r*o 291 concours. eeiirtg jermeisje ischappij van rt af. MA4ND4G ÏO DECEMBER BINNENLAND FEUILLETON Gestoten Geluk 15) Stads= en Provindenieuws ASSURANTIE-KANTOOR B. J. MEIJER vazen, basre- ypressen en was de dich- en ander Mi- 'ii uitnoodi- ekavond zag len. De naam ;che sehoone kelk van een open bloeide, ïaam vereelt en buste van Ider, die in de, was ook e mode hij rberini. Hij tiding van de n op de daar voor de bron eteekend, die hilder wees, :en stond, bestond nog ier 19e eeuw. aan den ba- behalve hun reuk en een apen op hun :eker niet al- ische gebruik de medemen- welk merk- adden. Hen cember a.s. SELFUIF. s om piaeht- ■ensdag 12 nbeven rd, EN BERG Koffiehuis geplaatst als ouding voor ven lett. A M. rant". 3. - Rotterdam :n plaatsen. PASSAOIERS •N VEE. MM. m. Mr 8 8 t. Ban V.1I1. Hl 8 8 bekomen nsporfc- G. VOS, ansporfc- en Exj? HOORN, TeL153. RHOUT, Tel 282. nHEK, Tel. 101 3.51 4.57 5.34 5.42 6 07 7 24 7.37 7.50 8.01 8.16 8.24 8.36 8.45 8.54 9.06 9.15 9.24 9.35 9.46 9.55- 7 03 4.19* 4.36 6 20 805 7 45 9.17 9.42 10.09 10.32 7.25 8.37 9 20 9.50 10.39 10.55 11.14 11.25 11.38 11.69 12.07 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon nementen 17 eent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale pr.Hzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. De regeeringscrisis. Het Haagsche Correspondentiebureau is gemachtigd van anti-revolutionaire zijde het vogende mede te deelen Nadat op de vraag van mr. Kooien of de anti-revolutionaire club bereid zou zijn een door hem te vormen rechts kabinet te steunen door mr. Rutgers geantwoord werd, dat de antirevolutio naire groep hervatting van de samen werking der rechtsche groepen met het oog op de vorming van een rechtsch kabinet na liet gebeurde op 26 October niet wel mogelijk achtte, wendde dr. Nolens zich tot mr. Rutgers. Dit leidde tot het bespreken van een verklaring, welke door de Roornsch- Katholieke fractie zou worden afge legd, en die als basis voor overleg zou kunnen strekken. Als inhoud dier ver klaring meende men voorloopig dat het volgende aan de Rooinsch-Katholieke Kamerclub zou kunnen worden voorge legd, over de strekking, waarvan ech ter, naar gebleken is, geen volledige overeenstemming heeft bestaan „In zake defensie bereid tot een oplossing, die op andere wijze hetzelfde resultaat verzekert. Inzake bezuiniging: aanvaarding van het financieele plan der regeering, wat het geheel betreft, speciaal het eindcijfer terwijl elk on derdeel, in gemeen overleg, kan wor den vervangen door een anderen maat regel, die voor het eindcijfer hetzelfde resultaat geeft „In zake samenwerking een erken ning, dat in het verwerpen van een te voren uitdrukkelijk aanvaard program punt zonder dat hierover zelfs eenig nader overleg is gevraagd, grond ligt voor teleurstelling bij hen, die dat pro gram mede hebben aanvaard. Voorts zou voor het geval de samenwerking wordt hersteld en een rechts kabinet optreden zou, deze mededeeling te zij nen tijd te pubiiceeren zijn." De anti-revolutionaire Kamerelub, van deze drie punten kennis nemend, kon daarmede genoegen nemen, doch gaf daarmede nader aan, in welken zin zij punt 1 en 2 opvatte. Op verzoek van dr. Nolens om het schema overeenkom stig die opvatting te wijzigen, werd aan dezen op 21 November een gewijzigd schema met een begeleidend schrijven toegezonden. Inzake defensie bereid tot een oplossing, die op andere wijze hetzelfde resultaat verzekert hetgeen insluit wettelijke vastlegging