ZATERDAG 24 NOVEMBER Eerste Biac3 SL Brons Jr., Rotterdam GS© Jaargaxigf Waar geleden wordt.... FEUILLETON Gestolen Geluk Beursbeschouwi^en No 278' VL1SS1NGSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen Op een erbaimelijken wereldkrijg van meer dan vier jaren, is een erbarmelijke wereldvrede van, nu reeds, nog lange- ren duur gevolgd, en zoo de geallieer den den oorlog gewonnen hebben, den vrede hebben zij ongetwijfeld verloren. Inpiaats van herstel, van verademing, van herleving, is op de onderteekening van het vredestractaat van Versailles één lange reeks van maanden en jaren gevolgd, die de wereld in nog grooter moeilijkheden bracht, voor nog grooter problemen stelde, dan met het zwaard, zoogenaamd beslecht of overwonnen heetten. Zeker, het oorlogsveld .eischte sedert 1918 geen bloed meer, de vuur monden zwegen, de verschrikkingen van het ruw geweld hebben uit maar op het vredesgebied woekerden de giftige planten van volkerenhaat en vergelding al verder en verder en werd door hun verstikkenden groei, elke ont luiking van betere gevoelens in de kiem versmoord geen vuurmonden braakten meer hun .verzengende vlam men uit, maar een niet minder verzen gend vuur van hartstocht brandde in de taal der parlementen, doorschroeide de buitenlandsche pers, versmoorde er elke uiting van een mildere opvatting... En de wereld staat er thans nog even onzeker, zoo niet onrustiger en onheil spellender voor dan bij den aanvang van het oorloglooze tijdperk. Neen, vrede in de waarachtige beteekenis van het woord, heeft Europa, heeft de we reld sinds welhaast een tiental jaren niet meer gekend. Bergafwaarts ging het, en gaat het nog, sneller, steeds sneller. 'Heeft ook ons land zijn droevig deel aan die rampzalige wereldwelvaart- vermindering gekregen, waart ook hier te lande zorg voor den dag van heden, onzekerheid voor dien van morgen rond, toch zijn wij als land en volk nog in vele opzichten gezegend. Over daad en weelderigheid, die beide af zichtelijke kinderen van oorlogswinst en schijn-welvaart, zijn verdwenen zui nigheid en overleg zijn te onzent, meer dan ooit geboden. Toch, gelukkig ont beren de meesten onzer weinig of niets van het allernoodigste en zoo de barre winter aan komt kloppen, zullen wij hem trachten buiten onze welverwarm- de woning te houden. Is dit een geluk te noemen, dat tot dankbaarneid stemt, dubbel is daar reden toe, wanneer wij de oproeping van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis goed gelezen hebben. Hulp wordt daarin ge vraagd, hulp voor duizenden en duizen den, die van honger sterven. En dat niet in verre onherbergzame oorden, niet in door natuur en beschaving mis deelde streken of landen neen, van honger en ellende komen om, en zullen, zoo geen hulp op komt dagen, nog tal- loozen omkomen, die onze naaste landsburen zijn, aan gene zijde van onze oostelijke grenzen. Roman van REINHOLD ORTMANN. 6) Haar arme hoofd was zoo zwaar van al het verschrikkelijke, dat zij de laatste twee uur had doorleefd, dat daarbij nog nauwelijks ruimte was voor een enkele gedachte voor de gedachte aan Theodoor Rudek, en voor eene hoop voor de hoop, dat hij het rechte woord zou vinden, haar te troos ten in dezen smaad, onder welks ver pletterend gewicht zij bijna bezweek. Bij het onzekere licht van een gas lantaarn voor den uitgang ontdekte zij de gestalten van twee, die wachtten die van een jongeling, en die van een lang, mager man. Zij herkende bei den terstond als haar broeder en den regeeringsbouwmeester Steinacker, den werden echter, hem, naar wien haar arme, gemartelde hart in wanhopig verlangen schreeuwde, hem zochten hare oogen vergeefs op het groote, thans geheel ontvolkte plein. HOOFDSTUK IV. Theodoor Rudek had slechts het eer ste bedrijf van het nieuwe stuk bijge woond. Toen hij bij het einde daarvan met een hart vol vlammende veront waardiging op den gang was geloopen, om bij iemand van het personeel den naam te vragen van den man, die