ukaop istbode. DONDERDAG I NOVEMBER IARST straat dober, r ook 2 Nov. 'S VOICE n-Platen. IJK 35. iedingen invragen stbode itschappij m art 61e Jaargang i GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. Stads= en Provmclenieuws AUTO s EN J. uur 5.01 5.— 4.58 A. theden, Openbare leringen enz. leren avond bios- nvang 8 uur. f- en Zondagmid- »elijks bioscoop- onds 8 uur. en Zondagmid- Bazar Mill- ugdorganisatie. Lezing Nëd.- Alhambra-thea- Oostersch BaL p", 8 uur. lovember. Soi- rtgebouw. 8 uur. Kerkconcert oote Kerk, 8 uur. vermindering 'rijscourant in lage aagd een ruideniers- dergelijks, in Iburg of om- etters M. H., :he Courant" Hendrikstraat Dec. een t 55. t. - Rotterdam :n plaatsen. PASSAGIERS •N VEE. nmt it. air 8 i. Ron i.e. uur 8 VLISSIING5CHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op^ Wal cheren 2.20 per drie maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2,50. Week-abon- nementen 17 centf alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Van 1—4 regels: ƒ1.10; voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen van 15 regels 65 centiedere regel meei 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels ƒ1.70, iedere regel meer 26 cent. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat blijkens bij hem ingekomen ambtsberichten TUR KU JE is besmet verklaard wegens pest en pokken. Vlissingen, 1 November 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. ONVEILIGHEID VAARWATER. Schietoefeningen. De Burgemeester van Vlissingen maakt aan zeevarenden bekend dat op 6 en 7 zoo noodig 8 en 9 Novem ber 1923 vanaf het fort „Harssens", zeegat van Texel, schietoefeningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voor zorgsmaatregelen liggen voor belangheb benden ter secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 1 November 1923. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. De kabinetscrisis. Heden zal de heer mr. H. P. Mar- chant, voorzitter van de vrijz.-dem. Kamerfractie door H. M. de Koningin op Het Loo in conferentie ontvangen worden. De verwerping der Vlootwet. „De Nederlander" geeft met toestem ming van den schrijver een aanhaling uit een particulieren brief van den eere voorzitter der Christ.-Hist. Unie, jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, waarin deze over de Vlootwet schrijft. De pas sage luidt als volgt „Hier toch was het duidelijk zoo ooit dat het gold een hoog landsbelang, en dat dus allen, die het landsbelang hoog houden, hadden moeten zorgen, dat de politiekasters niet den doorslag konden geven. Als politieke daad behoort deze stemming tot de allermisselijkste da den, ooit door ons parlement verricht. Ook vroeger hebben de Kamerleden zich wel eens aangesteld als glazen- inwerpers, maar nooit zijn daarbij zoo groote staatsbelangen gemoeid gewor den en verwaarloosd bovendien." Het „Hbld. van Antwerpen" bevat een artikel over de ministerieeie crisis in ons land, ontstaan door de verwer ping van de Vlootwet en het eindigt zijn beschouwing aldus Het past ons niet als buitenlanders verder in te gaan op de politieke ge volgen van de stemming over de vlootwet. Onze Noorderburen hebben zelf de conclusie te trekken uit het ge beurde en de verantwoordelijkheid vast te stellen. Ais katholieken, als kinderen van dezelfde kerk, betreuren wij slechts dat onze partijgenooten in Nederland jekomen maport- en Exp G. 