i VLEESCI eesch Ibeinslraat 71 mteMantels WOENSDAG 31 OCTOBER PSVSELS SEN 89 89 ;e Zuurkool Ikenwasser AAISTER. IE8SJE laatschappij van Vaart ►MELS BINNENLAND ïerichten. ZITTING DER AMER. )e voorzitter van ft heden van den ndsche zaken en arzitter van den edeelin.er onfvan- (oningin in over liet verzoek van de portefeuilles ie Raad van mi- de verdere be- elegenheden, bij van een of meer et in de Tweede voorloopig te leze mededeeling :adarin,g op mor- :n tot nader be- :rgaderingen uit- 1CHT. avond van 31 Oc- tige Zuidelijke tot half tot zwaar be lt regenbuien. Iets eekblad voor van geheel WALITEIT mbevelend, RAAT 9. -LINGEN IRINGEN ertro uwe n lastraat Oostende Paters- [een hoek assortiment kust .ITEIT IN HALT! (adres voor iaak, is chte IOLLAND" on f 1.25 bij R M A N. iBellamvpark 37 I flinke 101, tegenover Ih aan te melden 1tusschen 8-10. beneden de 16 bordzeestraat 9. elb. - Rotterdam (gen plaatsen. PASSAGIERS EN VEE. Y. HUI v.m. wr 8 8 T. BOtt v.m. uur 8 8 i bekomen-, anaport- e VOS, |Tranaport- en Exjj 300RN, TeL163. |?ERHOUT, Tel. 282. (ENHEK.Tel. 101- fALITEIT |nbevelend, feAAT 9. No 257 161e Jaargang SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTS-PRIJS Voor Vlissingen en gemeenten op Wal cheren 2-20 per drie maanden. Franco dooi liet geheele rijk ƒ2.50. Week-abon nementen 17 cent, alles bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIE-PRIJS. Vail 14 regels 1.10 voor iedere regel meer 26 centbij abonnement spe ciale prijzen. Reclames 52 cent per regel Dienstaanbiedingen en dienstaanvragen vall 5 regels 65 cent iedere regel meet 13 cent, bij contante betaling. Familieberichten van 16 regels 1.70, iedere regel meer 26 cent. De Kabinetscrisis. Tegen gisterenavond was mr. P. J. Troelstra door de Koningin op Het Loo ontboden. De leden der fracties van de Christe- lijk-Historische partij in de Eerste en in de Tweede Kamer hebben Maandag avond in het gebouw der Tweede Ka mer tot een zeer laat uur gezamenlijk vergaderd naar aanleiding van de Ka binetscrisis en den thans geschapen po- litieken toestand. Mr. Troelstra over den politieken toestand. Mr. Troelstra heeft Maandag te Am sterdam op een van de vier voor de S. D. A. P. belegde vergaderingen den politieken toestand besproken. De heer Troelstra constateerde in zijn rede, dat door de verwerping van de Vlootwet een slag is toegebracht aan het Nederlandseh militairisme, ter wijl de antithese een deuk heeft gekre gen, waarvan zij wellicht niet zal her stellen. Het zal thans heel moeilijk zijn om een program van actie samen.te stellen uit de meerderheid die (om zeer uit- eenloopende redenen) heeft tegenge stemd. Een ander rechtsch ministerie, zooals de heer Marehant wil, kan de S. D. A. P. niet aanvaarden de S. D. A. P. staat niet op het standpunt bui len de regeering te moeten blijven het vertrouwen van de arbeiders maakt het mogelijk in de regeering te treden. Maar aldus spreker dat hangt niet van ons af. Er moet een accoord komen. We zullen rekening moeten houden met wenschen van anderen. We willen niet terug, daarom zullen we in ons program ook dienen te bezuinigen. We willen voor de eischen des tijds de i oogen niet sluiten.'We willen ook een sluitende begrooting, we willen ook de veiligheid van den gulden, maar we willen onze politiek er niet aan opoffe ren. Heden is begonnen de bespreking tusschen S. D. A. P. en N. V. V. Die bespreking is nog niet afgeloopen binnenkort zullen nadere mededeelin- gen komen over dat overleg. De strijd is met de Vlootwet niet geëindigd, maar begonnen, aldus merk te spreker ten slotte op. De postchèque- en girodienst. Bij Kon. besluit is met ingang van 29 October 1923 tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van di recteur van den postchèque- en giro dienst P. 