Zuiver Friesch Roggebrood Rheumatiek ADVERTENTIËN Prijsopgave gevraagd „VENEKA" Toiletzeep FRANS TIMMERMAN. a f 0.22 per brood Hoe ben je er toe gekomen, om mij zulk een mooi cadeau te geven voor mijn St. Nicolaas? Wel! Dat is heel 'eenvoudig. Sinds 1 October heb ik geregeld Blue Band gebruikt en daardoor heb ik zooveel van mijn huishoudgeld overgehouden, dat wij dit jaar eens een echt gezel lige St. Nicolaas zullen hebben. 30 cent per half pond is de prijs] Electrische-, Gas- en Waterleiding voor 76 woningen op het Ba- gijnhof te Middelburg. Voor alle i nlichtingen zich uiterlij k 26 Nov. te vervoegen Aannemerskeet Fa A. M. KUIJPER Co., op het werk. Ons nieuwste Artikel is Een prima stuk Toiletzeep 140 gram zwaar Prijs per stuk t 0,22% Prijs per doos (6 st- 1.20 Is veel voordeeiiger dan alle andere goedkoopere zeep op UrJcmje artmdm. rT? VOEDZAAM - CROQUANT - EDEL VAN SMAAK -JHYGIËNISCH VERPAKT) BISCUITS „DE LINDEBOOM! (WED.B. K4w DOESBURGJ Amsterdam Ingeval'; Uw''leverancier geen voorraad heeft gelieve U zich tot onsr te wenden en wij voeren Uwe bestelling rechtstreeks uit. veroorzaakt duldelooze pijnen, die spoedig ver zacht, ja geheel ver dreven kunnen worden. Daarvoor is slechts noodig wrijving met de alom bekende, echte Richters tJtike PAIN-EXPELLER3 A lleërTëcht metnationafen band. PRIJSjQ,95jlA Of223 Bij alle apothekers en drogisten. Te Vlissingen verkrijgbaar bij A. C. BEN1EST, Lepelstraat. Te Middelburg verkrijgbaar bij PAUL v. d. SLUIJS, Vlasmarkt. Te Oost-Souburg bij C. F. v. D. PEIJL. Geregeld versch verkrijgbaar aan de Bakkerij SIJTSMA en bij de Heeren VERHAGE, Schel- destraat en VAN DER LINDE, Kanaalstraat. Verzending door geheel Zeeland. Aanbevelend. De speciale samenstelling van Bluê Band waarbij het karn-proces een bijzondere rol speelt, maakt Blue Band het algemeen gewilde artikel. Wilt ge zeker zijn inderdaad Blue Band te ontvangen, letdanopdewoorden,.„BLUE BANDi' voorkomende op den blauwen band van elk halfponds-pakje. Blue Band wordt uitsluitend verpakt verkocht. V; Rusoha Peters, een kleine magere bru nette met schitterende oogen, vroeg op heel vriendelijken toon Wat ter wereld hebt ge den dikken Meulinger toch ge daan, Forbach U was bij open doek terug geroepen, als niet in zijn loge zoo gesist was. Ilse antwoordde niet, maar men had daar ook stellig niet op gerekend, want van de derde plaats in de garderobe klonk een vrouwenstem O, het was niet in Memlinger's loge alleen. Ook van den anderen kant sisten ze. Ik heb het duidelijk gehoord. Dat waren drie heeren op' den eersten rang, jdie ieder een gardenia in bet knoopsgat droegen. Ik ken ze. Het zijn intieme vrienden van den bankier. Misschien hebben zij vooraf met hem alles afgesproken. Waarom niet Evengoed kon je zeggen, dat de anderen voor hun hand geklap betaald waren. Het behoeft toch niet juist altoos een samenzwering te zijn, als het publiek eens iemand laat vallen. Zoo iets is menschen, die werk krijgen boven hun talent, wel meer overkomen. Ilse hoorde nog nauwelijks, wat die twee spraken. Zij voelde zich zoo on noemelijk ellendig, dat de giftige pijlen van leedvermaak haar geen nieuwe smart meer konden bereiden. Slechts de naam, dien zij hadden genoemd, klonk nog in haar oor. Zij had den bankier evenmin als eenig ander toe schouwer herkend, maar zij twijfelde er niet aan, dat hare collega's de volle waarheid spraken. En als het zoo was, als hij gekomen was om zich voor de ontvangen terechtwijzing op haar te wreken, dan was het gruwzame marte laarschap van dezen avond zeker nog niet ten einde. Zij moest op verdere brutaliteiten voorbereid zijn. Met ver nietigende zwaarte viel het bewustzijn van haar zwakte en haar onmacht óp haar hart. En een gevoel van brandende schaamte, dat juist Theodoor Rudek getuige van haar vernedering moest zijn, drukte haar geheel ter neer. Toen zij weer naar het tooneel ging, in licht, geurend gezelschapstoilet met bloemen in het haar, maar bedroefd gelaat en koortsachtig jagende polsen, vatte