VRIJDAG 2 NOVEMBER No259Gle Jaargang 1923 BINNENLAND Stads= en Proviscienieuws VLISS1NGSCHE COURANT De kabinetscrisis. Maar men uit parlementaire kringen aan „de Tel." verzekert, zal de oplos sing der regeerings-crisis, overeenkom stig de meening van de Koningin, ge zocht worden in de richting van een kabinet uit de groepen der rechterzijde. Men ontveinst zich niet, dat hierbij uiteraard bijzondere moeilijkheden zul len moeten 'worden overwonnen, maar in elk geval zal aanvankelijk naar deze oplossing worden gestreefd. Het tekort op de Staatsbegrooting. De „Standaaid" bevat een hoofdar tikel over „het probleem dat bleef", nl. de vraag hoe wij onze geschokte staats financiën weer op orde zullen brengen en het anti-rev. hoofdorgaan geeft daarop het volgend antwoord Zonneklaar is, dat om hetgeen met de Vlootwet gebeurde, de aandacht voor wat bleef niet verzwakken mag. Ook hier staan we voor de oplossing van een vraagstuk van de allereerste orde. En vergeten mag niet worden, dat een partij, die zich geschikt acht om aan het bestuur van 's lands zaken deel te nemen, die geschiktheid juist daarin aan den dag moet leggen, dat zij ook de verantwoordelijkheid voor onaangename maatregelen durft dra gen. Dat is zelfs het voornaamste cri terium waaraan die geschiktheid ge toetst moet worden. Wie tekort schiet in dien moed der verantwoordelijkheid, die is daardoor alleen reeds gediskwa lificeerd. Nationale problemen van dezen om vang lost men niet op als die moed ont breekt. En daarom is het, ook voor de beoordeeling van het zedelijk recht om deel te nemen aan het bestuur van 's lands zaken, van zooveel beteekenis, nauwlettend gade te slaan hoe het pro bleem dat bleef, zal worden aangevat. Wie het niet durft aanvatten, conclu deert „de Standaard", mist het recht zich aan te dienen als medewerker bij het bestuur des lands. De gewezen Duitsche kroonprins. Reuter meldt, uit indirecte mededee- iing uit ons land, dat de Duitsche re geering niet ongeneigd is, den gewezen Duitschen kroonprins te 'vergunnen, naar Duitschland terug te kèeren, op de zeer strenge voorwaarde echter, dat hij rustig óp zijndandgoed in Silezië zaj teven. Bij navraag:is bevestigd, dat zekere diplomaten reeds in verband hiermede stappen hebben gedaan. Geen vermindering van salaris in eert të Amsterdam gehouden open- bare vergadering van het plaatselijk comité Van Chr. Overheidspersoneel heeft'dët heer L.'Vermeulen gezegd het bericht'van „de1 Avondpost" inzake de voorgenomen terugname der saiaris- verminderihgsplannen door het kabinet, op grond van mededeelingen uit de beste bron te kunnen bevestigen. Het kabinet had het voornemen gehad, de Tweede Kamer hiervan schriftelijk me- dedeeiing te doen. Het weer in October. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bilt publiceert het voorloopige over zicht van het weer in October Gemiddeld over 'de geheeie maand was de dagelijksche maximum tempe ratuur. bijna één en het minimum twee graden Celsius boven de normaal in de derde dekade bedroegen deze afwij kingen ruim drie graden. Vorst kwam in het geheel niet voor, lichte nacht vorst alleen van den 15 tot 17. Gemiddeld over het geheeie land be droeg de neerslag ongeveer 118 milli meter tegen 78 normaal in de zuide lijke helft viel bijna het dubbel van de normaal. De Bilt had slechts 73 uren met zonneschijn tegen 101 uren nor maal. VLISSINGEN, 2 NOVEMBER. De Roode Kruis-collecte. Morgen wordt hier de Roode Kruis- coliecte gehouden. Het is bekend welk menschlievend werk het Roode Kruis beoogt, nl. het beoefenen van weldadigheid en het le nigen van nood zonder aanzien van personen of religie. Wij