bij Use's heengaan zoo brutaal gesist had, was hem een verdere verrassing van De droeve feiten, welke thans dage lijks in bericht na bericht tot ons ko men, omtrent het lot en de verschrik kelijke vooruitzichten van tienduizenden en nogmaals tienduizenden Duitschers, laten geen langer twijfel over. Diep- rampzalig is het lot ginds van ontelbare mannen, vrouwen en kinderen, wier bit ter lijden, na al wat zij reeds geleden hebben, slechts mede-lijden op kan wekken, bij eik, in wiens hart nog me degevoel bestaan kan. Zeker, Duitsch- land, beter nog de Duitsche machtheb bers van '14 en daarna, hebben schro melijk misdreven zij hebben de wereld getart en haar een leed berokkend, welks omvang en duur tot dusverre ongekend was. Maar zij hebben ook hun eigene landgenooten in een diep- rampzalig, bitter leed gestort vaders en zonen, echtgenooten en broeders zijn bij miilioenen gevallen, en die overble ven worden thans door het schrikkelijk spook van hongersnood bedreigd. Reeds waart het rond en eischt slacht offer na slachtoffer Ziedaar wat er rest van een eenmaal welvarend, geluk kig en gezegend volk 1 Misleid, stortte het ongeluk en zonk al dieper en dieper. En nu is het niet de vraag, waar de meeste schuld steekt aan de ramp, dit eertijds bloeiend, thans welhaast dood bloedend land overkomen ook niet of er niet nog ginds zijn, die door misdaad of toeval zich nog redden kunnen, ja vaak door hun vertoon alle weldenken- den ergeren de eenige vraag waar het hier om gaat is, hoe kan waar helpen dure menschenplicht is, de beste hulp geboden worden Door het Nederland sche Roode Kruis dient omtrent de wij ze waarop door ons, door elk onzer, naar de mate zijner krachten, dient omtrent de grootte dezer hulp, het ant woord op die vraag gegeven te worden. Laat Nederland, dat, gelijk dankbaar door de wereld erkend is, zich immer een hulpvaardig land betoond heeft, ook nu niet achterblijven, met terzijde stelling van een al of niet gerechtvaar digd gevoel van wrok of wrevel, den buidel slechts ontsnoeren om leniging en lafenis, om handreiking en hulp te brengen, daar, waar geleden wordt... De terugtocht van den dollar. Gevolgen der valutadaling in Frankrijk De moeilijkheden der „Sanierung" in Duitschland. Betere berichten over de Ne derlandsche industrie. De willigte op de Suikermarkt. Verbeterde positie der Rubber- markt. Vaste stemming voor Yankees. Petroleums tot rust gekomen. Na in het begin der week nog tot boven 2.70 te zijn gestegen, is de Amerikaansche dollar gelukkig weer op zijn schreden teruggekeerd, waardoor de inflatievrees, welke zich meer en meer van den belegger meester maakte eerst weer is teruggedrongen. Men is het er nu over eens dat de rijzing van den dollar eensdeels veroorzaakt is door een wijziging in de handelsbalans in verband met de seizoenaankoopen, welke steeds in het najaar geschieden, heel anderen, en ongemeen erger aard ten deel geworden. Een oudachtig man, die reeds sedert een kwartier onrustig wachtend daar had gestaan, trad hem, bescheiden den hoed afnemend, in den weg. Excuseer, mijnheer Rudek maar 'n bericht van buitengewoon belang Met grenzenlooze verbazing had Ru dek zijn boekhouder herkend en het gelaat van den man voorspelde hem weinig goeds. Gij hier, Schaarschmidt Zijt ge mij nagereisd En om mij komt u hier in den schouwburg Juist. Ik vraag nogmaals excuus maar ik meende daarmee slechts mijn plicht te doen, want ik hield een mon delinge mededeeling voor doelmatiger en zekerder dan een telegram. Ik lion nog juist den middagtrein halen. De naam van uw hotel was mij bekend en toen ik daar vernam, dat u in den schouwburg was, ben ik terstond hier heen gekomen. Waarvoor dat alles Is er thuis een ongeluk gebeurd Mijn zusters iNeen, gelukkig, mijnheer Rudek, de jonge dames zijn volkomen gezond. Maar Morton Smith and Bloomfield in Londen staan voor een bankroet. De jonge koopman werd doodsbleek en greep krampachtig den arm van den