SPORT BUITENLAND GEMI van bovengenoemde bioscoop, om de vrijwillige brandweer uit te noodigen deze prachtvolle tilm te komen zien. Zaterdagavond heeft bijna het ge- heele korps een bezoek gébracht aan ■het Luxor, en er is genoten, niet alleen van het technische, ook het dramatische in dit stuk bekoorde allen. Wat genoten de mannen van den bagagewagen bij het zien werken met, en in'werking brengen van de mecha nische ladders. Na afloop heeft de commandant, na mens brandmeesters en manschappen, den heer Desmet zijn hartelijken dank betuigd voor het blijk van waardeering in het streven en werken der vrijwillige brandweer Vlissingen. Het doet den brandweermannen goed, te ondervinden dat hun belang loos werken op sommige tijden ge waardeerd wordt en zij hopen, dat, wanneer zij eertijds een beroep zullen doen op hun medeburgers, om hun stre ven daadwerkelijk te steunen, zij niet te vergeefs zullen aankloppen. A. G. Voor het examen boekhouden, steno grafie en machineschrijven, afgenomen door de Chambers of Commerce te Lon den, is geslaagd onze vroegere stadge noot, de heer Charles Vanhuijsse. Huisvlijttenfoonstelling te Middelburg. Van de Vrijdag en Zaterdag geboden gelegenheid om mondelinge inlichtingen te verkrijgen over en zich op te geven voor de huisvlijttenfoonstelling, welke van 20 tot en met 23 December door de afdeeling Middelburg van den Volks bond, vereeniging tegen drankmisbruik gehouden wordt, is door verschillende personen, ook uit Vlissingen en zelfs uit Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- aeren gebruik gemaakt. Het aantal deelnemers en de verscheidenheid van in te zenden voorwerpen is dan ook reeds zoo groot, dat het welslagen van de tentoonstelling verzekerd is. Intusschen blijft de gelegenheid open gesteld, doch voorloopig alleen schrif telijk, bij den secretaris, den heer S. P. Willems, Kortedelft, Middelburg. De Zaterdag te Domburg, ten over staan van de deurwaarders Rosier en Vervaat geveilde rijnaak „Antony" werd verkocht en toegewezen voor de som van 1275, terwijl verschillende losse goederen nog ongeveer ƒ800 op brachten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Biggekerke door ds. G. C. Postma te Grootegast. Zendingsdag in de classis Walcheren. Zaterdagmiddag werd in het Militair Tehuis te Middelburg de algemeene jaarvergadering gehouden van den Zendingsraad in de classis Walcheren. Nadat de aanwezigen gezonden hadden Gezang 155 vs. 5, ging de voorzitter, de heer A. Petermeijer, voor in gebed. Daarna las hij 2 Cor, 8 vs. 111. In zijn openingswoord wees hij op den ernst der tijden, ook voor de zen ding. Hij herdacht ds. J.W. Maas, thans te Honfenisse, die zooveel voor de zen ding op Walcheren heeft gedaan. In zijn plaats is als secretaris van den classicalen zendingsraad opgetreden ds. j. F. Ossewaarde te Grijpskerke. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd, evenzoo het jaarverslag. De penningmeester, ds. H. Jonker, deed financieele mededeelingen. Door tusschenkomst van hem is voor de zending in 't verloopen boekjaar ver zonden 5520.55. Dit is meer dan twee maal zooveel als in 't vorige jaar. Dat bedrag-geeft echter geen zuiver beeld, daar enkele gemeenten en corporaties zelf geld zenden. Ds. J. F. 