DINSDAG 11 DECEMBER A. J. P's Kerstpudding No 292 9-B-5—61e Jaargang 1923as BINNENLAND FEUILLETON Gestolen Geluk Het leven in de Hoofdstad Stads= en Frovincienieuws VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor VHssingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles-bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels Go cent iedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. De regeerings-crisis. De Koningin heeft gisterenmiddag ten paleize ter conferentie ontvangen mgr. dr. W. H. Nolens, voorzitter van de Roomsch-Kathoiieke fractie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Examen radio-telegrafist te of 2e klas. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt in de „St.-Ct." be kend, dat alsnog tot en met 15 Decem ber gelegenheid wordt gegeven tot aan melding voor het ioopende examen voor het verkrijgen van certificaten voor ra diotelegrafist eerste of tweede klasse. De weldadigheidspostzegels. In aansluiting aan het bericht over het voornemen der regeering om aan de kantoren der posterijen voor het publiek bijzondere postzegels verkrijgbaar te stellen, verneemt „de Tel.", dat deze zegels uitgegeven zullen worden met een frankeerwaarde van 2 en 10 cent. Zij zullen echter worden verkocht met een bijslag van 5 cent boven de fran keerwaarde, derhalve resp. voor 7 en 15 cent. Overigens zijn op de welda digheidspostzegels de bepalingen van toepassing, welke gelden voor de ge wone postzegels. Zij zullen ook in het internationaal verkeer geldig zijn. De geldigheidsduur is niet beperkt. Deze zegels zijn van 15 December tot en met 15 Januari voor het publiek verkrijgbaar. De afvloeiing bij de post. Het bestuur van den Centraleh Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel heeft den directeur-generaal geschreven, dat het de aandacht heeft getrokken, dat van de 1 Maart 1924 op wachtgeld te stellen ambtenaren met meer dan 30 pensioenjaren, de commie zen en de uit dien rang voortgekomen hooger bezoldigde functionarissen zijn uitgezonderd. Het acht het niet voor betwisting vatbaar, dat zonder dat het dienstbe lang wordt geschaad, ook in de hoogere rangen en zeker daar niet het minst ambtenaren kunnen worden gemist. Het overig personeel ziet in deze han delwijze een beschermen door het hoo ger personeel, belast met de uitvoering der afvloeiingsregelen, van eigen posi tie en het bestuur verzoekt den schijn weg te nemen, door de mededeeling aan het personeel, dat alsnog ook de hooger bezoldigde ambtenaren voor op wachtgeld-stelling in aanmerking zulien worden gebracht. Werktijd in slagerijen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft onder bepaalde voor waarden aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des rijks, vergund, dat gedurende het tijd vak van 17 December 1923 tot en met 5 Januari 1924, langer dan den wettelijk Roman van REINHOLD ORTMANN. 16» Ons rustig leven scheen haar aan vankelijk toch heel goed te bevallen. Naar haar eigen zeggen zou ik nooit op de gedachte zijn gekomen, dat zij zich daarin ai zoo spoedig ongelukkig ®kon gaan gevoelen. Ongelukkig wat drommel, met wat groote woorden staan* jullie vrou wen toch altoos klaar Neen, ik hoop werkelijk, dat zij zich nog niet onge lukkig gevoeld, en ik denk het ook voor het vervolg te verhinderen. Maar zeg mij Joch eens ronduit, moeder wat hebben wij dan toch eigenlijk tot nu toe gedaan om haar gelukkig te maken Zij is uwe gezelschapsdame en ver pleegster geweest, zoolang zij zfch on der dit dak bevindt, en het was ten slotte verklaarbaar, zoo zij zich ons huwelijk niet anders voorstelde, dan een eindelooze voortzetting van dit weinig benijdenswaardig verpleegsters- werk. Zal dat een verwijt tegen mij zijn, Frans, dan heb ik dat zeker niet ver diend. Ik heb nooit eenigen ionwaardi- gen dienst van je verloofde gevergd. Wat zij voor mij deed, deed zij slechts uit eigen vrijen wil. Ja wel, dat weet ik En ik wil u ook geen v.erwijt maken. Het zou toch ;n de eerste plaats ook wel mijn 'zaak vastgestelden arbeidstijd kan worden gewerkt. Personeel Ned. Spoorwegen. Naar „de