Stads= en Pro viae ienieuws SPORT INGEZONDEN STUKKEN verantwoordelijk moet worden gesteld voor de rentrée en scène van dezen Ho- henzollern. Engeland, zijn traditie ge trouw, wenscht zich niet met de zaken van het continent in te laten, waardoor het vaak gedwongen wordt te laat in te grijpen en dan zijn heele macht in den strijd te werpen, in plaats van hem te voorkomen. Wij, Franschen en Bel gen, aldus het Brusselsche blad, be vinden ons te dicht bij den Rijn om ons dergelijke fouten te kunnen permittee- ren. Ook de sociaal-democratische „Peup- le" betoogt, dat de Nederlandsche re geering een groote verantwoordelijk heid op zich nam, toen zij den ex- kroonprins toeliet naar Duitschland terug te keeren, om aldaar een of an deren nieuwen aanslag op den wereld vrede voor te bereiden. Het staat de Duitsche regeering vrij de republiek door den gevaarlijksten en meest ver achten der Hohenzollerns te laten ver nietigen. Hij mag echter verwachten, dat de belanghebbende mogendheden zijn uitlevering zullen eischen. Niet al leen ingevolge het tractaat van Ver sailles, maar ook op grond van de ele mentaire rechtsbegrippen, behoort hij de internationale justitie toe. Uit Parijs wordt aan het „Hbld." ge meld Men acht het de vraag of de gezan- tenraad heden reeds kan beraadslagen over de houding aan te nemen tegen over Duitschland in de gecombineerde gevallen van den terugkeer van den kroonprins en van de weigering inzake de militaire controle, aangezien Crewe vermoedelijk zijn instructies niet voor hedenavond hebben kan. In dat geval zou de beslissing tot morgen worden uitgesteld. De Fransche regeering schijnt vast besloten tot een krachtig optreden. Zij beschouwt het als absoluut noodzake lijk Berlijn onverwijld in gebreke te stellen en te dreigen met velomschreven sancties. Mocht in den Gezantenraad eenstemmigheid daaromtrent niet wor den verkregen, dan verwacht men, dat Poincaré gebruik zal maken van het recht, dat elk onderteekenaar van het verdrag van Verseilles heeft om zelf en desnoods alleen de nakoming daarvan te verzekeren. Uitdrukkelijk wordt ech ter te kennen gegeven, dat hij aan een gemeenschappelijk optreden de voor keur geeft. Wilhelm, zoo schrijft de „Matin", zal aarzelen het voorbeeld van den kroonprins te volgen, indien de geal lieerden zich flink en eensgezind too- nen. Laten zij echter Stresemann op het oogenblik, dat hij nog bovendien rechtsche propagandisten in zijn mi nisterie opneemt, ongehinderd weige ren zich aan de geallieerden te storen, dan zal de keizer zich ook niet genee- ren zijn zoon te volgen. Op de Hoi- landsche regeering behoeven we niet te rekenen. Toen we drie jaar geleden ge vraagd hebben, Wilhelm uit te leveren, heeft ze geweigerd. Niettemin had ze dan toch beloofd hem te bewaken. De houding van Van Karnebeek doet ech ter thans vermoeden, dat hij niet zal aarzelen dat zoogenaamde toezicht te doen verslappen op het geschikte oogenblik, indien hij zich aldus van een hinderlijken gast kan ontdoen. VLISSINGEN, 15 NOVEMBER. Storm. Door den storm is een gat geslagen in het dak van de badkoetsenloods aan den Zandweg, waardoor een 50 pannen zijn afgeslagen. De politie heeft de electrische cen trale moeten waarschuwen dat enkele draden waren gebroken van de elec trische verlichting enz. Enkele reclameborden zijn door den storm afgewaaid, welke borden de po litie onder haar berusting heeft geno men. Oplichting. Een vrouw alhier die aan andere vrouwen voorgaf voorbehoedmiddelen te kunnen leveren, op zichzelf reeds een bij de wet strafbaar gestelde daad, wist zich een clientèle te vormen, die haar bestellingen deden. Men moest evenwel vooruit betalen. Toen het be