DUKAAT MELANGE JIIRGENS7 „Vlissingsche Courant" VERVANGT NATUURBOTER Zaterdag 24 Nov. a.s. NU Stads= en Provindenieuws BUITENLAND INGEZONDEN MEDEDEELINGEN lijk is verbonden, daar kan het zeker zijn nut hebben hier op de onjuistheid van zijn bewering te wijzen. Tengevolge van zijne benoeming tot chirurg van het gemeentelijk Gasthuis en de aanneming dezer betrekking op de in het besluit vermelde rechten en plichten werd een verhouding gescha pen tusschen overheid en ambtenaar. Uit die verhouding sproot voort de vrijwillige ondergeschiktheid van den ambtenaar-chirurg ten opzichte zijner superieuren.(Regenten, Burg. en Weth., raad), waaruit weder voortvloeide de verplichting, om zijn bij besluit of in structie omschreven taak naar behoo- ren te vervullen „naar behooren", te verstaan naar de beoordeeling van zijn superieuren, dje, ingeval persoon lijk niet deskundig, zullen afgaan op rapporten van den geneesheer van het Gasthuis ten aanzien van het vakkun dige deel van de taak aan den chirurg opgelegd. Verwaarloost de chirurg zijne ver plichtingen, komt hij bijv. niet geregeld in het gesticht, treedt hij onheusch op tegenover patiënten of personeel, ver zuimt hij de lessen aan de verpleegsters te geven op den daarvoor aangegeven tijd, dan zal ook zonder deskundig rap port van den geneesheer van het Gast huis tegen hem kunnen worden opge treden en, zoo noodig, tot schorsing en ontslag worden overgegaan. Neen, ten aanzien van den ambte naar-chirurg bestaat geen afzonderlij ke, van de algemeene rechtsbeginselen afwijkende, positie. Indien die bestond, zou die uitzonderingspositie uitdrukke lijk, in casu bij de Gemeentewet, moeten zijn vastgelegd, hetgeen bij geen en kele wet is geschied. Waar het benoemingsbesluit en de daarin opgenomen verplichtingen een afspiegeling zijn van de taak, welke, op voorstel van regenten, uw raad aan den chirurg van het Gasthuis wenschte op te dragen, wil het ons niet mogelijk voorkomen welke mogelijkheid de heer Staverman wei veronderstelt het benoemingsbesluit te wijzigen zon der in de verplichtingen van dien amb tenaar verandering te brengen. Waar de werkzaamheden van den chirurg van het Gasthuis zich uitstrek ken over de grenzen van de armen praktijk heen, waar zelfs uw raad zich in zijn vergadering van 3 Augustus j.l. (zie de opgenomen conclusie in ons prae-advies) nog heeft uitgesproken vóór de verpleging van klasse-patiën ten, daar is het o.i. onmogelijk de wer kelijke positie van den chirurg zooda nig te omschrijven, dat zij niet meer zou gerangschikt worden onder de met het raadslidmaatschap onvereenigbare betrekkingen. De „uitgesproken wil der kiezers" om den heer Staverman bij de perio dieke verkiezingen weder een zetel aan te bieden in de raadszaal van ons ge meente-bestuur, kan echter niet worden verwezenlijkt niet door den door den heer Staverman veronderstelden onwil van ons college om in deze naar een oplossing der kwestie te zoeken, welke o.i. niet is te vinden maar door de aanvaarding door den heer Staverman van de met het raadslidmaatschap on vereenigbare betrekking van chirurg aan het gemeentelijk Gasthuis. Thans zullen wij over-g'aan tot de bespreking van het in repliek gehouden betoog van mr. Adriaanse. Omtrent den toon waarin dit juri disch advies is gesteld hebben wij reeds aan den aanhef van dit vertoog ons misnoegen te kennen gegeven. Dat het geschrift gericht is aan heer Staverman en niet aan uwen raad kan, indien zulks tot verontschuldiging zou worden aan gevoerd, niet als excuus gelden, daar schrijver toch bekend was met het van zelf sprekend feit, dat het aan U zou worden overgelegd. (Slot volgt.) HET VERTREK VAN DEN EX-KROONPRINS. Onder het opschrift „Onze regeering en de ex-kroonprins" schrijft „de Tel.": Er is nog een andere zijde aan deze zaak en dat is de wijze waarop het Nederlandsche volk buiten deze aange legenheid is gehouden. Wij spreken nu niet over de geheimzinnigheid, waar mede onze regeeringspersonen zich tegenover de pers steeds hebben om ringd. Doch