VRIJDAG 7 DECEMBER No289 GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads- en Provincienieuws A. J. P's Kerstpudding VLISSINGSCHE COURANT zegt vrouw Raadge- die da- Onmisb. 60 cetit, iskamar int u uw 90 cent. geid handig- 75 cent. I weten isjes. 90 cent. "EN en. 75 cent. ÏTIST tje voor 75 cent ÏSTJ ES nvoudige rpartijtjes 60 cent. stjes oneel. De an „paf" ont. 75 ct. Kaarten jmiddelen zullen uw irwijl het udig is. 75 cent. jes met illustraties s duidelijk 90 cent. d zegt hand kunt ils liefde, >f noodlot 75 cent, ritjes zijn illustreerd verkrijg- andelare'n. inzending n de aan- us 10 cent V., A. W. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels ƒ1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van I6 regels: ƒ1.70, iedere regci meer 26 cent- VRIJSTELLING WEGENS BROEDER- DIENST. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter- openbare kennis, dat door Gedep. Staten van Zeeland bij besluit van 30 No vember 1023, no. 141," voor goed van den dienstplicht is vrijgesteld wegens broeder- dienst Hubertus Jacobus van der Weijde, van de lichting 1024, no. 184 op het alph. register. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene wien de uitspraak geldt, of diens wettigen vertegenwoordi ger b. elk der overige voor deze gemeente, voor dezelfde lichting ingeschreven perso nen of diens wettigen vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe, aan de Ko ningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Bur gemeester, ter Secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de door zending van het verzoekschrift. Ook de Commissaris der Koningin kan binnen denzelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Vlissingen, 6 December 1923. De Burgemeester van Vlissingen, VAN WOELDEREN. BESCHIKBAARSTELLING MEUBELEN VOOR BIJZONDERE SCHOLEN. Burg. cn Weth. van Vlissingen brengen, ingevolge artikel 75 der Lager Onderwijs wet 1920, ter ofienbare kennis dat de Raad der gemeente in zijn verga dering van 30 November 1923 heeft be sloten le. ten behoeve van de R. K. U. L. O. school aan de Glacisstraat drie banken, een boekenkast en een kaeh.èf beschikbaar te stellen 2e. ten behoeve yan de Christelijke U. L. O. school aan de "Wagenaarstraat een kachel beschikbaar te stellen. Vlissingen, 6 December 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De tweede mislukking. Onder dit opschrift schrijf! „de „Maasbode" Gelijk de laatste dagen alree gefluis terd werd, is ook de poging van jhr. Beeiaerts van Blokland fot het formee- ren van een kabinet op een mislukking uitgeloopen. Het verwondert ons niet, omdat zooals we reeds opmerkten de taak, welke de heer Beeiaerts zich blijkbaar gesteld had, in wezen niet zoo veel verschilde van die, welke door dr. Kooien pas was opgegeven. Door zijn keuze te bepalen tot de man nen van rechts, moest hij zijn poging op dezelfde moeilijkheid zien afstuiten als die zijn voorganger op diens weg vond. Gemeld wordt, dat met name voor den post van financiën-minister geen gegadigde te vinden was hetgeen o.i. hetzelfde beteekent als op het stuk der te treffen bezuinigingsmaatregelen is tusschen de partijen van rechts nog geen eenstemmigheid geconstateerd. De laatste dagen verluidde, dat de heer Beeiaerts van Blokland ook ter linker zijde had gezocht en wel juist naar een dignitaris voor financiën het blijkt nu wanneer althans dit bericht van een liberaal blad niet uit de lucht gegre pen was hoe ook in dien hoek de geneigdheid om aan het laadje te gaan zitten, niet bijster groot is. Op een