SPORT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND INGEZ O NDEN MEDEDEELINGEN Het aantal bezitters van 10 millioen en meer bedroeg in 1915/1916 7 met een totaal-vermogen van ruim 110 mil lioen in 1920/1921 was het gestegen tot 14 met ruim 203 millioen, en thans is het weer 8 met ongeveer 104 millioen. De multi-millionairs hebben dus niet het leeuwendeel der millioenen. De groote bom der millionairs zit tusschen de 1 en 5. Scheepsbouw. Van Burgerhout's Machinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam zijn te wa ter gelaten 2 sleepbooten, in aanbouw voor het bestuur der havenwerken van de stad Antwerpen. De hoofdafmetin gen van deze sleepbooten zijn lengte 21 M., breedte 5 M., holte 3 M. De schepen zijn bestemd om assistentie te verleenen aan zeeschepen in het ha vengebied van Antwerpen en zijn daar om van buitengewoon forsche construc tie om aan dit doorgaans ruwe bedrijf weerstand te kunnen bieden. 'Ter voor koming, dat sleeptrossen in de schroef geraken, is om de schroef een speciaal geconstrueerde kooi aangebracht. Voor- en achterpiek, benevens de dub bele bodem onder de kajuit in het voorschip, zijn voor waterballast inge richt. Bij den stapelloop was de machine reeds aan boord gemonteerd. De ma chine-installatie bestaat uit een triple- expansie-machine met cylinders van 270, 420 en 700 mm., slag 390 mm. De ketel heeft' een V.O. van ca. 101 M'. en zal deze installatie bij 175 omwen telingen' der machine in de minuut een vermogen van 265 I.P.K. ontwikkelen. VOETBAL. VlissingenV elocitas. Zqndag a.s. komt hier de cadetten- club op bezoek. Verleden jaar nog speelden deze Bredanaars in de Ie klasse, doch thans behooren ze tot de middelmatige 2e klassers. Velocitas heeft het dit jaar nog niet tot een overwinning kunnen brengen, doch heeft ook nog niet verloren. Drie maal speelden de cadetten gelijk. Zij bezet ten thans de 5e plaats. Op papier is dus een overwinning voor onze stad- genooten te verwachten. Maar zoo ze ker zijn wij darvn nog niet. Velocitas bezit nog de routine der le klasse wedstrijden, terwijl Vlissingen, hoe verdienstelijk zij tot nu toe ook ge speeld heeft, nog zwakke plekken telt. Toch is een overwinning der rood- witten zeer wel mogelijk. Dat het hoo- ge cijfers zullen worden, gelooven wij niet. Daarvoor is de Bredasche achter hoede te safe. Een 10 of 21, mis schien een gelijkspel zal het resultaat wel zijn. Wij hopen, dat Vlissingen de beide puntjes zal weten te bemach tigen na een fairen, sportieven strijd. Tot slot nog iets over Velocita's doelverdediger, van der Poel, van wien we niets dan goeds kunnen vertellen. Hopenlijk zal hij van de partij zijn, deze stoere flinke boy van even 20 jaar. Dat het een prima keeper is, is overbe kend. De Zuidelijke Elftal-commissie vindt hem zelfs den besten keeper van het Zuiden. Hij was dan ook gekozen om Zuid-Nederland te vertegenwoordi gen onder de lat tegen Luxemburg, was evenwel verhinderd mede te spe len. Ook het oog der N. E. C. viel ver leden jaar op hem. Hij verdedigde het Zwaluwendoel tegen de Corinthians in Amsterdam, en zag zich toen tweemaal gepasseerd. Verder speelde hij mede in den oefenwedstrijd Neder!. Elftal Willem II (11) en speelde in het Stadion tegen Frankrijk (81). Daar na is v. d. Poef niet meer gekozen, want hoewel hij schitterende schoten weet te keeren, heeft hij één fout hij stelt zich niet altijd goed op. Daar door was hij eenigszins schuld aan de Corinthians-doelpunten, om welke re den hij niet weer werd herkozen In ieder geval zal het voor Vlissin gen een zwaar werk zijn dezen voor- treffelijken keeper te passeeren, ten minste wanneer hij van de partij is. Wij