'Ossewaarde deed daarna verslag van de vergadering van het centraal comité voor kerkelijke zending te Amsterdam gehouden met afgevaar digden van centrale zendingscommis sies op Maandag 22 October 1923. Na dit verslag, waarop eenige dis cussie volgde, had de verkiezing plaats van 5 bestuursleden. Ds. J. W. Maas is vertrokken en de heer Boone te Koude- kerke heeft bedankt, terwijl ds. C. L. Voorhoeve, ds. J. F. Ossewaarde en de heer J. K. van Drunen aan de beurt van aftreding zijn. De laatste drie personen werden herkozen en gekozen werden ds. H. Hack van Domburg en ds. R. ten Kate van Koudekerke. Zendeling jac. Bijkerk deed eenige belangrijke mededeelingen van zijn 8- jarigen zendingsarbeid onder de Pa poea's op Nieuw-Guinea. Hij wees o.a. er op, dat het zendingswerk het per soonlijk geloof van den zendeling ver sterkt, op de vele moeilijkheden bij het brengen van het Evangelie en op de heerlijke vruchten, die soms na jaren- langen arbeid worden gezien. Door eenige personen uit de verga dering werden vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Ds. C. L. Voorhoeve eindigde met dankgebed. Christ. Geref. Kerk. Na een vacature van enkele jaren, was het gisteren voor de Christ. 'Geref. Kerk alhier een blijde dag, nu ds. A. Gruppen, overgekomen uit Steenwijk, zich aan zijn nieuwe ge meente verbond. Als bevestiger trad des morgens op ds. J. B. G. Croes van IJmuiden, vroeger predikant alhier, die een hartelijk woord van welkom sprak tot zijn vorige gemeente, den nieuwen leeraar en zijn echtgenoote, waarna ds. Croes tot tekst koos Jesaia 62 vs. 10. De hoofdgedachte in de predikatie was De roeping van den Dienaar des Woords, en ontwikkelde de bevestiger verder le. de noodiging hier vervat, 2e. de taak hier gewezen en 3e. het bevel hier genomen. Na de bevestiging werd den nieuwen leeraar door de gemeente staande toegezongen Psalm 134 vs. 3. Des avonds verbond ds. Gruppen zich aan zijn gemeente met een predi katie over I Corinthe 1 vs. 23 (eerste ged.) „Doch wij prediken Christus den gekruisigde". Sprekers hoofdge dachte was Christus gepredikt, en ontwikkelde Z. Eerw. vervolgens le. een wondervolle prediking, 2e. een rijke prediking en 3e. een troostrijke predi king. Na de predikatie richtte ds. Grup pen toespraken achtereenvolgens tot ds. Croes als bevestiger, tot den heer W. L. Huson als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, den kerkeraad, koster, organist en ten slotte tot zijn catechisanten en zijn gemeente. De nieuwe leeraar werd daarna toe gesproken door ouderling Potjewijd, naar aanleiding van Psalm 77, waarna de aanwezigen staande ds. Gruppen toezongen Psalm 119 vs. 6. Ten slotte sprak ds. Croes den nieu wen leeraar en de gemeente nog in har telijke bewoordingen toe, waarna nog staande gezongen werd Psalm 105 24. Beide keeren was de kerk geheel gevuld. Op het tweetal te Gouda komt voor ds. J. B. G. Croes te IJmuiden, vroeger alhier. Geref. Gem. Tweetal te Rotterdam ds. G- H. Kersten te lerseke en ds. J. Vreugdenhil te Borssele. Voor het examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek is te Breda geslaagd de heer A. van Rijswijk alhier. RECHTSZAKEN. De Brusselsche Bank. De rechtbank te Middelburg ver lengde met dertig dagen het bevel van gevangenhouding uitgevaardigd tegen W. P. van P. en H. W„ directeuren van de Brusselsche Bank, beiden gedeti neerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, beklaagd van verduiste ring. Landlooperij. De rechtbank te Middelburg heeft naar de openbare terechtzitting verwe zen met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde de zaak tegen J. v. d. V„ 22 jaar, veldarbeider geboren te Serooskerke, zwervend, thans gedeti neerd te Middelburg, beklaagd van landlooperij. MARINE EN LEGER. 