VL1SSINGSCHE COURAINT 1000 150 100 25 MAANDAG Mo273' ÉpeFirmaF. V1 Oï ÏEIIE lf Jalstat 13, Viissingen. Tel. Into. 10. Posfrskening 882BT 19 NOVEMBER Verschijnt dagelijks, ÉpzoiÉii op Mag en algemeen erkende Christelijke feestdagen cnrM-"°oa¥ffi BINNENLAND FEUÏLLETON Gestolen GeSisk Stads- en Proviücienieuws ©1@ *Iosar^®ra^ ABONNEMENTSPRIJSVoor VUssingen en de gemeenten op Walcheren ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.SO. Voor België 4.SS. Voor overige landen der Post-Unie 4.70. - Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels ƒ1.10; voor iederen regel meer 26 ct Familieberichten van 16 regels ƒ5.70. Bij abonnement speciale prijs. Reclames 52 cent per regel. Dienstaanbiedingen en -aanvragen 53 ct. per regel De abonné's in 't bezit eener Poü3, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. een ongeluk. CPU IJ gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulaen bij verlies van een duim. gulden bi: verlies var. een wijsvinger. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De kabinetscrisis. Onder het opschrift „de grondfout" schrijft „de Maasbode" In een brochure van oud-minister De Geer deelt deze mede dat hij als voor waarde voor toetreding in 1921 tot het opnieuw te formeeren kabinet o. m. stelde „De vlootwet zal voor onbe- paalden tijd worden uitgesteld". Van daar ook dat in de periode van het De Geer-regiem de geneigdheid der regee- ring aan het licht trad 'om de wet te laten rusten. Toch ging dit blijkbaar niet van harte. Want al aanstonds schijnt er te gen deze conditie van den nieuwen mi nister van financiën oppositie gerezen te zijn. De brochure deelt er dit van mede „Tegen dit punt rees bezwaar en na verschillende besprekingen werd als voorloopige oplossing van het ge schil gevonden de benoeming van een staatscommissie met de bekende op dracht." Hieruit blijkt dus, dat van meetaf de Vlootwet een spaak in het wiel stak ,van het gereconstrueerd kabinet-Ruys. Dat onder deze omstandigheden bij het optreden van het tweede kabinet van dien naam, in 1922, de heer Westerveld als extra-marine-man aan boord werd genomen, onder conditie nog wel dat nu met de Vlootwet ernst zou worden gemaakt, schijnt ons de grondfout van heel deze lijdensgeschiedenis. Wat wonder, dat, wanneer in den boezem van het kabinet zulke tegen strijdige elementen tegen elkaar opbie den, er aan het parlementair accoord van 1922 tusschen regeering en rechter partijen inzake de Vlootwet een en an der haperde. Het lijkt ons steeds meer onbillijk, dat accoord te bezigen als een stormram tegen de Katholieke oppositie en de „verbreking" ervan voor te stel len als een onoverkomelijken hinder paal voor een hernieuwde samenwer king ter rechterzijde. Van doorgaans goed ingelichte zijde verneemt het „Hbl.", dat de stappen, tot heden door mr. dr. A. P. N. Kooien in de richting der oplossing van de re- geeringscrisis gedaan, zich hebben be paald tot het pogen, de drie groepen der rechterzijde tot elkaar te brengen. Na met mgr. Nolens de mogelijkhe den te hebben nagegaan die de op dracht van H. M. tot een kabinetsfor matie kunnen begunstigen, heeft de heer Kooien geconfereerd met in Den Haag gevestigde leiders der christelijk- historische en anti-revolutionaire frac ties. Deze besprekingen, die nog zullen worden voortgezet, hebben uiteraard slechts een voorloopig karakter, maar tot nu toe wordt in Protestantsch- rechtsche kringen aan het welslagen van dr. Kooien getwijfeld. De anti-re volutionaire Kamerleden men verze- Roman van REINHOLD OiRTMANN. 