wekken gaarne op voor dit goe de doèl een flinke bijdrage af te zonde ren. Uit vele plaatsen hebben wij de opbrengst van de Roode Kruis-coliecte gelezen en over het algemeen valt deze zeer mede. Moge dit ook morgen hier het ge val zijn Koninklijke Maatschappij „de Schelde". Donderdag 1 November had de jaar- lijksche uitreiking plaats van medaljes, getuigschriften en gratificatiën voor 40- en 25-jarigen dienst aan de maatschap pij „de Schelde" 3 ambtenaren, 3 ba zen en 44 werklieden hebben in den loop van dit jaar deze diensttijden vol bracht. De uitreiking geschiedde door de di rectie, in tegenwoordigheid van hoofd ambtenaren, afdeelingschefs, het be stuur der bazen-vereeniging, het be stuur der arbeiders-vertegenwoordi ging, de bazen der fabrieksafdeelingen, waaruit werklieden voor een medalje in aanmerking kwamen, alsmede van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Nederl. Maatschappij voor Nijver heid en Handel. Onder het aanbieden van hartelijke gelukwenschen aan de jubilarissen, werden uitgereikt De gouden medalje van de Koninklij ke .Maatschappij „de Schelde", met bij- behoorende gratificatie, voor 40-jarigen dienst aan 1 baas en 13 werklieden, nl. C. A. Compeer, M. Baimakers, J. Goed hart, M. Heuseveldt, J. Kemeling, G. A. de Keijzer, A. W. Krijger, J. de Nooijer, J. C. de Ruyter. A. Stroo, P. J. van Tiel, P. A. van de Voorde, J. W. Weug en J. H. E. Woltering. De zilveren medalje van de Konink lijke Maatschappij „de Schelde", met bijbehoorende gratificatie, voor 25-jari gen dienst aan I hoofdambtenaar, 2 ambtenaren en 2 bazen, nl. J. A. G. Job, J. C. Dommisse, C. A. Verwijs, J. A. Brandenburg, J. H. van Dijk. De zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del, en gratificatie van de Koninklijke ■Maatschappij „,de Schelde", voor 25- jarigen dienst aan de volgende 31 werklieden B. C. Baljé, A. v. d. Berge, C. Dom misse, W. P. Fens, G. W. Geeve, F. W. Geldof, J. de Grave, J. M. Groen, I; Jan- se, L. J. Jansen, K. A. Kögeler, P. La gendijk, J. v. d. Loos, L. Mudde, A. de Munck, B. Nagtegaai, J. de Nooijer, Ph. Poschmann, J. F. J. de Reeper, A. Roel- se, J. M. Schut, Th. J. Swennen, T. D. Takens, C. Tellier, j. P. Timmerman, A. Tromp, W. de Voogd, J. L. Wigard, D. Wissekerke, A. de Zwart, C. van Zweeden. In totaal werden tot nog toe uitge reikt aan 107 ambtenaren, bazen en werklieden de gouden medalje van de Koninklijke AAaatschappij „de Schelde" voor 40-jarigen dienst. 65 ambtenaren en bazen de zilveren medalje van de Kon. Maatschappij „de Schelde" voor 25-jarigen dienst. 508- werklieden de zilveren medalje met vereerend getuigschrift van de Ne derlandsche Maatschappij voor Nijver heid en. Handel voor- 25-jarigen dienst. Centrale Oudercomraissie. Vanwege de Vereeniging tot bevor dering van het onderwijs in. Handen arbeid in Nederland, zal Donderdag avond 8 November ,a.s. voor dé ouders der leerlingen van de openbare scholen alhier door den heer J. Bastiaans te Rotterdam in de groote zaal van het Concertgebouw een lezing worden ge- houden over de waarde van den .han denarbeid voor de lagere schooi. Aan deze lezing zal een kleine ten toonstelling verbonden worden van werk door kinderen op school gemaakt. Daarom zal de zaal reeds ten 7 ure geopend worden om de bezoekers in staat te stellen het tentoongestelde te kunnen bezichtigen. Ongetwijfeld zullen velen van de ge legenheid gebruik maken om deze le zing, welke zeker interessant en leer zaam zal blijken te zijn, te gaan hooren. Nederlandsch-Duitsche Vereeniging. De voorzitter der vereeniging, de heer C. A. van Woelderen, riep giste renavond in het Alhambra-theater een hartelijk