boekhouder. Neen, Schaarschmidt, neen, dat is onmogelijk. U ziet spoken een valsch bericht heeft u bedrogen. Hier is het telegram van onzen Londenschen correspondent. De val van de Australische bank sleept naar anderdeels door de vrees voor wat bij het intreden van inflatie te duchten valt. De mensch lijdt dikwijls het meest door het lijden dat hij vreest en dat nooit op komt dagen. Of dit laatste nu van de inflatie kan gezegd worden, la ten we in het midden, een feit is dat de inflatievrees ons publiek geid gekost heeft. Het is bij een klein agio van den dollar alleszins aanbevelenswaardig een deel van zijn vermogen in die valuta vast te leggen, bij een koersrijzing tot 2.70 bedraagt het agio echter 10 en wordt het risico van ruiltransacties wel wat groot. Zij die Hollandsche staatsfondsen in het begin der week tegen dollars verwisselden, zitten thans met een verlies van een paar procent op hun dollars en zien de verkochte stukken boven den verkoopprijs notee- ren. Het heet nu dat de Nederlandsche Bank het provenu der nieuwe Indische leening en misschien ook wel een deel van haar goudvoorraad heeft aange wend om den dollarkoers te drukken, waaruit men geneigd is de conclusie te trekken dat de bankdirectie in de stij ging van den dollar geen inflatiever schijnsel zag. Laten we hopen dat er voor dit inzicht ncrg altijd voldoende grond is. Want een verdere daling van onzen gulden zou onze toch reeds niet gemakkelijke financieele positie geheel en al ontwrichten en een nieuwe kapi taalsverschuiving brengen met al de fu neste gevolgen daaraan verbonden. Het is te hopen dat de heer Kooien spoedig slage in het vormen van een kabinet dat de bezuinigingsplannen van Colijn handhaaft. Want zonder twijfel heeft ook de politieke onzekerheid en het schermen met een kabinet onder signa tuur van Troelstra vooral in het buiten land de houders van guldens verontrust. Waartoe de voortdurende daling der valuta lijdt, wordt thans weer duidelijk in Frankrijk, waar het indexcijfer voor de goederenprijzen van 330 in Septem- ter 1922, tot 387 in Januari 1923 en tot 424 in September van dit jaar gestegen is. Weliswaar is de Fransche regeering nog niet overgegaan tot verwatering van het bankpapier en voorziet zij in haar kasbehoeften door de uitgifte van staatsleeningen, een deel hiervan wordt in de kleinere coupures gebruikt als be taalmiddel en draagt alzoo tot de stij ging der goederenprijzen bij. Verwacht wordt dan ook dat men in Frankrijk spoedig zal moeten overgaan tot eèn drastische belastingverhooging, nu er van de Duitsche milliarden niets terecht komt. Hoe moeilijk het is om uit de impasse der inflatie te geraken, wordt thans in Duitschland zichtbaar, nu de nieuwe Rentemark is uitgegeven, maar niemand gelooft dat de waarde hiervan zal kun nen worden gestabiliseerd. Van de eerste 600 millioen, waarover de regee ring mocht beschikken, is reeds een groot deel gebruikt voor belegging en dus aan het verkeer onttrokken, zoodat de behoefte onbevredigend blijft. Wat de regeering doen zal wanneer het volle geautoriseerde bedrag van 1200 milli oen uitgegeven is en de vraag aan houdt, zal moeten worden afgewacht. Zal zij tegen dien tijd de staatsfinan ciën dermate hebben gesaneerd dat men het wantrouwen in haar betalingsbe loften laat varen Den laatsten tijd dui ken er af en toe weer berichten op over credieten, welke door Nederlandsche en Amerikaansche bankiersgroepen aan Duitschland zouden zijn verleend. Voor zoover deze berichten juist zijn betreft het kleinere bedragen, welke op de het schijnt de firma in het verderf. Theodoor Rudek keek het blad door en een uitdrukking van de diepste neerslachtigheid kwam op zijn gelaat. Als het hier uitgesproken vermoe den geheel waarheid wordt, ben ik ook geruïneerd, zei hij halfluid. Hebt u zich overtuigd, hoe hoog wij er in betrok ken zijn De boekhouder trok nog meer papie ren uit zijn zak. Hier zijn de uittreksels, zoo goed als ik die in de haast nog kon