- fw-r» wssussmwu^Jaargang «03-3 WOEN8DÜO 21 NOVEMBER Is Uw Verzekering goed Weet U dat wel zeker B. J. MEIJER, Walstraat 31. U hebt dan absolute zekerheid SvHimBBBBBHBBBBmBHHHBS GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Stads= en Pf o vine «enieaws VUSSINGSCHE COURANT INGEZONDEN WIEDEDEELÏWGEN. Krijgt U uitkcering bij brand, inbraak of eik ander geval, I als U er recht op hebt Informeert of sluit Uw verzekering bij het Assurantiekantoor B Dit kantoor wordt op de beurs vertegenwoordigd door beëedigd Makelaar, den heer H. BRONS. ABONNEMENTS-PRiJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Wcek-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van I6 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op Art. 8 der Hinderwet, brengen ter open bare kennis, dat bij hun besluit van 19 November 1923 aan de N.V. Bouwstoffen- handeJ en Steenhouwerij v/h. M. D. de Putter, alhier vergunning is verleend tot het oprichten van een steenhouwerij in het perceel, kadastraal bekend gemeente Vlis singen sectie E No. 876, plaatselijk ge merkt Breewaterstraat No. 4. Vlissingen, 20 November 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De positie van onzen gulden. De oud-minister mr. M. W. F. Treub heeit zich tegenover een medewerker van het „Hlbd." over de positie van onzen gulden als volgt uitgelaten „Wat de intrinsieke positie van den gulden betreft ben ik van meening, dat men den laatsten tijd over het gevaar van een inflatie in ons land veel te veel heeft gepraat en geschreven en hier door het publiek bang gemaakt heeft, hetgeen dan als het psychologische element van de recente daling van den gulden beschouwd mag worden. Het herstel van het evenwicht van onze staatsfinanciën is echter geenszins een onoplosbaar probleem en ik zou de vrees voor de ontwrichting van onze staatsfinanciën slechts kunnen begrij pen, indien wij met de waarschijnlijk heid van een ministerie-Troelstra reke ning zouden moeten houden. Deze mo gelijkheid acht ik echter uitgesloten. Men heeft van het gevaar van een in flatie veel meer gesproken dan m.i. noo- dig is geweest en dit was onvoorzich tig, aangezien het ongunstige psycho logische effect van onrustbarende ver klaringen over inflatie zich ten opzichte van de in ons land belegde belangrijke buitenlandsche kapitalen bijzonder sterk kan doen gelden. Ongetwijfeld heeft echter de recente daling van den gulden ook hare gunstige zijde, omdat hierdoor voor de nieuwe regeering ge heel duidelijk gemaakt werd dat de toe stand ernstig begint te worden en het nemen van krachtige maatregelen eischt." Zomertijd. In een vergadering van de dagelijk- sche besturen van de drie centrale land bouworganisaties (den Nederlandschen Boerenbond, 't Koninklijk Nederlandsch Landbouw^Comité en den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland) welke Zaterdag jl. te Amsterdam werd gehouden, is besloten opnieuw te trach ten tot afschaffing van den wettelijken zomertijd te geraken. Aan den eventueel nieuw optreden den minister van landbouw en zoo noo- dig aan het nieuwe kabinet zal verzocht worden een wetsvoorstel in dien zin in te dienen. Mocht van die zijde afwijzend beschikt worden, dan zal aan de Ka merleden van de verschillende politieke partijen verzocht worden een desbetref fend ontwerp van wet aanhangig te maken. Het vertrek van den ex-kroonprins. In de „N. Rott. Ct." brengt de heer J. Rozendaal uit Berlijn een lang reis verhaal omtrent den vierdaagschen tocht van den kroonprins van Wierin- gen naar Oehls over, dat de chauffeur van den kroonprins, de heer Stuhr, Am- sterdamsch vertegenwoordiger der Dürrkopp-automobielenfabriek uit Bie lefeld, hem ter publicatie vertelde. Het meest belangwekkende in het verhaal is de mededeeling, dat de heer Stuhr op Woensdag 7 November van majoor Müidner, den Wieringer adju dant van den kroonprins, het telegram ontving „Tien liter benzine, vijf liter olie." Dit was het met hem afgesproken sein, om op Zaterdag 10 