stelde wat lang uitbleef en de betrok kenen op levering aandrongen wist de vrouw uitstel te verkrijgen door een leugenachtig verhaal, o.a. dat de voor behoedmiddelen door een buitenland- schen dokter moesten worden gebracht, die evenwel, wegens buitenlandsche moeilijkheden, de grens niet kon pas- seeren. Ten slotte werd de politie hier mee in kennis gesteld, waarbij bleek dat bovenbedoelde vrouw zich aan op lichting had schuldig gemaakt. Tegen haar is deswege proces-verbaal opge maakt. Zwerveling. Door de politie is bijstand verleend aan een Hollander, die hier zwervende uit Frankrijk, waar hij werkzaam was geweest, was aangekomen en thans trachtte naar Maastricht, zijn woon plaats, te vertrekken. Vreemdelingen. Ter beschikking van de politie zijn wederom gesteld eenige vreemdelingen, w.o. een Duitsche vrouw, een Tsjecho- Slowaak en een Pool, die naar Enge land waren vertrokken, doch wier toe lating daar te lande was geweigerd. Overwogen wordt deze vreemdelin gen op de een of andere wijze zoodanig bij te staan, dat zij nog in hun voorne mens zullen kunnen slagen. De ouderlijke woning ontloopen. Door de politie is een 17-jarig meisje ogpespoord, dat tegen den wil van de ouders de ouderlijke woning was ont loopen. Zij is nu opnieuw onder de zorgen der ouders gesteld. Huiselijke twist. Gisterenavond moest de politie een huiselijke twist beëindigen, welke in de buurt van de woning van de kijvenden een groote volksmassa had doen ont staan. Een dronken Engelschman. Hedenmorgen moest de politie een Engelschen matroos arresteeren, die in staat van dronkenschap de orde ver stoorde in het postkantoor en die te voren reeds bij particulieren was bin nengedrongen en aldaar had getracht diefstal te plegen. Hij is in arrest ge steld Baldadigheid. Door de politie zijn eenige jongens aan het bureau gebraóht, die vernieling hadden gepleegd aan de muziektent op den boulevard Evertsen. Het Engelsche stoomschip „Commo dore", dat te Middelburg een lading hout heeft gelost is heden vandaar naar Londen vertrokken. Boheemsch Strijkkwartet. Het tweede concert, dat door de te Middelburg opgerichte Concertvereeni- ging was georganiseerd, is gisteren avond door het Boheemsche Strijk kwartet in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg gegeven. De belangstel ling was niet minder dan de vorige maal de zaal was geheel vol en ver schillende personen hebben zich met een staanplaats tevreden moeten stel len. Naar men ons mededeelde, ving het concert terwille van de bezoekers uit Vlissingen om kwart over acht aan met de tramdïenstregeling komt dit ook beter uit en het aantal bezoe kers van hier is tegenwoordig wel zoo groot, dat eenigermate met practische 'wenschen mag worden rekening ge houden. Eventueel kan men hier om een tegen-beleefdheid denken. Maar nu het concert. Er zijn drie kwartetten gespeeld de namen Dvo rak, Borodin en Beethoven stonden aangegeven. Waar elk zijn smaak mag hebben, zouden we van dezen avond het tweede kwartet, nl. dat van Borodin bovenaan willen plaatsen. Daar is de helderheid van spel al zeer uitgekomen en was het als een open boek, waaruit wij mochten meelezen. De vier solisten hebben natuurlijk de gewone technische aangelegenheden onder de knie. Zij hebben zich vrijgemaakt, omdat zij de verboden kennen en niet meer aan eigen drift gebonden zijn. Hun samen spel is verzorgd en overtuigd en over tuigend. Er zit temperament en niet minder veerkracht in. En was het soms niet, of een ander instrument de eerste viool begeleidde Toch was de viool niet steeds, wat alt en cello onophoudelijk vermochten: de vox humana. Dat hadden we ook graag steeds van den primus willen hebben. Het