IJ M ©ïpster, DONDERDAG 29 NOVEMBER FEUILLETON Gestolen Geluk .EN- en TELS en PREIEN, BROE- •LESKIN TUREN, verlaagd, alingsconditiën. R OPCENTEN. iraat 7. :t 1 Januari 1924 keBewaarschoo1, ,t (v.m. Distribu- :h aan te melden sschen 10 en 11 hooi. id gevraagd een fERKVROUW >nmaken van een ovenwoning. melden heden- ir, Verkuyl Quak- 3. gen 1 Januari, een gdienstbods MOLF, St. Jacob- omvaart ddelb.-Rotterdam ;elegen plaatsen. |AN PASSAGIERS tEN EN VEE. ber ■iii i. nut t. Bott. i.m. mi te bekomen: .V. Transport- en Exp Eiven G. VOS, Tel. EENHOORN, Tel.153. )PSTERHOUT,Tel. 282. 3UITENHEK,Tel. 101. 61e Jaargangi VLISSIINOSCHE COURANT ABONNEMENTS-PJRIjS Voor Vtissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco, door het gebeele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alies bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTïE-PRïJS Van 1—4 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 13 cent. bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. BINNENLAND Nederland en België. Men meldt uit Brussei aan de „N. R. Ct." Minister-president Thcunis heeft een wetsontwerp ingediend betreffende de betaling der interneeringsgelden voor de Belgische soldaten, die in Nederland zijn geïnteerneerd geweest. Op de begrooting van de openbare schuld komen ook een bedrag voor van 585.000 franken voor vergoeding aan Nederland voor het onderhoud van het kanaa! GentTerneuzen met de bijbe- hoorende' werken en een bedrag van 72.500 franken voor het afkoopen van de bakenrechten. De postcheque- en girodienst. „De Ambtenaar" meldt, dat verschil lende postdirecteuren zijn of zullen worden gestraft met geldboete of te rugzetting in tractement wegens on voldoende medewerking bij de centrali satie van den girodienst. Aan deze di recteuren is tevens opgedragen de on der hen werkzame ambtenaren, die zijn betrokken bij deze onvoldoende mede werking, eveneens voor straf voor te dragen. Het personeel van den postchèque- en girodienst, georganiseerd in den Centralen Bond van Nederlands post-, telegraaf- en telefoonpersoneel, heeft geconstateerd, dat nog steeds geen dienstvoorwaarden zijn vastgesteld en ze derhalve eigenlijk rechteloos zijn en overwegende, dat het herhaald een stemmig advies der commissie van overleg voor een zoo spoedig mogelijke opneming in het reglement, houdende dienstvoorwaarden voor ambtenaren der posterijen, telegrafie en telefonie, der ambtenaren, benoemd bij het hoofdbestuur der posterijen en telegra fie en bij het bestuur van den post- chèque- en girodienst, nog steeds niet is uitgevoerd, per motie den minister van waterstaat verzocht te willen be vorderen, dat bij heropening van den dienst tevens op 1 januari 1924 dit reglement op voornoemd personeel van toepassing zal zijn. Pisuisse in de Kerk Het gezelschap Pisuisse heeft in de Hervormde Kerk te Roordahuizen (Fr.) een uitvoering gegeven ter gelegenheid van een jubilé der Geheelonthouders- vereeniging in dat dorp. De Uitvoering was druk bezocht en beviel uitstekend, aldus meldt het ,/Hbld." PROVINCIALE STATEN. Een wegenbelasting in Zeeland. in verband met een achttal conciu- siën in zake het wegenvraagstuk door Roman van REINHOLD ORTMANN. 