November 's morgens om 5 uur met twee auto's in Ewijksluis te zijn. Aangezien de heer Kan, de secretaris generaal in algemeenen dienst, van alle- bewegingen van den ex-kroonprins op de hoogte was, moet die dus drie da gen te voren al van het vertrek gewe ten hebben, dat de minister van bui tenlandsche zaken eerst des Zaterdags na half een vernam. Voorts deelde de heer Stuhr mede, dat men het vertrek zoo vroeg, om 5 uur 's morgens, had vastgesteld, om dat het telegraafkantoor te Wieringen eerst om 9 uur open ging, een verb;n- ding met het vasteland ook vóór 9 uur niet bestond en op de stilzwijgendheid van den kapitein van de motorboot gerekend kon worden. Men herinnert zich, dat het uur van vertrek met den burgemeester van Wie- ringen, den gemachtigde der regeering in zake de bewaking van den kroon prins, was afgesproken en deze ook den kapitein van de motorboot des avonds heimelijk gewaarschuwd had. De burgemeester, die zeker niets buiten den heer Kan om gedaan zal hebben, was dus mede in het komplot van ge heimhouding, geheimhouding óók voor den heer Van Karnebeek, die 's Zaterdags de gezanten moest ontvan gen. De bekende Berlijnsche journalist Theodor Wolff schrijft over den terug keer van den ex-kroonprins het vol gende De ex-kroonprins is op een zeer ongelegen tijdstip naar Duitsch- iand teruggekeerd. Daar hij er prijs op stelde met toestemming van het kabi- net-Stresemann, waartoe destijds ook nog de soc.-dem. behoorden, naar Duitschland terug te keeren en daar hij vreesde, dat de huidige regeering ontij dig zou kunnen verdwijnen, is de plaatsverwisseling sneller in haar werk gegaan dan oorspronkelijk het voornemen was. In Frankrijk e.a. lan den hebben de bladen een fabelachtige plaatsruimte aan het gebeurde gewijd en in romanstijl de pakkendste dwaas heden verteld. In Duitschland hebben zelfs de vrouwen in de markthallen er zich niet over opgewonden. Men mag hopen, dat de kroonprins de verstan dige denkbeelden, die hij in brieven op Wieringen heeft geuit, niet vergeet, zich voor verkeerde invloeden zal in acht nemen en zijn landgoed voor de reporters zal sluiten. Indien zou blij ken, dat zijn verblijf in Duitschland de staatsorde in gevaar zou brengen, zou men hem op grond der wet het recht daarop, dat ieder burger bezit, kunnen weigeren. Men bevestigt officieel, dat de Duit- sche regeering op 18 November aan den Quai d'Orsay een mededeeling heeft doen toekomen ten aanzien van den ex-kroonprins. Daarin wordt gezegd, dat de ex- kroonprins door de daad van 11 No vember 1918 van al zijn rechten op de Pruisische kroon zoowel als van de keizerlijke kroon afstand heeft gedaan. Dit afstand doen geschiedde zonder reserve en was afhankelijk van dat, wat de ex-keizer van zijn kant deed. Dezelfde mededeeling wijst erop, dat de Duitsche regeering den terugkeer naar Duitschland van den ex-keizer niet zou toelaten, die overigens geen enkele vraag in de richting, welke de nota van den gezantenraad bedoelde, heeft gedaan. Staatscommissie Rijkswaterstaat. De .Centrale" verneemt, dat binnen kort een Staatscommissie zal worden ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de vraag, of de organisatie van den rijkswaterstaat in haar tegenwoor- digen opzet kan bestendigd blijven, en zoo neen, welke wijzigingen dan moe ten worden aangebracht, waarbij o.a. onder het oog ware te zien de wen- schelijkheid van een scheiding tusschen de „meer technische" en de „meer ad ministratieve" aangelegenheden van den dienst en vau een vereenvoudigde; behandeling van minder belangrijke zake*. De rijksveldwacht. Dezer dagen hebben wij een bericht van het ,,'Hbld." overgenomen, fvaarin gesproken werd over een a.s. reorgani satie van de rijksveldwacht en in het bijzonder van een vermindering van het korps van 1600 op 1300 man. Uit de beste bron verneemt 't „Vad." dat er van een reorganisatie van de rijksveldwacht geen sprake is (helaas voegde men er bij) en dat de verminde ring van het korps (dat niet 1600, maar