DINSDAG 4 DECEMBER n 11 SJK van BINNENLAND FEUILLETON Gestolen Geluk Stads- en Provindenieuws n it pensioneerd per en betrekking ten niet verlangd, er D. S., Bureau urant". n net aankomend Bellamypark 34. idelb. - Rotterdam legen plaatsen. iN PASSAGIERS ïN EN VEE. r. VM. t.e. int 8 r. Kolt. t.a. uir >^o286i VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk": ƒ2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels f 1.70, iedere regel meer 26 cent. is te bekomen: 7. Transport- en Exp Crven G. VOS, Tel. Tol. 153, De kabinetscrisis. In de „Vrijzinnig-Democraat" schrijft rar. H. P. Marchant onder het opschrift „de strijd om Colijn", het volgende Nadat de heer Kooien met zijn po ging tot kabinetsformatie was vastge- loopen, is de opdracht gegeven aan den heer Beelaaerts van Blokland tot de vorming van een extra-parlementair kabinet. Aangezien is aan te nemen, dat de Kroon geen poging heeft willen verzui men om een parlementair kabinet sa men te stellen, zal tusschen deze op drachten de Koningin zich wel hebben overtuigd, dat deze formatie op ande ren grondslag dan de vereenigde rech terzijde niet mogelijk was. Op zich zelf is de keuze van den heer Beelaerts toe te juichen. In zijn ver schillende functies heeft hij zich een man getoond van groote werkkracht, scherpzinnigheid en kennis. Hij heeft veel tact om met menschen om te gaan en za! met aile omstandigheden reke ning houden bij het bepalen van zijn beleid. In een door hem te vormen kabinet zullen waarschijnlijk onze beginselen weinig tot hun recht komen. Onze Ka merfractie zou hier op haar post moe ten wezen. Het kabinet zou een meer ambtelijk dan politiek karakter hebben. Maar de overgangstoestand tot de ver kiezingen van 1925 zou minder aanne melijk kunnen zijn dan onder deze lei ding. Het is op dit oogenblik twijfel achtig, of de heer Beelaerts zal slagen. En slaagt hij, dan wachten hem met name van de zijde der anti-revolution- nairen moeilijkheden. Het wordt meer en meer duidelijk, dat deze partij als eenige mogelijkheid beschouwt een kabinet-Colijn. Waar de christelijk-historischen blijk baar bij de roomsche leiding zich nog hadden willen neerleggen, eischen de anti-revolutionairen die op voor zich. Elk kabinet, waarvoor de steun van de anti-revolutionaire fractie onmisbaar is, zal aan de heidenen zijn overgeleverd. Het schouwspel belooft interessant te worden kan Nederland buiten Colijn of niet Nieuwjaarsreceptie ten Hove. De chef van het militaire Huis en de grootmeester van het Huis van de Ko ningin maken bekend, dat de college's,- de civiele en militaire autoriteiten, ver- eenigingen, corporaties en particulieren uit alle deelen des lands, uitgezonderd de provincie Noord-Holland, die hun opwachting wenschen te maken bij of die wenschen voorgesteld te worden aan de Koningin, worden uitgenoodigd zich daartoe tusschen heden en 20 De cember a.s. schriftelijk te wenden, wat de civielen betreft tot R. F. C. baron Bentinck, d.d. grootmeester, wat de Roman van REINHOLD ORTMANN. n) Haar fantasie, die zich gedurende de laatste uren genoeg aan de somberste en meest troostelooze voorstellingen had gewend, schilderde haar ook nu dit nieuwe ongeluk in de somberste kleu ren. En dit was wellicht het zwaarste van alles. Want daaraan was zij niet onschuldig, zooals aan al haar overig ongeluk. .Tot deze overijlde daad had zij immers haar broeder aangedreven door haar verhaal, en als nu'ook zijn leven vernietigd was, dan had hij een goed recht, de verantwoordelijkheid daarvoor op haar te schuiven. Zoo plotseling en overweldigend was het bewustzijn van deze vermeende schuld over haar gekomen, dat zij er bijna geheel onder bezweek. Hare oogen, die nog altoos vol angst op Steinacker gericht waren, vulden zich plotseling met tranen. Zij trachtte iets te antwoorden, maar reeds na het eer ste woord verstikte hare stem 111 heftig snikken en zij barstte, het gelaat met de handen bedekkend, in wanhopig wee- nen uit. De bouwmeester boog zich tot haar over en zij voelde de lichte aanraking van zijn hand op haar arm. Houd moed, beste juffrouw For- bach zei hij, en voor de eerste maal klonk zijn stem niet onaangenaam en afstootend in