DONDERDAO 13 NOVEMBER UW MMBIKPT OM UillP! BLUFT IET DOOF 0008 OEZË SMETHOF! No270Gle Jaargang j_:1923 BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. VL1SS1NGSCHE COURANT -HUWMMMI—W—MWKWBWM—Hm—HWPBa—BroaBBWIM JMA1MI»UP—CTmWmMtill.UIH111 i»nn— ABÖNNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk: ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. Tweede Kamer. De heer Van Ravesteijn vroeg in de gisteren gehouden zitting een interpel latie aan over het vertrek van den ex- kroonprins naar Duitschland. Over dit verzoek zal later worden beslist. Besloten werd na afloop der open bare vergadering in de afdeelingen te onderzoeken het initiatief-wetsont- werp-Fleskens fot verlengen van den duur van het Schoenenwetje en Woens dag 28 November in de afdeelingen te onderzoeken de wetsontwerpen tot her ziening van het Ned.-lndisch regee- ringsreglement en tot nadere wijziging van de Indische comptabiliteitswet. De openbare vergadering werd daarna gesloten. Een ongelukje met den Koninklijken trein. Er liepen gisteren te 's-Gravenhage, na aankomst van den gewonen Staats- spoortrein te 10 uur 59, waarmee ook de Koningin naar de residentie kwam, geruchten, dat er onderweg op den trein schoten waren gelost. Wat er gebeurd is, is het volgende Bij het elkaar passeeren van genoem den trein en een anderen bij Zoeter- meerZegwaard, is het dusgenaamd koersbord, een dier ijzeren of geëmail leerde platen met den naam van het station van bestemming, losgeraakt, juist op het moment, waarop het pas seeren der treinen plaats had. De stukken van dat bord recochet- teerden, waarschijnlijk door den lucht druk, veroorzaakt door het in volle vaart elkander voorbijsnorren der trei nen. Die stukken' van het in drie deelen uiteengerukte bord vernielden een glas ruit van een coupé 2e klasse van een waggon, welke op een afstand van twee rijtuigen van het koninklijke rijtuig ge plaatst was. Ook werd een spiegelruit van de W. C. in een anderen 2e klasse-waggon vernield. Voor alle zekerheid werd door de Haagsche politie en justitie een onder zoek ingesteld, onder leiding van den commissaris van politie Kramer, die als deskundige deed beëedigen den kapi tein der genie Scherpenburg Rom. Dit onderzoek heeft voldoende uitge maakt, dat de hevige knal, welke door het sterk springen van het bord werd veroorzaakt, niet het gevolg is ge weest van het lossen van schoten. De drie stukken, waarin het bord uiteen sprong, zijn gevonden. Zestig tegen veertig. De anti-rev. „Rotterdammer" schrijft: Zestig tegen veertig dat maakt de aanhangige kabinetscrisis zoo moeilijk. Zestig tegen veertig daarover werd na den mooien verkiezingsstrijd gejuicht en gedankt door degenen, die voor Nederland eenchristelijke staat kunde begeeren. Zestig tegen veertig op dien grondslag aanvaardde het kabinet Ruys opnieuw het bewind. Zestig tegen veertig dat iegt ook op de onzen een zware verantwoorde lijkheid. Zestig tegen veertig het is een 52) Hij was de held van den dag hij was de redder van de verloren ge- waanden, evenals de oude geheimraad als leider van het reddingswerk de ver dienste had, dat degenen, die onder in de mijn opgesloten waren, zoo spoedig weer bevrijd waren. De beambten kwamen binnen en ge heimraad Kersten ging moeilijk naar de estrade, waar hij zich aan de tafel, die zich daar bevond, neerzette. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, wer den de noodige bevelen gegeven, om de mijn zoo spoedig mogelijk weer geschikt te maken voor het werk. Reeds de nachtploeg zou met het opruimings- werk moeten beginnen zij moest trachten de grootere stukken steen van de doorbraak er uit te zoeken, opdat de dwarsgang zoo gauw mogelijk weer gebruikt zou kunnen worden. Dan moesten er aanteckeningen ge maakt worden betreffende de arbeiders, die bij hef reddingswerk hadden gehol pen en ook de nachtploeg moet ?amen- getuigenis van pijnlijke armoede, indien bij dergelijke partijsterkte een rechts kabinet niet kan optreden. Zestig tegen veertig dat moet geven een krachtig christelijk bewind. Zestig tegen veertig dat z a 1 geven een krachtig christelijk bewind, indien inderdaad de 60 er zestig zijn. Zestig tegen veertig dat moet na den ernstigen twijfel weer onherroepe lijk vaststaan. De veertig zijn er. Maar de zestig Reizen naar België. Het Belgisch gezantschap herinnert er aan, dat Nederlanders, die zich naar België begeven, moeten voorzien zijn van een paspoort of van een bewijs van Nederlanderschap met loto. De stempel der gemeente moet half op de foto en half op het bewijs afgedrukt zijn. Alle dagen worden er Nederlan ders aan de grens geweigerd omdat zij zich aanmelden met een bewijs van Nederlanderschap zonder foto of voor zien van een foto door den drager zelf opgeplakt. De zomertijd en de spoorwegen. De heer H. Molhuijzen schrijft in het „Algemeen Ned. Landbouwblad" Op de conferentie voor de Europee- sche dienstregeling der spoorwegen, die verleden jaar begin November te Luzern is gehouden, werd aan het ein de der bespreking vastgesteld, dat de spoorwegdeskundigen algemeen gaarne zouden zien, dat de zomertijd niet meer werd ingevoerd. De zomertijd is hier te lande gehand haafd, hetgeen beteekent dat, waar deze niet voor alle landen is ingevoerd, de Nederlandsche spoorwegen weder om driemaal in een jaar een nieuwe dienstregeling hebben moeten opmaken en wel op 1 Juni (internationale rege ling), bij het einde en bij het begin van den zomertijd. Zoo'n dienstregeling is niet goed koop, want iedere dienstregeling kost aan drukwerk circa 50.000, waarte genover geen enkele bate staat, terwijl het niet mogelijk is gebleken in den korten tijd, die voor het samenstellen van een dienstregeling beschikbaar is, alles nauwkeurig na te gaan teneinde een werkelijk goede dienstregeling sa men te stellen. Vooral ook dit jaar schijnt geen tijd beschikbaar te zijn geweest, om het ontwerp-dienstregeling behoorlijk te controleeren, waarvan het reizend pu bliek de nadeelige gevolgen heeft on dervonden. Voor de spoorwegbeambten, die vroeg in dienst moeten zijn of wier werkzaamheden vroeg beginnen, is de bezuiniging bij handhaving van den zomertijd van heel weinig of geen be- teekenis, omdat wat 's avonds aan licht wordt bespaard, des morgens weer wordt uitgegeven. Voor dezen is ook een bezwaar, dat zij vaak nacht rust te kort komen, doordien voor het naar bed gaan feitelijk de zonnetijd en bij het opstaan de zomertijd geldt. Ook voor de spoorwegen is de be sparing op verlichting betrekkelijk ge ring. In de dagbladpers is wel eens een bedrag genoemd van 150.000 per jaar. Inderdaad is gebleken, dat deze besparing uiterlijk 50.000 bedraagt. De handhaving van den zomertijd in het loopende jaar heeft dus ook voor de Nederlandsche spoorwegen weder om zoowel economische als technische nadeelen opgeleverd Pasvisa voor Duitschland. Met het oog op verscheidene bij het Duitsche consulaat-generaal te Amster dam ingekomen aanvragen, wordt hier mede ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat verzoeken tot afgifte van visa en paspoorten bij de Duitsche pas kantoren (passtellen) in Holland ook schriftelijk kunnen worden ingediend. gesteld worden dus Kersten zei tot Dora „Je moet weggaan. We hebben de ruimte hier noodig voor de admini stratie." Graaf Klinter kwam binnen en ge leidde Dora naar buiten op Kersten's verlangen. Willoos en stilzwijgend volgde ze hem. „Ik wil naar het hospitaal", zei ze ten laatste. „Ik wil gaan hooren, hoe het met de zieken is." „Dan ga ik mee", zei Klinter, „als je het goedvindt, ik wil ook zien, wie er alweer bijgekomen is uit zijn verdoo- ving." De menigte buiten begon zich te ver spreiden. Het mijnhuis vulde zich met arbeiders, <jie van het reddingswerk kwamen, of die bereid waren, met de nachtploeg naar beneden te gaan. De geneeskundige brigade ruimde de bed den weer op en brak de tent buiten af. De auto moest heel langzaam rijden, want de heeie weg was vol menschep. Ook de straten in Dorotheenhof waren versperd door troepen menschen en overal zag men geredden, omgeven door een aantal verwanten en vrienden, die de aan den dood ontsnapten naar Alleen zij, die in een gemeente wonen, waar een Duitsch paskantoor gevestigd is, moeten hun verzoek mondeling in dienen. Alle verzoeken worden zoo spoedig mogelijk behandeld. Bij schriftelijk verzoek moet een nauwkeurige opgave omtrent eindpunt, duur en doel der reis gegeven worden. Bij voorkeur moeten hiertoe de bij de paskantoren verkrijgbare formulieren gebruikt worden. Het bedrag der kos ten moet er bijgevoegd worden. Het Duitsche paskantoor te Arnhem wordt met 1 Januari 1924 opgeheven. Het neemt tot dien datum uitsluitend nog mondelinge verzoeken aan. Schriftelijke verzoeken uit de tot nu toe onder Arn hem ressorteerende provincies Gelder land, Overijsel, Drenthe, Friesland en Groningen moeten tot hét Duitsche pas^ kantoor te Amsterdam, jdie uit de pro vincie NoordjBrabant tot het Duitsche paskantoor te Rotterdarti gericht wor den. De ingenieurs-titel. Het bestuur der Vereeniging van Delftsche Ingenieurs, hééft zich tot den ministerraad gewend met het verzoek in stukken, uitgaande van de regeering aan ingenieurs in het bezit van het inr genieurs-diploma verkregen aan de Technische Hoogeschool te Delft of hare voorgangster de Politechnische School en de Kon. Academie, gebruik te maken van het voorvoegsel „Ir." voor den naam. Zij schrijft hierbij, dat dit gebruik reeds in de maatschappij sedert enkele jaren burgerrecht heeft verkregen. De ministerraad heeft besloten hier aan gevolg te geven en mitsdien is door den minister van binneniandsche zaken een schrijven gericht naar de verschil lende departementen, waarin uitgenoo- digd wordt het besluit van den minis terraad op te volgen. De auto-ramp bij Saint-Saveur. Bij Koninklijk besluit is de zilveren eere-penning voor menschiievend hulp betoon, wegens de door hen met levens gevaar betoonde hulpvaardigheid bij de opsporing van de slachtoffers van het ongeval, overkomen aan het reisge zelschap hetwelk met een autocar in Augustus j.l. bij LuzSt. Saveur in het ravfn van de rivier de Gave is gestort, toegekend aan 1. den Zeëreerw. heer H. J. M. L. Gautier, te Nidrt 2. L. Aba- die, chauffeur te Lourdes 3. H. Sou- berbie genaamd Callat, metselaar te Luz 4. B. Lacrampe Jr., drukker te Lourdes 5. A. Bruballat, schilder te Luz 6. J. Gabin, metselaar te Luz 7. S. Heulant, ingenieur te Sarraneolin 