meerderheid van 60 past geen extra-parlementair en nog veel minder een zaken-kabinet meer dan ooit rust thans op de groepen van rechts de plicht, elkander opnieuw te leeren verstaan. Zij spelen anders o.i. hoog spel met de belangen van land en volk. Bezoek van het Engeische koningspaar aan ons land Naar „de Tel." verneemt, bestaat bij het Engeische koningspaar het voorne men om binnenkort de Koningin te be zoeken. Hoewel nog niets definitiefs is vastgesteld, zou, indien geen wijzigin gen in de bestaande plannen worden gebracht, de komst van koning George en koningin Mary in ons land, niet vóór Maart a.s. verwacht kunnen worden. Bijzondere postzegels. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw brengt ter kennis, dat het in het voornemen der regeering iigt gedurende een nader te bepalen tijd aan de kantoren der posterijen voor het pu bliek bijzondere postzegels verkrijgbaar te stellen, welke zullen worden verkocht met een nader te bepalen bijslag boven de frankeerwaarde en waarvan de op brengst, na aftrek van die frankeer waarde, de kosten van aanmaak, ad ministratiekosten en eventueele andere kosten, uit de uitgifte voortvloeiende, zal worden gebruikt tot steun aan nati onale vereenigingen, welke een mensch- lievend doel nastreven. Vereenigingen, als boven aangeduid, welke meenen voor steun in deze in aanmerking te komen, gelieven daartoe vóór 16 December a.s. een schriftelijk verzoek in te dienen bij den minister van binnenlandsche zaken en land bouw. Soir-„onthullingen". De Belgische „Soir", over spionnage schrijvend, zegt o.a. dat de Nederlan ders wel sensationeeie Belgische spion- nage-zaken ontdekken, maar er niet aan denken een onderzoek te doen instellen naar hun landgenooten, die werken voor rekening van de „Boches" en dat zij niet weten voor wie de drie schepen met munitie zijn bestemd, die de vorige maand in de haven van Amsterdam zijn binnengeloopen. De „Soir" cursiveert de zinsnede over de munitieschepen. Naar aanleiding hiervan schrijft het Amsterdamsche „Hbld." Het is niet prettig voor het blad, maar er is deze week weer zoo'n gevaarlijk schip binnengekomen. Er zullen er meer volgen. Mag dat niet Of moeten wij ook „ontwapend" worden. Maar dat staat niet in het verdrag van Versailles. Voor belangstellende Nederlanders deelen wij mede, dat al die munitie is bestemd voor de Hembrug. De „Soir" gelooft dit toch niet. Eduard Verkade te Brussel. De Brusselsche redacteur van „de Maasbode" meldt De Haghespelers gaven gisteren avond in den Koninklijken Vlaamschen Schouwburg te Brussel met enorm suc ces een opvoering van Hamlet. Deze werd ondermeer bijgewoond door den Nederiandschen gezant te Brussei en mevr. Van Vredenburch, mi nister Franck, den heer Hugo Andries- se, voorzitter van den Bond van Neder- landsche Vereenigingen in België, bene vens door andere vooraanstaande per sonen uit de Nederlandsche kolonie. Van Vlaamsche zijde waren veel be kende kunstenaars aanwezig, o.a. de literatoren Vermeylen en Teirlinck, beeldhouwer Lagae, enz. Hoewel de gewone prijzen verdub beld waren, was de zaal stampvol en had men zelfs de orkestruimte bezet. Het succes, dat de Holfandsche kun stenaars te Brussel oogstten, was spon taan gebracht en dubbel verdiend. In de pauze ging minister Franck den acteur Verkade hartelijk gelukwen- schen, zeggende dat hij in Engeland en in andere landen Hamlet had zien spe len, maar dat alles ver beneden het spel van Verkade en de zijnen bleef. Aan het slot viel een grootsche ova tie den Haghespelers ten deel. Fraaie