2) Nu des te beter. Ik zal natuurlijk niet onder uw bewonderaars gemist worden. En over het succes behoeft u zich niet ongerust te maken Als u maar een klein beetje aardig tegen mij is Ik heb uw steun voor mijn broeder gevraagd, niet voor mij en ik ver zoek u... Och kom, met dien broeder, viel Memlinger haar in de rede, hij zal voor mijn part de beurs hebben en nog een paar honderden daarboven, als de zus ter dat voor hem gevraagd heeft, er een klein beetje dankbaar voor is... U beleedigt een weerloos meisje, dat op u vertrouwde, riep zij. Dat is erbarmelijk... Zij snelde de deur uit, zonder die achter zich te sluiten. Memlingers eer ste verbazing verkeerde weldra in woede. Domme theaterprinses mompelde hij, terwijl hij de deur in het slot wierp, zoodat de boekhouders in het voorver trek verschrikt opkeken. Maar je zult die brutaliteit duur betalen. Wacht maar, kleine heks HOOFDSTUK II. Nog klopte Use's hart sneller door de aandoening, toen zij hare woning in de buurt van den schouwburg bereikt had. Haar eerste ingeving was geweest haar broeder alles te vertellen, maar reeds kerde ons dat geen enkele daarvan kan worden uitgezonderd voelen niet veel voor de vernieuwing der recht- sche coalitie. Het Kamerlid mr. J. A. de Wilde, hoofdredacteur van de Haagsche Crt.", maakt zich van die ge zindheid der A.-R. leden van de Twee de Kamer de tolk door in dat blad te verklaren, dat de tijd voor zijn partij is gekomen om weder kracht te zoeken in haar isolement. Buiten de Kamerfrac tie gaan in anti-revolutionaire kringen andere stemmen op. In „de Rotterdammer" bepleit de hoofdredacteur prof. mr. P. A. Diepen horst, toenadering tusschen de groepen der rechterzijde op een goed accoord. Ofschoon het hernemen en het blijven innemen van een zelfstandige positie ook volgens de "meening van den heer Diepenhorst hare bekoring heeft, acht hij het toch onjuist de rechtsche coali tie niet te herstellen. Hij wil haar be hoeden, mits behoorlijke waarborgen tegen herhaling van hetgeen tot de cri sis leidde, worden verkregen. Door het Protestantsche deel der coalitie wordt echter niet verwacht, dat mr. Kooien reeds ditmaal in het bereiken van die overeenstemming zal slagen. Waar nu zijn pogingen, gelijk uit bovenstaande blijkt, zich vooralsnog bepalen tot „het uitsteken van voelhorens", ligt het voor de hand, dat aan het uitnoodigen van personen tot het aanvaarden der minis tersportefeuilles nog niet wordt ge dacht. Het Kamerlid mr. E. Beumer heeft op een vergadering te Utrecht verklaard, dat als de heer Kooien kabinetsforma teur wordt hij wist op dit oogenblik dus van het inderdaad verleenen van de opdracht aan mr. Kooien nog niet af daaruit blijkt, dat de adviezen, die aan de Kroon gegeven zijn, in meerder heid bedoelden, de verantwoordelijk heid weg te doezelen. De antirevolutio nairen zijn niet bereid daaraan mee te werken. Zij zullen niet met de R. Kath. kunnen meewerken, tenzij er van die zijde waarborgen gegeven zijn, dat iets dergelijks (d.w.z de vlootwethistorie) niet weer gebeurt. Postchèque- en girodienst. De Haagsche redacteur van „de Maasbode" meldt Naar wij vernemen, gaat het ontwa ren van den qhaotischen toestand aan den postchèque- en girodienst lang zaam maar regelmatig voort. Wanneer zich geen onverwachte verwikkelingen voordoen, hoopt men tegen het begin van 1924 de desorganisatie te boven te zijn en den dienst weer te kunnen her openen. Bij de reorganisatie wordt thans een zoodanig systeem gevolgd, dat de dienst na heropening steeds zal kunnen worden verbeterd, hetzij men het gecentraliseerde of gedecentrali seerde stelsel wil toepassen. op den korten weg was zij anders gaan denken. Nog gisteren, toen zij hem had gevraagd, wegens de beurs persoonlijk naar Memlinger te gaan, had hij dezen aandrang met trotsche beslistheid afge wezen, zoodat zij zeker was, dat hij haar wegens haar onberaden stap ern stig berispen zou. En dan welke ge noegdoening kon hij haar verschaffen zonder zichzelf bloot te stellen aan per soonlijk gevaar of ernstige ongelegen heden Misschien viel ook hem slechts een beleediging ten deel, en 'de brutale beleediger, die door zijn in vloedrijke positie zoover boven den ar men student stond, zou ongestraft aan de eerste beschimping een tweede toe voegen. Neen, het was in elk geval be ter, dat zij over wat haar was overko