S. eikolen, EN iden touw DONDERDAG 8 NOVEMBER GSHUIS 3HIE )ER, van tot No264 FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. ith to4 ee. n het AlhambrA.. :ds oriver- krachtig :bruik van risschende - je'Apothe- |in blauwe Cts. Let Irk Gaba. olied den. Te be- QUAKKE- HEATER J NIET, Donder- PRIMA H. L. H. L. kwaliteit jevelend, 3 diepe zweer dag hebt ,gij unt gij niet eens els van die of D. D. D. vonder. Pijn wijnen de slaap keert nadert de koopt D. D. D. et Den Haag, chure voor ratis te ver- ;o per fl. bij Vraagt ook -,eep a ninjfen Zaterdags. Courant" Rotterdam plaatsen. SSAOIERS VEE. HOU uur tra 8 •men lort- en Exp- VOS, Tel. bRN, Tel. 153 |UT,Tel.282 "Tel. 101 et Alharobra.. VLISSINGSCHE COURANT abonnements-prijs Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren ƒ2,20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent advertentie-prijs. Van 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meer 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. BINNENLAND Tweede Kamer. De Tweede Kamer is thans bijeenge roepen tegen Woensdag 14 dezer, des namiddags 1 uur, en in die vergadering zal mededeeling worden gedaan van het besluit der centrale sectie, om het door den heer Fleskens ingediende wetsvoorstel tot verlenging van den geldigheidsduur van het Schoenenwetje dadelijk na afloop van deze vergade ring in de afdeelingen te doen onder zoeken. De anti-rev. houden zich afzijdig. Naar men aan „de Tel." verzekert, zou de anti-revolutionaire Kamerfractie in haar vergadering van gisterenniid dag, zich na langdurige besprekingen vereenigd hebben met de zienswijze van den heer Colijn, dat de anti-revolu tionairen zich voorloopig niet tot' deelneming aan de regeering moeten bereid verklaren. In parlementaire kringen grondt men hierop het vermoeden, dat de crisis een langdurig verloop zal hebben en de Kamers nauwelijks dit jaar met den be- grootingsarbeid een aanvang zouden kunnen maken. Wat mr. Marchant wil. In de gisterenavond gehouden open bare vergadering der Amsterdamsche vrijz.-dem. vereeniging heeft mr. Mar chant betoogd dat de vrijz.-democraten een regeeringscombinatie met de katho lieken en soc.-democraten wenschen op een bepaald program. Een nieuwe staatkundige formatie hebben de vrijz.- democraten altijd gewild, maar dan moet de coalitie gebroken zijn. Blijkt een nieuwe partijformatie onmogelijk, dan is voor de vrijz.-democraten ont houding plicht. De verkiezing der Tweede Kamerleden. Door rhej. Van Dorp is een wetsont werp ingediend tot nadere regeling van de verkiezing van Tweede Kamerleden. Voorgesteld wordt o.a. dat elke kies kring zijn eigen candidaten heeft, die niet in andere kringen mogen worden gesteld. Herziening van het reisbesluit. Naar de parlementaire verslaggever van „de Tel." verneemt, is men aan het departement van financiën druk bezig aan een herziening van het zgn. „reis besluit", dat de vergoeding regelt voor reis- en verblijfkosten der rijksambte naren. Deze herziening zal een belang rijke bezuiniging beteekenen. Behalve een oordeelkundige correctie der ver blijfkosten zal ook het gebruikmaken van eerste klasse reisgelegenheid zeer worden beperkt. Bovendien zal aan de hand der prac- tijk van den laatsten tijd de redactie van menig artikel duidelijker worden gesteld. Dit om te voorkomen, dat een 48; - Deze kalmte en vroolijkheid van Dora kwam haar echter verdacht voor. Een nieuw gevaar kwam aansluipen. Dora had zich vol verontwaardiging van Werner afgekeerd, toen ze meende, dat hij een ander liefhad. Nu echter hadden de verhoudingen zich geheel anders gemanifesteerd, mevrouw Glo- ver had zich met Lothar Kersten ver loofd, Werner