BINNENLAND INGEZONDEN STUKKEN Land= en Tuinbouw wat de Rumeensche minister van finan ciën zegt, dat de begrooting in even wicht is gebracht en de handelsbalans een overschot aanwijst, dan kan allicht een herstel van den Lei-koers verwacht worden. Deze is geleidelijk ingeschrom- peld tot een waarde van circa 1 ct. bij een pariteit van 50 ct., zoodat er heel wat in te 'halen is. Een herstel van den Leikoers ware uiteraard voor de Ge consolideerde een groot voordeel. Overigens valt er van de beurs wei nig te vermelden. Suikerwaarden had den na de aanzienlijke rijzing der laat ste weken van eenig aanbod te lijden, ook voor Rubberwaarden was de ten dentie iets minder gunstig. Nu de dollar tot rust gekomen is, is ook de belangstelling voor Amerikaan- sche waarden en dollarobligaties voor een goed deel verdwenen, iNederland- sche Staatsfondsen ongeanimeerd en fractioneel lager. Geld op prolongatie 4 De Kabinetscrisis. „De Tijd" meent, dat de crisis nu in een nieuw stadium is getreden, waarbij de vraag der rechtsche samenwerking als vanzelf opnieuw in overweging dient te worden genomen. „Moge men aan onze zijde alles doen, om het ge schokt vertrouwen te herstellen. Niet natuurlijk door op allerlei voorwaarden zonder meer ja en amen te zeggen, maar wel door de absolute zekerheid te verschaffen, dat, wanneer men eenmaal tot een compromis over practischet pun ten als daar zijn de organisatie der ma rine, de bezuiniging, de handelspolitiek enz .is gekomen, het ja van December 1923 in 1924 of 1925 sommigen niet als een neen over de lippen komt. Met an dere woorden den rechtschen bond- genooten moet en kan de zekerheid worden verschaft, dat, wanneer de R.K. Kamerfractie eenmaal ja heeft gezegd, het ja blijft, en dat zelfs duizend S. D. A. P.-sche straatbetoogingen of roode volkspetitionnementen dat ja nooit in een neen kunnen veranderen. Als dat eenmaal vaststaat, is het ver trouwen hersteld. En dan zal de vast heid van ons gemeenschappelijk begin sel de richting wijzen naar een voor alle rechtsche partijen aannemelijk compro mis in practische, financieel-technische vraagstukken, die door een rechtsch kabinet kunnen en moeten worden op gelost. Het „Vaderland" meent, dat de mis lukking van den heer Beelaerts van Blokland als kabinetsformateur nie-, mand zal verbazen, die den toestand zag zooals die werkelijk was. Hij wilde feitelijk hetzelfde als de heer Kooien, en dat werd niet voldoende bedekt, doordat hij het ministerie, dat hij wilde verwekken, met den nevel- achtigen naam van extra-parlementair tooide. En zijn mislukking brengt ons weer een stap nader tot den heer Colijn. We hebben nu den heer Kooien gehad als reconstructeur van het coalitiege bouw, wien men van het protestantsohe deel van de coalitie, terwijl hij aan het formatie-werk was, de vriendelijkheid aandeed om het van de daken te roepen dat men van een Roomschen formateur niet gediend was. Wij hebben nu den Christelijk-Historischen formateur ge had, die ook de poging moest opgeven. De mededeeling, dat „zijn pogingen op moeilijkheden zijn afgestuit met de be zetting van het departement van finan ciën", kan, waar de minister van finan ciën in de komende periode de spil zal zijn waarom alles draait, niet anders beteekenen dan dat hij niet de minste kans van slagen zag. Nu staat, om het gevleugeld woord van 1909 met een variant te gebruiken, niets den terug keer van den heer Colijn, maar thans als kabinetsformateur, in den weg. En die wordt hem thans van alle kanten gebaand. Het Haagsche blad verwacht, dat de onderhandelingen over het herstel der vader aanzoek gedaan om uwe hand, Ilse, en de hardheid van de afwijzing was het, die mij doodelijk beleedigde. De eerste indruk, dien deze onver wachte onthulling op Ilse maakte, was die van een grenzenlooze ontsteltenis. Wat de gedachte aan een verbintenis met Steinacker voor haar tot nu toe dragelijk had gemaakt, was juist die koelheid, die haar zelfs niet op de ge dachte