SPORT INGEZONDEN STUKKEN l BUITENLAND reeds schoon zijn. Een vrij goed bezette schouwburg heeft 't goed ontvangen en zelfs zeer goed aan 't slot. ,,De Maasbode" De hoofdgedachte welke het stuk moet beheerschen, wordt mooi opgezet, dat liefde geweld over wint. Van zedelijk standpunt behoeven wij voor volwassenen 'geen enkei voor behoud te maken voor onvolwassenen kan het gegeven wat vreemd voorko men. ,;Purmerend Courant" We hebben genoten 1 Ziedaar wat in 3 woorden zeker meer zegt als de bijna \/2 kolom onzin van „de Telegraaf". Luxor-Theater. Deze week geeft Luxor weer een van die films, welke geheel vrij staan van sensatie, doch die in zoo'n mate boeien, dat de geregelde bezoekers er steeds meer en meer naar gaan verlan gen. Ditmaal is de titel van deze mooie eu aangrijpende film „Meineed", met de beroemde en welbekende William Fnr- num als Bob Moore in de hoofdrol. In dit werk krijgt men van die zeldzaam hooge kunst te genieten, welke zoo aandoenlijk op het gevoel werkt. Vooral moeten we hier het spel van de hoo'fd- vertolkers noemen, als Bob Moore en diens echtgenoote, hoewel deze lilm tot in de kleinste bijzonderheden goed is verzorgd. De inhoud laat zien hoe door een meineed een geheel gezin ten gron de wordt gericht. Als we van dit werk een beschrijving moesten geven, zouden we kolommen kunnen vullen. Wij kun nen het publiek gerust aanraden deze film te gaan zien, daar dit een werkelijk mooi werk is. jammer dat gis teren de zaal niet geheel gevuld was. Ook het bijprogramma is als altijd weer goed verzorgd, zooals komische nummers, de ramp van Saint Saveur, waar men de moeilijke redding te zien krijgt van den eenigen overlevende van dit ontzettende ongeluk, den heer Kuipers. Verder natuuropname en Journaal, waar ditmaal weer een variété-attractie in opgenomen is, die altijd goed in den smaak valt. Vereeniging van leerling-machinisten ter koopvaardij. In het ons toegezonden verslag van de vergadering der Vereeniging van leerling-machinisten ter koopvaardij, voor welke vereeniging de heer De Blécourt te Middelburg, een lezing ge houden heeft, staat dat de heer De Blécourt zichtbaar aangedaan bedankt heeft voor de hem te beurt gevallen onderscheiding, waarbij hij tot eerelid der vereeniging werd benoemd. Het bestuur verzoekt ons dit in zoo verre te willen rectificeeren dat de heer De Blécourt zijn bijzonderen dank bracht voor deze onderscheiding. Waterleiding op Tholen. De opening van de waterleiding op Tholen zal a.s. Dinsdag door den Com missaris der Koningin in Zeeland ge schieden, door het in werking stellen van een fontein. Deze plechtigheid zal plaats hebben op de markt te Tholen, 's middags halftwee. Op hetzelfde tijd stip zal in alle gemeenten op Tholen en te Halsteren een begin gemaakt wor den met het opendraaien van de straat kranen, waardoor de aangeslotenen in het genot van het zoo lang verbeide water zullen geraken. Na de opening wordt naar den watertoren te Scherpe- nisse gereden, een gedenksteen ont huld, en de toren bezichtigd. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Gisterenavond had te Middelburg de verkezing plaats van 4 notabelen van de Ned. Herv. Kerk, noodig door het periodiek aftreden van de heeren A. G. van der Hooft, J. Snoep en C. Matthijs- se, allen orthodox en J. N. Pattist, vrijzinnig. De beide orthodoxe kiesver- eenigingen hadden candidaat gesteld de drie eerstgenoemde aftredenden en den heer W. F. van Meerendonk. De vrijzinnigen alleen den heer Pattist. Uitgebracht werden 363 stemmen, waarvan 12 van onwaarde. Herkozen werden de heeren Van der Hooft met 197, Snoep met 196, Matthijsse met 186 en Pattist met 196 stemmen, terwijl op den heer Van Meerendonk 149 stem men waren uitgebracht. Geref. Gem. Bedankt voor Moerka- pelle door ds. R. Kok te Aagtekerke. RECHTSZAKEN. Een vitrioolwerper. Voor de rechtbank te Amsterdam heeft terecht gestaan een 36-jarige han delsreiziger, die op 18 