stoffen- éénmaal hebben, NÏELOPPEN rnnen ISS iTER VRIJDAG 9 NOVEMBER «No265 Nov. a.s. ULOTEN am, Póslbsx 511 GEMEENTEBESTUUR BINiNENLAND Stads= en P/ovinciemeuws D A. felijkheden, Openbare jgaderingen enz. E lederen avond bio.-- J aanvang 8 uur. Idag- en Zondagmid- Dagelijks bioscoop- avonds 8 uur, fdag- en Zondaginid- I»'. Soiree dansclub- „de Oude Vriend- Lezing Neder- Vereeniging, Con- leniging, Uitvoering, lat 34, 3 uur. de prijs van 'OO stuks jeziidig-gladde prima met Hoofd dezer ft Jto voor 1 y Immer met de taj-madge TTEE Jitknippeng Aai zei niet! CS eoo'loofde >ende prijzen s. 1.000.000.— 500.000.— 400.000.— 40.000.— 20.000 40.000.— 200.000.— 640 000. - s. 2.840.000 kking in lot een prijs! e storting voor hts 13.- -franco dere trekking. nesbrii f aan Oe Obüqatiebank 000.-. 11 C. Hooftstr. 165 zenden aan de Vliss Courant KANAALL0T velke hierbij in ssel*) worden ng v. h origi- s trekking van gratis-franco, delijk schrijven. VLISSINGSCHE COURANT DELVEN DïfKSHOKSSPRfNK MET ZIJTAKKEN. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat blijkens mede- deeling van het Dagelijksch Bestuur van den Polder Walcheren in de maanden Oc tober en November van het jaar 1924 de 'Dijkshoékspririk met zijtakken liggende in deze gemeente vanaf den voet van het duin tot aan den Vlissingschen Watergang zal worden gedolven. Vlissingen, 7 November' 1923. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. De verhouding tusschen Nederland en België. Blijkens het voorioopig verslag van de algemeene beschouwingen in de af- deelingen der Tweede Kamer gehouden over hoofdstuk büitenlandsche zaken der Staatsbegrooting voor 1924, zou men gaarne volledig worden ingelicht omtrent den stand van het Belgische vraagstuk en omtrent de verhouding wélke thans tusschen de beide landen .-bestaat. De ex-kroonprins. De correspondent van de „N. R. Ct." te Parijs meldt In tegenstelling met de berichten over een gesprek tusschen lord Crewe en Poincaré omtrent een mogelijken terug keer van den gewezen kroonprins naar Duitschiand, blijkt de rêgeering dien niet zonder gevaar te achten en zich bij gebeurlijke geallieerde maatregelen daartegen te willen aansluiten. Dit volgt uit wat bekend wordt over de zitting van den gezantenraad, door Foch en generaal Desticker, chef van zijn staf, bijgewoond. Den regeeringen zullen de besproken voorstellen worden voorgelegd. De Duitsche regeering blijkt tegen vestiging van den kroon prins in Silezië geen bezwaar te zullen maken. Iets anders is, dat hij behoort tot degenen, wier uitlevering 'gevraagd is. Ambtenaarssalarissen en bezuiniging. Het hoofdbestuur van den vrijzinnig- democratischen bond zal aan de alge meene vergadering van dien bond, die op 22 en 23 December 1923 te Amster dam wordt gehouden, voorstellen de volgende uitspraken te doen L De garantie van de genoten wed den, door den Staat gegeven aan zijn ambtenaren, die op 1 Juli 1922 in dienst waren, heeft een verbintenis geschapen, waarvan de Staat zich niet eenzijdig kan ontheffen zonder het rechtsbewust zijn van het volk ernstig te schaden en het vertrouwen in de overheid te on dermijnen. Wanneer het herstel van het financi- eele evenwicht in het staatsbudget dit eischt, is te verwachten, dat de verte genwoordigers van de ambtenaren in het Georganiseerd Overleg hunne me dewerking zullen verleenen om den Staat van die verbintenis te ontheffen, mits de wedden slechts worden ver laagd, in zoover zij, in verband met een behoorlijk levenspeil en de verleende dienstprestatie te hoog mochten zijn gebleken. II. De bezuiniging, die moet worden aangebracht tot herstel van het finan cieel evenwicht, worde in de eerste plaats gevonden door de militaire uit gaven ingrijpend te verlagen. Deze bezuiniging is voorwaarde voor de medewerking der vrijzinnig-demo