'VOS, Tel HOORN, Tel.153. IHOUT, Tel. 282, rpi„l 1 Al 43) „Wilt u even het contract met berg- raad Spalding nazien vroeg ze. „Ik weet de bepalingen wel uit mijn hoofd", zei de jurist, een oude grijze man. „Tot den Iaatsten December hebben beide partijen het recht, te zeggen, dat ze het contract met éen April willen laten afloopen of het dan willen ver nieuwen. Zal ik dus een contract ont werpen voor de aanstelling van den bergraad tot directeur-generaal „Neen", zei Dora scherp. „Kan men cok vóór dien datum reeds verklaren, dat men de overeenkomst wil beëin digen ..Natuurlijk. Deze verklaring kan al tijd vroeger gegeven worden, echter niet later. Dus niet n a den 31 sten De cember." „Juist. Wilt u dan dadelijk een brief schrijven aan den bergraad, waarin u hem mededeelt, dat ik verder van zijn diensten afzie na het einde van het eerste jaar h ft"' een on*s'a8 vroe8 hij ont- Zeker, het ontslag." „Moet de brief onderteekend worden door geheimraad Kersten „Neen, ik. za) hem zelf onderteeke- nen. zoo gemakkelijk de algemeene christe lijke beginselen in hare coalitie-actie ondergeschikt gemaakt hebben aan een vlootorganisatie, waarover een man als oud-minister De Geer door zijn heen gaan ernstig gewaarschuwd had. Wij zouden verder, ais Belgen, uit deze gebeurtenissen ook eenige wijze wenken kunnen overnemen met het oog op onze eigen toestanden en dat is ons recht. Ook voor het kabinet- Theunis, voor de verstoorde eenheid van de Belgische katholieken, is hier heel wat uit te ieerén. De coalitie. Ook „de Standaard" wijdt, onder het opschrift „De breuke", een artikel aan het gebeurde op Vrijdag j.l. Het blad zegt, dat er dien dag meer geschied is dan de verwerping van een belangrijk wetsvoorstel. Aan het kabinet is de doodsteek toe gebracht niet door zijn vijanden. Eigenlijk mag men zeggen door zijn naaste vrienden. „De Tijd" heeft dat sterk gevoeld toen het blad schreef, dat op dien dag de R. K. Staatspartij ineenzonk, wier kracht een kwarteeuw had gelegen in de eenheid, die op dien Vrijdag ge sloopt werd door een slecht begrepen en parlementair wilde democratie. in dit feit ligt de verder reikende be- teekenis van den 26en-October. Niet dat we van oordeel zijn alsof de R. Kath. Staatspartij voor goed in twee- en is uiteengevallen. Dat allerminst. Maar wel meenen we, dat het gebeurde heeft aangetoond, dat een deel der R. K. Kamerfractie zóó weinig politieke zelf controle bezit, zoozeer valt onder de omschrijving parlementair wilde demo cratie dat het ons toeschijnt, dat de basis voor een samenwerking tusschen de 3 rechtsche groepen weggevallen is. De gewezen Duitsche kroonprins. De -correspondent van 't „Hbld." meldt Eenige dagen geleden hebben wij melding gemaakt van een bericht in de „Matin", volgens hetwelk de ex-kroon- prins „de Nederlandsche regeering offi cieel had verzocht het land te mogen verlaten." Nu zijn er, zoolang kroon prins Wilhelm op Wieringen vertoeft, herhaaldelijk dergelijke berichten ver schenen, welke steeds van de zijde der regeering werden tegengesproken. Ver leden jaar nog kwam, ook uit Fransche bron, een bericht, dat de ex-kroonprins gevraagd had naar... Zuid-Amerika te mogen vertrekken. Het verlangen er naar zal wel nooit in zijn hoofd zijn opgekomen. Er zijn echter omstandigheden, die ons aanleiding geven tot de veronder stelling, dat de ex-kroonprins ditmaal toch werkelijk eens poolshoogte heeft genomen in de kringen, die daarvoor in aanmerking komen, hoe men erover zou denken, als hij het verzoek deed ons land te verlaten. Het is waar, dat wij zelt aanstonds bij het bericht van de „Matin" de aanfeekening hebben gemaakt, dat ter bevoegder plaatse „van een officieelen stap van den ex- kroonprins niets bekend was." Maar wie gewoon is berichten over