Z&TBRDAG 8 DECEMBER Eerste Blad H. Brons Jr., Rotterdam No290> GEMEENTEBESTUUR WINTERMAAND FEU1LLET0N Gestolen Geluk ,4) Beursbeschouwingen Jeukende Wintervoeten VLISSINGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen BEKENDMAKING PENSIOENWET 1922. Burg. en Weöi. van Vlissingen brengen in verband .met de bij de wet van 30 Juni 1923 (StW. No. 307) plaats gehad hebben de wijziging van de Pensioenwet 1922, ter kennis van belanghebbenden a. dat de ambtenaren die indertijd ver klaard hebben voor hunne na te laten be trekkingen niet in het desbetreffende we- dtrwenfonds deelgerechtigd te willen zijn, thans van rechtswege in het nieuwe fonds voor hunne weduwen en weezen opgeno men worden, tenzij zij vóór 1 Januari 1924 een schriftelijke verklaring aan den Pen sioenraad te 's-Gravenhage zenden, inhop- dende, dat zij voor hunne weduwen en weezen niet deelgerechtigd wenschen te worden b. dat de ambtenaren, die de onder a bedoelde verklaring vóór 1 October 1922 hebben afgelegd, deze verklaring vóór 1 januari 1924 kunnen intrekken c. dat de Pensioenwet 1922 van het be ginsel uitgaat, dat, zoo onbeperkt mogelijk, diensttijd vóór haar-cinwerldhgtredipg, cjie niet op grond van een vórige wet kon worden ingekocht, of dien men indertijd verzuimd heeft in te koopen, thans voor pensioen zal kunnen worden geldig ge maakt, zoodat o.m. ook de diensttijd doorgebracht vóór 1 juli 1922 - van amb tenaren, die zich indertijd voor zichzelf aan de pensioenregeling hebben onttrokken, alsmede van de tijdelijke ambtenaren ingekocht kan worden, evenals zijdeling- sche diensten, bewezen in bij aigemeenen maatregel van bestuur aangewezen betrek kingen, waartoe de desbetreffende stukken ingevolge het bij bovenvermelde wet ge wijzigde artikel 134 der Pensioenwet 1922 vóór 1 Januari 1924 aan den Pensioenraad te 's-Gravenhage moeten worden gezon den d. dat ambtenaren, die vóór 1 Januari 1923 de bij artikel 134, vijfde lid, onder c, bedoelde verklaring^ (betreffende verhaal van een deel der inkoopsom) hebben afge legd, deze verklaring vóór 1 januari 1924 kunnen intrekken e. dat in het bovenstaande onder „amb tenaren" ook „beambten" van gemeente instellingen (b.v. Gast- en Weeshuis), per soneel verbonden aan instellingen van on derwijs en „werklieden" in dienst der ge meente worden verstaan f. dat ten aanzien van gemeente-perso neel nadere inlichtingen worden verstrekt, ter gemeente-secretarie, afdecling financien 2e verdieping. Vlissingen, 3 December 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Koude regenvlagen, ijzige sneeuw buien, gure winden en zonlooze dagen, ziedaar wat wintermaand ons is koipcn brengen. We zijn waarlijk niet aan een mooien herfsttijd verwend geraakt integendeel, somber en naargeestig met volop hemelwater schier gansch den tijd, is het najaar vergaan. Maar Win termaand maakt het nog veel erger. Tot dusverre tenminste. Want het kan nog verkeeren, gelukkig. Immers, hoe kan in deze laatste weken van het ten einde neigend jaar, soms een frissche, tintelende koude ons prikkelen, hoe vaak maant het winterbegin met op Roman van RE1NHOLD ORTMANN. Zwijgend en bevangen, met een ver legenheid, die zich steeds duidelijker op haar bleek gezichtje openbaarde, hoor de zij de liefdevolle overdrijving aan, en daarbij kwam langzamerhand, was het eerst ook duister en onbestemd, iets als schuldbewustzijn over haar, een gevoel, dat er niet naar was; om haar nader tot de moeder van haar verloofde te brengen. Die moeder kon echter Use's schuwe terughoudendheid met betrekking tot alles, wat den bouwmeester betrof, on mogelijk ontgaan. En al bleef hare mil de vriendelijkheid onveranderd, ai liet zij het niet aan goedige verontschuldi gingen ontbreken, onder zulke omstan digheden was er natuurlijk geen sprake van, dat de weg tot een werkelijk in nige verhouding ken worden gebaand. Het had den bouwmeester slechts weinig moeite gekost, Use's contract met het