scheen geheel onschuldig aan de geheele duel-zaak en in ieder geval was hij geen aanbidder van me vrouw Glover geweest. Dit moest Dora gemerkt hebben en daarom zeker was zij zoo kalm en gelukkig. Nu'was het zaak tegen dien afschuwelijken Spal ding nieuwe aanslagen voor te bereiden en mevrouw Schottelius was daar in het geheel niet afkeerig van. De vlaggen wapperden op alle wer ken, de Theresia-werken waren geheel in vlaggendos, zelfs de villa van den bergraad was getooid met de zwart- wit-roode banier. De Justinus-mijn vlagde, in Dorotheenhof stonden eere poorten en alle huizen van de groote arbeiderskolonie waren versierd. Toen Dora, begeleid door mevrouw Schottelius, in haar automobiel arri veerde, kraakten de saluutschoten en de muziek zette fanfares in. De inwij ding van de door Dora gestichte meis- spitsvondige uitlegging der voorschrif ten en onverminderd de door den decla rant zgn. naar waarheid onderteekende verklaring, het mogelijk maakt om het van het rijk te vorderen bedrag aan vergoedingen belangrijk hooger te stel len, dan werkelijk was uitgegeven. Bij de beoordeeling van menige de claratie van dezen aard moet een uit wendiger onderzoek dan doorgaans het geval was hebben uitgemaakt, dat men in hoogere ambtelijke kringen en zelfs onder hen, die in de eerste plaats zijn geroepen, om het publiek eerlijkheid voor te houden, met gefingeerde decla raties te doen had. Door duidelijker redactie der betref fende artikelen hoopt men aan derge lijke praktijken voortaan den pas af te snijden. Ook moeten maatregelen in voorbe reiding zijn om bij voorkomende geval len, waar een valsche verklaring duide lijk en onwederlegbaar is, strenger dan tot nu toe op te treden. De ex-kroonprins. Reuter meldt uit Londen, dat er aan wijzingen zijn dat de terugkeer van den ex-kroonprins naar Duitschland niet zoo ophanden is als zij korts scheen. Hoewel de geallieerden tot nog toe geen officiéele stappen gedaan heb ben, is het mogelijk dat zij eenige stap pen zullen ondernemen als de' kwestie van onmiddellijk belang geworden is, Het is echter aan twijfel onderhevig of de Nederlandsche regeering het vertrek van den ex-kroonprins onder zekere voorwaarden kan beletten. Reizigersverkeer met Duitschland. Met ingang van Maandag 12 Novem ber a.s. zal het aantal reizigerstreinen in Duitschland belangrijk worden inge krompen. In verband hiermede zullen de treinen (dagverbindingen) D 171 en D 172 naar en van Berlijn via Olden- zaal, Bentheim, Hannover, van genoem den datum af niet verder loopen dan tot (resp. vanaf) Hannover. Te H-annover hebben deze treinen de volgende aansluitingen naar (resp.van) Berlijn Hannover v. 4.56, Stendal v. 8.03, aankomst Berlijn Sthles. Bf. 10.13, Brlijn Schles. Bf. v. 7.47, Stendal v. 10.06, aankomst Hannover 12.26. Vermoedelijk zal eveneens van af 12 November a.s. de nachttrein van Berlijn naar Holland (en Engeland via Vlissin gen) ruim één uur worden vervroegd en za! déze trein waarschijnlijk van de Berlijnsche stations als volgt vertrek ken 9.35, 9.42, 9.51 en 10.02, resp. van Schles Bf, Alex, Platz, Friedr. str. en Zoöl. G. Een gelukkige gemeente. Burg. 'en Weth. van de gemeente Blokker nabij Hoorn stellen den ge meenteraad voor, voor 1924 geen plaatselijke inkomstenbelasting te hef fen, alsmede de opcenten op de perso- neele belasting te doen vervallen. Het vorig jaar werd totaal 7000 plaatselijke inkomstenbelasting gehe ven en bedroegen genoemde opcenten 1519.48. Ook het electrisch bedrijf in deze gemeente staat er zóó gunstig voor, dat voorgesteld wordt èn den stroomprijs èn de lichtpuntenbelasting beide te ver lagen. 