Maasbode" verneemt zullen de periodieke verhoogingen van het personeel der Ned Spoorwegen met in gang van I Januari a.s. niet doorgaan. Naar liet „Centrum" verneemt, was de verdeeling der stemmen in den Loonraad zoodanig, dat de acht leden der organisatie en 3 leden der directie tegen loonsverlaging waren, terwijl 5 leden der directie en de voorzitter voor loonsverlaging waren. Spoorabonnementen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft bepaald, dat met in gang van I Januari tegen bijbetaling van het prijsverschil de geldigheidsduur van een algemeene abonnementskaart, groepenkaart en scholierkaart vijfmaal in plaats van driemaal kan worden ver lengd. De hoogovens in bedrijf. Naar het „Hbld" verneemt, is thans officieel vastgesteld, dat de hoogovens op 15 Januari a.s volledig in bedrijf ge steld zulien worden. Alle voorbereiden de werkzaamheden zijn hiervoor ge troffen. Natuurlijk kan zich hierbij nog tegen spoed voordoen, maar alles wordt er op gezet om het bedrijf op genoemden datum in gang fe brengen. Syndicalistisch overheidspersoneel. In een Zondag te Amsterdam gehou den vergadering is opgericht de Neder landsche Syndicalistische Federatie van Overheidspersoneel. Aanleiding tot deze oprichting is het feit, dat een kleine meerderheid van de bij het Nationaal Arbeidssecretariaat aangesloten organi saties zich voor de derde internationale van Moskou heeft verklaard, waaronder de Federatie van Overheidspersoneel. Niet alle bestuurders der op de verga dering van Zondag vertegenwoordigde organisaties waren gemachtigd, zich nu reeds bij de nieuwe Federatie aan ie sluiten. Daarover moeten eerst nog de desbetreffende algemeene vergaderin gen worden gehoord. Onder het voor behoud dezer organisaties bestaat de nieuwe organisatie, naar werd medege deeld, uit duizend leden. Voorts werd besloten een weekblad uit Të geven en over een half jaar het eerste congres te houden. Bureaucratische stiptheid. Een ingezetene van D„ een plaats in het oosten van ons land, kreeg dezer dagen van den fiscus een navorderings biljet thuis gezonden ten bedrage van... 1 cent, zegge één heelen cent, welke „som" op het vorige biljet te weinig was opgeëischt. Of de belastingambtenaren te D. ook de zuinigheid betrachten ln sneeuw en ijs. Uit den Raad. Proza en poëzie in Publieke Werken. Wijlen ar chitect De Bazel. Het Gooi. De winkelsluiting in Amster dam en elders. Het jubileum van Venus door mr. van Ros- sem. Pommarius. Broek- huys. Sinterklaas. Een witte St. Nicolaas, 't is een witte raaf. Meestal bestond het absoluut wit te bij deze feestelijke gelegenheid uit zijn, voor wat meer vroolijkheid en zon neschijn in haar leven te zorgen. Maar u zal begrijpen, dat het mij toch altoos aangenamer geweest was, als u mij aan dien plicht had herinnerd, in plaats dat het van andere zijde geschiedde. Van andere zijde, FransWie durfde het wagen O, de wereld durft alles, moeder, zonder eerst lang om verlof te vragen. Een boetpredikatie heeft mij niemand gehouden, natuurlijk niet maar ik heb toevallig een opmerking opgevangen, die ik liever niet gehoord had. Men meent, dat ik Ilse uit pure zelfzucht of uit dwaze ijverzucht hier als een gevan gene behandel. Moet ik de menschen nog langer een gemakkelijke aanleiding geven, om zich ten mijnen koste vroo- lijk te makenu Waarom zou jij je daarover be kommeren, mijn zoon, wat de menschen zeggen Als het meisje, je werkelijk lief heeft Nu geen romantische uitdrukkin gen dat verzoek ik dringend viel hij uit op een toon, waarvan de heftig heid zijn moeder deed schrikken. Use's liefde voor mij heeft met dat alles niets het minste te maken. Zij zal toch ook wel de neigingen en verlangens van een jong meisje hebben. Als zij ziet, dat voor haar billijke aanspraken hier niet 't minste begrip is, of als haar spotter nijen ter oore komen van dien aard, als ik vandaag er een hoorde zou het dan niet heel natuurlijk zijn, dat zij zich allerlei gedachten vormt, die noch voor haar eigen rust, noch voor mijn toe sluitend uit den witten baard van den goeden Heilige. Mooi was 't nu in ons Vondelpark. In 