't Hooft, adjunct-secretaris van de Nederiandsehe Bank te Am sterdam. De herclassificatie bij de spoorwegen. Naar „de Tel." verneemt, heeft het hoofdbestuur van de Nederiandsehe FEUILLETON ZIJN PROEFJAAR. 42) Het viel hem op, -dat Dora geen en kele maal persoonlijk, al was het maar per telefoon, naar zijn toestand geïn formeerd had' altijd was het mevrouw Schöttelius geweest. Toch mocht hij zich daarover niet beklagen. Als Dora voorzichtig was te genover ;h«m, had hij d)it zichzelf te wijten door zijn domme poging tot toe nadering Dora deed ook niets, om uit haar eenzaamheid te geraken ze vermeed zelfs haar -gewone rijtoeren. Bij haar gemoedstoestand, was het haar pijnlijk, menschen te ontmoeten. Ze was zoo uit haar evenwicht geraakt, dat het haar toescheen, dat ieder mensch het aan haar gezicht zou kunnen aflezen dat zij een zottin was geweest, om van iemand te houden, die haar versmaad de. Haast drie weken was Dora nu thuis en had in dien' tijd alleen eenige wandelingen in het park van Saarkir- chen gemaakt. Liefst ging zij alleen. Ze vreesde de opmerkingen van haar tante, die opzettelijk of misschien ook zonder bedoeling, altijd -iets onaange naams, kwetsends of pijnlijks voor haar inhielden en smartelijke gewaarwor dingen in haar opwekten. Ze ging op naar wandelingen altijd tot'aan de grens aan de westzijde van het park. Dan keek ze naar het berkenboschie. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel aan mr. Mendels te Amster dam opdeacht gegeven om voor een lid, dat ih de vierde loonklasse was gebracht, nl. een brugwachter uit Zwolelrkerspei, de Spoorwegmaat schappijen te dagvaarden, om de on rechtmatig geachte loonsverlaging van 16 weer ongedaan te maken. Zulks zal geschieden bij den kantonrechter te Utrecht. Valt de uitspraak gunstig uit, dan zal aan de hand daarvan aangedrongen worden op aigeheele intrekking van alle verlagingen. Mochten de spoor wegmaatschappijen dit verzoek weige ren, dan zal collectief worden gepro cedeerd. Zooals bekend, heeff het departe ment van waterstaat reeds een lid van den 'Hoogen tRraad verzocht om te on derzoeken of de herclassificatie al dan niet in strijd was met de door de direc tie gesloten overeenkomst. Stads= en Pifovinciemeuws VLISSINGEN, 31 OCTOBER. Bazar Geref. Jeugdorganisaties. Gisterenavond werd in het Militair Tehuis alhier de aangekondigde Bazar vanwege de Geref. jeugdorganisaties geopend. Ds. P. Ch. van der Vliet liet ten half acht uur de talrijk saamgeko- menen zingen Psalm 68 vs. 2, waarna hij voorging in gebed. In een kort, doch. pakkend openingswoord zette ds. Van der Vliet daarna het doel van dezen Bazar uiteen. De Geref. jeugdorganisaties hebben reeds vele jaren groote behoefte aan lokaliteit voor hun verschillende verga deringen. Er is veel over gesproken, meerdere plannen zijn reeds beraamd, doch in den laatsten tijd wordt nu met ernst gewerkt aan de verwezenlijking van het grootsche plan. Ook vroegen sommigen wel eens wat doen onze jonge menschen nu zelf En ziehier dezen avond het antwoord deze Ba zar, als een eerste stap op den weg naar een eigen gebouw. Het heeft spr. getroffen dat de Vlissingsche jongens en meisjes zoo van aanpakken weten en hij is verbaasd en verrast over dezen prachtig mooien Bazar. Spreker gevoelde zich gedrongen namens de Jeugdorganisaties hartelijke woorden van dank te richten aan allen, die hebben medegewerkt aan de tot standkoming van dezen Bazar en alles hebben gedaan om hem zoo schitterend te doen slagen. In het bijzonder noemde spreker de heeren De Neef en Boon stra, die geheel gratis de verschillende benoodigdheden voor het