't Is om van te watertanden. Theebelasting en vervalsching. In het „Maandblad tegen de Ver- valschingen" protesteert dr. Van Ha mel Roos tegen de door de regeering voorgestelde verhooging van de belas- esschool had heden plaats. In een beminnelijk schrijven had ze Werner verzocht, de leiding van het inwijdings feest op zich te nemen, daar het aan zijn ijverige bemoeiingen te danken was, dat de school nu al gereed was gekomen. Werner had haar brief als een dienstorder beschouwd en had de maatregelen voor het feest zoo goed als hij kon getroffen. Aan den ingang van het terrein, waarop de school zich bevond, stonden mijnwerkers in hun beste pakje op wacht en vormden een haag tot aan de toegangspoort. Voor de poort werd de eigenares der werken opgewacht door de leeraren en leeraressen, de verzorg sters van het kinderhuis, den architect en een aantal van de hoogere beambten, waaronder ook Spalding. De muziek speelde een koraal en iedereen ontblootte het hoofd. Voor de eerste maal stond Dora weer voor Werner. Ze zag aan zijn rechter slaap de breede roode streep die tot in zijn haren toe liep. Voor haar had hij zijn bloed vergo ten, voor haar had hij zijn leven ge waagd. Als deze man toch eeps had kunnen gissen, wat er in dit oogenblik in Dora's binnenste omging, als hij had kunnen vermoeden, wat zij voor hem vpelde, dan had hij stellig niet zoo ijzig koel voor zich kunnen kijken en een zoo gereserveerde houding bewaren. De muziek zweeg. Werner trad naar voren met den sleutel van de school in zijn hand. ting op thee tot 100 per 100 K.G. Hij schrijft het volgende Het geldt hier een artikel, hetwelk gezien de verbruikstoeneming in de laatste jaren met 50 als een ge notmiddel van groote waarde be schouwd moest worden, en wel zooda nig, dat het zelfs bijna tot den rang van een onontbeerlijk bestanddeel van de huishoudelijke behoeften verheven is geworden. En indien wij terug gaan tot onze ervaring in de oorlogsjaren, passeert een geheele reeks van deels vrij bruik bare, deels afschuwelijk smakende mengsels de revue, als zoovele bewij zen, dat onze huishouding tot eiken prijs iets dat tenminste uiterlijk op thee geleek, wilde machtig worden. Waar de thee nu met het viervoudige bedrag belast dreigt te worden, zijn we over tuigd, dat de knoeierijen en verval- schingen met allerlei vreemde bladen en kleurmiddelen welig zullen gaan tieren; en waar tal van andere, tot de zuiver luxe behoorende zaken veel eerder voor een verzwaring van belasting in aan merking moeten komen, daar geven wij in ernstige overweging, ook in het be lang der beweging tegen misbruik van sterken drank om de zware belasting op een zoo uitnemend genotmiddel, waardoor ook taltooze minbedeelden getroffen zouden worden niet tot wet te verheffen. In de Kerstweek niet werken. Bij de Deventer Ijzergieterij en Ma chinefabriek voorheen Jv L. Nering Bó- gel zal gedurende de Kerstweek niet worden gewerkt (de Kerstdagen vallen dit jaar op Dinsdag en Woensdag). De 39 uren van deze week zullen van heden af worden ingehaald, door voor loopig elke week vijf uren langer te werken, waardoor de arbeidstijd komt op 91/2 uur per dag des Zaterdags 6 uren. De arbeidsinspectie heeft deze plannen goedgekeurd. Stads= en Provincienieuws VLISSINGEN, 8 NOVEA1BER. Storing electriciteit. Wij hebben gisteren een klein uur storing in ons bedrijf gehad, door dat wij verstoken waren van electrischen stroom. Om ongeveer kwart over vijf hield de stroomlevodrig op en het was reeds over zessen toen wij weer stroom kregen. Het gevolg hiervan was dat de couranten niet op den gewonen tijd konden worden bezorgd. De lezers die de courant dus te Iaat hebben ontvan gen, weten nu de oorzaak. De