INGEZ redt van een anders wissen dood, be zint vader zich en komen de drie weer bij elkaar. Wat werd daar prachtig ge speeld door die moeder laten we maar .even noemen de scène van de nachtelijke ontmoeting van moeder en zoon de scène, waarin de moeder haar reeds zieken zoon redt uit de „fontein der liefde" en hem verdedigt als 't ware tegen die heele menschen massa maar ook wat is het spel van dien kleinen baas echt, natuurlijk en daardoor inslaand. Na afloop dezer film ging „Gevaar", een komisch stuk, dat de zaal deed schateren van het lachen, evenals de penteekeningen in de film. die aan Wereidsche vrouwen voorafging. Door Oefening Uitspanning. Volgens achterstaande advertentie zal het Vlissing"s Mannenkoor „Door Oefening Uitspanning", directeur de heer J. A. Hollaers, in het Concertge bouw Donderdag 22 November een concert geven. Het programma bevat een 10-tal zangnummers, waaronder die van het Internationaal Concours te Breda, „Hollandsch Glorie", Rich. Hol, „Gothentrouw", Wagner. „Die festge- zang un du Kunstier", Mendelssohn, woorden „Het Morgenrood der Vrij heid 1572—1872", van dr. J. P. Heije. Verder een compositie van den heer Jan Morks, „Leven en Strijden". Door den heer Popma worden twee soli gegeven voor viool, terwijl mevr. R. Brand-Bekker de begeleiding op zich heeft genomen. Wij twijfelen niet of het Vlissing's Mannenkoor, dat met dit rijk gekozen programma voor den dag durft te ko men, zal over het bezoek niet te klagen hebben. Wij sporen ieder muziek- en zang- liefhebber gaarne aan, dit concert, wat tegen geringe entree gegeven wordt, bij te wonen. Luxor-Theater. Dat men op alle mogelijke manieren probeert het nieuwste tè verkrijgen, konden we gisteren in bovengenoemd theater weer voor de zooveelste maal constateeren bij het journaal. Het al lernieuwste op het gebied van sport was zeker het tennissen op de schaats. Ook de natuuropname van Monte Carlo en hoe men daar leeft, kon ons zeer bekoren door de buitengewone aan kleeding. Door penteekenen ontstaan hierin zulke komische opnamen, dat menigmaal de lachspieren in werking worden gebracht, welke echter pas goed loskomen in de komische 2-acter „Wees Voorzichtig." Het hoofdnummer is echter „Het Derde Alarm", een drama in 7 acten, zoo hoog van opvatting, spel en regie, dat men geheel met de vertolkers hier van meeleeft. Vooral het spel van den ouden wagenbestuurder van stoomspuit no. 7, Dan Dowell, doet ons hier zien wat mensch en dier, door den velen om gang, voor elkaar kunnen gevoelen. Dit werk, speciaal opgedragen aan de stille helden, die zoo vaak hun leven in de waagschaal stellen, om hun me- demenschen bij te staan, zonder hier voor dank te verlangen, doet ons ken nismaken met het personeel van de stoomspuit no. 7, waarvan Dan Dowell bestuurder is. Dan, die zeer gehecht is aan zijn paarden, vooral aan „Bullew", ziet, door moderner materiaal, die dier bare vrienden van zich weggenomen, daar deze voor den dienst hebben afge daan, niet wetende dat zij eens het ge mis hiervan zullen beseffen. Ook Dan krijgt eervol ontslag met toekenning van pensioen, waardoor hij de studies van zijn zoon niet verder kan bekostigen. Deze is verloofd met een dochter van dokter Hall, die hem door deze verloving aan een spoediger vol tooien van zijn studies wenscht te hel pen. Als hij op zekeren dag huiswaarts keerende, een ouden man ziet mishan delen, snelt hij dezen ter hulp, niet we tende dat dit zijn eigen vader is die nu grondwerker is geworden en geeft den aanvaller een gevoelig pak slaag. Daar hij ziet dat hij niet verder kan studeeren, besluit hij zelf brand wacht te worden. Reeds spoedig kan hij zijn moed toonen. Als het huis van dokter Hall in brand staat weet hij met levensgevaar zijn verloofde uit de vlam men te redden, doch komt met haar onder een brandkast te liggen, welke men met vereende krachten niet van haar plaats kan krijgen, doch wordt door zijn vader gered, die met „Bul lew" de hindernis weet weg te ruimen. Vooral