ruim 1300 man telt) slechts hierop neer komt, dat ter wille van de bezuiniging hier en daar, waar het mogelijk is, een enkele kleine post wordt opgeheven. Gelegenheidspostzegels. Ter gelegenheid van de internatio nale postzegeltentoonstelling te 's-Gra- venhage, van 6 tot 17 September 1924, zal, met medewerking van het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie, een stel postzegels van 10, 15 en 35 cents worden uitgegeven. Deze zullen uitslui tend beschikbaar worden gesteld voor de bezoekers van de tentoonstelling en de deelnemers aan het waarborgfonds.' De drie zegels zullen ook alleen te za aien aangeschaft kunnen worden. Een nieuwe stoomer van den Rotterdamschen Lloyd. Naar „de Tel." verneemt, denkt de directie van den Rotterdamschen Lloyd het volgende voorjaar den nieuwen stoomer „Slamat", een schip, grooter en fraaier dan de „Patria", van dezelfde maatschappij, in aanbouw op de werf „de Schelde" alhier, in de vaart te brengen. De mogelijkheid bestaat, dat de „Rindjani" uit de vaart zal worden genomen en dat deze met meerdere oudere schepen van den Rotterdam schen Lloyd zal worden verkocht. PROVINCIALE STATEN. Najaarsvergadering. Volgens de agenda van de najaars zitting der Provinciale Staten van Zee land is o.a. ingekomen een dankbetui ging van H. M. de Koningin voor het aangeboden adres van hulde ter ge legenheid van H. iM. 25-jarig jubileum. Onder de mededeelingen wordt ver meld, dat M. Isheim, agent bij den Prov. Stoombootdienst te Zierikzee zijn verzoek om wijziging zijner jaarwedde heeft ingetrokken. Verder dat Ged. Staten voorstellen het verzoek van de Kamer van Koop handel te Middelburg tot wijziging der dienstregeling voor den Prov. stoom bootdienst wenschen aan te houden. De reeds gepubliceerde stukken be treffende het aan H. M. de Kóningin gezonden adres inzake financieelen sfeun voor de provincie en betreffende 't renteloos voorschot voor den stoom tramweg van Hoofdplaat. Verder mededeelingen over de ver betering van den veerdienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk, de over neming en exploitatie van het veer VeereKamperland, het inleggen van booten tusschen Vlissingen en Breskens voor het vervoeren van automobielen de uitoefening van den stoombootdienst StavenisseZijpe en den stand der werkzaamheden inzake de electrici- teitsvoorziening in Zeeland, welke stukken binnenkort in druk zullen ver schijnen. De agenda meldt verder 19 te be handelen voorstellen, waarvan 5 zijn gepubliceerd, thans zijn met de agenda ue volgende voorstellen verzonden Stoombootdiensten. Daar het meermalen voorkomt dat passagiers bij het verlaten van de boo ten geen plaatsbewijs kunnen vertoo- nen en dan weigeren zich van een plaatsbewijs te voorzien, bij gebreke van bepalingen dienaangaande kan dan niet tegen hen worden opgetreden. Om dit wel mogelijk te maken stel len Ged. Staten voor een reglement op het vervoer van passagiers vast te stel len, waarin o.a. bepaald wordt, dat het publiek verplicht is de voorschriften op te volgen welke door de beambten of bedienden worden gegeven, terwijl bij geschillen daarover de kapitein beslist of als de directeur aanwezig is, deze. Verder is het verboden zonder behoor lijk plaatsbewijs gebruik te maken van de booten en dit op verlangen te ver- toonen en bij het verlaten van de boot af te geven. Verder wordt het verboden bij het stappen op of verlaten van de boot te handelen tegen de aanwijzingen van de beambten of bedienden van de stoom bootdiensten te rooken in kajuiten van de boot, welke daarvoor niet zijn aangewezen en wordt met rooken ge lijk gesteld het zich met brandende ta bak in de kajuiten bevinden de booten en de kajuiten door spuwen of op an dere wijze te verontreinigen of schade toe te brengen aan de boot, den inven taris en hetgeen verder met de boot wordt vervoerd. Overtreding van deze bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 12 dagen of geldboete van fen hoogste ƒ75- Weg TerneuzenAxel. Ingevolge