8) Minuten lang nog bleef hij onbewe gelijk, om haar niet te storen. Toen tilde hij de lichte gestalte behoedzaam op en droeg haar naar haar eigen ka mertje. Zacht liet hij haar in het bed neergiijden en boog zich over haar heen om den laatsten traan weg te kussen, die nog in de lange, zijden wimpers hing. Op de teenen sloop hij naar bui ten, angstig er op bedacht, de deur stil achter zich te sluiten, en eerst, toen hij weer in zijn kamer was, kregen zijn trekken een uitdrukking van sombere vastberadenheid, die moeilijk iets goeds voor den beleediger zijner zuster voor spelde. HOOFDSTUK V. Het was laat in den morgen, toen Ilse ontwaakte. Grijs en vol regen keek de hemel door de vensters van het kamer tje een trouw beeld van de trooste- looze stemming, die haar overviel, toen zij uit de zoete vergetelheid van den slaap weer in droeve werkelijkheid zich terug vond. Zij herinnerde zich niet, hoe zij in hare kamer in volle kleeding op haar bed gekomen was, maar zij brak ook niet lang het hoofd daarover want een stroom van andere, smartelij ker en zorgvoller gedachten hielcl haar geest bezig. Spookachtig stond de vraag Wat zal nu gebeuren voor haar. Zij was de Staten van Zeeland aangenomen in de najaarsvergadering van 1922, heeft een commissie uit Ged. Staten deze aangelegenheid in bijzondere overwe ging genomen. Ofschoon deze commis sie begrijpelijkerwijze nog niet met haar arbeid gereed is, daar een uitgebreid wegenplan moet worden vastgesteld, meenen Ged. Staten, dat thans toch reeds de financieele zijde van 't vraag stuk onder de oogen moet worden ge zien en de mogelijkheid moet worden geopend extra opcenten te heffen op de rijksbelastingen, al gaat men daartoe nog niet direct over. In de achtste con clusie, waartoe de Staten verleden jaar kwamen, geeft deze richting van dek king der kosten aan. Dit is wel een no vum, maar aan de Staten van Friesland is bij de wet van 22 Juni 1914 ook toe stemming verleend om een bemalings belasting in te voeren, zijnde ook ex- tra-opcenten. Waar begrijpelijkerwijze in Friesland alleen de grondbelasting in aanmerking kwam, zouden Ged. Staten voor Zee land willen nemen de inkomstenbelas ting, de grondbelasting en de vermo gensbelasting, daar alle belastingbeta lers belang hebben bij goede wegen. Ged. Staten geven er de voorkeur aan, dat de opcenten direct voor wegs- verbetering worden aangewend en niet voor rente en aflossing van een leening, wat meer administratie met zich brengt en bovendien kan de ver betering toch maar geleidelijk bijv. in 20 of-25 jaar geschieden. Later zal moeten worden uitgemaakt of van alle belastingen dezelfde opcenten moeten worden geheven of verschillende van de verschillende belastingen. De bedoeling van Ged. Staten is de in beheer en onderhoud van de van an dere lichamen over te nemen wegen af gescheiden te houden van die, welke nu reeds bij de provincie in beheer en on derhoud zijn. Behalve de bedragen wel ke, in eens of jaarlijks aan de provincie worden afgedragen, welke, bij overne ming van wegen in beheer en onder houd nabij de provincie, van den on- derhoudlast dier wegen bevrijd worden. De electriciteitsvoorziening in Zeeland. Ged. Staten stellen voor hun op te dragen aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw te verzoe ken de tot standkoming te willen be vorderen van een wet, waarin aan de provincie wordt toegestaan voor het in beheer en onderhoud overnemen van wegen, onder den naam van „Wegen belasting" te heffen ten hoogste een bedrag van 125.000 aan buitengewone opcenten op de hoofdsommen der rijks inkomstenbelasting, der grondbelasting en der vermogensbelasting, en zulks voorioopig voor den tijd van 30 jaar. Ged. Staten deelen aan de Provinciale Staten mede, dat zij de op de agenda staande mededeeling omtrent den stand der werkzaamheden inzake de electri citeitsvoorziening in Zeeland, wenschen aan te houden, wijl hen van commissa rissen van de Prov. Electriciteitsmaat- schappij de positieve toezegging ge werd, dat hen in December voorstellen te dier zake zuilen bereiken. Zij hebben het voornemen, die in Januari bij de Staten in bespreking te