DONDERDAG G DECEMBER a»— No288gg ©ie Jaargang 1923 BINNENLAND Stads= en Provindenieuws FEUILLETON Gestolen Geluk VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Viissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 centy bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Tweede Kamer. De agenda voor de Tweede Kamer zitting, op iDinsdag 11 December a.s., des namiddags te i uur, bevat behalve het voorstel van den voorzitter, om da delijk aan de orde te stellen de beraad slaging over het voorstel van wet van den heer Fleskens tot wijziging der wet van 5 Mei 1923 tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, als eerste punt, de behandeling van het verzoek van den heer Van Ravesteijn om verlof tot het richten van vragen tot de regeering naar aanleiding van liet vertrek van den gewezen Duitschen kroonprins. Onze belastingen. Naar aanleiding van de herhaalde lijk geuite klachten over het bezwaren de om de hooge belastingaanvragen binnen den bepaalden tijd aangezuiverd te krijgen, meent het „Bbl." goed te doen eens te wijzen op enkele belang rijke bepalingen ten aanzien van het betalen der belastingen. Zoo is, sinds de laatste wijziging der lnvorderingswet, bepaald, dat in het algemeen de aanslagen in de directe belastingen invorderbaar zijn in zoo veel gelijke termijnen, als er na de dag- teekening van het aanslagbiljet nog maanden in het belastingjaar over zijn. Valt de dagteekening in een latere maand dan de zevende van het belas- lingjaar, dan kan men toch in eik geval den aanslag aanzuiveren in vijf gelijke termijnen. Op den laatsten dag van elke volgende maand vervalt een termijn. Een ander belangrijk punt is, dat men ten behoeve van de betaling «van belastingschuld sinds kort uitbetaling kan verkrijgen van tegoed staande gel den op de postrekening. Voor deze uit betalingen geiden dezelfde voorwaar den, welke men tot zekerheid van de landskas ook voor andere noodzakelijk geachte uitbetalingen heeft moeten stellen, namelijk het aanwijzen van twee personeele borgen. In de derde plaats kan herinnerd worden aan de regeling van het uitstel van betaling. Hieraan is bijna steeds de voorwaarde van interestvergoeding naar zes procent verbonden. En de be rekening van dezen interest strekt zich uit telkens over het tijdvak van den vervaldag van een termijn tot aan den dag van betaling van het geconditio neerde bedrag. Zijn deze overeengeko men bedragen klein in verhouding tot het totaal van den aanslag en hebben b.v. wekelijksche afbetalingen plaats, dan kan men zich voorstellen, dat der gelijke transacties vooral op drukke betaaldagen uiterst belemmerend wer ken. Onze belastingkantoren met hun duizenden betaalklanten zijn eenmaal niet ingesteld op zulke bankwerk- zaamheden. Ten slotte wijzen we nog op de meer animeerende betaling door middel van obligaties der 5. Staatsleening 1919. Wel komt ook daarbij renteverrekening te pas, maar de berekening is veel min der omslachtig. Met dergelijke obliga ties kan men voldoen de op de aan slagbiljetten uitgetrokken bedragen voor de Verdedigingsbelastingen 1b en II. Zij staan thans genoteerd voor om streeks 93 en worden aan de ontvang kantoren in betaling aangenomen tegen 100 Bij een lagen koers als onlangs, van 92 behaalt men dus op honderd gulden belasting een voordeel van acht gulden. De obligaties worden echter uitsluitend aangenomen ter voldoening van de genoemde belastingen, terwijl geen terugbetaling in contanten plaats heeft. Men kan echter met kennissen combineeren. Moet men dus met een paar vrienden samen f 225 Verdedi- gingsbelasting betalen, dan kan men dit doen met 2 obligaties van 100 en verdient men dus samen 16. Heeft men 1000 te betalen, dan wint men aldus f 80. Zoo wordt het belastingbe- talen zelfs een genoegen. En men zou geneigd zijn te vragen, of de regeering niet een stap verder in deze richting kan gaan in dezen tijd van belasting moeilijkheden. Radio-verbinding CurasaoJava. Van het hoofd van den post voor draadlooze telegrafie te Curasao (W.