S! A. J. P's Kerstpudding 61e Jaargangs Nieuw I ■BNo280! •1923 B ij nstratie worden (1EK aan de Wil- RS" waarbij aan- van Aardappelen, Stoomers slechts behoeft te worden, rwarming daarvan vorderen, geven ber tot en met tikelen cadeau. ie houten Brief- eurkalender. porceleinen be- 'emonteerd met juder. PRIJZEN ERiVl \IM. VL1SS1NGSCHE COURANT DIWSOAÖ 27 NOVEMBER BSJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2-20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles-bij vooraitbetating. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meet 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. BINNENLAND De kabinetscrisis. Naar wordt gemeld zou het bij de vorming van een nieuw kabinet de be doeling zijn, de buitenlandsche politiek sterk naar voren te schuiven. De heer jhr. Beelaerts van Blokland, die reeds als minister van buitenlandsche zaken werd genoemd in het eventueel door mr. Kooien te vormen kabinet, zou ook nu deze portefeuille voor zijn rekening nemen, welke hem, ais diplomaat ten volle is toevertrouwd. De heer Beelaerts is o.m. geweest Nederlandsch gezant in 't Verre Oos ten en volledig op de hoogte van alles, wat er in en om de Pacific gebeurt en gebeuren kan. Tevens zou dit wijzen op een groote kans, dat alsnog een poging wordt aangewend om in den desolaten toe stand der defensie in Oost-Azië eenige verbetering te brengen. Dat deze eisch ook door de anti- revolutionnairen wordt gesteld, kan met zekerheid wel worden beweerd. Ook op het gebied van bezuiniging zouden dan de drie rechtsche partijen tot overeenstemming moeten komen. De kans, dat de heer Beelaerts wei slaagt, wordt grootei geacht dan die, welke den heef Kooien destijds werd toegedacht. De eischen der A.-R. Kamerfractie. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" meldt i Nader vernemen wij, dat er inderdaad door de A.-R. Kamerfractie, aan de R.K. Kamerfractie een drietal voorwaatden zijn gesteld voor de samenwerking. Deze eischen waren echter, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, van dien aard, dat geen partij er op zou kunnen ingaan. In de Katholieke Ka merclub was dan ook geen enkel lid, dat zich er voor heeft verklaard. De aigemeene indruk was, dat de anti-revolutionnairen de samenwerking niet ernstig verlangden. Ais zij inderdaad meenen, dat de door hen gestelde eischen van zoodanigen aard waren, dat het mogelijk was daarop in te gaan, dan zullen zij onge twijfeld niet lang wachten ze publiek te maken. i De „Leidsche Ct." meent te kunnen mededeelen, dat mr. Kooien daarom niet is kunnen slagen, omdat de twee andere rechtsche Kamerfracties ten met name de Anti-Rev.) van de Katho lieke Kamerfractie eischten een zóóda nige beslistheid in haar verklaring ten aanzien van een opnieuw aanhangig te maken Vlootwet en Colijn's bezuini gingsplannen, dat deze naar de meening der meerderheid niet kón, niet mócht worden gegeven. Het koopje van den Girodienst Onder dit opschrift schrijft het „Vad." het volgende Wat de giro-chaos ons kost, zal eerst het volgend jaar kunnen blijken, denken we. Nu weer roept de dienst personeel op voor onmiddellijke in diensttreding voor rekening-courant- werk en dat, terwijl er aanvankelijk een overcompleet was. Personeel van andere rijksbureaux buiten de stad, dat tijdelijk bij den girodienst is werk zaam gesteld, om den achterstand te helpen inhalen, heeft al schadeloos stelling gekregen voor deze overplaat sing en geniet de eerste veertien dagen een toelage van 8/2 gulden per week en daarna een van 2.50 per dag. Het blad verneemt ook, dat een aan tal der dure machines, voor de mecha nisatie van den dienst aangeschaft, buiten gebruik staat en vermoedelijk van de hand zal worden gedaan. Neutrale bond van spoorwegpersoneel. In de te Utrecht gehouden vergade ring van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel is met meerderheid van stemmen de volgende motie aan genomen Het buitengewoon congres van den Neutralen Bond van -Spoorwegperso neel, gehouden te Utrecht 26 November 1923 gehoord de besprekingen over de 10 loonsverlagihg door de directie aan gekondigd overwegende, dat het loon hetwelk 1 Januari 1921 werd ingevoerd, reeds 4 i