electrisch licht hebben geleverd, het strijkorkest dat deze tentoonstelling met zijn ge waardeerde muziek zal opvroolijken, den heer Jan Morks, die toestemming gaf tot het uitvoeren eiken avond van de Kleppermarsch, verschillende winke liers die inzendingen deden, de firma Van der Meer die met een radio-instal latie aanwezig is, de firma De Wit, die op zoo coulante wijze voor de versie ring zorgde, het bestuur van het Mili tair Tehuis voor de beschikbaarstelling der zalen, en ten slotte aan de zeer ve len, die door het schenken of maken van voorwerpen, waaronder zeer waar devolle, tot het weislqgen van dezen Bazar hebben medegewerkt. Hierna verklaarde ds. Van der Vliet de Bazar voor geopend en verspreidden de talrijke aanwezigen zich door de verschillende zalen. Achter dat berkenboschje lag een villa en daarin bevond zich een zieke. Daar was de man, dien zij haatte. Ja, ze was overtuigd, dat ze hem weer haatte, nu hij niet meer in levensgevaar verkeerde. Ze haatte hem en zocht naar een uitdrukking voor haar gevoelens en toch bleef ze zwijgen. Dikwijls was het haar, als zou ze stikken. Ze snakte naar iets, wat uitdrukking zou kunnen geven aan de gevoelens, die haar nacht en dag bezig hielden. Het gebouw van de meisjesschool was bijna voltooid, 'Dora moest nu be slissen, hoe de .indeeling zou zijn voor de verschillende onderafdeelingen. De architect drong er op aan, dat Dora zelf zou komen kijken en op een middag besloot deze eindelijk, er met haar tante heen te rijden. Ze bleef er een uur en trof var-schillende beschikkingen. Het leidde haar eenigszins van haar onaan- genamen gedachtengang af. Daarna reed zij van Dorotheenhof naar Das burg. T-oen ze dichtbij de villa kwamen, waar Spalding woonde, zag ze van den tegenovergestelden kant een automo biel komen, die naar de villa reed- en daar stilhield. Duidelijk zag ze in het voorbijrijden, dat mevrouw Glover en Klinter uitstapten en het huis binnen gingen. „Heb je het gezien zei haar tante, toen ze verder gingen. „Mevrouw Glo ver bezoekt haar ridder Nu, het wordt tijd', daj ze zich om hem bekommert. Als ik er toch maar wijs uit kon worden welke rol graaf Klinter in deze zaak -Reeds dadelijk bij het binnenkomen werd het oog aangenaam gestreeld door de keurige opstelling der stands en de prachtige versiering. Alle drie zalen zijn keurig versierd met guirlan des en lampions, terwijl een overvloed van planten en palmen aanwezig is. Een betooverenden aanblik biedt het geheet door de honderden electrische lampjes, welke hun gekleurd licht door de zalen verspreiden. Overstelpend groot is de voorraad van allerlei voorwerpen, welke, door nijvere handen vervaardigd, is tentoon gesteld. Op allerlei gebied is te kust en te keur te koop en vooral v,oor dames is er veel nuttigs aanwezig. We con stateerden dan ook dat dezen eersten avond de dames-verkoopsters reeds goede zaken maakten, en het viel ons op, dat de prijzen zeer matig zijn voor de werkelijk fraaie en nuttige voorwer pen, hetgeen bij zulke gelegenheden niet altijd het geval is. Alle zaken op te noemen is ondoen lijk, en wij kunnen niet beter doen dan ieder die voor het doel iets voelt, aan raden dezer dagen een bezoek aan den Bazar te brengen. Men zal zich een gang naar het Militair Tehuis niet be klagen. Verschillende attractie's zijn mede aanwezig, waarvan wij noemen het „geheimzinnig museum", dat zich voor al in een groote belangstelling mag verheugen, een hengel- en bloementent, sjoelbak, de traditioneele grabbelton, electriseeren, enz. enz. In de benedenzaal is een theeschen- kerij ingericht, terwijl mede een goed voorziene fruittent aanwezig is. Ook is in de benedenzaal opgesteld de radio-installatie