DINSDAG 20 NOVEMBER IJO^OEN LilEISlE, O UW JEE igmeisje van t No274 -1923- BINNENLAND Stads= en Provindenieuws A. J. P,s Kerstpudding SPORT 1Y; |AfOSA) enz. zich tot reeks uit. Verhuizer ■amerameu- Jnameuble- lis, Buffet, pper, Gas- ptang, Kin- Dinsdag vdoozen en Ihaniker en pozen, be- pchine. Br. liss. Cour." de 16 jaar. |Cruideniers- Julp" ket kantoor, r Gasfabriek J flink Ijaar. Ihen 7 en 8 Ike jonge en 'sZater- s om de 14 s. Courant". norg:nurenj, jaar. ss. Courant" ss. Courant" - Rotterdam plaatsen. 'ASSAQIERS N VEE. t. Hort '.n. uur 8 m i. mi 8 8 ekomen insport- en Exp G. VOS, Tel. HEK, Tel. 101?' VL1SS1NGSCHE COURANT Bij DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meet 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. De kabinetsformatie. Omtrent de richting, waarin dr. Koo ien een oplossing der crisis zoekt, doen tegenstrijdige geruchten de ronde. Het „Alg. Handelsblad" verneemt bijv. „van doorgaans goed ingelichte zijden", dat de formateur heeft getracht de drie rechtsche groepen weer tot elkander te brengen. In „de Telegraaf" echter lezen we, dat „mr. Kooien hier en daar per sonen schijnt te polsen over de moge lijkheid der vorming van een extra parlementair Kabinet, dat dan als voor naamste taak zal hebben de oplossing van het bezuinigingsvraagstuk". Voor zoover de inlichtingen van „de Maasbode" gaan, is de laatste mede- deeling dichter bij de waarheid dan de eerste. Waarschijnlijk houdt helaas, voegt het blad er bij de opdracht aan mr. Kooien niet in de vorming te be proeven van een rechtsch kabinet. Het blijft intusschen moeilijk, dienaangaan de positieve gegevens te verkrijgen. Hetgeen genoegzaam blijkt uit de te genstrijdige berichten in de vrijzinnige pers. Een rede van het Kamerlid Van der Voort van Zijp. Het Tweede Kamerlid de heer C. van der Voort van Zijp heeft gisterenavond te Amsterdam voor de plaatselijke af- deeling van den Ned. Christ. Vrouwen bond een rede gehouden over het on derwerp landsverdediging en Vloot wet". Aan 'het slot zijner rede zeide spreker te betreuren de verwerping van de Vlootwet, omdat daarover een ac- voord tusschen de rechterpartijen was verkregen (spreker geeft toe, dat er in de zaak van het accoord nog veel duis ternis is) en vooral omdat daardoor in de samenwerking der rechtsche partijen een breuk is gekomen, die, naar spreker hoopt, nog zal worden hersteld. De anti-rev. partij is ten deze niet onver zoenlijk, maar er zal eerst eens met elkaar gesproken moeten worden en men zal moeten weten, wat men aan elkander heeft. Daarom gelooft spreker niet, dat de crisis zoo spoedig zal wor den opgelost. De rechtsche partijen zullen volgens spreker eerst tot overeenstemming moeten komen over de beide punten de verdediging van Ned. en Ned.-Indië en de bezuiniging. Wat het eerste punt betreft gelooft spreker, dat het mis schien mogelijk zal zijn eenigszins aan de bezwaren tegemoet te komen door te behouden het in het ontwerp voor gestelde (halve) minimum, doch te la ten vervallen de nieuwe vlootbasis te Tandjong Priok en dus aileen te behou den de bestaande vlootbasis te Soera- bgja en de twee kleine hulpbasissen te Riouw en te Makassar. Spreker besloot met den wensch, dat het gelukken zal een nieuw kabinet uit de drie rechtsche groepen te vormen. De opdracht aan mr. Kooien. Over de aan mr. Kooien verleende opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet schrijft de „N. R. Ct." o.a. het volgende De kans dat hij in het moeilijke werk zal slagen, en dus de opdracht officieel aanvaarden, is