discussie. Bij de behandeling van den post on derwijs der gemeentebegrooting in de raadsvergadering van Krimpen aan den IJsel kwam ter sprake de derde onder wijskracht aan de openbare lagere school en werd de voorziening der va cature verdedigd door de S. D. A. P. en de niet-voorziening door rechts uit een oogpunt van financieel belang, daar de kosten voor rekening der gemeente blij ven. Na toelichting door den voorzitter in besloten zitting deelde in heropende vergadering de heer Brouwer(S.D.A.P.) mede, dat de kwestie niet van de baan raakt, tenzij rechts kan zeggen hoe de zaak zal marcheeren met twee leer krachten, want het blijkt hem duidelijk dat het rechts te doen is, om die school te nekken, omdat zij openbaar is. Rechts deelde bij monde van den heer Verstoep mede, dat zij zich houdt aan de wet en dat deze wet toch niet door Jan Klaassen menschen gemaakt is. Brouwer repliceerde, dat het alleen te doen is om'de schooi af te breken, vond dat rechts een vuile smerige bende is en wilde dat ze alles eens op papier zette. De heer Van der Ent (S.D.A.P.) meende, dat het alleen partijhaat geldt en nu wordt deze schooi daar de dupe van. Bovendien was bij de verkiezing al gezegd, dat de school 't volgend jaar niet meer zou bestaan. Hierop volgde getrap op de tribune en daar op ver zoek van den voorzitter niemand zeg gen wilde wie dat gedaan had, werd de geheele tribune ontruimd. Van der Ent Dan gaan wij er ook uit. De voorzitter U moet uw gang maar gaan. Nadat de tribune ontruimd is, werd de vergadering door den voorzitter ge schorst, daar hij geen herrie op de tribune wenschte en de heeren zich ook behoorlijk moesten gedragen. VLISSINGEN, 7 DECEMBER. Nood in Duitschland. Bij den omgang door de stad op morgen voor het ophalen van kleding stukken en voedingswaren voor den nood in Duitschland zai met drie vrachtauto's elk voor een deel de stad worden doorkruist. De daarbij te vol gen routen zijn vastgesteld als hieron der aangegeven. In de zijstraten die gepasseerd wor den, zullen door de begeleiders even tueele gaven in ontvangst worden ge nomen. Het vertrek van de beginpunten is voor al de auto's vastgesteld op 2 uur. Men zal dus zelve ongeveer kunnen nagaan aan de hand van onderstaande lijsten, op welken tijd de vrachtauto's in de buurt zullen zijn. Nader vernemen wij dat het bericht dat 1.1. Zaterdag door onbevoegden ook voor Duitschland zou zijn gecollec teerd, op een vergissing berust. Enkele collectanten waren buiten hun rayon gegaan. Route wagen 1 Dijkstraat en Ka naalstraat met zijstraten, Joost de Moorstraat, Palingstraat, Hendrik straat, Houtkade, Koudenhoek, Grave- straat, Prinsenstraat, Marinestraat, Paardenstraat, Kogelpark, Oranjestraat, Emmastraat, Zeilmarkt, Wilhelmina- straat, Korte Nieuwstraat, Korte Groe- newoud, Steenenbeer, Droogdok, Pe- perdijk, Wagenaarstraat, Kleine Kerk straat, Vlamingstraat, Fransche Kerk- slop naar Betje Wolffplein, en omlig gende straten. Route wagen il Dokkade (burge meester), Koningsweg, De Ruyterstraat, Lampsensstraatj Aagje Dekenstraat, Koningsweg, Prins Hendrikweg tot Sta tion, Singel, Tuinstad, Tuindorp, Van Dishoeekstraat, Verkuyl Quakkelaar- straat, Kasteelstraat en Glacisstraat tot Scheldestraat, Aagje Dekenstraat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat (tot Badhuisstraat), Verkuyl Quakkelaar- straat, Hobeinstraat, Bouwen Ewoud- straat, Ciijverstraat, Kasteelstraat, Gla cisstraat (tot Badhuisstraat), Aagje De kenstraat naar Betje Wolffplein, en om liggende straten. Route wagen lil