het laatste deel brengt menigeen de tranen in de oogen. Dè óntknooping welke nu volgt vereenigt de familie Hall met die der Dowells. De bioscoop-bezoekers zullen dit prachtwerk gaarne op het doek zien en het verdient zeker belangstelling Slecht individu. Een ingezetene deed bij de politie aangifte dat een onbekende man in een der buitenwijken in deze gemeente zich in ongepaste houding had vertoond aan zijn dochtertje. De politie stelt naar dit individu een onderzoek in. Dronken vreemdelingen. Door de politie zijn in den afgeloopen nacht verschillende dronken zeelieden die behoorden tot de equipage van een Ehgelsch schip, dat heden is vertrok ken, naar boord gebracht. Brand. Door tot nog toe onbekende oorzaak is hedennacht omstreeks 4 uur brand ontstaan in een schuur met hooi aan den Oostelijken Bermweg alhier. Een nabijstaand onbewoond huis werd door de politie nat gehouden. In de schuur bevond zich ongeveer 14.000 K.G. hooi, dat door de politie uit elkaar is ge haald. Verzekering dekt de schade. De heer Quist, kommies 2e klasse bij de rijks directe belastingen te Hans- weert, is in gelijke betrekking overge plaatst naar Vlissingen. Voor het examen als machinist di ploma A is geslaagd de heer P. de Bree en voor derden stuurman de heeren P. jager Bruning en P. Felius, allen leerling van de De Ruyterschool. Voor het examen als radio-telegra fist 2e klasse is te Rotterdam geslaagd onze vroegere stadgenoot de heer O. A. van der Eijk. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend'zijn, terugontvangen in de le helft der maand November 1923. Brieven (binnenland) Mej. G. B., Vlissingen J. van der Vlies, Sliedrecht. Briefkaart (binnenland) Mevr. wed. J. van Deyck, Rotterdam. Brieven (buitenland) Hugo Holl- mann, Dusseldorf mej. Julia Legein, Gent. Briefkaarten (buitenland): C. Th. de Booij, Weltevreden E. van Steen- berghe, Ostende- De aanhouding van den schoener „Zeehond". Men schrijft uit Zeebrugge aan het „Hbl. van Antw." Wij hebben de ka ping door het Belgisch tolbestuur ver meld van den Hollandschen schoener „De Zeehond" en de vlucht van zijn bemanning. Thans vernemen wij nieuwe bijzon derheden over deze zaak, die belang rijker is dan men eerst dacht en een echte zeerooverij blijkt te zijn. Men herinnert zich inderdaad dat twee matrozen van den „Zeehond" aangehouden werden om aan boord alcohol gestolen te hebben, welke na derhand in drankhuizen te Zeebrugge te koop aangeboden werd. Achter de gondels gezet, gingen hunne tongen los en zij vertelden dat de kapitein, 't accoord met zijn mannen, het voorne men had in Engeland aan te landen om er gansch de lading te verkoopen, welke hij gelast was naar Halifax (Amerika) te brengen voor rekening van een Hollandschen reeder. Vandaar zou hij zich naar Amerika begeven, om er het vaartuig zelf te verkoopen. Bevel werd aan de gendarmerie van Zeebrugge gegeven tot de onmiddellij ke aanhouding van de geheele beman ning over te gaan, doch soortgelijke aanhouding mag na 6 ure 's avonds niet geschieden en daarom werd het tolbestuur aanbevolen niemand van het schip te laten aan land komen. Dit be vel werd echter naar het schijnt niet uitgevoerd en de matrozen kozen het hazenpad naar Holland. Een klacht ingediend geweest ziinde door den reeder bij het Hollandsch gerecht, werden vervolgingen aldaar ingespannen tegen de plichtigen, uit hoofde van zeeroof. Wat de „Zeehond" betreft, hii is thans op weg naar Halifax, geleid door een eerlijker bemanning. Het dossier der zaak is door het par ket van Brugge aan het Hollandsch gerecht overgemaakt. Voorstellen aan den gemeenteraad te Middelburg. Door de afdeeling Zeeland van den Nat. Bond van Bezuiniging is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waar in zij in verband met de ontslagaan vrage van den commissaris van politie aldaar en de noodzakelijkheid groote bezuiniging in te voeren om den belas tingdruk te verminderen en het feit dat de werkzaamheden geruimen tijd op voortreffelijke wijze