INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND GEMENGD NIEUWS dag voor de reis naar Parijs, één dag voor de demonstratie en de derde dag voor de terugreis. Buiten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt niet teruggegeven Mijnheer de Redacteur, In de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad zal ook herstemming moeten plaats hebben over het voor stel-De Meij om de discussie over de vragen van den heer Van Oorschot be treffende het niet beschikbaar stellen van een zaal voor een bepaalde lezing, voort te zetten. Behoort deze vraag nu wel in den gemeenteraad thuis Mijn antwoord is daarop beslist ontkennend. Als zaalhuurders hun zalen niet wil- len verhuren is dat toch hun volle recht en is daarmede geen enkel gemeente belang gemoeid. Het ligt op den weg van het particu lier initiatief om een eigen gebouw op te richten als dat noodig wordt geacht, zooals reeds in tal van plaatsen derge lijke lokalen worden aangetroffen. Ook hier hebben wij reeds een gebouw van de jongelings-vereeniging en de katho lieken hebben een gebouw in de Helle- bardierstraat. Laten nu de heeren Van Oorschot c.s. ook trachten gelden bij een te brengen, ten einde daarvoor ten gebouw te stichten. De gemeente heeft met deze kwestie absoluut niets uit te staan en een debat daarover behoort dus zeker niet in den raad thuis. Bo vendien zullen hierdoor hartstochten ontketend worden en is de raadszaal daarvoor de aangewezen plaats Mij dunkt van niet. Het heeft den indruk, dat de heer Van Oorschot de raadszaal wil gebruiken voor een propagandistische redevoering welke daar allerminst op haar plaats is. Het ligt niet in mijn voornemen op eventueele repliek op dit schrijven te antwoorden. Ik heb alleen de pen op genomen om te wijzen op het gevaar als scherpe principieele politieke debat ten worden overgebracht naar de raadszaal. Waar gaan wij dan heen Dankend voor de plaatsing, P. Mijnheer de Redacteur, Eenigen tijd geleden' is er heel wat strijd gevoerd van gemeentewege om het pothuis van de bakkerij „De Klok" in de Walstraat voor goed van de baan te krijgen, ook in de Spuistraat wordt al het mogelijke gedaan om alles wat buiten de rooilijn valt te doen verdwij nen en dan brengt de gemeente nog een offer ook, door er een net eenvoudig hek te plaatsen. Maar helaas, niet al tijd zijn Burg. en Weth. zoo welwil lend en vérziend, want op de Boule vards, het neusje van den zalm in Vlis- singen, waar tegenwoordig motorfiet sen, auto's en zelfs touring cars den weg onveilig maken, wordt absoluut niets gedaan om de rooilijnen te hand haven, integendeel er is juist een prachtwerk voltooid op den boulevard de Ruyter, gelegen tusschen de trap Breewaterstraat en afrit Weststraat, nl. het onbebouwde gedeelte tusschen 22 en 38, daar is de Boulevard op de halve breedte gebracht, daar hebben Burg. en Weth. een hek geplaatst, waar de oude bestaande hekken in de Spui straat nog luxe bij genoemd kunnen worden. Dat is zoogenaamd tijdelijk, maar dat hek is al verrot, voordat de moge lijkheid bestaat dat het vak volgebouwd zal worden. Als er feesten georganiseerd worden, worden er kunstenaars uitgenoodigd, als een Jacobs, om toch maar met iets moois voor den dag te komen, voor een muziektent wordt een prijsvraag uitgeschreven, om iets behoorlijks te krijgen. Is dit nu ook al noodig voor een be hoorlijk hek Terwijl wij een gemeen te-directeur met zooveel technisch per soneel hebben. Nu hoop ik maar dat, nu de kunst wegen weer een beurt krijgen, Burg. ■en Weth. ook eens langs dit hekwerk zullen loopen en dan er liefst zoolang bij willen blijven staan tot ze doordron gen zijn van het onoogelijke en het on praktische ervan. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Een Boulevardbewoner. DE GEALLIEERDE NOTA AAN DU1TSCHLAND. De Parijsche correspondent van „de Maasbode" verneemt dat de beide ont werpen van brieven, die aan het Duit- sche rijk zouden worden gezonden, van de volgende strekking zijn wat den kroonprins betreft, zouden de geallieer den er van af zien de uitlevering of de verbanning van den kroonprins te vra gen, maar daartegenover de Duitsche regeering verantwoordelijk te stellen voor al zijn handelingen, voorzoover die schadelijk zouden kunnen zijn voor de veiligheid der bondgenooten of voor de uitvoering van het vredesverdrag. Wat de geallieerde militaire controle betreft zou de nota het volgende bevat- jn generaal Noliet, chef van de mi- taire controle-commissie in Duitsch- md zal voortaan de plaats kunnen anwijzen, waar de controle-operaties uilen moeten worden verricht. De Duitsche regeering moet aan de leden van de commissie alle veiligheid verzekeren en de uitoefening hunner functies vergemakkelijken. Zoo zich troebelen zouden voordoen bij gelegen heid van de uitvoering van de opdracht der commissie zou de Duitsche regee ring aansprakelijk zijn en houden de geallieerden zich het recht voor alle zoodanige maatregelen te nemen, die de toestand wenschelijk doet zijn. Meeningsverschillen loopen op het oogenblik nog over tekstkwesties, maar men is overtuigd, dat een algemeen bevredigende redactie zal worden ge vonden. DE POLITIEKE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De fracties van het centrum, de soc.- democraten en de Duitsch-nationalen hielden gisterenmiddag zittingen. Be sluiten werden niet genomen. Het Centrum wil het kabinet geen hinderpalen in den weg leggen en zal tegen een eventueel votum van wan trouwen stemmen. De meerderheid der soc.-democraten schijnt voornemens een motie van wantrouwen in te dienen, die zal wor den verbonden aan de bestrijding van den uitzonderingstoestand. Een defini tief besluit en de formuleering zullen eerst Dinsdag, na de plenaire Rijksdag- zitting, tot stand komen. De mogelijk heid bestaat dus, dat de sociaal-demo craten tijdens de politieke discussie van meening veranderen. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN DE GEALLIEERDEN. De bijeenkomst van den gezanten- raad,e welke om half twaalf begon, is om half twee geëindigd. Zij leidde, ge lijk reeds gemeld, tot een voorloopige overeenkomst inzake de kwestie der in- tergeallieerde militaire controle, een overeenkomst, welke aan de goedkeu ring der belanghebbende regeeringen zal worden voorgelegd. De Fransche delegatie deed mede- deeling van twee voorstellen, welke zij met betrekking tot de .intergeallieerde controle en de kwestie van den ex- kroonprins opgesteld heeft. De andere delegaties maakten hun standpunt kenbaar. Na een vrij langdurige gedachtenwis- seling werd men het eens over de re dactie van een compromis-voorstel, dat gisterenmiddag ter ratificatie aan den Franschen ministerraad zou worden voorgelegd, terwijl de Britsche gezant telefonisch zijn regeering zal raadple gen om te ervaren, of deze het aan neemt. De raad zou gisterenavond om zes uur bijeenkomen om, zoo noodig, zijn besluit nader vast te leggen. EEN REDE VAN MINISTER BALDWIN. Baldwin heeft zijn verkiezingscam pagne geopend met een redevoering in Queen's Hall, waarin hij vooral Lloyd George te lijf ging en beweerde, dat deze het vertrouwen van het publiek had verbeurd. Aangaande zijn protectieplannen zei- de hij, dat het herstel van Europa in de naaste toekomst onmogelijk is en dat men het wel kan voorstellen, alsof protectie een middel is om terstond aan de werkloosheid een eind te maken, doch dat dit een onjuiste verwachting zal blijken. Een overgang naar de gou den eeuw is niet van den eenen dag op den anderen te verwachten, doch zal langzaam moetep geschieden. Hij ontveinsde zich geenszins, dat van zijn plannen een tijdelijke prijsver- hooging het gevolg zah zijn, doch deze zal gunstig afsteken bij den ongeregel- den toestand, waarin men de laatste