Li UITVERKOOP Firm I. L HENDÉSÊ sclub gevraagd WOENSDAG 5 DECEMBER TOTALEN™ 61e Jaargang ieater. iatschappij van lart GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Gestolen Geluk Weg blijven is zichzelf benadeelen i GRAVENSTRAAT MIDDELBURG BINNENLAND ^o287i de D. ting -$rtl tuur. te weigeren. JUR. Jw verloofde UES? alleen bij GROOT. iddag -Matinée. tan cadeaux. JDERSLAG I komt zoekt be ll 5 December lieven onder „Vliss. Crt." dekenstraat 7. lb. - Rotterdam |en plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. v. ïiii r. jr.m. uur v.m. «ir 8 8 8 I bekomen: Transport- en Exp |n G. VOS, Tel. ■NHOCEN, TeL153. ERHOUT.Tel. 282. ~K,|TeL 101. VUSSINOSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. W.eek-abon- nementen 17'cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENST PLICHT. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat in JANUARI a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die geboren zijn in 1905. Voor de aangifte ter inschrijving zal ge legenheid worden gegëven. ter gemeente secretarie op eiken werkdag van 9 tot 12 uur v.nn. Omtrent deze inschrijving en omtrent' de inschrijving, die in sommige gevallen bin nen een anderen termijn moet plaats heb ben, gelden de volgende bepalingen van de Dienstplichtwet en van het Dienst plicht besluit. Wie wèl en wie niet ingeschreven moeten worden. Art. 6 der wet. 1. Behoudens de bepa ling van het tweede lid wordt voor den dienstplicht ingeschreven a. de Nederlander, die op 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, in Europa woonplaats heeft of wiens wettige vertegenwoordiger op genoemd tijdstip in Europa woonplaats heeft b. de niet-Nederlander, die op genoemd tijdstip ingezetene is. 2. Voor den dienstplicht wordt niet in geschreven de ingezetene, niet-Nederlan der, die blijkt te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan verplichten krijgsdienst zijn onderworpen of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. In welke gemeente de inschrijving moet geschieden. Art. 8 van het besluit. 1. De inschrijving voor den dienstplicht geschiedt a. indien de wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats heeft, in de ge meente, waarin deze woonplaats is ge legen b. indien- de in te schrijven persoon in Nederland woonplaats heeft, in de ge meente, waarin deze woonplaats is gele gen, tenzij hij een wettigen vertegen woordiger heeft, die in een andere ge- meente in Nederland woonplaats heeft c. indien noch de in te schrijven persoon, noch zijn. wettige vertegenwoordiger in Nederland woonplaats lfeeft te Amsterdam, zoo de in te schrijven per soon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zijn wettige vertegen woordiger woonplaats heeft in Duitschland of Zwitserland te Rotterdam, zoo de in te schrijven per soon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zijn wettige vertegen woordiger woonplaats heeft in België, Frankrijk of Groot-Brittannië en Ierland te 's-Gravenhage, zoo de in te schrijven persoon of is diens woonplaats buiten Europa gelegen zijn wettige vertegen woordiger woonplaats heeft in een ander deel van Europa. 2. Voor de toepassing van het vorig lid wordt in aanmerking genomen de woon plaats, die de ingevolge art. 6 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegen woordiger had op 1 Januari van het jaar, waarin eerstbedoelde persoon 19 jaar oud wordt, of de woonplaats, die de ingevolge art. 7 der wet in te schrijven persoon of zijn wettige vertegenwoordiger had op den dag, waarop het in dat artikel bepaalde van toepassing is geworden. Roman van REINHOLD ORTMANN. 