welkom toe aan de leden en de talrijke genoodigden en sprak zijn, blijdschap uit, dat zoo'veien zijn opge komen om den spreker van hedenavond, prof. dr. Kessner uit 'Duisburg te hoo ren, die zijn voordracht over „Die Weit- machtd es Eiséns" betiteld heeft, waar mee hij wil demonstreeren, hoe over wegend de invloed is van die stof. Ook heeft hij aangegeven van „hochofen" tot „Oceandampfer", zoodat we dit me taal vanavond zullen behandeld zien van zijn ontginning uit de aarde tot het meest verfijnde zijner producten. Herinnerend aan de voordrachten, die verleden winter gehouden zijn door de heeren Harms uit Kiel en Rudolf de Haas, wijst spr. er op, dat het bestuur der Nederland-Duitsche Vereeniging rekening houdt met de vaart van Vlis- singen, waarvoor zij belangstelling al- lerwege tracht te wekken. Als bewijs voert de voorzitter het optreden van den professor aan, die verbonden is aan de inrichting te Duisburg, waar de grsote kraan van onze fabriek „de Schelde" vervaardigd is. Hij heet spre ker dan ook hartelijk welkom en be dankt hem er voor, dat hij deze voor dracht hier heeft willen houden. Ook richt de voorzitter een woord van dank tot den heer Smits voor het bezorgen van de film, de staalindustrie, die he denavond veel diensten zal bewijzen. Alsnu verkrijgt professor dr. Kessner het woord en begint zijn voordracht, na een woord van dank aan den burge meester, met te verklaren, dat de 3 pro ducten steenkool, petroleum en ijzer, de groote beheerschers der wereld zijn. Vermeldend, dat de metalen reeds op een hoogen ouderdom kunnen bogen, wordt door middel van projectie aan getoond hoe de verdeeling dezer stof fen, waarvan voornamelijk steenkool en ijzer waardevol zijn, is in Amerika, Duitschland, Frankrijk en Engeland in verschillende perioden. Vervolgens wordt een kaart van Duitschland op het doek geworpen, waarop de gebieden zijn aangegeven, waar de beide metalen gevonden worden, natuurlijk spant hier het Roergebied, de Industriestreek van Krupp en dergelijke groote fabrikanten, de kroon. Als aanvulling hiervan wordt nog de kaart van Europa en Amerika vertoond met de andere ertsgebieden, voornamelijk van ons werelddeel. Een serie beelden toont ons hoe deze ertsen geladen en gelost worden in en uit de schepen, die ze naar de plaatsen voe ren, waar ze verwerkt zullen worden. De kolentips tot lading en lossen wer ken onophoudelijk en ais bewijs, hoe veel arbeid deze werktuigen verzetten, waarbij een minimum werklui worden gebezigd, gaf spr. aan. dat in 36 uur de heele „Hochsee-flotte" van brand stof kon worden voorzien. Hierna kre gen we een overzicht van het hoogoven- bedrijf, waar de ruwe grondstof in hare verschillende bestanddeelen wordt ont bonden. Dit overzicht wordt verduide lijkt door de zoogenaamde „Triskfilm", een film, die we ais 't ware lijn voor lijn zien ontstaan. Nieuw is dat voor ons niet, die op deze manier tal van dergelijke teekeningen, maar dan in het komische genre, hebben zien ontstaan, maar nu geeft het ons een kijk op de samenstelling van den hoogoven, op de ligging der lagen erts en brandstof, op de afvoering, zoo wel van slakken als van vloeibaar ijzer. Dat alles heeft ons een kijkje gegeven op de manier, waaróp uit het ijzererts de stof wordt 'vervaardigd, waarvan ons in het tweede deel van den avond de film, die door den heer Smits werd geleverd en die „de ijzerindustrie" ge titeld was, de verdere bewerking deed aanschouwen. Om van ijzer het edei- staal te maken ondergaat dit een. serie bewerkingen, gedurende welke verschil lende stoffen als b.v, chroom en nikkel bijgevoegd worden. Hjm die te kunnen verrichten, moet