twee jaar heeft geleefd. Bovendien was protectie noodig om de landen die door hooge rechten hun grenzen voor Engel- sche waren sluiten, te bewegen tot een welwillender houding ten opzichte van Engeland. HET STANDPUNT DER KLEINE ENTENTE. De „Matin" verneemt uit Belgrado De regeeringen van de Kleine Entente zijn overeengekomen de weigering van de Duitsche regeering om de hervat ting van de intergeallieerde militaire controle in Duitschland toe te laten, alsmede haar aan den ex-kroonprins gegeven toestemming, om in Duitsch land verblijf te houden in strijd te ach ten met de bepalingen en den geest van het vredesverdrag, en deze gebeurtenis sen als een ernstige bedreiging voor den vrede te beschouwen. De regeeringen der Kleine Entente hebben besloten, zich aan te sluiten bij elke actie, welke, onder voorwaarde dat de geallieerde eenheid bewaard blijft, ten doel heeft het vredesverdrag te doen eerbiedigen. BESPREKINGEN IN DEN BELGISCHEN MINISTERRAAD. Gisterenmiddag werd, onder voorzit terschap van den koning een kabinets zitting gehouden ten einde zich bezig te houden met de buitenlandsche poli tiek en speciaal met den toestand, welke in het leven is geroepen door den te rugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland en de weigering van de Duitsche regeering om een hervatting van de militaire controle toe te staan. De ministerraad vereenigde zich zon der aarzelen met het ontwerp van de door den Gezantenraad opgestelde pro testnota aan de Duitsche regeering, al dus meldt de Brusselsche correspon dent van „de Tel." De ministerraad sprak zijn voldoening uit over den geest van samenwerking, welke de re geeringen van Engeland en Frankrijk bezield, welke regeeringen de entente tegenover Duitschland wenschen te handhaven. De kwestie van eventueele sancties ingeval het protest zijn uitwerking zou missen, werd' eveneens besproken. De Belgische regeering zou zich ver eenigen met die maatregelen welke ten doel hebben de bezetting te versterken, zonder evenwel nieuwe militaire ope raties toe te staan, doch te dien aanzien werd geen beslissing genomen. Morgen zal de minister van buiten landsche zaken, Jaspar, in de Kamer een exposé geven van de buitenland sche politiek van de regeering. DUITSCHLAND's GEHEIME BEWAPENING. In de „Petit Parisien" betoogt kolonel Rousset dat Duitschland het vredesver drag heeft geschonden, zoowel wat be treft de bewapening als de schadever goeding. Met betrekking tot de fabrie ken in Saksen en in Rusland is men van oordeel, dat deze maandelijks vijfhon derd kanonnen kunnen afleveren. Het aantal strijdbare mannen, behoorende tot de rijksweer, de politie en ver schillende organisaties, wordt geraamd op drie millioen man. Tenslotte is de generale staf in een anderen vorm hersteld. Kolonel Rousset besluit, dat indien de Roer nog niet door de Franschen bezet zou zijn, de houding van de Engelschen Frankrijk daartoe thans gedwongen zou hebben. GROOT BERLIJN. Uit een statistiek, welke wij in de „N. R. Ct." aantroffen, blijkt dat Groot Berlijn 8 steden en 59 gemeenten om vat. Het grondgebied van de stad is ongeveer 880 vierk. K.M. groot. Het aantal inwoners bedraagt ongeveer 4 millioen of e,en tiende gedeelte van heel Pruisen. Berlijn telt ongeveer 40.000 zuigelingen beneden het jaar, verder 190.000 kinderen van 1 tot 6 jaar, 500.000 kinderen van 6 tot 14 jaar, 2.9 millioen inwoners zijn van 14 tot 65 jaar oud en 180.000 personen zijn ouder dan 65 jaar. 54.7 der bevolking be hoort tot het vrouwelijk geslacht. In 1918 waren er te Berlijn 1.151.777 woningen. 