- lndië), den heer D. Molenkamp, ont vingen wij het volgende schrijven Hierbij heb ik het genoegen U te be richten, dat door ondergeteekende met radio-personeel te Cura^oa vanaf 10 November de eenzijdige verbinding Ma labar (Java) Oost lndiëCurasao West Indië tot stand werd gebracht. Geseind werd van uit Indië met den machinezender, alsmede den boogzen- der van dr. De Groot. De afstand be draagt 10.400 mijlen. Dit is de wereld-afstand radio record. Loon- en arbeidsvoorwaarden in het havenbedrijf. Gisterenmiddag heeft een conferentie plaats gehad tusschen de Scheepvaart- vereenigingen Noord en Zuid en de ver tegenwoordigers van den Centralen Bond van Transportarbeiders en de R. K. en Christelijke Transportarbeiders organisatie over de nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden in de Amsterdam- sche en Rotterdamsche havens. De be sprekingen, die slechts kort duurden, leidden tot geen resultaat. De volgende week zal een nieuwe conferentie plaats hebben. De Hanzebank te 's-Bosch. in afwijking van den door de Hanze bank overgelegden staat, blijkens wel ke een overschot boven de schulden was te constateeren van 5.482.633, vinden de deskundigen met wegcijfe ring van het geheele gewone en prefe rente aandeelenkapitaal, reserves, pen sioenfonds en winstsaldi, als uitkomst 'n deficit ten bedrage van 10.834.364. Naar de overtuiging der deskundigen blijkt uit het becijferd deficit dat er geen vooruitzicht is dat na verleend maximaal uitstel volledige betaling van crediteuren zal kunnen volgen. Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel. De Neutrale Bond van Spoorwegper soneel heeft aan „de Tel." gemeld, dat haar bericht betreffende bovengenoem- den Bond, door ons in ons vorig num mer overgenomen, van a tot z onjuist is en op pure duinizuigerij berust. De autobusdienst Den HaagDelft. Gisteren heerschte er groote ontstel tenis in de wereld van autobushouders, speciaal onder hen die een dienst heb ben tusschen Den Haag, Rijswijk en Delft. De burgemeester weigerde stelsel matig standplaatsen toe te wijzen aan bushouders, die een dienst wilden openen tusschen plaatsen, waarvoor reeds een goede verbinding bestaat. Zoo zijn alle aanvragen voor stand plaatsen in Den Haag der lijnen Den HaagRijswijkDelft geweigerd, om dat de H. T. M. reeds dit traject rijdt. De bushouders zijn toen begonnen te rijden zonder standplaats. Zij pikten hier en daar hun passagiers op, en de politie controleerde steeds dat ze geen vaste standplaats innamen. Het gevoig was dat het autobusverkeer speciaal op dit traject verwilderde. De politie had er echter niets over te zeggen, aldus „het Vad." De bioscoopbelasting te Amsterdam. In de weekbladen „de Kunst" en „Kunst en Amusement", komt een arti kel voor over de bioscoop-belasting te Amsterdam. Daarin wordt een verge lijking gemaakt tusschen de beiasting- cijfers van het gemeentelijk bureau voor de statistiek, die wijzen op vooruitgang van de ontvangsten der bioscopen, en de cijfers van de afdeeling Amsterdam van den Ned. Bioscoopbond, die zouden aantoonen dat het bezoek sinds 1920 voortdurend achteruit is gegaan. Volgens deze laatste cijfers is er in 1921 ruim 317.000 minder ontvangen dan in 1920 en in 1922 bijna 417.000 minder dan in 1921, terwijl