I e ST.NICOLftASNUMMER „Vlissingsche Courant" 9. .EESCH VRIJDAG 16 NOVEMBER 61e Jaargang lee itlbode »nstbode omvaart GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND Woensdag 28 Nov. a.s. NU Stads° en Provincienieuws 50 65 80 en 90 LS. nog aanbie- valiteit THEEj |pond 0—140-200. |H. Oommisse (PARK 46. PROEF prachtsigaar. /orstenlanden. Zending overal, nt waard, ivoor Vlissingen.. Kleine Markt 56. i bied in gen DE GRUYTER Igt voor haar te ii aihier eenige 1 beneden de 18 n te melden op zertusschen 12 i, in onzen win- iarkt, alhier. ivraagd een nette Iwendijk 15. :n nette Ju-„Vliss. Courant" ilddelb. - Rotterdam |elegen plaatsen. j\N PASSAGIERS itEN EN VEE. Y. Mi Bon >er Y.m. uur ï.lll. ui 8 Q O 8 7» 8 Iiee te V. Transport- en Exp Erven G. VOS, Tel. i. EENHOORN, Tel.153. loSTERHOUT, Tel. 282, BUITENHEE,Tel. 101. s 11*23 BH- BIJ DIT NUMMER BEHOORT EEN BIJVOEGSEL. ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren f 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ.2.50. Weekabon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels: 1.10 voor iedere regel meer 26 cent.; bij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 cent; iedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 1—45 i£gels 1.70, iedere regel meer '26 cent BEKENDMAKING VERHUIZINGEN. Burg. en Weth. van Vlissingen herinne ren den ingezetenen .aan het bepaalde bij de Algemeene Politieverordening omtrent de aangifte van verhuizingen binnen de gemeente Art. 14. Ieder, die binnen de gemeentt verhuist, is verplicht binnen acht dagen na de verhuizing daarvan kennis te geven aati het gemeentebestuur ten bureele van het Bevolkingsregister. Wanneer het hoofd van een gezin ver huist, is hij bovendien verplicht de in het vorige lid bedoelde kennisgeving :te doen voor alle bij hem inwonende personen, dienst- en werkboden daaronder begrepen. In dit geval zijn de inwonende personen tot aangifte niet verplicht. Hij, die binnenshuis afzonderlijk een of meer kamers bewoont, wordt als hoofd van een gezin beschouwd. Het hoofd van een gezin doet uiterlijk binnen 8 dagen aan het gemeentebestuur :ten kantore van de bevolkingsregisters, op gave van iederen persoon, die in het huis gezin wordt opgenomen of daaruit ver trekt,- inwonende dienst- en werkboden hieronder begrepen. .Dezelfde opgave moet geschieden door afzonderlijk levende personen, wanneer zij andere personen in hun huisgezin opnemen. De verplichtingen, in de twee voorgaan de alinea's opgelegd, vervallen, wanneer door den betrokken persoon zelf opgave is gedaan. Door een bevolkingscontroleur zal aan de huizen een nauwkeurig onderzoek inge steld worden of aan de hierboven genoem de bepalingen is voldaan indien dan blijkt, dat dë bewonets nalatig waren, zal daarvan proces-verbaal, worden opge- Vlissrngeri, 16 November 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. DRANKWET. Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 37 der 'Drankwet, doen te weten, dat bij hen is ingekomen een verzoek van 'Hendrik van Breen, wonende te Vlissingen, om verlof tot den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor perceel St. Jacobstraat no. 9 dat vanaf heden gedurende veertien da gen tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijke bezwaren kunnen wor den ingediend bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 15 November 1923. Burg. en Weth. voornoemd, "M. LAERNOES, L.B. De Secretaris, F. BISSCHOP. De Kabinetscrisis. Het R. Kath. Kamerlid, de heer Van Vuuren, schrijft over de opdracht aan mr. Kooien tot formatie van een kabinet in „Het Noorden" een artikel, waaraan we het volgende ontleenen „Hij zelf zou in verband met zijn ver leden als minister aan vier departemen ten op zijn plaats zijn aan financiën, aan binnenlandsche zaken en onder wijs, wanneer deze weer tot één wor den, aan justitie en aan arbeid. Men behoeft intusschen niet eraan te twijfe len, dat in de omstandigheden van het oogenblik, hij voor zich financiën zal nemen en daarmede zijn kabinet zal stempelen tot een kabinet van financieel en economisch herstel en met het oog daarop zijn medewerkers zal