8. D. Vergez, garde-republicaine te Luz. HET VERTREK VAN DEN EX-KROONPRINS. De Duitsche ex-kroonprins heeft bij zijn vertrek van Wieringen ook een af scheidsbrief aan den burgemeester ge schreven. Hij luidt, in de vertaling van het persbureau V. D., als volgt 10 November 1923. Geachte Heer Burgemeester, Nu mijn hartewensch, om naar Duitschland terug te keeren, eindelijk in vervulling is gegaan en voor mij het uur van afscheid van Wieringen heeft geslagen, is het mij een diepgevoelde behoefte u nogmaals langs dezen weg mijn hartelijksten dank te betuigen voor alle mij bewezen voorkomendheid en de zorgen, waarmede ik hier omringd ben geweest. Mijn bijzondere dank geldt ook de geheele bevolking van het eiland, met wie ik deze lange moeilijke jaren in de beste verstandhouding ge leefd heb en bij wie ik steeds groote tegemoetkoming en menschelijk mede gevoel heb gevonden. Deze vriend schappelijke houding der bevolking tij dens de eerste jaren van mijn verblijf en de toenmalige ambtelijke bemoeienis huis begeleidden. Het mijnwerkerslazaret, een complex van mooie gebouwen, een ziekeninrich- ting, zooals een groote stad bijna niet aanwijzen kan, lag buiten de stad in het midden van een park. Aan die zijde van Dorotheenhof kon de auto sneller rijden en het was 's avonds half tien, toen Dora en Klinter stilhielden voor de deur van het hospitaal. De portier wilde bezwaren maken en beweerde, dat hij niemand mocht bin nenlaten. Hij besloot echter toch, den dienstdoenden dokter t? gaan halen en deze meldde de komst van Dora en graaf Klinter aan den geneesheer-di recteur, die het verzoek toestond en zelf kwam, om de bezoekers te Ontvan gen. „Het gaat den zieken al wat beter, zij zijn allen tot bewustzijn gekomen, doch natuurlijk nog zwak en een beetje verward. Binnen weinige dagen echter zullen ze beter zijn. Ernstige gevolgen zullen ze er niet van ondervinden." De directeur begeleidde Dora en Klinter door verscheidene binnenplaat sen naar het paviljoen, waar de zieken lagen. De wachthebbende zuster vertelde, dat bergraad Spalding zeer naar graaf van den voortreffelijken burgemeester Peereboom, zijn gedurende de ambts vervulling van uw hooggeëerden vader dezelfde gebleven en is onder uw in vloed tot' op den huidigen dag gehand haafd. Zoo neem ik dan afscheid, op de heengegane jaren terugblikkende met een dankbaar hart voor alle mij en mijn huisgenooten betoonde vriend schappelijke gezindheid, en met de ver zekering, dat dit gevoel van dankbaar heid mij zal bijblijven zoo lang ik leef. Ik verzoek u, geachte burgemeester, ook de hierbij gaande afscheidswoor den, tevens met mijn afscheidsgroeten te willen overbrengen aan clen ge meenteraad en de bevolking en verblijf met de beste wensehen voor het gast vrije Wieringen en zijn bewoners. Uw steeds dankbare en getrouwe (w.g.) WILHELM. Over de reis van den ex-kroonprins wordt nog gemeld, dat hij den nacht van Maandag op Dinsdag heeft door gebracht bij den hertog van Brunswijk. Gedurende zijn autotocht wist de ex- kroonprins alle journalisten, fotogra fen en filmoperateurs te ontwijken. Verscheidene fotografen wachtten ook aan den ingang van hef kasteel, doch gelijk gemeld kwam de ex-kroonprins niet voor de duisternis was gevallen en ging hij zeer snel naar binnen. In de vestibule stond bij de aankomst het geheele dienstpersoneel, van wie velen als jongen in dienst van den kroonprins waren. De ex-banneling drukte allen de hand eenige vrouwe lijke leden van het personeel hadden