bracht, zich hem anders dan als een bijna vaderlijk vriend voor te stel len. Als hij echter reeds destijds, toen zij nog haast een kind was, verlangen had getoond naar haar bezit en als hij haars vaders onverzoenlijken vijand was geworden, wijl die hem dat bezit weigerde dan, ja dan had zij zijn tegenwoordig aanzoek toch wellicht in een valsch licht gezien dan verborg zich achter dit masker van kalm wel willende vriendschap toch waarschijn lijk een ander, heeter gevoel en dan had zij toch wellicht een verplichting op zich genomen, waarvan de vervul ling boven harer krachten ging. Een minutenlang zwijgen volgde op zijn laatste woorden. Toen zeide Ilse zacht en zonder hem aan te zien j— Neen, daarvan heb ik onderdaad niets vermoed. En 'sta ik in uwe oogen nu slechter nu u het weet Slechter O, neen, zeker niet 1 Maar ik smeek u, verlang thans niet van mij, over die dingen te spreken. Het het is zoo verrassend voor mij, en ik ben vandaag ook wellicht niet in coalitie weer zullen worden opgevat, „zoo die ooit in werkelijkheid geheel zijn afgebroken". Het „Utr. Dagblad", onder den titel „Voortdurende moeilijkheden" een hoofdartikel aan de mislukking der op dracht van jhr. Beelaerts wijdend, resu meert Twee mannen zouden ons kunnen redden, mr. Zimmerman en de heer Colijn. Den eerste heeft men krachtens de nationale traditie van dit volk, dat zijn eigen waarde en zijn eigen nooden niet begrijpt, naar het buitenland ge zonden, om daar het wonder te vol brengen, dat ons hier van den afgrond zou houden, den ander heeft men weg gejaagd, omdat hij den overmoed had, de bron van onze welvaart, Indië, op welks gebied ieder deskundige binnen vijf jaar een wereldoorlog verwacht, te willen verdedigen. Thans, nu heel het vaderland kermt om bezuiniging en re constructie, heeft de vereenigde aanslag van linkerzijde en defaitistische katho lieken, de basis vernield, waarop in de gegeven omstandigheden uitsluitend bezuiniging en reconstructie mogelijk was het beheer van Colijn over onze financiën. Een kabinetsopdracht aan den heer Colijn acht het blad, gegeven de posi tieve verklaring van alle kabinetsleden, een volstrekte onmogelijkheid. Dan blijft er nog één weg over Hare Majesteit kan het demissionair kabinet verzoeken aan te blijven, en daarna de Kamer ontbinden. De dan volgende verkiezingen zullen een tegen de vlootwet gerichte meerderheid bren gen in de Tweede Kamer, hetgeen de verantwoordelijkheid eener nieuwe re geering zal plaatsen op de schouders, die die verantwoordelijkheid behoorden te dragen. De wijziging van het reisbesluit. Volgens „de Rott." is thans het ont werpbesluit inzake de wijziging van het Reisbesluit 1916 ter bekrachtiging aan de Koningin aangeboden. De splitsing van de derde en vierde klasse in A en B is vervallen de verblijfsvergoedingen zijn verlaagd, terwijl de toepassing van verschillende bepalingen, waarvoor vroeger de medewerking van de Konin gin werd vereischt, voortaan bij be schikking van den betrokken minister kan geschieden. „Zeelandia" te Amsterdam. Namens de vereeniging „Zeelandia" te Amsterdam, ontvingen wij van den heer J. Segeler, Gerard Doustraat 29 II, te Amsterdam, het volgende verslag ter plaatsing. De vereeniging „Zeelandia" mag al weer met voldoening terug zien op een zeer goed geslaagd St. Nicolaasfeest, dat zij voor de kinderen der leden en donateurs. Dinsdagavond j.l. in de zaal van „Maison Boer" had georganiseerd. Het bestuur was door de leden en ook door gaven uit Zeeland in staat gesteld dit feest op een schitterende wijze te doen slagen. De heer Tonneman, een welbekend onderwijzer en ook een zeer groot kindervriend, had als regisseur der onderafdeeling „Luctor et Emergo" de leiding van het programma op zich genomen, en een hartelijk woord van dank komt dan ook den heer Tonne man toe, die zoowel oud als jong, op dezen avond genoegelijk heeft bezig gehouden. Het programma werd geo pend met een boeren klompendans, die erg in den smaak