wenschen den rooSwitten good luck Het reserve-team der Vlissingers gaat naar Middelburg om daar het 2e elftal der groengehemde Middelbur gers te ontmoeten. Gaat het elftal in dezelfde samenstelling van jl. Zondag, dan is er wel een kansje op een gelijk spel, hoewel ook dat elftal nog geen ideale ploeg was. Hopen we dat het een genoeglijk buurpraatje (Middel burg II en Vlissingen II zijn buren, zoowel geografisch als op de ranglijst) moge worden, met een voor de rood- witten gunstig resultaat. SHARP-EYE,. Vliegen. Generaal Patrick, het hoofd van den Amerikaanschen leger- vliegdienst heeft in een rede de ont wikkeling der luchtschepenindustrie te Akron toegejuicht en verklaard, dat het departement van oorlog voornemens was een vliegtuigvloot rond de wereld te zenden. Hij zeide, dat nieuwe vlieg tuigen waren gekocht, welke tot on onderbroken vluchten van tweeduizend mijl in staat waren, tertvijl de langste afstand over water af te leggen nooit meer dan duizend mijl zou zijn. De ma chines zouden in de lengte van de Oostkust naar de Westkust vliegen, vandaar naar Alaska en over Bering- straat en van eiland tot eiland naar Indië gaan, terwijl de terugtocht ging over Perzië, Skandinavië en Groenland. Bulten verantwoordelijkheid der redactie De copie wordt niet teruggegeven KACHELHOUT... OF TIMMERHOUT. Mijnheer de Redacteur, Het is weer geweldig jammer, dat X., debatschuw als hij blijkbaar is, struisvogelpolitiek toepast bij zijn aan val op de liberalen hier. Maar, aan de vruchten kent men den boom en zijn aanval, waarbij allerlei vrijheidsbelem meringen voor het Souburgsche pu bliek, als afschaffing der bij de over- groote meerderheid van onze burgerij zéér populaire Souburgsche kermis, in voering Zondagssluiting, tapverbod enz. schering en inslag zijn, doet al heel gemakkelijk raden uit welken hoek de wind waait. Wij hebben hier stellig te doen met een stoeren, rasechten Calvi nist, die o zoo gaarne aan een meer derheid den wil van een minderheid wil' opdringen. Ik ben intusschen den heer X. dankbaar voor zijn belangstelling, waarbij hij de liberalen en socialisten eens een spiegel voorhoudt, waarin de ze zich eens kunnen bekijken. Wij zul len dien spiegel echter eens omdraaien, en dien het rechfsche blok in den raad straks eens voorhouden. We kunnen dan meteen eens zien wie wel het duur ste „kachelhout" levert rechts dan wel links. Ik kom straks op het „kachel hout" van rechts eens terug. Bezien wc eerst eens even, doch minder opper vlakkig dan X. dit deed, de punten waarover de liberalen en socialisten het aanvankeklijk eens werden en welke wij zullen nakomen, indien de heer De Priester althans van voornemen is zich in 't vervolg neer te leggen bij afspra ken, welke de meerderheid meent te moeten maken en waartegen hij vooraf desnoods zijn bezwaren kan kenbaar maken. Punt I. De S. D. A. P. zal volgens de overeenkomst met een in details uitge werkt voorstel komen in zake progres sieve inkomstenbelasting. Blijkt dit ook maar eenigszins aannemelijk, dan zullen de liberalen daaraan ongetwjjfeld me dewerken. In die progressieve regeling is, het spreekt van zelf, mijnheer X., niet alleen sprake van gunsten voor ar beiders, maar ook voor den kleinen landbouwer, rentenier, lagere ambte naar en middenstander. Blijkt dat een ten dezen opzichte te treffen regeling minderwaardiger is dan het stelsel dat thans toepassing vindt, dan wordt de bestaande regeling als vanzelfsprekend gehandhaafd. Wat X. nu bij een en an der in de liberalen te laken acht, is zoo helder als koffiedik. Legt dit eens na der uit, mijnheer X., en noem dan rui terlijk uw naam, dan is de affaire ge zond. Punt 