zulke be langrijke onderwerpen met aandacht te lezen, zal* wellicht gevat hebben, dat hier alleen, zoowel in het bericht ais in de aanteekening, gehandeld werd over „een officieelen stap"... Men begrijpt echter wei, dat iemand, die in de posi tie van den ex-kroonprins is, niet op eens met een officieel verzoek komt. Een diplomaat stoot niet gaarne zijn neus, een vorstenzoon nog minder „Ik zal de zaak in orde maken", zei de zaakgelastigde. Dat was de uitweg, dien Dora ge vonden had. Zijzelf maakte zich van hem los, ze ontsloeg hem en mevrouw Glover kon het genoegen smaken, te trouwen met een ontslagen chef van Dora. Nu zou niemand er zich meer over verwonderen, dat Werner met me vrouw Glover en niet met haar huwde. Zij, de meesteres, wilde hem niet heb ben, zij versmaadde hem. Dit ontslag was tevens het antwoord op zijn grove, indringerige opmerking, die Werner in dertijd gemaakt had, toen kleine Marie- tje haar voor zijn vrouw had gehouden. Dit was het eenige juiste antwoord, dat ze hem allang had moeten geven, en daarmee was voor haar deze heele episode afgeloopen. Dora was bepaald verrukt over de prachtige oplossing, die ze gevonden had. Het duurde geen half uur, of de bureau-chef kwam met den brief voor Spalding. Dora greep de pen om te onderteekenen en in dit oogenblik was het haar, als hoorde ze weer Kersten zeggen „ik wil je er even op wijzen, Dora, dat men zakelijke aangelegenhe den niet moet beslissen door gemoeds opwellingen, doch alleen door een koel, rustig overleggen." Ze weifelde even en deed alsof ze den brief nog eens gron dig doorlas. Daarna onderteekende ze met vaste hand. Ze handelde niet naar een oogenblikkelijke opwelling, doch inderdaad was het de vrucht van rijpe- lijke overweging. Ze zou niet anders gaarne. En zoo spreekt het vanzelf, dat de ex-kroonprins, dit keer ernstig over wegend het eiland Wieringen en ons land te verlaten, eerst eens hier en daar, wat wij hierboven noemden „pools hoogte" heeft genomen. Of hij tot een officieel verzoek zal komen, dat zal wel afhangen van de gevoelens en de opvattingen, die men ien opzichte van zijn vertrek zoowel op liet Binnenhof en het Plein als in Ber lijn koestert. Het is echter, zoo meenen wij nu wel te mogen schrijven, niet te gen te spreken, dat hij poogt, of ge poogd heeft, die gevoelens en die op vattingen te leeren kennen. De postcheque en girodienst. Naar „de Tel." verneemt, zal minis ter Van Swaay een zeer uitvoerig com muniqué aan de pers verstrekken over den postcheque- en girodienst. De ge gevens zijn door hem reeds ter bewer king verstrekt en heden of morgen kan de publicatie worden tegemoetgezien. Invoerrecht op bier en thee. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken heeft aan de Tweede Kamer geschreven dat het met leedwezen heeft kennis genomen van het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op bier en van het invoerrecht op bier en op thee, om dat te. daardoor een zeer ongunstige in vloed zal worden geoefend op den strijd tegen het alcoholisme 2e. daardoor de zoo dringend noodi- ge versterking van den volkswil niet bevorderd, maar veeleer tegengegaan wordt 3e. daardoor een zeer ongelijk druk kende last op de bevolking wordt ge- iegd. Examen voor radio-telegrafist. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat in de maand December e.k. en zoo noodig, in aansluiting daarop, ook in de daarop volgende maand, een examen zal wor den gehouden voor het verkrijgen van certificaten voor radiotelegrafist isfe en 2de klasse. Verzoeken om te worden toegelaten tot dit examen, moeten vóór 17 Decem ber a.s. tot de,i directeur-generaal voornoemd worden gericht. Voor ver dere bijzonderheden zie men de „Stct." "0.211. Scheepvaartbeweging. Gedurende de maand October 1923 kwamen de haven van Rotterdam bin nen 728 schepen, metende 1.051.603 netto reg. ton. In October 1922 kwamen te Rotterdam binnen 809 schepen, met. 1.219.297 netto reg. ton. Sedert 1 Januari 1923 werd de ha ven van Rotterdam bezocht door 6799 schepen, metende 9.798.637 netto reg. ton, tegen 7040 schepen, met 10.471.516 netto reg. ton in de eerste tien maanden van 1922. Er is dus een vermindering van 241 schepen en een vermindering van 672.879 netto reg. ton. VLISSINGEN, 1 NOVEMBER. Een baken bij „Fort de Nolle". De minister van marine bracht ter kennis van de Schippersvereeniging „Schuttevaer" te Amsterdam, in be kunnen handelen, zelfs al had ze gewild. De bureauchef vloeide het papier en zei „De bergraad heeft zoo juist het directiekantoor medegedeeld, dat hij binnen een dag of drie, denkelijk Maan dag, weer in dienst treedt. Moet deze brief dadelijk gestuurd worden, of kan hij tot Maandag wachten „Dadelijk", zei Dora. De man ging na een kleine buiging heen. Eindelijk, eindelijk had Dora zich van wat haar benauwde bevrijd. Eindelijk had ze het zwijgen durven verbreken, waardoor ze in een onrechtvaardige positie was gekomen, waardoor ze een willooze martelares geleek, die alle leed, alle beieedigingen weerloos over zich heen moest laten gaan. Ze wist, dat de geheimraad buiten zich zelf zou zijn, als hij haar besluit hoorde, doch het liet haar onverschillig. Kon ze niet doen, wat ze wilde, was zij niet de meesteres, was ze niet de eigenares van de werken, was ze niet de meerdere van Spalding Had ze dan niet het recht, hem op elk oogenblik zijn ontslag te geven Het bezoek, dat mevrouw Glover met Klinter bij Werner maakte, was allang afgesproken geweest, maar graaf Klin- Jer had het nog steeds verschoven, om dat hij de onvermijdelijke opwinding vreesde, die voor Werner aan dit be zoek verbonden was. Mevrouw Glover zag er bepaald ge schokt uit haar gelaat was bleek, schikking op hare beide requesten van 21 September j.l., strekkende tot het plaatsen van een baken op het paal hoofd bij het fort „De Nolle" en het uitleggen eener lichtboei in het „Schaar van Onrust" dat de plaatsing van een baken op voornoemd paalhoofd zoude behooren te geschieden door de zorgen van den polder Walcheren, aangezien dit li chaam het paalhoofd heeft laten bou wen en derhalve ook te zorgen heeft voor de aanduiding van het einde daar van, indien zoodanige aanduiding voor de scheepvaart noodig is dat ter ondersteuning van het door die vereeniging daartoe gedaan ver zoek aan het bestuur van den polder Walcheren ook door den inspecteur van het Loodswezen enz. te Vlissingen een schrijven aan dat polderbestuur is of zal worden gericht dat de stompe ton no. 6 van het „Schaar van Onrust" tijdelijk zal wor den vervangen door een reserve-licht boei, doch dat deze uitlegging nood gedwongen wederom zal moeten wor den ingetrokken, zoodra de bedoelde boei noodig mocht zijn voor het doel waarvoor zij is aangeschaft. De staking van de metselaars en opper lieden van de R. H. B. S. Het werk voor den bouw der R. H. B. S. is hedenmorgen hervat, nadat het conflict tusschen den aannemer en de bouwvakarbeiders op een voor beide partijen bevredigende wijze is opge lost. Heden herdacht mejuffrouw de wed. EngelsAnjon, wonende in de Noord- straat, haar 101 sten geboortedag. De oude vrouw komt niet meer buiten haar woning. Aan het- postkantoor te Vlissingen