alles, waarin deze .ioperaties" verricht worden een kolos saal hooge temperatuur hebben. In. deze industrie spreekt men van temperaturen van 1600 graden. Het spreekt dus van zelf, dat voorverwarming plaats moet vinden. De grondstof wordt in smelt kroezen als 't ware opgesloten, welke gesloten niet deksels, tenslotte in den smeltover terechtkomen, waar ze 4 uur aan een temperatuur van 1500 graden worden blootgesteld. De inhoud, die 'dan dun \4oeibaar is geworden, komt terecht in de gietpannen. De inhoud ddarvan wordt in de gietvormen over gebracht door electrische kranen, die de duizenden K.G. zware pannen als een veertje verplaatsen. In den giet vorm, die vrijwel gezuiverd materiaal bevat, worden de zoogenaamde nuttige stoffen bijgevoegd om hef edelstaal te verkrijgen, waarna alles nog eens in de electrische ovens terechtkomt. Heeft het staan alle bewerkingen ondergaan, dan wordt het ter bewaring gebracht op de blokpiaats. Vervolgens kregen we een overzicht van de bewerking de zer „blokken", die onder den stoomha mer in elkaar gedrukt worden, alsóf het stukken margarine waren. Ook kregen we een serie beelden, die het walsen verduidelijkten, waarbij de staven staal als een muisje over de oppervlakte voor de drie lagen cylinders hupten, nadat het er steeds dunner tusschen- uit kwam. We kregen het snijden der blokken te zien, waarbij het „mes" er als door koek heenging. En het slot van deze schitterende opnamen, die on der leiding van spreker gedaan waren, was een reeks voorwerpen van staal vervaardigd, die we door middel van de reeds genoemde „Trickfilm" zagen ont staan van een mesje en een zaag tot een automobiel en een oorlogsschip. Ais eigenaardigheid gaf spreker eenige films, die aantoonden, dat door- de machinerieën, die toch ook van staal vervaardigd worden, het werk tegen woordig gedaan worden in minder tijd en door minder werkkrachten dan in vroeger dagen. Om eenigszins den nood der tijden te demonstreeren gaf de heer Kessner een schema, waarop vergeleken werd de „levensverhouding" der studenten voor den oorlog en ten huidigen dage, bene vens een overzicht van de enorme stij ging van de benoodigde boekwerken. Het slot dezer interessante, hoogst technische, voordracht werd gevormd door eenige beelden, die duidelijk maakten, hoe sterk de ontwikkeling van den bouw van kranen o.a. is geweest in de laatste 30 a 40 jaren. Een luid applaus beloonde spreker voor het dien avond gebodene. De heer Smits had de vriendelijkheid voor de zeer goed gevulde bioscoop te vertoonen zijn eigen opnamen het af- loopen van de „Slamat" en de Noord- zeeboulevard bij stormweer, welke films eveneens met dankbaar handgeklap be groet werden. Een Oostersch bal. Zoöals reeds per advertentie is be kend gemaakt geven de dansclubs „La Jeunesse" en „Ma Gaïté" morgen in de „Oude Vriendschap" een Oostersch bal. Wij hebben op verzoek even een kijkje genomen en hoewel de zalen en tooneel nog lang niet „aangekleed" wa ren, kunnen wij toch mededeelen dat het gehee) er keurig uit zal zien en er door den heer 'Harsveld geen kosten worden gespaard. Langs de wanden zijn zeer vele gobelindoeken en prach tige kleeden aangebracht en de Chinee- sche lantaarntjes en groote kronen in getemperd licht geven aan de omgeving een gezellig Oostersch aanzien. De te verwachten bezoekers zullen in bijpas send costuum verschijnen en een flink orkest zorgt voor degelijke muziek. Wereldreiziger-journalist. Hedenmorgen kregen wij bezoek van den Rotterdamschen globetrotter Simon Bosman die, alvorens zijn reis om de wereld te beginnen, een proefreis wenscht te maken door Nederland, Bel gië, Frankrijk en Zwitserland, om