'De luitenant ter zee le klasse J. V/. H. Vogelzang, werkzaam geweest bij de afdeeling Hywrographie van het de partement van marine, is ter beschik king gesteld en zal 8 December a.s. per stoomschip „Prinses Juliana" zijn be stemming naar Oost-Indië volgen. Bij beschikking van den minister van marine is de officier van den marine stoomvaartdienst der 3e klasse C. de Vries, dienende aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", den 14en November a.s. ter beschkking gesteld. De lichting 1924. Voor'de lichting 1924 zullen in totaal 23500 dienstplichtigen worden aange wezen voor inlijving als gewoon dienst plichtige. Dit aantal is over de ver schillende indeelingsdistricten als volgt verdeeld Amsterdam 2690 man 's-Graven- hage 4021 Leeuwarden 1210 Gronin gen 1991 Zwolle 1639 Utrecht 1116 Arnhem 2246 Haarlem 2077 Rot terdam 1828 Middelburg 746 's-Her- togenbosch 2300 Maastricht 1436. Van deze lichting worden bij de re gimenten van het wapen der infante rie ingelijfd 14186 dienstplichtigen, waarvan 800 bestemd zijn voor mili taire werken bij den motordienst 90 bij de oefenings-detachementen voor de Kon. Militaire Academie en de scholen voor verlofsofficieren der infanterie elk 100 bij het bataljon wielrijders 566 bij de compagnieën hospitaal-sol daten 183 ziekenverplegers en 367 zie kendragers bij de intendancetroepen 75 bij de luchtvaartafdeeling 140 bij 't regiment genietroepen 1040 bij het korps luchtdoel-artillerie 165 bij het regiment vesting-artillerie 987 bij het regiment kust-artillerie 490bij het korps pontonniers en torpedisten 192 bij de regimenten bereden artillerie 1106 onberedenen bij de regimenten huzaren 1215 en bij de zeemacht 750. De dienstplichtigen der lichting 1924, die bestemd worden voor de zeemacht, zullen in 2 ploegen worden ingelijfd en wel resp. van 1620 Maart en van 610 Augustus. VOETBAL. De oefenwedstrijd van het Ned. Elftal. Deze wedstrijd werd gisteren op het Ajax-terrein te Amsterdam gespeeld. Er was geen plaatsje onbezet. 'Het Ned. Elftal wist met 41 te winnen. De „Courant" zegt van dezen wed strijd o.a. het volgende Het spel van de Stormvogels is ons, eerlijk gezegd, tegengevallen. Niet alleen, omdat zij met 41 verloren, maar de geheele ploeg, althans de ver dediging, stelde danig teleur. En wij meenen opgemerkt te hebben, dat meer dere Vogels, die in de eerste helft al te hard geklapwiekt hadden, na de hervatting tamelijk wel vleugellam wa ren. Daarbij kwam, dat er op het eerste punt der nationalen een verrassende ontmoediging, althans een inzinking van de IJmuidenaren volgde, waarna het dan ook spoedig 40 was. Eerst toen redde Blinkhof de eer. Afdeeling IV. le Klasse. Roosendaal Alliance'P. S. V. 12 2e Klasse. Voor de tweede klasse van den N. V. B. afdeeling IV speelde gisteren Mid delburg 1 tegen 't Zesde I met 21 tot uitslag. Breda VelocitasN. A. C. II 35 Tilburg: N.O.A.'D. II—Willem II (2) 2—2 's-Hertogenb. B.V.V. IIBreda 02 3e Klasse. Vlissingen Vlissingen IIB.O.Z. 12 Middelburg: Zeelandia-Terneuzen O1 Goes GoesWalcheren 72 Reserve 2e klasse. Roosendaal Roosendaal II Willem II (3) 2—2 Breda Bredania 11Alliance II 12 (Van deze uitslagen zijn enkele aan de Courant" ontleend). Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse. S. B. O.