worden uitgevoerd door den tegenwoordigen lungeerenden commissaris en zijn inspecteur, die op veel lager salaris zijn aangesteld dan de commissaris, die 5000 genoot, ver zoekt den nieuwen commissaris 4000 salaris toe te kennen en den inspecteur 2500, dus samen 6500, wat een be zuiniging beteekent van 3900. Dit adres is thans door den Commis saris der Koningin in Zeeland gesteld in handen van den gemeenteraad om advies. Burg. en Weth., aan den raad prae- advies uitbrengend, stellen voorop, dat adressanten toonen niet het minste be grip te hebben van de regelen omtrent benoeming en jaarwedde-regeling van politie-ambtenaren, zooals die bij de wet voor de verschillende overheids organen zijn gesteld. Na er op gewezen te hebben, dat vroegere adviezen inzake de salariee- ring van den commissaris van politie door de Kroon steeds zijn genegeerd, vinden Burg. en Weth. toch termen om voor te stellen te verzoeken de jaar wedde te bepalen op 42004800 met vier tweejaarlijksche verhoogin gen van 150, en niet zooals nu van 42005000 met verhoogingen van 200. Zij meenen over het niet bepaald door duidelijkheid uitmuntende verzoek van adressanten weinig meer te moeten zeggen. Als zij ze goed begrijpen wil len zij de jaarwedde bepaald zien voor den commissaris op 4000 en denken zij dat dit een bezuiniging beteekent van 1000, maar zij vergeten dat reeds 800 bezuinigd wordt doordat de nieuwe commissaris het minimum zal hebben van 4200, terwijl de te genwoordige 5000 had. En voorts schijnt de afdeeling te bedoelen, dat de Kroon het aantal inspecteurs van 2 op 1 brengen zal en de jaarwedde van den inspecteur, thans 26003200, zal bepalen op 2500. Burg. en Weth. meenen te kunnen volstaan met te zeggen, dat zoowel het een als het ander buiten bemoeienis der Kroon ligt. Intusschen zijn zij erkentelijk voor den lof, die over den waarnemenden commissaris van politie, een der ge meente-ambtenaren, ter kennis van Hare Majesteit werd gebracht. Daar de begrooting der duinwaterlei ding voor 1924 een nadeelig saldo aan wijst van 25.563.16 en dit verminderd met de retributie voor het leggen der buizen in gemeentegrond ad 14.413 nog 11.150.73 bedraagt, meenen Burg. en Weth. dat tot verhooging van het tarief moet worden overgegaan. Thans wordt betaald 6 van de belastbare opbrengst der woningen met een mini mum van 3 voorgesteld wordt dit te brengen op 8 met een minimum van 7.50, wat een meerdere opbrengst doet verwachten van 1,2.625. Voor 1924 is dus het tekort gedekt, maar in 1925 zal wellicht toch nog een tekort ontstaan wegens rente en aflossing van de leening voor de installatie voor de vergrooting van de torencapaciteit. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op een verzoek om subsidie voor het sanatoriumfonds van het Nati onaal Verbond van Gemeente-ambtena ren. Daar bij gevoerde correspondentie met de commissie voor werkliedenza ken, deze zich eenstemmig, heeft veree- nigd met de invoering van de 48-urige werkweek, stellen Burg. en Weth. voor daartoe met ingang van 1 Januari over te gaan, zulks met behoud van den vrijen Zaterdagmiddag, dus door ver lenging van den werktijd op andere dagen tot 8t/2 uur. Voorgesteld wordt den heer Herman Snijders her te benoemen als voorzitter van het bestuur der godshuizen, in gaande 5 December a.s„ voor den tijd van 6 jaar. In de commissie van toezicht op de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs moeten vie* leden worden benoemd, een uit het midden van den raad en drie buiten den raad. Voor deze laatste drie plaatsen worden resp. aanbevolen de heeren H. C. Ghijsen en A. L. J. Goethals H. J. Brouwer en J. Olthoff L. Onderdijk en J. P. van Riel. In verband met het desbetreffend raadsbesluit van Augustus jl. hebben Burg. en Weth. aan de reddingsbrigade gevraagd en van haar verkregen een opgave van de meest noodzakelijke reddingsmaterialen en de plaatsen, waar deze aanwezig zouden moeten zijn. Het geraamde bedrag der kosten, die de gemeente zou dragen, waren 