er bestaat een commissie van buitenlandsche aangelegenheden uit de Tweede Kamer, die niets liever vraagt dan op de hoogte gesteld te worden van de ingrijpende kwesties on zer buitenlandsche politiek. In de com missie had de minister open kaart kun nen spelen. Hij zou een relaas hebben kunnen geven van de historie der be sprekingen en nota-wisselingen om trent de interneering en bewaking van den ex-kroonprins en over de vraag of' het al of niet beletten van diens even- tueelen terugkeer alleen bepaald werd door de ter zake geldende wetten. Al dus zou de minister sterker hebben ge staan, sterker tegenover de openbare meening in de geallieerde staten, ster ker tegenover de openbare meening hier te lande, die hem nu terecht kan verwijten, dat hij, minister in een de- missionnair kabinet, nog kans heeft gezien door zijn laatste daad te toonen hoe weinig hij democratische opvattin gen der moderne diplomatie tot de zijne heeft .gemaakt en aldus op weinig sierlijke wijze zijn bewind heeft afge sloten. De ex-kroonprins is gisterenavond 6 uur per auto uit Breslau te Oehls aangekomen. De correspondent van „de Tel." meldt omtrent de aankomst het vol gende De aankomst van den ex-kroonprins in het slot te Oehls, die precies om zes uur de groote poort over de voormalige slotbrug inreed, werd opzettelijk zoo ingericht, dat hij eerst in het donker zou arriveeren. In Oehls was het jaar markt en daardoor was het in de stra ten zeer druk. Men had een auto voor uit laten gaan om zoodoende het ver moeden te wekken, dat de kroonprins daarin zat, wat ook inderdaad iedereen dacht. Eenige minuten iater kwam echter de groote Hollandsche toerwagen, waarin hij zat, het hek binnen, en een groote menigte, die zich voor de poort had verzameld, begroette den kroon prins met veel vreugde. Op het oude, groote plein voor het slot, dat door de sterke autolampen helder werd verlicht, was niemand bij zijn aankomst aanwezig. Toen echter de wagen stilhield, drongen zijn twee dochtertjes en zijn zoon prins Friedrich, naar buiten en vlogen hun vader tegemoet. De kroon prins omhelsde de kinderen, en hen bij de hand nemende, ging hij de stoep op naar den ingang, waar intusschen de ex-kroonprinses verschenen was. Daar mede was voor het publiek de thuis komst van den ex-kroonprins afgeloo- pen. De deur werd gesloten en de kroonprins was voor niemand te spre ken. Naar uit zijn omgeving wordt ver klaard, zal hij zich strikt aan de door hem aanvaarde voorwaarden houden. De ex-kroonprins wenscht geheel als particulier te leven, terwijl hij zelfs geen politieke interviews zal toestaan. Door de omstandigheid, dat hij de grootste grondbezitter in het district is, zal de ex-kroonprins in het particuliere leven vermoedelijk wel een voorname plaats innemen. In een artikel over den terugkeer van den ex-kroonprins constateert de „Frankf. Zeitung" nadrukkelijk, dat deze plaats vindt op een hoogqt onge schikt tijdstip. Alleen door binnen- en buitenland eerlijk in te lichten en door het nemen van de grootste voorzorgs maatregelen zal de rijksregeering de ontstane moeilijkheden kunnen over winnen. Mocht den ex-kroonprins, zegt het blad, dezer dagen worden verzekerd, dat hij welkom is, dan wete hij, dat dit onjuist is de vroegere kroonprins is het Duitsche volk, op dit oogenblik, nu burgeroorlog dreigt door de houding der monarchistisch gezinde radicale rechterzijde, in de hoogste mate onwel kom. Zijn achting voor hem zal door deze nieuwe streek, .waardoor hij het geheele land dreigt té benadeelen, zeer zeker niet toenemen. In links-radicale kringen in Duitsch-, land ziet men in den terugkeer een poging om Wilhelm terug te halen in de politiek. In de kringen van het Centrum is men van meening, dat de ex-kroonprins zich rustig zal hou den en op zijn landgoed te Oehls zal blijven. De monarchisten hopen even wel in staat te zijn hem te kunnen be wegen leiding te geven aan de monar chistische beweging. Zij verklaren dat Duitschland weer een keizer wil heb ben in den persoon