geenszins uitgesloten. Wel zal het den heer Kooien, naar zich laat aanzien, van zekere zijde, die wij nu maar niet nader zullen aanduiden, aan tegenwerking niet ontbreken, maar men mag toch hopen, dat onder de partijen, tot welke de heer Kooien een beroep om medewerking zal richten, nog genoeg gemeenschapszin aanwezig zal blijken, om een oogenblik de partij belangen naar achter te dringen en het groote vaderlandsche doel op den voorgrond te brengen. Wellicht heeft de heer Kooien daaromtrent in de weken, die achter ons liggen, zijn voelhorens al eens uitgezet, en is ook hij in dit op zicht tot een bevredigende conclusie gekomen. Ook uit de ondervinding, bij de for matie van het aftredend kabinet opge daan, zal de heer Kooien wellicht lee ring hebben geput, waardoor de kansen op zijn succes zullen vermeerderen. De groote fout van het kabinet-Ruys is geweest, dat men bij de vorming van dit ministerie juist in omgekeerde orde is te werk gegaan van die men bij een kabinetsformatie moet volgen. De heer Kooien zal nu ongetwijfeld zijn uitgangspunt nemen bij een pro gram. Dit program behoeft waarlijk niet groot te zijn. Voor Indië zal de uitvoe ring van de nieuwe grondwettelijke be palingen moeilijk aan het program kun nen ontbreken, doch overigens kan het gansche regeeringsprogram, zoowel wat Nederland als wat Indië betreft, worden samengevat in ééri woord bezuiniging. Dit is de gedachte, die het gansche program behoort te beheerschen. De „Tel." schrijft o.m. Wij hebben gemeend, de richting, waarin door die opdracht thans naar de oplossing der crisis blijkt te worden gestreefd, bij voorbaat als een onjuiste te moeten afkeuren. Zij miskent den uitslag der stemming op 26 October zij negeert het meest frappante feit dier stemming de oppositie van een juist genoegzaam sterke fractie der Katholieken om het kabinet te doen vallen. Zij neemt de uitspraak der Kamermeerderheid voor kennisgeving aan, maar bestendigt de politiek van het kabinet-Ruys, door als redder in den nood een dergenen te be groeten, die dit kabinet steunden. Zij is daarom, indirect, de '.scherpste veroordeeling van Ruys' bravour-poli- tiek indien deze kabinetscrisis, die uit een vlootwetcrisis voortkwam, door een vlootwetvoorstander op te lossen wordt geacht, welnu, dan had die crisis voor komen kunnen worden dan had het ministerie de portefeuillekwestie niet behoeven en dus niet mogen stellen. Door deze opdracht wordt, ongeacht of zij te vervullen blijkt, de aanbieding van het ontslag der demissionnaire mi nisters rechtstreeks gedesavoueerd. Wij verstonden in de afstemming der vlootwet en in het vrijwillig heengaan van het kabinet-Ruys den duidelijken eisch „Koersverandering en ieder, die zich op den vasten wal der redelijke bezinning heeft kunnen houden, en niet in het soppige moeras der partijen-poli tiek behoefde mee te dwalen, moest die eenvoudige conclusie trekken. De politici echter hebben het anders gewild. Zij achten het noodig (en oir- baar de gebeurtenissen van 26 Octo ber te interpreteeren als een wensch naar een... koersbestendiging. Vrage waartoe dan het harakiri van het ka binet Het „Centrum" betoogt, dat het be richt dat aan den voorzitter der Tweede Kamer door de Koningin opdracht is gegeven, een nieuw kabinet te vormen nadat mr. Kooien kortelings opnieuw door H. M. ontvangen was, wel niet onverwacht komt. De heer Kooien heeft de opdracht in overweging genomen, wat als een eer ste stap is te beschouwen en ai is daarmee nog niet gezegd, dat hij de taak ook zal volbrengen, het vertrou