12) Was hij als een vurig 'minnaar voor haar gekomen, met hartstochte lijke verzekeringen en smeekbeden, dan zou Ilse stellig geen oogenblik in het onzekere geweest zijn over den vorm van hare afwijzing. Maar juist de zeld zame manier van dit aanzoek, de nuch tere duidelijkheid en het kalme vertrou wen zijner woorden maakten haar ver ward en besluiteloos. IIk weet niet, mijnheer de bouw meester, zei ze zacht, hoe ik u ant woorden zal, zonder dat u mij voor een dwaas of ondankbaar houdt. Het is stellig heel grootmoedig, dat u een ar me tooneelspeelster tot uw vrouw wil maken maar wij kennen elkander inderdaad zoo weinig Ilse zocht naar een uitdrukking, die de afwijzing zoo weinig mogelijk kwet send moest maken, want dat er iets grootmoedigs in het aanzoek was, ge voelde zij op dit oogenblik ook werke lijk. Steinacker verhinderde haar han dig den slotzin uit te spreken, die hem van de onvervulbaarheid van zijn ver langen moest overtuigen. Dat geldt slechts voor u, juffrouw Use, niet voor mij, want ik ken u ge noeg reeds uit den tijd van het vriendschappelijk verkeer met uw va der. En u welnu, ook ii zal mij beter Aangifte ter inschrijving. Art. 8 der wet. 1. Behoudens de hier onder vermelde uitzonderingen geschiedt de inschrijving voor den dienstplicht op aangifte bij den burgemeester der hierbo ven vermelde gemeente. 2. De aangifte geschiedt door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordiger zij kan geschieden door tusschenkomst van een daartoe schriftelijk gemachtigde. 3. De aangifte jjeschiedt a. voor zooveel betreft de ingevolge art. 6 in te schrijven personen, in de maand Januari van het jaar, waarin zij 19 jaar oud worden b. voor zooveel betreft de ingevolge art. 7 in te schrijven personen (zie hierna), bin nen dertig dagen na den dag, waarop het in dat artikel bepaalde op hen van toepas sing is geworden. Art. 9 van het besluit. 1. Zonder aan gifte wordt voor den dienstplicht ingeschre ven hij, die a. is opgenomen in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht, een rijksopvoedingsgesticht, een tucht school, een gevangenis of een rijkswerk inrichting b. ingevolge art. 39 van het Wetboek van Strafrecht ter beschikking van de re geering is gesteld en niet in een rijksop voedingsgesticht is opgenomen c. als vrijwilliger behoort tot de land macht, de zeemacht of de overzeesche weermacht, uitgezonderd den vrij willigen landstorm. Inschrijving vóór den gewonen tijd. Art. 14 van het besluit., 1. Hij, die een jaar eerder wenscht te worden ingeschre ven dan naar zijn leeftijd zou moeten ge schieden, vraagt daartoe met opgaaf van redenen toestemming bij een verzoek schrift, dat hij aan den Minister van Oor log zendt vóór 10 Januari van het jaar, waarin hij 18 jaar oud wordt. Hij legt daarbij over een bewijs van instemming van zijn. wettigen vertegenwoordiger. De Minister stelt den belanghebbende in de gelegenheid een onderzoek te ondergaan ter zake van lichamelijke geschiktheid en lichamelijke geoefendheid, een en ander voor zoover niet bij het verzoekschrift ver klaringen zijn overgelegd, waaruit de ge schiktheid en de mate van geoefendheid voldoende blijken. Inschrijving na den gewonen tijd. Art. 7 der wet. 1. Voor den dienstplicht wordt ook of wordt opnieuw ingeschreven voor zoover hij niet reeds ingevolge art. 6 is ingeschreven a. de Nederlander, die na 1 Januari van het jaar, waarin hij 19 jaar oud wordt, en vóór 1 Januari van het jaar, waarin hij 25 .jaar oud wordt, zijn woonplaats in Europa heeft gevestigd of wiens wettige vertegen woordiger in dat tijdvak zijn woonplaats in Europa 'heeft gevestigd b. hij, die in bedoeld tijdvak Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, in dien hij of zijn wettige vertegenwoordiger in Europa woonplaats heeft c. de niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden d. de ingezetene, niet-Nederlander, die in bedoeld tijdvak ophoudt te behooren tot een staat, als bedoeld in art. 6, tweede lid (zie hiervóór). 