INTEL 99 B A MAANDAG S NOVEMBER 0 otslng NO 261 61e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON Iers ZIJN PROEFJAAR. Stads- en Provincienieuws eering JZEN rFEN UPE. s-prijs zeld- ■ijzen d voor ons vaarlijk. Medici- Sloedwijn erk egzuster", nige wer- nedicinale n, die op- zwakte en ;eimiteerd. os, omdat deelen alk rk. Vraagt nkels ver- e Busken- IETHEER, straat, N. iULP" en raat. "ROEF irachtsigaar. rstenlanden. rnding overal, waard. ior Vlissingen. eine Markt 56. >1923» SINGSGHE COURANT ABONNEMENTS PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco dooreet geheele rijk ƒ2.50. Week-abon- nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS. Van 1—4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 1—5 regels 65 centiedere regel meer 73 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 46 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. De postcheque- en girodienst. Van officieele zijde werd, nu de in terpellatie Boon in de Tweede Kamer niet heeft plaats gehad, een uitvoerig onderzoek ingesteld over den toestand bij den postcheque- en girodienst en de oorzaken die tot de mislukking der cen tralisatie hebben geleid. Een viertal hoofdoorzaken van de ontstane moei lijkheden worden genoemd lo. Gebrek aan voldoende voorberei ding bij den overgang. 2o. Onvoorziene gebeurtenissen. 3o. Tusschentijdsche verandering van de voorschriften, 4o. Het overhaaste opmaken der sal do's van de rekeninghouders op den datum der centralisatie 24 Augustus door de 370 postkantoren. Uit de onderzoekingen blijkt dat er absoluut te weinig geschoold personeel voor de centralisatie was toen tot over gaan werd besloten. Ook de vooroefeningen waren zeer onvoldoende. Tengevolge hiervan is reeds dadelijk na de centralisatie gedurende de eerste dagen een gang van zaken ontstaan, die men het best met een lawine kan vergelijken. Tot de onvoorziene om standigheden behooren de defecten van de Ponts Boekhoudmachines, welke de fecten weer worden toegeschreven aan de onbekendheid van het personeel met deze machines. Tengevolge van de wanorde hadden steeds verschuivingen van personeel plaats en werden voortdurend de voor schriften gewijzigd, hetgeen nog meer verwarring veroorzaakte Op advies der Ned. Bank werd toen tot sluiting overgegaan. .Dat niet eerder de dienst werd stop gezet is te wijten aan de geruststellen de verklaringen van de directie, die meende dat de fouten uitsluitend het gevolg waren van de onjuiste opgaven der kantoren, fouten dus, die van bui ten af waren ingebracht, terwijl zij blind was voor de fouten die in den dienst zelf werden begaan. Van de zijde van den minister van financiën werd reeds in den beginne sluiting in overweging gegeven, omdat hij vreesde voor nadeel voor de schat kist. De sluiting bleek later onvermij delijk en in opdracht van de regeering is toen de dienst stopgezet. Op 22 October hadden 19609 reke ninghouders nog geen opgave gedaan van hun saldo op 24 Augustus, terwijl van de 94461 opgaven der kantoren 71079 rekeningen sloten op dien datum. Hoelang de openbare arbeid van dien dienst gesloten zal blijven is nog niet te zeggen. Tot sluiting werd overgegaan in de stellige verwachting dat daarna spoedig herstel van werking zou zou te bereiken. 45) „Dan hebben we gauw de officieele verloving en de bruiloft. Het harteleed van mijn zoon is nu genezen. Wat zijn wij menschen toch dwaas en wat be rokkenen we onszelven toch een on- noodig verdriet Nu zijn ze het geluk kig eens. Weet je, wat er hier is voorgevallen in den tijd, dat we op reis waren Ik moet daarover met je spreken, ook in het belang van mijn zoon want in ze keren zin ben jij er ook bij betrokken. Weet je, dat er een duel heeft plaats gevonden „Ik heb wel eenige vage geruchten daarover gehoord", zei Dora, eenigs- zins onzeker. „Dan ben ik verplicht, je alles op te helderen", zei Kersten, „want het gaat ook om jouw persoon. In zijn koorts- paroxysme heeft mijn zoon, terwijl hij Spalding beleedigde, ook jouw naam genoemd en juist om die beleediging van jou heeft Spalding het duel geac cepteerd. De beleediging, die Lothar tegen jou geuit heeft, is heelemaai niet erg, is eigenlijk niet eens een beleedi