oorzaak van de storing was dat een monteur, die bezig was met het verrichten van werkzaamheden aan den transformator op de Kleine Markt daarmede niet op tijd gereed kon zijn en hierdoor was deze transformator overbelast en was de stroomlevering verbroken. De stroom werd nu over gebracht op den transformator op het Betje Wolffplein. Ook te Middelburg was de stroom levering enkele oogenblikken onderbro ken en dat was daar Dinsdagavond ook het geval. De oorzaak was dat daar een hoogspanningskabel was doorge slagen. A. G. O. De tweede lezing dezer vereeniging werd gisterenavond in het Concertge bouw gehouden, waar de heer D. J. van der Ven, bestuurslid van het Open- „Hooggeachte juffrouw Buchwald", begon hij zijn toespraak. „De arbeid, dien ge bevolen hebt, is voltooid. De nieuwe meisjesschool is ingericht en kan heden geopend worden. Tot heil der menschen hier, voor het welzijn van de kinderen onzer arbeiders, hebt ge deze onderwijs-inrichting opgericht. Moge Gods zegen op dit werk rusten en moge het vrucht dragen, in die mate, als ge verwacht. Ik geef u hierbij den sleutel over, opdat ge eigenhandig en officieel uw stichting kunt openen." ■Dora nam den sleutel aan en ant woordde kort „Ik dank u voor uw vriendelijke woorden, mijnheer Spal ding, ik houd het echter voor mijn plicht, u mijn bijzonderen dank te be tuigen .voor uw ijverige bemoeiingen, waardoor de bouw zoo kort heeft ge duurd en de opening nu reeds moge lijk geworden is. Ik dank u hierbij in het openbaar, zooals ik het reeds tevo- en aan u alleen mocht zeggen." Daarna nam Dora den sleutel, stak hem in het slot en ontsloot de deur met de woorden „Ter eere van God en tot heil onzer arbeiders." Dan trad ze het huis binnen, gevolgd door de personen die haar opgewacht hadden een koor van meisjesstemmen klonk haar tegemoet. Leeraressen en leerlingen der school stonden in de vestibule en begroetten de oprichtster hunner school met gezang. Nu volgde een rondgang door het huis. De architect gaf nog eenige lucht-museum optrad met het onder werp „Oud-Hollandsche volksverma ken, zeden en gewoonten, folkloristisch ingeleid". Dit onderwerp zou nog meer ingeslagen zijn bij het overtalrijke pu bliek, indien de spreker, gedreven door zijn enthousiasme, zich wat had kunnen inbinden, want we vreezen, dat door zijn vlugge spraak heel wat verloren gegaan is voor degenen, die nu niet precies voor in de zaal gezeten waren. Spreker, een aanloopje nemend tot zijn eigenlijk onderwerp, begon met te wij zen op het sterk verminderen van het dragen der eigenaardige kleederdrach ten en op het nog steeds, als oude Zeeuwsche gewoonte, maken van een vierkantje de pantoffelparade. Maar zulke dingen handhaven zich niet al leen hier, maar in allerlei uithoeken, zoowel in binnen- als in buitenland. Hoe komt bijv. de konkelpot, de rom melpot op sommige plaatsen in Zee land, ja zelfs in Gelderland en Gronin gen op Oudejaarsavond voor den dag Dit is, zegt spreker, met zooVeele an dere gebruiken een overblijfsel van een ouden cultus, die men kan vinden door de geschiedenis na te vorschen, maar niet die zegt de heer van der Ven spottend van de jaartallen, geboor ten en veldslagen. Hij hoopt door een serie lichtbeelden een kijkje te geven op die wetenschap (folklore) en er een klein beetje liefde voor aan te kweeken. Het eerste beeld dat vertoond wordt, laat ons een boer zien, die bij den puf op een grooten koehoren het midwin terlied blaast. De tijd daarvoor was tusschen 21 December en 6 Januari. Veel lawaai wordt of beter gezegd werd er vroeger gemaakt bij gelegen heid van de Kerstfeesten, trouwens in 't algemeen bij feesten. En dat dit niet