Juli in een wo ning aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam een vrouw met vitriool in het gelaat en op andere deelen van het lichaam had geworpen. Als motief van zijn daad gold hier een liefdeshistorie. Beklaagde zeide niet te hebben geweten dat het fleschje, dat hij bij zich droeg, vitriool bevatte. De brandwonden, die de vrouw kreeg, hebben ontzettende pijn veroorzaakt. Zij moest in een zie kenhuis verpleegd worden. Vermoede lijk zal zij uit de mishandeling een krommen arm overhouden het letsel zal dus blijvend zijn, tenzij een operatie verbetering brengt. Het O. M. eischte tegen den beklaagde één jaar gevan genisstraf. Het mes. Het O. M. bij de rechtbank te Haar lem eischte tegen een 20-jarigen arbei der te Ouderkerk wegens zware mis handeling, den dood tengevolge heb bende, twee jaar gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. Bekl. had te Zaandam tijdens de ker mis W. Masker met een mes een steek in de borst toegebracht, hetgeen den dood tengevolge had. Beklaagde zeide, dat hij zijn tegenstander alleen bang had willen maken. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee le klasse J. E- Meyer Ranneft is belast met de betrek king van officier der artillerie bij 's rijks werf te Willemsoord. De officier van administratie le klas se der marine H. G. Gerdes is uit Oost- Indië teruggekeerd. De officier van den marine-stoom vaartdienst 2e klasse L. C. Lagaaij is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. De officieren van den marine-stoom vaartdienst 2e klasse W. N. Bart en de idem 3e klasse C. de Vries, beiden van de „Gelderland", zijn bestemd voor den dienst in Oost-Indië. Bij beschikking van den minister van marine zijn de officieren van den ma- rinestoomvaartdiensf der 2e klasse W. F. H. Riecker en J. D. Bruinier den 26en November a.s. geplaatst aan boord van onderscheidenlijk Hr. Ms. wachtschip te Vlissingen en Hr. Ms. torpedoboot „Z 3". De officier-vlieger 3e klasse W. A. Buys, wordt overgeplaatst van 't vlieg kamp De Kooy naar 't idem De Mok. Opgave van overgeplaatste onderof ficieren der marine 24 November van vliegkamp Schel- lingwoude naar marinekazerne te Am sterdam de opper-vliegtuigmaker S. H. Boels. 3 December sergeant-torpedomaker J. C. Vermeulen van torpedo-atelier Hellevoetsluis naar Cornelis Drebbel sergeant-bottelier D. Mink van de Kooij naar de Gelderland idem H. Stochof van Hr. Ms. Gelderland naar wacht schip Willemsoord. 1 December sergéant-maioor der mariniers M. Rosier van afdeeling ma riniers Rotterdam naar Kon. Instituut. 6 December idem J. N. Sloos >'an idem naar wachtschip te Willemsoord idem E. H. van Dintel naar afdeeling mariniers Rotterdam. De bevolen overplaatsing van den sergeant-bottelier H. Stokhof van Gel derland naar wachtschip Willemsoord is gesteld op den lOen December inste- de van op den 3en. De bevolen overplaatsing van den bootsman L. de Romijn van de Heems- kerck naar het wachtschip Willemsoord is ingetrokken. Geen permissie om te dansen. De minister van oorlog heeft be paald, dat tijdens de zomeroefeningen van den kaderlandstorm geen bijzon dere avond- of nachtpermissie mag worden verleend met het doel dans avonden of andere vermakelijkheden bij te wonen. VOETBAL, 't ZesdeVlissingen. Een zware wedstrijd. Vlissingen staat morgen voor een zware taak. Hoewel 't Zesde momenteel op de ranglijst een bescheiden plaats in neemt, is het een der sterkste tegenstan ders der afdeeling, vooral op eigen ter rein, waar deze onderofficieren dit sei zoen nog niet geklopt zijn. 