viel. Daarna werd de tooverlantaarn vertoond, die na vele mooie kiekjes uit Zeeland ook nog zeer leuke sprookjes op het doek bracht, door den heer Tonneman op zeer aar dige wijze toegelicht. Hierna kreeg men weer de Chineesjes, die ook enkele coupletjes zongen en een dans uitvoer den. Dat hun optreden zeer gewaar deerd werd, was wel het bewijs, dat zij nog eens werden teruggeroepen. (Het tqoneelstukje „De geleende koe- kepan" was wel een uitgezocht num mer voor dezen avond. Na afloop hiervan kwam dan het de stemming alles juist te beoordeelen. Laten we liever naar mevrouw uwe moeder gaan, die ons stellig reeds verwacht Zoo licht legde zij hare hand op den door hem aangeboden arm, dat hij de aanraking nauwelijks kon voelen, en zijn hulp bij het instappen in het rijtuig nam zij niet aan. Eerst toen zij reeds een goed eind gereden hadden, zette Steinacker het gesprek weer voort. U zal een beetje toegeeflijkheid moeten hebben met de oude vrouw, lieve Ilse 1 Bij de eenzaamheid waartoe zij door haar lijdenden toestand ver oordeeld was, is hare moederliefde wel licht iets boven de gewone maat uitge groeid. Ik vrees, dat zij u daarmee wel een weinig vervelen zal. Maar zij is goedhartig en als u maar wil, dan zal zij een even trouwe vriendin zijn, als zij het mij tot den dag van heden is geweest. Ilse voelde, hoe haar de gloed der schaamte in het gelaat steeg. Zij kwam zich verschrikkelijk koud en ondank baar voor tegenover al de liefdevolle zorgen, die men haar toonde. En in de stilte van haar hart beloofde zij zich- zelve, tenminste de oude vrouw voort aan geen reden tot klagen te geven. HOOFDSTUK VIII. Een eenvoudig oud huis in een stille straat ver buiten voor de Mariapoort, dat was Use's nieuw tehuis. Toen de laatste gele bladeren vielen, had zij hier haar intocht gehouden en nu knarste lang verwachte van den avond, name lijk bezoek van St. Nicolaas, die werd ingehaald door het bestuur. Het was een optocht gelijk, toen men den voor zitter voorop, daarna St. Nicolaas met zijn knecht, daarachter acht bestuurs leden, allen met een grooten zak, waar op stond „Zeelandia", statig de zaal zag binnen komen. Nadat St. Nicolaas door een lied was verwelkomd, nam hij in een stoel plaats en werden enkele kinderen verzocht bij hem te komen. Het was juist contra van wat men zoo dikwijls van St. Nicolaas maakt of ver telt. Het was hier niet dé gevreesde boeman, maar de goede oude Sint. Het was een allerleukst gezicht daar zoo'n kleine dreumes op de knie van St. Ni colaas allerliefst een liedje te hooren zingen, want van bang zijn was bij de zen broekman geen sprake. Nadat St. Nicolaas een 20 minuten had vertoefd, werd aan het bestuur opgedragen, de inhoud der zakken aan de kinderen uit te reiken en werd St. Nicolaas een af scheidsbezoek toegezongen, en 'n drie werf hoera en lang zal hij leven aan geheven. Bijna 100 kinderen kregen ifu cadeaux en het zal in menig huisgezin wel tot groote vreugde aanleiding heb ben gegeven, dat de vereeniging „Zee landia" weer zooveel voor de kinderen heeft kunnen doen. 0ok kregen zij nog bij ieder geschenk de letter Z en de meisjes bovendien een souvenirtje, een klompje, waarop zeer aardig was aan gebracht „Zeelandia" 5 Dec. 1923. Het was nu al 11 uur geworden en er wachtte nog meer, namelijk de pop penkast, waar alle kinderen dol op zijn. Dat de heer Tonneman de kunst ver staat deze op zulk een aangename wij ze te vertoonen en de kinderen prettig weet bezig te houden, bewees wel, dat de kleintjes van geen scheiden wilden weten en het was geen gemakkelijke taak voor de ouders, de kinderen, die schijnbaar nooit genoeg zien van de poppenkast, voor den afloop mee te krijgen. Even voor middernacht sloot de voorzitter dezen bij uitstek gezelligen St. Nicolaasavond. Hij bracht namens „Zeelandia" den heer Tonneman harte lijk dank voor de vele moeite die hij zich dezen avond had getroost voor de kinderen van „Zeelandia", door zoo geheel belangeloos op te treden, en