stadstheater ontbonden te krij gen en zij was niet meer dan tweemaal vierentwintig uren noodig, om alle voorbereidselen te treffen voor den te rugkeer naar haar vaderstad. Wees blij, kleine Use, op zijn laatst op je trouwdag zien wij elkander weer riep Walter haar na, toen de trein zich in beweging zette, en hij ver moedde niet, hoe weinig bemoedigends wekkend vriezend weder ons gereed te maken voor wat ons nog aan „welda den" te wachten staat. Dan is het alsof we ons nog eens dubbel sterk en opge wekt gevoelen, de barsche nukken van koning Winter te verdragen, ja ze voor lief te nemen en er ons zelfs wèl bij te bevinden. Maar zich wel te bevinden bij wat Wintermaand ons nu is komen brengen, kan moeilijk van wien ook verlangd worden. Vuile sneeuw en kille modder, onbegaanbare straten en wegen en een alles doordringende ijzige vochtigheid, neen, waarlijk, men be hoeft nog geen Nurks te zijn, om daar voor feestelijk te bedanken. En wie wijs is, zoekt het thans binnenshuis daar is het te vinden Want zoo ijzige mist en nevels, zoo sneeuw en regen, zoo kille windvlagen ons het leven buiten zuur maken wil len, binnen kan, en moet het thans ge zelliger en warmer, vriendelijker en op gewekter zijn dan ooit. En Winter maand komt ons daarin zelf een heel eind te gemoet. Oeen enkele maand van het gansche jaar, die zoo rijk is aan echte, huiselijke feestdagen. Wanneer het luidruchtig en opgewekte St. Nico- laasfeest gevierd is, komt eenige weken later ons het mooie, stille Kerstfeest verhalen van het edelste bezit der Christenheid, en vóór het nieuwe Jaar zijn intreê doet, ziet de laatste avond van Wintermaand opnieuw het gezin om den feestdisch geschaard, dankbaar en blijmoedig. Daarin ligt de diepe be- teekenis, de groote bijzondere waarde van die donkerste aller maanden, van die veelal naar buiten onaangenaamste, maar naar binnen warmste, hartelijk ste, en voor het gezinsleven gelukkigste aller maanden, de feest-rijke maand van December Juist in tijden als deze, in tijden waarin de na-weeën van het mensch- onteerendste geweld, dat ooit over ste den en landen en volken is losgebar sten, nog alom voelbaar zijn m den nog onbedwongen haat van hen, die elkan ders broeders moesten wezen, nog alom zichtbaar blijven in de ontredderde we reld der menschcn, nog alom kenbaar zijn ih den rouw eri de ellende van honderdduizenden, en nogmaals hon derdduizenden, in zulke tijden moet het van onberekenbaar nut, van on schatbaar voordeel geacht worden, vast te houden aan wat sinds onheugelijke tijden, ais het hart verwarmend, den geest verheffend, erkend, geëerbiedigd en gevierd is geworden. O, de menschenwereld is verre van een lustoord, de maatschappij een geenszins volmaakte samenleving, het leven van helaas zoovelen een weinig benijdenswaardig iets, - maar ondanks dat alles kan er voor ons allen, zelfs op dén dorsten bodem van het bestaan, een kleine, maar onvergankelijke bloem van geluk, van vreugde en innigheid groeien en bloeien, een teedere bloem van broederschap en overgave, van liefde voor die ons omringen, die deel nemen aan onze zorgen, in onze vreug den zich verblijden, en in wier harten en oogen een feesfglans straalt als er geluk is in onze woning. Voor zulk een feesfglans bereidt Wintermaand ons driewerf den weg voor haar in deze welgemeende troost woorden lag. Ondanks alle oplettend heden, die men haar bewees, werd het een vreugdelooze tocht, en toen de bouwmeester haar de in de verte oprij zende torens der welbekende kerken wees, was Use niet meer in staat haar zoo lang onderdrukte aandoening mees ter te blijven. Een heftig snikken deed haar lichaam schudden en de tranen stroomden over hare wangen. Deze onverwachte uitbarsting van bijna hartstochtelijke smart had nood wendig tot een pijnlijken toestand moe ten leiden, als niet Frans Steinacker ook ditmaal een middel had gevonden, om elk gevaar van een ernstige ontstem ming te voorkomen. Door