van de uitgaven, die in het ontwerp-VIootwet voorzien waren. „Inzake bezuiniging aanvaarding van het financieel plan der regeering, zoodat geen der maatregelen in de mil- lioenennota aangegeven, zonder meer zal worden afgewezen, doch elk dezer maatregelen zal worden aanvaard, ten zij met gemeenschappelijk goedvinden Roman van REINHOLD ORTMANN. De lastige verlovingsvisites werden tot Use's groote verlichting beperkt tot eenige geheel onvermijdelijke bezoeken bij oude vrienden der- Steinackers en bij de rechtstreeksche chefs van den bouwmeester. Dezen beantwoordden de beleefdheid binnen den gewonen termijn, een paar uitnoodigingen wer den op Use's verlangen onder meer of minder aannemelijke voorwendsels af gezegd, en het leven in het oude huis ging verder zijn eentonigen gang, alsof de nieuwgekomene heelemaal niet aan wezig was geweest. Over den dag van dê bruiloft werd tusschen de verloofden nog nooit ge sproken hun omgang nam toch ech ter steeds vriendelijker, om niet te zeg gen hartelijker vormen aan. Ilse had de vrees, die haar toen op het kerkhof overvallen was, weer overwonnen. Ieder ander dan de moeder zou heb ben gemeend, dat die twee een wel wat koel, maar toch ten opzichte van overeenstemming en wederkeerige hoogachting een voorbeeldig paar ver loofden waren. Op een namiddag had Ilse den bouw meester van het bureau afgehaald om in zijn gezelschap eenige boodschappen te doen. Hij had haar den arm geboden, maar er werd als gewoonlijk niet veel tusschen hen beiden gesproken. Daar, een andere maatregel met gelijk finan cieel resultaat daarvoor in de plaats wordt gesteld. „In zake samenwerking een erken ning, dat in het verwerpen van een te voren uitdrukkelijk aanvaard program punt, zonder dat hierover zelfs eenig nader overleg is gevraagd, grond ligt voor teleurstelling bij hen, die dat pro gram mede hebben aanvaard. Voorts zou voor het geval de samenwerking wordt hersteld en een rechts kabinet optreden zou, deze mededeeling te zij ner tijd te pubiiceeren zijn." De „Maasbode" bespreekt deze cor respondentie en zegt o.m. Op alle drie punten blijken de anti revolutionairen vóór alles hun eigen inzichten te hebben willen doordrijven. Wij twijfelen er niet aan, of ook in anti-revolutionaire kringen zal men in- tusschen gaan inzien, hoe langs dezen weg het voeren van practische politiek hopeloos moet geacht worden. Reeds ging er meer dan één stem op, die van beter, milder inzicht getuigde. Wanneer het tot den politieken chaos komen moet, de katholieke'Kamer fractie dit blijkt uit het communiqué klaar als de dag heeft er niet de schuld van te dragen. Prof. mr. A. C. Visser van ijzendoorn. Een dezer dagen zal, naar het „Vad." verneemt, bericht bij de Tweede Kamer inkomen, dat de heer Visser van Ijzen- doorn om gezondheidsredenen zijn mandaat nederlegt. Niet, dat de gezond heidstoestand van dit Kamerlid zorg baart, maar zijn geneesheer acht het niet wenschelijk, dat hij aan de drukke Kamerwerkzaamheden blijft deelnemen. Zijn opvolger zal de heer L. de Groot zijn, oud-Kamerlid, die het mandaat zal aanvaarden. De nieuwe rijwielbelasting. Van wege het departement van finan ciën wordt een onderzoek ingesteld of bij invoering der rijwielbelasting de handelsondernemingen bereid zouden zijn om tegen vergoeding behulpzaam te zijn bij afgiften van te verstrekken metaalpiaatjes, welke na de voldoening der belasting aan de rijwielen moeten worden bevestigd. Dit onder-zoek wordt ingesteld, zegt het „Hsgz.", omdat de drukte aan de ontvangkantoren der belasting reeds overgroot is. Loonraad Ned. Spoorwegen. In de gehouden voltallige vergade ring van den Loonraad der Ned, Spoor wegen is het voorstel der directie tot loonsverlaging met 10 met 11 tegen 6 stemmen verworpen. De Hanzebank te 's-Hertogenbosch Het faillissement der N. V. Crediet- vereeniging de Hanzebank te 's-Herto- genbosch, is Zaterdag uitgesproken met benoeming van jhr. mr. E. van Meeuwen tot rechter-commissaris en van mrs. C. van Leeuwen, G. Kolfscho ten en H. A. Tromp, tot curatoren. De loodsdienst. Bij Kon. besluit zijn nader gewijzigd het Algemeen Reglement op den Loods dienst en de Bijzondere Reglementen op den Loodsdienst in het lilde district (Texel), in het IVde en Vde district (Goedereede, Haas en Brouwershaven) en in het Vide district (Monden der Schelde). In het Algemeen Reglement moet art. juist toen zij den hoek van een straat omsloegen, kromp Ilse van plotselingen schrik ineen want in den slanken elegant gekleeden heer, die met vlugge schreden recht op hen afkwam, had zij bij den eersten oogopslag Theodoor Rudek herkend. Hij liep met licht gebo gen hoofd en was, naar zijn gelaat te oordeelen, in zeer ernstige gedachten verzonken. In den korten tijd, sedert Ilse de laatste maal met hem gesproken had, was hij opvallend veranderd. Hij leek bleek en vermoeid als iemand, die boven zijne krachten arbeidt of die lijdt onder den last van zwaar verdriet. Eerst toen hem nog slechts een paar stappen van de anderen scheidden, keek hij op en zijn ontsteltenis was niet geringer dan die van Ilse. Maar hij her stelde zich vlug en deed moeite, een koel, onverschillig gezicht te zetten. Zijn Oogen richtten zich vast op het gelaat van het jonge meisje, terwijl hij de hand aan den hoed bracht en hij had zonder twijfel ook zijn blik de uit drukking van gelaten onverschilligheid willen geven. Maar hij was nu eenmaal geen meester in de kunst, zijn gevoelens te verbergen, en op het oogenblik dat hunne oogen elkander ontmoetten, sprak uit zijn blik zooveel diepe droef heid en een zoo smartelijk verwijt, dat Ilse er in het diepst van haar hart door ontroerde. Nu nam ook de bouwmeester groe tend den hoed af. Toen wendde Theo door Rudek het hoofd om en mat hem met een blik van zoo ijzige minachting en verachting, dat Steinacker tot in de lippen verbleekte, stijf voor zich uit 40, eerste alinea, als volgt worden ge lezen Behalve voor den kustloodsdienst kunnen er ook loodsvaartuigen met loodsen aan boord aangewezen worden om te kruisen als één of meer vooruit gezette posten. Naar gelang van de behoeften van de scheepvaart wordt door den minister van marine bepaald, of instelling van zulk een post zal geschieden, waar die dan gestationneerd zal worden en voor welke zeegaten er loodsen aan boord zullen zijn. In het Bijzonder Reglement in het Hide district (Texel) vervalt art. 7. In het Bijzonder Reglement in het fVde en Vde district (Goedereede, Maas en Brouwershaven) vervalt art 7. In het Bijzonder Reglement in het Vide distriet (Monden der Schelde) vervalt art 8. Concurrentie tusschen tram en autobus. Naar de „Res.bode" verneemt, heeft de directie der Haagsche Tramweg- Maatschappij aan het personeel mede deeling gedaan, dat zij voornemens is over te gaan tot de invoering van de 56-urige werkweek. Zij zou tot dezen ingrijpenden maatregel gedwongen zijn door de concurrentie met de particuliere autobussen. Tevens deelde de directie