ging, want het was de uiting van een waanzinnige, van een zwaarzieke althans." Daarna vertelde Kersten alles wat er gebeurd was aan Dora en hij was zoo ijverig bezig, zijn zoon te verdedigen Die verwachting is niet bewaarheid. Het onderzoek na de sluiting gaf een heel wat minder hoopvol beeld dan men had verwacht. Ten slotte werd de vraag besproken of in de toekomst de dienst gecentraliseerd of gedecentraliseerd moet werken. .Alle bezwaren tegen den geeentraliseerden dienst worden, met uitzondering van de kleine vertraging in de afrekening, weerlegd. Ook op grond van buitenlandsche ervaringen wordt de voorkeur gegeven aan een geeentraliseerden dienst. On juist is het bericht van 15 October vol gens hetwelk een geheel nieuwe dienst zal worden ingericht. Voor de definitie ve beslissing zijn nog niet alle gegevens aanwezig. In de eerste plaats zai der halve het advies van de Neder!. Bank moeten worden afgewacht. Uit het bouwbedrijf. Bij den Bouwarbeidersbond is zoo meldt „Het Volk" een brief ingeko men van de patroonsbonden, waarin deze de voorwaarden meedeelen waar op zij bereid zijn het contract te verlen gen. Deze voorwaarden behelzen in de eerste plaats een loonsverlaging, wisse land van 8 tot 15 cent per uur. De werktijd, thans op maximaal 8>/2 uur per dag, wil men gelijken tred doen houden met de door den wetgever te geven concessies. Verder zou de ver goeding bij „onwerkbaar weer" en voor verzuim op christelijke feestdagen ko men te vervallen, waarvoor men echter bereid was een bijslag van 2 cent per uur op het loon te geven. Bovendien wenscht men een bepaling in het con tract opgenomen te zien, waardoor het naleven van de contractueele bepalin gen door de werkgevers niet verplicht zou zijn in die plaatsen, waar werkne mers bij een of anderen patroon onder het loon zouden werken. Het bestuur van den Bouwarbeiders- bond heeft dezen brief beantwoord met een aantal tegenvoorstellen. Aan de werkgevers is medegedeeld, dat men den arbeidstijd weer op 8 uur per dag wil stellen. Het loon moet blijven op hetzelfde peil. Bij vorstverzuim dient een vergoeding te worden gegeven. In het contract wil men een regeling van een vacantie voor de bouwarbeiders op nemen. Daarbij wenscht de arbeiders organisatie op elk werk, waar meer dan tien arbeiders werken, een officiee- ien vertrouwensman aan te stellen, die eventueele klachten, enz. met den werk gever en desnoods met de organisatie bespreken zal. Ten slotte dient, volgens het bestuur, een gemengde commissie in de groote plaatsen te worden gevormd, die moet zorgen voor de naleving van het con tract en die geschillen moet oplossen. De Hanzebank te 's Bosch. Naar uit deskundige kringen verluidt, aldus wordt aan „de Tel." gemeld, heeft een ingesteld onderzoek nu reeds uitgemaakt, dat een faillissement der Hanzebank niet is te voorkomen. Te vens meent men, dat hoogstens 30 aan depositohouders en spaarders kan worden uitgekeerd. De aandeelhouders verliezen alles. Voor het meerendeel waren de verleende credieten niet in vorderbaar. Scheepsbouw. Aan de Ned. Scheepsbouwmaatsch. te Amsterdam is door een buitenland sche reederij de bouw opgedragen van een dubbeischroef tankschip, metende 350' bij 50' bij 21'. en verontschuldigingen voor zijn ge drag te vinden, dat hij heelemaai niet zag, hoe Dora's gezicht meer en meer veranderde. Eindelijk besloot Kersten „En nu wordt alles goed. Die goede, beste Werner heeft het mijn zoon al vergeven. Maandag komt hij zelf bij hem, om hem de hand te reiken. Met Gods genadigen wil is er een groot ongeluk voorkomen en nu hoop ik ook, dat alles weer goed wordt." Kersten was zeer geroerd. Hij gaf Dora de hand, schudde de hare zonder te bemerken, hoe koud deze was en ging naar zijn kamer terug, om zich wat van zijn emotie te herstellen. 