MAIMOAÖ 3 DECEMBER PAISWAvan-VALKEMBURG'S- 1 e A ••iLEVF.RTRAMi «s- Mo 283 61e Jaargang 923 BINNENLAND Stads= en P/oviucjenieuws Gesprongen Winterhanden VL1SS1NGSCHE COURANT De breuke iii de coalitie. Het „Volk" meldt Uit betrouwbare ingewijde bron zendt men ons de volgende eischen, door de A. R. partjj aan de R. K. Staatspartij gesteld, aan welke eischen voldaan moest worden ter bereiking van de po litieke samenwerking tusschen deze beide lichamen le. De verdediging van lndië in den geest als voorgestaan door de A. R. partij. 2e. De bezuiniging, volgens -de plan nen van Colijn. 3e. Erkenning van schuld door de R. K. Staatspartij in verband met de breuke tusschen haar en de A. R. partij. Deze punten zijn en bloc met groote meerderheid in de R. K. Kamerclub verworpen. Afvloeiing bij de posterijen. Naar „de Tel." verneemt, is aan-een 400-tal ambtenaren bij posterijen en te legrafie, behoorende tot de oudsten in leeftijd met minstens 30 voor pensioen geldende dienstjaren, eervol ontslag aangezegd tegen 1 Maart a.s. met recht op wachtgeld of pensioen. De betrokkenen zouden allen behoo- ren tot de lagere en middelbare perso- neelgroepen. De postcheque- en girodienst. Ter Algemeene Landsdrukkerij is verschenen het op 16 November 1923 gedateerd Rapport en Advies van de Ned. Bank in zake den Girodienst. De brochure geeft eerst een beschrij ving van den bekenden, gedecentrali- seerden dienst tot 24 Augustus 1923. Vervolgens wordt de centralisatie van 24 Augustus en haar voorbereiding be schreven. Het rapport zet de voor- en nadee- ien van decentralisatie en centralisatie uitvoerig en met voorbeelden uiteen. Aan het eind van dit hoofdstuk leest men Bij den opzet van den Ned. P. C. en G.-dienst in 1918 heeft mat een de centralisatie ingevoerd, zooals nergens in Europa bestond. Te ver gedreven decentralisatie voert tot stagnatie in de controle, met gevolg, dat malversaties laat ontdekt kunnen worden. De directeur van den girodienst ad viseerde tot decentralisatie, ïeeds da delijk na de stopzetting, en opening van nieuwe blanco rekeningen. De directie der Ned. Bank acht dit voor direct onmogelijk en zij gelooft dat het advies van den directeur der P. C. en G.-dienst den Staat op nog meer kosten zal jagen. Volgens de directie der Ned. Bank kan de regeering, als zij niet meegaat met het advies van den directeur van den girodienst, drie dingen doen 1. lquidatie2. voortzetting van den dienst met beperkte decentralisatie 3. voortzetting van den dienst, gecentrali seerd. Voor deze beslissing moet zij echter qver de rentevergoeding beslis sen. Afschaffing van rente eenerzijds en berekening van provisie anderzijds zal de oplossing moeten brengen, om zon der verlies het bedrijf voor te zetten. Het rapport geeft dan een beknopt schema voor de nieuwe, inwendige ad ministratie van den girodienst. Daarop volgt een beknopt schema voor de geleidelijke invoering van de pons- en drukmachines naast de tel machines en het rapport besluit met eeniige algemeene beschouwingen om trent de voorgestelde administratie. Wij ontleenen hier nog aan Voor de regeering zal het mogelijk zijn, om, indien tot centralisatie wordt besloten, den dienst na het in gereed heid brengen van de nieuw-gebouwde rekening-courant van 24 Augustus tot 4 October 1923 voort te zetten. Immers, bij het opbouwen van de rekening-cou rant zijn reeds in toepassing gebracht de grondbeginselen in het scnema aan gegeven. Waar bij dezen opbouw de boekings- arbeid vele moeilijkheden heeft gege ven, omdat het personeel nog onge schoold was, daar zal men bij de her opening van den dienst een beter ge schoold personeel aanwezig vinden. Waar bij de boekhouding van 24 Augustus tot 4 October men te kampen had met het gemis van de noodige stuk ken en lijsten, welke bijeen gezocht moesten worden uit het archief, zal men op den dag der heropening van den dienst in het centraal-kantoor in Den Haag des ochtends het volledig materiaal vinden, waarmede men met veel meer zekerheid en gemak zal kun nen arbeiden dan in het tijdvak tus schen 4 October en den dag van her opening. De duur van de sluiting is dus niet alleen gebruikt om te komen tot