tranen in de oogen. Voor elk zijner kinderen had de ex-kroonprins een pakje uit Nederland medegebracht. Sinds 1918 was de ex-kroonprins niet meer te Oehls geweest. Behalve dé ex- kroonprins, zijn echtgenoote en drie kinderen zaten 's middags aan tafel adjudant von Müldner en fraulein Tchirtschky, de drie oudste zonen van den ex-kroonprins waren niet aan wezig. Zij studeeren te Potsdam. De oudste zoon ontmoette zijn vader even wel Zondag reeds te Huis von Basso- wit?. Zij zullen alle drie vermoedelijk binnen eenige dagen te Oehls aanko men. De kleine eetzaal was versierd met bloemen. Aan het einde van den maaltijd hield majoor von Müldner een korte speech, ter herdenking van den terugkeer, waarop de ex-kroonprins antwoordde. Na het diner vertoefde de familie eerst eenigen tijd in het stu deervertrek van den ex-kroonprins, waar in een hoek een bloemenhulde van chrysantemums stond van ex-ko ning August van Saksen. De „Tel." verneemt uit Oehls De ex-kroonprins en zijn echtge noote hebben gisterenmiddag, kenne lijk met de bedoeling om aan den wensch van de inwoners gevolg te ge ven, een wandeling gemaakt, welke zoo al niet een officieel, dan toch een min of meer plechtig karakter droeg. Men had daarbij gelegenheid, den landheer te begroeten. De in Oehls aanwezige buitenland- sche journalisten hebben van deze ge legenheid gebruik gemaakt om eens te vragen, wanneer zij nu eindelijk eens aan de beurt zijn. Zij hebben gemeen schappelijk een verzoekschrift opge maakt om door den ex-kroonprins te worden ontvangen. Hieraan is voldaan en' zij werden in het slot ontvangen, doch, tot aller teleurstelling, niet door den ex-kroonprins zelf doch door diens adjudant, von Müldner. Deze las, uit naam van den kroon prins de volgende verklaring voor „Ik ben gelukkig, weer „in der Hei mat" te zijn, bij vrouw en kinderen op mijn bezitting. Gelukkig ook, weer te midden mijner landgenooten te leven en met hen te dragen het „Schwere", Klinter verlangd had. De geneesheer ging zelf naar den zieke en kwam kort daarop terug. „Ga zelf maar naar binnen, graaf Klinter", zei hij, „en stel hem gerust. U weet meer van den afloop dan ik. De patiënt wil hooren hoe het op het bergwerk staat." Toen dan Klinter aan het bed van zijn vriend trad, waren Werners oogen weer helder en met een flauwen lach reikte hij hem de hand. „Nu dank ik mijn leven aan jou riep lyj uit. „Hoe staat het met de in- geslotenen „Alles gered, alles in orde, niemand is er bij omgekomen. Jij en de vijf an deren zullen binnen eenige dagen weer beter zijn." „Het scheelde anders weinig", sprak Werner, „er moeten uit het brandveld gassen gedrongen zijn. Door de door braak moet er ergens in het gebergte een gat open gekomen zijn, waar de gassen uit kwamen. Hoe ben je bij ons gekomen Graaf Klinter moest in korte woorden verklaren, hoe hij het reddingswerk volbracht had. Daarna echter weigerde hij, verder te spreken en verklaarde „Je mag je niet opwinden. Ik moet INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Slaat acht op de eerste symptomen van een maag, die in de war is ge raakt anders zal zij zich wreken, even zeker als zij U jaren lang trouw heeft gediend. Het drukkend gevoel, de oprispingen die zoo dikwijls de oor zaak van zenuw-hoofdpijn zijn, de pijn lijke en te lang durende spijsvertering, de zure smaak in den mond en besla gen tong, zijn slechts de allereerste teekens van maagzwakte of maagont steking, welke aandoeningen, indien zij chronisch