wen, dat de Koningin in hem blijkt te stellen, en dat ongetwijfeld door zeer velen in den lande wordt gedeeld, wekt goede verwachtingen... Dat hem een opdracht tot kabinets formatie is verleend, zal daarom, geloo- ven wij, naar verschillende zijden vol doening wekken. Hij zal dit staat wel vast bij allen, die hem kennen niet over ijs van één nacht gaan, maar zorgvuldig wikken en wegen. En slaagt hij in de vorming van een nieuw ministerie, dan kan men er even eens zeker van wezen, dat hij de taak van dat kabinet vooraf scherp heeft af gebakend en daarvoor de noodige over eenstemming heeft verkregen, teneinde het zooveel mogelijk te doen beant woorden aan de eischen der huidige situatie, en de oplossing der hangende problemen, politiek en... financieel Aan „de Nederlander" ontieenen wij het volgende Of hiermede de crisis als het ware is opgelost, mag voorshands betwijfeld worden. Mocht het den heer Kooien gelukken voor de oplossing der meest brandende kwesties (financieel herstel, beveiliging van Indië, onderwijshervor ming, sociale verzekering) een formule te vinden, die zoowel de uiteenioopende begeerten in eigen groep, als de wen- schen der anti-revolutionairen en chris- telijk-historischen bevredigt dan blijft nog het politiek bezwaar der A.-R. tegen den gevolgden gang van zaken. Ook zal het feit, dat de kabinetsforma teur weder een Roomsch-Katholiek is zeker aan Christelijk-historische zij de en ook bij de A.-R. het toetreden tot eenig nieuw samenwerken niet ver gemakkelijken. Het vertrek van den ex-kroonprins. De „Haagsche Ct." verneemt van een zijde, welke gewoonlijk goed ingelicht is, nog eenige aardige bijzonderheden over den stap der geallieerde mogend heden bij onze regeering, waaruit zou kunnen blijken, dat zoowel de Fransche gezant als onze minister van buiten- landsche zaken, voordat de officieeie stap plaats had, op de hoogte waren van het vertrek van den ex-kroonprins. De geschiedenis moet zich als volgt hebben afgespeeld. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de vijf gezanten om kwart over tien des morgens door minister Van Karnebeek zouden worden ontvangen. Op het laatste oogenblik bleek het echter dat de Fransche gezant op dit uur onmogelijk zou kunnen, om dat hij een belangrijke zaak persoonlijk moest afwikkelen en hij stelde zich dus in verbinding met zijn collega's om de ontvangst een uur later te doen plaats vinden. Toen de collega's daartegen geen bezwaren hadden, wendde de heer Benoist zich telefonisch tot minister Van Karnebeek en in overleg met hem en overeenkomstig zijn wenschen werd toen de ontvangst een uur later vast gesteld. NJehalve aan den minister en zijn naaste omgeving was deze verandering van uur echter niet op alle afdeelingen van het departement bekend geworden. Zoo was het dan ook mogelijk, dat een der ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken, die bevriend was met een der leden van de Fransche legatie, dezen vriend kon opbellen en hem belangstellend vragen hoe zijn in druk was van het vertrek van den ex- kroonprins Hierbij dient men goed in het oog te houden, dat de ambtenaar van buiten landsche zaken natuurlijk niet op de hoogte was van het veranderde uur der demarche en dus te goeder trouw in de meening verkeerde, dat deze reeds had plaats gehad en alles al lang op de Fransche legatie bekend zou zijn. De vriend van den ambtenaar was echter ten hoogste verbaasd over de mededeeling en bracht haar direct aan den gezant over, die natuurlijk niet min der verbaasd was. Stijging der lage