'Dora zat roerloos voor haar schrijf tafel, en haar blikken rustten op den brièf van Werner, waarin hij meldde, dat hij het ontslag had ontvangen en aangenomen. Werner behandelde de schriftelijke zaken van het Theresiawerk zoowel als van de Justinusmijn vanaf den dag dat hij weer aan zijn schrijftafel kon zitten. Al veroorloofden de doktoren hem nog niet, zijn kamer te verlaten, toch kreeg hij geregeld twee maal daags de portefeuilles met de stukken, die hij alle keurig in orde bracht. In een van de portefeuilles, die van het Theresiawerk kwam, vond hij den brief van het directiekantoor, die per soonlijk aan hem gericht was en die het ontslag bevatte. Werners verrassing was niet gering. Nu, in dezen tijd, had hij een ontslag niet verwacht, hoewel hij er nog steeds Ais bijzonderheid diene dat^ de con tracten voor den bouw Woensdag 31 October in Londen werden geteekend en dat Zaterdag 3 November de kiel platen waren bewerkt en de kiel was gelegd. De concurrentie van de autobus. De autobusdiensten der Geldersche stoomtram hebben het personenverkeer zóó tot zich getrokken, dat bijv. op het traject DoetinchemZelhem, waar een directe concurrentie tusschen bus en trein bestaat, aan het station der Ned. spoorwegen gedurende de maand October slechts zijn verkocht 40 kaart jes tweede en 20 kaartjes derde klas. Dat is dus twee reizigers per dag. waarvoor zes treinen dagelijks visa versa loopen. VLISSINGEN, 5 NOVEMBER. Een gouden huwelijksfeest. Heden herdenkt het echtpaar De Koo- nink in de Evertsenstraat zijn 50-jarig huwelijk. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal de harmonie „Ons Genoegen" hedenavond een serenade aan de jubi larissen brengen, waarna bij gunstig weer nog een muzikale wandeling door een gedeelte der stad zal worden ge maakt. Overtreding der vuurwapenwet. De douane aan de haven alhier heeft in beslag genomen een kist wandel stokken. Deze bleken bij nader onder zoek hol te zijn en bij het afnemen^van den knop, vormden deze de greep 'Van een pistool, dat in den hollen stok paste. Deze pistolen zijn ingericht op het schieten met schijndoodpatronen, doch kunnen ook gebruikt worden voor ko gels en hagel. Ook enkele gewone re volvers bleken aanwezig, benevens gaspatronen. Wegens overtreding der Vuurwapen- wet is bekeuring aangezegd. Achtergelaten voorwerpen In een horlogewinkel hier ter stede is op tot nog toe onverklaarbare wijze gedeponeerd of als vergeten achterge laten een étui, waarin een gouden da meshorloge en eèn gouden schakel armband, van betrekkelijk belangrijke waarde. De politie, die een en ander voorloo- pig in bewaring heeft genomen, ves tigt hierop de aandacht en vraagt in lichtingen in deze. Baldadigheid. Een agent van politie arresteerde Zaterdagmiddag een drietal opgescho ten jonge mannen die, louter uit balda digheid, ruiten in een keet inwierpen. Een bewoner van de Van Galenstraat gaf der politie kennis dat des nachts, door onbekend gebleven mannen, een groote ruit in zijn woning was vernield geworden. Een woesteling. Een ingezetene kwam gisteren poli- tie-assistentie inroepen tegen een fami lielid die in beschonken toestand in zijn woning was gedrongen, de aanwezigen mishandelde en den boel kort en klein sloeg. Verdwenen. Een vrouw heeft aan de politie kennis gegeven van het verdwijnen van haar een voorgevoel van had gehad, dat dit toch wel voor het eind van December zou gebeuren. Dat het nu zooveel vroeger kwam, was een demonstratie tegenover hem, was een diep kwetsende beleediging en dat men hem zijn ontslag toestuurde, zelfs vóór dat hij in dienst terug was, was heelemaai grievend en tactloos. Men zette hem gewoon aan den dijk als den minsten arbeider. Dat was heel krenkend voor hem en schaadde hem bovendien in zijn gansche carrière, want de smet bleef op hem rusten, dat men hem uit zijn beduidende en verant woordelijke betrekking na een korten tijd onverwachts ontslagen had. Het was een bittere morgen, dien Werner doormaakte. Doch hij was reeds zoover dat hij de veerkracht had, zich zelf op te houden. Inplaats van de bitterheid, die hij eerst gevoeld had, kwam nu het medelijden, het oprechte, hartelijke medelijden met Dora, die hij met zijn gansche hart liefhad. Zijzelve had den brief geschreven en dat was al demonstratie genoeg. Zij was de stu wende kracht in deze geweest zij stiet hem van zich, omdat haar hart vol argwaan en wantrouwen was. Hoe jammer was het, dat deze vrouw, die een man zoo gelukkig zou kunnen ma ken, bestemd scheen, in afzondering en eenzaamheid haar leven te slijten. Dit medelijden met Dora was zoo groot, dat Werner