—Walcheren II I—1 Goes IIZeelandia II 22 2e klasse A. Zeelandia IIITerneuzen II 013 MedioVlissingen III 20 2e klasse B. Stavast IIZeeuwen 05 Zuid-BevelandD.E.T.O. 23 3e klasse. Veere IITovido II 33 Medio II—Zuc III 1—3 Biljarten. De biljart-seance, door prof. De Regt in het café „Monopole" te geven, hebben niet plaats op Dins dag en Woensdag a.s., doch op Woens dag en Donderdag. DE CRISIS IN DE ENTENTE. De diplomatieke medewerker van Havas constateert, dat Frankrijk wel willend heeft toegestemd in de door Engeland gevraagde opschorting van de zitting van den gezantenraad. Beide kanselarijen werken met den zelfden goeden wil en in serieuzen ge- meenschappelijken ijver om tot de zoo wel door Parijs als door Londen ge- wenschte overeenstemming te geraken. Het schijnt, dat slechts een eenvoudig misverstand de twee meeningen om trent de militaire controle scheidt. Frankrijk stemt er in toe, dat wat be treft de uitoefening van deze controle, rekening wordt gehouden met den hui- digen toestand en mogelijkheden, zoo als Londen dat wenscht. Daar het vredesverdrag geen enkele beperking aangeeft van het recht tot het uitoefenen van een militaire con trole, mogen de Duitsche autoriteiten geen beperking noch wat betreft den duur noch wat de uitgebreidheid van het gebied dezer controle, voorsteilen. Alleen de controle-commissie zelf heeft daarover te oordeelen. Frankrijk eischt bij een eventueele weigering geenszins het gezamenlijk nemen van sancties, om nieuwe bezet tingen te rechtvaardigen, waarvan de noodzakelijkheid geenszins gebie dend is. De mogelijkheid bestaat, dat de ge zantenraad heden de formule zal vin den in zake de hervatting van de mili taire controle en den terugkeer van den ex-kroonprins, welke laatste aangele genheid trouwens verhoudingsgewijze van secundair belang is. BELGIE TREEDT BEMIDDELEND OP. In officieele Belgische kringen al dus wordt uit Brussel aan „de Tel." gemeld ziet men in het tot heden uitstellen van de vergadering van den Gezantenraad een min of meer verblij dend teeken. Men hoopt nog steeds eèn formule voor een intergeallieerde over eenstemming te vinden in zake de bij Berlijn te ondernemen stappen betref fende den terugkeer van den ex-kroon prins en aangaande de controle op de Duitsche bewapening. De Belgische regeering tracht langs diplomatieken weg de verschillende standpunten met elkaar in overeenstem ming te brengen, hetgeen thans niet ge makkelijk is. Toch is nog niet alle hoop verloren, dat het eenheidsfront der ge allieerden tegenover de Duitsche regee ring zal worden gehandhaafd. HET ENGELSCHE STANDPUNT. In goed ingelichte kringen wordt verklaard dat de Britsche regeering be reid is, bij Duitschland een protest in te dienen betreffende den terugkeer van den ex-kroonprins en het verzet tegen de hervatting van de geallieerde militaire controle op de Duitsche be wapening en de munitiefabricage. Evenwel is Groot-Brittannië niet be reid aan die protestnota clausules toe te voegen, waarin Duitschland met ver dere sancties wordt bedreigd ingeval het aan de eischen niet onmiddellijk voldoet. HET FRANSCHE STANDPUNT. In zijn Zondagsche rede gehouden te Neuilly, bij de onthulling van het gedenkteeken ter nagedachtenis aan de gesneuvelden, verklaarde Poincaré o.m., na te hebben gewezen op de vol gens hem onvermijdelijke mislukking van de voorgestelde bijeenkomst van deskundigen „Nu blijft ons niets meer over dan tot het verdrag van Versail les terug te keeren. De herstelcommis sie zal de Duitschers hooren ze zal de Duitsche betaalkraoht onderzoeken, vandaag, morgen, ieder maal dat het noodig zal worden geoordeeld zij zul len de getallen vaststellen, die zij bil lijk zullen vinden en met behulp van panden, die we slechts uit de hand zul len geven na betaling, zullen we ten slotte