Kerkhofvoetpad, Koudekerksche weg, Badhuisstraat, Coosje Buskenstraat, Boulevard Ban- kert, Slijkstraat; Groote Markt, Bree- waterstraat, Boulevard de Ruyter, Beursplein, Beiiamypark (oneven num mers), Molenstraat, Spuistraat, Noord- straat, Beiiamypark (even nummers), Nieuwendïjk, Waistraat, Nieuwstraat, Groenewoud, Plein Vierwinden, Lepel straat, Sint Jacobstraat, Kleine Markt, Groenewoud, Waistraat tot Betje Wolf- plein, en omliggende straten. Gouden Jubileum mevr. E. de Boer Van Rijk. Zooals bekend is, herdenkt onze een voudige en toch zoo groote actrice mevr. E. de Boer van Rijk haar 50- jarig jubileum. In Amsterdam, waar zij 9 October jl. haar feestvoorstelling herdacht, was de Stadsschouwburg in enkele uren geheel uitverkocht, en geen wonder, want mevr. de Boer is niet al leen een onzer grootste actrices, doch ook in haar particulier leven heeft ze de sympathie van ieder mogen ver overen. Is het nog noodig iets over haar talent te schrijven en wat haar geheim van haar meesterlijk spel is Wij zouden haast zeggen haar eenvoud. Wat zij ook ten tooneele bracht, men voelde in alle rollen die ze speelde hoe zij zich in vollen eenvoud en natuurT lijkheid geheel onvoorwaardelijk gaf,' want het is een onbetwistbaar feit, dat, hoe knap de techniek van velen moge zijn opgevoerd, hoe fijn intelligent be schaafd er tegenwoordig vaak ge speeld wordt, het volk laat al deze nuances ijskoud, het analyseert niet, het denkt en bedenkt niet, het voelt alleen, het vraagt het hoogste wat een mensch kan geven, naar wat de mensch met of zonder beschaving geven kan... het hart. Dat is het geheim van de grootste onder de grooten. Ook wij zullen het voorrecht hebben de 70-jarige actrice te kunnen geluk- wenschen. en wel Zondag 16 December in den schouwburg „de Oude Vriend schap", waar zij „De Woekeraarster" van A. Defresne ten tooneele zal bren gen. Moge de schouwburgzaal te klein blijken als bewijs dat ook wij eerbied hebben voor haar groote kunst, en als belooning voor alles wat ze in de 50 jaar voor het tooneel gedaan heeft. Tentoonstelling van pluimvee, konijnen, enz. Een groot gedeelte der 237 geschon ken eereprijzen voor de van 13—17 De cember in het Concertgebouw te hou den tentoonstelling van pluimvee en konijnen, zal van heden af worden ge- etaleerd in een der vitrines van het si garen-magazijn „Viribus Audax" in de Kerkstraat. Voor de verloting is nog een aantal loten beschikbaar, waarvoor wij verwijzen naar achterstaande adver tentie. Een mooie winkel. De firma P. de Gruyter Zoon, welke reeds 112 filialen in ons land heeft, opent morgenmiddag om 2 uur haar winkel op de Kleine Markt. Deze winkel is ongeveer gelijk aan alle filialen van deze firma en is in elk opzicht prachtig afgewerkt. Het geheel maakt een bijzonder goe den indruk en vooral des avonds zal dit filiaal, waarin 2400 kaarsen electrisch licht zijn aangebracht, het geheel nog schitterender tot zijn recht doen komen. Bij de inrichting van den winkel is voldaan aan de hoogste eischen van hygiëne. Alle artikelen welke verkocht wor den zijn afkomstig van het hoofdmaga zijn te 's Bosch en er wordt de meeste zorg gedragen dat alles steeds frisch blijft. De artikelen welke de firma De Gruij- ter in den handel brengt zijn grutters waren, voederartikelen, peulvruchten, zaden, koffie, thee, vermicelli, choco lade enz. De peulvruchten worden met lucht druk gezuiverd, terwijl de chocolade en vermicelli afkomstig zijn uit eigen fa briek. De winkel mag met recht een sieraad voor onze stad genoemd worden. De bouw werd uitgevoerd