70 dezer woningen be stonden uit ten hoogste 2 kamers en keuken. Berlijn heeft 113 stations voor het reizigersverkeer en 56 goederen stations. In- 1922 vervoerde de gemeen tetram 524 millioen personen, de tun- nelspoor 131 millioen. de omnibussen 33 millioen en de stadsspoor 700 milli oen personen. Er zijn te Berlijn 6600 straten die samen 2500 K.M. lang zijn. Berlijn telt 163 instituten voor hooger onderwijs met 82.000 leerlingen, 27 scholen voor middelbaar onderwijs met 12000 leerlingen,' 597 gemeentescholen met 345.000 leerlingen en 56 bijzondere scholen voor zieke en achterlijke kin deren met 9000 leerlingen. Voorts bezit Berlijn 28 openbare bibliotheken. De ziekenhuizen beschikten in 1922 over 40.300 bedden. De stad verpleegt 10.000 weeskinderen en 9000 verwaarloosde kinderen. ZEESLAG BIJ JUTLAND. Archibald Hurd, de maritieme mede werker van de „Daily Telegraph", schreef in dat blad een lang overzicht uit de officieele geschiedenis der Brit sche „Naval operations" in den we reldoorlog, door sir Julian Corbette te boek gesteld in opdracht van de regee ring en met gebruikmaking van alle beschikbare gegevens. Sir Julian heeft, naar Hurd betoogt, met groote bekwaamheid de geheele vlootactie bij Jutland op 31 Juli 1916 gereconstrueerd en uitgelegd en zijn relaas moet, volgens Hurd, tot de con clusie leiden, dat het maar heel weinig heeft gescheeld of de Duitschers waren in den slag vernietigd. Zij werden het echter niet. En wie de samenvatting in de „Daily Telegraph" leest, moet wel tot een heel andere conclusie komen, en wel deze, dat door gebrekkige en foutieve inlichtingendienst en door de mislukking van Jellicoe en Beatty om met elkaar in gemeenschap te blijven, de Duitschers er in slaagden, den eer sten klap te geven, die hard aankwam en zich ten slotte onvernietigd van de in het eind tot groote overmacht aange wassen Britsche vloot los te maken. Behalve de volkomen mislukte pogin gen van de Engelsche smaldeelen om met elkaar in onderling verband te ko men of te blijven, werd de actie van Jellicoe tegen de hoofdmacht van de Duitschers nog belemmerd en ver traagd, doordat Beatty met zijn geha vende schepen zich plotseling bleek te bevinden tusschen de vijandelijke vlo ten, zoodat Jellicoe's schepen eenigen tijd niet konden vuren. Het door Hurd aan het boek van sir Julian ontleende relaas bevat de ver melding van een incident uit den groo- ten zeestrijd, dat zeker de moeite waard is, nog even te worden geme moreerd. Terwijl de actie tusschen de voorhoede van de Britsche en de Duit sche vloot voortduurde, vergrootte zich naar onvermijdelijk was dé af stand tusschen Beatty en de slagsche pen van Jellicoe, daar Hipper terug week naar de slagvloot van Scheer, terwijl de Britsche schepen Hipper ach ternagingen. In korten tijd hadden de Duitschers, ofschoon zij in de minder heid waren, de „Indefatigable" en de „Queen Mary" in den grond geboord, terwijl het Engelsche viaggeschip, de „Lion", te nauwernood aan een zelfde lot ontsnapte. Een zware granaat trof den Q-toren, sloeg in de batterij, ont plofte boven het linkerkanon en doodde bijna de geheele ploeg, die het .kanon bediende. Slechts door de tegenwoor digheid van geest en de toewijding van den officier, die in den toren het be vel voerde, majoor T. J. W. Harvey, die bijna volkomen tot onmacht was ge doemd door een doodelijke kwetsuur, werd het viaggeschip van een volko men vernietiging gered. Ofschoon hem beide beenen waren afgeschoten slpag- de hij er nog in, het bevel naar bene den te laten geven, dat de deuren van het ammunitie-magazijn moesten wor den gesloten en het magazijn zelf on der water moest worden gezet. Op die wijze belette hij den brand, die ont staan was, de ammunitie te bereiken. Zóó redde hij het schip, en voor die daad werd hem het Victoria-kruis nog na zijn dood toegekend. Zonder dezen officier zouden waarschijnlijk admiraal Beatty en al zijn officieten met de „Lion" naar den kelder zijn gegaan. Een 102-jarige. Hedën herdacht de heer C. Kurpershoek te Rotterdam zijn 102en jaardag. De honderdjarige inwoonster van Gouda, mej. Gestel, heeft Zondag nog een zeer gelukkigen dag mogen bele ven. Haar