't Vondelpark, waar de boomen en wegen en bloemperken er zoo fantas tisch uitzagen, genoten honderden kin deren. Er werd een dolle sneeuwballen- jacht georganiseerd of liever niet-ge- organiseerd, 't kwam spontaan. Er werd gegleden op lange, zich bijna in het oneindige verliezende glijbanen. In de stad is de sneeuw minder pret tig. In de nieuwe wijken loopt men, waar de sneeuw door de koude grond hard opklonk, kans een buitelink te ma ken. In de City een gore modderbrei, waar de meeste schoenen niet tegen bestand zijn. Maar we hebben nu toch winter we zien zelfs weer sieedje glijden. Het conservatieve en meer oude komt weer boven. Ook op het zoo neutrale terrein van Publieke Werken wordt tusschen het poëtisch verleden en de prozaïsch- practische vooruitgang slag geleverd. De heer Gulden, de man van de Gul den woorden, wees er dezer dagen in den Raad nog op en noemde, toen hij aandrong op verbeteringen in de bin nenstad op „Heemschut", die mooie gevels en stadsgezichten tegen modern vandalisme beschermt, deze een con servatief gevaar voor een moderne stad Het spreekt vanzelf dat in onzen Raad hulde gebracht werd aan de nagedach tenis van wijlen architect De Bazel, die adviseur was voor de Vijzelstraatplan nen en hef gebouw voor de Handels maatschappij had ontworpen. Bij de uitvaart op Westerveld was de belang stelling niet alleen buitengewoon groot, maar waren ook kunstenaars en man nen van beteekenis van allerlei rich ting, dit in den meest uitgebreiden zin, aanwezig. (Zooals men weet was wijlen de heer 'De Bazel .vrijmetselaar). Na mens de regeering in 'f algemeen en den Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen in 't bizonder sprak prof. dr. Jan Veth, om het zware ver lies te releveeren dat de Vederiandsche kunst en het Vaderland geleden had den. Ook vooral uit het Gooi klonken stemmen van weemoed. Van Floris Vos, den Erfgooier uit de Sturm-and-Oran- je-periode, die verklaarde dat de over ledene alleen in staat was geweest het Gooi te verzoenen met de hoofdstede lijke plannen. Eerbiedige hulde werd ook gebracht door den burgemeester van Bussum, jhr. mr. de Bordes, die hem noemde een kunstenaar bij Gods genade, die het Gooi en Bussum door en door kende, het lief had en er onmis baar om was. Er wordt en volgens persoonlijke overtuiging juichen wij dit toe nog steeds getornd aan de winkelsluiting. De commissie voor de strafverordenin gen, in wier handen het reeds door mij besproken voorstei-Weiss was gesteld, heeft eenstemmig geadviseerd den avondverkoop niet meer geheel te ver bieden, om die winkeliers, wier bestaan door gemis van avondverkoop redelij kerwijze bedreigd wordt. Men zou kunnen uitroepen „Het daghet in het Oosten Maar juich niet te vroegwant het is nog pikdon kere nacht. De commissie redeneert al dus „winkels die met restaurants zijn gelijk te stellen (wij zijn zoo vrij hier 3 en 3 te zetten) mogen open blijven, maar sigarenwinkels niet, om dat eenvaren daar wei veelvuldig, doch komstig geluk van bijzonder nut kun nen zijn En het ergste is, dat zij zich in zoo'n geval tegen u, noch tegen mij zal uitspreken. U hebt het helaas niet verstaan, moeder, haar vertrouwen te winnen. Neen, ik heb haar vertrouwen niet, stemde de oude vrouw weemoedig toe, en het heeft mij al verdriet genoeg be reid, dat ik het niet heb. Maar wat moest ik dan doen Kon zij hartelijker opname verwachten, dan ik haar bereid heb Ik meen toch, een voormalige tooneelspeelster Geen woord daarover, moeder Haar verleden is vlekkeloos, en daarom heeft niemand het recht, het haar tot een verwijt te maken. U is vriendelijk tegen haar geweest zeker Maar wellicht was bij dat alles te veel neer buigendheid in. uw vriendelijkheid. Na turen als de hare zijn voor dergelijke dingen bijzonder gevoelig. Als het zoo staat, maak je mij een verwijt van iets, dat ik niet kan veran deren. En ik geloof, mijn zoon, voegde zij er aarzelend met onvaste stem aan toe, dat jij de verklaring voor haar zon derlinge houding niet op de rechte plaats zoekt. Zij moest de wondeplek hebben ge troffen,' want voor de eerste maal