2. Met betrekking tot het bepaalde on der c geldt art. 6, tweede lid. Strafbepalingen. Airt. 46 der wet. 1. Met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden wordt gestraft a. hij, die niet voldoet aan een o.a. in gevolge art. 8, tweede lid, op hem rustende verplichting b. de voor den dienstplicht in te schrij ven of ingeschreven persoon en zijn wet tige vertegenwoordiger, die de in verband met deze wet van hem gevraagde opgaven niet of niet naar waarheid verstrekt c. diegene der bestuurders van krankzin nigen-, idioten-, doofstommen- of blinden- gesfichten, rijksopvoedingsgestichten,tucht- leeren kennen, voor u het laatste bin dende ja uitspreekt. Ik zal u niet drin gen met de bepaling van den tijd van het huwelijk, en ik zal geen kunsten aanwenden, mij in uwe oogen beter en beminnelijker te. maken, dan ik nu een maal van nature ben. Het waagstuk, waartoe ik u wil verleiden, is dus wer kelijk niet groot. Kende ik een ander middel, uwe droeve omstandigheden in orde te brengen, ik zou waarlijk dit snelle besluit niet van u vragen. Maar er is geen geloof dat van mij, mijn beste Ilse Ik heb met uw broeder alle mogelijkheden overlegd en ook hij was van meening, dat dit de eenige red dende weg zijn zou voor u zoowel als voor hem. Mijn broeder Hij wist dus, dat u mij dit aanzoek zou doen En hij ver wacht, dat ik het aanneem Als ik hem goed heb begrepen, hoopt hij er met eenig vertrouwen op. En dat is zeker geen wonder, want het gaat voor hem daarbij om niet meer of minder dan zijn heele toekomst. Hij was zeer terneergeslagen, toen hij bij mij kwam. De zonderlinge manier, waarop mijnheer Rudek juist in een ge wichtig oogenblik zich van u terugtrok, deed hem ook van mijn vriendschap slechts weinig verwachten en hij was zeer gelukkig, toen zich toch het uit zicht opende, dat nog alles in orde zou komen. Juist in het rechte oogenblik had hij den naam van Theodoor Rudek ge noemd. Alle verontwaardiging en bit terheid over de droeve vlucht van den scholen, gevangenissen of rijkswerkin richtingen, -dié niet voldoet aan een inge volge art. 8, tweede lid, o'p de bestuurders rustende verplichting of die niet overeen komstig door ons te geven voorschriften opgaven verstrekt ter inschrijving voor den dienstplicht van in die gestichten opgeno men personen. 2. A1et gevangenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hóógste zeshonderd gulden wordt gestraft hij, die opzettelijk een der in het eerste lid be doelde feiten pleegt. Opmerking omtrent vrijstelling. Bij de aangifte ter inschrijving bestaat gelegenheid om op te geven de reden van vrijstelling, die de in te schrijven persoon vermoedelijk zal kunnen dpen gelden. Beteekenis van de uitdrukking wettige 1 vertegenwoordiger". Waar in de Dienstplichtwet of in het Dienstplichtbesluit wordt gebezigd de uit drukking „wettige vertegenwoordiger", wordt daaronder verstaan degeen, die de ouderlijke macht, de voogdij, of de curateele uitoefent. Vlissingen, 3 December 1923. De Burgemeester voornoemd. VAN WOELDEREN. BEKENDA4AKING PENSIOENWET 1922. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen in verband met de bij de wet van 30 Juni 1023 (Stbl. No. 307) plaats gehad hebben de wijziging van de Pensioenwet 1922, ter kennis van belanghebbenden a. dat de ambtenaren die indertijd ver klaard hebben voor hunne na te laten be trekkingen niet in het desbetreffende we- duwenfonds deelgerechtigd te willen zijn, thans van rechtswege in het nieuwe fonds voor hunne weduwen en weezen opgeno men worden, tenzij zij vóór 1 Januari 1924 een, schriftelijke verklaring aan den Pen sioenraad te 's-Gravenhage zenden, inhou dende, dat zij voor hunne weduwen en weezen niet deelgerechtigd wenschen' te worden b. dat de ambtenaren, die de Onder a bedoelde verklaring vóór 1 October 1922 hebben afgelegd, deze verklaring vóór 1 Januari 1924 kunnen intrekken ■c. dat de Pensioenwet 1922 van het be ginsel uitgaat, dat,, zoo onbeperkt mogelijk, diensttijd vóór haar inwerkingtreding, die niet op grond van een vorige wet kon worden