Duitschland er toe gebracht heb ben zijn verplichtingen na te komen. Wij wanhopen niet onze geallieerden te overtuigen. Sinds geruimen tijd reeds laat Duitschland zich niet veel gelegen lig gen aan de bepalingen omtrent onze veiligheid het verlamt de werkzaam heid van de intergeallieerde toezichts- commissie het zoekt op slinksche wij ze de verboden militaire formaties in stand te houden het liet den terugkeer toe van den ex-kroonprins, die aan 't hoof d staat van de lijst der oorlogsmis dadigers het zijn die openlijke uitda gingen van de geallieerden en die schaamtelooze verkrachtingen van het verdrag, die ons de noodzakelijkheid doen inzien van het nemen van straf maatregelen. Wij zullen die nemen, in dien we geen volledige voldoening be komen en zijn vast besloten de bezette gebieden niet te ontruimen, zoolang al le bepalingen van het vredesverdrag niet zijn uitgevoerd en zoolang we niet degelijk beschut zijn tegen een moge lijken aanval. r EEN REDE VAN POINCARé. Poincaré heeft het woord gevoerd op een feestmaal van het comité republi can voor handel, industrie en land bouw. Spr. bracht in herinnering, dat Frankrijk, na de Agadir-incidenten, de hoop koesterde, dat zijn toegeeflijkheid Duitschland zou ontwapenen. Frankrijk had slechts één wensch, den oorlog te vermijden. Thans na de overwinning, nu de vrede geteelcend is, wil het de vruchten van die overwinning niet verliezen. Wij hebben enkel één program van na tionale politiek, en dat is een program van heropbouw, herstel en veiligheid. Wij moeten voor alles den vrede op bouwen, „wij zijn loyale vrienden der menschheid, maar wij willen ons die menschheid niet denken zonder een Frankrijk, waarvoor men eerbied heeft, dat wil zeggen, zonder een Frankrijk, waaraan men volledige voldoening zal hebben gegeven, zoowel wat betreft het herstel van geleden schade als wat aangaat zijn veiligheid. Het zijn zeker niet de jongste ge beurtenissen, die ons tot zwakheid te genover 'Duitschland zullen bewegen, of ons de bezetting van de Roer zullen betreuren. Wij moeten ons integendeel gelukkig prijzen, dat wij thans de wacht houden in het voornaamste mïjngebied, bij de groote wapenfabrieken van onze gewe zen vijanden, die thans len prooi zijn aan nationale hartstochten en op wraak zinnen. We zullen aldus de middelen vinden, om den vrede te verdedigen en onze overwinning te behouden. Wij zullen niet dulden, dat verzeker ik u, dat die verloren gaan. Het uur van concessies is voorbij. Het verdrag zal worden uitgevoerd, goedschikt of kwaadschiks. Aan Duitschland den tijd of de mid delen te laten ons een nieuwen aanval voor te bereiden, zou een misdaad zijn jegens het nageslacht. Die misdaad zullen wij niet begaan. LLOYD GEORGE TEGEN POINCARé. Sedert de liberale hereeniging hield Lloyd George Zaterdag zijn eerste openbare rede te Northampton, waar hij geestdriftig werd ontvangen. Spr. merkte op, dat het land bij de laatste verkiezing den raad van de linksche extremisten verwierp, terwijl het niet het groote gevaar besefte van de rechtsche extremisten, die alle bekwa me mannen, een uitgezonderd, uit de conservatieve partij hadden gejaagd, teneinde de reactie-politiek te doen ze gevieren. Vervolgens sprekende over de rede van Poincaré en met name over de kwestie der Entente, zeide Lloyd Geor ge, dat Poincaré de arme Entente baby een „week-end bath" in zwavel zuur had gegeven, ten einde haar rein en monter te houden. Hoe kan het arme wicht groeien onder zulk een behande ling Groot-Brittannië zoo