eerst daarna indien de proef slaagt zijn wereldreis aan te vangen. Alleen de reis door Nederland, welke nu ten èinde is en een traject van 2000 K. M. besloeg, werd te voet afgelegd, waarbij niet alleen de groote steden, doch ook vele kleine plaatsen en de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Marken, Wieringen en Urk werden be zocht. In het geheel heeft de heer Bos man 168 plaatsen met een bezoek ver eerd. Ook handteekeningen van burge meesters en de handteekening van den ex-kroonprins komen in zijn controle- boek voor. De wandeling werd op 16 April te Rotterdam begonnen en met een tocht naar Vlissingen besloten. Van hier ver trekt de heer Bosman naar België, om via Eecloo, Gent, Antwerpen, Brussel, Parijs en Nice naar Zwitserland te trek ken en van daar naar Rotterdam terug te keeren. Van Dordrecht uit is de reis verder niet meer uitsluitend te voet onder nomen, wijl de ondernemer minder een sensatie- dan wel é'en studie-reis be doelt te maken, van welke hij later een uitvoerige beschrijving wënscht te pu- plieeeren. Hij moet echter speciaal'door den verkoop van zijn portret-ansichtkaart in zijn levensonderhoud voorzien. Een zwerfster. Hedenmorgen is een oude ztéervende vrouw in ernstig zièkeiijken toestand aangetroffen en door bemiddeling van de politie naar hét gasthuis overge bracht. Aan lager wal geraakt. 'Door de politie is een jonge man aangehouden die er. zijn werk van maakte bij ingezetenen binnen te stap pen en eenmaal binnen zijnde envelop- pes met schrijfpapier, zgn. bedel-nego- tie, uit zijn binnenzak te voorschijn te halen en te trachten deze waardelooze artikelen te verkoopen. Bij een ingesteld onderzoek bleek deze 24-jarige jonge man voorheen in beter doen te hebben verkeerd, daar hij werkzaam geweest was als monteur op een groote fabriek. Wegens verduiste ring was hij in handen van politie en justitie gevallen, doch was ha een kort verblijf in de gevangenis voorwaarde lijk in vrijheid gesteld. De gevangenis bleek echter ook hier weer voor dezen jongen man een belemmering op zijn verder pad, want sindsdien was het hem nergens gelukt plaatsing te vinden en was hij er thans toe gekomen op bovenomschreven wijze te trachten in zijn onderhoud te voorzien. V reemdelingen. Engeland blijft zijn grenzen angstval lig gesloten houden voor vreemdelin gen, waarvan vermoed wordt dat zij in het Vereenigd Koninkrijk werk komen zoeken, althans bijna dagelijks komen met de mailboot hier terug vreemdelin gen aan wie om de eene of andere re denen bijna steeds zoogenaamd op medische gronden de landing wordt geweigerd. Tegen bedoelde vreemdelingen, die dan in handen der politie worden ge steld, worden dan bevelen afgegeven tot uitleiding over de grenzen des rijks. Gisteren werden wederom een viertal Tsjecho-Slowaken, aan wie in Enge land de toegang was geweigerd, met de mailboot teruggezonden en hier in handen der politie gesteld. De Congoboot „Thysvil", welke gisteren bij Knocke omhoog was geva ren, is met hoog water met sleepboot- assistentie vlot gekomen en naar Ant werpen opgestoomd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand October 1923. Brieven (binnenland) Burgemees ter, Poortvliet Commissaris Politie, Hilversum Jo 'Dijkstra, Zierikzee. Briefkaart (binnenland) M. v. Gigch, Vlissingen. Briefkaart (buitenland) Van Gel der, Antwerpen. Gemeente-begrooting niet goedgekeurd Bij Kon. besluit van 6 October jl. (Staatsblad no. 473), is met handha ving van het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 2 December 1921 tot onthouding van de goedkeuring aan de begrooting van de gemeente Stoppel dijk voor het dienstjaar 