cratische partij aan andere beperking van uitgaven en aan het opleggen van nieuwe lasten, waardoor de ontwikke ling der volkskracht kan worden ge schaad. Spoorwegpersoneel. Het hoofdbestuur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft in zijn gisteren te Utrecht gehou den vergadering besloten het voorstel van de directie der Ned. Spoorwegen, om met 1 Januari a.s. de loonen van het personeel te verminderen, niet te steunen. Naar de meening van deze organisa tie is thans niet te zeggen of inderdaad de nog 1 nieuw te vormen regeering evenals het nu afgetreden ministerie maatregelen zal voorbereiden om voor het jaar 1924 de wedden van 's lands dienaren met tien procent te vermin deren. Het hoofdbestuur berichtte nu de directie dat het op dezen grond niet bereid is aan een wijziging in het regle ment dienstvoorwaarden, als voorge steld is, mede te werken, omdat, waar steeds in groote lijnen naar gelijkstel ling der arbeidsvoorwaarden met het rijkspersoneel is gestreefd, de beslissing over een eventueele loonsverlaging op geschort moet worden totdat bekend is welke maatregelen de nieuwe regeering in deze zal voorstellen, waarover dan i.z.t. met de directie nader van gedach ten kan gewisseld worden. Afschrift van den brief van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel heeft het hoofdbestuur aan den loonraad voor het spoorwegperso neel gezonden, omdat op 19 November ook in dit college deze aangelegenheid zal besproken worden. Stopzetting rijksbureau tot onderzoek van handelswaren. 'Het bureau van den Ned. Midden standsbond deelt mede, uit goede bron vernomen te hebben, dat de dienst van het Rijksbureau tot onderzoek van han delswaren met ingang van heden wordt stopgezet. Oorzaak daarvan is, dat het rijksbu reau is gevestigd in het groote gebouw van den postcheque- en girodienst aan het Spaarneplein te 's-Graavenhage en de ruimte, welke 't daarin inneemt, ter beschikking gesteld moet worden met het oog op de hernieuwe groote uitbrei ding van personeel, dat weder aange nomen is, om mee te werken, uit den chaos te komen, waarin de postchèque- en girodienst nog steeds verkeert. VLISSINGEN, NOVEMBER. Vlissingen en waterstaat. Onder dit opschrift bevat de „Prov. Geldersche en Nijmeegsche Ct." een artikel dat wij met groote instemming hebben gelezen en waaruit wij gaarne een gedeelte overnemen om het ook onder de aandacht van onze lezers te brengen. De schrijver zegt o.a. het volgende Vlissingen heeft het de laatste jaren niet bijzonder naar den zin. Telkens weer lezen wij over Vlissingen en lang niet altijd zijn de berichten gunstig.en opbeurend. Men herinnert zich nog ,,het fort te Vlissingen" men weet van den strijd tusschen de beide stoomvaart lijnen op EngelandFolkestone ep Harwich den strijd tusschen de maat schappij „Zeeland" en de „Great Eastern" men kan niet onkundig zijn van wat de Spoorwegmaatschappijen deden, toen zij den schijn aannamen misschien nog wat meer dat zij de Engelsche route over den Hoek van Holland bevoordeelden ten koste van het verkeer over Vlissingen. Maar den kelijk heeft men ook wei gehoord van het gunstig oordeel over de booten en den dienst van de „Zeeland", die vaak verkozen werden door passagiers van naam boven die van de Harwich-lijn. De „Zeeland" liet zich maar hoogst zeiden afschrikken (nooit 1 Red. „VI. Ct.") door storm en ongetij en bracht zijn „klanten" veilig over, soms tot verbazing van de Engelschen, die toch ook wel weten, wat de zee en zeeman schap zijn. Vlissingen is niet ten onrechte wat prikkelbaar geworden het begint het gevoel te krijgen, dat het, ondanks be wijzen van eigen goeden wil, wordt tegengewerkt, dat het in een zeker lee- lijk boekje staaf, waarvan wij den vol len naam maar niet zullen neerschrij ven. En nu zijn het niet alleen