de directeur, die klaarblijkelijk aan de trap van de garderobe op haar had gewacht, vriendelijk hare hand. Laat het hoofd niet hangen, lieve juffrouw. iNog is niets verloren. Men heeft u straks bitter onrecht aange daan, maar het waren slechts enkele ruwe gezellen, en het publiek liet zich voor een oogenblik overbluffen. U hebf het in de hand hen te beschamen. Denk er aan, dat het wellicht heel uw kunste naarstoekomst is, die van dezen avond afhangt. De vermaning was stellig goed ge meend, maar in. haar toestand had zij een geheel andere uitwerking als was bedoeld. Honderdmaal erger dan straks voor haar eerste optreden voelde Ilse zich aangegrepen door een angst, die haar adem roofde en haar zenuwen verscheurde. Zij antwoordde den direc teur bijna zonder te weten, wat zij zei en de ervaren man keek haar met be zorgd hoofdschudden na, toen zij verder ging om tusschen de tweede en derde coulisse te wachten. Als het onbevoor oordeelde gedeelte van het publiek wellicht van zins was geweest 't straks tegen Ilse Forbach gepleegde onrecht weer goed te maken, dan werd het thans door de actrice zelf daarin ver hinderd. Hoe liefelijk zij er ook in haar witte japon uitzage hoe roerend ook de eerste minuten haar deemoedig schuwe hou ding werkte langzamerhand werd het toch zelfs den zachtmoedigsten beooordeeiaar duidelijk, dat dit schuch ter, onbeholpen wezen niet paste bij de rol. Toen zij opnieuw het tooneel verliet, klapte slechts een enkel toeschouwer op den tweeden rang, een bleek jong- mensch, wien het angstzweet in groote druppels op het voorhoofd parelde en ditmaal werd het ontijdige geklap niet alleen door bankier Memlinger en zijne vrienden, maar door de groote meerderheid van het publiek weggesist. Daarmee was 't oordeel over de actrice geveld bovendien waren ook alle verwachtingen, die.de directeur van het nieuwe stuk had, totaal vernietigd, en het was hem daarom wei te vergeven, dat bij de volgende ontmoeting met juf frouw Ilse de uitdrukking van welwil lende vriendelijkheid geheel van zijn gezicht was verdwanen. Nu rest u nog alleen maar, mij ook het laatste bedrijf te bederven, zei hij scherp. Als men u op de repetities gezien heeft, zou men kunnen gelooven dat u mij den avond met opzet bederft. Met gebogen hoofdje ging zij i 'er een woord ter rechtvaardiging i.cm voorbij. Wat had zij ook kunnen zeg gen, om zich tegen zijne verwijten te verdedigen. Zij wist, dat haar noodlot bezegeld was, en een doffe onverschil ligheid kwam langzamerhand in de plaats van de verschrikkelijke zenuw overspanning. Het mocht gaan, zooals het wilde, als maar eerst deze marteling ten einde was dit langzame martelen, dat haast te hard was voor het weer standsvermogen van 'n zwakke vrouw. In haar laatste tooneel leek het nog eenmaal voor een korte poos, alsof zij de verloren welwillendheid van het publiek terug kon winnen. De trooste loos wanhopige woorden, haar door de rol voorgeschreven, kwamen met aan grijpende waarheid over hare tippen. Maar juist op het beslissende oogen blik lachte er iemand in het publiek hardop, en toen was de stemming van de anderen onherstelbaar bedorven. lis wist beslist, vanwaar dat brutale lachen gekomen was. Zij kromp er on der ineen, als onder 'n zweepslag, maar zij hief de oogen niet op naar de loge van den bankier, om door een smeeken den blik zijn medelijden te vragen. Hij mocht zijn triomf tot den laatsten drop pel genieten Wat lag haar daar thans nog aan gelegen. Onder ijzig zwijgen van het publiek viel het gordijn. De directeur en de regisseur, die met ernstig gelaat bij elkander stonden, verwaardigden dé ongelukkige jonge tooneelspeelster met geen blik, toen zij hen voorbijging. De twee collega's in de kleedkamer waren nooit zoo goed geluimd geweest als thans en haar lachen klonk Ilse nog in de ooren, toen zij, haastig omgekleed, schuw en verstolen als een misdadig ster naar de deur der tooneelspefers g'mg. (Wordt vervolgde.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 6