het betreffend verzoek van den gemeenteraad van Axel, stellen Ged. Staten voor aan de gemeente Axel in beheer en onderhoud over te dragen het in de kom dier gemeente gelegen wegvak van den Provincialen weg van Terneuzen naar Axel bezuiden den spoorwégövergang te Axel en aan die gemeente uit te keeren een som van ƒ780, zijnde het gekapitaliseerde be drag der onderhoudskosten van ge noemd wegvak. Veer van Oud- op Niemv-Vossemeer. Ged. Staten stellen voor te voldoen aan het verzoek van commissarissen van het zedelijk lichaam „De Ambachts heerlijkheid van Oud- en Nieuw-Vos- semeer en Vrijberghe", om aan het ta rief voor het veer tusschen Oud- en Nieuw-Vossemeer nog toe te voegen door een gewoon rijwiel met inbegrip van den berijder 0.10 voor een mo torrijwiel op twee wielen ƒ0.15 voor een motorrijwiel of voertuig met 3 of 4 wielen ƒ0.30, alles met inbegrip van den bestuurder. Ged. Staten wijzen er op, dat in de zomervergadering wel bezwaar werd gemaakt tegen verhooging der be staande, maar niet tegen invoering van nieuwe tarieven. Subsidie voor geneeskundigen dienst. Daar in de zomervergadering werd besloten den begrootingspost van 500 voor subsidie aan Westkapeile voor den geneeskundigen dienst te handha ven opdat Ged. Staten zullen kunnen geven, wat zij meenen, dat voor West kapeile noodig is, en naar aanleiding van het verzoek van den raad dier ge meente om de subsidie voor 1924 en volgende jaren te bestendigen, geeft Ged. Staten aanleiding er op te wijzen, dat dit niet gaat, omdat het rijk niet meer steunt en deze aangelegenheid eigenlijk gemeentezaak is, waar de provincie zich buiten moet houden. Daar echter de tegenwoordige genees heer gekomen is onder verwachting 200 subsidie zou worden ontvangen, stellen Ged. Staten voor bij wijze van overgangsmaatregel voor 1924 nog ƒ200 toe te kennen. Verder vermeldt de agenda nog ver schillende, nog niet in druk verschenen, voorsteilen, namelijk tot vaststelling van algemeene regelen voor het subsi dieeren van autodiensten tot beschik king op de aanvragen van een 6-tal autodienstenom tot de regeering een aanvrage te richten om een voorstel van wet betreffende het heffen van bui tengewone opcenten voor verbetering van wegen tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de gemeente Tholen voor den bouw van een brug over de Eendracht tot verbetering van den weg van ljzendijke naar de Belgi sche grens tot afwijzing van het ver zoek der gemeente Philippine, om een subsidie uit de Prov. kas ter verbete ring van de Weststraattot afwijzing van het verzoek van de vereeniging „Sanatorium Zeeland" te Vlissingen, om medewerking inzake borgtocht en tot verleening van een subsidie tot na dere regeling van de bijdrage der provincie voor de verpleging van be hoeftige krankzinnigen en ten slotte tot wijziging van de begrootingen 1923 en 1924. VLISSINGEN, 21 NOVEMBER. Overbrenging van den onderzeediensf van Vlissingen naar Helder. Door den heer Dresselhuijs zijn aan den minister van marine de volgende schriftelijke vragen gericht I. Is het juist, dat de minister van marine, hoezeer thans demissionair, op dit oogenblik krachtig de liquidatie doorzet van het commandement Zee land, ondanks de onverdeelde afkeu ring daarvan door de marine ter plaat se en het feit, dat daardoor wordt vooruitgeloopen op eventueele reorga nisatieplannen van zijn opvolger II. Zoo ja, is de minister dan niet be reid, te overwegen, of, in verband met de internationale verhoudingen, het niet gewenscht ware, alvorens Nederland besluit, haar marine van den Scheide- mond terug te trekken en de liquidatie van den onderzeedienst en van den for- pedodienst te Vlissingen verder te vol trekken, het oordeel van de Staten- Generaal over de Nota van wijziging der marinebegrooting voor het dienst jaar 1924 af fe wachten III. Wil de minister inlichting ver strekken, waarom overbrenging van den onderzeedienst van Vlissingen naar Helder in het financieel belang van het rijk zal blijken te zijn en een raming geven, na hoeveel tijd de thans aan de overbrenging verbonden kosten zullen zijn goedgemaakt IV. Is de minister niet van meening, dat de uitbreiding van de onderzeevloot in Ned.