het op bouwen van de juiste rekening-courant van 24 Augustus tot 4 October 1923, maar tevens om het personeel te oefe nen in een nieuw boekingssysteem voor een gecentraliseerden dienst. Bij de directie van de Nederlandsche Bank heeft, bij het geven van haar ad vies, reeds op 4 October 1923 de wensch voorgezeten, op dat oogenblik lange en tijdroovende rapporten achter wege te laten, doch onverwijld, scherp op het doel afgaande, den grondslag te leggen voor een beproefd systeem. Als bijlagen bevat het rapport de correspondentie tusschen de minister van waterstaat en de Ned. Bank, een opgaaf van het bij den girodienst werk zaam personeel (op het centraalkantoor in Augustus 1923 808 personeel vóór de centralisatie uitsluitend voor den girodienst op de postkantoren werk zaam 604), stand der werkzaamheden van de afdeeling, beslast met de vast stelling der saldi per 24 Augustus 1923 en stand der werkzaamheden van de afdeeling rekening-courant. Uit beide staten blijkt groote en toenemende vor dering in de afwikkeling der werk zaamheden. De Invaliditeitswet. Op 1 November 1923 werden 2769 weduwenrenten en 4822 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 31.309 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouder domsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 3936 personen een in- validiteitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. •Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 69.726 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkre gen Ouderdomsrente van drie gulden per week. De Hanzebank. o Op de vergadering van aandeelhou ders dezer Hanzebank, welke in den loop der vorige week gehouden is, werd aan het bestuur in overweging gegeven een vertrouwenscommissie te benoemen samen te stellen uit aandeelhouders en beleggers, welke commissie naar de meening der voorstellers veel zou kun nen bijdragen tot de bevestiging en de hernieuwing van het vertrouwen dat begrijpelijkerwijze aan den invloed van de moeilijkheden der beide andere Han- zebanken niet ontkomen is. De Raad van Commissarissen heeft Vrijdag vergaderd en zich op het stand punt gesteld, dat aan alle redelijke verzoeken van aandeelhouders steeds is tegemoet gekomen, en dat geen enkel bezwaar bestaat om ook dezen wensch volledig in te willigen. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten aan de z.g. „Kleine Com missie" op te dragen, om in overleg met het hoofdbestuur van de Hanze de spoedigst mogelijke samenstelling van zulk een vertrouwenscommissie te be vorderen, terwijl reeds pogingen zijn beproefd om een der meest hoogstaan de en invloedrijke figuren uit de katho lieke beweging tot het onpartijdig voor zitterschap te animeeren. Aan de organen van de bank is be reids opdracht gegeven, aan deze com missie, waarvan men de samenstelling binnenkort hoopt te publiceeren, alle inlichtingen en gegevens te verstrekken, welke gevraagd zullen worden. Broekhuys biedt 100 aan. De Broekhuys-loterijen zijn, zooals men weet, eerst door hemzelf uitgege ven, toen door de zgn. Broekhuys-ban- ken, zijnde de Holiandsche Credetver- eeniging te Rotterdam, de Holiandsche Verzekeringsmij. te Amsterdam en de Zuid-Nederlandsche Credietbank te Heerlen. Al deze banken zijn, evenals Broekhuys persoonlijk, benevens de vennootschap Oostergarage, te Rotter dam, waarin hij ook betrokken was, in staat van faillissement verklaard. Thans biedt Broekhuys, aldus de „L. K.", in al deze faillissementen een uit- keering van 100 aan. De fiscus is crediteur voor een bedrag van ongeveer een half millioen gulden, terwijl de groep der voor „De Dag" aangenomen journalisten, die hun vor deringen aan een trustee te Amsterdam hebben toevertrouwd, een gezamenlijke vordering doet gelden van circa 2(4 millioen. Zwaar autoverkeer in de provincie Utrecht. Met ingang van 1 Januari treedt in deze provincie in werking het besluit betreffende regeling van het zwaar autoverkeer. Voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen, ledig, zwaarder dan 1700 K. G., wanneer de wielen voorzien zijn van gummibanden, en ledig, zwaarder dan 100 KjG., wanneer de wielen voor zien zijn van andere dan