Brengen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Nieuw Kerkgebouw. Maandagavond werd te Kamperland het nieuwe kerkgebouw der Gerefor meerden in gebruik genomen. Allereerst niet in staat, zich een heldere voorstel ling te vormen van alles, wat nu waar schijnlijk gebeuren zou maar zij ge voelde toch met volle zekerheid, dat de avond van gisteren een beslissende wending in haar leven beteekende. Het was immers niet hare onbe kwaamheid als actrice, die de schrikke lijke nederlaag had bewerkt. Als zij bij de voorstelling gespeeld had als in de repetities/zou zij wellicht een mooi suc ces hebben te boeken gehad. Er was dus nog altoos de mogelijk heid, de fout te herstellen en de verloren gunst van het publiek terug te winnen. Maar Use had niet meer de kracht, zich aan die hoop op te richten. Haar zelf vertrouwen was geheel gebroken. Zij wist zeker, dat zij onder den druk der herinnering bij een volgend optreden denzelfden verlammenden angst zou ondervinden, en zij rilde, als zij er aan dacht, dat het stuk reeds morgen weer zou worden herhaald. Die angst werd nu echter spoedig van haar weggenomen, want in den loop van den voormiddag verscheen een bo de met een brief van den directeur, die haar volle klaarheid gaf over haar naaste toekomst. In koele woorden werd zij verzocht, den brenger alle in hare handen zich bevindende rollen mee te geven, daar „na het fiasco van gisteren op uw verdere werkzaamheid aan het stads-theater geen prijs meer kon worden gesteld", 'en aan het slot van het schrijven stond de opmerking, dat de directie „gaarne bereid zou zijn, haar contract reeds voor het einde van het seizoen te ontbinden, ingeval zij i misschien het verlagen mocht hebben, voerde het woord ds. F. J. v. d. Ende, die in een predikatie naar aanleiding van Genesis 26 22, 23 en 24 gewaagde van den zegen, dien God in stoffelijk en geestelijk opzicht aan de gemeente van Kamperland had bewezen. Aan het slot van zijn rede bracht hij dank aan alien, die hadden medegewerkt om dit bede huis te doen verrijzen, inzonderheid zich daarbij richtende tot den architect, den heer P. S. Dijkstra te Vlissingen en den aannemer, den heer AAalleghem, te Geersdijk. Vervolgens betrad de vroe gere leeraar, de emeritus predikant ds. P. J. Baay, den kansel, om zijn vreugde te kennen te geven over hetgeen God aan deze gemeente gedaan had. Nadat nog het woord gevoerd was door den heer Dijkstra, door den bur gemeester, den heer Verhorst, namens het gemeentebestuur, en den heer La- main, namens den kerkeraad, eindigde ds. Baay dit samenzijn met dankzeg ging. Stads= en Provtnclenieuws VLISSINGEN, 29 NOVEMBER. Het marinestation in Zeeland. Het comité tot behartiging van de alg. belangen van het marine-perso neel beneden den rang van officier (C.A.M.B.O.) heeft aan de Tweede Ka mer een verzoekschrift met bijlagen gericht, betrekking hebbende op de voorgenomen inkrimping van het mari nestation in Zeeland. Daarin verzoekt het comité a. aan het voornemen om het afzon derlijke marine-commando in Zeeland cp te heffen en het marine-station al daar belangrijk in te krimpen, geen uit voering worde gegeven b. indien de onder a vermelde wensch niet in vervulling zal kunnen komen, althans de sterkte van het in Zeeland gestationneerde marine-personeel niet worde verminderd c. indien ook aan den sub b geuiten wensch niet tegemoet gekomen kan worden, althans het in Zeeland geplaat ste gehuwde en aldaar woonachtige personeel in hunne plaatsing worde be stendigd tot het tijdstip, waarop dat personeel ook onder onveranderde om standigheden zou zijn overgeplaatst ge worden of voor den dienst in Oost-Indië zal worden aangewezen, dan wel tot het tijdstip, waarop hun