worden, uw leven in een voortdurend martelaarschap kunnen veranderen. De zure oprispingen, dé opzwelling, dat gapen en gevoel van slaperigheid na de maaltijden zijn het gevolg van overmatig zuur, hetwelk, indien men het verwaarloost, de oor zaak kan zijn van pijnlijke zweren, die moeilijk te genezen zijn. En wat nog erger is, deze zweren kunnen ontaarden tot gevaarlijke ziekten, waarvan het einde niet te voorzien is. Men behoort ongesteldheden der maag te bestrijden vanaf het eerste begin door een kleine hoeveelheid Gebismureerd Magnesium te gebruiken na eiken maaltijd, zoodra de eerste symptomen worden opgemerkt. Gebismureerd Magnesium is zoo merkwaardig weldadig voor het tot bedaren brengen van pijnen in de maag, dat de folterendste smarten, hartbranding, zuur, enz. binnen een paar minuten verdwijnen. Gebismureerd Magnesium is beslist onschadelijk en niet-Iaxatief. Bovendien is het een geneesmiddel dat tegen ge ringen prijs verkrijgbaar is en de resul taten worden beslist gewaarborgd. Gebismureerd Magnesium Depót, Nassaukade 314, Amsterdam. Verkrijg baar bij alle goede Apothekers en Dro gisten. Weigert alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismureerd Magnesium krijgt. dat over Duitschland is gekomen. Ge lukkig ook, weer te leven te midden mijner vrienden uit den vrede en mijn kameraden uit den oorlog. Mijn doel is, om mij uitsluitend aan mijn persoon lijken plicht te wijden en binnen het bestek van mijn arbeid en mijn plicht, mede te werken aan den wederopbouw van mijn vaderland, aan welks weder- opkomst ik niet twijfel." De redacteur van „de Maasbode" te Brussel seint d.d. 14 November Jaspar heeft heden te Brussel met de gezanten van Engeland, Italië en Frankrijk geconfereerd over de in ver band met het vertrek van den ex- kroonprins door de geallieerden te nemen maatregelen. Volgens de „Libre Belgique" heeft de Belgische ministerraad zich bezig ge houden met het vertrek van den gewe zen kroonprins van Duitschland uit Nederland en was hij van oordeel, dat langs diplomatieken weg de stappen moeten gedaan worden waartoe de be palingen van het vredesverdrag van Versailles aanleiding geven. Naar de XXe Sièle weet te melden, heeft de Belgische regeering onmid dellijk na den terugkeer van den ex- kroonprins naar Duitschland het tref fen van nieuwe territoriale sancties te gen het rijk overwogen. Frankrijk is, naar uit Parijs wordt geseind, even eens van oordeel, dat het Duitsche rijk trouwens ook weg. Juffrouw Buchwald wacht buiten. Ze kwam, om naar je toestand te informeeren." „Is zij gekomen vroeg Werner glimlachend. „Dank haar daarvoor dui zendmaal. Is zij heusch gekomen Graaf Klinter ijlde weg en vond Dora alleen in de wachtkamer. Met verwondering had Werner jolot- seling het verdwijnen van zijn vriend bemerkt. Nu echter ging de deur weer open en in de schemerige kamer trad iemand binnen Werner hoorde een kleed ruischen. „Wie is daar vroeg hij mat. „Ik ben het, Dora Buchwald", fluis terde een stem naast zijn bed. „Dora riep Werner met een geluk kigen glimlach. Een weenende vrouwengestalte knielde neer aan zijn bed. Moeizaam hief Werner het pijnlijke hoofd op en keek Dora in de door tranen omfloerste, toch lichtende oogen. „Dora, lieve Dora zei langzaam en ontroerd Werner en sloeg zijn arm om Dora's hals. Ze bedekte zijn gezicht met kussen en tranen, totdat Klinter verscheen, om haar aan te manen, Werner alleen te laten. (Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1