en daling der hooge inkomens. In „Economisch-Statisfische Berich ten" wijdt mr. A. F. L.'Stapel een be schouwing aan de verdeeling van het inkomen te Amsterdam over een tijd ruimte van vijf jaar, die de kalender jaren 1916 tot en met 1920 omvat, dat is drie oorlogsjaren, het jaar van de hoogconjunctuur en dat van de inge treden depressie. In deze, ook in eco nomisch opzicht fel bewogen jaren heeft een onmiskenbare wijziging in de verdeeling van het inkomen van Am sterdam zich voltrokken. Het percen tage van het totale inkomen steeg van de groep met inkomens van 1200 tot 5000 van 26.9 in 1917/18 tot 60.7 in 1921/22. Voor de inkomensgroep boven ƒ20.000 daalde in dezelfde ja ren in Amsterdam het percentage van 58.8 tot 23 van het totale inko men. Voor de tusschenliggende groe pen met inkomens van 5000 tot ƒ20.000 onderging het totale percen tage daarentegen slechts betrekkelijk geringe wijzigingen. De groote veran deringen hebben derhalve piaats ge vonden in beide hoofdgroepen, die van de laagste en die van de hoogste inko mens. De groep ƒ1200 tot ƒ5000 is proportioneel een steeds grootere plaats gaan innemen, en heeft terrein gewonnen in het tempo van 100, 111, 153, 194, 224. De groep boven ƒ20.000 is proportioneel in beteekenis gedaald in hef tempo van !00, 93, 72, 6i, 43. Dit beteekent dus, dat een sterk nivel- leerende tendenz zich heeft voltrokken. De eerstvolgende voorloopige sta tistieken zuilen het antwoord kunnen geven op de vraag, of dit verschijnsel zich na 1921'22 al dan niet heeft voortgezet. De loonsverlaging voor het spoorweg personeel. Naar „de Tel." verneemt is in de gisteren te Utrecht gehouden zitting van den Loonraad voor het spoorweg personeel besloten, de behandeling van het voorstel van de directie der Neder- landsche Spoorwegen, om de loonen I Januari a.s. met 10 te verlagen, uit. te stellen. Verder zal de Loonraad aan de directie verzoeken hem eerst nadere gegevens omtrent het voorstel te ver strekken. Scheepsbouw. Aan de Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigenbouw Fijenoord is door de N. V. Phs. van Ommeren's Scheep vaartbedrijf te Rotterdam den bouw opgedragen van een motortankboot met een draagvermogen van ongeveer 6500 ton. VLISSINGEN, 20 NOVEMBER. Emiel Hullebroeck. Donderdag 29 November treedt in het Concertgebouw alhier op de beken de Vlaamsche zanger Emiel Hulle broeck. Velen zullen zich nog wel de prettige avonden herinneren die hij hier gaf gedurende den oorlog en nog eens willen genieten van zijn schoone lui mige en zoetklinkende liederen. Sedert zijn laatste optreden te dezer stede heeft Hullebroeck de wereld rondge zworven, zoowel door Zuid-Afrika als Amerika, en het spreekt dan ook van zelf, dat zijn optreden tevens leerrijk zal zijn. Men verzuime dus deze eenige gelegenheid niet Beslag opgeheven. Na borgstelling is door de rijksamb tenaren het beslag op de Duitsche sleepboot „Amerika" zie het desbe treffende bericht in ons vorig nummer opgeheven. De „Amerika" zal, bij gunstig weer, hedenmiddag vertrekken. Scheepsberichten. Het Duitsche stoomschip „Arabia", van Antwerpen naar Hamburg, is ter hoogte van Ter Neuzen in aanvaring geweest met een onbekend gebleven stoomschip, dat voor Antwerpen was bestemd. De „Arabia" heeft schade bo ven de waterlijn. Averij aan het op gaande stoomschip is onbekend. Beide schepen hebben de reis voortgezet. Het Engelsche stoomschip „Bretagne" van Antwerpen naar Londen, is op zee door de Nederlandsche stoomloodsboot met machineschade opgepikt en hier binnengebracht. De