haar ooren. Nog is niet militairen aangaat, tot den adjudant van dienst, beiden ten paleize Noord einde, 's-Gravenhage. Dames uit alle deelen des lands, uit gezonderd de provincie Noord-Holland, worden verzocht zich schriftelijk te wenden tot de Dame du Palais, me vrouw van Tets van Goudriaan, Lange Voorhout 29, 's-Gravenhage. De begrooting van financiën. Aan het voorloopig verslag van de afdeelingen der Tweede Kamer over hoofdstuk financiën is het volgende ontleend De meening werd te kennen gegeven, dat het systeem der inkomstenbelas ting, in het bijzonder wat betreft de bij den aanvang van het belastingjaar be staande bronnen van inkomsten, wijzi ging dient te ondergaan in verband met de mogelijkheid van ontduiking, waarvoor het bestaande stelsel nog maar al te veel ruimte laat. Inlichtingen werden gevraagd over het standpunt door de belastingadmi nistratie ingenomen ten aanzien van religieuzen. Ter sprake werd gebracht het do micilie van schippers in verband met de vraag of en, zoo ja, waar dezen in de gemeentelijke inkomstenbelasting kunnen worden aangeslagen. Deze vraag is in zeer verschillenden zin be antwoord. Gevolg van de verschillende opvattingen is dat te dezen opzichte niet door alle gemeenten een gelijke gedragslijn wordt gevolgd, hetgeen tot minder gewenschte toestanden aanlei ding geeft. Gevraagd werd, of de belastingad ministratie over een voldoend aantal geschoolde ambtenaren en over de noodige gegevens beschikt om de aan gifte voor de inkomstenbelasting be hoorlijk te controleeren. Zij waren van oordeel, dat deze belasting aanzienlijk meer zou opbrengen, indien de controle zou worden verscherpt. Sommige leden gaven als hun mee ning te kennen, dat door de belasting ambtenaren vaak te streng wordt op getreden. Anderen klaagden over den iangza- men gang van zaken bij den pensioen raad. Er werd met klem op aangedrongen, dat de nooduitkeering za! worden voortgezet totdat de in voorbereiding zijnde definitieve regeling zal zijn tot stand gekomen. Anderen verklaarden zich, vooral met het oog op den zorgelijken toestand van 's Lands financien, hierbij niet fe kunnen aansluiten. R. Kath. Werkgeverscongres. Gisteren werd te 's-Gravenhage het reconstructiecongres der Alg. R. Kath. Werkgeversvereeniging gehouden. On- •der de aanwezigen bevonden zich de leden der Tweede Kamer de heeren Nolens, Dekkers, Dresseihuys, mej. Van Dorp en verschillende figuren uit de R. K. werkgevers-wereld. Tegen 12 uur werd het congres ge opend door den voorzitter den heer J. P. J. Asselberg, die in zijn openingsrede zeide, dat de R. Kath. werkgevers ge voelen, dat de tijd gekomen is om krachtig in te grijpen en passende maatregelen te nemen ter verbetering van den economischen toestand. Er is thans behoefte aan een vaste lijn, en een vast program. Spreker heette voorts in zonderheid den heer Nolens welkom, waarbij hij met leedwezen gewaagde alle hoop verloren, en u kan zich toch wel denken, dat ik niet hier ben geko men, alleen om u het hart zwaar te ma ken. Ik zou u zoo gaarne bijstaan en zou u eens vooral uit deze pijnlijke, u onwaardige positie verlossen. Als u mij slechts recht daartoe wilde geven aan den wil zou het dan evenmin ont breken als aan het volbrengen. In moede hopeloosheid schudde Ilse het hoofd. Wat zou u nu nog voor ons kun nen doen snikte zij. Nu is toch immers alles verloren. Maar volstrekt nog niet Zoodra Memlinger van een aanklacht afziet, zal noch de justitie, noch de universiteits- rechter met de zaak te doen krijgen. Dan kan dus ook van bestraffing van uw broeder geen sprake zijn. Maar hij zal er niet van afzien. Ais Walters lot in handen van dien man ligt, welke hoop kunnen wij dan nog koesteren Het zal niet gemakkelijk vallen, hem tot een handeling van grootmoe digheid te bewegen daaromtrent maak ik mij ook geen illusies. Maar het is in elk geval niet onmogelijk en ik heb goed vertrouwen, dat het mij zou ge lukken. fU, mijnheer de bouwmeester vroeg zij, ongeloovig opziende. Dat zou u voor ons willen doen Ik deed u voor gaarne honderd maal meer, juffrouw Ilse maar nu, het moet toch worden .gezegd maar mij zijn helaas de handen gebonden. Zij meende het voorwendsel