een paar bijna bevelend gesproken woorden ver hinderde hij zijn moeder een vraag tot de schreiende te richten, en toen, nadat Ilse een paar minuten lang geweend had, zei hij Ik geloof de gevoelens te ver staan, lieve Use, die het gezicht van je vaderstad bij je oproept. En als de reis je niet al te zeer heeft vermoeid, zou ik ie willen voorstellen, dat wij nog van daag je vaders graf gaan opzoeken. Mij dunkt, wij kunnen onze verloving nief eerder publiek maken, zonder eerst in zekeren zin zijn zegen te halen. Ilse dankte met vochtig glanzende oogen hem met een blik, zooals hij dien nooit warmer en vriendelijker nog van haar had ontvangen. Ik zou het niet gewaagd hebben, u dat te vragen, zei ze zacht, maar daar u nu zelf dit verlangen hebt, zouden we Stille beurshandel. De om keer in de prijsbeweging in Duitschland. Een rijzing in Scheepvaqrtaandeelen. Ko ninklijke Petr. opnieuw hooger. Rumeensclie olie (Geconso lideerde) willig. Geld tegen olie. Zal de Lei-koers zich herstellen Suiker en Rubber iets zwakker. Ook in den effectenhandel is de De- ce»tbermaand gewoonlijk niet de le vendigste. Tegen het einde des jaars is men geneigd een afwachtende houding aan te nemen, een positie die in het algemeen trouwens nogal eens de juiste blijkt te zijn. Groote veranderingen op het wereldtooneel verwacht men dit jaar niet meer, of het moest al zijn dat de verkiezingen in Engeland een ver rassing brachten, wat echter niet waarschijnlijk is, nu tusschen liberalen en conservatieven een soort compro mis is tot standgekomen om het kapi taal tegen de Labour-partij te bescher men. Wanneer dit artikel gelezen wordt, zal de uitslag reeds bekend zijn en bespiegelingen zullen wij er dus maar niet over maken. De beurzen hebben zich er trouwens niet sterk door laten beïnvloeden, ook de Lon- densche markt was den laatsten tijd vrij stabiel. Men zou haast zeggen dat er thans weer grootere belangstelling bestaat voor den toestand in Duitsch land, die in een nieuwe phase blijkt te zijn gekomen, zoowe! door de toepas sing der monetaire maatregelen als door de mildere politiek van Frankrijk in het Ruhrgebied. Wat de laatste be treft, het komt ons voor dat de ietwat meer conciliante houding van Poincaré een gevolg is van zijn feitelijke over winning op Engeland. Aan Ruhr en Rijn is Frankrijk thans oppermachtig nu de overeenkomst met de industriee- len is tot stand gekomen en het be drijfsleven zich allichfweer eenigszins zal kunnen ontwikkelen. Ook de af zonderlijke geldpolitiek in het bezette gebied, waar de Rheinische Goldnoten- bank opgericht is, die biljetten van l/10de dollar uitgeeft, is er op gericht de banden met bet moederland langza merhand geheel te verbreken. Baldwin heeft het pleit tegen Poincaré finaal verloren en de vriendelijke stemming van den Franschen premier laat zich dus wel verklaren. Ten opzichte van de financieele maatregelen in het onbezet te gebied is het naar wij meenen nog te vroeg een bepaald oordeel uit te spre ken. Dat de Markenkoers tot staan ge komen is, behoeft op zichzelf niet te verwonderen, nu ten leste de massa productie heeft opgehouden en de Ren- tenmark in omloop wordt gebracht. De behoefte aan Markenbiljetten was in Duitschland grenzenloos en vindt plot seling geen bevrediging meer, het geld wordt dus schaarsch en wat schaarsch is wordt duur, zoodat én de levensmid delen, én de buitenlandsche valuta, én de binnenlandsche aandeelen en alles wat reëele waarde vertegenwoordigt, in Marken uitgedrukt, in prijs daalt. Zie daar de ontwrichtende gevolgen der geldmanipuiatie. De ééne kapitaalsver schuiving wordt door de andere opge volgd en de nieuwe minister Marx had wel recht den toestand van Duitschland catastrofaal te noemen. Het is duidelijk dat een zoo plotselinge en scherpe wending in de prijzen van goederen en dan niet terstond van het station naar de begraafplaats kunnen rijden De moeder wilde blijkbaar daar iets legen