de achteruit gang in de eerste zeven maanden van 1923 vergeleken bij dezelfde maanden van 1922 ruim f 97.000 zou bedragen. Volgens de gemeentelijke statistiek echter is er in die 7 maanden bijna 70.000 meer ontvangen, en in de maanden JanuariSeptember zelfs een bedrag van 160.000 meer dan in de overeenkomstige maanden van 1922. Pisuisse in de Kerk De hoofdredactie van het vrijzinnig godsdienstig weekblad „de Hoeksteen" schrijft Ir. een onzer groote bladen komt het bericht voor, dat te Roordahuizum het gezelschap Pisuisse in de Ned. Herv. kerk is opgetreden, ter gelegenheid van een jubilé der geheelonthouders-veree- niging aldaar. Ais dit bericht op waar heid berust, ■zal het heei wat stof op jagen in het orthodoxe kamp. Maar ook zal zeker in de vrijzinnig-godsdien stige gelederen een protest opgaan te gen een, ook o.i. onwaardig gebruik van een kerkgebouw. VLISSINGEN, 6 DECEMBER. Onze marine en de Schelde-kwestie. Onder dit opschrift komt in de „N. R. Ct." een ingezonden stuk voor, on derteekend „Navigator". Aan dit belangrijk artikel ontleenen wij het volgende Bij nota van wijziging op de marine- begrooting 1924 is het eindbedrag de zer begrooting verminderd met 30.000 ling sloeg zij de handen voor het ge laat. Vader o, vader, waarom heb ik u moeten missen riep zij met half gesmoorde stem. Toen gleed zij bewus teloos op den vloer neder. HOOFDSTUK VII. Als een man van doelbewuste vast beradenheid had de rijksbouwmeester zijn beloften vervuld, zonder over de middelën, die hij daarvoor gebruikt had veel woorden te verliezen. Memlinger had niet alleen afgezien van een aan klacht tegen Walter, maar er was ook den morgen van den volgenden dag een in de hoffelijkste termen vervat schrij ven aan Ilse gekomen, waarin hij het diepste leedwezen over het gebeurde in zijn kantoor uitsprak, zoodat Walter zelf verklaarde, dat men nauwelijks grooter genoegdoening verlangen kon. De verloving van zijn zuster met den bouwmeester scheen den student nau welijks te hebben verwonderd, en hij was er in elk geval verre van af, daarin een offer te vermoeden, dat zij voor hem gebracht had. Integendeel verkeerde hij blijkbaar in de overtuiging, dat dit een werkelijk huwelijk uit liefde zou zijn, en al begreep Ilse ook niet, hoe hij tot zoo'n opvatting kon komen, zij zou voor geen prijs zijn vertrouwen hebben verstoord, dat hem zoo gelukkig scheen te maken. Dat de eerste ontmoetingen met haar verloofde steeds in gezelschap van Walter plaats hadden, verzachtte voor Ilse het pijnlijke van die oogen- blikken, en Steinacker zelf kwam haar met een buitengewoon tactvol en terug houdend optreden tegemoet. AI wat hij welke bezuiniging verkregen zal wor den door opheffing van het marine- commandement in Zeeland en vrijwel algeheele liquidatie onzer maritieme middelen op de Wester-Schelde. Hoezeer nu in dezen tijd naar bezui niging in de staatsuitgaven gestreefd moet worden en elke bezuiniging vooral op defensiegebied den belastingbetaler welkom zal zijn, zal het toch zaak zijn eerst vast te stellen of deze maatregel, die voor onze defensie van zoo ingrij penden aard is, werkelijke bezuiniging geeft en daarnaast of zij uit een oog punt der politieke verhoudingen bezien, toelaatbaar is. in de eerste plaats is deze maatre gel een werkelijke bezuiniging Dit nu moet ten sterkste betwijfeld worden aan dezen maatregel toch is vastgekop peld het overbrengen van den onder zeedienst en den torpedodienst naar den Helder, wat dus inhoudt het overplaat sen van meer dan 100 gezinnen, een maatregel, die door de daartoe uit te betalen verhuiskosten alleen reeds dreigt de geraamde .bezuiniging illusoir