500. Burg. en Weth. meenen echter dat in plaats van 13 kastjes 8 voldoen de zullen zijn en dat 350 genoeg is„ welk bedrag zij op de begrooting 1924 zouden willen uittrekken. Mede om een behoorlijk aspect te behouden aan den Langevielesingel, stellen Burg. en Weth. voor van de erven van wijlen den heer C. M. Ghijsen aan te koopen het terrein genaamd Overwater, gelegen aan dien Singel tusschen de Oude Visscherij, die reeds aan de gemeente behoort en de Griffi oen, zulks voor 7250, wat betaald kan worden uit de opbrengst van aan den Noordsingel verkochte stukken ge meentegrond. De minderheid van de commissie van financiën acht aankoop niet gewenscht, daar de gemeente geen gebruik heeft voor het terrein en geen bouw van minderwaardige woningen daar (er plaatse behoeft te worden gevreesd. Voor de verbetering van den paar denstal van den reinigingsdienst stellen Burg. en Weth. voor een som van 3000 te besteden. Voorgesteld wordt op verschillende plaatsen in de stad te samen 154 boo- men te rooien, waaronder 28 aan Tram singel en Nieuwen Vlissingschen weg, zulks in verband met het steeds toene mend verkeer ter plaatse, waardoor een welkome wegverbreeding zal worden verkregen. De commissie van financiën zou dan tevens een sloot wat willen verleggen in het belang van het ver keer en om een betere rooilijn te ver krijgen. Daar met het bestuur van de Huis houdschool overeenstemming is verkre gen inzake de uren, waarop kinderen van die school het vervolgonderwijs kunnen bijwonen, stellen Burg. en Weth. voor dit onderwijs te doen door gaan, maar het vak handwerkonderwijs te schrappen en de dames Esink, Meer- tens en Schmitt en den heer A. Dekker te ontslaan met recht op pensioen. In verband met een opmerking van Ged. Staten stellen zij voor de beloo ning voor het hoofdschap te verlagen van 100 op 50. De kosten van dit onderwijs zullen nu voor de gemeente 850 bedragen. Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning". De zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg, geeft Dinsdag 20 November, des avonds 8 uur, een uitvoering in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Hieraan zul len hun medewerking verleenen mevr. Lotte Leonard, Berlijn, sopraan en de heeren A. S. J. van Kesteren, alhier, fluit en A. van Os, Middelburg, orgel. De groote repetitie op Maandag a.s. vangt aan des avonds half acht. Men zie achterstaande advertentie. Landbouw en bezuiniging. De Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft besloten geen adhaesie te betui gen aan het door de provinciale rege lingscommissie voor de paardenfokkerij, in Zeeland tot de regeering gericht verzoek, om niet over te gaan tot in trekking van de subsidie ad 72.000 voor de premiekeuringen. De Christ. Boeren- en Tuindersbond, waarin tal van fokkers zijn georganiseerd, is van oordeel dat de fokkerij in Zeeland thans wel op een zoodanige hoogte staat dat het tot heden gevolgde premimestelsel overbodig kan worden geacht. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot secretaris van den Voogdijraad te Middelburg mr. F. B. Evers aldaar. SOUBURG. Zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, zal te Souburg weer getracht worden een turn- en schermvereeni- ging op te richten. En waar zich een zeer sportief persoon als leider heeft aangemeld, behoeft het geen twijfel of Souburg zal in korten tijd weer een flinke vereeniging rijker zijn. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens Overtr. der IJkwet P. V., J. van S„ beiden Middelburg, ieder tot 5 b. s. 5 d. h„ W. R„ Koudekerke, A. K„ Middelburg, ieder tot 2 X 0.50 s. 2 X 1 d. h„ A.T., Middelburg, tot 4 X 0.50 5 b. s. 4 X 1 5 d. h, L. C. V., Middelburg, tot 5 x 0.50 b. s. 5 X 1 d. h„ J. de R„ Middelburg, tot 6 X 0.50 b. s. 6 X 1 d. h„ A. van W„ H. S„ beiden Middel burg, ieder tot 2 X 1 b. s. 2 X 1 d.h„ M. J. S„ A. G. C. M„ L. van H„ W. P. M„ P. V. R„ allen Middelburg, allen tot 1 b. s. 1 d. h„ met verbeurdver klaring der maten en gewichten rijden met een wagen zonder licht P. D„ Nieuwland, tot teruggave aan ouders P. van I„ Koudekerke, tot 3 b. s. 3 d. h. fietsen zonder licht A. den H„ J. de S„ beiden Koudekerke, D. de B„ Middelburg, J. L„ St. Laurens, allen tot 3 b. s. 3 d. h. zich tegen het goed vinden van den bewoner van een huis op de voor dat huis gelegen stoep op houden C. V., Middelburg, tot 1 b. s. 1 w. t. P. F., Middelburg, tot 2 b. s. 2 d. h. overtr. art. 6 al. 1 Motor- en Rijwielregl. C. B. L„ Vlissingen, tot 0.50 b. s. 1 w. t. overtr. Reglement op de Wegen en Voetpaden L. J., Koudekerke, tot 0.50 b. s. 1 d. h„ S.B., Aagtekerke, tot 3 b. s. 1 w. t.; de wegen in verboden richting berijden C. H„ Koudekerke, J. P„ Middelburg, ieder tot 2 b. s. 2 d. h. overtr. Rijks wegenreglement A. B„ Arnemuiden, tot ƒ5 b. s. 5 d. h. dronkenschap L. C. C., Middelburg, tot 3 b. s. 3 d. h„ J. S., J. H. Z„ beiden Vlissingen, ieder tot 5 b. s. 5 d. h„ A. H. B„ Mid delburg, tot 15 b. s. 15 d. h. dron kenschap en op straat noodeloos schreeuwen C. M. T„ Middelburg, tot 10 5 b. s. 10 5 d. h. Aan L. J. C„ A. P„ beiden Middel burg, aangeklaagd wegens overt, der IJkwet, is, op grond van de omstandig heden waaronder het feit is gepleegd, geen straf opgelegd, met last tot terug gave van de inbeslag genomen ge wichten. KERK- EN SCHOOLNIEUVVS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heer len (toez.) ds. G. Mol te Kats. Geref. Gem. Beroepen te Werken dam ds. R. Kok te Aagtekerke. Ned. Landk. en Inw. zending. In de Luthersche kerk treedt Zondag avond 6 uur als spreky op de heer W. van Gaasbeek uit 's-Gravenhage, ver tegenwoordiger van de Vereeniging voor Ned. Landk. en Inw. Zending. De heer Gaasbeek houdt in tveie plaatsen en dorpen spreekbeurten voor deze vereeniging, die nu cok door de bezuiniging 20.000 minder subsidie krijgt. Zondag spreekt hij le Zoutelan- de, Ritthem en in de Luthersche kerk alhier. Deze is hem welwillend voor dit doel afgestaan en hij mag tevens een collecte houden. Boven zijn intellectueelen stand studeeren. In het „Weekblad voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs" schrijft de secretaris van de Algemeene Vereeni ging van Leeraren bij het middelbaar onderwijs over de kwestie van het „boven zijn intellectueelen stand stu deeren" aan de H. B. S. De schrijver komt op tegen de opvat ting dat de toelating op verklaring ver keerd zou werken en zegt, dat vroeger, toen er geen klachten waren over het peil der eerste klasse, toch steeds werd geklaagd over het geringe percentage der leerlingen die het einddoel van de H. B. S„ n.l. het einddiploma bereikten. Leerlingen, die voldaan hadden aan het vrij lastige toelatingsexamen bleven soms langen tijd teren op de vele jaren lang in hun hoofd gestompte parate kennis. Toen werd het tekort aan aan leg op verstand evenwel gecompen seerd door veel feitenkennis, die even wel vroeg of laat toch afgekeurd was. In alle kringen van onderwijzers en leeraren is men, zegt schrijver, steeds meer overtuigd, dat alleen die leerlingen die geschiktheid toonen voor intellectu eelen arbeid, dus slechts een klein ge deelte der lagere schoolbevolking naai de H. B. S. moet gaan. De „verklaring" moet met oordeel des onderscheids af gegeven worden. Daarom meenen we, in afwachting van de gezamenlijke voorstellen, die al le onderwijsorganisaties vrij zeker aan de regeering zullen doen in den loop van 1924, toch de collega's te mogen oproepen mede te helpen aan het doen doordringen van de gedachte Een kind, dat middelbaar onderwijs zal vol gen, moet méér dan middelmatig ver stand hebben. Als directeuren en docen ten van H. B. S.