vooral het genotvolle dat hij dezen avond groot en klein, oud en jong, had geschonken. Een lang zal hij leven en een driewerf hoera was de spontane ovatie, die de heer Tonneman in ont vangst had te nemen. Een woord van dank aan alle gevers en geefsters, ook een hartelijk woord van dank aan hen uit Zeeland, die het hunne hebben bijgedragen met hun ga ven om dit feest op zulk een schitteren de wijze te doen slagen. Een woord van dank aan het bestuur, hetwelk in zoo'n korten tijd van voorbereiding er in ge slaagd is dezen St. Nicolaas-avond voor menig huisgezin tot een gelukki gen avond te maken. Het is te hopen, dat de Zeeuwen hier in Amsterdam zich steeds meer tot elkander voelen aangetrokken, en dat de vereeniging „Zeelandia" zich in groei en bloei mag zien toenemen. Dat „Zeelandia" nog zeer dikwijls voor de kinderen der leden een Sint Nicolaasfeest mag organiseeren, en ook hiervoor bij de welgestelde en ge goede Zeeuwen zich minzaam aanbe veelt, opdat zij in staat worde gesteld op den ingeslagen weg te blijven voort gaan, is de wensch van den inzender, een echte Zeeuw. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt niet teruggegeven EEN MAAND ETEN VOOR 7.50. Ten zéérste getroffen door de drin gende bede om hulp van mej. Comélie van Oosterzee in de verschillende dag bladen en haar aangrijpende schilde ring van wat er op dit oogenblik in Berlijn wordt geleden speciaal door onder hare voeten reeds de bevroren sneeuw, als zij soms naar buiten vluchtte in den grooten, parkachtigen tuin, om een bevrijdende ademhaling in de reine buitenlucht te doen. Want binnen in de hooge, oudvader lijk voornaam gestoffeerde kamers, waarvan de vensters bijna geheel met zware donkere gordijnen behangen waren, lag het dikwijls beklemmend op haar borst. De ontvangersweduwe moest wegens hare ziekelijkheid zich voor elk tochtje in acht nemen, en hare ogen konden het heldere daglicht nog maar slecht verdragen. Ilse had het zich van het eerste uur af aan tot plicht gemaakt, zich aan alle gewoonten en eigenaardigheden der toekomstige schoonmoeder aan te passen met kin derlijken deemoed. De diepe stilte, en het gedempte schemerlicht in het def tige huis waren hare overspannen ze nuwen in den eersten tijd zelfs een wel daad geweest. Niets beters had zij zich immers gewenscht dan een rustig, door geen opwindende gebeurtenissen ver stoord kluizenaarsleven, zooals men het inderdaad hier achter de grijze, lang zaam verwerende muren leidde. De bouwmeester had tot de bruiloft ergens bij vreemden kamers gehuurd. Hoe weinig gewicht hij zelf hechtte aan .die kleine verandering, zoo was het toch voor zijne moeder, die daardoor een deel van haar zorg voor hem ver loor, een bepaald smartelijke opoffe ring. En zij liet niet na, tegenover Ilse herhaaldelijk uitdrukking te geven aan den vroegeren gegoeden middenstand, menschen, die er steeds in het behoor lijke van hebben kunnen leven en wien nu het spook van den honger aangrijnst omdat ze letterlijk alles hebben verloren en in het bijzonder waardeerend de buitengewoon kiesche wijze, waarop voor hen, die immers nimmer gewend zijn geweest om de hand op te houden, reeds tevoren elke gedachte kan. bedee ling of aalmoes wordt weggenomen, hebben ondergeteekenden zich spon taan beschikbaar gesteld om voor dit zoo sympathieke doel gelden in ont vangst te nemen en voor de doorzen ding daarvan te zorgen, welk aanbod door mej. Van Oosterzee dankbaar werd aanvaard. Voor hen, die bovenbedoelden oproep wellicht niet onder de oogen mochten hebben gehad, zij hier herhaald, dat voor iedere 7.50 (voor het aanvanke lijk genoemde bedrag van 5 bleek het niet te gaan) gedurende een maand lang aan w e r k e 1 ij k bëhoeftigen uit den stand der kunstenaars, geleer den, schrijvers, beambten, leeraren (zorgvuldig gezift en gecontroleerd) in ruime, lichte eetzalen, aan keurig ge dekte tafeltjes, waarop zelfs een bloe metje niet ontbreekt, van 123 een eenvoudig maar voedzaam warm