-Indië in de eerstvolgende jaren meer opleiding van personeel voor dien tak van dienst in Nederland zal eischen, hetgeen bezwaarlijk schijnt te kunnen samengaan met de opheffing van het station voor onderzeebooten te Vlis singen V. Heeft de minister overwogen, dat, bij overbrenging van den onderzee diensf van Vlissingen naar Heider, de belangen van het gehuwde marine-per soneel, dat, bij den heerschenden wo ningnood, door deze massale overplaat sing in zijn gezinsleven bedreigd wordt, ernstig zullen worden geschaad Buda'pester Strijkkwartet. Het concert dat het Budapester Strijkkwartet Vrijdag a.s. voor het de partement van de Maatsch. tot Nut van het Algemeen in „de Oude Vriend schap" zal geven, vangt om kwart over acht aan. Geref. Jongelings-Vereeniging „Calvijn". Gisterenavond hield de Geref. Jonge- lingsvereeniging „Calvijn" alhier in het lokaal Noordstraat 34 haar 36ste jaar vergadering. De voorzitter, de heer P. Brasser, opende op de gebruikelijke wijze en sprak daarna een pittig ope ningswoord, terwijl het jaarverslag van den secretaris getuigde van opgewekt vereenigingsleven. Door een lid der ver eeniging werd een inleiding gehouden over Gewijde Geschiedenis, luidende „Jozef door lijden tot heerlijkheid", waarop een drukke bespreking volgde. Felicitaties werden o.a. uitgebracht door den kerkeraad der Geref. kerk, den ring van Geref. Jongelingsvereenigin- gen, de Chr. Jongemannen Vereeniging en afd. Vlissingen van „Patrimonium". De avond werd verder afgewisseld met samenspraken en voordrachten, terwijl ook een improvisatiewedstrijd werd gehouden. Ds. Van der Vliet sloot ten slotte deze gezellige bijeenkomst met dankzegging. Een liefdadigheids-tentoonstelling. Wij vestigen nog eens de aandacht op de in dit nummer voorkomende ad vertentie, betreffende de tentoonstelling van Wiener Hausarbeit, welke morgen van des middags 2 tot des avonds 9 uur in het hotel „Albion" wordt gehouden. Men kan hier aardige cadeautjes koopen en beoefent op die wijze nog liefdadigheid ook. Vreemdelingen. Opnieuw zijn ter beschikking der po litie gesteld verschillende vreemdelin gen, hoofdzakelijk Polen, die op weg waren naar Engeland voor familiebe zoek, doch daar nu waren geweigerd. Zij worden nu weder over de grenzen des rijks gebracht. Marine Sanatoriumfonds. In „de Oude Vriendschap" wordt Zaterdag a.s. een tooneel-uitvoering gegeven ten voordeeie van het Marine Sanatoriumfonds. Opgevoerd wordt „Zijn Zoon", blijspel in 3 bedrijven. Men zie verder achterstaande ad vertentie. Gesignaleerd. Door de politie alhier is aangehouden een man, die zich om nachtverblijf aan het politiebureau had vervoegd en bij onderzoek bleek, nog een vonnis ter zake openbare dronkenschap te goed te hebben. Hij is hedenmorgen overgebracht naar het huis van bewaring te Middel burg. Boefjes. De politie heeft een 15-tal jongens aangehouden, die uit een pak, hetwelk was opgeslagen op den wal aan de Houtkade, een aantal peperkoeken had den weggenomen. „Tot Oefening en Uitspanning". Verandering van muziek doet luis teren. Na een paar groote concerten kwam nu een diversen-avónd en wel van de zangvereeniging „Tot Oefe ning en Uitspanning" te Middelburg, die gisteren onder directie van den heer Joh. H. Caro in de Concert- en Gehoorzaal werd gegeven. Toch was liet geen „tien kleine negertjes pro gramma" zooals wel voorkomt en waar een verslaggever niet altijd de ge makkelijkste taak heeft. Als solisten werkten mede mevrouw Lotte Leonard, sopraan te Berlijn en de heer A. S. J. van Kesteren, fluitist te Vlissingen, terwijl koor, strijkorkest, vier-handig piano en orgel in varééni- ging muziek pleegden. En het was een aangenaam gezicht, het geheele po dium weer eens dicht bezet te zien.

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1