-en aan de lagere school blijven voorhouden let minder op pa rate kennis, maar vooral op aanleg, be grip, ijver en nauwkeurigheid en bepaal daarnaar de „geschiktheid voor mid delbaar onderwijs" op uw verklaring, dan twijfelen we niet, of het peil der eerste klasse zal wederom stijgen. In die richting zal de nieuwe regeling der toelating moeten gaan En daarom zouden we het zeer betreuren, als uit bverigens begrijpelijke bezorgdheid nu reeds in sommige gemeenten zeer ver schillende oplossingen zouden worden gezocht en verschillende maatregelen zouden worden getroffen, waarvan vele terugkeer zouden beteekenen naar den ouden toestand... die toch ook niet ideaal was. Liever propaganda gemaakt voor den strengen eisch van intellectueele be gaafdheid, in afwachting van een alge meene regeling, die deze tot basis zal nemen. Met minder of meer Fransch met herstel van toelatingsexamens met brugklassen of aparte stoomcursussen komen we er niet. Hersens vóór alles Dan volgt de rest van zelf. En dan loopt het niet spaak met de H. B. S„ zegt de schrijver. Biljarti zal door en Woen: worden g Prof. E op het gr langstellii van het t Buiten De MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee 2e klasse j. A. de Gelder is bestemd voor den dienst in Oost-Indië. De officier van administratie le klasse M. J. Kruijs is ter beschikking gesteld. Van de lichting 1924 zullen de dienstplichtigen, die aangewezen zijn voor de officiersopleiding en behooren tot de infanterie, het bataljon wielrij ders en de onbereden artillerie onder de wapenen worden geroepen in het tijdvak van 15 October (de voorge- oefenden reeds van 15 Februari), terwijl zij die voor de onderofficiers opleiding zijn bestemd en behooren tot de infanterie of de wielrijders,' in het tijdvak van 15 Januari (15 Mei voor de voorgeoefenden) in werkelijken dienst zullen treden. Oefeningen van den Vrijwilligen Landstorm. De inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm heeft onderstaand schrijven gezonden aan de commandanten van de verschillende Verbanden „Herhaaldelijk komt het voor, dat door de landstormverbandcommandan- ten vrijwilligers wegens veelvuldig mankeeren bij de oefeningen worden voorgedragen tot ontslag van hun ver bintenis, zonder dat al die maatregelen zijn genomen, welke dienstig zijn tot het tegengaan van dit euvel. Zelden of nooit komt het voon dat dergelijke in verzuim zijnde vrijwilligers worden gestraft en tot het ondergaan dier straf onder de wapenen worden geroepen. Als reden hiervoor wordt ge woonlijk opgegeven, dat die vrijwilli gers storenden en verderfelijken invloed op de andere vrijwilligers uitoefenen, en dat er met hen weinig of geen resulta ten zijn te bereiken. Toch komt het mij voor, dat een dergelijke handelwijze te genover dezulken niet goed is. Onwil lekeurig toont men hiermede een zekere onmacht om hen tot den vrijwillig op zich genomen plicht te brengen, terwijl het de idee verwekt, dat het vrij ge makkelijk is van zijn verbintenis te worden ontslagen. Dit werkt het ver loop, vooral van hen, die zich niet gaarne eenige moeite geven om iets te bereiken, in de hand. Men blijft weg van de oefeningen en het ontslag volgt van zelf. Hoogstens behoeft men zich eens te verantwoorden. Ik ben van oordeel, dat hiertegen behoort te wor den opgetreden. Er moet met ingrijpen niet zoolang gewacht worden, tot geen middel meer baat. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk vaste regelen te geven en zal het noodig zijn, dat ieder geval op zich zelf wordt beoordeeld doch ik stel mij voor, wanneer iemand gemankeerd heeft, gewaarschuwd is en wederom mankeert, hij in den regel gestraft wordt, terwijl ik voornemens ben in den vervolge geen machtiging tot verbre king van de verbintenissen meer te ver leenen, indien mij uit de voordracht niet blijkt, dat'alle ten dienste staande middelen zijn gebezigd, ook die van de krijgstuchtelijke straf, om den betrok ken vrijwilliger tot zijn plicht te bren gen. Het verbreken van de verbintenis zal eerst mogen geschieden ais alle an dere middelen hebben gefaald. Bovenstaande sluit niet uit, dat bij verzoeken om van een of meer oefenin gen te worden vrijgesteld, in ruime mate rekening behoort te worden ge houden met de particuliere belangen van den vrijwilliger."

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 6