van de firma Van der Meer, waar men indien de omstan digheden gunstig zijn, o.a. concerten uit Londen en Parijs kan beluisteren. Het strijkorkest zorgde den geheelen avond voor de noodige afwisseling, ter wijl ten half tien een uitvyering plaats had van de Kleppermarsch, welke uit nemend slaagde. De belangstelling was dezen eersten avond reeds buitengewoon groot, en wij twijfelen niet of de veie moeite van de Jeugdorganisaties welke zij zich voor dezen Bazar heeft getroost, zal wel beloond worden. Jaarvergadering der Christ. Vereen, voor Jonge Mannen. Op verzoek zullen wij nog opnemen het verslag van de Donderdag gehou den 64e jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging. Nadat de vergadering door den voorzitter, den heer P. L. Sommeijer, was geopend, wijdde hij enkele woor den aan de nagedachtenis van den overleden eere-voorzitter ds. W. H. H. Middendorp. Vervolgens sprak hij eenige oogen- blikken naar aanleiding van Jozüa 24 vers 15 „Kiest U heden, wien gij die nen zult". Hierna kwamen de gebruikelijke verslagen en felicitaties. Behalve dit, kregen we te hooren eenige zeer mooie orgelsolo's van den heer S. Landsman en van de leden der vereeniging een korte maar heel goede poëzie-bijdrage, benevens een zeer in teressante bijdrage over „De Heiiige Graal." De geheele vergadering had een pret tig verloop. Met frisschen moed gaat de vereeni ging haar 65e jaar in. Zij hoopt, dat haar 65ste jaarverslag nog van meer vooruitgang kan getuigen dan het 64e. zelf moeite voor mevrouw Glover deed." Dora antwoordde niet en dit prikkel de haair tante tot nieuwe opmerkingen en wat booosaardiger dan de vorige. De gevaarlijke episode met Spalding was overwonnen maar de intrigante vrouw wilde toch nog eens haar ergernis aan Dora koelen. Daarom ging ze onbevan gen voort „De bruiloft zal nu wel niet lang meer op zich laten wachten. Ze zal waarschijnlijk op een schitterende wijze gevierd worden en ook wij beiden zuilen er niet van af kunnen, daar te verschijnen. Ik denk niet dat de berg- raad in je dienst zal blijven. Mevrouw Glover zal geen ondergeschikte van jou huwen. Maar in elk geval is .hij toch in je dienst geweest en daarom ben je verplicht op het trouwfeest te verschij nen. Misschien ook stoort hij zich ner gens aan en blijft hij directeur-generaal. Dan moet je zeker aan de feestelijkhe den deelnemen. Je kunt je er niet aan onttrekken de menschen zouden den ken dat je jaloersch was. Mij is nu reeds de gedachte pijnlijk, dat wij de beminnelijke gasten moeten spelen op de bruiloft van Spalding. Het is altijd heel vervelend, als de meesteres onge trouwd is -en men huwt een ander. Het gaat den menschen wel niet aan. maar toch spreken zij erover en onwillekeurig vragen zij. zich af Waarom heeft hij toch de meesteres niet .genomen met haar vele geld Nu ja, zeggen dan de menschen, het is de liefde de andere beviel hem beter. Alaar er zijn ook Voor het voorloopig machinisten-di ploma is geslaagd de heer P. van der, Linden, leerling van de De Ruyter- schooi. Stuurlieden-examens. De commissie voor de stuurlieden examens, bedoeld in de Schipperswet (Staatsblad 1907, no. 244), zal, aan vangende 27 November 1923 zitting houden te 's-Gravenhagt De aanvragen om tot de examens te worden toegelaten moeten den voorzit ter der commissie bereikt hebben vóór 11 November 1923. Belanghebbenden worden ten aan zien van de voorwaarden om tot dit examen te worden toegelaten verwezen naar art. 7 van het bij besluit van 27 December 1907 (Staatsblad no. 353) vastgestelde reglement vpor de stuur liedenexamens. Bij Kon. besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Ritthem de heer M. Barentsen. KERK- EN SCHOOLNÏEUWS. Naar