gummi-wiel banden of met een belasting van een der wielen, grooter dan 1300 K.G., met uitzondering evenwel van perso- nenmotorrijtuigen met ten hoogste acht zitplaatsen, worden gesloten verklaard alle kunstwegen in de provincie, geen rijkswegen zijnde, buiten de bebouwde kommen der gemeenten en de provin ciale wegen ook daarbinnen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han delsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor* den Han del zijn over de afgeloopen week, ein digende 30 November in Nederland uit gesproken 124 faillissementen tegen 79 in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 30 Novem ber 3884 faillissementen tegenover 2868 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Het weer in November. Het voorloopig overzicht van het Kon. Ned. Met. instituut te De Bildt meldt Gemiddeld over de geheele maand was de dagelijksche maximum-tempe ratuur 3 a 2 graden en het minimum 1 a 2 graden Celsius beneden normaal in de laatste week waren de afwijkingen nog grooter en kwam dagelijks vorst voor de regenval gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 65, te gen 59 millimeter normaal in Zuid- Holland en Zeeland viel veel regen. Den 17en kwam een uitgebreid onweer voor. De Bildt had 52 uren met zonne schijn tegen 57 uren normaal. VLISSINGEN, 3 DECEMBER. De nood in Duitschland. De Zaterdag hier gehouden collecte voor den nood in Duitschland heeft J 1659.09'/2 opgebracht. Zeker een mooi resultaat dat nog bo ven de verwachting van de commissie is gekomen. De nood in Saksen. Het comité voor den nood in de pre dikantsgezinnen in Saksen bericht, dat het de vorige week aan ds. H. Janssen, den leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst te 's-Gravenhage, heeft overgemaakt een bedrag groot ƒ401. Bovendien heeft het drie zendingen goederen franco doen expédieeren. In een schrijven van ds. Janssen d.d. 28 November jl. zegt hij o.a. „Het is mij een behoefte des harten U en met U allen, die aan dit prachtige resultaat hebben medegewerkt, hartelijk dank te zeggen voor hun ijver en warme toe wijding, welke zij aan onze arme broe ders en zusters in de Saksische pasto rieën betoond hebben. Veel wordt er in deze ernstige tijden gevraagd en ziende op de resultaten, wordt er ook ontzag- kelijk veel gegeven." Als nagekomen giften kunnen nog met dank worden vermeld een mand goederen van de familie G. en 1, ge vonden in de collecte Nieuwe Kerk Zondag 2 December. Een afscheid. Zaterdagmiddag vereenigden zich op de inspectie der directe belastingen enz. alhier alle belastingambtenaren om afscheid te nemen van de met ingang van 1 December gepensionneerde kom miezen le klasse de heeren W. C. van de Putte en H. Jansen. Per auto werden de scheidende amb tenaren met hun echtgenooten van huis gehaald. Nadat door den inspecteur'beide ambtenaren om hun dienstijver, trouwe plichtsbetrachting en toewijding waren geprezen, werden door hem namens het belastingpersoneel enkele fraaie ca- deaux aangeboden. Vervolgens werden zij nog toege sproken door verschillende ambtenaren, waarna ieder der dames een bouquet werd aangeboden. Zichtbaar onder den indruk dankten de heeren Van de Putte en Jansen voor de gesproken woorden, waarna zij weer per auto naar huis werden gebracht. Marion de Marketenster. Door de tooneelvereeniging „Konin gin Wilhelmina" is gisterenavond voor de tweede maal opgevoerd de opera- comique „Marion de Marketenster". De verschillende fragmenten werden zeer juist weergegeven, en waren dan ook zeer mooi. Jammer dat de zaal niet ge heel gevuld was, wat toch zeker ver wacht kon worden, daar zulk een werk lange studie vereischt en de naam der vereeniging waarborg is dat wat goeds gegeven wordt. Haar voornemen, om nog eenmaal deze operette uit te voeren, heeft de vereeniging laten varen, daar hieraan veel kosten verbonden zijn. De voorzit ter hoopte dat bij een volgende opvoe ring de belangstelling wat grooter mo ge zijn. De hoofdpersoon in deze operette, „Marion", had nog een bloemstuk in ontvangst te nemen, haar geschonken door een donateur dit was een wel verdiende attentie. In de Nutsspaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand No vember 617 inlagen gedaan tot een be drag van 51.997.67 en 327 terugbeta lingen tot een bedrag van 40.825.19. Er werden in die maand 24 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aan tal spaarders steeg tot 4664 en hun te goed tot 1.110.321.49. Ter lediging werden aangeboden 32 spaarbusjes inhoudende 359.78. Met 4664 spaarzegels werd bespaard 231.78, welk bedrag op de spaarbank boekjes werd bijgeschreven. Een inbreker. In den afgeloopen nacht verzocht een ingezetene assistentie, daar een vreem de man zich niet uit zijn woning wilde verwijderen. Bedoelde man, door de po litie aangehouden, bleek beschonken te zijn en werd in bewaring gesteld. Na zijn ontnuchtering bleek, dat de man nog een appeltje met haar had te schillen, omdat hij werd verdacht van diefstal met braak in. kerken. Bij zijn verhoor bekende hij korte lings in de kerken te Eede en Aarden burg offerbussen te hebben geopend en het geld daaruit zich te hebben toe geëigend. De man is in October jl. pas uit de gevangenis ontslagen. Hij zal nu ter beschikking worden gesteld van de be voegde autoriteiten in bovengenoemde gemeenten. Ongewenscht bezoek. Een ingezetene deed aangifte bij de politie dat in den afgeloopen nacht on bekenden in zijn kelder waren gedron gen, vermoedelijk met het oogmerk van diefstal. Een huiselijke twist. In een huiselijke twist, waarbij de man, die te veel aan Bacchus had ge offerd, vernieling in zijn woning pleeg de en zijn vrouw mishandelde, is giste renmiddag de politie bemiddelend op getreden, waardoor erger werd voor komen. Vermakelijkheid Op verzoek van een caféhouder moest gisterenavond de politie een paar per sonen verwijderen uit een inrichting, waarin een vermakelijkheid werd gege ven en waarin zij de orde verstoorden. Vechtpartij. De politie arresteerde gisteren een persoon die in het Bellamypark in een vechtpartij de orde had verstoord. Schoorsteenbrand. Hedenmorgen bluschte de politie een schoorsteenbrand in een bovenwoning van een perceel in den Koudenhoek. De oorzaak van den brand was vermoe delijk het niet voldoende schoon zijn van den schoorsteen. Scheepsberichten. Het Ned. stoomschip „Tubernia" is van Rotterdam hier aangekomen, ten einde aan de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" belangrijke voorzieningen te ondergaan. De stoommachines zul len uit het schip worden gehaald en daarin motors worden geplaatst. Het Engelsche stoomschip „Ferry- hill" is hier aangekomen van Newcastle met een lading steenkolen voor de gas fabriek. Het Engelsche stoomschip „Dosina", dat hier een lading olie heeft gelost, is naar Amerika vertrokken. Het Nederlandsche stoomschip „Sassenheim" dat te Middelburg een lading hout heeft gelost, is naar Lon den vertrokken. Het Fransche stoomschip „St. An- dré", komende van Antwerpen, heeft nabij Bath omhoog gezeten. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand November 1923. Brieven (binnenland) mevr. Korte- weg, Rotterdam J. Wetjen, Den Haag. Briefkaarten (binnenland) J. Diele- man, Vlissingen J. de Klerk, Rotter dam C. J. Merison, Den Helder J. Wilkes, 'Rotterdam. Brieven buitenlandC. Boente, Essen Ch. Laporte, St. Maur (Seine). Federatie Zeeland Vrijz. Dem. Bond. In de gisteren te Middelburg gehou den vergadering van de Federatie Zee land van den Vrijz. Dem. Bond, werd o.a. behandeld de kwestie van het be danken van den heer dr. Staverman te Vlissingen als lid der afdeeling aldaar in den tijd, toen hij candidaat was voor de Staten. Na voorlezing van het rap port van de commissie die door de vo rige vergadering der Federatie een on derzoek was opgedragen, eft van de correspondentie, die na het verschijnen van het rapport nog is gevoerd met den heer Staverman en met de afdeeling Vlissingen, werd na eenige discussie, waaruit bleek, dat bij de verschillende partijen wel neiging bestaat om tot een goede oplossing van het gerezen ver schil mede te werken, aan bedoelde commissie verzocht alsnog te trachten in deze zaak tot een goede oplossing te komen. De commissie verklaarde zich bereid nog diligent te blijven. Na de behandeling van den beschrii- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. en