vervolgde de oud-premier, is thans 'n quantité négligeable in den raad van Europee- sche staten. De Britsche voorstellen werden verworpen en er gebeurde, niets. Groot-Brittannië telde niet mee. Het was de moeite niet waard Groot-Brit tannië te raadplegen 1 Dit is vernede rend en omdat de tegenwoordige re geering een chaos veroorzaakte, tracht zij nu de aandacht van het volk af te leiden. In Amerika wordt aan de houding van Engeland eenvoudig deze uitleg ging gegeven, dat het bevreesd is voor de Fransche vliegtuigen. Doch ons on verschrokken volk vreest niets en nie mand, het heeft slechts de vrees voor God in de harten. STRESEMANN's POSITIE. In vele kringen acht men het waar schijnlijk, dat Stresemann zijn ontslag zal nemen en dat hij het niet tot een ontbinding van den Rijksdag zal laten komen. In verband hiermede begeeft men zich in gissingen over de wijze, waarop de crisis 'zou kunnen worden opgelost. Er zijn drie stroomingen de nationa listen, die een directorium wenschen, de „kleine coalitie", die een zeer be knopt kabinet met Von Seeckt als be perkt dictator aan het hoofd van zaken zou willen zien en de sociaal-democra ten, die zich aan een parlementaire op lossing willen houden, zonder evenwel te kunnen zeggen, hoe die oplossing er dan zou moeten uitzien. Bij velen ontmoet men een neiging de nationalisten, die nog niet aan het woord zijn geweest eens een kans te geven, doch tevens is men huiverig dit te doen, aangezien zij de nietigverkla ring van het verdrag van Versailles in hun vaandel voeren en juist het feit, dat Duitschland er zich thans op kan beroepen, dat Frankrijk tegen het vre desverdrag heeft gezondigd en dit nietig heeft gemaakt, terwijl Duitsch land het wil naleven, een sterke troef in handen van Berlijn is De crisis wordt nog dreigender nu, naar verluidt, Ebert zijn toestemming weigert om zoo noodig tot ontbinding van den Rijksdag over te gaan. EEN DUITSCHE PROTESTNOTA. De Duitsche regeering heeft aan de Fransche regeering een nota doen over handigen, waarin geprotesteerd wordt tegen de ondersteuning der seperatis- ten door de bezettingsautoriieiten. Er wordt in deze nota opgemerkt, dat 'de separatisten, zonder dat de Fransche troepen ingrepen, bewapende benden vormden en door een terreur, plunde ringen, arrestaties een toestand van anarchie schiepen, niettegenstaande de verklaring van de Fransche regeering, dat de troepen de orde zouden hand haven en de Rijnland-overeenkomst den militairen bevelhebbers het recht daartoe toekent ingeval de politie niet bij machte mocht zijn de orde te her stellen. Verder wordt geprotesteerd tegen de uitlatingen van den generaal De Metz (in de Palts), en diens verklaring, dat de door de separatisten geschapen toe stand erkend wordt op grond van het zelfbeschikkingsrecht der volken. Ten slotte wordt gewezen op den vastberaden wil van de bevolking van het Rijnland om vast te houden aan de staatsgemeenschap met Duitschland, terwijl de handhaving van de orde en ontwapening der benden door de Fran sche troepen worden geëischt. HET NIEUWE DUITSCHE GELD. Nu na de uitgifte der rentemarken 't drukken van papieren marken ophoudt en deze alleen nog gebruikt worden als wisselgeld tot de kleine coupures van de rentenmark, ter beschikking zullen zijn, vraagt men zich te Berlijn af, hoe de financieele toestand zich verder zal ontwikkelen. Er zijn thans 600 mil- lioen rentenmarken gedrukt, waarvan er 500 voor het onbezette gebied ter circulatie bestemd zijn, terwijl er 100 millioen naar het