hartewensch om den dienst in de Ned. Herv. Kerk te kunnen bij wonen is vervuld, dank zij veler goede zorgen. Allereerst was net de heer Heppener, die er voor had gezorgd, dat het vrouwtje per auto, en nog wel een ver sierde, van huis werd gehaald en naar de kerk werd gereden. In de kerk stond een wagentje klaar, hierin werd zij ge reden langs een groote schare kerk gangers en kon in haar wagentje den dienst bijwonen. De koster was op het goede idee gekomen een warme kruik, voetenzak en een paar warme dekens in het wagentje gereed te houden, zoo dat de stramme beenen van het oudje goed warm bleven. De predikant ds. Breems uit Amster dam, die de godsdienstoefening leidde, herdacht haar in zijn gebeden Na den dienst ging de tocht weer per auto huiswaarts. Teruggekeerd, in de Doelestraat kon zij in oogensohouw nemen de versiering van haar huisje, dat door de goede zorgen van den heer Kok met versche bloemen was getooid. Dat zij zich over dit alles buitenge woon verheugde, laat zich denken. Zaterdagnacht, omstreeks 2 uur, hoorde een postbode, terwijl hij in de Noordstraat te Tilburg liep, een hevi- gen slag, waarna hij iemand ijlings zag wegvluchten. Naderbij gekomen, be merkte hij, dat een groote spiegelruit van den goud- en zilverwinkel van den heer Schoenmakers was ingeslagen. De bewoner, die wakker was geschrikt, constateerde terstond, dat een bord, waaraan 13 gouden kettingen hingen, uit de etalage verdwenen was. De on middellijk gewaarschuwde politie vond, na ingesteld onderzoek, in de Noord straat 12 kettingen terug, welke de da der blijkbaar door zijn overhaaste vlucht verloren heeft. Zondagmorgen werd het fluweelen bord, waaraan de kettingen bevestigd waren, op het spoorweg-emplacement alhier terug gevonden. Van den dader is tot nu geen spoor gevonden. Door de vernieling van de zware spiegelruit is in de étalage een ware verwoesting aangericht. De schade is tengevolge van diverse be schadigingen aan^gouden en zilveren voorwerpen zelfs niet bij benadering te schatten. Of de dader, behalve de 13 kettingen, nog meer voorwerpen heeft meegeno men, kon nog niet geconstateerd wor den. Gisterenmiddag werd de surveil- leerende veldwachter J. A. Künen op den dijk te Volendam onverhoeds aan gevallen door den Volendammer C. Schilder, bijgenaamd Monjet. De man gaf den veldwachter eenlge slagen met een moker op het hoofd. Ernstig ver wond werd Künen bij dokter Wevers binnengebracht, die de eerste hulp ver leende. De dader is in arrest gesteld. Men vermoedt dat hier aan wraakneming moet worden gedacht, daar S. op de jongste kermis door Künen wegens dronkenschap was opgebracht. Nader wordt nog aan „de Tel." ge meld, dat s. reeds van te voren gezegd zou hebben, dat hij den veldwachter met den moker, dien hij bij zich had, zou dooden. Hij moet eerst nog geroe pen hebben „ik sla je dood". Daarop heeft hij Künen acht slagen met den moker en een met een breekijzer op het achterhoofd toegebracht. De veldwach ter heeft nog zijn klewang getrokken, doch door duizeligheid ontviel deze hem. Hoewel eenige personen bij den aanslag tegenwoordig waren werd er geen hulp verleend. De dader, die reeds bekend heeft, zal naar Haarlem worden overgebracht. Veldwachter Künen heeft veel bloed verloren, doch hij is gelukkig buiten gevaar. Een Nederlander, dr. Van der Zijl, die met zijn vrouw en dochter in het Regent Palace Hotel in Piccadilly Cir cus te Londen zijn intrek had genomen is het slachtoffer geworden van een hoteldiefstal. Toen de familie gisteren van een korte wandeling terugkeerde, kwam zij tot de ontdekking dat twee koffers met juweelen sieraden ter waarde van 10.000 er in, opengebro ken waren met behulp van een breek ijzer. Alle sieraden waren gestolen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Het 5-jarige knaapje te 's-Gra- venhage, dat Zaterdagmiddag in de Weimarstraat aldaar