heer A. I. Masclé, ambtenaar bij de rijks directe belastingen te 's-Gra- venpolder, is overgeplaatst naar Vlis singen (haven). Voor hongerend Duitschland. Er wordt getracht ook in de platte landsgemeenten van Zeeland sub-comi- té's op te richten voor de inzameling van geiden, levensmiddelen en kle dingstukken voor hongerend Duitsch land, teneinde gedachtig aan het „veie kleintjes maken een groote", ook een steentje bij te dragen tot leniging van den grooten nood. Te Domburg is reeds zulk een sub comité opgericht. Dag van ongevallen. Uit Oostburg schrijft men ons Gisteren had een arbeider, werkzaam bij de in aanbouw zijnde R. H. B. S„ terwijl hij beïig was een vat met cement open te hakken, het ongeluk dat zijn beitel uitschoot en in zijn dijbeen te recht kwam, zoodaf hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Het tweede ongeval had piaats met de passagiers-auto, welke van Groede kwam. Bij het postkantoor zakte de auto door het breken van de vooras ineen. Gelukkig reed de bus met geen groote snelheid. De inzittende passa giers en de chauffeur kregen geen letsel en kwamen dus met den schrik vrij. Het derde ongeluk was minder gun stig. Bij het lossen van vaten cement aan den bouw van de R. H. B. Schooi van een vrachtwagen, rolde een vat met een groote vaart van de Iosberrie, met het gevolg dat een leurder, zekere A. G„ afkomstig van Maldeghem (Bel gië), dié daar juist passeerde, dit vat tegen zijn beenen kreeg, waardoor zijn linker onderbeen gebroken werd. De man werd per brancard naar het St. Anthoniusgesticht overgebracht. Opheffing Huurcommissie. De gemeenteraad te Ter Neuzen heeft met 7 tegen 6 stemmen verwor pen een voorstel van den 'heer Hame link om, wegens het groote gebrek aan arbeiderswoningen en vrees voor huur- opdrijving, de Huurcommissie nog niet op te heffen. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Predikant-administrateur te Neerbosch. Ds. J. G. Steenbeek Jr., predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zierikzee is aangezocht voor de betrekking van predikant-administrateur aan de stich ting „Neerbosch". Dr. J. H. Gerretsen. f Na een langdurige ongesteldheid is Zondag te 's-Gravenhage op 56-jarigen leeftijd overleden de emeritus-predikant en oud-hofprediker dr. J. H. Gerretsen. Dr. Gerretsen aanvaardde op 3 Mei 1891 het predikambt te Lopik en stond voorts van 1895 tot 1898 te Dedems- vaart, welke standplaats hij in het laatstgenoemde jaar verwisselde met de residentie. Na het overlijden van den hofprediker dr. G. J. van der Flier volg de hij dezen op in dat ambt, dat hij vervulde tot 1 September 1919, toen hem emeritaat werd verleend. Geref. Kerken. Bedankt voor het be roep naar Bruinisse en Oosteriand ds. H. Veldkamp te Anna Jacobapolder. Geref. Gem. Beroepen te Rotterdam ds. G. H. Kersten te Ierseke. Tot onderwijzeres aan een open bare lagere school te 's-Gravenhage is benoemd mej. J. A. M. Schijf te Mid delburg. Tot onderwijzer aan de school voor christelijk volksonderwijs te Dom burg is benoemd de heer H. C. A. Varel te Ritthem. Een afzonderlijk ministerie van onderwijs. Het volgende telegram is aan mr. D. A. P. N. Kooien gezonden Het hoofdbestuur van de Algemeene vereeniging van leeraren bij het mid delbaar onderwijs, overwegende, dat omvang en aard van den arbeid dringend een afzonder lijk ministerie van onderwijs, kunsten INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. rozijntjes en amandelen1' EEN HEERLIJKE LEKKERNIJ! |?uddingfabriek A. J. POLAK, Groningen en wetenschappen eischen, overwegende