al het ge voelen van die Kamer, dat naast de onzekere toestanden op internationaal gebied de invoering van de Arbeids wet 1919 een groot aandeel heeft in de tegenwoordige malaise in de industrie. Het is ongetwijfeld juist, dat door de verkorting van den werktijd de produc tiekosten van de nijverheid enorm zijn gestegen. Door langeren arbeidsduur had zonder den knellenden band van de Arbeidswet de industrie zeker hare productie kunnen uitzetten en door een grootere productie den druk der aige meene kosten kunnen verminderen. De commissie voor de nijverheidsbe langen vereenigt zich met het voorstel. Een van de leden merkt hierbij op, dat hij, hoewel hij zich met de motiveering van het adres niet geheel kan vereeni gen, toch wat de strekking betreft daar mede accoord gaat omdat in verband met de toenemende duurte de loonen tot September 1920 voortdurend zijn verhoogd, en in verband met de ver mindering der duurte de loonen onge twijfeld ook weder zullen worden ver laagd. Het komt hem practisch voor, dat door een matige verlenging van den arbeidstijd getracht moet worden het daarheen te leiden, dat het weekloon voorloopig intact blijft, zij het dan ook dat het uurloon zal dalen. Intusschen zal er bij wetswijziging voor gewaakt moeten worden dat overmatig lange arbeidsduur niet weder worde inge voerd. Een der andere leden onder schrijft de beide laatste opmerkingen ten volle. Wolphaartdijksche veer. Daar ook het bureau bij onderzoek gebleken is dat Ged. Staten plannen beramen om in het Woiphaartdijksche veer verbetering aan te brengen, stelt het voor Ged. Staten te verzoeken de volle aandacht te willen schenken aan het adres van den Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland om te zor gen, dat een eventueele nieuwe veer boot voertuigen met een lengte van 6 meter en een gewicht van 8000 K. G. kan medenemen, althans minstens met een ientge van 6 M. en een maximum gewicht van 5000 K.G. en de tegen woordige boot geschikt te maken voor het vervoer van laatstbedoelde voertui gen. De meerderheid der commissie voor het verkeerswezen vereenigt zich met het voorstel van het bureau. Een dier leden maakt het voorbehoud, dat uit een over te leggen rentabiliteitsre- kening blijke, dat inderdaad de exploi tatie der aan te schaffen vervoermidde len naar alle waarschijnlijkheid geen verhooging van belastingdruk ten ge volge zal hebben. Het vierde lid wil aandringen op het volgen van het rapport der commissie moediging kost, om haar voor de ge noegens van den maatschappelijken omgang te winnen Hardop echter zei hij, dat hij zich weliswaar niet had veroorloofd, zoo eigenmachtig over haar te beschikken, maar dat hij toch den rechter eenige hoop op hare toe stemming had gegeven. Vandaag of morgen zal hij komen om je persoonlijk- zijn vraag te herha len. Je weet nu, dat het een dubbel menschlievend werk zal zijn, hem door uw toestemming gelukkig te maken. Daarmee was de zaak eerst afgedaan en toen de landrechter werkelijk reeds den volgenden dag verscheen, maakte Ilse het hem zeer gemakkelijk, door zonder eenige aarzeling haar toestem ming te geven. Als echter Frans Steinacker gemeend had, dat het vooruitzicht op een buiten gewoon genoegen en op een triomf van haar kunstenaarsijdelheid zijn verloof de zou opvroolijken of haar tenminste de vroegere onbevangenheid terug zou geven, dan had hij zich in zijn verwach ting bedrogen. Zij scheen haar mede werking bij het feest veel meer als een tegemoetkoming aan zijn verlangens te beschouwen, dan als een welkome aflei ding voor haar zelf. Het dichtwerk van een plaatsgenoot met de overdreven kerktoren-vaderlandsliefde kon haar niet in vuur brengen, en de repetities, die voor alle overige deelnemers on miskenbaar een bron van het grootste genot waren,.oefenden op haar een zoo ontstemmende uitwerking, dat zij den leider der opvoering verlof vroeg, er zoo dikwijls als maar eenigszins moge-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1