men ons meedeelt zullen de morgenbeurten in de Groote Kerk van a.s. Zondag af niet meer om half tien maar 'om tien uur aanvangen. Door het wijk-comité van wijlen ds. Middendorp is een wijkavond georga niseerd op Donderdag 1 November, om 8 uur, in de Engelsche Kerk (Paul Kru- gerstraat). Ds. Ten Kate zal dezen avond leiden. Geref. Kerken. Beroepen fe Meerkerk ds. H. Brouwer te Borssele. Geref. Gem. Bedankt voor hef beroep naar Krabbendijke door ds. G. H. Kersten te Ierseke. Afscheid hoofd Christelijke Ulo-school. Zaterdag jl. nam de heer A. Mol. hoofd der Chr. U.L.O.-schooi afscheid als zoodanig, wegens zijn benoeming tot hoofd eener Christelijke U.L.O.- schooi te Wageningen. In de gymnas tiekzaal aan de Wagenaarstraat waren bestuur, onderwijzend personeel en leerlingen samengekomen. Ds. Ten Kate sprak als voorzitter van het bestuur den heer Mol hartelijk toe, hem dankend voor het veie, dat hij voor de school had gedaan. Namens het personeel sprak de heer Van Alten een afscheidswoord, dat van groote waardeering getuigde. Een der leerlingen bood namens de leerlingen den heer Mol een inkstel aan kristal met zilver gemonteerd. De heer Mol dankte voor aller blijken van vriendschap en nam toen persoon lijk afscheid van alle aanwezigen. Een koor uit de leerlingen zong nog een lied, waarna de plechtigheid ein digde met het toezingen aan den heer Mol van de bekende zegenbede Psalm 121 4. Akte-examens. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden !o. dat het schriftelijk gedeelte van cle in het jaar 1924 af te nemen exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer of on derwijzeres (Kon. besluit 10 September jl.) zal plaats hebben op een der eerste dagen van |uni, en dat de mondelinge examens zullen aanvangen half Juni 2o. dat het schriftelijk gedeelte van de in 1924 af te nemen examens ter Die heeft hij niet genomen, trots haar vele geld d.ie neemt iemand niet licht. Zoo zullen de menschen praten." ..Dat geloof ik niet", zei Dora plot seling zeer scherp. „Zoo boosaardig zijn de menschen niet." „Mijn hemel, hk en boosaardig antwoordde mevrouw Schöttelius, met haar oogen naar boven, hetgeen aan moest geven, hoezeer zij hierdoor ge krenkt was, „Ik en boosaardig Ik zeg alleen maar, hoe de menschen zullen redeneeren en men kan hen den mond toch niet sluiten 1" In Dasburg hadden de dames eenige boodschappen. Daarna reden ze weer naar Saarkirchen terug. Na het middag- maai tirok Dora zich in haar kamer te rug en ging hier opgewonden heen en weer. Zoo boosaardig als haar tante was, toch had ze gelijk. Mevrouw Glover bezocht Spalding weliswaar in gezel schap van graaf Klinter, doch dit be zoek gaf toch in elk geval te kennen, dat ze zich als Spaidings bruid be schouwde. De verloving en de bruiloft zouden wel niet lang meer op zich laten wach ten en Dora zou er moeten verschij nen, ze zou e.r misschien nog wel moe ten dansen Dora iachte zoo schel, zoo snijdend, dat ze van zichzelf schrok. Ze haatte Spalding, maar meer nog Barbara Glo ver. Een vrouw haat den man, die haar ontrouw is, nooit zoo hevig, als ze het verkrijging van de akte van bekwaam heid als hoofdonderwijzer of hoofdon derwijzeres plaats hebben zal op een der laatste dagen van de maand Juni, terwijl de mondelinge examens zullen aanvangen half Juli 3o. dat in 1924 de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid in de vrije en orde-oefeningen der gym nastiek in de maand September zullen worden afgenomen 4o. dat in 1924 de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid in de nuttige handwerken voor meisjes zullen worden gehouden in de maand Juli, zoo noodig in de maand Augustus; 5p. dat in 1924 