in den loop van het gesprek keerde hij haar het gelaat toe, en een eigenaardige onrust flikkerde in zijn anders zoo koel Ie oogen. Voor haar zonderlinge houding Wat wil u daarmee zeggen U meent dus te hebben bemerkt, dat hSar sigaren (vanwege den abnormaal hoo- gen prijs in 't algemeen) daar niet zooveel verkocht worden. Daarom wil men dan ook den verkoop van sigaren in café's etc. verbieden. U kent de mop van den mijnheer, die geopereerd moest worden aan de her sens. De doktei nad vergeten de her sens weer in de kas op te bergen. La ter ontmoette de dokter .zijn patiënt weer eens, maakte zijn excuus en wilde het verzuim nog herstellen. Maar de patiënt achtte dit absoluut niet noodig hij was na de operatie direct lid van den Gemeenteraad geworden. Er wordt alleen maar gesproken over het belang en de wenschen van een deel der winkeliers, maar over het alge méén belang, dat van het publiek, zwijgt ieder. Ik acht dit een der gröote factoren der maatschappelijke malaise en verwording, dat alleen maar ge dacht wordt aan groepen-belangen. In plaats van omgekeerd is het publiek er voor de winkeliers, -de gemeentebeamb te, de Gemeentetram enz. De wereld is op zijn kop gezet. Met de winkelsluiting juister ge zegd de sluitingsdwang heeft men de gekste contrasten geschapen, in Am sterdam is men het radicaalst-krank- zinnig, daar moeten alle winkels om 8 uur gesloten zijn, mag men ook uit verlof- en vergunningszaken niets mee nemen. (in de praktijk natuurlijk een paskwil). In Rotterdam is de sluiting op 9 uur gesteld, met uitzondering van vischwinkels en zaken waar lever, niertjes en pommes frites wor den verkocht. Die lever mag echter niet gelardeerd zijn (voorzien van stuk jes spek), want anders zou de zaak als varkensslachterij beschouwd worden en dus ook om 9 uur moeten sluiten. Mag in Amsterdam in de bekende pekelvieesch-winkels met kwasie-ver- lof (er wordt bijna nooit iets gedron ken) voor de toonbank worden gegeten, in Rotterdam is dit streng verboden alleen in een zaak die om 9 uur sluit is dit geoorloofd. In Den Haag is de toestand nog verwarder. Er zijn eetwaren-winkels die om 9 uur moeten sluiten, andere die fot half twee open mogen blijven en waar men kan eten of meenemen. Maar er zijn er ook waar men enkel eten mag of enkel -meenemen en ten slotte om het publiek heelemaal krankzinnig te maken) winkels waar tot half twaalf gegeten en meegenomen doch vau half twaalf tot half twee alleen „opgegeten" mag worden. Over Den Haag gesproken en symph- tonen van krankzinnigheid, Henri Borel heeft het nieuwe stuk van mr. Van Rossem, een der zeldzame geestige Ne derlanders, dat door het gezelschap van Cor Ruys wordt opgevoerd, in het „Vaderland" afgekamd op een wijze, die sterk aan toerekenbaarheid van de zen raren Chinees deed twijfelen. Het stuk heet „De triumf van Venus", het zou dus, afgaande op den naam, inde cent kunnen zijn, maar 't is het abso luut niet, .noch in woord, noch in han deling. Het is een geestig woordspel, met veel fantaisie maar weinig hande ling, en aan dit laatste is het zeker te wijten als het succes nog niet grooter is. Maar als Henri Borel- schrijft dat het publiek had moeten roepen „Bah dan kunnen wij niet anders repliceeren dan met een „Och stumperd Mr. van Rossum, de geestige, heeft eenmaal met z'n Pommarius (waar voor hij als type Broekhuys genomen had) op geestige wijze rechterlijke houding in de laatste tijden anders is dan eerst De moeder aarzelde onzeker, of zij het durfde wagen, nog meer fe zeg gen. Maar na korten strijd behaalde de zorg voor den beminden zoon toch de overwinning op elke bedenking. Niet aan een verandering dacht ik daarbij, Frans Ik heb Use's houding vreemd gevonden reeds in hef eerste uur, dat ik haar heb gezien. En ik heb in menigen siapeloozen nacht gebeden, dat mijn bange vrees ijdel mocht zijn. De plooien op des bouwmeesters voorhoofd werden nog dieper. Welke vrees, moeder Ge weet, dat ik er niet van houd, dat men in raadsels met mij spreekt. O, het valt mij zoo zwaar, daar over te spreken. Ik zie toch steeds dui delijker, hoeveel jij van haar