kiezen. Welke opdracht H. M. de Koningin den heer Kooien heeft gegeven, weet ik niet, maar juist daarom mag ik er vrije lijk naar raden. M.i. kan deze geen andere zijn dan de vorming van een kabinet ad hoe, een ministerie met een beperkte taak het herstel van 't finan cieel evenwicht en de voorziening in de verdediging van Indië. Zijn kabinet zal vermoedelijk zijn geen parlementair kabinet, steunende op een meerderheid, maar wel een rechts of rechts getint kabinet, rekenende op den welwillenden steun der drie reohtsche partijen, zon der dat deze onderling verbonden zijn. Hij zal daartoe allicht zijn medewerkers zoeken onder de leden der drie recht- sche groepen in en buiten de Kamer, maar niet onmogelijk voor een deel ook ter linkerzijde. Zijn program zal dus zóó zijn samen te stellen, dat hij in re delijkheid, op grond van den inhoud van dat program, mag rekenen bij de uitvoering geen tegenwerking te onder vinden van de rechterzijde en tevens zóó, dat steun van een deel der linker zijde niet is uitgesloten." De R. Kath. en ae coalitie. Het Kamerlid Bulten, een der R- Kafholieke Kamerleden, die tegen de Vlootwet hebben gestemd, heeft, naar „de Geld." meldt, in Doetinchem een rede gehouden, waarin hij de opvattin gen dezer tegenstemmers en hun hou ding tegenover de coalitie besprak. Hij wierp daarbij ver van zich en de an^ dere tegenstemmers denken er ook zoo over, de dwaze beschuldiging als zou het tegenstemmen een votum tegen de bezuiniging geweest zijn. Het tegen deel is eer waar. De stem tegen de vlootwet beteeken- de, zei de heer Bulten, al directe be zuiniging, terwijl de verdere bezuini ging, op welk punt het kabinet zich ge heel los heeft gemaakt, althans de Kath. fractie, met geen enkel woord gekend heeft, veel makkelijker mogelijk zou zijn. Neen, de wet is naar eigen mérites beoordeeld. De houding der Kath. tegenstemmers kan niet vergele ken worden met die van links. Hun vo tum gaat niet tegen de coalitie. Spr. meende dat veeleer versterking der coalitie er uit voortvloeien kan, omdat misverstanden opgeruimd en vastom- jijn accoord nu beter volgen kan. Daar is geen veranderde houding tegenover de coalitie, zooals de min of meer op geblazen en onevenwichtige beschou wingen in „De Tijd" willen doen ge- looven. De tegenstemmers wilden gaarne het kabinet-Ruijs. Nu dat niet kon zijn, is toch een rechtsch kabinet niet onmo gelijk. Integendeel, alles vraagt er om. Er is onzerzijds geen breuke geslagen in de coalitie. En zij die gewaagden van scheuring in de Kath. fractie, sloe gen loos alarm. Het incident met den Koninklijken trein. Naar aanleiding van het gebeurde met den trein, waarin zich 't koninklijk rijtuig bevond, verneemt „de Tel." nog nader, dat zich een inspecteur van po litie naar Amersfoort heeft begeven om de zaak verder te onderzoeken en den trein te bezichtigen, waarvan het kaers- bord zou zijn losgeraakt. Bij dit onder zoek 'is gebleken, dat van opzet geen sprake is en dat het bord blijkbaar niet goed bevestigd, onder het rijden is los geraakt en door de zucht van den pas- seerenden trein zou zijn opgenomen. De drie stukken, waarin het bord ver splinterde, zijn gevonden. Aan een aanslag mag niet worden gedacht. De justitie zal dan ook niet verder gemengd worden in het gebeurde. De stukken van het vernietigde bord zullen aan de spoorweg-maatschappij terug gegeven worden. De ex-keizer. Naar aanleiding van de geruchten omtrent een voorgenomen terugkeer van den ex-keizer naar Duitschland verneemt de Berlijnsche correspondent van het ,,Hbld.", dat de ex-keizer zich hieromtrent tegenover zijn vertrouwe lingen in volkomen afwijzénden zin heeft uitgelaten. Zoo verklaarde hij te- Keu°yer iemand uit de hofkringen te Potsdam, die met hem in nauwe betrek king staat Mijn eer als monarch staat met toe, dat ik naar Duitschland kom. Ik kan met als particulier naar een land terugkeeren, dat ik zelf dertig jaar in goede en slechte tijden heb geregeerd. Ex-kroonprins en ex-keizer. De corespondent van het „Hbld." te New-York seint De berichten uit Den Haag en Parijs over den terugkeer van den ex-kroon- prins en de plannen van den