ingekocht, of dien men indertijd verzuimd heeft in te koopen, thans voor pensioen zal kunnen worden geldig ge maakt, zoodat o.m. ook de diensttijd doorgebracht vóór 1 Jrili '1922 van amb tenaren, die zich indertijd voor zichzelf aan de pensioenregeling hebben onttrokken, alsmede van de tijdelijke ambtenaren ingekocht kan worden, evenals zijdeling- sche diensten, bewezen in bij algemeenen maatregel van bestuur aangewezen betrek kingen, waartoe de desbetreffende stukken ingevolge het bij bovenvermelde wet ge wijzigde artikel 134 der Pensioenwet 1922 vóór 1 Januari 1924 aan den Pensioenraad te 's-Gravenhage moeten worden gezon den d. dat ambtenaren, die vóór 1 Januari 1923 de bij artikel 134, vijfde lid, onder c. bedoelde verklaring (betreffende verhaal van een deel der inkoopsom) hebben afge legd, deze verklaring vóór 1 Januari 1924 kunnen intrekken e. dat in het bovenstaande onder „amb tenaren" ook „beambten" van gemeente- instellingen (b.v. Gast- en Weeshuis), per soneel verbonden aan instellingen van on derwijs en „werklieden" in dienst der ge meente worden verstaan f. dat ten aanzien van gemeente-perso neel nadere inlichtingen worden verstrekt, ter gemeente-secretarie, afdeeling financiën 2e verdieping. Vlissingen, 3 December 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. man, in wien zij zoo rotsvast geloofd had, werd daarmee opnieuw in Use's hart wakker geroepen. De erkentenis, dat ook anderen aan zijn handelwijze de juiste beteekenis gaven, deed haar de zwaarte van de geleden vernedering dubbel gevoelen en haar doodelijk ge kwetste vrouwelijke trots verlangde warmer en hartstochtelijker dan ooit naar een genoegdoening die dit ver schrikkelijke gevoel van vernedering van haar zou wegnemen. In het oogenblik, toen Rudeks naam genoemd werd, kwam voor de eerste maal de gedachte aan de mogelijkheid, om Steinackers aanzoek aan te nemen, in haar geest op. En al wilde haar hart zich daar terstond wild tegen verzetten, de trotsche stem, die haar toeriep, zich op den verrader te wreken, door hem het ondubbelzinnig bewijs van hare geringschatting te geven, liet zich daar door toch niet tot zwijgen brengen. En had zij nog wel het recht, de ingevingen van haar dwazle hart te volgen Had zij zich niet daar straks nog de bitterste verwijten gemaakt, dat zij de toekomst van haar broeder had bedorven En mocht zij thans het offer weigeren, dat hem zou redden, alleen omdat het noodlot, dat zij zich daarmee schiep, zoo weinig overeenstemde met haar kinderlijke voorstelling van geluk Zou Walter haar niet met volle recht voor liefdeloos en zelfzuchfg rekenen, als zij nu door haar neen zijn pas ontwaakte hoop weer verstoorde En wat was het dan eigenlijk voor verschrikkelijks, dat men daar van haar verlangde Een% flink, geëerd man boo.d INGEZONDEN ftfiEDEDEELINGEN. Ons bericht,over de geweldige Katoenstijging blijkt niet voor barig of overdreven te zijn, nieuwe verhoo gingen zijn gevolgd en zullen nog volgen. Profiteert nog heden van onzen tegen Taxatieprijzen wegens overgave onzer zaak op 1 Januari. De nog in nota zijnde orders bij onze fabrikanten moeten vóórdien datum afgenomen en verkocht zijn, zoodat wij nog tegen de goedkoope prüzen gekocht, tegen fabrieks prijzen verkoopen. De kabinetscrisis. Het „Hbld." heeft thans positiever inlichtingen gekregen, welke er op wij zen, dat jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land, aan wien de Koningin opdracht heeft gegeven een extra-parlementair kabinet te vormen, bezig is een grond slag te zoeken voor een extra-parle mentair kabinet, in samenstelling over wegend rechts, maar toch ook met le den van linkerpartijen erin. In aansluiting hierop verneemt het blad, dat de heer Beelaerts Zondag een onderhoud heeft gehad met een Vrij- heidsbonder, welk onderhoud .volstrekt nog niet tot iets bond, maar klaarblij kelijk bedoelde de mogelijkheid onder