onder een auto is geraakt, is aan de bekomen inwen dige kwetsuren overleden. De bestuur der van de auto heeft, naar het voor loopige politieonderzoek heeft uitge maakt, waarschijnlijk geen schuld aan het ongeluk. Zaterdag is een 16-ja- rige jongen uit Orthen bekneld geraakt tusschen de leuning van een brug op den Hedelschenweg bij Den Bosch en een auto uit Den Bosch, waarvan de chauffeur voor vee moest uitwijken. De toestand van den jongen is zeer ernstig. Te Zaandam is een motor rijder uit Zaandijk in de Westzijde met snelle vaart achter op een autobus ge reden, waardoor hij zich zoodanig ver wonde, dat voor zijn leven wordt ge vreesd. Te Beilen sloeg een paard, dat gespannen was voor een met hout geladen kar en waarop tevens vier per sonen waren gezeten, op hol. De wagen botste tegen een boom, waardoor de inzittenden op den grond werden ge slingerd. Een hunner werd daarbij zeer ernstig gewond en overleed eenigen tijd later. Hij laat een vrouw met zeven kinderen achter. Zaterdagavond had te Lisse een botsing plaats tusschen een motorrijder en twee wielrijders. De motorrijder, de heer H„ uit Hillegom, alsmede een der wielrijders, die uit Rotterdam afkomstig waren, werden ernstig gewond naar het ziekenhuis vervoerd. Op het Beursplein te Rot terdam heeft gisterennacht een aanrij ding plaats gehad van een tramwagen en een luxe-auto, waarin een dame en een tweetal heeren waren gezeten. De drie inzittenden werden allen gewond en naar het ziekenhuis vervoerd waar zij werden verbonden. De dame werd ter verpleging opgenomen terwijl de beide heeren naar huis konden terug- keeren. Van de tram braken eenige rui ten terwijl de auto ernstig werd be schadigd. In de ouderlijke woning aan de Meermansstraat te Rotterdam is een 9-jarige jongen van de trap geval len. Hij bekwam ernstige verwondin gen aan het linkerbeen en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Te Hoog- made is een 2-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. Onder Oude- pekela is eveneens een knaapje ver dronken. Zaterdagavond reed de heer Dudok van Heel per auto met ge doofde schijnwerpers op den Bredius- weg te Bussum, daar hij een andere auto passeeren moest. Deze beant woordde die beleefdheid niet en ver blind door het schelle licht reed de heer D. v. H. een groentekar aan. Deze werd geheel vernield, de groenteman werd over den weg geslingerd net voor de andere auto, die hem rakelings passeerde. De groenteman kwam er nog betrekkelijk goed af, de auto was beschadigd. De andere automobilist trok zich, zooals te verwachten was, niets van het ongeval aan hij reed snel door. Op den Sittarderweg te Heerlen is een 7-jarige jongen bij het onvoorzichtig oversteken van den weg door een auto overreden. Met een hoofdwonde en inwendige kneuzingen werd het ventje naar het'hospitaal vervoerd, alwaar het reeds is overle den. Den chauffeur treft geen schuld. Op het Oostplein te Rotterdam zijn Zondagavond twee autobussen tegen elkaar gebotst. De gevolgen bleven ditmaal beperkt tot een lichte verwon ding van een der passagiers en een een aantal vernielde glasruiten. De oorzaak van de aanrijding is, dat een der bussen plotseling moest uitwijken voor eenige personen, die zich in het midden van de straat bevonden. Te Vlaardingen is binnengekomen de stoomharinglogger VL 44, van de ree- derij Pot, waarvan de stuurman tijdens ruw weder overboord was gestagen en verdronken. Een moordenaar vrij- gesproken. De krijgsraad te Brussel heeft een in hooge mate be vreemdend vonnis uitgesproken, dat in breede kringen in België groote ver ontwaardiging heeft gewekt. Een majoor te Bergen, in Henegou wen, verdacht zijn vrouw er van, onge oorloofde betrekkingen met den huis dokter op na te houden. Na eenigen tijd joor vierd gefelii gen d den v De gen hi heeft die c tegen

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2