ex-keizer werpen op de Nederlandsche regeering een twijfelachtig licht, daar één bericht zelfs spreekt van Nederlandschen finan- cieelen steun voor een monarchistische beweging in Duitschland. Door de af wezigheid eener officieele Nederland sche uiteenzetting van de verplichtin gen fen opzichte van den ex-keizer hebben de dwaze geruchten hier een onvriendelijk oordeel doen Ontstaan, hetgeen vereischt, dat ze formeel wor den tegengesproken. In een telegram aan de Hearst-bladen ontkent de ex-keizer, dat hij een Duitsch paspoort heeft gekregen, maar het stilzwijgenvan de regeering in Den Haag wordt hier als zeer verdacht beschouwd. verrichten de arbeidstijd in zijn ge heel gelegen is tusschen 7 uur voorm. en 7 uur nam. De opbrengst van het post-, telegraaf- en telefoon-bedrijf. De opbrengst van het post-, tele graaf- en telefoonbedrijf over October heeft bedragen 6.058.427 (raming 6.147.807). Het vorige jaar beliep de opbrengst over October een bedrag van 5.599.659. Over de afgeloopen tien maanden van 1923 was de opbrengst 55.461.981 (raming 64.478.082). Over de gelijke periode van 1922 bedroegen de inkom sten 55.830.574. Keuring van auto-bussen. Ged. Staten van Overijsel hebben het wenschelijk geacht een organisatie van de keuring van autobussen in die pro vincie in te voeren, teneinde de ge- wenschte waarborgen te verkrijgen voor het verkeer met genoemde voer tuigen. Onder de wet van 1880 vallen alleen de autobussen, waarmede een vaste dienst onderhouden wordt, zoodat aan de controle zouden ontsnappen de autobussen, die bij gelegenheid worden gebruikt. Daarvoor acht men het Arbeidstijd broodbakkerijen. Bij ministerieele beschikking is aan hoofden of bestuurders van broodbak kerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade- en suikerwerken worden vervaardigd, in alle gemeenten des rijks Vergund, dat van 19 November tot en met 5 'December op werkdagen, en bovendien op 21, 22, 24, 28, 29 en 31 December door de in hun onderneming werkzame jongens van 16 en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag arbeid wordt verricht, onder voorwaar de, dat de betrokken arbeiders niet langer dan 55 uren per week arbeid HET DER verschijnt op H. H. WINKELIERS die daarin wenschen te adverteeren, worden verzocht ons de copy voor hun annonces te doen toekomen. Zij kunnen dan verzekerd zijn van een goede en zorgvuldige bewerking Na Dinsdag 27 November kunnen geen adverlentiën voor djt Extra-Nummer meer worden aan genomen. evenwel noodig in de algemeene politie-verordeningen een bepaling op te nemen, waarbij het den con ducteurs of bestuurders van open bare middelen van vervoer verboden is met autobussen te rijden, die niet aan bepaalde eischen voldoen en waarvan dit niet ten genoegen van Burg. en Weth. kan worden aangetoond. Een belangrijk sleeptransport. Het bij de N. V. Burgerhout's Machi nefabriek en Scheepswerf te Rotterdam gebouwde 8000 tons droogdok, be stemd voor de Droogdok Maatschappij Tandjong Priok, is 14 dezer, gesleept door de zeesleepbooten „Humber" en „Poolzee" van L. Smit <5 Co.'s Interna tionale Sleepdienst, behouden van Rot terdam te Tandjong Priok aangekomen. De reis heeft een zeer bevredigend verloop gehad en werd geen enkele averij beloopen. De afstand van 8700 mijl werd in 4 maanden en 3 dagen afgelegd. Als een bijzonderheid mag gelden, dat met uitzondering van te Port-Said, op de geheele reis de vaart van het dok niet is onderbroken. Voor het innemen van bunkers deden de sleepbooten om beurten de kolenstations aan en bleef steeds eene boot voor het dok staan. De afmetingen van het dok bedragen lengte 450" en breedte 92'. Het transport stond onder commando van kapitein Willem Verschoor. De Amsterdamsche gemeente-tinanclën. In de gisteren gehouden zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad heeft de wethouder van financiën, de heer Wibaut, in zijn begrootingsrede medegedeeld, dat, wanneer de nooduit- keering van de regeering voor 1924 niet wordt verkregen, Amsterdam, als het niet anders kan, de inkomstenbelasting zal moeten verhoogen. Bankdirecteur te Sliedrecht gearresteerd. De heer