inbrengen, maar de bouwmeester was haar voor door gaarne in het plan toe te stemmen. Zoo scheidde men na aankomst en terwijl de oude dame in gezelschap van haar kamermeisje, dat aan den trein was, naar huis ging, re den de twee anderen in tegengestelde richting naar de begraafplaats. Toen het rijtuig aan de poort stilhield, reikte de bouwmeester zijn zwijgende geleid ster den arm en voerde haar over de ritselende gele bladeren, die alle wegen bedekten, naar haars vaders laatste rustplaats. Use echter meende een wonder te aanschouwen, waar zij den grafheuvel niet zooals de meeste graven rondom in troosteloos herfstgewaad vond, maar in rijke tooi van versche bloemen. Een lauwerkrans hing om den eenvoudigen, kleinen steen, waarvoor broeder en zuster de kosten met veel moeite had den bespaard, en een overvloed van bonte asters en chrysanthen verborg liet verdorde gras. O, wat is dat goed, wat is dat goed riep Ilse diep bewogen uit. En dat hebt gij gedaan Waar ik den levende niet meer kon verheugen, moest ik het blijk mij ner vereering den doode brengen. Het is smartelijk genoeg, dat wij hem den welverdienden lauwer nog slechts op het graf kunnen leggen. Was zijn antwoord minder overdacht en keurig geweest, dan had liet stellig INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Beëedigd Makelaar in Assurantiën Belast zich et het sluiten van alle Verzekeringen Solide dekking ter beurze Concurreerende premiën Prompte en conlante Schadeafwikkeling Vertegen woordifer B. J. Meijer, Walstraat 31, Vlissingen valuta groote ontreddering brengt, al is aan hen, die er thans van profitee red dat voordeel van harte gegund. Dat de prijsdaling sprongsgewijs plaats had, bewijst wat we steeds geschreven hebben, namelijk dat Duitschland voor een reconstructie van zijn geldwezen nog niet rijp was. Dan moet, evenals in Oostenrijk en Hongarije, de mogelijk heid bestaan den koers van het geld óf door de verbetering van de beta lingsbalans, óf met behulp van een buitenlandsch gouddepót te stabilisee- ren. Maar hiertoe ontbrak in Duitsch land het vermogen. De regeering stelde de waarde van de Rentemark officieel vast op 600 milliard, men betaalde er evenwel al aanstonds een 1000 milliard voor en stopt ze thans in de kous weg. De vraag is, wat er zal gebeuren als de Duitsche regeering het geautoriseerde bedrag Rentemarken geheel heeft uit gegeven. Zal ze dan kunnen ophouden, of tot nieuwe uitgifte moeten overgaan. Het laatste is hei meest waarschijnlijk en een nieuwe prijsstijging van goede ren en valuta moet dan volgen. Wat we thans in Duitschland zien is een over gangstoestand waaróp nog geen peil kan worden getrokken. Niettemin had de wijziging in den toestand aldaar op de beurs van Am sterdam een gunstigen invloed, de stemming was althans doorgaans op gewekt, waarbij ditmaal de Scheep vaartwaarden een extra-beurt kregen. Of ze het ook verdienden, daarover be gint men pas in tweede instantie na te denken en wanneer men dan tot de conclusie komt daf zulks niet het geval is, dan heeft men immers de gelegen heid de overdrijving weer te herstellen. Op de beduidende koersstijging der eerste dagen is dan ook alweer een reactie gevolgd. Men overwoog dat de vrachtenmarkt den laatsten tijd eenige verbetering toont wegens de najaars transporten en de herstei-aankoopen van Japan, waarbij ook het feit, dat enkele reederijen opgelegde vaartuigen in dienst hebben gesteld, gewicht in de schaal legde. Aandeelen Holland-Ame- rika-Lijn stegen 10 a 13 zoo ook aandeelen Kon. Nederl. Stoomboot en aand. Maas, terwijl Indische Lijnen eveneens beter gevraagd waren. De overige locale afdeelingen traden door de beweging in Scheepvaart-aandeelen op den achtergrond, met uitzondering een heel andere uitwerking op Ilse ge oefend. Want haar gemoed was wel licht nooit zoo ontvankelijk geweest voor een warm, uit de diepte van het hart wellend woord. Frans Steinacker had den indruk, dien