te raden, waarachter hij zich wilde terugtrekken van de breuk in de eenheid der chris telijke coalitie. Hij betreurde het, dat er geen leden der regeering aanwezig zijn konden en verwelkomde vervolgeus de op het congres aanwezige niet-leden der R. Kath. Werkgeversvereeniging, als mede de departementsambtenaren, de professoren der R. Kath. Universiteit, de leden van den Nijverheidsraad en alle anderen, die ter congresse tegenwoor dig waren. Overtreding van de Kieswet. Eenige personen, in Mei veroordeeld wegens het feit, dat zij bij de jongste verkiezigen voor de Prpvinciale Staten en de Tweede Kamer niet ter stembus zijn gekomen, hebben dezer dagen de volgende kennisgeving ontvangen „De ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij het kantongerecht te Deven ter geeft kennis aan (volgt de naam van den veroordeelde), dat bij Koninklijk besluit van 22 October 1923 is goedge vonden, kwijt te schelden de boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis, waartoe hij (zij) bij vonnis van den kantonrech ter te Deventer van 28 Mei 1923 we gens overtreding van de Kieswet werd veroordeeld blijvende het vonnis ove rigens in zijn geheel." Navorderingsbelasting. Gisteren vervoegden zich een aantal onderwijzers ten kantore van den ge meente-ontvanger te Deventer met net verzoek om hun salaris over de afge- loopen- maand te mogen ontvangen. Hun werd dit echter niet ter hand ge steld indien zij weigerden, tevens hun aanslag in de navorderingsbelasting te laten verrekenen. Te kennen werd ge geven, dat van Burg. en Weth. nog geen voorschrift tot onverminderde uit betaling was ontvangen. Enkele onder wijzers namen het hun na den aftrek der belasting toekomende bedrag in ontvangst, hoewel onder protest. Ande ren weigerden zich aan de getroffen re geling te onderwerpen en verklaarden, zich thans tot den minister van onder wijs te zullen wenden, met verzoek, on middellijke uitbetaling van het onver korte salaris te gelasten. De weldadigheidspostzegels. De „N. iR. Ct" schrijft, dat „bij na vraag ter bevoegder plaatse" te Rot terdam van de uitgave der weldadig heidspostzegels absoluut niets bekend is. Als de „N. R. Ct." bij nog bevoegder plaats informeert zal ze hooren, dat de postzegels van Tooroop, die wij gezien hebben, aldus schrijft het „Vad.", tegen Kertsmis zullen uitkomen (de datum 1 December was voorbarig). Dat de ba ten voor noodlijdende kunstenaars zijn bestemd hebben wij nooit geschreven, voegt het „Vad." hieraan toe. Wij heb ben gezegd, dat het rijk zou bepalen aan wie het geld gegeven zou worden. Port- en frankeerzegels met opdruk. Binnenkort zullen aan de kantoren verkrijgbaar zijn a. frankeerzegels van 3 cent en van 17^2 cent, welke aanvankelijk voorzien van een opdruk als dienstzegel zouden worden uitgegeven, doch als zoodanig niet in gebruik zijn gesteld door een tweeden opdruk resp. van 10 ct. en I gld. zijn bedoelde soorten thans gelijk waardig gemaakt aan frankeerzegels van 10 cent en 1 b. postzegels met opdruk, t.w. 1 cent op portzegel van 3 cent, 2>/£ cent op portzegel van 7 cent en 25 cent op en het klonk tegen haar wil iets gering schattend, toen zij hem in de rede viel Zeker ik begrijp dat heel goed. U hebt iets in aanmerking te nemen Slechts één ding heb ik in aanmer king te nemen, mijn lieve juffrouw de zorg voor uw goeden naam. Weer brandde het heet op hare wan gen. Neen, dat was het niet, wat ik bedoelde, zeide zij verward, en ik be grijp niet Laat ik ronduit spreken. En geloof een man, die het drijven der wereld al zoo veel langer aanziet dan u, dat hij u niets dan de zuivere waarheid zegt. Als ik heden naar Memlinger ging, zij het, om hem ter verantwoording te roepen, zij het om hem door smeeken verzoenenden te stemmen, dan zou het eerste woord, dat hij mij antwoordt, ongetwijfeld een spottende vraag zijn naar mijn volmacht. En ik zou om het antwoord verlegen raken. Want ik was tegenover hem niets dan uw volmacht, dan uw vriend, en bij zijn denkwijze zou het mij niet verbazen, als hij achter die omschrijving iets anders vermoedde iets ik weet niet, hoe ik u dat dui delijk moet maken, juffrouw Ilse De actrice stond plotseling op. Haas tig