werd gedurende de maand October 1923 in de rijkpostspaarbank ingelegd 54.109.60 en terugbetaald 48.017.30. De heer J. F. Haarsma alhier, leer ling van den radiocursusVan Dolder, is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen radio-certificaat ie klasse. Voor het examen voor verpleegster, afgenomen door den Nederlandschen Bond voor ziekenverpleging, is giste ren te 's-Gravenhage geslaagd mej. S. W. Poot, leerling-verpleegster aldaar, vroeger als zoodanig werkzaam in het Gasthuis alhier. Handelsbelang te Middelburg. In de gehouden vergadering van de Vereeniging Handelsbelang te Middel burg kwam aan de orde de bespreking van eenige belangrijke middenstands- belangen, waaronder vooral domineer den de agendapunten Rijksinkoopbu- reau en Regeeringssteun aan de Han delskamer. Door den secretaris werd de werk wijze van deze instelling, alsmede het parasiteeren van de Handelskamer op de Regeering in het licht gesteld en be sloot de kamer het bestuur te machti gen krachtig deel te nemen aan de van verschillende zijden aangewende po gingen om te voorkomen, dat de regee ring doorgaat met het verleenen van cretiiet aan laatstgenoemde instelling, waarvan alleen het kleedingbedrijf, thans in liquidatie, een verlies van cir ca f 1.095.546 opleverde. Ook kwam ter sprake de aangelegen heid der gaslevering door de gemeente en werd besloten de bestaande grieven men zag het haar aan, dat ze een tijd van zware zorgen achter den rug had. Ze weende en kon bijna geen woord uitbrengen, toen ze Werners kamer binnentrad en dezen de hand reikte. Werner zat met een dun zwart ver band om het hoofd aan zijn schrijftafel en kuste haar de hand. „Gaat u zitten", verzocht hij, „en meteen hartelijk dank voor uw vrien delijk bezoek." Barbara kon nog altijd niet ant woorden. Eerst nadat ze behoorlijk had uitgehuild, bracht ze uit „Ik ben de schuld van ailes Ik heb zoo dwaas gehandeld, doch ik wist niet wat ik doen moest. Ik had Lothar Kersten niet zoo hopeloos achter moeten laten ik had zijn brief moeten beantwoorden, ik had hem zelf moeten ontvangen toen hij bij me kwam. Dan zou ik hem niet tot dezen onzinnigen stap hebben ge dwongen. Maar hij kan het niet helpen, 'hij heeft in een koortstoestand gehan deld. Trots dat alles ben ik niet vrij van schuld en had ik bijna uw leven op mijn geweten gehad." „Wees toch alstublieft stil", ant woordde Werner. „Noch u, noch de ongelukkige kapitein heeft schuld. U wist niet wat er gebeuren ging en hij handelde in een ziektetoestand. Men heeft me verteld, dat hij onmiddellijk na het duel flauw gevallen is en in een ijl toestand verviel. Dus wind u niet op, mevrouw Het is nogal schappelijk af geloopen. Die schram is al bijna ver dwenen en een aderlating is ook wel op te schorten en af te wachten of de nieuwe, aan de gasfabriek in aanbouw zijnde installatie, verbetering brengt. Nog werden behandeld verschillende grieven betreffende de spoorwegverbin ding met onze provincie en gewezen op de ongelukkige wijze van vervoer en den langen rijtijd van trein no. 1069, vertrekkende van Rotterdam 5.34, aan komende te Middelburg te 9.46 's av. Ook werd het een groot ongemak ge noemd, dat men niet later dan 7.30 des avonds naar Holland kan vertrekken. (Het bestuur zal zich met de Kamer van Koophandel in verbinding stellen, teneinde te trachten in een en ander verbetering te verkrijgen. Ten slotte was aan de orde het stel len van candidaten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden wegens periodieke aftreding van enkele ieden. Als candidaat der vereeniging werd bij acclamatie