maken. Het betreft helaas groote sommen, mijnheer Rudek. In elk geval grootere, dan ik ver liezen kan, zonder te gronde te gaan mijn arme, arme zusters. Maar ik dank u voor uw trouw, Schaarschmidt. Wat raadt u mij te doen Misschien behoeven wij nog niet alle hoop op te geven. Er is misschien nog een schikking te krijgen, die de Engelsche firma over de crisis heen- helpt. Maar daarvoor is natuurlijk krachtige persoonlijke tusschenkomst noodig, en ik zou het voor het beste houden, dat u onmiddellijk naar Londen vertrekt. Ik heb al naar de treinverbin dingen gevraagd. Als u vanavond van hier vertrekt, kan u den sneltrein Keu lenOstende nog bijtijds halen. Maar dan moet u binnen vijftig minuten aan het station zijn. De electrische bel verkondigde het begin van het tweede bedrijf en de gang was spoedig leeg. Op weinig passen afstand ging de bouwmeester de twee haastig fluisterende mannen voorbij. Snel besloten trad Rudek hem in den INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Beëedigd Makelaar in Assurantiën Belast zich met het duiten van alle Verzekeringen Solide dekking ter beurze Concurreerende premiën Prompte en coulante Schadeafwikkeling Vertegenwoordiger B. J. Meijer, Walstraat 31, Vlissmg-en economische positie van het land niet van noemenswaardigen invloed zijn. Waar intusschen de bloedzuigerspoli- tiek van Poincaré wordt voortgezet en de Entente voor de zooveelste maal is opgelapt, kan men ten opzichte van de naaste toekomst in Duitschland nog weinig optimistisch zijn. Gelijk door oud-minister Treub op gemerkt is, werd het verlies van ons „'Hinterland" in ons economisch leven reeds lang verdisconteerd, is er den laatsten tijd naar andere afzetgebieden gezocht en wordt de beurs door Duitschlands moeilijkheden hier nog nauwelijks beïnvloed. Uit de Neder landsche industrie hoort men af en foe een hoopvoller geluid, dat op de beurs niet onopgemerkt blijft. Onlangs hebben de Oliefabrieken Calvé-Delft medege deeld „dat men het zeer druk heeft", al kon met het oog op den loop der bui tenlandsche valuta over de financieele resultaten niets gezegd worden. Hillen's Sigarenfabrieken werken volgens zeg gen van de directie ook op volie capa citeit en zijn zoover dat ze het einde der malaise zien kunnen. De Vereen. Che mische Fabrieken publiceeren een ver slag over 1922/23, waaruit blijkt dat de exploitatierekening sluit met een winst van 371.163, dat na afboeking van het verliessaido over 1921/22 ad 213.562, voor afschrijvingen op vasfe eigendommen gebruikt wordt. In de machine-industrie heeft vooral het weg vallen der Duitsche concurrentie een beteren toestand geschapen en worden thans orders verkregen, welke voor kor ten tijd nog aan het buitenland werden gegund. De textiel-industrie en de groothandel in wollen en katoenen stoffen profiteert van de aanzienlijke rijzing der katoenprijzen en zoo zou er meer zijn te noemen, waardoor in het algemeen de fondsenmarkt een beter aspect heeft gekregen. Voornamelijk echter is dit een gevolg van de aan houdende willigte op de afdeeiing der Suikerwaarden, welke deze week nieu we hoogterecords behaalden. Om slechts enkele te noemen, aand. Han- delsvereen. „Amsterdam", die een maand geleden 461 noteerden, over schreden deze week de 500 aandee- ien Pagottan zijn van 262 tot 299 op- geioopen, Javasche Cultuur van 362 tot 400, Tjepper van 540 tot 636, Pang- goongredje van 212 tot 245, etc. De Ver. Ind. Suikerproducenten hebben thans een nieuwe partij suiker uit oogst weg. Een woord in vertrouwen zeide hij, zijn vreeseiijke opgewondenheid onderdrukkend. Mag ik een vrienden dienst van u vragen Als het in mijn macht is, hem te vervuilen, stellig. Ik krijg juist van mijn boekhouder een bericht, dat mij dwingt, onmiddel lijk naar Engeland te vertrekken. Het gaat daarbij om een laatste mogelijk heid, noodlottige verliezen in zaken af te wenden het is in den letterlijken zin van het woord de kwestie van het bestaan. En ik moet rekening