te maken. Maar er is meer, deze gezin nen moeten in den Heider onder dak gebracht worden en zullen dus weer aanleiding geven tot woningbouw al daar, die alleen met groote rijks- of ge meente-subsidie mogelijk zal blijken. Een derde punt is, zal het mogelijk blijken in den Helder den geheelen on derzeedienst te concentreeren, zonder aldaar tot kostbare uitbreiding der ten behoeve van dien dienst bestaande éta blissementen over te gaan Misschien zal het op het oogenblik mogelijk blij ken, dien dienst daar in zijn geheel zon der uitbreiding van kazerne, werkplaat sen etc. te stationneeren, maar we moe ten daarbij niet uit het oog verliezen, dat onze marine op het oogenblik tot een uit defensie oogpunt ontoelaatbaar minimum is gereduceerd, en dat van dit minimum om financieele redenen nog een groot deel uit de vaart geno men en opgelegd is men kan hier echter niet ongestraft mee doorgaan, zooais juist bij den onderzeedienst reeds gebleken is ook van dezen tak van dienst toch is een groot aantal booten opgelegd, hetgeen echter on middellijk ten gevolge had, dat er niet voldoende personeel geoefend werd om de bemanningen der in Indië gestation- neerde booten op tijd af te lossen en tevens de voor onze koloniën nieuw aangebouwde booten te bemannen. Noodgedwongen zal men dus op de zen bezuinigingsmaatregel moeten te rugkomen en komt men er op terug, dan zal men voor de keus staan de on- derzeedienstkazerne met bijbehooren te Den Helder uit te breiden of Viissingen te herstellen/Maar waar blijft dan de bezuiniging Echter zijn er andere en gewichtiger redenen, die zich tegen de liquidatie onzer weermacht op de Schelde verzet ten. Het eenige punt van ons land, dat ons op het oogenblik in conflicten kan betrekjeen is juist de Schelde. De door België in 1920 over de Schelde-kwestie afgebroken onderhandelingen zijn nog steeds niet hervat, het Wielinger-vraag- stuk, onze wederzijdsche verhouding op de Wester-Schelde, kan elk oogenblik tot een uitbarsting leiden men be hoeft slechts de Fransche pers in België geregeld te lezen om in „Le Soir", „La Nation Beige", „Le Franc-tireur Beige" en dergelijke bladen artikelen aan te treffen van groote scherpte, hetzij rechtstreeks tegen ons land gericht, het zij tegen de Belgische regeering, wie dan verweten wordt op onvoldoende deed en zei, was er slechts op berekend hare achting voor hem te doen toene men en het geloof aan teederheid des harten, die zij vroeger nooit bij hem had vermoed, in haar op te wekken. Hij vertrok en twee dagen later keer de hij terug in gezelschap zijner moe der, die niets anders wilde, dan dat zij de verloofde van haar zoon haalde naar het huis, dat haar voortaan een veilige toevlucht zou zijn. Ondanks het drukke verkeer, dat eens tusschen Steinacker en bouwmeester Forbach plaats had, hadden de twee vrouwen elkander nooit eerder gezien, en Ilse moest door het tegemoetkomen der oude dame des te meer worden getrof fen. omdat het bij den gezondheidstoe stand der ontvangersweduwe een niet geringe opoffering mocht heeten. Aan dankbaarheid en kinderlijken eerbied liet zij het dan ook niet ontbreken, en als er, ondanks wederzijdsche goede voornemens, geen rechte hartelijkheid tusschen haar ontstond, dan moest daarvoor wel een dieper liggende oor zaak zijn. De weduwe was een kleine, witlok- kige dame, wier doorrimpeld en van lijden vermagerd gelaat nog altoos de sporen van vroegere schoonheid ver toonde. Ilse was een weinig verrast ge weest, in dit fijnbesneden gelaat met het hooge, edele voorhoofd niet de minste gelijkenis met haar verloofde te vinden, en eersf later, nadat zij het le vensgroot portret