maal, van 57 een koud avondeten door vriendelijke Weensche meisjes wordt opgediend. Daartoe worden kaarten uitgegeven, waarop staat gedrukt „Ich lade Sie höflichst ein, in der Schlossküchen einen Monat mein Mittagsgast zu sein." Gracieus en hartelijk nietwaar en welk een voldoening voor de gevers, die deze ongelukkigen indien het slechts mogelijk ware immers, volgaarne aan hun eigen disch zouden spijzigen 1 Men geve dus véél en vooral spoe dig, opdat de stumpers de komende feest(?)dagen tenminste niet met een leege maag behoeven rond te loopen. „In de menschen een welbehagen Men kan zijn gave (per aangetee- kenden brief) direct doen toekomen aan mej. C. van Oosterzee, Berlin W. 50, Renkestrasse 19, of afdragen aan de heeren bankiers Tiedeman Van Ker- chem. Heerengracht 437 te Amsterdam, of ook aan onderstaand adres. Teneinde ons eigen betaalmiddel niet te schaden en te voorkomen, dat voor dit doel nog meer Hotlandsch bankpa pier naar het buitenland afvloeit, zullen wij de gelden, die óns bereiken, in dol lars doorzenden. C. S. M. BRUSSE—v. d. BENT. H. L. BRUSSE. Kipstraat 81, Rotterdam. Postgiro 32658 (men wachte echter liefst niet tot de girodienst weder werkt Telefoon 2278, Voor kleine tuinen. Veel is er op het oogeniblik in den groententuin niet te doen, uitgezon derd dan 't schoonmaken van het land vóór den winter, waarmede we thans druk bezig zijn. De boonenstokken worden daarbij uit den grond getrok ken, schoon gemaakt en aan een hoop gezét. Erwtenrijs, dat nog te gebruiken is, wordt op dezelfde wijze verzorgd, de rest wordt, tegelijk met alle wortel onkruiden en zaadvuil verbrand. Waar we een of meer bakken hebben, omge ven we deze nu met een aarden wal, om de door de zijkanten dringende koude te weren. De dikte dezer wallen moet pl.m. 25 c.M. bedragen, de hoogte moet gelijk zijn met den bovenkant der planken. Doordat deze walletjes van onderen iets breeder zijn dan van bo ven en stevig vastgeplakt worden, blij ven ze staan. Gewassen als koude sla en andijvie, welke we thans voor laten oogst in den bak hebben, dekken we nu, bij kans op nachtvorst, met een rietmat. De aardbeienbedden overstrooien we nu met een laagje langen stalmest. De planten zijn wel winterhard, maar heb ben toch in zeer strenge winters dik- haar wensch, dat deze toestand niet al te lang zou duren. De houding der ver loofden tusschen wie van een huwe lijksdag nooit gesproken werd, be vreemdde en verontrustte de oude dame blijkbaar evenzeer als de eigenaardige schuwheid, waarmee Ilse nog altoos elke vertrouwelijke samenspreking ontweek. Een wantrouwen, dat van dag tot dag toenam, had zich in het hart der moeder genesteld, en hoe vindingrijk Ilse in steeds nieuwe opmerkzaamheden voor de zieke vrouw was, hoeveel goedige dankzeggingen zij daarvoor oogstte, en in hoe vriendelijke vormen heel hun omgang plaats had, er bleef toch een onzichtbare grens tusschen haar, die zij bestendig hooger voelden worden, al waren zij ook als bij stille overeenkomst beide bemoeid, de aan wezigheid voor het oog van den bouw meester te verbergen. Van Theodoor Rudek had Ilse gedu rende dien heeien tijd niets gehoord of gezien. Een enkele maal slechts was tusschen Steinacker en haar zijn naam genoemd, namelijk op den dag, toen de bouwmeester haar de lijst van personen had voorgelegd, die men een kennisge ving van de verloving wilde zenden. Ilse had de lijst maar vluchtig doorge zien, want de meeste namen waren haar vreemd, en de weinige, die zij zich nog van vroeger herinnerde, waren haar onverschillig. Het is je dus goed vroeg Stein acker, toen zij hem het blad teruggaf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Hoedt U bijtijds. Kou, tocht, griep, koorts enz. veroor zaken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende orga nen de huidporiën, longen en inge wanden. Bij 'de dubbele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleggen. Dan is het tijd om een niergeneesmiddel te gebrui ken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontste king, nierZand, niervvaterzucht, nier steen voorkómen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en ter dege. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken af 1.75 per doos. 28 wijls veel te lijden. Door het aanbren gen van een dergelijke laag mest geven we naast voeding, eenige beschutting. Men moet er echter wel op letten, dat de harten der planten niet al te zeer bedekt mogen worden. We maken nu ook reeds een plan op voor bemesting van onzen tuin, en daar de stalmest in dezen tijd van 't jaar gewoonlijk goed- kooper is dan in het voorjaar, wachten we ook niet te lang met bestellen. Het voor den winter onderwerken van den mest is bezwaarlijk, daar het land dan, tegen den tijd dat we moeten zaaien en planten, weer vuil is. Men kan den mest echter op het land aan een hoop zetten en afdekken met een laagje humusrijke aarde. Zoodoende zal er slechts weinig verloren gaan. Waar we een composthoop hebben, werken we dezen, om 't omzettings proces te bevorderen, nu om, waarbij het aanbeveling verdient er een of meer karren dunnen koemest door te werken. De hoeveelheid mest kan afhangen van de grootte van den hoop. Op deze wijze krijgt men een goed bemestingsproduct. HET ZUIVEREN VAN GEBOUWEN. De raad van den bouwkundige wordt dikwijls ingeroepen voor het uit roeien van ongedierte, als wandluizen, mieren, houtluis, enz., in gebouwen. Niet onvermakelijk, 'hoewel zeker minder smakelijk was het voor onze re dactie, aldus het Centraal Orgaan voor Handel en Industrie, toen haar door een abonné, keurig verpakt in dichtge plakte papiertjes, eenige doode exem plaren van het wandluizengeslacht werden toegezonden, met de vraag wat dit voor diertjes waren en op welke wijze men ze kon uitroeien. Eenige weken geleden werd advies gevraagd voor het verwijderen van houtluizen en onder meer werd ook naar middelen gevraagd om mieren en muggen te verdrijven. Uit een en ander blijkt wel. dat men als bouwkundige geroepen kan worden tot het verdelgen van aller lei ongedierte. Over het verdrijven van muggen door middel van lysol-bespui- tingen worden interessante mededee- lingen gedaan door dr. F. H. Hehe- werth, in no., 10 van de „Verslagen en mededeelingen betreffende de Volks gezondheid", die voor velen van be lang kunnen zijn en waaraan we het volgende ontleenen In den winter 1922'23 werd de tweede muggenverdelgingscampagne op Walcheren gevoerd. In het Noorde lijk deel van Walcheren, waar ook vroeger reeds minder malaria voor kwam dan in 't Zuiden, bleek 't aantal gevallen in den zomer van 1922 zóó gering te zijn, dat het ons niet nood- En ik heb niemand vergeten Niet, dat ik weet. Maar ja laat nog even zien 1 lk mis den naam van uw vriend Rudek, wien wij wel een bericht schuldig zijn. Voor de eerste maal was zij in hare houding niet oprecht, daar zij een on bevangenheid trachtte te huichelen, waarvan zij in waarheid verre was. Zij voelde dan ook, dat het haar slecht ge noeg gelukte, en zij wendde zich onder een voorwendsel af, om den bouwmees ter niet haar gelaat te toonen. Maar ook Steinacker liet haar merkwaardig lang op zijn antwoord wachten. Die mijnheer is eigenlijk mijn vriend niet. Een toeval slechts bracht ons bij u samen. En bovendien is er in den laatsten tijd iets voorgevallen maar om het even. Daar u het zoo ver langt, zal ik mijnheer Rudek eveneens bericht zenden. En met vaste hand schreef hij ter stond Rudeks naam op de lijst. De volgende dagen bracht hij haar een menigte van felicitaties, die ais ant woord waren binnengekomen. Daar was geene van Theodoor Rudek bij, en Ilse had ook eigenlijk geen verwacht. Zijn naam werd tusschen haar en den bouwmeester niet meer genoemd, en Ilse was boos op zichzelve, dat hare gedachten, ondanks alle inspanning, nog zoo dikwijls naar den man terug keerden, dien zij toch voor altoos uit hare herinnering had willen wegdoen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2