2. Schoolgeldregeling. De be staande regeling gaf in de practijk ern stig aanleiding tot ontevredenheid. Be reids is een billijker regeling door Burg. en Weth. aan den raad voorgesteld deze regeling, 't is waar, wijkt af van de afspraak, doch ook de heer De Priester heeft een afspraak, waarvan wij liberalen stipte nakoming eischten, als minderheid, met voeten getreden. Laat hij iets dergelijks later na, dan moet hij eens opletten hoe braaf ook wij liberalen zullen zijn. Onze trouw zal schitteren. Punt 3. Drinkwatervoorziening voor de gemeente een zaak, die urgent is. Wij tobben hier in droge tijden telkens met watergebrek. En van welke quali- teit is het drinkwater dat door daken en goten wordt opgevangen 80 van alle regenbakken geeft slecht en onzuiver drinkwater. Allerlei vuil als rottende bladeren, vogelmest enz. moet dit drinkwater in zich opnemen. Om maar te zwijgen van tal van verliefde miauwers, die des nachts wandelingen door goten en over daken maken en die hun uitwerpselen in de hoogte aan ons drinkwater toevoegen. Ik was al lang voorstander van aansluiting aan het Vlissingsche duinwaternet lang vóór er hier één socialist in den raad zat. Een verbintenis te dezer zake is dan ook nóch voor mij, noch voor een der andere liberalen, een opoffering. Tien jaar geleden hebben wij al ge tracht aansluiting te krijgen op het Vlissingsche buizennet, doch Ged. Sta ten achtten dit toen ongewenscht met het oog op de toen in wording zijnde provinciale watervoorziening, die ech ter thans voor onafzienbaren tijd van de baan is. Waarom protesteerde X. vroeger niet tegen dergelijke plannen Kan 't duidelijker worden aangetoond, welke spijker op laagwaterzoekerij hier door X. naar voren wordt ge bracht Ik kan mij levendig voorstel len dat de stembusuitslag voor den raad, de laatste maal niet in des heeren X.'s smaak is gevallen. Het is hem bij die gelegenheid wat al te-duidelijk ge bleken dat men hier van de 4-jarige rechtsche regeeringsperiode 19191923 den buik vol had. Punt 4. Verkiezing ook van socialis ten in verschillende commissiën is toch zeker alleszins billijk Voor dat er hier één socialist in den raad was, zijn in verschillende lichamen hier al socialis ten gekozen bijv. levensmiddelencom- missie en huurcommissie. In de huur- commissie de heeren Polderman, Brou wer en Seijnstra. De heer Brouwer tij dens mijn wethouderschap op mijn.aan- beveling, tegelijk met den heer Van Dijk, a.-r. Als X. de socialisten overal zou willen uitsluiten, dan zou hij wél zeer onbillijk handelen. De ondervin ding toch heeft mij geleerd, dat onder de S. D. A. P.-ers wel bruikbare men- schen gevonden worden al kan ik mij met hun stellingen niet vereenigen, wensch ik op dit gebied, zoowel als te genover rechts, eerlijk te blijven. Punt 5. Werlcloozenzorg. In de vori ge periode, dus vóór er een S. D. A. P.- er in den raad was, hielp zelfs rechts mede een post van 4000 voor zorg werkloosheid te voteeren. Een zelfde post is thans weer op de begrooting gebracht. Wij zijn dus niet duurder uit dan met de regeling waaraan ook de rechterzijde medehielp. Zou X. soms die werkeloozen, die voor 't meerendeel zonder eigen schuld werkeloos zijn ge worden, willen laten crepeeren Een allesbehalve Christelijk standpunt 1 Al is werkeloozenzorg ook in mijn oogen een noodzakelijk kwaad, gaat het niet aan, er zich als overheid geheel en al aan te onttrekken. De vijf punten hebben wij thans heel wat beter onder de oogen gehad dan X. heeft durven denken we komen thans aan het „kachelhout", wat we kregen in ruil voor al de ons compromitteeren- de(?) toezeggingen die wij deden. De handhaving van de Souburgsche kermis wenschten