zielvolle kwam speciaal bij het spel van den cellist naar voren. Het Lenso uit net kwartet van Dvorak en het Scherzo tot het Andante uit Borodin trokken de aandacht zeer. Vooral dat overnemen van het thema was heerlijk om te hooren. Alles werd zelfs den leek duidelijk gemaakt het was steeds dezelfde vogel, die van de een en tak op den anderen tak wipte. Licht en tintelend het kon niet breken; het gaf mee. In Beethoven's kwartet, opus 132 a kleine terts kwam een Dankgesang eines Genesenen voor, waar het eind van weg was. Dat konden de Bohemers niet helpen en aan hun spel was gan- schelijk niet te merken, dat het zoo langdradig was. Maar die klassieke componisten konden soms niet ophou den. En dan is het om zijn geduld te verliezen. Voor koraalmuziek voelen we overigens bijster veel en wat hier de lydische toonaard aangaat, dit is de toonladder van f groote terts met b inplaats bes tot kwart. Toch bekoorde het door de lengte niet al te zeer. Maar al stond het laatste nummer in mineur, we willen toch in majeur eindigen, al is men van nature geneigd het onaan gename te noemen en het goede te ver zwijgen. E.n het scheen na het korte Alia Marcia, dat de eerste violist zich gelukkig achtte, zich eens los te kun nen maken en zich geheel te kunnen geven in het appassionato slot daar sprak het gemoed weer mee, zonder in overdrijving te vervallen. Het was geen wonder, dat er steeds een soms stormachtig applaus weer klonk en dat de spelers nog eens moesten terugkeeren om ervoor te danken. Si La. Vrijmaking van Spanje. Er is te Middelburg een voorloopig comité opgericht, dat zich ten doel stelt de 350-jarige herdenking van Middel- burg's vrijmaking van Spanje. Het voornemen bestaat om ook in de Ned. 'Herv. kerk dit feit te herdenken. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester van Westkapelle' mr. W. J. Woldringh van de Hoop. R 1 T T H E M. Installatie van den burgemeester' van Ritthem. Eenige dagen te voren had de ge vormde feestcommissie het druk om den nieuwen burgemeester in de ge meente feestelijk te ontvangen. Op verschillende plaatsen in de ge meente waren 4 eerepoorten opgericht, terwijl de gemeentekamer inwendig prachtig versierd was. Des avonds zou dit gebouw met vetpotjes worden ver licht. Het weer was gisterenmorgen zeer slecht. Gelukkig werd het met den mid dag beter en toen het klokgelui om half twee de komst van den burgemeester aankondigde, waren de wolken weg en scheen het zonnetje- Op de grens der gemeente werd de burgemeester opgewacht door een 60- tal ruiters, wier paarden op Walcher- sche wijze waren opgesierd, de bur gerwacht en de muziekvereeniging. In optocht, onder de tonen der mu ziek, ging het naar het dorp, waar een talrijk publiek den burgemeester op wachtte en met een hoera 1 werd be groet. Nadat de stoet om het dorp had ge reden werd voor het gemeentehuis halt gehouden en sprak de heer J. de Pagter den burgemeester namens de feestcom missie toe. Eenige meisjes zongen hem een lied toe en overhandigden hem een ruiker. De burgemeester dankte allen en de stoet werd ontbonden. In de gemeentekamer had de instal latie plaats in tegenwoordigheid van den geheelen raad, familie, genoodig- den en een talrijk publiek. Nadat het benoemingsbesluit was voorgelezen, sprak de waarnemende burgemeester, de heer W. Cgvaal Pz. aldus Burgemeester, Ik heet U hartelijk welkom als hoofd der gemeente. Ik wil hierbij naar voren brengen dat ik spreek namens den raad, die wederom optreedt na mens de gemeente. Het verblijdt mij, dat gij ingezetene en geboren burger zijt en doordat gij vele jaren raadslid zijt geweest, kent gij de behoeften en belangen der gemeente. De taak die