1922, het daar tegen ingesteld beroep ongegrond ver klaard. Schijndoodrevotvers. Onderstaande circulaire is door den Commissaris der Koningin aan de bur gemeesters der gemeenten in Zeeland gezonden Met verwijzing naar de vroeger ge voerde correspondentie, waarop o.m. mijn schrijven d.d. 14 Maart jl. A. No. 933, 3e afdeeling, betrekking had, deelt de minister van justitie mij thans bij schrijven van 25 dezer no. 840, 2e af deeling A, mede, dat in de dagbladen advertenties voorkomen van de N. V. Blausiegel G. m. b. iH. Stuttgart, waar in schijndoodrevoivers met de noodige aanbeveling worden aangeboden a ƒ5 per stuk. Aangezien deze vuurwapenen in Ne derland niet gewenscht zijn, acht de mi nister waakzaamheid geboden en wor den mitsdien de hoofden van politie daarop met nadruk gewezen. De veewet. Onderstaande circulaire is door den Commissaris der Koningin aan de burgemeesters der gemeenten gezon den De minister van binnenlandsche za ken en landbouw, gelet op artikel 38 der Veewet, heeft goedgevonden A. In te trekken zijn beschikkingen van 17 October jl. directie van land bouw, no. 4041 en 2051, 3e afd., waar bij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens, respectievelijk naar een kring, omvattende de provinciën Friesland, Groningen, Drenthe en gedeelten van de provinciën Overijssel en Gelderland en naar een kring, omvattende de pro vincie Zeeland B. met ingang van 30 October 1923, het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit het buiten onderstaande kringen vallende gedeelte des rijks te verbjeden naar a. een kring omvattende de provin ciën Friesland, Groningen, Drenthe, de provinciën Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant, voor zoover deze gele gen zijn ten Oostpn van een grenslijn vanaf de Zuiderzee gerekend, gevormd door den IJssel, de Grift of Apel- dóornsèhe kanaal, het Dierensche ka naal, den IJssel, den Rijn, de Waal tot Nijmegen, en den spoorlijn Nijmegen, Ravenstein, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Baarle-Nasau grens en het Noordelijk deel der provincie Limburg tot en met inbegrip van de gemeenten Susteren en Roosteren, alsmede de eilanden Vlie land en Terschelling b. een kring omvattende de provincie Zeeland. Het onderling vervoer van bovenbe doeld vee naar de beide kringen is ge oorloofd mits dit geschiede in geslotep, verzegelde spoorwagens. C. Te bepalen, dat, wanneer bijzon dere redenen afwijking van het sub B bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toe gestaan door den Commissaris der Ko ningin in de provincie van bestemming, onder de door den betrokken inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst aan te geven voorwaarden. SOUBURG. Woensdag had een aigemeene ver gadering plaats der vereeniging „Het Groene Kruis", onder leiding van dr. Plugge. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. E. Plugge, A. v. Veen, B. J. de Meij. De bode-magazijnmeester werd herbenoemd zijn salaris werd op 100 bepaald. Tot kasopnemers werden gekozen de heeren iDe Bruine en Hildernisse. De heer P. Puijpe bracht verslag uit van de aigemeene vergadering der Prov. Zeeuwsche vereeniging „Het Groene Kruis" op Woensdag 23 Mei te Middel burg. De begrooting 1924 werd vastgesteld in inkomsten en uitgaven op ƒ925. De begrooting tuberculose 1924, aan in komsten en uitgaven op ƒ720.88. Vervolgens begon een bespreking over „Het Groene Kruis" als collectief lid van Plaatselijke Keuze. De voorzitter zeide, dat men bij het nazien der boeken heeft kunnen zien dat „Het Groene Kruis" deze met een jaarlijksche contributie steunde, en

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1