wij eenvoudig omdat dui zenden bezoekers ons doen zien, wat de overgroote meerderheid wil. Boven dien komt er zoo'n kleine 800 door in onze gemeentelijke schatkist. Aan de duizenden die hier in elkele dagen ko men, verdienen onze neringdoenden een aardig stuivertje, dat verder rolt en het algemeen belang bevordert. Dat is dus „kachelhout" dat bij nadere be schouwing „zeer bruikbaar timmer hout" blijkt te zijn. Zondagssluiting en tapverboden zijn o.i. even onnoodig als het sluiten der kerken op Zondag, waar aan geen enkele liberaal of socialist zich ooit zal schuldig maken. Het bij zonder onderwijs heeft hier aan twee scholen genoeg, indien men maar geen leerlingen toelaat die op de openbare lagere school tehuis behooren. Er is reeds een zeer dure school gebouwd, waarvoor een leening is gesloten groot 40.000. Deze school zou gemist heb ben kunnen worden, indien men zich op de Juliana-school had bepaald tot de leerlingen van de „huisgenooten des geloofs" en niet stelselmatig de open bare school had leeggepompt. Op dat dure „kachelhout" had X. destijds eens moeten wijzen. Voor die som had men meer dan „kachelhout" kunnen hebben. Mij dunkt wel een scheepslading „groenhart" en eiken. Neen, mijnheer X., wij zijn de kerke lijke overheersching 19191923 nog niet vergeten en in plaats van dat dure kachelhout hadt gij destijds heel wat voordeeliger antracniet kunnen stoken, 't Is dan ook werkelijk geen ernst bij u, mijnheer X. enkel teleurstelling dat het uwe partij zóó slecht is bekomen, maar geen dubbeltjeskwestie, zooals gij ons tracht wijs te maken. U is ook te vroeg met te klagen over duurte van links daarvan is nog niets te zeggen. De heer X. loopt de zaak vooruit. Wat de wethouderszetels betreft, is tegen mijn advies in besloten twee linksche wethouders te benoemen. Mijn oordeel was, dat de a.-r. partij' recht op één zetel in het dagelijksch bestuur had. Ik moest mij evenwel als goed organisa tieman bij de meerderheid neerleggen en deed net als men geregeld bij rechts deed medegaan met de meerderheid. Daarin zit hem juist de kracht bij rechts, mijnheer X. 1 Op dat punt geeft rechts ons uitstekend aanschouwelijk onderwijs, dat in de bijzondere aan dacht der linksche heeren De Priester en La Soe ten zeerste wordt aanbevo len. Had ik bij de wethoudersverkiezing mijn eigen zin gedaan, dan zou ik op dezelfde afkeurenswaardige wijze heb ben gehandeld als de zooeven genoem de linksche leden. Men moet als men organisatieman is, zich bij de meerder heid nu eenmaal neerleggen, en zijn eigen meening kunnen onderdrukken, als het besluit gevallen is. Als wij dit van links zóó doen als rechts ons de vorige periode leerde, dan kan van ons „kachelhout" een stevige kist worden getimmerd, waarin wij vier jaar lang alle Calvinistische overheersching op sluiten. Tot slot kan ik nog mededee- len, dat als men van rechts tijdig en tactisch was opgetreden, het niet on mogelijk geweest zou zijn, dat links mijn advies zou hebben opgevolgd. De heer De Pagter wenschte het ambt ab soluut niet en het bleek duidelijk de beide andere liberalen en de S. D. A. P. evenmin. Toch moet men werkelijk bij rechts niet te hard over het gedane onrecht schreeuwen, want wat men hier zóó veroordeelt in links, gebeurde in Koudekerke en Veere, dus vlak in onze wm nabijheid, vanwege rechts. De heeren Contant en Bolier beten daar respectie velijk precies zóó in 't zand als de heer Melis hier. Ik hoop, geachte Redactie, dat wij, zooals vroeger telkens als men ons aan valt, gelegenheid krijgen van uwe ko lommen gebruik te maken. Bij voorbaat dank. W. N. JOBSE, Voo,fer Liberile Kw-vereen te Souburg. (De heer jobse zal zeker