lager was dan door den Loonraad werd voorgesteld, terwijl 1 Januari 1923 daarop ook nog 8'/2- werd gekort als pensioenpremie overwegende, dat het vorig jaar aan het personeel met uur, daarbij nog een korting van 7 werd opgelegd en 30 September jl. door de invoering eener 4e ioonkiasse een groot deel van het personeel een extra-korting van 8 kreeg van oordeel, dat door de verlenging der diensttijden en groote bezuiniging op de dienstkieeding de positie van het personeel ook werd geschaad spreekt als zijn oordeel uit, dat een nieuwe loonsverlaging de levensmoge lijkheid van het personeel zou aan tasten protesteert tegen schending van art. 36 van het R. D. V. 1921 wijst de voorgestelde loonsverlaging van de hand en dringt er met kiem bij den nieuwen minister van waterstaat op aan geen enkele loonsverlaging goed te keuren en de invoering van de 4e ioonkiasse met een aftrek van 16 weder ongedaan te maken roept het personeel op om door krachtige aaneensluiting, zoo mogelijk door ernstige aigemeene samenwerking van alle personeel-organisaties, zijn vasten wil in deze te demonstreeren en besluit deze uitspraak ter kennis te brengen van directie, regeering, volks vertegenwoordiging en pers. Het weder in October. Het gebied van hooge drukking, dat einde September zich boven Z.-Europa bevond, verplaatste zich den 1 October westwaarts en hield tot den 13 in de omgeving der Azoren stand, lezen wij in het Maandelijksch Overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut. Een ander ge bied,' dat van den 12 tot 16 in den Oceaan ten W. der Britsche eilanden werd aangetroffen, trok den 17 over Frankrijk oostwaarts naar het Balkan schiereiland en bleef daar tot het einde der maand stand houden. Van den 19 tot 31 kwamen wederom nabij de Azo ren en van den 19 tot 21 in het hooge Noorden hooge drukkingen voor. Ove rigens was W.-Europa steeds onder den invloed van talrijke depressies. H. t. I. waren in de eerste dekade W.-lijke en Z.W.-lijke winden veel talrijker dan gewoonlijk in de geheele maand kwa men O.-Iijke en in de laatste drie weken ook N.O.-lijke en N.-lijke winden nage noeg niet voor. In de derde dekade was 'de gemiddelde windkracht belangrijk gróoter dan normaal. Oemiddeld over de geheele maand waren de temperatuur overdag en het dagelijksche maximum 1 gr. en het mi nimum 2 gr. boven normaal in de derde dekade waren deze drie elemen ten ongeveer 3 gr. er boven. De tem peratuur bleef overal steeds boven het vriespunt lichte nachtvorst kwam al leen van den 15 tot 17 voor. Het laagste minimum bedroeg 1.7 den 16 te Gemert, het hoogste maximum 25.0 den 1 te Maastricht. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land be droeg 118 tegen 78 m.M. normaal. In Limburg en het O.-lijk deel van Noord- Brabant en in Twente en het O.-lijk deel van Gelderland viel ongeveer het dubbel van de normaal de grootste maandsom was 169 te Hilvarenbeek, de kleinste 74 te Grafhorst. Algemeen wa ren er zeer weinig droge dagen. Vooral in de tweede dekade kwam veel regen voor den 14 onweerde het over een groot deel van ons land. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdstations bedroeg 69y2 te gen 88'^ uren normaal de drie deka- den telden resp. 16, 23 en 30'/2 uren. Het begin van den winter. De bekende weerkundige medewer ker van het „Vad." schrijft Over het algemeen nemen in de laat ste dagen de voorteekenen van den naderenden winter in kracht en betee- kenis toe. De aigemeene weerstoestand in Euro pa vertoonde reeds gedurende een aan tal dagen het beeld van den winter. De depressies waren verdwenen en een ge bied van hoogen druk breidde zich langzaam uit. Vooral de temperatuur wees op een winterschen toestand. Za terdag bijv. was in geheel West- en Midden-Europa geen vorstvrije plek meer te vinden. Van beteekenis was dat de vorst zich ver over Zuid-West- Europa had uitgebreid, zoodat geheel Frankrijk, anders om dezen tijd van het jaar vorstvrij, 's morgens overal, be halve in een smalle strook langs de Westkust, vriestemperaturen had. Ook is het opvallend dat in Zuid-Zweden reeds zoo vroeg buitengewoon sterke vorst heerscht. Zaterdag Kwamen daar temperaturen van meer dan 20 graden onder