alle bitterheid vergat. Dan kwam de gedachte aan de toe komst en vóór alles dacht hij eraan, hoe hij binnen weinige maanden weer man, die zonder eenige aanleiding plotseling niet meer is thuis gekomen, waarom aan een ongeluk wordt ge dacht. Diefstal. Een boer deed aangifte bij de politie van diefstal van aardappelen van zijn land, terwijl een ingezetene kennis gaf van vermoedelijken diefstal van circa 300 uit een geldkistje in zijn woning. Een onderzoek wordt ingesteld. Een café ontruimd. Op verzoek van een caféhouder is Zaterdagavond door de politie een café ontruimd, waarin de orde werd ver stoord. In de Nutsspaarbank aan de Nieuw- straat alhier werden in de maand Octo ber 754 inlagen gedaan tot een bedrag van 55.444.69 en 306 terugbetalingen tot een bedrag van 55.181.22. Er wer den in die maand 38 nieuwe boekjes uitgegeven, waardoor het aantal spaar ders steeg tot 4656 en hun tegoed tot 1.099.149.01. Er werden 34 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden inhoudende ƒ571.35. Met 4903 spaarzegels werd bespaard 244.21, welk bedrag op de spaarbank boekjes werd bijgeschreven. In de te Amsterdam gehouden ver gadering van het Genootschap tot be vordering van natuur-, genees- en heel kunde is tot iid benoemd de heer A. Staverman alhier. Scheepsberichten. De Engelsche lichter „Antony" is van den sleeptrein van de Belgische sleep boot „Director Gerling", komende van Plymouth en bestemd naar Antwerpen, verloren geraakt. De lichter, waarop zich geen opvarenden bevonden, is te Domburg op het strand geloopen en zit thans hoog en droog. Gisteren is alhier binnengekomen, wegens gebrek aan steenkolen, het Zweedsche stoomschip „Forgerd", ko mende van West-Indië en bestemd naar Denemarken. De Deensche motorschoener „Orkny", van Kopenhagen naar Duinkerken, is als bijlegger op de haven gekomen, wegens gebrek aan motorolie en pro viand. Voor het voorloopig machinisten diploma is geslaagd de heer L. C. P. Willemse, leerling van de De Ruyter- school. Een vechtpartij. Zaterdagnacht vervoegde zich bij de politiewacht te Middelburg een per soon, die mededeelde, op den hoek van de Langeviele en den Molenberg een buitenlandschen pas te hebben gevon den en dat op de straat aldaar een zeer groote plas bloed lag. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en de bloedsporen volgende, leidden deze naar de voormalige militaire slachterij aan den Langevielesingel. Daar troffen de agenten twee verwonde personen, aan, dié nog steeds bloedden. Zij waren daarheen gebracht door den militairen oppasser van het gebouw, die met hen en nog een vierden persoon uit was ge weest. De verwonde jonge mannen werden naar de politiewacht gebracht, waar zij werden verbonden. Het bleek, dat een woordenwisseling was ontstaan tusschen dit viertal en drie andere per sonen. Een van deze drie, J. Sch. ge in Amerika zou zijn, waar hij, vrij van alle kleingeestige beschouwingen, weer ongestoord zou kunnen werken dit denkbeeld troostte hem zeer. Welis waar lagen er nog vier onaangename maanden voor hem. Meer dan honderd twintig dagen moest hij met tegenzin dienst doen. Wat hij nog tot stand zou brengen daarin stelde hij weinig belang. Van zijn plannen, die door de om standigheden waren blijven liggen, werd natuurlijk niets meer uitgevoerd en verdere nieuwigheden of ingrijpende maatregelen zouden hem zeker niet meer toegestaan worden dit moest hij aan zijn opvolger overlaten. Hij moest de vier volgende maanden nu maar door zien te komen, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Anderhalf uur had hij nu al zitten nadenken onder afwisselende stemmin gen. Toen keerde hij weer tot zijn werk terug en maakte dit zoo snel hij kan af. Werk, arbeid Dat was het eenige geneesmiddel voor hem. Met werken zou hij zich door den onaangenamen tijd, die nog voor hem lag, heenslaan. En wanneer hij zich hier niet nuttig meer kon maken, hier, waar hij alles maar moest laten gaan zooals het wil de, dan moest hij maar eigen werk scheppen. 