bezette gebied zullen worden gezonden ter ondersteunng der werkloozen aldaar. Men gelooft, dat zelfs dit laatste bedrag onvoldoende zal zijn voor de ondersteuning, hoewel de duur daarvan is beperkt tot één week en men vraagt zich of, wat dan 500 millioen voor het overige Duitschland zullen beteekenen. Natuurlijk zullen groote hoeveelheden papieren marken terugkeeren, daar de rentemark wordt uitgegeven op de officieele waarde van de goudmark, doch deze is slechts één vierde of minder van de waarde, die de buitenwereld er aan toekent. Dienten gevolge zal het zeer twijfelachtig zijn of men er in zal slagen de teruggekeer de papieren marken uit de circulatie te houden. Gelukt dit niet, dan wordt de verwar ring nog veel grooter. Vermoedelijk zal het dus in de eerste pjaats noodig zijn, dat de resteerende 600 millioen renteri- mark, waarover de regeering eventueel nog als tweede tranche kan beschikken, ook onverwijld worden aangemaakt en zelfs dan is het twijfelachtig of de ren tenmark, op één vierde of minder van de oorspronkelijk bedoelde waarde in circulatie gebracht, voldoende zal zijn ter dekking van de geldbehoefte. Van den tegenwoordigen gedwongen koers is het eenig gevolg, dat de prijzen van allerlei artikelen nog meer oploopen, waartegenover de regeering machteloos staat, tenzij de vaststelling der waarde wordt overgelaten aan het vrije ver keer. HEEFT GODSDIENST NUT De bekende Rotterdamsche predikant dr. H. T. Oberman heeft in het Volkshuis te Leiden over bovenge noemd onderwerp een rede gehouden. Het is voor onze lezers wel interessant, te vernemen hoe de predikant deze zeer belangrijke vraag beantwoordt. De heer Oberman begint met een definitie te geven van hetgeen hij onder gods dienst verstaat. Hij bedoelt er niet mede een vaag gevoel van religiositeit, maar de gehoorzaamheid aan de goddelijke macht of nog duidelijker de overgave van het str dan ook vel godsdienst, j het oog heg de overgave den wil aan| tus Jezus. De godsd christen dief dat ten slo| een toekor stemd ondej zich genoerl en het Leva kenvermogq rectie, die Christus ins ten gelden.| deze norm houden of wetenschap| en, zooals onzer oudsl) men is uitl die de godj gekweekt. De heerl tweede plaa sche christd de christen! over staatsq beroepen „Indien de ben, zoo zul is ook logil is gewordef omlaag trol de menschel haar hoogsf meer verlil den. In eenl beelden laai de norm is aan de Maar ookl dienst somi kracht van Ware vreul boren, waal in zichzelf stens als nieting worl Als vierdl noemt de rj staat daara op zichzelf doelt dus na strijd, allen onvrel christendon het eind eerste ervl ideaal is leven, waart en dat hem wicht rukt, het gevoel nie opheft, zoeker datl Christus-ge| tiging van waarheid isl de vrijheid C heven voor| wing, verzu grooten vrij De heer overdrijft waarin ml schijnvredef desideaal gevoelen, zeide hij vrede, die reld". En godsdienst I den mensl waarde m| toekomst. De heer i de vraag noodig is ren te brei z.g. nut teil de godset brengt wl heid niet di| gen 'Ootn Er zijn er land" telool z.g. uit god maken hunn ven Hoezl ijver zonde| disten van nadeelaars dat de godsdienst! Ligthart dl kindergemol vergelijkbaaL Maar wl goederen aq heeft als vrijheid, dal verklaarbaal vrees voor T sitie, noch beoordeelinJ om dat wat I der menscl brengen. W| toch ais hl kunnen ontlf Het „Rijperkerk'J de uit coprq van Port haven van loopen metj vuur nam g| gen aan. koortsachtig^ der lading! moest worde Het oefeni

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2