nul, Vrijdag zelfs van 30 graden onder nul voor. Wat den toestand in ons land be treft, bewijst de sneeuwhagei van Zon dag en de geringe sneeuwval van Za terdag, dat het in de bovenlagen al ab normaal koud is geworden. De mist, in deZ'tti tijd van het jaar altijd een voor bode van vorst, is weer begonnen en de thermometer is al sedert Woensdag ge leidelijk dalende. De winter is dus ai vroeg begonnen dit jaar. Stads= en P/ovisdenieïiws VLISSINGEN, 27 NOVEMBER. Het nieuws van den dag in beeld. Van alle bijzondere gebeurtenissen in binnen- en buitenland hebben we door een bijzondere overeenkomst binnen den kortst mogelijken tijd goede foto's, welke wij etaleeren in de daar voor bestemde kast aan ons bureau. Zoo konden wij reeds Maandag eeni ge goede spelkieken voorhangen van den Zondag j.l. gespeelden voetbalwed strijd NederlandZwitserland, welke groote aandacht trokken. Van af heden exposeeren wij de vol gende interessante actueele foto's Autorit van H. M. de Koningin, Prin ses Juliana en Prinses Von Ehrbach Technische studenten bezichtigen den bouw van de overkapping van het Cen- traal-station te Amsterdam twee sta len spoorwegrijtuigen, afgeleverd door de Kon. Ned. Fabriek van rijtuigen en spoorwagens Opening van de over dekte tennisbanen te Amsterdam de bekende Zoutziederij aan den Catharij- nensingel te Utrecht zal worden afge broken duikelen van Amsterdam naar Marseille de Tentoonstelling van Schilderwerken van Ch. van Eyck de weduwe van Caruso met haar a.s. man, captain Ingram, te Londen de. Win tersport in Zwitserland begonnen Schermwedstrijden in „Bellevue" te Amsterdam Demonstratie der Hanno- versche Musterschule. Deze foto-reeks wordt regelmatig aangevuld. De nood in Duitschiand. in de ons verstrekte opgaaf van het uitvoerend comité voor de voorberei ding van de collecte voor steun aan de Duitsché bevolking is verzuimd te ver melden dat ook de heer J. van HoePa- ken daarin zitting heeft. Misleidende advertenties en prospecti. De afdeeling Vlissingen van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond meldt óns Dagelijks knippen wij nog adverten ties ais onderstaande uit de bladen „De Minister roept liefhebbers op voor 200 Plaatsen als Kommies. Examens 29 April a.s. Examen-eischen Gewoon Lager Onderwijs. Wie slaagt wordt door het Rijk aan gesteld. Iedereen kan nog klaar komen. Leeftijd 2228 jaar, ongehuwd, enz. enz." Terwijl ook de heer Van der Vliet te Dinxperloo, die wij reeds eenige malen wegens de misleidende voorstelling van zaken in die advertenties signaleerden, blijft voortgaan met annonces als de volgende „200 kommiezen gevraagd. Leeftijd 2228 jaar, ongeh. 1400 2500. Examen 29 April e.v. d. te Arn hem. Schriftelijke Spoedcursus." Wij vestigen er nog eens nadrukke lijk de aandacht op Ie. dat het examen vergelijkend is en dus dat het niet waar is, dat wie slaagt, wordt aangesteld 2. dat zelfs hij, die tot de 200 uitver korenen zal behooren, niet zal worden aangesteld, doch indien de voornemens der regeering doorgaan, tijdelijk in dienst zal worden genomen 3e. dat bij vaste aanstelling het aan vangssalaris geen 1400 gld. bedraagt, doch slechts 1169 4e. dat de 2500 maximum tenge volge van de pensioenkorting moet te ruggebracht worden op 2287.50 in het gunstigste geval 5e. dat bovendien voor het bereiken van dit maximum nog een vakexamen moet worden afgelegd, bij niet slagen waarvan slechts een maximum van 1830 in het gunstigste geval kan be reikt worden 6e. dat ten onrechte in den prospectus van den heer Van der Vliet wordt me degedeeld, dat het salaris van een as sistent 3000 bedraagt, terwijl dit in waarheid hoogstens kan worden 2700 8i/2 2470.50. Wij achten het, in het belang van het publiek, onzen plicht, de belangstellen den tegen deze onjuiste voorstellingen te waarschuwen. Scheepsberichten. Het Engelsche stoomschip „Slievena- mon", van Antwerpen naar Ierland be stemd, dat wegens mist op de reede al hier ten anker lag, is gisteren aangeva ren door het Engelsche stoomschip „Bittern" van Liverpool naar Antwer pen bestemd. De voorsteven van het stoomschip „Slievenamon" is ernstig beschadigd. Het stoomschip „Bittern" heeft de reis vervolgd. Het aangevaren