U te wachten staat zal geen gemakkelijke zijn, vooral in deze dagen, nu de zorgen steeds vermeerde ren. Gij zult zeker voor vele moeilijk heden komen te staan. Ik vertrouw, dat gij dat alles rijpelijk hebt overwogen en dat U overtuigt zijt, dat zonder steun bij al uw goede voornemens de taak voor U zwaar zal zijn. Burgemeester, wees er van overtuigd, dat de wethouders en de secretaris U terzijde zullen staan en ik twijfel er niet aan, of de gemeenteraad zal meewer ken. Dan kunt gij uwen arbeid met goeden moed voortzetten, tot zegen der gemeente. Burgemeester, mogen wij het nooit vergeten dat gij zijt de drager van het hoog gezag en wij U daarom, afgezien van uw beroep, eerbied en gehoor zaamheid schuldig zijn. Geve God U wijsheid en kracht bij al uwen arbeid, dan zal het U gelukken uw ambt met eere te bekieeden. En hiermee installeer ik U als bur gemeester der gemeente Ritthem. Hij hing den burgemeester daarna den ambtsketen om. De burgemeester sprak daarna Geachte vergadering, Ik heet U allen hartelijk welkom aan deze plaats en gevoel mij gedrongen bij het aanvaarden van mijn ambt als bur gemeester in uw midden een kort woord te spreken. Allereerst tot U, geachte vriend Ce- vaal, die sedert eenigen tijd hier als waarnemend hoofd der gemeente fun geert. Voor uwe vriendelijke woorden tot mij gericht, zeg ik U hartelijk dank en spreek de hoop uit, dat, waar ik U in 't vervolg als wethouder ontmoeten zal, onze samenwerking zoo goed mo gelijk zij. Alvorens ik mij tot andere personen richt, gemeente, is het mij een aange name plicht om, naast God, vriendelijk dank te zeggen aan H. M. de Koningin, aan wie het behaagd heeft, mij tot bur gemeester van Ritthem te benoemen. Ook mijn hartelijken dank aan Zijn Ex cellentie den minister, alsook aan den HoogE.delgeb. heer Commissaris der Koningin. Voor de vriendelijke mede werking van meerderen in- en buiten de gemeente, hetzij direct of wel in direct, betuig ik mijn groote erkente lijkheid. Het zal mij aangenaam zijn straks met U wethouders in goede harmonie samen te mogen werken. Ik doe een beroep op uw steun en medewerking. Geachte secretaris, ik ben mij eenigs- zins bewust wat een groote steun een goed secretaris kan zijn. Mijn hartelijke wensch is, dat ge hiervan blijkt zult geven en tot steun bereid zijn. Geachte gemeenteraad, van U is mijn verwachting dat gij uw steun en medewerking niet zult onthouden. Gaarne wil ik van mijn zijde de belofte doen uwe vergaderingen naar mijn ver mogen zoo goed mogelijk te laten zijn. Als hoofd der politie vertrouw ik in onze rustige gemeente niet zooveel werk te hebben. Van onzen geachten veldwachter mag ik verwachten, dat hij mij getrouw terzijde zal staan. Op mijin medewerking mog«». ook rekenen otïze gemeente-bouwmeester, waar dat noodig zal blijken en verder de klokkenist,, de gemeentewerkman en' anderen, die verbonden moesten zijn. aan de gemeente. Waar het noodig en goed zal zijn, zeg ik aan onze Schoolvereeniging mijn belangstelling en medewerking toe. In alles hoop ik naar mijn vermogen en onder biddend opzien tot God het vertrouwen, door onze Koningin mij geschonken, waardig te maken en me de te werken tot heil der burgers van Ritthem. Daarna sprak ds. C. Sundermijer namens het schoolbestuur en de Chr. Hist, kiesvereeniging, de heer B. J. de Meij, hoofd der Chr. school, namens het onderwijzend personeel, en de ge meente-secretaris. De vergadering werd daarop ge sloten. Van de gelegenheid om den burge meester te feliciteeren werd druk ge bruik gemaakt. De dag werd verder recht feestelijk doorgebracht. De mooie dorpsstraat was prachtig a giorno verlicht. De bur gemeester gaf aan vele genoodigden