van den ontvanger had gezien, verwonderde zij zich daar niet meer over. Want het beeld van dien mageren, koel uitzienden man had, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DOOR DE KOUDE worden uw handen ruw en gespron gen Uw gezicht en iippen pijnlijk schraal. Puroi maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apoth. en drogisten. wijze hare rechten tegenover Nederland te verdedigen. Deze stukken worden nooit door de groote Nederlandsche bladen overgeno men, misschien is dit doodzwijgen ook wel de beste politiek, maar dat neemt hiet weg, dat de stemming in België tegen ons land door de Franskiljonsche pers kunstmatig verbitterd wordt voortdurend verschijnen hierin stukken onder pakkende titels als „Violhtion de nos frontières manque de dignité na tionale" en dergelijke, waarvan de schrijver een bloemlezing Iaat volgen. Navigator vraagt of de Nederland sche regeering wijs doet om, waar zij voor haar marine bijna 43 millioen uit geeft, daarop 30.000 te willen bespa ren, als deze 'besparing liquidatie van haar maritieme stelling aan de Wester- Schelde tengevolge heeft, en daardoor den indruk moet wekken, dat het haar met haar opkomen voor haar rechten geen ernst is. Het stationneeren van een deel onzer marine te Viissingen is in 1914 niet op losse gronden geschied, toen de oorlog uitbrak, bleek het noodzakelijk, onze strijdmacht aldaar te versterken. Is daaraan sindsdien iets veranderd Is nog niet steeds de Schelde-Wielingen- kwestie het vraagstuk, waarover een conflict het gemakkelijkst ontstaan zal, en is het dan niet een belangrijk strate gisch voordeel, alvast de gewichtigste punten met zijn weermacht bezet te hebben Ik vermeen hierboven uiteengezet te hebben, dat «aan de liquidatie onzer ma ritieme stelling op de Wester-Schelde zulke gewichtige landsbelangen ver bonden zijn, dat het niet goed te keuren is, dat een dergelijk plan, waarmede de organisatie van onze geheele marine verband houdt, ontworpen en doorge zet wordt door een demissionair minis ter van marine, die hierdoor zijn opvol ger aan handen en voeten bindt, zonder dat de Staten-Generaal gelegenheid krijgt, zich hierover uit te spreken. St. Nicolaas. Gisterenavond half zeven arriveerde St. Nicolaas met zijn knecht in het St. Joseph-ziekenhuis. Allereerst bracht hij een bezoek aan de verschillende oudjes op hun kamer, iedereen een zak met lekkers aanbie dend. Toen werd een bezoek gebracht aan de zieken. Eerst waren de zaalpatiënten aan de beurt, daarna de klasse-patiën ten. Voor ieder der zieken had St. Nico laas een goed woord en sprak hen moed in, hopende dat zij spoedig geheel genezen het ziekenhuis mochten verla ten. lederen zieke werd door St. Nico laas een zak met versnapering aange boden, wat door hen met dankbaarheid aanvaard werd. Nadat alle zieken een voor een be zocht waren, begaf St. Nicolaas zich naar een der zalen in het aangrenzende weeshuis. Hier bevonden zich alle zusters, de verpleegsters en het verdere personeel, benevens de zieken, die reeds zoover ais er niet het grijze haar, en een paar rimpels van ouderdom geweest waren, heei goed dat van den bouwmeester kunnen zijn. En zoo als hij van haar uiterlijk niets geërfd had, zoo was ook van het innerlijk wezen der moeder weinig op den zoon overgegaan. Zijn geslotenheid en zijn onveranderlijke ernst moesten wel evenals de gestalte van den vader stammen, want de moe der was een spraakzame en beminne lijke natuur. Had Ilse deze vrouw onder andere omstandigheden ontmoet, dan als de verloofde van haar zoon, dan had zij stellig spoedig lust gevoeld, voor dé oude vrouw haar hart eens uit te stor ten. Nu echter