hou^t en hoe jij er onophoudelijk op bedacht bent, haar gelukkig te maken. Als ik moest denken, dat mijn woorden je pijn doen, zonder iets te beteren Steinacker kwam op haar toe en bleef dicht bij haar staan. Oj) zijn vaal gelaat verscheen fhans vlekkig koorts- ïood. Daarover had u vooraf moeten denken, moeder, zei hij hard. Thans, na zulke aanduidingen, is u mij onvoor waardelijk een opheldering schuldig. Welke klacht hebt ge over Ilse Ik klaag niet over haar, Frans maar ik o, hoe zal ik het zeggen, als jij mij met zulke oogen aankijkt! De bouwmeester trok ongeduldig aan zijn horlogeketting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen Ais ge geen eetlust hebt, ge u hu meurig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op dc Jever, regelt de 'gal, helpt de spijs vertering en voorkomt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pil len 0.65 in apotheken en drogist zaken. 11 misstanden gehekeld. Die Pommarius is nog lang niet dood Broekhuys heeft dit jaar voor Sinkerkiaas gespeeld, door juist op 5 December 100 te be loven aan al zijn crediteuren, behalve aan den Staat en de nooit-aangebro- ken-Dag-journalisten. Wie weet valt het voor velen nog mee. Wat echter ze ker is, is dat Broekhuys binnenkort in Den Haag komt te wonen, waar hij weder een praktizijns-kantoor zal ope nen, waar hij zeker niet lang op klan ten zal hoeven zitten te wachten. Voor heeren advertentie-reizigers een mee vallertje, want reclame, daar ziet de echte Pommarius het belang wel van in. Anders zou hij geen Willem Broekhuys zijn. H. H. Jr. VLISSINGEN, II DECEMBER. Georganiseerd overleg. in de vergadering van het georgani seerd overleg hebben, naar „het Volk" meldt, de vertegenwoordigers der ar beiders zich vereenigd met het verlen gen der werkweek van 45 tot 48 uren, zoodat door Burg. en Weth. was toe gezegd, dat geen arbeiders ontslagen zullen worden, dat geen andere ver slechteringen in 1924 zullen ingevoerd worden, en eventueele voorstellen hier toe uit den raad gedaan, door het col lege zullen worden afgewezen. Kinderaftrek Hoofdelijke Omslag. De Christelijke Besturenbond alhier heeft in een adres aan den gemeente raad verzocht de verordening op de heffing van den Hoofdeiijken Omslag aldus te wijzigen, dat de aftrek voor ieder kind bepaald wordt op 100, in- plaats van zooals de nu geldende bepa ling van 50 voor de eerste twee kin deren en vervolgens 100 voor hef derde kind enz. A. G. O. Zonder twijfel zullen vele leden van A. G. O. het op prijs stellen nog eens in de gelegenheid te zijn den heer Baert te hooren, wiens lezingen voor de Na tuurkundige vereeniging alhier altijd zoo gewaardeerd werden, vooral ook door zijn eenvoudigen stijl en helderen betoogtrant. Och, die uitvluchten Is het u dan inderdaad onmogelijk, verstandig te praten Welnu ik strijd sedert den eer sten dag vruchteloos tegen de ver schrikkelijke verdenking, dat zij dat zij je niet liefheeft, zooals een verloofde haar toekomstigen echtgenoot liefheb ben moet Het noodlottige woord was gespro ken, en de moeder sidderde in heime lijke vrees over haar eigen driestheid. Zij verwachtte een heftige uitbarsting en het was haar daarom bijna schrik wekkend, toen haar zoon na een tame lijk lang stilzwijgen met zonderling scherpe stem, maar oogenschijnlijk be daard, vroeg En waarom zou zij mijn aanzoek hebben aangenomen Waar u zoo goed in haar hart kunt lezen, hebt u zich toch zeker ook daarover wel een oor deel gevormd. De hemel gave, mijn zoon, dat ik in haar hart kon lezen. Neen, ik verhef mij waarlijk niet op mijn scherpzinnig heid, en ik zou gelukkig zijn, als ik heb gedwaald. Ben jij zeker van hare lief de, dan Maar Steinacker viel haar in de rede. U wil zich aan een antwoord op mijne vraag onttrekken, moeder, doch het is overbodig, dat wij verstoppertje met elkander spelen. Als u meent, dat Ilse mij niet lief heeft, dan hebt u in uw gedachten voor al het andere ook reeds een verklaring gevonden. En het ware dwaas, het eene te verzwijgen, nadat u het andere hebt uitgesproken. (Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1