diensten, zon der het dienstbelang te schaden, niet elders kunnen worden ontbeerd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de vacature van kantonrechter te Terneu zen niet zal worden vervuld, en zijn aan mr. F. F. J. B. van de Ven, kanton rechter te Huist, opgedragen de werk zaamheden van kantonrechter te Ter Neuzen. SOUBURG. In de Concertzaal „de Zwaan" wordt Zaterdag a.s.. een introductie-soirée gegeven door de dansclub „Onder Ons". Hoewel er geen electrisch licht in de zaal is, zal deze toch met 300 lamp jes schitterend worden verlicht. Na afloop van de soirée zullen extra auto bussen vertrekken. Men zie de advertentie in dit nummer. RECHTSZAKEN. Een liefdesdrama. Een 23-jarige slagersknecht te Hil versum was verloofd met een 20-jarig een ander engagement aan te gaan." Dat liet aan duidelijkheid waarlijk niets te wenschen over, en het trof de arme, jonge actrice met het gewicht van een nieuwen, vernietigenden slag, hoewel zij reeds zelf eigenlijk iets der gelijks had vermoed. Met moeite hare tranen bedwingend, gaf zij den be diende, wiens meelijdend gezicht de vernedering nog verscherpte, de ge vraagde rollen mee, en toen, nadat zij zich had overtuigd, dat haar broeder reeds was uitgegaan, grendelde zij de deur van haar kamertje, om de eerst volgende uren geen menschengezicht meer te moeten zien. Hoe hard en gruwzaam ook het noodlot mocht zijn, dat haar in haar beroep had getroffen, de smart, waar onder zij het meest leed, had haar noch de brutaliteit van den bankier, noch haar directeur toegevoegd. Zij had zich voorgenomen, niet meer aan Theodoor Rudek te denken maar haar trots was machteloos tegenover de brandende pijn, die haar hart verscheurde, en steeds weer martelde zij haar hoofd, om voor zijn handelwijze, die zoo on begrijpelijk scheen, toch nog een ver klaring te vinden. Zou dan alles leugen geweest zijn zijn woorden, de blik zijner oogen, zelfs de klank van zijn stem En als er sedert eergisteren iets was geschied, dat hem van meening had doen veranderen, was hij haar dan niet tenminste eene opheldering ver schuldigd Hij had den schouwburg verlaten in een oogenblik, dat hij reeds weten moest, dat zij den bijstand van vriendschap wellicht nooit zoo drin- meisje, eveneens te Hilversum woon achtig. Dezen zomer verbrak het meisje de verloving om verschillende redenen. De jongeman was daar niet over te spreken en nu eens met lieve woorden, dan weer met dreigementen, trachtte hij de verloving weer aan te maken. Maar het meisje bleef halsstarrig weigeren. Dén 15en Juli wandelde het meisje met een drietal vriendinnen in de Kerk straat te Hilversum. Ineens was de vroegere verloofde te voorschijn geko men, had een mes uit zijn broekzak gehaald en stak daarmee het meisje in den buik. Het meisje viel bloedend neer en omstanders droegen haar een winkel binnen. Een geneesheer, die spoedig ter plqatse was, constateerde dat de ver wonding niet zoo ernstig was. De slagersknecht werd gearresteerd en thans had hij zich wegens mishan deling subs, poging tot zware mishan deling, te verantwoorden voor de Am- sterdamsche rechtbank. Bekl. bekende. Hij had in drift gehan deld en hij wist niet wat hij deed. Hij had het rnes bij zich, omdat hij dacht, dat er een andere man in het spel was en dien had hij overhoop willen steken. Verscheidene getuigen werden ge hoord. Een hunner, één der meisjes, die met het slachtoffer wandelde toen de steekpartij plaats had, verklaarde, dat zij aan beklaagde gevraagd had „Hoe kan je zoo iets doen Bekl. had toen geantwoord „Daar heeft ze me naar behandeld en dat heeft ze verdiend." De officier van justitie eischte, we gens poging tot zware mishandeling, 8 