men, het diepste stilzwijgen bewaarde. Zij was een van die bittere ervaringen rijker geworden, die haar korte tooneel- loopbaan reeds zooveel had gebracht, en zij zou ten slotte ook dit zwijgend kunnen dragen, zooals zij het vroegere zwijgend gedragen had. De woning, die broer en zuster van een kleermaker hadden gehuurd, be stond uit twee kleine, heel eenvoudig gemeubelde, door een kleinen corridor van elkander gescheiden kamers. Ilse vermoedde dat haar broeder om dezen tijd niet thuis was, maar zij had nau welijks hoed en mantel afgelegd, toen zij zijn welbekend kloppen hoorde. Vlug wierp zij nog een blik in den spiegel, om zich te overtuigen, dat haar ont steld gezicht niet tegen haar wil haar verraden zou, en opende toen met ge dwongen onbevangenheid de deur. Walter was ongeveer twee jaar jon ger dan zij, lang .opgeschoten. Zijn Na het vertrek van den ex-kroonprins. De „Echo du Soir" te Brussel be spreekt het communiqué, door den ex- keizer aan de pers verstrekt. Volgens het blad was de ex-keizer volkomen op de hoogte van de plannen van zijn zoon, daar een en ander tij dens een bijeenkomst te Doorn op 2 of 3 October jl. uitvoerig zou zijn bespro ken. Omstreeks 1 October heeft de ex- keizer zijn zoon bovendien door tus- schenkomst van een Hollandsche bank ƒ20.000 doen toekomen en eenige da gen later nog 500 pond sterling. Ook de auto waarin de ex-kroonprins ver trokken is werd zegt de „E. d. S." door Doorn betaald. Het is zeker aldus het blad ten slotte dat de ex- keizer voortdurend met Duitsche krin gen contact houdt. Het huisraad van Wieringen. Aan het „Hbld." wordt het volgende medegedeeld De voormalige kroonprins had ter meubileering van zijn woning, de pas torie op Wieringen, huisraad ter leen ontvangen van Huize Doorn. Dezer da gen nu zijn de bezittingen van den kroonprins op het Zuiderzee-eiland ingeladen in een vrachtschuit naar Am sterdam. Het was het plan de meube len, en .wat verder aan den ex-prins toebehoort, in Amsterdam in verhuis wagens over te laden ter expeditie naar Oehls. De ex-kroonprins zou aan zijn se cretaris, den heer Berg, opdracht heb ben gegeven alles uit de pastorie naar Oehls te zenden, dus ook de meubelen, welke de ex-keizer had ter leen gege ven. Van dit plan had men in huize Doorn kennis gekregen en de ex-kei zer, om te voorkomen, dat zijn meubeT len naar Siiezië zouden gaan, heeft een notaris uit Doorn vertócht te Amster dam op de meubelen beslag te leggen. Is het blad wel ingelicht, dan heeft de notaris Vrijdag deze opdracht vervuld. De meubelen van den ex-keizer zullen dus, in elk geval voorloopig, niet naar Oehls worden vervoerd. Scheepsbouw. Van de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw-JVlaatschappij te Amster dam is met gunstig gevolg te water gelaten het kabelschip „Zuiderkruis" in aanbouw voor het departement van koloniën. Het stoomschip „Zuiderkruis" is het eerste kabelschip, dat in Nederland ge bouwd wordt en dient voor het leggen en repareeren van onderzeesche kabels in Indië. De hoofdafnietingen zijn lengte 88.70 M„ breedte 11.20 M., holte 6.75 M„ terwijl de waterverplaatsing bij een diepgang van 4.30 M. 2612 ton be draagt. Het schip wordt ingericht voor een mogelijke bewapening met 2 ka nonnen van 15 c.M. stralende oogen vertelden zijn zuster terstond, dat hem iets goeds was over komen. En hij hield dat niet lang ver borgen. Groot nieuws, kleine Ilse Ik heb bezoek van tehuis vriendelijk bezoek, en wij wachtten al vol verlangen op jouw terugkomst. Raad je niet, wie het kan zijn De jonge actrice was plotseling heel rood geworden. Hoe zou ik dat reden vroeg zij onzeker. Van onze oude vrienden heeft zich tot nu toe niemand om ons be kommerd. Niemand Een uitzondering denk ik, moest je toch maken. Heeft niet Theodoor iRudek bijna iedere week mij geschreven En is het zijn schuld, dat wij den steun niet hebben aangenomen, dien hij ons meer dan eens op de fijn- gevoeligste manier heeft