door de firma W. Anker Zoon, de heer Boon stra heeft de electrische licht-instaUatie aangelegd. In het geheele gebouw is centrale verwarming. Het keurige schilderwerk is uitge voerd door den heer Smit te Utrecht, die overal waar de firma De Gruijter filialen opent, daarmede is belast. Sluiting van wegen voor zware motorrijtuigen. Gedeputeerde Staten, overwegende, dat het in het belang van de instand houding en bruikbaarheid der wegen in Zeeland buiten Zeeuwsch-Vlaanderen wenschelijk is, die wegen gesloten te verklaren voor de hieronder bedoelde motorrijtuigen gehoord de betrokken gemeentebesturen en wegbeheerders'; gelet op de artt. 4 punt b en 5 der Mo tor- en Rijwiehvet hebben goedgevon den A. De kunstwegen in Walcheren, Zuid-Beveland, Noord-Beveland, Schou wen en Duiveland, Tholen en St.-Phi- lipsland, geen rijkswegen zijnde, buiten de bebouwde kommen der gemeenten gesloten te verklaren voor motorrijtui gen op meer dan twee wielen ledig zwaarder dan 1700 K.G., wan neer deze voorzien zijn van gummi wielbanden ledig zwaarder dan 100 K.G., wan neer deze voorzien zijn van andere dan gummi-wielbanden met een belasting van een der wielen grooter dan 1300 K.G. Personenmotorrijtuigen met ten hoog ste acht zitplaatsen zijn hieronder niet begrepen. B. Te bepalen, dat, met het oog op de te verleenen ontheffingen van het verbod, vervat in art. 13 der Motor- en Rijwielwet, van de vorengenoemde we gen gerekend zullen worden bestand te zijn tegen a. een wielbelasting van ten hoogste 1300 K.G. alle wegen, behalve die onder b en c genoemd b. een wielbelasting van ten hoogste 1800 K.G. le. alle keiwegen, behalve die onder c. genoemd 2e. alle klinker wegen, behalve die onder c. genoemd c. een wielbelasting van ten hoogste 2600 K.G. le. de provinciale weg van Zierikzee naar het Zijpe 2e. de weg van den weg sub le naar Bruinisse 3e. de weg van Middelburg over Oost- Souburg naar Vlissingen 4e. de weg van Middelburg naar Veere 5e. de weg van Middelburg over Serooskerke en Oostkapelle naar Domburg 6e. de weg van Middelburg over West-Sou burg naar Vlissingen 7e. de provin ciale weg van Goes naar 's-Gravenpol- der 8e. de provinciale weg tusschen Zeeland en Noord-Brabant. C. Te bepalen, dat het gesloten zijn van deze wegen zal worden aangeduid door waarschuwingsborden volgens het model, vastgesteld bij de beschikking van den minister van waterstaat van 9 October 1922 no. 309, afdeeiing water staat A, welke borden op de volgende punten zullen worden geplaatst Gemeente Middelburgop den Seis- weg aan de grens van het bebouwde gedeelte langs dezen weg nabij Middel burg op den Noordweg aan de grens van het bebouwde gedeelte langs dezen weg nabij Middelburg op den straat weg tusschen Middelburg en Veere aan de grens van het bebouwde gedeelte langs dezen weg nabij Middelburg op den weg naar Kieverskerke bij den noordoostelijken overgang over den spoorwegop den Ouden Vlissing- schen weg bij den zuidwestelijken over gang over den spoorweg. Gemeente Koudekerkiop den Nieu- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. met nieuwe rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen wen Vlissingschen weg bij de grens met de gemeente Middelburg op den Koudekerke-Middelburgschen straat weg bij de grens van de bebouwde kom van het gehucht Het Zand. Gemeente Vlissingen op den Mid- delburgschen straatweg bij den Prins Hendrikweg op den Westelijken berm- weg of Nieuwen Vlissingschen weg bij de draaibrug over de keersluis van het- kanaal door Walcheren op den Kou- dekerkschen