J. Often, directeur van de commanditaire vennootschap Otten en Co. te Sliedrecht, is gisterennacht in verzekerde bewaring gesteld als ver dacht van verduistering van gelden, ten nadeele dier bank. Het onderzoek, dat nog in vollen gang is, heeft reeds uit gemaakt, dat een belangrijk bedrag is verduisterd. HET VERTREK VAN DEN EX-KROONPRINS. De Londensche redacteur van „de Maasbode" seint d.d. gisteren Van Fransche zijde zijn berichten verspreid, volgens welke Engeland een onverschillige houding zou aannemen ten aanzien van den terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland en zelfs ingeval van een mogelijken terug keer van den ex-keizer. Het is nauwe lijks noodig deze berichten tegen te spreken. Het vertrek van den gewezen kroonprins uit ons land wordt hier als een zeer ernstig feit beschouwd, niet zoozeer met het oog op den persoon van den prins als wel wegens de ver andering van mentaliteit in Duitsch land, waarvan dit vertrek een symp toom is. Men gelooft in Engeland met, dat er eenig gevaar bestaat, dat de keizer zijn zoon zal volgen. (Mocht hiervan evenwel sprake zijn, dan zou ook ae Engelsche regeering dit zeer ernstig opvatten en deelnemen aan een krach tige diplomatieke actie. Omtrent de instructies, welke lord Crewe heeft gekregen met betrekking tot het vertrek van den kroonprins wordt geheimhouding bewaard. Dat de Britsche regeering geneigd zou zijn tot een krachtig optreden in verband hiermede is onwaarschijnlijk. De „New-York American" publiceert een telegram uit Doorn, onderteekend door den ex-keizer, waarin deze ont kent, dat hij op eenige wijze betrokken is in een Duitsch royalistisch complot en waarin hij verder zegt niets te heb ben vernomen omtrent een beweging tot herstel der monarchie. Hij voegt hieraan toe, dat hij zich tegen den te rugkeer van den ex-kroonprins zou hebben verzet, zoo hij geraadpleegd was geworden. De „Dernière Heure" heeft, naar de Brusselsche correspondent van de ,,N R Ct." meldt, een onderhoud gehad met prof. Hans Delbruck over den terugkeer van den kroonprins. Delbruck herinnerde aan den brief, door den kroonprins geschreven aan prof. Zorn te Bonn welke brief ook is gepubli ceerd en waarin hij zeide, dat hij van den troon afzag en slechts als ge woon burger in zijn vaderland wilde le ven. Hij was bereid, dit ook aan den president van de republiek te schrijven en hem plechtig te beloven, zich imhet minst niet met de politiek te bemoeien. Men had hem daarom al lang vergun ning moeten geven om in Duitschland terug te keeren. Rathenau, die onge twijfeld een goed republikein was, vond dit ook, en zou, als hij niet vermoord was, den kroonprins de gevraagde ver gunning hebben gegeven. Als de kroonprins in Duitschland was geweest toen de staatsgreep te Munchen werd voorbereid, zou er waarschijnlijk mets anders zijn gebeurd, want hij zou het zelfde tot zijn vrienden hebben gezegd als de prins van Beieren heeft gedaan. Compromitteer u dan niet met derge lijke zotheden, zoo eindigde Delbruck. De correspondent van „de Tel." te Berlijn meldt dat de ex-kroonprins aan vankelijk voornemens was, eerst tegen Kerstmis naar Duitschland terug e keeren. Hij bespoedigde zijn vertrek blijkbaar om den geallieerden, die van zins waren stappen bij de Nederland sche regeering te doen, voor te zijn. De Nationale Bond van Duitsche officieren", de „Duitsche Officiers- bond", „De vereenigmg van Marine officieren" en de „Rijksofficiersbond publiceeren heden het volgende mam- fest naar aanleiding van den terugkee van den ex-kroonprins Nu zijne keizerlijke en koninklijke hoogheid, generaal der infanterie kroonprins Wilhelm, in het Duitsche vaderland en daarmede ook in den kring van de kroonprinselijke familie is teruggekeerd, heeten wij, officieren van de oude keizerlijke weermacht, on zen aanvoerder van de legerg p ,;Duitsche Kroonprins" en onzen hoo- gen kameraad hartelijk welkom. Wij geven onze vreugde en voldo®m"?; over te kennen, dat de verbanning, welke de kroonprins onverdiend jaren land op een eenzaam eiland moest on dergaan, thans geëindigd is. Van harte wenschen wij ook de kroonprinses en de kinderen