drukte zij haar zakdoek fegen de oogen, om de laatste tranen af te wisschen. Als dat zoo is, mag u volstrekt niet tot hem gaan. Dat begrijp ik vol komen, mijnheer de bouwmeester. En ik zei het u immers reeds wij zijn niet te helpen Alleen als u de hulp van een eer lijk man versmaadt. Want ik zou on- portzegel van 7J4 en I y2 cent. Portzegels met opdruk zijn voortaan ook voor het publiek verkrijgbaar. De hierbedoelde zegels met opdruk mogen alleen bij kleine hoeveelheden tegelijk worden verkocht. Prof J. F Niermeyer. f Gisterennacht is te Utrecht overleden prof. Jan Frederik Niermeyer, hoog leeraar in de economische geografie aan de rijksuniversiteit aldaar Prof. Niermeyer werd 11 juli 1866 geboren te Amsterdam. Van 1890 af tot 1908 is hij leeraar in de aardrijkskunde aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam geweest. Op 23 September 1908 werd Niermeyer benoemd aan de Utrechtsclie Hooge'school. Zijn ambt aanvaardde hij 9 December met het uit spreken van een redevoering. De overledene is ook eenigen tijd vrijzinnig-democratisch lid van den Utrechtschen raad geweest. Hij vond hierin evenwel geen bevrediging en heeft toen bedankt. Het Broekhuys-faillissement. De heer Broekhuijs seint uit Heerlen aan het „Hbl." dat het bericht van de „Limb. Koer." onjuist is. Door mij, al dus genoemde heer, is een onvoorwaar delijk accoord van honderd procent aangeboden in alle faillissementen der Broekhuijs-vennootschappen en in mijn persoonlijk faillissement, alleen onder voorwaarde, dat de vordering van den fiscus wordt verminderd en de vorde ring van de „Dag"-journalisten wordt betwist, hetgeen door den curator wordt overwogen. In ieder geval wor den dus de vennootschap-accoorden van honderd procent gehandhaafd, hoe wel ik er niet aan denk, deze vennoot schappen opnieuw in exploitatie te brengen, daar ik mij deze maand in Den Haag vestig. Uit Rotterdam wordt nog gemeld, dat de heer Broekhuijs bij dit „onvoor waardelijk accoord" medegedeeld heeft, dat hij wensoht het geld, als het ac coord van 100 pet. mocht worden aan gegaan, niet vooraf te storten, zooals gebruiketijk is, doch eerst tien dagen nadat het accoord is gehomologeerd. Hamburg, Antwerpen en Rotterdam. In de haven van Hamburg zijn in No vember binnengekomen 1008 schepen, metende 1.222.219 ton, tegen 877 sche pen, metende 1.045.557 ton in Novem ber 1922, zijnde een vermeerdering met 131 schepen en met 176.662 ton. Sedert 1 Januari zijn te Hamburg bin nengekomen 11.272 schepen, metende 14.053.339 ton, tegen 9902 schepen, metende 11.964.048 ton in hetzelfde tijdvak van 1922. Er is dus een vermeer dering van 1370 schepen en een ver meerdering met 1.089.291 ton. In de haven van Antwerpen zijn in November binnengekomen 775 schepen, metende 1.241.442 ton (herleid), tegen 760 schepen, metende 1.118.869 ton (herleid) in November 1922. Er is dus een vermeerdering met 15 schepen en met 123.575 ton. Sedert 1 Januari zijn te Antwerpen aangekomen 8530 schepen metende 13.298.123 ton, tegen 7516 schepen, metende 11.698.626 ton in hetzelfde tijdvak van 1922. Er is dus een ver meerdering met 1014 schepen en met I.599.497 ton. Te Rotterdam zijn sedert I Januari aangekomen 8123 schepen metende II.571.789 ton, tegen 8292 schepen danks alles met dien Memlinger willen spreken. En dat niet alleen Ik zou u uit de ellende en de laagheid willen weghalen, waarvan u zeker niets ver moedde, toen u het noodlottig besluit nam, tooneelspeelster te worden. Zeg mij toch eerlijk, juffrouw Ilse, hebt u dan heelemaal geen verlangen, u daar van te bevrijden Zij dacht er nauwelijks aan, dat het deze vreemde, dat het de vijand haars vaders was, die haar zoo vroeg. Als een kreet van vertwijfeling wrong het zich van tusschen haar lippen Ja ja ja O, ik kan het niet zeggen, hoe innig ik daarnaar verlang Ik wist het, want u is niet gescha pen voor dat beroep. Uw plaats is niet op de planken, maar in de bescherming en den vrede van een geëerd burger huis, over welks drempel zich geen van die dingen waagt, waaraan ge hier zijt blootgesteld. En zoo'n huis staat voor u open. U hebt slechts een enkel woord te zeggen, juffrouw Ilse, en leid u er binnen. Met gebogen