aangeboden Ilse schikte wat aan heur haar, maar dat was waarschijnlijk een middel, om haar broeder haar gezicht niet te laten zien. Neen ik moet hem tenminste uitzonderen. Maar het is toch niet mijn heer Rudek, die Die mij vandaag verrast heeft jawel, hij is het. En hij heeft nog iemand meegebracht, dien ik je liever terstond wil noemen, omdat je toch nooit aan hem zoudt denken den rijksbouwmeester Steinacker. Wat Frans Steinacker Den verbitterden vijand van onzen armen vader Je weet, dat hij jaren lang zijn vertrouwde vriend geweest is, voordat de verwijdering tusschen hen intrad. Er is destijds een ongelukkig misverstand Voor berging der kabels zijn in het sohip drie groote tanks ingebouwd. De kabels worden hieruit over rollen en schijven door middel van kabelmachi nes naar het voor- en achterschip ge voerd, vanwaar ze over groote schijven in zee worden gelegd. De kabelmachi nes worden geleverd door de firma Johnson en Philips te Londen. Het schip bevat, behalve de hutten voor het dienstpersoneel, werkzaam bij het leggen der kabels, nog enkele hut ten, benevens een salon voor passa giers. Het schip zal geheel electrisch wor den verlicht. De installatie hiervoor le vert de firma Groeneveld van der Poll en Co. te Amsterdam. De voortstuwingswerktuigen bestaan uit twee machines van 500 I.P.K., welke geleverd worden door Werkspoor. De ze machines zullen het schip een snel heid geven van 12 mijlen. De hooge posttarieven. Namens den Centralen Raad van Vakbonden in het grafisch en boekbe drijf is een adres aan den minister van waterstaat gezonden, waarin de aan dacht gevestigd wordt op de hooge portikosten, welke naar in het adres wordt gezegd oorzaak zijn van groot vermindering van postzendingen. Het adres is voorzien van een bijlage, van verschillende uitgevers en instellin gen. O.m. wordt er op gewezen, dat men door de hooge porti-kosten ver plicht was periodieken te vereenvoudi gen of de toezending te verminderen. VLISSINGEN, 19 NOVEMBER. Het Nieuws van den Dag in Beeld. Door een bijzondere overeenkomst zijn wij in staat om van alle bijzondere gebeurtenissen in binnen- en buiten land, binnen den kortst mogelijken tij'd goede foto's te hebben, ter illustratie van het nieuws, dat onze courant da gelijks geeft. Van heden af zijn aan ons bureau geëxposeerd de volgende interessante actueele foto's, die reeds groote aan dacht trokken Het tewaterlaten van het stalen ka belschip „Zuiderkruis", gebouwd voor het departement van koloniën op de werf der Ned. Scheeusbouw-Maatsch. te Amsterdam, op Zaterdagmiddag jl. De ex-kroonprins weer terug in Duitschland. Hij poseert met zijn vrouw voor de fotografen, en zijn slot te Oels, gezien van de stad uit. Kampioen-Damwedstrijden te Am sterdam in Parkzicht. De overkapping van de nieuwe per rons te Amsterdam. Mr. dr. A. P. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer. De herdenking van den wapenstil- geweest, zei de rijksbouwmeester straks, toen ik mijn verrassing bij zijn binnenkomen niet geheel kon ver bergen. Als het slechts een misverstand was, waarom heeft hij onzen vader dan niet eens in zijn laatste doodelijke ziek te de hand ter verzoening gereikt Waarom heeft hij hem nog openlijk be streden, toen hij \vist, dat zijn tegen partij op het sterfbed lag en zich niet meer kon verdedigen Dat zijn vragen, lieve Ilse, waarop ik voorloopig nog geen antwoord heb. Maar ik denk, dat het ons niet past, de overgevoeligen te spelen, nadat Stein acker den eersten stap heeft gedaan. Alleen reeds de omstandigheid, dat hij in Rudeks gezelschap kwam, zou het mij onmogelijk hebben gemaakt, hem afwijzend of zelfs nog wel vijandig te behandelen. Stellig, zei zij vriendelijk. Ik maak jou ook geen verwijt. Maar wjj mogen de heeren zeker niet langer laten wachten. Kom, laat ons gaan De beide bezoekers stonden tegelijk van hun stoelen op, toen Ilse op den drempel van het armoedige studenten kamertje verscheen de een vlug