't Zesde heeft 2 uitwedstrijden verloren en wel tegen Roosendaal met 10 en jl. Zon dag tegen het sterke Middelburg, dat ternauwernood met 21 in de meer derheid kon blijven. Onze stadgenooten kunnen er dus zeker van zijn dat hun te Breda een warme ontvangst bereid zal worden, 't Zesde zal spelen voor wat het waard is, om nog een klein kansje op de Ie plaats te behouden, want verliezen zij dezen wedstrijd, dan kunnen zij gevoe gelijk als kampioenspretendent worden uitgeschakeld. Vlissingen, dat zoo fraai de le plaats bezet, zal deze eereplaats ook niet gaarne willen afstaan. Bedenk,. Roodwitten, dat Middelburg jullie op den voet volgt, en bij de eerste struike ling er als de kippen bij zal zijn, de begeerde plaats voor zich op te eischen. Vlissingen en Middelburg, de beide Zeeuwsche clubs, die de vorige jaren slechts een ondergeschikte rol speelden, zijn thans de matadoren van de tweede klasse A, en houden het Zeeuwsche voetbal hoog. Kan er Zondag gewonnen worden Ons antwoord is Ja Het Vlissingen- team zit werkelijk goed in elkaar. De zwakke plaatsen worden door het harde werken der anderen weer eenigszins goedgemaakt. En dan beschikt de V. C. V. over een prima keeper en over een uitstekende middenlinie. Het was een lust dit drietal tegen Velocitas aan het werk te zien. Vooral hun verdediger was keurig. En wanneer zij het spel een weinig meer naar de vleugels openen, zoodat de voorhoede overrompelend kan aanvallen, verdienen zij zeer zeker het predicaat le klasse. Dus, roodwitten, speel weer met vuur en volharding. Zorgt, dat het pun tental opgevoerd wordt tot 13. En denk er in ieder geval om, dat er niet verlo ren mag worden Met een gelijk spel zouden we nog tevree kunnen zijn, doch we hopen op een kleine zege.Denkt om het kampioenschap 1 SHARP-EYE. Buiten verantroordeII]kheid der redactie De cople wordt uiot teruggegeven Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd een kleine plaats ruimte in uw veelgelezen blad voor het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van een adverten tie, voorkomende in uw nummer van 17 November jt., betreffende de ope ning van een autobusdienst Vlissingen- Souburg-Middelbutg en terug, over den Ouden Vlissingschen weg, zou ik de volgende opmerking willen maken. In bedoelde advertentie staat over den Ouden Vlissingschen weg. Is dit fou tief opgegeven, dan zou ik het bekende spreekwoord van toepassing willen brengen „waar veel varkens aan de bak zijn wordt de snoeling dun". Is dit niet foutief opgegeven (dit laatste vermoed ik, daar in uw nummer van 21 November een advertentie voor komt behelzende stopzetting van den dienst over bedoelden weg en voortzet ting over den Nieuwen Vlissingschen weg), dan zou ik willen vragen wat toch is de reden van bedoelde hande ling? Door gebrek aan belangstelling Dit toch kan niet waar ziin. daar ik wel vermoed, wanneer de ondernemer een dienstregeling over den ouden Vlissing schen weg vaststelde er een gretig ge bruik van zou worden gemaakt door bewoners van geheel den Ouden Vlis singschen weg. N.Woninehouw. Niéuw- straat. Rurgswee en verder Ritthem- schestraat tot Ritthem en verder ge heel Oost-Souburg, mogeliik ook wel Van Vlissingen naar hef Marinedok en terug. Hiermede aangetoond hehhend dat vermoedelijk de belangstelling wel groot zal ziin, kan ik volstaan met er nog op te wiizen dat er over den Nieuwen Vlissingschen weg gelegen heid te over is om beide plaatsen te bereiken. IJ. Miinheer de Redacteur nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte. OPMERKER. HET KABINET-STRESEMANN GEVALLEN. De Rijksdag heeft de motie van ver trouwen in het kabinet-Stresemann met 230 tegen 155 stemmen en 7 blanco verworpen. Na de stemming over de motie van vertrouwen zijn nog eenige communisti sche moties in stemming gebracht. Zij betreffen o.a. het Opheffen van den uit zonderingstoestand en het verbod der communistische partij. Deze moties werden verworpen. Slechts de commu nisten en de sociaal-democraten stem men voor. Een verdere motie van de communis ten, die de vervolging van Von Kahr, Von Lessow en Ludendorff, wegens het plegen van hoogverraad eischte, scheen een meerderheid te zullen vinden. Met de communisten en de sociaal-democra ten verhieven zich ook de meeste demo craten van hun plaats. Een nieuwe hoofdelijke