gekozen de heer L. A. Stofkoper, aftredend lid. Indien de af tredende leden niet bij candidaatsteiling worden herkozen, zal o.a. ook de can- didatuur van den heer J. P. A. Mach- geels, die door de Hanze zal worden gesteld worden gesteund. Zij die vorderingen hebben op Roe- meensche debiteuren worden in hun be lang geraden hieromtrent inlichtingen te vragen aan het secretariaat van de Kamer van Koophandel te Middelburg. Worsteling met een inbreker. In den nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks 12 uur zijn tot heden on bekende personen in de woning binnen gedrongen van zekeren P. te Hoofd plaat, met welke bedoeling weet men nog niet, doch zeker met geen eerlijke bedoelingen. Een der indringers kwam in de kamer waar de bewoner sliep, terwijl een ander persoon voor de voor deur op wacht stond. De bewoner die wakker werd zag den indringer, wel ke gemaskerd was, in de eene hand had hij een zaklantaarn en in de andere hand een revolver. De ruim 70-jarige man was evenwel niet bang uitgeval len, sprong uit het bed en viel den in breker direct op zijn lijf, met het ge volg dat hij het zoo te kwaad kreeg, dat hij zijn kameraad te hulp riep en daarna op de vlucht ging. Uit enkele bloedsporen welke men gevonden heeft vermeent men dat hij gewond is ge worden bij de worsteling. In de kamer liet hij achter de revolver, een vaischen baard en een zakdoek. De dienstbode die door het leven was wakker ge worden riep om hulp uit het dakvenster, waarop eenige personen ter hulp kwa men. Inmiddels was er van de inbrekers niets meer te zien. De politie welke met behulp van politiehonden een onder zoek instelde, heeft goede hoop, dat zij de daders op het spoor zal ko men, wat zeker te hopen is. Te Hengstdijk wordt heden de jaar dag van de oudste inwoonster, mejuf frouw wed. Elisabeth Asselmande Witte herdacht. Het oudje werd 1 No vember 1822 te Hengstdijk geboren en wordt dus heden 101 jaar. De oude vrouw, die nimmer heeft kunnen lezen, is nog zeer kras, zelfs liep zij kort ge leden nog een uur heen en weer, en gaat zij nog iedere week ter kerk. Van 11 Mei 1852 tot 2 October 1878 is zij gehuwd geweest. Haar men was dik wijls ziek en ook in haar jeugd kende de vrouw alleen armoede. Uit het huwe lijk werden 4 kinderen geboren en thans heeft de weduwe 27 klein- en 14 achter- eens goed." „U spreekt zoo vriendelijk over uw tegenstander", zei mevrouw Glover, „dat ik den moed vind, u nog een ver zoek te doen kunt u uw vijand ver geven „Maar natuurlijk Waarom zou ik iemand niet vergeven, die in een ziekte toestand gehandeld heeft Ik hoor, dat het hem nu wat beter gaat en dat er hoop is, dat hij geneest. Maandag ga ik weer voor het eerst uit en begin ik ook weer met mijn dienst. Ik wilde 's middags even naar Dasburg rijden, den kapitein spreken en hem de hand i eiken." „U bent een goed, een edel mensch riep mevrouw Glover uit en begon weer te schreien. Graaf Klinter wilde deze scène zoo veel mogelijk bekorten, alleen om der wille van den patiënt en zei dus „Me vrouw, we moeten nu naar het sanato rium." Daarna wendde hij zich tot Werner en zei verklarend „We heb ben den ouden geheimraad op zijn uit drukkelijk verlangen beloofd, vandaag het eerste bezoek aan den zieke te brengen." Werner wilde zijn gasten uitlaten, maar ze wilden niet, dat hij verder dan de kamerdeur ging toen moest hij terug. Het heele bezoek had slechts een kwartier geduurd. De auto reed terug naar Dasburg en sloeg een zijstraat in, waar midden in een grooten tuin het sanatorium lag. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1