houden met iedere minuut, als ik niet een heelen dag, die voor mij beslissend is, zal ver liezen. Ik kan dus niet mondeling van juffrouw Forbach afscheid nemen, noch haar schrijven. Mag ik in die omstan digheden u met een boodschap aan die dame lastig vallen, beste vriend Een boodschap aan uw verloof de Natuurlijk ik zal ze overbren gen. Om Rudeks lippen trok het smarte lijk. U dwaalt juffrouw Forbaeh is niet mijn verloofde, en zooals de za ken thans staan, mag ik wellicht niet eens hopen, dat zij het ooit zal worden. Pardon Na uw uitlatingen van gisteren moest ik aannemen, dat u reeds met de jonge dame gesproken had. Het was mijn bedoeling, dat van avond te doen en het is mogelijk, dat mijn aanzoek niet meer verrast zou hebben. Daar kan nu natuurlijk geen sprake van zijn. De redenen, die mij voor vijftien maanden het zwijgen op legden, doen zich opnieuw gelden en 1924 verkocht tegen een prijs van 15.40 per picol, zijnde dit meer dan een halve gulden hooger dan waarte gen tot dusver werd afgesloten. Vooral de teleurstellende bietsuikeroogst in Europa, waarop we reeds vroeger, ook voor ons land wezen, schijnt met deze willigte op de suikermarkt verband te houden. De statistici ramen thans den wereldsuikeroogst niet hooger dan de opbrengst van den vorigen, die enkele miilioenen tonnen beneden die van vóór den oorlog blijft terwijl het ver bruik toenemende is. Voor houders van Suikeraandeelen liggen derhalve mooie dividenden in het verschiet, wat ook voor den fiscus een welkom vooruit zicht is. Voor Rubberwaarden blijft de stemming weliswaar vrij vast, maar groote koersverschillen komen toch niet voor. De prijs van het product hand haaft zich op 1 sh. 2 d. Pogingen welke worden aangewend om de Nederl. Indi sche rubberplanters over te halen tot aansluiting bij de beperkingsovereen komst der Engelsche planters, zullen vermoedelijk geen resultaat hebben. Het trok de aandacht dat de rubber- voorraad te Londen, welke gedurende elf weken met 12.332 ton vermeerderd was, de vorige week voor het eerst weer met 449 ton verminderde. De Amerikaansche koopers schijnen zich evenals verleden jaar opzettelijk te heb ben teruggehouden om den prijs te drukken men verwacht derhalve lang zamerhand een toeneming van de vraag. De overige locale afdeeiingen leverden weinig bijzonders op. De toe stand op de vrachtenmarkt wordt wel iets beter in verband met de najaars verschepingen, maar tot een koersver- heffing voor de aandeelen leidt dit niet. Gedurende de laatste dagen heeft de zijn nu duizendmaal gewichtiger. Het zou 'n misdaad zijn, als ik Ilse Forbach thans van mijn liefde wilde spreken. Ik zal haar daarom ook niet schrijven, voordat ik alle klaarheid over den toe stand van mijn zaken heb. En daarom heb ik een vriend noodig, die haar mijne handelwijze verklaart. Een delicate opdracht, mijn beste heer Rudek. Ik weet werkelijk niet, hoe ik dat zou aanvangen O, versta mij niet verkeerd. Geen tolk van mijn gevoelens zou u zijn, maar u zou haar slechts zeggen, hoe ik er toe kwam, zonder afscheid heen te gaan en dat het een strijd om de toe komst van mijn onmondige zusters is, dien ik gedurende de eerstvolgende da gen of weken ginds in Engeland heb uit te vechten. Dan zal zij zonder twij fel de rechte uitlegging voor mij zwij gen vinden en niet wegens dat zwijgen boos op mij zijn. Ik zou dat alles haar broer hebben gezegd, maar ik heb niet meer tijd om hem hier in den schouw burg te zoeken. Als u niet anders verlangt dan zoo'n mededeeling, dan stel ik mij zeer gaarne ter uwer beschikking. De boekhouder was schuchter nader gekomen, het horloge in de hand. 1— Ik vrees, dat u te laat zal komen, mijnheer Rudek, als u niet terstond ver trekt. U hebt nog slechts vijfentwintig minuten tijd Ja, ja, ik kom al Tot weerziens dus, beste vriend 1 En handel in deze aangelegenheid, alsof hef die van uw broeder was. Op mijn dankbaarheid kan u rekenen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1