en met jeugdige haast, alsof hij dit oogen blik reeds met ongeduld tegemoet had gezien, de ander met zekere bedacht zame langzaamheid, zooals die trou wens eigen scheen aan al de bewegin gen van zijn lange, magere gestalte. Hij was verreweg de oudste van de twee, een man, die het midden der veertig stellig reeds had bereikt. Zijn beenig, ietwat ziekelijk gelaat was eigenlijk niet leelijk maar de smalle lippen met de afhangende mondhoeken INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. DRAlSmA-vANVALKEHBURQ'S- A -iLEVERTR/ C-LEEUWARDEN- standsdag te Londen. Hulde aan het graf van den onbekenden soldaat. Eenige kieken van net soldeeren door middel van electriciteit. De Zuiderzeewerken te Wieringen. Het opspuiten en aanbrengen der stee- nen. Het 100-jarig bestaan der Maatsch. voor Scheepsbouw „Feijenoord" te Rotterdam. De eerste honingveiling te Amster dam met monsterkamer. Eenige der laatste foto's van. den ex-kroonprins op Wieringen. Vorst Von Bülow, de vroegere Duit sche rijkskanselier, op een wandeling in Berlijn. 'Radio-installatie in een lucifersdoos je, genomen op een tentoonstelling te Leiden. Een merkwaardige biljartwedstrijd te Tongelre (Eindhoven). Deze foto-reeks wordt regelmatig aangevuld. Abonné's die op een dezer foto's re- flecteeren nadat zij dienst hebben ge daan, kunnen deze tegen een matige vergoeding ontvangen. Budapester Strijkkwartet. De lezer zal wei zeggen alweer over dat Budapester Kwartet maar het is de moeite waard er nog even bij stil te staan en zich eenigermate vóór te be reiden. Binnen- en buitenlandsche bla den zijn vol lof over het superieure spel. „Heerlijk samenspel, waarbij elk der leden van het kwartet, zonder zijn individualiteit op te offeren, zich wist aan te passen aan het werk van zijn kunstbroeders." „Kwartetspel Het is waarschijnlijk wel de allerhoogste vorm van muzikale kunst Geen weloverwogen kamermu ziek, die een zoo groote volkomenheid eenvoudigweg eischt, als deze. Onberis pelijkheid is hier niet genoeg de ge ringste zweving wordt er storend." Wij hopen, dat door een groote op komst getoond kan worden, dat VUs singen een concert van deze kwaliteit zal weten te waardeeren. Slaagt de poging, dan is het mogelijk, dat men later in onze stad meer prima muziek avonden krijgt. Het derde brandalarm. Bovenstaande titel is van een film die deze week wordt vertoond in het Luxor-theater. Het was goed gezien van de directie en de koel blinkende oogen met weinig uitdrukking gaven hem iets hards en strengs, dat niet voor hem innam. De jongste daarentegen had niet al leen de kleur der gezondheid, maar ook een beminnelijk, open gelaat, dat op den eersten blik voor zich innam, om dat er geen bijzondere menschenkennis voor noodig was, om de kenteekenen van een vroolijke en goedhartige natuur waar te nemen. In elk geval was dit knappe, frissche gezicht een spiegel van wat in het hart van den man om ging en de groote blijdschap, waarvan het straalde, vergoedde wel een over vloed van langademige en woorden rijke verzekeringen. Wat ben ik blij, u weer te zien, juffrouw Forbach Een zakenreis bracht mij hier in de buurt en toen kon ik niet nalaten een klein uitstapje hier heen te maken. Ik hoop, dat u niet boos is, dat ik u zoo onaangemeld kom over vallen Zij had hem de hand gereikt en achter een lieftallige verlegenheid verried zich de blijdschap over de onverwachte ont moeting duidelijk genoeg ook op haar bekoorlijk gelaat. U weet, dat u ons altoos van harte welkom is, mijnheer Rudek Nu stond ook de rijksbouwmeester aan hare zijde. Ik heb geen aanspraak op een even vriendelijke begroeting, juffrouw Forbach, maar ik verzoek u, zooals ik straks ook uw broeder gevraagd heb, laten wij vergeten, dat mij gedurende den laatsten levenstijd van uw vader allerlei ongelukkige dwalingen van hem verwijderd hielden. Veroorloof mij, mij als eens weer uw vriend te noemen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1