de. spoorwegmaatschappijen en de andere Engelsche stoomvaartlijn, die het op Vlissingen gemunt hebben maar het schijnt we! dat „Waterstaat" mee in het komplot zit. Nu verliest het gemeentebestuur zijn geduld en het verspreidt een overzicht van de tegenwerking, die het van „Waterstaat" te verduren heeft. En het hoopt, dat kennisneming van dit vrij omvangrijke boek invloed zal hebben bij de aanstaande behandeling van de Waterstaatsbegrooting voor 1924. Wij kunnen niet anders doen dan de feiten, die Burg. en Weth. van Vlissin gen in herinnering brengen, te onder- streepen, en dat doen wij te liever, om dat wij het ongeduld van Vlissingen begrijpen en dus verklaarbaar vinden. Het komt ons alleszins verklaarbaar voor, dat het Vlissingsche gemeentebe stuur wat kregel wordt en dat het, al wordt het niet met zooveel woorden door Burg. en Weth. gezegd, begint te meenen, dat de minister van kwaden wille is. De waarde van den handenarbeid voor het onderwijs. De groote zaal van het Concertge bouw was voor een groot gedeelte ge vuld, toen de heer L. P. v. Oorschot, de voorzitter van de Centr. Oudercommis sie alhier, gister de vergadering open de met een kort woord, waarin hij in 't kort de geschiedenis van dezen avond uiteenzette. Hij heette de wethouder van onderwijs en inspecteur van het lager onderwijs welkom en dankte hen voor dit hernieuwd bewijs van be langstelling in het onderwijs hij sprak eveneens een woord van welkom aan de aanwezigen en aan den heer Basti- aanse uit Rotterdam, die, doordat aan diens school handenarbeid wordt on derwezen, geacht kan worden, speciale ervaring in dat vak te hebben. Alvorens aan zijn eigenlijk onderwerp te beginnen, wilde de spreker van de zen avond een woord wijden aan de kleine tentoonstelling, die bij gelegen heid dezer bijeenkomst werd gehouden. Wat hier tegenwoordig is, 'heeft hij te hooi en te gras bijeengegaard, daar het onderwijs in den arbeid pas van Sep tember weer aan gang is. Hij heeft aan verschillende zijner leerlingen moeten vragen, wat te leenen, en uit ervaring weet hij, hoe moeilijk ze er, om ver schillende redenen de voorwerpen worden voor sieraad of gebruiksvoor werpen gebezigd, gevreesd Wordt voor beschadiging of breuk tijdens het Ver blijf enz. afstand van kunnen doen. Maar er is dan toch iets uit den verle den jaar gemaakten voorraad bijeen, waarvan spreker o.a. noemde afbeel ding van een sluis, een muzieklessenaar, geboetseerde kleivoorwerpen, kaartjes van landen en provincies. Maar het voornaamste is wel, dat, wat hier ligt absoluut kinderwerk is. Na deze inleiding begon spreker een parallei te trekken tusschen de twee 'verwante vakken handwerken voor meisjes en handenarbeid. Hij somde de bezwaren op, die door beide moesten uit den weg geruimd worden en wees op de gelijke mate van argumenten der tegenstanders. Hij haalt aan, dat de eerste paedogoog, die over handenar beid schreef, Comenius was, die wei geen eigenlijke oefeningen voor dit vak gaf, maar zich beperkte tot het schrij ven en teekenen, waarbij hij als voor deel aangaf, dat het toègaf aan den drang der kinderen om altijd iets te doen te hebben. De Engelschman Locke gaf aan, dat de edelman naast zijn stu die aan handenarbeid moest doen om geen ledigen tijd te hebben. Uit ver schillende opsommingen blijkt, dat de ideeën van vroegere paedagogen niet verder gingen dan de studie enz. van den edelman, welke in den tijd der Re naissance zich langzaam en geleidelijk uitbreidde tot andere standen. Toen mén door de onbeperkte heerschappij van het boek de ontwikkeling van dé hand, aanschouwing en zelfwerkzaam heid vergat, werd daar door de voor standers van den handenarbeid sterk tegen gestreden en onder die voorstan ders noemde spreker de bekende onder wijsmannen Rousseau, Salzmann. Pe- stalozzi, Herbart