mede, dat, wanneer de gemeenteraad, die de loo- nen en arbeidsvoorwaarden van het personeel nioet goedkeuren, deze ver lenging van den arbeidsduur mocht af wijzen, zij gedwongen wordt om 120 man van het personeel te ontslaan. VLISSINGEN, 10 DECEMBER. Het raadslidmaatschap van dr. Staverman. De heer Staverman machtigde ons mede te deelen, dat hij, hoewei hem van vele zijden o.a. van die van zijn rechts kundigen raadsman, geadviseerd is bij Ged. Staten in beroep te gaan van net besluit van den raad strekkende tot zijn niet-handhaving als raadslid, volhard heeft bij zijn reeds eerder duidelijk uit gesproken voornemen om zijnerzijds zich neer te ieggen bij de beslissing van den raad, hoe deze ook zou uitvallen. Waar de meerderheid van dezen, dit wetende, door niet-aanneming van het voorstel Van de PutteHensel, waar door naar het oordeel van de meest be voegde deskundigen aan den heer Sta verman onaanvechtbaar een volkomen eerlijke weg naar zijn raadszete! zou worden geopend, getoond heeft mede de verantwoordelijkheid te willen aan vaarden voor de tegenwerking van de zijde van Burg. en Weth., die naar zijn en veler overtuiging een sterk persoon lijk karakter draagt, daar wenscht de heer Staverman onder deze omstandig heden geen deel meer uit te maken van den raad, zelfs al zou in hooger beroep hem de zetel worden toegewezen, waarop meer dan 1600 kiezers hem ge plaatst hebben. Hij vertrouwt, dat deze willen begrijpen, dat hij, na alles wat hieromtrent gebeurd isj het raadslid maatschap niet meer met die ambitie zou kunnen bekleeden, als daarvoor noodig is. Dr. Staverman zal dus niet meer in den raad terugkeeren. Het is wel jam mer dat hij onder zulke eigenaardige omstandigheden den zetel moet prijsge- keek en Ilse sneller voorwaarts trok. In weinige seconden had zich dat alles afgespeeld en lang voordat Ilse een heldere gedachte over de zonder lingheid van die ontmoeting gevormd had, was het geluid van Rudeks' voet stappen in de verte verdwenen. Nu eerst keek zij met zekere schuwheid naar haar verloofde op. Zijn straks nog bleek gelaat vertoonde nu een vlekkig rood, en 'daar hij merkte, dat Ilse hem opnam, vertrok hij de lippen tot een gedwongen verwrongen glimlach, die aan zijn mager gelaat een haar tot nu onbekende, bijna afkeerwekkende uit drukking gaf. Zij verwachtte een uiting, die op Rudek betrekking zou hebben maar hij begon met een haast, die hem anders altoos vreemd was, over iets heel anders, onverschilligs te praten en de omstandigheid, dat zij hem het ant woord op zijn opmerkingen schuldig bleef, verhinderde hem niet met een eigenzinnigheid, die slechts door groote verlegenheid verklaard kon worden, bij het eenmaal gekozen onderwerp te blij ven. Tot geen prijs was Ilse thans in staat geweest, met gekunstelde onver schilligheid op het onbeduidende ge praat in te gaan, terwijl de heftigste aandoening in haar zenuwen trilde en zij onophoudelijk peinsde, voor het ge beurde bij de ontmoeting met Rudek de juiste verklaring te vinden. Zoo ondub belzinnig had hij den bouwmeester zijn verachting te kennen gegeven en zoo slecht had Steinacker het eerste oogen blik zijn opgewondenheid weten te ver bergen, dat zij aan het bestaan van een werkelijk vijandige verhouding ttis- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. WINKELIERS EN ZAAKHOUDERS M—cma—a— MBM—«nas Zijn uw bezittingen verzekerd tegen brand, inbraak, etc. Betaalt U ook te hooge premie voor Glas.Transport, etc. Zijn ai uw Risico's