schip ligt nog op de reede, in afwachting van orders waar het gerepareerd moet worden. Vrijdag wordt hier verwacht het En gelsche stoomschip „Dosine", komende van Mexico met een lading olie voor de Nedpam. Voor het examen als machinist, di ploma A, is geslaagd de heer J. J. van den Bergen, leerling van de De Ruyter- school. Voor hetzelfde examen is nog ge slaagd de heer C. J. de Rooij alhier. Bij de te Alkmaar gehouden tentoon stelling van pluimvee en konijnen be haalde de heer G. van Gemert alhier in de afdeeling eenkleurige agoutti (marmotten) een eersten prijs en een zeer eervolle vermelding. De mist. Zaterdagavond is de provinciale stoomboot Zuid-Beveland op de laatste reis van Vlissingen naar Ter Neuzen op den Oosthavendam der oude haven aldaar vastgevaren. Passagiers en post werden met een sleepboot afgehaald. Bij wassend water kwam het stoom schip vlot. De laatste reis van Ter neu zen naar Hansweert en vandaar terug moesten echter vervallen. De officieele opening van de water leiding op Tholen. Heden was het voor het eiland Tho len een zeer gewichtige dag, nu de waterleiding, welke alle gemeenten, ja alle bewoners van het eiland van waier zal kunnen voorzien, door' den Com missaris der Koningin in Zeeland, den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, officieel werd geopend. Des morgens werden de door de N.V. Waterleidingmaatschappij officieel ge- noodigde personen, voor zoover zij per trein aankwamen, fe Bergen op Zoom ontvangen en per autobus naar Halste ren gebracht, waarheen ook de gasten uit Tholen per zelfde vervoermiddel waren aangekomen. Onder de genoodigden bevonden zich behalve de Commissaris der Koningin, o.a. de heer W. Krul, directeur van het rijksbureau voor drinkwatervoorzie ning, tevens vertegenwoordiger van den minister van arbeid, de heeren dr. J. B. K. Goebergh en A. H. van de Velde, resp. hoofdinspecteur en inspec teur der volksgezondheid de heeren van Oldenborgh en P. Kieynhans, le den en Hengeveld, secretaris - van de centrale commissie voor drinkwater voorziening W. Hanegraaff, evenals de heer Van Oldenborgh, oud-directeur van het rijksbureau, verder leden van Ged. Staten van Zeeland, leden van de Prov. Staten, de hoofdingenieurs van den rijks- en den provincialen water staat, vertegenwoordigers van de be trokken gemeentebesturen, van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, de aannemers van de verschillende onder deden van het werk enz. Van uit Halsteren werd gewandeld naar de prise d'eau der waterleiding, waar de belangrijke werken in oogen- schouw werden genomen. Na de bezichtiging van de werken en terugkeer te Halsteren, werd naar Tho len gereden, waar in het hotel Hof van Holland aan de genoodigden een koffie maal werd aangeboden. De eigenlijke plechtigheid der ope ning had plaats te half twee op de Markt te Tholen, waar zich een groote menigte vereenigd had en waar het plaatselijk muziekgezelschap aanwezig was om door vroolijke muziek een fees telijk karakter aan alles te geven. De genoodigden en verdere aanwe zigen werden het eerst toegesproken door den voorzitter van den raad van beheer der waterleidingmaatschappij, jhr. J. van Vredenbnrch, vroeger wo nende te Tholen, thans te Capellen (België). Na den Commissaris der Koningin dank te hebben gebracht voor de groote belangstelling door hem in de korte ja ren, dat hij in de provincie is, voor alle zaken, ook voor de waterleiding, ge toond, verzocht de voorziter den heer jhr. Quarles van Ufford de waterleiding te willen openen. De Commissaris der Koningin vol deed aan dit verzoek, maar hield eerst een toespraak, waarin hij op het be langrijke van het feit wees, en waarop wij nader terugkomen. Door het in werking brengen van ten fontein op de Markt, was de plechtig heid verricht. Na deze opening werd naar den wa tertoren te Scherpenisse gereden, waar een gedenksteen werd onthuld. Ook hier komen wij nader op terug. SOUBURG. Zondagnacht is ingebroken in de consistorie der Geref. Kerk alhier. Door het indrukken eener ruit is men naar binnen gekomen. De kasten werden al len opengebroken, de inhoud over den vloer geworpen, de offerbussen van de deuren afgehaald en plat getrapt. Geld was niet aanwezig. Ook nog op een tweetal andere plaat sen, nl. in het filiaal van de Broeder band en bij den landbouwer Wisse werden pogingen tot inbraak ontdekt. De politie stelt een onderzoek in. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. niet Aieuwe 'rozijntjes en amandelen EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! Puddingfabriek A. J. POLAK, Groningen Uw' eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Ten zij dit geregeld: geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, onzuiver bloed enz. Foster's Maagpillen .genezen verstopping, rege len de lever, maag en ingewanden, en versterken zoodoende uw geheele ge stel. Prijs per flacon van vijftig versui- kerd pillen 0,65 in apotheken en drogistzaken. 11 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep (toezegging) naar Kerkrade, standplaats Terwïnselen, door ds. D. van Maanen te Waarde. Zondagmiddag nam ds. C. Koene koop, predikant bij de Ned. Herv. ge meente te Biggekerke, afscheid van de ze gemeente met een predikatie over Lucas 10 42a. Na de verschillende toe spraken van ds. Koenekoop sprak eerst ds. Ten Kate te Koudekerke namens kerkeraad en gemeente. Spr. liet zingen Ps. 121 4 daarna sprak ds. Talma te Vlissingen namens den Ring Walche ren. Aan het einde van de samenkomst werd nog gezongen Gezang 50. De kerk was goed gevuid. Dr. J. W. Gunning, -j- Te Leiden is, zooals wij reeds in het kort meldden, in het Hotel Walton, waar hij een operatie had ondergaan, op 61-jarigen leeftijd overleden de heer dr. J .W. Gunning, Zendingsdirector te Oegstgeest. Dr. Gunning werd 15 Januari 1862 te Amsterdam geboren. Zijn vader was de bekende hoogleeraar in de Chemie. Hij studeerde aan de hoogeschool te Amsterdam, waar hij den graad van doctorandus in de theologie behaalde. Later, in 1913, verleende de hooge school te Groningen hem honoris causa het doctoraat in de Godgeleerdheid. Dr. Gunning werd in 1886 predikant te Eerbeek, waar hij tot 1896 bleef. Toen volgde zijn benoeming tot direc teur-secretaris van het Ned. Zendings genootschap, in welke betrekking hij 15 januari 1897 werd geïnstalleerd. Hij was belast met het internaat en het voe ren der correspondentie met de zende lingen, spoedig ook met de opleiding van de zendelingen. In 1900 deed hij, vergezeld van D. van Boetselaer van Dubbeldam een reis naar Indië, welke leidde tot de stichting van het zendingsconsulaat, de organi satie van Indische Zendingsconfereniies en in 1905 tot de oprichting van de Indische zendingsschool. Verder bracht hij een nauwe samenwerking tusschen de verschillende zendingsvereenigingen tot stand, welke leidde tot het zendings bureau te Oegstgeest. In 1916 deed hij wederom een reis naar Indië, die duurde tot 1918. Doei was toen vooral de door den oorlog moeilijk geworden correspondentie en verbinding te onderhouden. Evang. Luth. Kerk. Door de gecom bineerde kerkeraden van Viissingen- Middelburg is het volgende drietal sa mengesteld ds. C. C. G. Visser te Rot terdam ds. J. C. Schreuder te Amster dam en ds. L. Schutte te Amsterdam. Tot hoofd der Christ. Herv. school te Koudekerke (dorp) is benoemd de heer A. Smit, te 's Heerenhoek. Op de voordracht stonden nog de heeren J. Bizee te Aagtekerke en J. P. Cornelis te Goes. Tot onderwijzeres aan de Christ, school te Domburg is benoemd mej. C. Aarnoutse, thans onderwijzeres aan de openbare school aidaa-, RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. art. 427 Swb. C. R„ C. van L„ beiden Nieuwland, ieder tot 5 b. s. 5 d. h.; rijden met een motorrijtuig zonder licht i. R„ Middelburg, tot 5 b. s. 5 d. h. fietsen zonder licht P. V., Kou dekerke, tot 5 b. s. 5 d. h., S K., Vrou wepolder, C. R., Nieuwland, A. de K.. Middelburg, P. B„ St. Laurens, H. J. V„ Veere, allen tot 3 b. s. 3 d. h. rijden met een wagen zonder licht A. R„ Middelburg, tot 0.50 b. s. 1 d. h., j. de S., Koudekerke, A. B., Middelburg, ieder tot 3 b. s. 3 d. h. rijden met een wa gen over een rijwielpad J. M., .Vlissin gen, tot 5 b. s. 5 d. h. met een rijwiel over een voetpad rijden W. J. K., Vfissipgen, tot 2 b. s. 2 d. h. overtr.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1