in de gemeentekamer een zeer gul ont haal. Tot in de late uurtjes bleven de feestvierenden gezellig bijeen. De muziekvereeniging heeft zeer medegewerkt om de feestvreugde te verhoogen. KERK- EN SCHOOLN1EUWS. Geref. Kerken. Tweetal te Brussel ds. D. J. Couvée te Meppel en ds. J. D. Boerkool te Velsen. Geref. Gem. Beroepen te Ridderkerk ds. B. van Neerbos te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN. Het moet in hef voornemen liggen in de vacature van kantonrechter te Ter Neuzen niet te meer te voorzien en zal aan een kantonrechter te Hulst de waarneming van eerstgenoemde functie worden opgedragen. De heer mr. F. J. N. van Dam, kan tonrechter te Oostburg, zal binnenkort eervol ontslag als zoodanig aanvragen. Rijden met zware vrachtauto's. De Hooge Raad heeft A. C. v. d. K. te Middelburg, die door het kantonge recht aldaar was veroordeeld tot 15 boete subs. 15 dagen hechtenis, we gens het rijden met zware vrachtauto's met vaste banden, ontslagen van rechtsvervolging. De desbetreffende verordening der gemeente Middelburg is door den Hoo- gen Raad niet bindend verklaard. Ontucht. De ambtenaar van het O. M. bij de rechtbank te Almelo, mr. Andringa, eischte gisteren 2 jaar gevangenisstraf tegen een 57-jarig inwoner van Hen gelo, wegens het plegen van ontucht met een kind. Verduistering. Voor de rechtbank te Breda heeft terecht gestaan een volontair ter secre tarie te Hoeven, beschuldigd van ver duistering van secretariegelden. Bij de ontdekking was beklaagde reeds voor den officier van justitie geleid. Deze bracht hem de beteekenis der misdaad onder het oog, stelde hem daarop in vrijheid en droeg den ambtenaar der reclasseering een nader onderzoek op. Deze stuitte evenwel op formeele te genwerking van beschuldigde en diens ouders, zooals uit het overgelegde rap port bleek. De officier eischte nu zes maanden gevangenisstraf, waarvan 14 dagen zullen moeten worden onder gaan, terwijl de rest voorwaardelijk zal gegeven worden. De rechtbank beval bovendien onmiddellijke inhechtenis neming. MARINE EN LEGER. De adelborst le klasse der marine reserve J. van der Meer wordt den 15 November a.s. geplaatst aan boord van het wachtschip te Vlissingen tot het medemaken van een oefening van 3 achtereenvolgende maanden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram zou Hr. Ms. „Pelikaan" met de onderzeebooten K 2, K 7 en K 8, onder bevel van den kap.- luitenant ter zee E. M. Wissmann, op de uitreis naar Ned.-lndië 14 November van Aden vertrekken. De luitenant ter zee le klasse A. W. Staverman en de luitenant ter zee 2e klasse C. R. Merkus en H. J. F. K. van den Arend zijn per particuliere gele genheid naar Oost-Indië vertrokken, zijnde bestemd voor den dienst aldaar. De luitenant ter zee 2e klasse W. Gauw, die den 21 en November a.s. ter besohikking wordt gesteld is bestemd om op aen 15en December a.s. per stoomschip „Tabanan" naar Oost-In dië te vertrekken hij wordt met het bevel belast over het transport sche pelingen, dat met genoemd stoomschip zal worden uitgezonden. De le luitenant der mariniers W. Schuiling is overgeplaatst van Wil lemsoord naar Rotterdam. 