de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid in de fraaie handwerken voor meisjes zullen plaats hebben in de maand Juli 60. dat in 1924 de examens ter ver krijging van de akte van bekwaamheid in het handteekenen L. O. zuikn wor den gehouden in de maand Juïïj zoo noodig in de maand Augustus. RECHTSZAKEN. De brief met cöurantenknipsels. Het gerechtshof te Arnhem heeft uit spraak gedaan in de zaak van een boomkweeker te Bennekom, die wegens oplichting door middel van een aange- teekenden brief, weike met kranten knipsels was gevuld door de rechtbank te Arnhem tot 9 maanden gevangenis straf was veroordeeld. Het Hof heeft met vernietiging van dit vonnis den beklaagde vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. Broekhuys vrijgesproken. De kantonrechter te Rotterdam, mr. Wentholt, heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak van Willem Broekhuys, die door den ambtenaar van het O. M. was gedagvaard wegens overtreding van de Loterijwet 1905, door te zijnen name uit te geven een zoogenaamde premieleening, de 31ste Rotterdamsche Premieleening, waarvoor de vereischte toestemming niet was verleend. De kantonrechter heeft bek., tegen wien zes maanden hechlenis geëischt was, vrijgesproken van het ten laste gelegde en ontslagen van rechtsvervol ging met de bepaling dat de in beslag genomen Simplex-machines en premie obligaties zullen worden teruggegeven. De kantonrechter heeft zijn vrijspre kend vonnis aldus gemotiveerd, dat de premieleening voldeed aan de vereisch- ten die artikel 1 sub 2 der Loterijwet aan een premieleening stelt. De rechter mag niet strafbaar stellen een volgens de wet niet strófbaar feit en er zich niet toe laten leiden zelf recht te schep pen. Het doet in dezen niet ter zake, dat de premieieeningen niet werden aangegaan met de bedoeling met de aldus verkregen gelden handel te drij ven, doch dat daarmede nieuwe pre mieieeningen zouden worden aange legd. Het doel mag voor den rechter niet afhankelijk zijn bij de overweging of een feit strafbaar is volgens artikel 1 der Loterijwet. De ambtenaar van het O. M. zal van dit vonnis in appèl gaan. MARINE EN LEGER. De luitenant ter zee 2e klasse der Kon. marine-reserve H. Panjer is we gens het eindigen der voorgeschreven oefeningstijd ontheven van zijn plaat sing te Vlissingen en in het genot van groot verlof gesteld. tusschen haar tanden, ging Dora in haar kamer op en neer. Haar boosaar dige tante had toch wei gelijk. De men schen waren slecht, ;heel slecht en heel boosaardig in hun gevolgtrekkingen en zeker zouden ze zeggen „Wat moet die Dora Buchwald een vogelverschrikker zijn, dat Spalding haar. trots haar vele geld, niet genomen heeft en een ander verkoos Men zou haar bespotten, uitlachen en mevrouw Glover triomfeerde. Dora zonk terug in haar fauteuil en weende tranen van onmachtigen toorn. Ze zag er nog steeds verstoord uit, toen ze 's middags in haar kamer in het directie-kantoor binnentrad. Ze vond op haar plaats een met potlood ge schreven briefje van den ouden geheim- raadi dat luidde „Mijn zoon is tot bewustzijn geko men, de artsen hopen het beste, de crisis schijnt overwonnen. Typhus is het niet geweest, het iis dus niet be smettelijk en morgen kom ik weer bij je. Ik hoop in 's hemelsnaam nu maar, dat Lothar er boven op is en dat hij spoedig geneest." Dora nam den kalender in haar hand en rekende na. Einde Maart was Spal ding in haar dienst .gekomen en nu was het begin November. Acht maanden waren sinds dien verloopen en de vol gende maand' zou besloten worden, of hij bleef of wegging, of Dora hem zou hóuden of niet. Ze schelde en liet <ioor den binnen- tredenden kantoorknecht den juridi-

Vlissingse Courant | 1923 | | pagina 1