de oogen te zien van een optreden van dezen vertegenwoordiger eener linker groep als minister van financiën. Zoo weinig bond dit onderhoud nog tot iets, haar zijn naam aan, haar de maat schappelijk half vogelvrije actrice, Jie thans ieder laaghartige ongestraft kon beschimpen. Naar het oordeel der we reld kon haar nauwelijks meer geluk overkomen. En zij zou van nu af aan weer eeri thuis lijbben, een plaats, waar zij behoorde, een plek, waar zij veilig was voor alle boosheid en laagheid der wereld. O, er was iets onbeschrijfelijks zoets en verlokkends juist in die laatste gedachte. Want voor haar hart stond daarbij het beeld van een gelukkig, zon nig tehuis, zooals het huis van haar vader geweest was, en een heet verlan gen als brandend heimwee van den bal ling ging door haar hart. Ja, de bouw meester had gelijk, zij paste niet voor het beroep, dat zij in de verblinding van haar onervaren jeugd had gekozen. Het eischte een sterke, veerkrachtige natuur, en zij was thans zoo moede, doodmoede. Rust en vrede waarlijk, er was voor haar niets beters op de wereld. Waarom zou zij dan nog aarzelen Al hare illusies waren in rook omge gaan, al haar hoop was gestorven. Als er nog iets kon zijn, dat haar vreugde loos leven inhoud en waarde kon geven, dan was dat het bewustzijn, ergens een ernstigen en heiligen plicht te vervullen. En hier trad haar zoo'n plicht tegemoet de plicht, haars broeders toekomst te redden. Hij was een man, hij kon eens iets groots en flinks verrichten. Zijn leven mocht geen schipbreuk lijden op een dwaasheid, die hij om harentwille begaan had. Er was slechts een geringe zelfverloochening van hare zijde noo- dat tot heden daarop nog niet is ge volgd een bespreking in de fractie van den Vrijheidsbond. Het „Centrum" meent de twee hoofd punten van de door de anti-revolution- nairen aan de r. kath. Kamerclub ge stelde doch afgewezen eischen als volgt te kunnen formuleeren le. dat het bekende bezuinigingsplan in de millioenennota ontwikkeld werd aanvaard. Daarvan zou alleen kunnen worden afgeweken, wanneer daaromtrent in de drie rechtsche frac ties overeenstemming werd verkregen 2e. dat inzake defensie een zoodanige regeling zou worden getroffen, dat ten minste de vlootstericte van het verwor pen ontwerp-Vlootwet werd verkregen, en zoowel die sterkte als de financiën wettelijk werden vastgelegd. Een ministerie van landverdediging. Het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft zich in verband met de geruchten dat de ministeries van oorlog en marine dig, om het te verhinderen, en na een strijd, die niet langer dan een enkele minuut had geduurd, was zij tot het besluit gekomene die zelfverloochening te oefenen. De rijksbouwmeester had ondertus- schen even zwijgend gestaan als zij zelf. Het was, alsof hij niets meer te zeggen had, alsof hij nu bereid was, zich naar haar besluit te voegen, in welken zin het mocht uitvallen. En hij had geen betere taktiek kunnen volgen. Zijn koele, doordringende oogen had den in haar gezicht gelezen, dat thans in het binnenste van dit arme, gemar telde jonge wezen door geheimzinnige bondgenooten zijn zaak beter gesteund werd dan hij zelf had kunnen doen, en hij had zich wel gewacht, het werken van die vriendelijke machten door een wellicht onhandig woord te verstoren. Use's .eerste, schuchtere uiting was een bewijs, dat zijn vermoeden juist was geweest. Mijn broeder meent dus, dat de beslissing alleen bij mij ligt Maar wat geeft hem waarborg, dat Memlinger toch nog niet een aanklacht zal indie nen, ook als als ik u thans zoo ant woord, als u het wenscht Dien waarborg neem ik op mij, juffrouw Ilse. En het is niet mijn ge woonte, lichtvaardig te -beloven, wat ik niet zou kunnen vervullen. Maar hij zal eischen, dat Walter zich voor hem komt vernederen om zijn vergiffenis te verkrijgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1