stemming was nu noodzake lijk. Ditmaal bleek, dat 166 der aanwe zigen zich tegen, 153 vóór de motie hadden uitgesproken. Dus is deze ver worpen. De democraat dr. Petersen verklaarde nog, dat hij en een aantal andere leden van de democratische par tij tegen hadden gestemd, ómdat zij niet wenschen, dat het parlement een in vloed op de rechtspraak uitoefent. De Rijksdag ging vervolgens voor onbe- paalden tijd mat reces. EEN REDE VAN POINCARé. In de gisteren gehouden zitting van de Fransche Kamér heeft Poincaré een rede gehouden over de veiligheid van Frankrijk. Poincaré sprak voornamelijk over Frankrijks veiligheid en herinnerde daarbij aan de onderhandelingen, wel ke reeds in 1919 over een garantiever drag met Engeland waren gevoerd. Deze onderhandelingen waren echter mislukt, wijl de voorwaarden voor Frankrijk vernederend waren. Het voorgestelde verdrag zoit slechts een schijnveiligheid gegeven hebben en stelde den mede-onderteekenaar in staat Frankrijk zekere ontwapeningen op te leggen zonder equi valente waar borgen te schenken. Een der essentieele waarborgen voor Frankrijk is de vrije functionneering der controle-commissies. Poincaré her innerde in dit verband aan het besluit van den gezantenraad van Donderdag. Ik verwacht, zeide hij, dat Duitschland zich zal onderwerpen in elk geval zul len de operaties der controle-commis sie noch opgeheven, noch geschorst worden. Betreffende het incident van Leipzig verklaarde Poincaré, dat de veront schuldigingen van Duitschland niet vol doende zijn. De zaak is aan den gezan tenraad overgedragen. Ik heb, ging Poincaré voort, reeds gezegd, dat ik een breuk in de entente als een ongeluk voor ons zelf, voor En geland, voor België en voor den Euro- peeschen vrede beschouw. Ik heb ge meend, dat een collectieve maatregel, zelfs als deze onvolmaakt is, beter was, dan een krachtiger maatregel, welke afzonderlijk genomen wordt. De beste waarborg, welke wij kun nen verkrijgen, is, volgens de meening van Foch en Petain een versterking van onze huidige stellingen in het be zette gebied. Wij zullen slechts tot een ontruiming van het Roergebied over gaan na betaling van het herstel maar zoolang het rijk geen beter geestesge steldheid toont, zullen wij verplicht zijn op onze hoede te moeten blijven. Wij zullen niet lichtzinnig de garanties los laten,. welke wij nu vast in handen heb- Jpen. Wij moeten nauwgezet de ernstige gebeurtenissen in Duitschland volgen, ofschoon ik niet geloof, dat ze veront rustend zijn voor ons. Poincaré verklaarde, dat Frankrijk een neutrale houding inzake de separa tistische houding had aangenomen. Wij handhaven, besloot hij, onze steeds gevolgde politiek, en willen de entente met onze vrienden bewaren. Maar wij zijn ook vastbesloten om niets van onze hersteleischen of onze veilig heid op te offeren. Wij zullen ons niet door dé Duitsche lamentaties laten ver teederen of door de brutaliteiten van dezelfde zijde laten afschrikken. DE ROER EN DE VERHOUDING TOT FRANKRIJK. De Engelsche minister van oorlog, lord Derby, verklaarde Donderdag te Fleetwood over de Ruhr, dat de bezet ting een fout was van het standpunt om herstelbetaling te krijgen. Hij wilde zijn Fransche vrienden toeroepen Nu gij den wil tot betalen veilig hebt ge steld, weest waakzaam, dat gii niet de mogelijkheid van betaling verhindert. Het was nu de tijd voor Groot-Brit- tannië om met zijn geallieerden en Amerika een nauwgezet onderzoek te gaan instellen naar den economischen toestand van Duitschland en te trach ten een oplossing te forceeren. Derby verzocht Frankrijk geen moei lijkheden aan dat onderzoek in den weg te leggen, daar het zoowel voor Frank- krijk als voor Engeland nuttig was. Beide landen hadden de laatste dagen een groote moeilijkheid overwonnen, doordien concessies aan beide zijden waren gedaan en beide van goeden wil le waren geweest. Derby meende, dat andere hangende kwesties op dezelfde