maanden gevangenisstraf. MARINE EN LEGER. Hr. Ms. onderzeeboot O 4 is van Vlissingen te Hellevoetsluis aangeko men om op 's Rijkswerf te dokken en een groote reparatie te ondergaan. Bevordering op 1 December 1923 bij de marine. jMet 30 September stoker-olieman H. J. Emmen tot korporaal-machinedrij ver 2e klasse. Met 31 October mairoos-vliegtuig- maker (M) H. A. Groenemeijer tot kor poraal-vliegtuigmaker (M) schrijvers- maat C. T. Heres tot korporaal-schrij ver. Met 1 November Bootsman C. Moe- öerzoon en H. J. Kasten tot schipper sergeant-ziekenverpleger C. A. W.Smits tot ziekenverpleger-majoor. Met 30 November matroos-torpe domaker H. T. Lugten tot korporaai- torpedomaljer stokers-olieman H. H. Forrer en H. B. Verhage tot korporaals- machinedrijver 2e klasse; leerling vlieg tuigmaker (H) W. Kooijman tot ma troos vliegtuigmaker matroos botte lier J. P. Killan tot korporaal-bottelier leerlingen-muzikant W. J. Bruggeman, H. L. Zwitzer en C. H. ter Voort tot adspiranten staf-muzikant matroos schrijver P. M. de Goederen tot korpo raal-schrijver. Met December bootsmans R. Kootstra, K. Mulder en j. Posthumes tot schippers kwartiermeester A. van der Weijden tot bootsman sergeant-vlieg tuigmaker (M) J. W. Tangerinck tot vliegtuigmaker-majoor; sergeant schrij ver K. H. G. Louwerse tot schrijver majoor korporaal-schrijvers W. van Kampen en D. H. Wiebus tot sergeant schrijver korporaal-ziekenverpleger j. de Haas tot sergeant-ziekenverple ger sergeant-majoor der mariniers A. C. Klop tot adjudant-onderofficier der gend noodig had dan dezen avond, en hij had niet eens moeite gedaan, voor die plotselinge reis een voorwendsel te verzinnen, die de verwijdering, welke een vlucht geleek, in haar oog had kunnen rechtvaardigen. Het moest dus of zijn bedoeling zijn geweest, haar doodelijk te krenken, of zijn beweegre denen waren van zulken aard, dat hij ze haar niet door een mondelinge bood schap had durven mededeelen. Hoe langer zij er over nadacht, des te waarschijnlijker leek haar dat. Na de woorden, die tusschen hen gesproken waren, na alles, wat zijn blikken en handdruk haar hadden gezegd kon dit onmogelijk het einde zijn. Ais een man van eer en ridderlijk karakter moest hij tenminste afscheid van haar nemen, zij het ook in de koelste vormen van een brief ter verontschuldiging. Die brief zou bepaald komen, vandaag nog of op zijn laatst morgen en dan eerst zou zij weten hoe zij Theodoor Rudek be- oordeelen moest, dan eerst zou het voor haar tijd zijn, de laatste, stil glim mende vonk van hoop in haar hart te verstikken. Zij wachtte, en er was al toos iets van zwakken troost in dat wachten, de eenige matte lichtstraal, die het troostelooze duister om haar verlichtte. Maar vandaag wachtte zij tever geefs. De dag ging voorbij, zonder haar eenig bericht van Rudek te brengen en ook Walter gaf, toen hij des avonds thuis kwam, uitdrukking aan zijn ver wondering over deze houding van den vriend. Maar voor hem had het na tuurlijk slechts geringe beteekenis. Hij mariniers sergeant der mariniers T. j. A. v. d. Pol tot sergeant-majoor dei- mariniers sergeant-bottelier H. Stok- hof tot bottelier-majoor. Met 10 December torpedomaker- majoor C. van Maaren tot opper-tor- pedomaker sergeant-torpedomaker C. A. j. Erkens tot torpedomaker-majoor. Met 16 December sergeant-zieken verpleger J. Vreeken tot ziekenverple ger-majoor korporaal-seiner H. Bal jet tot sergeant-seiner. Met 20 December bootsman P. Vink, tot schipper korporaal-torpedist J. Dikkers tot bootsman sergeant-botte lier W. Bergsma tot bottelier-majoor. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der marine 3 December sergeant-schrijver A. Lelie van Van Speijk naar wachtschip Willemsoord. 