alleen bij den koehoren blijft, bewees spr. met zijn afbeeldingen van de klok ken enkel en in gering aantal bij elkaar, die bij die gelegenheid in Fries land o.a. getuid werden. Rond dien tijd loopt men op Zuid-Beveland met den ronkelpot in den achterhoek van Gel derland worden knippertjes Nieuw jaarskoeken gebakken en in Giet hoorn Nieuwjaar gewenscht, waarbij de manspersoon verschijnt in een ge lapte pantalon, wat daar gewoonte en een eer is, daar dé huisvrouw zich het tot een schande rekent als de echtge noot niet in zoo'n kleedingstuk rond loopt. Het Nieuwjaar zet in met om megangen, waarvan spr. o.a. vermeld de de Sterrenzangers van Driekonin gen, groot en klein en waarvan typi sche teekeningen van Herman van Woerkerk werden geprojecteerd. Ver volgens werd op het doek geworpen een beeld van het reglement van de vereeniging „De Metworst", die in de stad Boxmeer gevestigd is sedert vele honderden jaren en waar eens in het jaar bestreden wordt om een metworst van 7 el lengte als hoofdprijs. Tal van bijzonderheden uit het ontstaan en het werken der vereeniging werden door den heer v. d. Ven meegedeeld, die er o.a. op wees, dat deze ceremonieën in Neurenberg in 1658 plaats vonden. Deze staaltjes van folklore werden ge volgd door mededeelingen en lichtbeel den van de Maroilen van Sittard, waarmee we genaderd waren tot het vieren der Vastenavondfeesten en waarbij natuurlijk ook niet de Oetel- donksche club werd vergeten, wier hoofdpersonen, door v. Woerkerk ge- teekend, op het doek werden geworpen. Deze serie beelden werd besloten door een sterk sprekend stilleven op Asch- verklaringen. Daarna begaf men zich naar de eetzaal, die naast de keuken gelegen was en waarin de vrouwelijke beambten der omliggende werken voortaan een goed en smakelijk mid dagmaal zouden vinden. Hier stond een lunch gereed en Dora dankte, voor men zich aan tafel zette, nog eens allen, die meegewerkt hadden en in 't bijzonder bergraad Spalding. Deze stond naast haar met dezelfde bedaarde, koude gelaatsuitdrukking als tevoren. ..En nu aan tafel", sprak Dora. „Ik hoop, mijnheer Spalding, dat u hier mede blijft lunchen." ,Ik hoop, dat u mij wilt verontschul digen", gaf Spalding ten antwoord, ,,het is mij onmogelijk te blijven. Ik moet .bepaald zelf op het Justinus- werk zijn vanmiddag." Hij boog voor Dora, die hem de hand toestak. Zag hij de hand niet, of wilde hij dié niet zien Hij nam haar niet aan, boog echter nogmaals en ging stilzwijgend heen. Dora was bloedrood geworden en zette zich verward aan tafel. Doch binnen eenige oogenblikken had ze het bittere gevoel, dat in haar opgestegen was overwonnen. Hij was de beleedigde en hij had door zijn weigering van haar handdruk te kennen gegeven, dat hij niet met zich liet spelen. Nu had hij haar gekrenkt, doch had inderdaad het recht daartoe. De lunch duurde niet al te lang. woensdag. Paschen en Pinksteren, de twee feesten, die nu volgen, geven den spreker gelegenheid op te merken, dat in het volksleven vaak figuren feeste lijk worden ingehaald om daarna te worder» uitgeleid. Hiervan haalt spre ke.. die daarin het uitdrijven van den winter en in het inhalen van den zomer meent te zien, aan de Paaschvuren het Judasverbranden en voornamelijk het inhalen van den zomer in Denekamp, waar deze gepersonifieerd is in een boom uit het bosch gehaald, welke na derhand wordt verbrand. Tal van maaltijden zijn verbonden aan deze feestelijkheden, waarvan spr. o.a. aan haalde de uitdeeling van groote rog gemikken op Pinksteren. Dat de haan het Montferlander hanekruis het opsluiten van een haan op Schiermon nikoog, de haan bij schuttersgezel- schappen een groote rol speelt