dat door combinatie met een ander departement geen be zuiniging wordt verkregen, die ook maar eenigszins tegen de schade, aan deze takken van dienst toegebracht, zou kunnen opwegen, betreurende, dat de mogelijkheid be staat, dat Nederland het eenige land in Europa zou worden, dat geen afzon derlijk ministerie van onderwijs zou hebben, vraagt u dringend uwe bemiddeling tot handhaving van den bestaanden toestand. RECHTSZAKEN. Uitlokking tot brandstichting. De rechtbank te Middelburg heeft met dertig dagen verlengd het bevel tot gevangenhouding, uitgevaardigd tegen H. J. B., 37 jaar, fabrikant te Nieuw Namen, gemeente Clinge, wegens uit lokking tot brandstichting in een fa briek te Nieuw Namen op 5 October jl., met het oogmerk om zich of een ander te bevoordeelen ten nadeele van den verzekeraar. Doodslag. De advocaat-generaal bij het ge rechtshof te 's Bosch heeft bevestiging gevraagd van het vonnis van de recht bank aldaar, waarbij de 22-jarige K. v. B„ uit Nuenen, die A. van Heertum met een knuppel op het hoofd heeft gesla gen, tengevolge waarvan deze overleed, tot 3 jaar gevangenisstraf is veroor deeld. MARINE EN LEGER. Bij Kon besluit zijn de gewezen lui tenants ter zee der 2e klasse J. W. Langeler en F. Pinke benoemd tot lui tenants ter zee der ie klasse is aan den luitenant ter zee der 2e klasse H. A. Meijer wegens ongeschikt heid voor de waarneming van den dienst uit hoofde van lichaamsgebreken eervol ontslag uit den zeedienst ver leend onder toekenning van levenslang pensioen is de schout-bij-nacht C. Fock be vorderd tot vice-admiraal is benoemd tot cartograaf bij de af- deeling hydrographie van het departe ment van marine J. H. van der Bel. De tot Amsterdam tot arts bevorder de vaandrig J. A. F. Hermans van Osse- nisse is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij het reserve- personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. De militaire pensioenen. De afdeeling Groningen van den Algemeenen Militairen Pensioenbond heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin zij als haar mee ning uitspreekt dat het de plicht der regeering is, dat zoo spoedig mogelijk in de nooden en behoeften der oud- gepensionneerden vóór de wet van 1922 en de weduwen van de oud-militairen gepensionneerden vóór 1909 wordt voorzien, door ook voor hen de thans vigeerende wetten te doen gelden. Korfbal. In de laatstgehouden vergadering van het bestuur van den Ned. Korfbalbond werd besloten tot opgeven van het plan, om op de Pa- rijsche Olympiade korfbal te demon- streeren met twee Nederlandsche keur- ploegen. Het bestuur zag geen kans dezen toer te financieren. Bij verscheidene leden van den bond verwekte dit besluit teleurstelling. Twee Rotterdamsche heeren, W. Kobes en J. Kostering, meenden, dat de korfbal- lers(sters) zich niet bij dit pessimisti sche besluit konden neerleggen. Zij maakten een reisplan en begrooting en tevens een berekening hoe de benoodig- de fondsen bijeen konden gebracht worden. Hierbij werd op den steun en de meewerking van alle korfbal-orga nisaties en persoonlijke leden der bon den gerekend. Men wendde zich tot den bondsvoor zitter, die het plan warm aanbeval en zijn persoonlijke medewerking toezeg de. Het resultaat was, dat een direct comité werd gevormd, dat zich tal van medestanders zal trachten te assumee- ren om in den korst mogelijken tijd het benoodigde geld bijeen te brengen. In de bedoeling van het comité ligt, den toer drie dagen te doen duren één

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1