verzekerd Neemt gratis informaties. U verplicht zich tot niets. WALSTRAAT 31 VLISSINGEN U wordt vakkundig bediend 's-Avonds van 79 uur te spreken. Ook aan huis te ontbieden o O SK CS c: so so E! ven, waarop hij 11 jaar met eere heeft zitting gehad en het past zeker wel hem een woord van dank te brengen voor de wijze waarop hij zijn lidmaatschap heeft vervuld. Zijn plaats zal nu worden ingenomen door een vertegenwoordiger van den Vrijheidsbond, den heer H. C. Wesse- ling, omdat de lijst-Staverman is uitge put en de lijst met de grootste rest het eerst voor een raadsvacature, bij uit putting eener lijst, voor een zetel in aanmerking komt. Het blijkt overigens wel hoe groote fouten er nog aan de kieswet kleven, want het is absurd dat bijv. voor een anti-revolutionairen zetel een soci aal-democraat ais opvolger kan wor den aangewezen en voor een sociaal democraat bijv. een katholiek. Zulke beslissingen zijn toch in lijnrechten strijd met de uitspraak der kiezers en reeds hebben zich zulke gevallen voor gedaan. Het is louter toeval dat hier ter stede de zetel van dr. Staverman, die toch ze ker tot links kan worden gerekend, we der door een lid der linkerzijde wordt bezet. Een gift aan de arnien. Door den voorzitter van het Burger lijk Armbestuur, den heer F. C. Wijs- veld, wordt ons medegedeeld, dat den heer P. Landsman een som van 82.50 ter hand is gesteld geworden door dé dames handwerkonderwijzeressen, wel ke som naar eigen goedvinden door hem kan aangewend worden. De heer Landsman, van het standpunt uitgaande dat deze som vanuit de gemeente geko men, ook in de gemeente behoorde te worden besteed, stelde het bedrag den heer Wijsveld ter hand, met het doel de armen van Vlissingen bij gelegenheid van het Kerstfeest met een extra-gave te verblijden. Aangezien de armen door het Bur gerlijk Armbestuur altijd omtrent Kerst dag extra bedeeld worden met aardap pelen, vleesch (spek), steenkolen enz., heeft de voorzitter nu het plan, van het geld een heerlijk krentenbrood te schenken, welk idee door den heer Landsman goedgevonden werd. Een woord van dank aan den heer Landsman is hier zeker niet misplaatst tn de armen zullen zich ongetwijfeld verheugen over de bestemming van de ze som. Voor den nood in Duitschland De omgang, welke Zaterdag door de stad is gehouden, heeft wel succes ge- schen die twee niet langer kon twijfe len. Herhaaldelijk dacht zij er aan rond uit een vraag tot haar verloofde te richten maar de vrees, dat zij Rudeks naam niet zou kunnen uitspreken, zon der te veel van den toestand van haar oproerig hart te verraden, sloot haar in het beslissende oogenblik nog steeds weer de lippen. Alsof een stilzwijgende wederzijdsche overeenkomst hen daartoe gebracht had, lieten zij het grootste deel der boodschappen onafgedaan en richtten hunne schreden veel vroeger dan oor spronkelijk de bedoeling was, weer naar huis. Maar ook gedurende het avondeten bleef Ilse zwijgend en in zichzelve gekeerd, en het geschiedde zeker voor de eerste maal, dat zij op de vriendelijke opmerkingen van de moeder bijna onvriendelijke, verstrooi de antwoorden gaf. Met een veront schuldiging, die in de oogen der wan trouwende oude dame niets dan een gezocht voorwendsel was, ging zij on gewoon vroeg naar hare kamer, en het ontging de altoos waakzame opmerk zaamheid van de weduwe niet, dat zij de hand, die de bouwmeester haar als altoos tot een goeden nacht kuste, op vallend haastig terugtrok. Zoodra de deur van