wijze geregeld zouden kunnen worden, indien de 'Franschen slechts wilden begrijpen, dat het herstel van geordende toestanden in Europa uit handelsoogpunt even nood zakelijk was voor Groot-Brittannië als de waarborgen van de veiligheid voor een nieuwen inval voot Frankrijk was. Hij geloofde, dat Baldwin bij zijn sa menkomst met Poincaré Je Parijs 3 maanden geleden een atmosfeer van vriendschap teweegbracht, die hoopvol le verwachtingen doet koesteren voor de regeling van nog bestaande moei lijkheden. DE HOUDING VAN LUDENDORFF. De „Neue Freie Presse" verneemt uit Munchen, dat Ludendorff uit alle Beier- sche officiersvereenigingen is getreden en wel omdat zijn opvatting van eer niet met de opvatting der Beiersche officieren in overeenstemming is. Hij beschouwt de Beiersche officieren niet meer als zijn kameraden. De oorzaak is een protocol van de Beiersche officiers- bonden over de Hitier-staatsgreep, waarin naar Ludendorff's meening zijn houding onwaar wordt voorgesteld. De Munchener correspondent van de „Kolh. Zeitung" heeft met Ludendorff een onderhoud gehad over den staats greep in Munchen. Hierin is het optre den van Von Kahr en Von Lossow in een ander daglicht komen te staan. Ludendorff vertelde dat begin Octo ber Von Lossow, die vroeger veel bij hem aan huis kwam, doch om Luden dorff's aansluiting bij de deutschvölki- sche partij hem niet meer had opge zocht, weer nauwere verbinding met Ludendorff begon aan te knoopen. In de gesprekken, die Von Lossow met hem voerde, wees deze er op, dat de mogelijkheid bestond van een ernstig conflict tusschen Beieren en Noord- Duitschland, waarin men een oplossing zou kunnen vinden in den geest der deutschvölkische partij hiervoor zou men echter de namen van Ludendorff en Hitier noodig hebben. Den 7en November 's ochtends heeft Von Lossow Ludéndorff weer bezocht en verklaard, dat Von Kahr en hij vast besloten waren tegen Noord-Duitsch- land op te treden. Men had nog slechts eenige mannen van naam uit het Noor den noodig, die zich bij de beweging zouden aansluiten. Den volgenden dag, den dag van de staatsgreep van Hitier, heeft Ludendorff een onderhoud met Von Kahr gehad, waarin Von Kahr hem precies hetzelfde mededeelde, wat von Lossow hem den vorigen dag had verteld. DE BEVOEGDHEDEN DER INTERGEALLIEERDE COMMISSIE De ambassadeurs-conferentie zond aan generaal Noliet instructies, waarin de bevoegdheden der intergeallieerde commissie ten volle worden gehand haafd, welke commissie in volkomen onafhankelijkheid zal beslissen, op wel ken datum zij haar werkzaamheden wil hervatten. Gedurende de besprekingen verklaarde Frankrijk, dat het er de voorkeur aan gaf vooruit vast te stellen welke sancties zouden worden genomen ingeval van obstructie, maar om het komen tot overeenstemming te verge makkelijken, zag het daarvan af. Niet temin herinnerde het er aan, dat het desnoods alleen wettige maatregelen van verdediging zou nemen, als zijn vei ligheid bedreigd werd, wat iedereen natuurlijk vond. De solidariteit der ge allieerden is versterkt door wederzijd- sche inschikkelijkheid en door de per soonlijke inspanning der gezanten van Italië en België, alsmede door de dis crete maar doeltreffende tusschenkomst van Tsjecho-Slowakije ten gunste van het handhaven der verdragen. DE INTERGEALLIEERDE SCHULDEN. De bekende economist senator Einau- di zegt, naar aanleiding van het bericht dat de Vereenigde Staten willens zou den zijn hun vorderingen inzake de oor logsschulden van Frankrijk en Italië thans te presenteeren, dat de Ameri- kaansche politici wellicht uit binnen- landsche overwegingen een stap in die richting zouden moeten doen, doch dat zij zeer goed weten, dat geen der twee landen thans in staat is tot betaling. Blijkbaar is Amerika bereid Duitsch land, dat zich op den rand van den af grond bevindt, te helpen, teneinde den toestand in Europa te verbeteren, doch dit doel zullen zij niet kunnen