als daartoe aanleiding bestaat, gelegenheid krijgen om van onze kolommen gebruik te ma ken, doch dit moet niet ontaarden in misbruik, want dan zouden wij zijn stukken moeten weigeren. Hij gelieve hier dus rekening mede te willen hou den en in veel beknopter vorm te schrij ven datgene wat hij onder de algemee- ne aandacht wil brengen. Red.) FRANKRIJK EN AMERIKA. De Fransche generaal Jusserand heeft te Washington een onderhoud ge had met den staatssecretaris Hughes. Omtrent dit onderhoud is,' naar de Washingtonsche correspondent van de „Times" meldt niets uitgelekt. Het heeft ruim anderhalf uur geduurd. Volgens den correspondent van het City-blad bestaat er echter geen twij fel aan, dat de Vereenigde Staten, in dien Frankrijk zijn onverzoenlijke hou ding niet wjjzigt, weigëren zullen om deel uit te maken van de commissie van deskundigen. De regeering zou in dit geval over een afdoend argument beschikken, om de voorstanders van interventie tot zwijgen te brengen te vens zou zij het gras wèg kunnen maaien, voor de voeten van hen die steeds een politiek van afzondering hebben voorgestaan. De afwimpeling van het commissie plan zou echter nog niet beteekenen, dat dé Vereenigde Staten hun handen van Duitschland geheel terugtrekken. De „Times" beweert stellig, dat de president en zijn raadgevers van mee ning zijn, dat de Ver. Staten de bevol king van Duitschland dezen winter te hulp moeten komen om haar tegen den honger te beschermen. Een dergelijke actie zou tevens het voordeel bieden, dat zij den Amerikaanschen landbou wer een welkom afzetgebied voor zijn producten bezorgen zou. ■Het is mogelijk dat er een beroep op het Congres zal worden gedaan, om onmiddellijk een crediet voor hulpver leening aan Duitschland'beschikbaar te stellen. Dit zal dan gevolgd worden door een beroep op het volk om een fonds bijeen te brengen. Beide beroepen, zegt de „Times", zouden worden gesteund door een propaganda, waarvan men zich den aard reeds voorstellen kan. Er zou een tafereel worden opgehangen van Duitschland, in kleuren, die den Fran- schen weinig zouden bevallen en de welbekende regel, dat er niemand is, wien men betere gevoelens toedraagt dan dengene, dien men helpt, zou in werking treden. Het algemeene gevolg zou zijn, om Frankrijk óp gevoelsge bied te isoleeren, zooals het nu op po litiek gebied schijnt te zijn. MUSSOLINI OVER DE LUCHTVAART. De Italiaansche premier Mussolini heeft bij de inspectie van driehonderd vliegtuigen op een vliegveld te Cento- celli verklaard lk weet niet, of de oorlog der toekomst alleen in de lucht of ook te land en ter zee zal worden gevoerd. Ik moet daarom toezien, wat anderen doen. Indien anderen zich in de lucht bewapenen, moet Italië zich eveneens in de lucht van wapenen voorzien. Gisteren vlogen een driehonderd vliegtuigen over Rome zonder een en kel incident. Het volgende jaar zal hun aantal verdriedubbeld zijn. Wij zijn gedwongen om ons op deze luchtvaart- politiek toe te leggen. Het is slechts noodig een blik op de kaart te werpen, om te zien, dat Italië nooit vliegtuigen genoeg kan hebben om zich te verde digen. DE OOSTENRIJKSCHE FINANCIEN. Men schrijft van Oostenrijksche zijde: Blijkens de laatst ontvangen opga ven, d.w.z. die over September, nemen de beleggingsbedragen in Oostenrijk voortdurend toe. De laatste gepubli- veerde cijfers van de negen voornaam- 63 ste banken van Weenen, de negen spaarkassen in Weenén en de negen spaarkassen in de provincie, bedroegen .eind Augustus 394 milliard papieren kronen, of 27 millieon goud kronen, te gen 31 milliard en 2 millioen gouds op het eind van September 1922, dat is bij het begin der saineering. Bovendien