hoofdje stond zij daar. Het is de gastvrijheid uwer moe der, die u mij wilt aanbieden, nietwaar? zef ze na een kort zwijgen. U deed het reeds eerder, doch toen nam ik het niet voor ernst. Thans moet ik wel gelooven dat het eerlijk gemeend is, en ik dank u van harte. Maar ik kan er natuurlijk niet aan denken, het aan te nemen. Ik behoor bij mijn broeder nu meer dan ooit en ik ik zou ook nooit kun nen besluiten, op vreemde kosten te leven. Dan hebt u mij nog altoos niet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heerlijk ver- bachtende en snel genezende Purol. In doozen van 10, 60 en 90 cets. Bij apoth. en drogisten. Een slecht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroor zaakt door leverstoornissen. Foster's Maagpillen zullen het kwaad' spoedig overwinnen. Zij wekken de lever op, en worden aanbevolen tot het genezen van galzucht, verstopping en maag kwalen. Prijs per flacon van vijftig versuikerd'e pillen 0.65 in apotheken en drogistzaken. 10 metende 12.272.314 ton in hetzelfde tijdperk van 1922. Er is dus een ver mindering met 162 schepen en een ver mindering met 700.525 ton. VLISSINGEN, 4 DECEMBER. Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Het provinciaal comité in Zeeland voor de huldiging van het Ned. Ge nootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, heeft aan de burgemees ters in onze provincie een circulaire gezonden, waaraan het volgende is ont leend Het Nederlandsche Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen zal aan U niet onbekend zijn, al ware het alleen maar door de berichten, die in de laatste weken daarover in de bladen hebben gestaan naar aanleiding van de herdenking van het 100-jarig bestaan. Daarom is een lange uiteenzetting van het nuttige en goede doel van het Genootschap niet noodig. Nu ligt het in de bedoeling om ter gelegenheid van dat 100-jarig bestaan over het gansche land een fonds bijeen te brengen om het schoone werk nog krachtiger te kunnen aanpakken dan tot dusverre kon geschieden. Want er is daarvoor veel geld noo dig. In elke groote stad, in elke provincie hebben zich daarvoor comité's ge vormd. Ook in Zeeland. Het behoeft echter geen betoog, dat om door te dringen tot in alle deelen van onze provincie de medewerking noodig is van de autori teiten in alle Zeeuwsche gemeenten. En tot wien kan het comité zich dan beter richten, dan tot den burgemeester, die door zijn plaatselijk gezag en zijn in vloed zooveel vermag op zijn gemeente naren. Daarom wagen wij het uwe medewer king in te roepen voor dit schoone werk. Dit schoone werk, ja, want het geldt hier een nationaal Nederlandsch be lang van verre strekking. Niet maar een hulp voor het oogenblik, maar een blij vende hulp en steun. Hoevelen toch die, soms door één misstap in de gevangenis geraakten zouden niet voor hun 'reven lang met geheel begrepen. Voor uw broeders toe komst zou natuurlijk even goed ge zorgd worden, en van weldaden, die u konden beschamen, zou geen sprake zijn. Want u zult recht op de plaats in het huis mijner moeder hebben het heilige recht van een dochter. Nu begreep zij hem, en de verrassing maakte haar sprakeloos, want niets ter wereld had zij zoo weinig verwacht als dit. Steinacker zag haar verbazing en hij wist zonder twijfel, dat hij die niet ten zijnen gunste mocht uitleggen. Le vendiger en dringerder dan hij tot nu gesproken had, voegde hij er daarom aan toe Het ware wellicht gunstiger voor mij geweest, als ik dit aanzoek eerst later gedaan had -op een tijd, waar u mij beter kende en waar de schadu wen van het verleden niet meer storend tusschen ons getreden waren. Zoo was ook mijn bedoeling en ik heb daarom noch bij den dood uws vaders, noch bij ons eerste wederzien van mijn wensch gesproken. Thans echter dwingen de omstandigheden tot een snelle beslis sing. Als ik u en uw broeder zal helpen, mag geen uur ongebruikt voorbij gaan. En ik herhaal, dat ik niets kan doen, zonder daartoe tegenover de wereld ondubbelzinnig gerechtigd te zijn. U moet mij dus op mijn woord gelooven, dat ik een eerlijk man ben en dat ik altoos streven zal, u oprecht gelukkig te maken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1