en Fröbel, welke laat ste practischen arbeid tot hoofdzaak maakt, waarbij er echter op moet ge wezen worden, dat hij slechts voor het heel jonge kind dien arbeid heeft uitge werkt. Voor de gróoleren, waarbij als regel mag gesteld worden, dat kennis en wetenschap slechts gevolg zijn van zelf doen en waarnemen, werd door de zen niets uitgewerkt. Alsnu gaat spreker na, waar de ge dachten over de belangrijkheid van handenarbeid het eerst wortel gescho ten hebben en vermeldt dan, dat de huisvlijt van Noorwegen vaak een zame, ongunstige ligging der wonin gen, die tot arbeid dwingen over De nemarken en Duitschiand hier is geko men en dat ze aldus de basis is gewor den voor wat nu reeds is ingevoerd op verschillende scholen, nadat het in 1889 in het leerplan der rijkskweekscholen was opgenomen. Na nog aangegeven te hebben met welke grondstoffen men werkt, stelt spreker zijn doel met han denarbeid lo. Het onderwijs meer aanschouwe lijk te maken en het beginsel der zelf werkzaamheid beter tot zijn recht te doen komen. 2o. Daadwerkelijk den invloed van het te ver gedreven intellectualisme en verbalisme te bestrijden. 3o. De ontwikkeling van de verschil lende zintuigen te bevorderen en daar mee de harmonische vorming van den mensch en het kind. 4o. Een beteren overgang van huis naar school en nauwere aansluiting te bewerken tusschen school en huis. 5o. De handigheid, de redzaamheid der kinderen zoovee! mogelijk aan te kweeken om ze zoo mede voor het praktische leven beter geschikt te maken. 6o. Een beteren, meer zuiveren kijk te geven op en daarmee een grootere waardeering te bevorderen van den lichamelijken arbeid. l'o. Het onderwijs prettiger te maken en zonniger en daarmede de tucht ge makkelijker te maken. Spreker, die pas na 1912 door zijn ervaring bij het zien beoefenen van den handenarbeid tot voorstander is be keerd, gaat verschillende dezer punten na in verband met wat met handenar beid kan 'bereikt worden en bespreekt, naast de paedagogische voordeelen als bevorderen van rust en orde, zelfwerk zaamheid en dergelijke materialen en werktuigen, waarvan hij hef gebruik aangeeft. Hij toont zich voorstander van het niet zuiver volgen van een be paalde serie modellen, die eerst in haar geheel moet afgewerkt worden en ook van het niet uitsluitend met nieuw ma teriaal werken, waarbij hij ook gelegen heid vindt te spreken over de estheti sche zijde van het vak. Vervolgens gaat hij verschillende bezwaren na geen tijd is er voor te vinden geen gelegen heid, geen voldoende onderlegdheid der leerkracht. Met citaten uit een rede van dr. Gunning eindigt spreker zijn inte ressante voordracht. Van de 'gelegenheid tot het stellen van vragen werd gebruik gemaakt door een 3-tal der aanwezigen, waarvan een informeerde naar het aantal leerlingen die tegelijkertijd onderwezen werden of kunnen worden in dit vak, waarop spr. antwoordde persoonlijk geen bezwaar te hebben zelfs tegen klassen van 30 tot 40 leerlingen. De tweede vraag ves tigde de aandacht op het onhygiënische van het gebruik van riud materiaal, ter.- wijl een derde aanwezige vroeg of het spreker bekend was, dal handenarbeid op de middelbare school in Zweden werd onderwezen. Ook werd geïnfor meerd naar de oorzaak van het misluk ken der proef van Kerschensteiner, welk mislukken niet door spreker gedeeld werd. Namens de afdeeling Zeelandia van de vereeniging voor handenarbeid werd opgewekt tot toetreding als lid. De heer Van Oorschot sloot met een kort woord van dank deze bijeenkomst. Leger des Heils. Kommandant Polusen, leider van het Leger des Heils in Nederland, zal mor gen hier ter stede een bijzondere bijeen komst houden. De kommandant is een Deen van ge boorte en diende het Leger in verschil lende landen en aanstellingen en is ver maard om zijn talenkennis. Ook mag hij zich verheugen in een groote sympa thie, vooral in de Skandinavische lan den, waar hij gedurende langen tijd werkzaam was en vanwaar hij in April 1.1. overgeplaatst werd naar Nederland. In de verschillende plaatsen die de heer Polusen in ons land bezocht, viel hem een hartelijk welkom ten deel en wij twijfelen niet of de Vlissingsche Heilssoldaten en hun vrienden zullen in dit opzicht niet achterblijven. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. x Voor het examen als tweeden stuur man is geslaagd de heer A. van Doeze laar. leeriing van de De Ruyferschooi. De autobussen. Men schrijft ons uit Middelburg Hef aantal autobussen, dat des Don derdags onze stad bezoekt neemt nog steeds toe. Er gaat bijna geen week om zonder dat wij weer een onbekende bus op de Markt of elders aantreffen. Zal de spoorwegmaatschappij, daar deze bussen alle uit Zuid-Beveland kortien, daarvan schade ondervinden, nog meer is het de electrische tram, die de laatste weken haar aantal reizigers zeer heeft zien verminderen door den geregelden autobusdienst, die sedert 15 September op Vlissingen rijdt en door den lageren prijs vooral zeer veel reizigers tot zich trekt, terwijl af en toe nog enkele an dere ondernemers op drukke dagen met een bus dezelfde route maken en ook hun aandeel in het vervoer hebben. Niet te vergeten zijn de grootere en kleinere bussen van de beide ondernemingen, die op Domburg en Veere rijden en de bussen van de N. V. Walcheren op Wolphaartsdijk en naar het station Vlissingen. Op somige uren kan men dan ook op Donderdag tusschen 10 tot 15 bussen op het deel van de Markt tusschen Gortstraat en Gravenstraat tellen en het verkeer wordt op dit deel van het op die dagen zoo drukke plein zeer moeilijk. Naar wij vernemen wordt ernstig overwogen afdoende maatrege len te nemen om in dezen toestand ver andering fe brengen. Voor het examen Nederlandsche taal en letterkunde is te Amsterdam ge slaagd de heer J. W. van Swighem te Middelburg. Het bezoek van den Franschen handels attaché aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze week bracht de heer Glaser, handelsattaché bij de Fransche ambas sade, hef aangekondigde bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij bezocht, vergezeld van den con- sulairen agent, den heer H. van Cant- fort, Maandag Sas van Gent, en be zichtigde de glasfabriek en de chemi sche fabriek derzelfde (Fransche) maatschappij en maakte vervolgens zijn opwachting bij den burgemeester, den heer Hoefnagels. Hij was daarna de gast der directies van de Fransche ondernemingen te Sas van Gent, waarbij ook aanzaten de le den der Fransche kolonie. Vervolgens werd de Blauwselfabriek (eveneens een Fransche onderneming) bezocht en daarna de suikerfabriek Sas van Gent om te eindigen met de Eerste Nederlandsche coöperatieve suikerfabriek, van welks bestuur en directie de heer Glaser en Van Cant- fort des avonds gasten waren. Den volgenden dag werd onder ge leide van den ingenieur van 's rijks waterstaat, den heer Langemeijer, een bezoek gebracht aan de haven- en sluisinrichtingen van Ter Neuzen, waarna de heer Glaser zijn opwachting maakte bij het gemeentebestuur, ver tegenwoordigd door burgemeester Hui- zinga en den wethouder J. J. de Jager. Ten stadhuize bracht de heer Glaser vervolgens een bezoek aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, hem in een korte rede verwelkomde, dank zeide voor de belangstelling die de Fransche ambassade voor den han del. de industrie en den landbouw van' Nederland betoont, hetgeen ook weer in dit door den gezant, den heer Be- noist, in den loop van dit jaar beloofde bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen blijkt en wees vervolgens op de ver schillende handelsrelaties die vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen met Frankrijk worden onderhouden, welke hij hoopt dat in de toekomst in ruimer mate zul len blijven bestaan. De heer Glaser. de toespraak beant woordende, verklaarde getroffen te zijn door de zeer hartelijke ontvangst in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij memoreerde de verschillende bezoeken die hij met den gezant, den heer Benoist, aan ver schillende streken van ons vaderland heeft gebracht en verklaarde ten allen tijde bereid te zijn onzen handel en in dustrie met inlichtingen van dienst te zijn. Eenige punten van practisch belang werden besproken, waarvoor ook door enkele particulieren een conferentie werd gevraagd en verleend. Des middags werd geluncht bij den heer Van Cantfort. waarbij ook eenige plaatselijke autoriteiten aanzaten. 's Namiddags werd de cokesfabriek te Sluiskil bezocht een coöperatieve onderneming van eenige Fransche in- dustrieelen. en de Prov. Electrische Centrale nabij Sluiskil. De directeur der cokesfabriek, de heer Dehalu bood des avonds een diner aan. Woensdag was bestemd voor een be zoek aan Westelijk Zeeuwsch-Vlaande ren, in het bijzonder Sluis, waar de heer Glaser eerst den burgemeester, den heer Berkers, ten stadhuize be groette en met belangstelling het ste delijk museum bezichtigde. Ook werd een bezoek gebracht aan de kantwerk school en aan de stallen met prachtige paarden van de heeren Gebr. Aer- naudts. Vervolgens werd in het instituut St. Joseph een Fransche school met ruim 450 leerlingen van Fransche na tionaliteit een receptie gehouden. De heer Glaser vertoefde daar eenige uren onder zijn landgenooten en zat aan aan een ter zijner eere gegeven lunch. Vóór het aanvaarden zijner terugreis verklaarde hij hartelijk getroffen te zijn door de hem overal ten deel gevallen hartelijke ontvangst. R I T T H E M. ■De installatie van den nieuwen bur gemeester, den heer M. Barentsen, zal plaats hebben op Woensdagmiddag a.s., nadat hij door den Commissaris der Koningin is beëedigd. Een groot aantal personen te paard zal hem bij zijn intocht in de gemeente als eerewacht vergezellen. Ook zal de muziekvereeniging haar medewerking verleenen. In een vergadering van ingezetenen zijn 10 personen gekozen als feest commissie. Het plan is enkele eerepoorten op te richten en het gemeentehuis uit- en in wendig te versieren. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Mej. C. G. Voorhoeve alhier is niet benoemd tot onderwijzeres aan de Christ, school te Denekamp, doch neemt slechts enkele maanden tijdelijk de betrekking als onderwijzeres aan die schooi waar. RECHTSZAKEN. De Vreewijk-malversaties. Gisteren stond in verband met de Vreewijk-malversaties voor de Rotter- damsche rechtbank terecht de 39-jarige ingenieur G. F. wien ten laste was ge- ledg, dat hij in de jaren 1919 tot 1921 als ingenieur le klasse bij de gemeente werken te Rotterdam, belast met het algemeene toezicht op den straataanleg op de terreinen van de N.V. Rotterdam Tuindorp, Vreewijk, van de besturen hiervan de belofte zou hebben aange nomen, dat hem tegen ruime geldelijke belooning, het uitbrengen van adviezen zou worden opgedragen, wetende dat de bedoeling was, zaken, betrekking hebbende op genoemdena straataanleg, spoediger te doen afwikkelen, en ten tweede dat hij daartoe verschillende giften van 1000 gulden had aangeno men. Het O. M. achtte het den beklaag de ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen en eischte zijn veroor deeling tot 6 maanden gevangenisstraf. MARINE EN LEGER. Bij beschikking van den minister van marine is de luitenant ter zee le klasse J. B. H. Blom den 16en November a.s. geplaatst bij het departement van ma rine. De le luitenant der mariniers J. J. A. Keuchenius wordt in de directie der

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1