bereiken, als zij door het opvorderen hunner op- eischbare schulden ook Frankrijk en Italië in de ongelegenheid brengen. Dit zou hoogstens den bestaanden wantoe stand verscherpen. De verhoudingen in Europa zijn nog niet van dien aard, dat een bespreking inzake de fundeering dér oorlogsschul den veel succes belooft, en alvorens de tijd daarvoor aanbreekt, zal er nog veel moeten veranderen. Bovendien zou al leen het feit, dat Frankrijk en Italië, als zii voor het feit gesteld werden, zouden moeten erkennen, buiten staat te zijn de Amerikaansche vorderingen te vol doen of een regeling aan te bieden, het crediet der twee landen ten zeerste be- nadeelen, waarmede tevens een vermin dering van de koopkracht dier landen op de internationale en ook op de Ame rikaansche markt gepaard zou gaan. Ook zou een poging om thans, afgezien van Frankrijk. Italië te noodzaken tot betaling, vermoedelijk de koopkracht voor geruimen tijd verlammen. Italië kan alleen betalen door levering van goederen, die door het Amerikaansche tarief worden tegengehouden of door levering van arbeidskrachten, die even eens niet in de Vereenigde Staten wor den toegelaten. De eenig mogelijke methode van betaling wenscht Amerika niet toegepast te zien. CONFLICT IN DEN ENGELSCHEN SCHEEPSBOUW OPGELOST. De stemming onder de ketelmakers is ten gunste van de regeling, zooals die door de conferentie van Edinburg tus schen werkgevers en werknemers op 16 November was goedgekeurd, uitge vallen. Het geschil heeft 29 weken ge duurd en omvatte 10.000 arbeiders er werden echter 60.000 andere scheeps- werklied'en door getroffen. Het geschil heeft tien millioen pond gekost. Het herstellingswerk op de schepen vangt Maandag weer aan. TAALVERBASTERING. Onder haar rubriek „Allerlei Com mentaar" schrijft de „Wereldkroniek": Een confrère van ons trok dezer da gen in de dagbladpers te velde tegen het gebruik van het woord „verkapt" als een afkeurenswaardig Germanis me, dat nu zoo waar in een bekend Nederlandsch woordenboek al weer met volle Nederlandsche burgerrechten is opgenomen en knoopte daar terecht de opmerking aan vast, dat ons Hol landsch woord „vermomd" veel beter de bedoeling weergeeft, die men met het Germanisme wil uitdrukken, aan gezien een kap het gezicht niet geheel verbergt. Onze taal kan in haren zeld- zamen rijkdom trouwens beide nuan ces uitdrukken, want naast een „ver momde" hatelijkheid, die geheel onder lievigheid schuil gaat, staat een „be dekte", waarbij het hatelijke iets meer bloot komt. Het taalbederf is voor hef overige in de laatste tien jaren in de Neder landsche pers schrikbarend toegeno men, waaraan niet weinig de omstan digheid schuld heeft, dat de telefoon tegenwoordig zooveel dienst doet bij het snelle overbrengen van berichten uit het buitenland zit een Hollandsch journalist met een Duitsche krant voor zich aan de telefoon a prima vista te vertalen, en aan den anderen kant van de lijn teekent een stenograaf elk vaak haastig en slordig vertaald woord uit zijn mond op. Komt nu zoo'n bericht op het nippertje binnen, dan ontbreekt de redactie niet zelden den tijd om er alle ongerechtigheden uit te halen. Dientengevolge leest men dan in de krant van „klein bijgeven" (klein bei geben) inplaats van ons schiiderach- tige „zoete broodjes bakken", van den „val" van de mark, in stee van de da ling, van het „verzuimen" (versaumen) in plaats van het missen van een trein, van een „oorlogsminister" voor een minister van oorlog, van fabrieken die „stil liggen", wat men in 't Hollandsch slechts van schepen, enz. zegt, terwijl die fabrieken (men mag het al loven, indien zij niet „werken" genoemd wor den) behooren stil te staan. Alles wordt tegenwoordig „gehouden". Een kamer wordt „rood gehouden", voorwaarden worden zoo gehouden, dat zij algemee- ne instemming kunnen vinden. „Min stens". „hoogstens", „eerstens", „twee-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 6