bij de folklore bewees spreker met tal van lichtbeelden, die rond Pinkstertijd met zijn luilak en met zijn Pinksterkronen (Deventer) en zijn Pinksterblommen en Pinksterbruidjes tal van aardige tooneeltjes te zien gaven. De zomer is dan aan 't komen en in verschillende plaatsen o.a. in Venlo worden reus achtige figuren rondgedragen, welke bijv. in Heidelberg naast elkaar zomer en winter verpersoonlijken. Na de pauze bracht de heer Van der Ven ons naar Gronsveld om ons daar het koningsschieten met zijn eigenaar digheden bij te laten wonen, de schut tersfeesten, die zoo kostbaar zijn, dat .ze slechts éénmaal in de 4 jaar gevierd worden. En ten stotte bracht spreker ons naar Asselt om een boerenbruiloft mee te doen vieren met zijn „beschen ken" van het bruidspaar, het uitgooien van een koek, waarin wit geld gebak ken is, waarnaar de jongens grabbelen, het uitstrooien voor de meisjes, die daarna men vergeve ons het minder aanlokkelijke woord om den mest hoop dansen. We zien het bruilofts maal met de bruiloftskoek en -pijp, we genieten van het optreden der „aard- jes" overblijfsel, waarschijnlijk van de aardmannetjes die alles op stel ten zetten, omdat ze voor hun diensten niet genoeg beloond worden en die vervolgens, verzoend, met alles een dansje maken. Spreker besloot met als tegenhanger van de Meitakken, Meiboomen en der gelijke feestelijke versiering in het be gin der lente, te vertoonen een, we zou den haast zeggen, zemerbouquet, be staande uit bloemen, waa.lusschen ge rangschikt waren korenare,. en appels en andere boomvruchten, welke ge rangschikt worden rond 15 Augustus. Met een slotwoord, waarin spreke/ de hoop uitsprak door zijn voordracht een klein beetje het verlangen naar meer kennis over dit onderwerp de folklore, gewekt te hebben, eindigde de heer Van der Ven deze interessante voordracht Tudor Architectuur. Op uitnoodiging van de English As sociation in Holland en van het Genoot schap Nederland-Engeland, afd. Am sterdam, zal Arthur Stratton, Reader in Architecture, University of London, een viertal lezingen houden over „Tudor Domestic Architecture and later deve lopments due to foreign influences", en wel te Vlissingen 13 November, Nijme gen 14 November, Haarlem 15 Novem ber en Amsterdam 16 November. Aan de hand van een serie lichtbeelden zal hij de ontwikkeling van den Tudor bouwstijl behandelen, mede in verband met den belangrijken invloed dien de Nederlandsche bouwkunst op de Engel- Daarna stegen Dora en haar tante weer in de auto, om naar huis te gaan. Nauwelijks had de wagen zich in be weging gezet, of mevrouw Schottelius begon „Ben je heusch van plan, je deze onbeschaamdheid te laten aanleunen Die brutale Spalding neemt niet eens de hand aan, die je hem bood 1" „Hij zal het niet gezien hebben", gaf Dora rustig ten antwoord. „Niet gezien Meen je dat heusch hoonde mevrouw Schottelius. „Je hebt den trek op zijn gezicht zeker niet ge zien, den spottenden, boosaardigen blik, je hebt zeker niet gezien, dat hij zijn handen terugtrok, als vreesde hij door jouw hand vergiftigd of geschand vlekt te worden. Niet gezien, zeg je Nu, ik kan je dan zeggen, dat hij je hand wel degelijk- heeft gezien, hij keek er zelfs voortdurend naar. Hij wilde je openlijk voor alle menschen, die daar waren, beieedigen en je geeft hem maar al te zeer gelegenheid daartoe. Je ver oorlooft hem, van dag tot dag driester te worden en ik geloof, dat je hem dan nog verdedigt ook. Je verdedigt alles, wat die man zegt en doet." Mevrouw Schottelius was zoo ver ontwaardigd, dat ze zweeg, totdat de auto het voorplein te Saarkirchen opreed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1