van Wilhelm, zoon van keizer Wilhelm II. Zij hopen, dat Duitschland zal terugkeeren tot den monarchalen regeeringsvorm, waar door h.i. de invloed van de socialisten zal verdwijnen. Volgens de openbare meening in Frankrijk, is het onbetwistbaar, dat het Duitsche rijk aansprakelijk is wegens de aanwezigheid van den ex-kroon prins in Silezië, daar diens naam voor komt op de lijst van oorlogsschuldigen, die door de geallieerden worden opge- eischt. Al mocht Nederland totdusver weigeren den kroonprins uit te leveren met het oog op het politieke karakter van hetgeen hij beschuldigd wordt, Duitschland daarentegen is, nu hij op Duitsch gebied is teruggekeerd, gehou den hem volgens de termen van het verdrag uit te leveren. Artikel 228 is op dat punt onaanvechtbaar. Dientengevolge kunnen de geallieer den uitdrukkelijk de uitlevering of uit zetting van den kroonprins vorderen en, wordt daaraan niet voldaan, sanc ties nemen. Men heeft betwijfeld of de Duitsche kroonprins wel op de lijst van „oor logsmisdadigers" voorkomt, maar hij staat er op, onder no. 146 „Frederik Willem van Hohenzollern, Keizerlijk Kroonprins, op het oogenblik in Ne derland". En dan volgen vijf gevallen van schending van de oorlogsregelen, waarvoor hij verantwoordelijk heet te zijn, bevel om dorpen te verbranden, onrechtmatige terechtstellingen enz. De laatste beschuldiging (onder no. 147) is, dat hij in 1918 te Coincy in Aisne „uit het huis, waar hij had gelogeerd, alles wat kostbaar was had meegeno men." De „World", den terugkeer van den kroonprins besprekend, verklaart deze tot de meest openlijke tarting der ge allieerden sedert den wapenstilstand en tevens als een teeken van de groote verandering, welke in Duitschland heeft plaats gehad sedert de kroonprins vluchtte om zijn leven te redden. Het blad acht het zonder twijfel dat Duitschland gelooft, in het herstel der monarchie verlossing te vinden. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep naar St. Philipsland door den heer A. Kardolus, cand. te Delft. Wijkavonden. Donderdag 15 November zullen er een tweetal wijkavonden plaats hebben vanwege cle Ned. Herv. gemeente al hier, des avonds om 8 uur. In de En- gelsche kerk zal ds. Sundermeijer van Ritthem de leiding hebben en in het Militair Tehuis (Bellamypark) ds. Ten Kate. Alle plaatsen zijn vrij. Zondag "werd cand. E. Douma be vestigd als predikant der Geref. Kerk te Oostkapelle door zijn vader ds. J. Douma te 's-Gravenhage, met een pre dikatie over Zacharia 3:8. 's Middags deed de jonge leeraar zijn intrede met een predikatie over Matth. 16 1318. Na afloop der predikatie werd hij na mens kerkeraad en gemeente toege sproken door ouderling Laansma en namens de classis door den consulent DER verschijnt op H. H. WINKELIERS die daarin wenschen te adverteeren, worden verzocht ons de copy voor hun annonces te doen toekomen. Zij' kunnen dan verzekerd zijn van een goede en zorgvuldige bewerking o SC Na Donderdag 22 November kunnen geen advertentiën voor dit Extra-Nummer meer worden aan genomen. ds. W. Faber, van Serooskerke. Vele kerken der classis Middelburg zonden afgevaardigden. Ook 'Burg. en Weth. waren vertegenwoordigd. Op de voordracht voor onderwij zer aan de Linnaeus-school te Amster dam komt voor de heer A. van Graaf- eiland te Koudekerke. De heeren J. W. van 't Hoff, wet houder van St. Laurens en M. J. Ver horst, burgemeester van Wissekerke, hebben zich tot alle gemeentebesturen van plattelandsgemeenten in Zeeland gewend met verzoek deel te nemen aan een actie tegen de aan de gemeenten opgelegde bijdragen in de kosten van hooger-, middelbaar en nijverheidson derwijs gegeven aan kinderen der plat telandsgemeenten in de centrumplaat sen. Tot hoofd der openbare school te Heinkenszand is benoemd de heer G. J. H. Luwema, thans hoofd der open bare school te Othene, gemeente Zaam- slag. VLISSINGEN, 14 NOVEMBER. Afdeeling Vlissingen van de British Association. Gisterenavond trad voor bovenge noemde vereeniging op de heer Arthur Stratton, met