toonen de bedragen van de maand September een niéuwe stij ging aan van 39 milliard papieren kro nen, zoodat op het eind van die maand het totaal der deposito's bedroeg 433 milliard papieren kronen, d.i. 30 milli oen goudkronen. De wekelijksche balans van de Nati onale Bank van Oostenrijk van 23 Oc tober doet opnieuw een toename zien van het incasso aan goud en wissels van 51.5 milliard papieren kronen, als uitvloeisel van de inlage van het pu bliek, waaruit mag besloten worden, dat de buitenlandsche wisselmarkt een actief saldo oplevert. De handelsportefeuille toont ditmaal een afname van 2.5 milliard en heeft op het oogenblik een totale waarde van 966.5 milliard papieren kronen. Ondanks de toename van het incasso aan goud en deviezen, is de bankbil jet-circulatie afgenomen met 19 milliard hetgeen overeenkomt met een toename van de rekening-courant met een be drag van 69 milliprd papieren kronen. De bankbiljet-circulatie op heden, ten bedrage van 6137 milliard is ge dekt voor 55,% door een incasso aan goud en deviezen van 3408 milliard. Voegt men bij dit werkelijk circula tiebedrag in rekening-courant 774 mil liard en neemt men daaraf, conform de statuten het bedrag der schatkist bons (2537 milliard), dan houdt men een bedrag aan verplichtingen oyer van 4374 milliard, hetwelk voor 77 ge dekt is in plaats van voor 20 zooals de statuten eischen. DE STERVENDE DUITSCHE KINDEREN. De Duitsche centrale voor de buiten landsche hulp heeft een schrikwekkend beeld opgehangen van den nood der Duitsche kinderen. Velen hunner gaan den hongerdood tegemoet. Tal van kinderen krijgen noch brood, noch melk, noch aardappelen, noch vet. Een zesde van de kinderen der volksscholen te Dresden zijn ziek van den honger. In Berlijn komen zeer vele kinderen op school zonder iets gegeten te hebben velen ook gaan niet meer naar school, daar zij den honger niet zoo erg voelen in bed. De Duitsche arbeiders hebben beslo ten overwerk te leveren om de sterven de kinderen te redden. VREEMDELINGEN IN BELGIE. Aan het Brusselsche „Laatste Nieuws" ontleenen wij de volgende vreemdelingenstatistiek „Uit de bekend gemaakte resultaten van de tienjaarlijksche volkstelling blijkt dat het aantal in België verblijf houdende vreemdelingen sedert de vo rige telling aanzienlijk is afgenomen. Van 254.547 in 1910 viel dit totaal op 149.677 (68.965 mannen en 80.712 vrouwen). Het Duitsche element is na tuurlijk het meest achteruitgegaan thans verblijven enkel nog 7960 Duit- schers, waaronder niet minder dan 5064 vrouwen, in België, tegen 50.010 in 1910. Franschen zijn er nog 65.347 (1910 80.765) Nederlanders 39.051 (19.291. mannen en 19.760 vrouwen), tegen 70.950 in 1910 Luxemburgers 5793 (10.367) Engelschen 6246 Po len 5239 Russen 3823 Italianen 3723; Zwitsers 2770, enz. „Brabant is de provincie welke het grootste aantal vreemdelingen telt 39.663 daarop volgen Henegouwen met 32.153 Antwerpen met 30.785 en Luik met 16.688. „De Nederlanders zijn het sterkst vertegenwoordigd in de provincies Antwerpen 17.932, Brabant 6803, Luik 5378, Oost-Vlaanderen 4220 en Lim burg. In West-Vlaanderen verblijven 831, in Namen 239 en in Luxemburg slechts 57." DE DRAADLOOZE IN DIENST DER POLITIE. Scotland Yard, het welbekende po- litie-hoofdkwartier van Londen, maakt op groote schaal en op zeer moderne wijze gebruik van de draadiooze tele grafie en telefonie bij het opsporen van misdadigers en midaden. Tot dat doel is het hoofdkwartier in Londenfuitgerust met een laboratorium en een staf van technisch personeel. Voor de operaties, die vlug moeten worden uitgevoerd, beschikt Scotland

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 2