de onverwachte versiering van het graf op haar zou maken, goed bere kend maar hij verstond niet de kunst, er op de rechte wijze gebruik van te maken. Zijn weldoordachte woorden met den nuchteren klank van koele woordenpraal deden hem het gehoopte gevolg verliezen. llses voelde zich plotseling herinnerd hoe weinig de man aan hare zijde in dertijd geneigd was geweest, den le vende de waardeering te gunnen en de eer, die hem toekwamen. Zij dacht aan de hatelijke aanvallen, die hij openlijk tegen den vroegeren vriend richtte, aan de diepe smart, die hij hem nog op het sterfbed had bereikt. En hare kinder liefde kwam in opstand tegen de voor stelling hier aan het graf van den over ledene een huichelachtige komedie te spelen. i— U had niet altoos deze vriendelijke meening over mijns vaders werk zei ze. Ik weet, dat juist uit uw vijand schap in den laatsten tijd van zijn leven voor hem veel verdriet is ontstaan. Steinackers gelaat bleef onverander lijk kalm. Ik meende destijds, slechts mijn plicht te vervullen. Als ik daarin heb gedwaald, als een verbittering mij te gen mijn wil verleid mocht hebben, uw vader onrecht aan te doen, dan had ik Waar N!EME1JER'5 STER-TABAK haar geurruerspreidh. Daar heerscht teuredenheid a en gesprongen winterhanden geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. fEilVETTE GRONDZEEPl \n»WBEV.DoORH.H,D0KT0»EMr van Petroleums, waarvan aand. Ko ninklijke de brug van 400 met 15 a 20 S overschreden, zulks in verband met de betere berichten over de Mexi- caansche olie-industrie en de prijsver- hooging voor het geraffineerde pro duct, waaruit men afleidt, dat de perio de van overproductie geëindigd is. Bi zonder gefavoriseerd werden aand. Ge consolideerde, welke in ruim veertien dagen tijds van 130 tot 160 zijn ge monteerd als gevolg van de verwachte wijziging in de politiek der Rumeen- sche regeering ten aanzien van den petroleumuitvoer, welke dusver door haar werd tegengegaan, zoodat de olie maatschappijen gedwongen waren hun producten tegen de in het binnenland geldende lage prijzen af te zetten. Het heet, dat de regeering thans de petro- leumexport zal vrijgeven, wat voor de Geconsolideerde, die het grootste deel der aandeelen Astra Romana bezit, van veel beteekenis is. Bovendien is de Ru- meensche regeering bezig een nieuwe leening te verkrijgen, waarbij vooral Frankrijk zich niet onbetuigd laat. Dat volgens de Fransche voorwaarden de leening in olie moet worden afbetaald, verklaart de toeschietelijkheid der Fransche bankiers. Komt een Rumeen- sche leening tot stand en is het waar toch ook onrecht van hem geleden. En de krenking, die mij was aangedaan, was stellig de zwaarste wellicht de zwaarste, die een man kan worden aangedaan. Verrast keek Ilse op. Zij voelde zich diep in haar hart ongerust door de voorstelling, dat zij hem ook met be trekking tot zijn toenmalige handelwijze valsch kon hebben beoordeeld. Daarvan wist ik niets. En het lijkt ook zoo weinig op mijn edelen vader hij was zoo'n gevoelige toegevende natuur. Wetens en willens heeft hij stellig nooit een ander leed gedaan. U hebt dus nooit vernomen, wat destijds tusschen ons was voorgeval len Neen nooit Sedert u de eerste maal openlijk tegen hem was opgetre den, vermeed hij het tegenover mij uw naam te noemen. En zou er u veel aan gelegen lig gen, lieve Use, de laatste reden voor onzen strijd te vernemen Als hij in staat is, uw houding te rechtvaardigen, ja 1 antwoordde zij met een openhartigheid, die hem toch een weinig scheen te verwarren, zoodat hij de oogen neersloeg en wel een minuut lang met de punt van zijn paraplu in het zand teekende, voordat hij haar antwoord gaf. Of hij mij voor u rechtvaardigen zal, kan ik niet weten. Maar ik meen, dat er niets onuitgesproken en ver borgen tusschen ons mag wezen, als u den drempel van uw nieuw huis gaat overschrijden. Ik had destijds bij uw

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1