'De luitenant ter zee 2e kl. der mari ne-reserve G. H. ter Poorten wordt den 20en November a.s. geplaatst aan boord van de „Cornells Drebbel' tot het medemaken van een oefening van 6 achtereenvolgende maanden-. Bij beschikking van den minister van marine i» de officier van. administratie der le klasse P. A. Snellen van Vollen hoven, den len December a.s. belast met de betrekking van intendant der zeemacht te Willemsoord. Op nader te bepalen datunv wordt de sergeant-bottelier D. Mink, dienende bij het vliegkamp de Kooij geplaatst aan boord van de „Gelderland". Dure kanonnen. Begin van dit jaar werd een onzer pantserschepen van de lijst van bruik baar oorlogsmateriaal afgevoerd en ondergebracht in de categorie „oud roest", aldus wordt aan „de Avond post" uit Amsterdam geschreven. De schuit viel, na van het bruikbaar materiaal te zijn ontdaan, in sloopers- handen. Onder deze enorme hoeveel heid materiaal bevonden zich de mach tige kanonnen, welke gelukkig nimmer dood en verderf hebben gezaaid. Maar naast die zware kalibers was ook een respectabel aantal kleine kanonnen. Nu wilde het toeval dat de landmacht er lucht van kreeg en vreeselijk verle gen was om dat kleine speelgoed. Dies werd er een bod gewaagd. Waarom ook niet. Het departement van oorlog wendde zich tot het ministerie van marine met verzoek eenige stukjes te mogen over nemen. Dit verzoek viel nu niet direct in goede aarde op het Lange Voorhout. Het antwoord was- nog al kort. Er werd een vergoeding gevraagd voor eventueele overname. Aan oorlog was men ook niet mis. Daar werd de prijscourant van nieuw materiaal geraadpleegd en kwam men tot de conclusie, dat het oude materiaal, toebehoorende aan den Staat der Ne derlanden, duurder was, dan nieuw ma terieel betrokken van een buitenland sche firma. Van twee kwaden het beste kiezen. En zoo zien we dan den minister van oorlog opdracht geven aan de directie der artillerie-inrichtingen, kanonnen in het buitenland aan te koopen, omdat onze marine te duur was. Commentaar overbodig VOETBAL. AFDEEL1NG IV. le klasse. AllianceP. S. V. EindhovenB. V. V. M. V. V.N.O.A.D. 2e klasse A. VelocitasN. A. C. 2. N.O.A.D. 2—Willem II 2 B. V. V. 2—Breda. Middelburg't Zesde. 3e klasse A. ZeelandiaTer Neuzen Vlissingen 2BOZ GoesWalcheren. Reserve 2e klasse. Roosendaal 2Willem II 3 't Zesde 2Velocitas 2 Bredania 2Alliance 2 Het Nederlandsch Elftal. De doelverdediger van ons nationaal elftal, dat op 25 dezer te Amsterdam tegen Zwitserland zal uitkomen was nog niet definitief benoemd. De keuze zou vallen tusschen De Boer en Schin- deler. Thans heeft de Nederlandsche elftal-commissie De Boer (Ajax) aan gewezen om het Nederlandsche doel te verdedigen. In verband met de huwe lijksreis van Van Linge heeft deze voor een plaats in het elftal moeten bedan ken en is nu als spil in de ploeg aan gezocht Bul (Feüenoord). Buiten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegoven TENTOONSTELLING „WIENER HAUSARBEIT". Aangemoedigd door het succes bij de tentoonstelling in het voorjaar alhier gehouden, heeft „Wiener Hausarbeit" besloten wederom een Verkooptentoon stelling te houden van alle mogelijke artikelen, gemaakt door de Weener weduwen en weezen. Om het goede doel te steunen hopen wij dat de dames voor zij haar inkoopen voor de aan staande feestdagen doen, onze tentoon stelling zullen bezoeken. Wij zijn over tuigd dat iedereen iets van zijn gading zal vinden tegen billijken prijs. De tentoonstelling zal gehouden wor den op Donderdag 22 November in het hotel „Albion". Comitee „Wiener Hausarbeit". DE STERVENDEN. Het hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis vraagt ons plaat sing van het volgende De brieven om hulp, die wij de laat ste weken uit Duitschland hebben ont vangen zijn ontzettend. Met geen droge oogen zijn ze te lezen. Voorbeelden Een brief van een jongen uit een ar beidersgezin, werkzaam bij een advo caatwij hebben niets meer te eten; alles verkocht, zend mij één gulden voor mijn broertjes en zusjes. Een brief van een 18-jarig meisje Moeder is van uitputting gestorven. Van een geestelijke Ik sta aan het hoofd van een klein ziekenhuis. Er zijn

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2