stond jüist dat, wat haar op het innigste had moeten verbinden, hinderend en scheidend tusschen haar. Reeds in het eerste uur van hun samen zijn had Ilse gemerkt, dat de moeder liefde in den volsten zin van het woord heel haar leven uitmaakte. Zij hing aan haar zoon met afgodische teederheid en in haar eerwaardig hoofd was er geen gedachte, die niet betrekking had op hem. Een jarenlange afzondering van de wereld en van allen vriendschappe- lijken omgang had het haar bijna onmo gelijk gemaakt, zich met iets anders bezig te houden dan met de zorg voor hem, en zij deed natuurlijk niet het min ste deze moederlijke zwakheid voor de verloofde van haar zoon te verbergen. De onbedwongen uitingen van haar overgroote teederheid vonden echter geen weerklank in Ilse's hart. En zij was van te oprechte natuur, dan dat zij poogde te huichelen, wat zij niet ge voelde. (Wordt vervolgd.) Roman van REINHOLD ORTMANN. 13) Stellig niet Hij zal eerder blij zijn, als ik mij met zijn eenvoudige verontschuldiging tevreden stel. Want mij als uw verloofde kan hij niet de deur wijzen als de getuigen van uw broeder. En hij zou spoedig ondervinden, dat ik niet van plan ben, mijn verloofde on gestraft te laten beieedigen. Als een huivering ging het over Ilse's lichaam, toen hij van zijn verloofde sprak, maar in zijn woorden lag toch iets, dat haar ontzag inboezemde, en dat hem in haar oogen verhief. Een zwakke vrouw zou inderdaad wel veilig tehuis zijn onder de bescherming van deze ernstige en doelbewuste natuur. Een laatst tegenstreven met moed overwinnend, 'reikte zij hem de hand Als u vooreerst niet meer van mij verlangen wil, mijnheer de bouwmees ter, dan mijn achting en mijn vertrou wen Zij voltooide den zin niet maar het slot was begrijpelijk, en hij begeerde niet het te hooren. Rustig, zonder stormachtige teederheid en zonder een teeken van blijdschap bracht hij de smalle, ijskoude hand aan zijn lippen. Ik wist, dat ik heden niet meer van u verwachten mocht, iieve Iise, en het zal voortaan mijn taak zijn, ook uw toegenegenheid te winnen. Tweemaal kuste hij haar bevende vingers toen liet hij ze weer los. Ik ga nu naar Memlinger en ais die aangelegenheid afgedaan is, reis ik naar moeder, om haar de boodschap te brengen, dat een van haar liefste wen- schen in vervulling is gegaan. Naar ik haar ken, zal zij het zich niet laten ont nemen, u dan zelf thuis te halen in onze bescheiden woning. Ilse wilde hem iets antwoorden maar zij kon geen woord meer uitbren gen. Haar kracht was juist voldoende geweest, om die beteekenisvolle ver klaring' «af te leggen, die over haar levenslot besliste nu echter, nu het er op aankwam, zich in den nieuwen toe stand te schikken, bezweken haar moed cn dapperheid. Ware Steinacker nog slechts enkele minuten gebleven, dan had hare radeloosheid hem moeten doen begrijpen, hoe het in waarheid met haar gesteld was. En misschien was het juist de vrees voor die ontdekking, die hem zoo haastig wegdreef. De jonge actrice hoorde nog nauwelijks, wat hij bij het afscheid tot haar zei. Zij hoorde slechts den klank van zijn droge, bedaarde stem, voelde nog slechts eenmaal de aanraking zijner lippen op hare hand en zag toen de deur achter hem toeval len. Als uit een zwaren droom ontwa kend, greep zij naar het voorhoofd. Zij had dus dien man een recht gegeven op haar hart, op haar persoon, op heel haar wezen Hij mocht nu komen om haar te halen, wanneer het hem belief de. Het leven had voor haar niets meer aan hoop niets Een plotselinge zwakte overviel haar, een aanval van duizeling. Met een kreet van vertwijfe-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1