's Middags kwam graaf Klinter zijn dagelijksch bezoek brengen en, daar het zonnig weer was, gingen ze in den tuin. Werner voelde zich verplicht, Klin ter, die steeds zoo'n trouwe en bemin nelijke vriend voor hem geweest was, INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. heeten, had daarbij een der verwonde- nen een slag gegeven, waardoor deze aan het voorhoofd werd verwond en op den grond viel, wat een verwonding aan het achterhoofd veroorzaakte. De vier mannen volgden Sch. en gingen hem verder op den Molenberg te lijf. Een der drie tegenstanders van het viertal was huiswaarts gegaan, doch de derde, A. G. A. C. Sch., bemoeide zich ook met de ruzie en sloeg met een eau de cologneflesch den tweeden verwonde in het gelaat, waardoor deze vrij ernstig verwond werd en hevig bloedde. De beide genoemde personen werden des nachts nog van hun bed gehaald en gisteren weder op vrije voeten gesteld, nadat proces-verbaal wegens mishan deling was opgemaakt. Heden en morgen brengt de heer Glaser, hartdelsattaché bij het Fransche gezantschap te 's-Gravenhage, een be zoek aan te Ter Neuzen. Morgenoch tend maakt de heer Glaser zijn opwach ting bij het gemeentebestuur en de Ka mer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, terwijl hij ook personen, die hem wenschen te spreken over den handel met Frankrijk, zal ontvangen. Dit bezoek komt in de plaats van dat van den gezant, den heer Charles Be- noist, die verhinderd is thans zijn ook reeds in het voorjaar uitgesteld bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen. De inbraak te Hoofdplaat. Omtrent de gepleegde inbraak in den nacht van 30 op 31 October te Hoofdplaat meldt men ons nader dat de vermoedelijke daders, zekere M. en K„ de grenzen over zijn gevlucht en zich vermoedelijk in Frankrijk bevin den, waar zij tijdelijk werkzaam waren. Naar men zegt zouden zij met hun drieën geweest zijn. Een hunner moet in een café in België een pakje hebben achtergelaten, naar hij voorgaf wasch- goed bevattende. Bij opening later bleek er tusschen het goed patronen te zitten, welke op de in beslag genomen revolver pasten. SOUBURG. Zaterdagavond gaf de schiet- en tooneelvereeniging „Marnix van St. Al- degonde" een uitvoering in de zich hiervoor zoo bijzonder goed ieenende zaal van den heer Millenaar te West- Souburg. Voor een volle zaal werden een tweetal tooneelstukjes gegeven „Oor log", drama, en „Een les in de zuivel fabriek", blijspel beiden werden zeer goed gespeeld. Zonder aan andere rol len iets te kort te doen, willen wij toch in het drama „Oorlog" in 't bijzonder noemen den zang der vier engelen. Een vredesstemming, die eindigde in al het vreeselijke wat een oorlog biedt. Het blijspel heeft aller lachspieren in bewe ging gebracht en hef applaus van het publiek was een dankbare belooning voor de elf personen, die hun rollen, zonder onderscheid, zoo flink hadden gespeeld. Een drietal voordrachten „Afscheid van milicien Arie aan zijn geliefd Grietje", „Vrijheid" en „Huwe- een en ander te vertellen van zijn 'ont slag. Het zou hem natuurlijk niet ge makkelijk vallen, over de zaak te spre ken, daar hij niet verraden wilde, hoe het er in zijn binnenste uitzag. Graaf Klinter bood hem echter zelf de gele genheid, over de zaak te beginnen. „Weet je, beste vriend, je moest in elk geval verlof nemen", meende de graaf. „Je moet een week of vier naar het Zuiden, ik heb er gisteren al met den geheimraad over gesproken en die was ook van dezelfde meening, vooral omdat er hier niets gewichtigs te doen is op het oogenblik. Je zoudt minstens tot Kerstmis in Italië of Egypte kunnen blijven. Dan zou je van alle eventueele nadeelige gevolgen van de verwonding zeker genezen. De geheimraad heeft mij zelf opgedragen je te overreden en hij zei tevens, dat je je over het verlof niet ongerust behoefde te maken, daar zou hij wel voor zorgen." Werner glimlachte zoo eigenaardig, dat het zijn vriend opviel en antwoord de toen „Het is totaal buitengesloten, dat ik op het oogenblik een verlof neem. Dat zou heel slecht opgevat kunnen worden. Waarom zou ik je de zaak verzwijgen ik heb zoo juist mijn ontslag tegen het eind van Maart van juffrouw Buch- wald gekregen. Over vier maanden ben ik een vrij man en kan gaan waarheen ik wil. Ik weet ook al, waar ik heen zal gaan, namelijk terug naar Noord-Ame- rika." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1