van den kroonprins geluk, dat eindelijk hun echtgenoot en vader, na een scheiding van negen jajjen, aan hen is teruggegeven. Wij weten, dat het de wensch van den kroonprins is, in den kring der zijnen zijn plichten als hoofd der familie en beheerder van zijne be zittingen op zich te nemen en als waarachtig Duitscher voor zoover dit in zijn bereik ligt, aan 't weder gezond maken van zijn geliefd vaderland mede te werken. Moge het doen en laten.van den kroonprins het huis Hohenzollern en ook het Duitsche volk tot zegen worden. In dezen geest heeten wij onzen teruggekeerden veldheer en kameraad welkom. VLISSINGEN, 16 NOVEMBER. Een zilveren jubileum. De heer H. G. de Wit, thans hulp keurmeester bij den keuringsdienst in den kring Vlissingen, herdacht heden den dag waarop hij voor 25 jaar de betrekking van keurmeester van vee en vieesch in deze gemeente aanvaardde. Van Burg. en Weth. ontving de jubi laris een schriftelijke felicitatie. Ook de afdeeling Vlissingen van het Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren heeft den heer De Wit schriftelijk geluk gewenscht en hem tevens een bloemen hulde aangeboden. In een hedenavond te houden verga dering van genoemde afdeeling zullen de leden gelegenheid krijgen den jubi laris persoonlijk hun felicitaties aan te bieden. Alhambra-Bioscoop. Voor de leerlingen der openbare (M) Ulo-school werd gisteren de film, die den loop van den Rijn vanaf Lobith weergeeft, vertoond. Buitengewoon leerzaam en oordeelkundig is deze rol prent samengesteld, zonder dat daarbij het leerzame alle poriën uitdruipt en door gebrek aan aesthetica verveling ihplaats van belangstelling gewekt zou worden. De prachtige gekleurde Pathé-film met aardrijkskundige en natuurkundige opnamen, als extra, viel natuurlijk zeer in den smaak bij de jonge bezoekers (sters). Bij de op 's Rijkswerf te Hellevoet- sluis gehouden aanbesteding van de levering van 600 ton Oostkustkolen te Vlissingen werd het minst ingeschreven door de Scheepvaart- en Steenkolen- Maatsohappij te Rotterdam voor ƒ11.787. Verder was o.a. ingeschreven door de firma Nolson te Terneuzen voor 12.060. Voor het examen als derden stuur man is geslaagd de heer E. M. Verlodt, leerling van de De Ruytersohool. Een neutraal Tehuis. Zooals uit een advertentie in dit num mer blijkt, worden door Pro Senectute en de Vereeniging van Huisvrouwen plannen overwogen in onze provincie een Tehuis te stichten zooals Pro Se nectute er reeds in andere deelen van ons land heeft opgericht. Deze vereeni ging stelt zich ten doel oudere perso nen, die zich financieel niet zelf kun nen helpen, daarin te steunen. Waar er voor de menschen, die van huis uit reeds tot de minder bedeelden mogen worden gerekend, reeds meer gedaan wordt, heeft deze vereeniging meer speciaal ten doel steun te verleenen aan personen, die betere dagen hebben ge kénd, maar o.a. door den achteruit gang van hun fondsen in moeilijke om standigheden zijn gekomen. Men be greep dat de meeste dezer personen er bezwaar tegen zouden hebben financi- eelen steun te aanvaarden en zocht dan ook een weg om op andere wijze te hulp te-komen. Men heeft dit meenen te moeten doen door het oprichten van huizen en pen sions, waar de „stille armen" tegen lagen pensionprijs een eigen kamer kunnen bekomen, waarbij gehuwden samen een kamer krijgen. Ook in het buitenland heeft deze wijze van steun veel succes gehad. De bedoeling is thans door middel van de advertentie te weten te komen of er voor zulk een tehuis, waar ieder geheel vrij zal zijn in zijn godsdienstige opvattingen en dat dus met recht den naam draagt van Neutraal, belanghebbenden genoeg zijn want er moeten minstens 30 zijn om een tehuis te kunnen laten bestaan. Steun voor hongerend Duitschland. Door het Provinciaal Zeeuwsch Co mité tot leniging van den nood in Duitschland heeft aan alle burgemees ters, predikanten, pastoors en hoofden van scholen in Zeeland een circulaire gezonden van den volgenden inhoud De berichten, die in de nieuwsbladen bijna dagelijks worden opgenomen, zullen U, evenals ons, duidelijk heb-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1