28 November sergeant-seiner M. Kuiper van K X naar onderzeedienst- kazerne idem J. Hayes van onderzee- dienstkazerne naar K X. 3 December schipper P. J. Govers van wachtschip Willemsoord tijdelijk naar Gruno. 7 December sergeant-torpedomaker J. E. L. de Aechteren van Hemert van Corn. Drebbei naar onderzeedienst Willemsoord bootsman j. Bakker van idem naar idem sergeant-machinedrij ver P. de Hoog van idem naar idem. 27 November seiner-majoor J. j. Peeman van de Kooy naar walstation Willemsoord. De navolgende onderofficieren zijn bestemd om in de maand |anuari a.s. naar Oost-Indië te worden uitgezonden: Bootsman P. A. Wilckens en M. van Kaikert, sergeant-torpedomaker B. D. H. Tortike en J. Pool, sergeant-schrijver T. Al. J. H. v. d. Putte, torpedist-majoor L. J. Frankevoort en A. Brouwer, boots man H. A. van der Reest, sergeant konstabel K. Prins, sergeant-seiner W. van Iterson, sergeant-bottelier K. P. van Rooyen, sergeant-machinedrijver A. Noordzij en A. Bokker, konstabel majoor W. A. Jongepier. Ais reserve zulien optreden sergeant-konstabel C. van der Geest en sergeant-schrijver J. van der Jagt. De luitenant ter zee le klasse J. J. van Konijnenburg en de luitenants ter zés 2e klasse J. L. K. Hoeke en A. E. Ernste worden uit Oost-In-dië terug verwacht. Reorganisatie van het Militair Onderwijs. Het ligt in het voornemen de Cadet tenschool op te heffen, zoomede den hoofdcursus, zoodra de wet op het mi litair onderwijs zal zijn gewijzigd, uiter aard met de gevorderde overgangs maatregelen. Hoofdcursus en cursus moeten worden geacht geen voldoende reden van bestaan meer te hebben, se dert van een opleiding tot den officiers rang „uit den troep" geen sprake meer is. Gezinsbezoek. Het hoofdbestuur van de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" heeft zich tot den minister van oorlog ge wend met een schrijven, waarin wordt kennis gegeven dat door intrekking van het vervoer voor rijksrekening tot ge zinsbezoek door militairen, die in het belang van den dienst gescheiden van hun gezin moeten leven, de belangen van de hierbedoelde gezinnen ernstig zullen worden geschaad dat een niet geregeld gezinsbezoek moet leiden tot gezinsontwrichting, een vervreemding werd blijkbaar door heel andere din gen in beslag genomen, hoeveel moeite hij ook deed, zijn zuster een gewoon gezicht te toonen en haar van hare on prettige gedachten af te leiden. Er was iets onrustigs in zijn wezen, dat Ilse onder andere omstandigheden niet ont gaan zou zijn. Terwijl hij met haar sprak en haar allerlei vroolijke kleine histories vertelde, liep hij tegen zijn ge woonte door de kamer heen en weer en het was hem blijkbaar een verlichting, toen hij haar eindelijk goeden nacht mocht wenschen. Over de gebeurtenissen van den on- geiukkigen eersten avond was tusschen hen evenmin gesproken als over bankier Memlinger en het gebeurde in zijn kan toor. Een paar maal had Ilse wel lust gevoeld, van die dingen te spreken maar dan had zij den broeder ook het veelbeteekenende bezoek van den the aterbode moeten vertellen, en een soort medelijdende schuwheid hield haar te rug, hem ook dit laatste reeds te ver tellen. De verwoesting van hun toe komst trof hem immers niet minder hard dan haar zelf, en hij zou het gruw zame nieuws waarschijnlijk nog altoos vroeg genoeg vernemen. Ook den volgenden morgen was de student reeds weg, toen Ilse gekleed was. En toch had zij ditmaal na bijna slapeloozen nacht vroeg het bed verla ten. De zekerheid, dat vandaag Theo door Rudeks brief moest komen, dreef haar reeds bij het morgengrauwen uit de kussens. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1