weg aan de grens van het bebouwde gedeelte langs dezen weg nabij Vlissingen. Gemeente Nieuw- en St. Joosland op den Grindweg naar Arnemuiden nabij den Rijksweg. Bij Kon. besluit is de bronzen me daille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend aan P, Hendrikse, boerenknecht in dienst van den landbouwer C. O. Romeijn te Ouwerkerk. „Zeelandia" te Rotterdam. De Zeeuwsche vereeniging „Zeelan dia" te Rotterdam vierde Dinsdag 4 December jl. haar St. Nicolaasfeest in de groote Nutszaal, Oppert 81, voor de kinderen der leden en donateurs. Nadat de voorzitter, de heer S. Blaas, van Vlissingen, ongeveer 7 uur allen 't hartelijk welkom toeriep, werd door allen het Zeeuwsch-Vlaamsche Volks lied gezongen en zat er de goede stem ming al spoedig in. Het optreden van mr. Burton en het kleine Chineesje bracht de kleinen al in verrukking. De zangvereeniging „Zeelandia", onder leiding van den heer A. Bolk, gaf vóór en na de pauze eenige nummers ten beste. Daarna kregen we de Oud-Hol- landsche popenkast te zien, natuurlijk iets voor de kleinen en dan de clou van den avond, St. Nicolaas. Vooraf de kinderen, ongeveer 135, opgesteld op het podium en nadat de leider van dit kinderfeestje, de heer K. Koets, de kin deren er op had gewezen, thuis nog eens het bekende liedje te zingen, waarin voorkomt Hoe klopt ons het hart Wie of er zal krijgen de koek of [de gart, dan zullen ze bij goed opletten direct hooren of ze nog echte Zeeuwtjes zijn. Na 't zingen der twee laatste regels ais „Weldra zullen wij hem zien Want hij komt per vliegmachien" komt St. Nicolaas met zwarte Piet bin nen. Met een oorverdoovend „hoera" werden beiden begroet. Na verschillen de toespraken werd waarempel een stowaway ontdekt, die natuurlijk den zak in ging en onder uitbundig gejuich door zwartê Piet de zaal uitgedragen. Zeer aardig werd door een Hon- gaarsch meisje, ook op dit feest aan wezig, een liedje in haar moedertaal voorgedragen. Daarna uitreiking der cadeautjes, die in grooten dank in ont vangst werden genomen. Hoe spontaan klonken de twee laatste regels van het danklied „Kom lieve Sint het volgend jaar Weer op „Zeelandia". Daarna nogmaals optreden van mr. Burton Co., in hun komische goochel- parodie, het was een groot succes. In de pauze werd een groote pop in de Zuid-Bevelandsche kleederdracht overhandigd aan den gelukkigen rader van den naam „Leuntje", welke naam was gegeven door mevrouw Quarles van Ufford te Middelburg. Een tweede pop in dezelfde kleederdracht, welwil lend afgestaan door de e'chtgenoote van den voorzitter voor de deelnemende meisjes, werd de winster overhandigd, het kind was overgelukkig een boek door een goedgezind lid beschikbaar gesteld, viel een der jongens ten deel. Het feest is schitterend geslaagd, al len, niet alleen de kleinen, ook de groo ten hebben genoten, voor de laatsten werd daarna een gezellig bal gegeven, opgeluisterd door het salon-orkest van den heer Helefong. Het was een mooie avond. RECHTSZAKEN. Hooger beroep. Door A. L. R., 20 jaar, schippers knecht, wonende te Werkendam, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den politierechter te Mid delburg van 23 November jl., waarbij hij wegens diefstal van benzinebons te Vlissingen in Juni jl. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maan den. Het openbaar ministerie kwam even eens in hooger beroep. De Brusselsche Bank. Gisteren is na verhoor weder in vrij heid gesteld D. van D., wonende te Utrecht, die dezer dagen werd aange-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1