het onderwerp „Tudor Architecture and its developments and infuences in the 16th, 17th and 18th centuries". Na een kort woord van den voorzit ter begon spreker zijn zeer boeiende en hoogst interessante voordracht met een inleiding. Hierin maakte hij duidelijk hoe de architectuur als ook andere uitingen van kunst, hand in hand gaat met de geschiedenis. Gedurende de Tudor-dynastie en ook daarvoor, werd bij het bouwen van huizen veel aan dacht besteed aan de mogelijkheid om ze te verdedigen tegen invallende vij anden. Dit werd later door veel licht beelden geïllustreerd. Men zag nl. op het doek hoe gedurende de regeering van de eerste Tudorvorsten de „manors houses" voorzien waren van één of meer torens. Hoe de huizen dikwijls omringd waren door een gracht, als ze tenminste in de vlakte lagen. De lig ging zelf bijv. boven op een berg kon een verdedigingsmiddel zijn. Men zag hoe langzamerhand, naarmate de tijden veranderden, de toren, de versterking, en de slotgracht alleen nog maar als ornament gebruikt werden, maar het doel van verdediging uit het oog ver loren werd. Ook maakte spreker ons attent op het bouwmateriaal, dat oorspronkelijk al tijd uit de onmiddellijke nabijheid van het te bouwen huis gehaald werd. Zoo had men huizen van steen, van gebak ken steen, en van hout. Vooral van de laatste, de zgn. „timberhouses" gaf hij ons zeer fraaie exemplaren te zien. De ze zijn zeer typisch Engelsch, vooral ook de schuine lijnen en zelfs de rozet ten, waarmee de gevels versierd waren. Deze Tudor-architectuur is zuiver Engelsch en heeft, maar in zeer geringe mate iets te danken aan invloeden van buiten, bijv. van Italië en de Vlamingen. Nadat spreker onze oogen verlustigd had aan het uitwendige van zooveel schitterende kasteelen, heerenhuizen en kleinere landhuizen, stelde hij ons ook in kennis met het inwendige. Ook hier was veel interessants en veel moois te zien. De groote eetzaal, die altijd zich tot aan het dak van het huis uit strekte, gaf wel een machtigen indruk, maar tegelijk toch een warmen. De eikenhouten paneelen met al de fraaie lijnen er op werden in bijzonderheden besproken. Ofschoon mr. Stratton meende het mooiste voor de tweede helft van zijn lezing te hebben bewaard, kunnen wij het daar niet geheel mee eens zijn. De zuiver Engelsche Tudor-stijl' gaat ons inziens ver uit boven de latere Palla- dian-, Jacabean- en Georgian.-stijl, met al hun invloeden uit Italië, Vlamingen en Holland. Inigo Jones was zelf naar Italië ge weest en had daar de schoonheid van de Dorische zuilen gezien, de rijke ge vel- en plafond-versieringen en voerde deze ook in Engeland in. Evenwel pas ten de koude witte muren veel minder bij het Engelsche klimaat en dus wer den deze weer spoedig door warme muurbedekkingen vervangen. Toen in 1665 Londen grootendeels door brand vernield werd, kreeg Sir Christopher Dien opdracht om weer veel van het vernielde op te bouwen. Zelf had hij geen tijd om te reizen, maar kreeg van zijn vriend Evelyn, den beroemden schrijver van een dagboek, veel teekeningen uit een Amsterdam- schen boekwinkel. Merkwaardig was, om die echt Hollandsche huizen op Engelschen bodem te zien overgeplant. De zuiver rechte lijnen, het eenvoudige, de groote symmetrie, en het practische van onzen huizenbouw uit dien tijd was in Engeland weer te vinden. Ook trof het ons het ons zoo dierbare Vlissing sche beursgebouwtje in het noorden van Engeland in Kings Lynn, dat voor al veel contact met Holland had, terug te vinden. Ofschoon spreker in zijn inleiding had gezegd gewend te zijn voor archi tecten te spreken, is het ons toch niet moeilijk gevallen, om zijn ontzettende duidelijke verklaringen en boeiende rede, aan de hand van die mooie op namen, te volgen. Wij waren dan ook niet verbaasd, toen de voorzitter mr. A. Stratton har telijk dankte, en hoopte hem nog eens in ons midden te mogen verwelkomen. Hedenmiddag is hier aangekomen het Engelsche stoomschip „San Rosen- do", komende van Mexico via Londen met een lading olie. Voor Jiet diploma machineschrijven A en B is te Rotterdam geslaagd mej. A. H. Kasdorp alhier. Op verzoek van de justitie te Mid delburg zijn door de Fransche politie 63 aangehouden C. M. en j. v. C., arbei ders, wonende te Hoofdplaat, verdacht van poging tot moord en diefstal met braak, gepleegd te Hoofdplaat in den nacht van 30 op 31 October jl. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1924 opgeheyen het ont vangkantoor der directe belastingen en accijnzen te ijzendijke zijn de ge meenten Biervliet en Ijzendijke gevoegd bij het ontvangkantoor der directe be lastingen en accijnzen te Oostburg en de gemeente Hoofdplaat bij het ont vangkantoor dier middelen te Breskens. Door Gedep. Staten is de sluiting der jacht op klein wild bepaald op Maandag 31 December a.s. met zons ondergang en wordt medegedeeld, dat het tijdstip der sluiting van de jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft naar de openbare terechtzitting verwe zen met last tot gevangenhouding van den verdachte de zaak tegen J. d. K„ 26 jaar, monteur, wonende te Middel burg, gedetineerd, beklaagd van op lichting van eenige logementhouders en verduistering van een motorrijwiel. MARINE EN LEGER. Een huldeblijk van den Vrijwilligen Landstorm. - Een commissie uit den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm heeft gisteren aan den heer L. F. Duymaer van Twist, voorzitter der Nationale Landstorm- Commissie en lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal een huldeblijk aangeboden voor den velen arbeid, welke door hem aan de oprichting en uitbreiding van het Instituut in de vijf jaren van zijn bestaan is ten koste gelegd. Het geschenk bestond uit een door den beeldhouwer Aug. Falise ontwor pen bronzen statuette met oorkonde. GEWICHTIGE BESLUITEN DER DUITSCHE REGEERING. Bij den Duitschen rijkskanselier heeft gisteren een bijeenkomst plaats gehad van de commissie van vijftien voor de belangen van het Rijnland. In deze be raadslaging zijn zeer gewichtige beslui ten genomen, die onmiddellijk daarop een zitting van het rijkskabinet noodig maakten. Hoewel de inhoud der beslui ten niet is medegedeeld, verneemt men toch dat de regeering een algemeene mededeeling zal doen zoowel aan het Duitsche volk als, daarna, aan het bui tenland waarin zij verklaart, dat de bezetting van het Roergebied door Frankrijk niet slechts een oorlogsdaad is, doch dat de wijze waarop de bezet ting geschiedde en gehandhaafd werd, in strijd is met de Haagsche conventie aangaande de gebruiken in den oorlog te lande. Op grond van dit feit zou dus een schending hebben plaats gehad van het Volkenrecht, die Duitschland ont slaat van alle verplichtingen uit hoofde van het verdrag van Versailles. Deze juridische overwegingen wenscht Duitschland echter niet in vollen om vang te laten gelden, doch het zal zich bereid verklaren nog 10 dagen lang de werkloosheidsuitkeering aan de arbei ders in het bezette gebied te voldoen. Na" 24 November echter verkeert het Duitsche rijk in de absolute onmogelijk heid iets meer te doen. Van dat oogen blik af zal, zoo moet de verklaring der Duitsche regeering wel worden uitge legd, de volkomen verantwoordelijkheid voor alles wat gebeurt niet op Duitsch land doch op Frankrijk vallen. Intus schen is het de vraag wélk een invloed dit alles zal hebben zoowel op den economischen als op den financieelen toestand. Deze toestand was reeds ernstig doch zal ongetwijfeld nog steeds ernstiger worden. EEN NIEUW PLAN VAN POINCARé. Uit een door Havas ingesteld onder zoek blijkt dat de Fransche regeering de mislukking van het bijeenroepen eener commissie van deskundigen op recht betreurt, doch dat zij er zich van bewust is, dat haar geen enkel verwijt treft. Haar rechtmatige beperkingen strekten er slechts toe de enquête bin nen het kader van het verdrag te hou den en toonden een aanzienlijke toena dering door het jaar 1930 als eind- termijn te aanvaarden. Teneinde opnieuw den wil te toonen

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2