de eetkamer zich achter haar gesloten had, begon de bouwmeester met lange schreden zwij gend heen en weer te loopen. Zijn voorhoofd vertoonde diepe groeven en de uitdrukking van zijn gelaat was somberder dan gewoonlijk. Met zorg volle blikken volgde de oude dame ieder van zijn bewegingen maar zij I had. Zooais bekend is de stad met drie vrachtauto's geheel doorkruist en het resultaat was dat deze auto's volbela- den met kleedingstukken en levensmid delen zijn teruggekeerd. Bovendien werd nog ongeveer 30 gecollecteerd, waarvan het juiste be drag bij de volgende verantwoording van den penningmeester in ons blad zal worden verantwoord. Premie voor Woningbouw. Door den minister van arbeid is ten behoeve van woningbouw (premie- bouw) aan de gemeente Vlissingen 7200 toegekend voor 72 woningen voor de vereeniging „Goed Wonen." De nationale tentoonstelling van piuimvee enz. De nationale tentoonstelling van pluimvee-, konijnen enz. welke van 13 tót 17 December in het Concertgebouw wordt gehouden, wordt Zaterdag a.s., des morgens 10 uur, door den eere voorzitter, den heer C. A. van Woelde- ren, geopend. De tentoonstelling belooft zeer be langrijk te worden, zoowel wat de in zendingen betreft als van de verschil lende stands van granen, broedmachi nes en andere artikelen. Ter opluiste ring is door een ingezetene dezer ge meente ingezonden een door hem ver vaardigde fontein voor pluimvee, we'lke niet bevriezen kan. Na afloop van de keuring zal dooi den keurmeester Vrijdag a.s., des avonds half acht, een lezing worden- gehouden over pluimvee en konijnen teelt. De leden zullen op deze lezing iets kunnen leeren en de niet-Ieden zul len kennis kunnen maken met de groote voordeelen en de groote belangen aan de klein-dierenteelt verbonden. Er is voor de tentoonstelling nog een prijs van 2.50 geschonken voor de beste zwarte Wiener, ingezonden door een ingezetene van Vlissingen. Albert Vogel. Betrekkelijk weinig voor een stad als Vlissingen worden avonden van echte kunst gegeven. De eene dansuitvoering tuimelt over de andere tijd en geld kende haar zoon goed genoeg, om te weten, dat zij thans geen overijlde vraag tot hem mocht richten, als zij hem niet voor weken lang argwanend en elk openhartig woord onmogelijk wilde maken. Een enkel ongeschikt woord kon bij hem alles bederven, en daarom wachtte zij geduldig, tot hij zelf het pijnlijke zwijgen verbreken zou. Maar het duurde ditmaal buitenge woon lang, eer haar innigste verlangen in vervulling kwam. De bouwmeester was ten slotte bij het raam blijven staan en keek wel een kwartier lang naar de donkere straat. Plotseling zei hij Het is mij duidelijk geworden, moeder, dat wij Ilse niet mogen opleg gen, dit eenzame leven gedurende den heelen winter voort te zetten. Als uwe gezondheid het u niet veroorlooft, hier in huis opwekkende gezelligheid te heb ben, moet ik er op bedacht zijn, haar buiten wat verstrooiing te verschaffen. Op deze inleiding was de moeder stellig het allerminst voorbereid ge weest, maar toch zei Ze op haar zacht- sten toon Het leek er tot nu toe niet naar, alsof zij daarnaar verlangde. Maar zij heeft vermoedelijk bij jou geklaagd. Steinacker maakte een ongeduldige beweging met de schouders. U moest haar nu toch genoeg hebben leeren kennen, om te weten, dat zij zoo iets nooit zou doen. Zij is veel te trotsch, om te eischen of zelfs te vra gen, wat wij haar uit eigen beweging moesten geven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1