jeukende wintervoeten geneest men met Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. T- LEEUWARDEN vingsbrief voor de algemeene vergade ring van den Bond op 22 en 23 Decem ber a.s., hield de heer Jac. Welleman. een lezing over de electrificatie van de middengroep van Zeeland. Na een uiteenzetting van het ontstaan van de provinciale bemoeiing met het electriciteitsvraagstuk en de oprichting van de provinciale Zeeuwsche Electri- citeitsmaatschappij, wees spreker er op dat de provincie eigenlijk uitsluitend de financieele belanghebbende in die N. V. is. Spreker betreurt deze wijze van pro vinciale electriciteitszorg, om dat alle macht berust bij den directeur, voor wien de commissarissen wel een in structie kunnen vaststellen, maar volgens spreker is het verkeerd, dat zij dit niet moeten doen. Er op wij zend dat herhaaldelijk aan de Provin ciale Staten wordt medegedeeld, dat een plan voor de middengroep nog niet gereed is, omdat de directeur geen tijd genoeg heeft, maar waar hij een nieuw bedrijf als dit den geheelen persoon wordt vereischt, moest de directeur geen tijd hebben ook nog lid van den gemeenteraad van Middelburg te kun nen zijn. Anders heeft spreker natuurlijk geen bezwaar, dat een ambtenaar zulk een functie erbij bekleedt. Na uitvoerige uiteenzetting van den loop van het vraagstuk en de behande ling er van in de Statenvergadering der laatste jaren, waarbij spreker namens zijn fractie herhaaldelijk reddend op treden moest, waarbij hij de laatste maal als een goed mogelijke oplossing bepleitte het trachten over te nemen van de particuliere centrale te Vlissin gen, kwam hij tot de conclusie, dat men moet trachten de oplossing te vinden, door te bouwen op het geen bestaat. Laat men probeeren of dit bestaande onder leiding van het prov. bestuur en met den steun desnoods van provinci- alle gelden kan worden omgebouwd of uitgebreid, zoodat de middengroepen (Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland) voor zoover economisch mogelijk is, daaruit kunnen worden voorzien. Want het komt spreker voor, dat de illusie als zouden de Bevelanden en Walcheren tot in alle hoeken en gaten van electriciteit kunnen worden voor zien, moet worden opgegeven. Dat lijkt hem gewoonweg niet te betalen. Bij het fourneeren van gelden moet daarbij steeds tweeërlei in het oog worden ge houden a. dat de provincie aan haar maximale hefffing is b. dat het wegen- vraagstuk steeds meer en steeds drin gender om oplossing vraagt. Nog werd ter sprake gebracht het voorstel van Ged. Staten om de provin cie zich geen garant te laten stellen voor een door de vereeniging Sanato rium Zeeland te leenen $om van 17000 voor een sanatorium van 50 bedden, maar 25 cent per dag te geven voor uit Zeeland afkomstige, niet van rijkswege verpleegde patiënten. De fractie ver klaarde met kracht te zullen ijveren voor het eerste, omdat dit den bouw verzekert en nog minder kostbaar is dan de door Ged. Staten voorgestelde subsidie. In de Zaterdag te Middelburg ge houden vergadering van de Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- en Archeolo gische commissie was ingekomen een rapport betreffende den toestand van het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente te Cadzand, welke zeer ongun stig werd gevonden. Besloten werd aan kerkvoogden van de Ned. Herv. kerk te Kapelle te ver zoeken, de brandspuit enz. uit het fraaie koor te verwijderen, daar hier door dit monument nog weer wordt be schadigd. Vastgesteld werd een aantal advie zen inzake bouwvergunningen, aan het gemeentebestuur van Goes. Onveiligheid aan de Belgische grens. Te Aardenburg is ingebroken in de R.-K. kerk, waar een bus voor' nood lijdend Duitschland werd gelicht. In de grensgemeente Eede werd in gebroken in de openbare school, waar alle kasten waren nagegaan, doch niets werd gevonden van geldwaarde even wél werd de fiets van een onderwijzer ontvreemd. Het rijwiel werd later te ruggevonden te Oostburg. Ook in de R.-K. kerk te Eede werd ingebroken. Daar werden de offerblokken gelegd. Men denkt aan een bende Belgische in brekers.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1